Kamerlid P. A. Roels: Milieudienst overbelast BEZWAREN BIJ GS VAN HET ZEEUWSE LANDSCHAP Bezwaren rond nieuwe wet voor gehandicapten R'dams jurist: Streekplannen eenzijdig getoetst KWJ-ZEELAND NEEMT HET NIET LANGER Milieucentrum voor Zeeland I lissingi in Bewoners van De Vurssche verkopen handwerk GROOT PERSONEELSGEBREK IN 's-HEER ARENDSKERKE GEKWALIFICEERDE MEDEWERKERS NODIG IN BELANG VAN OOSTERSCHELDE Aanrijding in de mist Personeel blij met direkteur heetman Harde eisen met het oog op de verkiezingen stad E Regenachtig Daden f' U vindt de volledige kollektie rolex horloges bij: Vogels Smeken Pijn is te verhelpen. Met Togal. In doordrukstrip. Handig. Helpt. Goed. 3 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het be stuur van de stichting Het Zeeuwse Lndschap zou graag zien dat het hooggelegen bouwland langs de Wester- schelde in de gemeente Goes in een bestemmingsplan voor natuurgebieden, dat in Goes is aanvaard, als „landschappelijk waardevol agrarisch gebied" wordt aangeduid. Het Zeeuwse Landschap heeft zich met zijn bezwaren tot het college van G.S. ge wend, dat bevoegd is het be stemmingsplan van Goes ziin goedkeuring te onthouden. De stichting heeft verder bezwaar tegen het feit dat de slikken en schorren langs de Zandkreek langs de Ooster- schelde, zulks ten behoeve van de recreatieve bestemmingen voor de betrokken gebieden, buiten het plan worden gehou den. „Men moet de Ooster- schelde, na de afsluiting, als een geheel beschouwen!", zefit de stichting. „Daarom is het ongewenst dat er nu reeds allerlei onge coördineerde recreatieve ont wikkelingen langs de oevers van diit water worden vastge legd, door gemeentelijke be stemmingsplannen". De stich ting ziet er meer heil in dat alle oevergebieden langs dej Oasterschelde voorlopig als natuurgebied worden aange merkt, totdat de inrichtings plannen voor het toekomstige Zeeuwse Meer zijn rond. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „De afdeling milieuonderzoek van rijkswaterstaat te 's-Heer Arendskerke, kampt duidelijk met personeelsgebrek. Het is dringend ge wenst dat deze afdeling met de nodige, gekwalifi ceerde medewerkers wordt uitgebreid" Deze conclusie heeft het Zeeuwse PvdA-Kamerlid P. A. Roels getrokken na het recente bezoek van de vaste Ka mercommissies voor Verkeer en Waterstaat aan de milieu dienst en aan het deltagebied Verwijzend naar de publicaties over dit bezoek, onder andere in De Stem, heeft de heer Roels de minister van Verkeer en Wa terstaat verzocht de nodige stappen te ondernemen, waardoor de milieudienst heter dan tot nu toe, in staat zal zijn om straks na de afsluiting van de Oosterschelde een goed milieubeheer in dat Deltawater mogelijk te maken. Zoals wij na het bezoek van zocht, terwijl drs. J. Visser, (Van onze correspondent) AXEL Als gevolg van de dichte mist had vanmorgen- vroeg op de kruising Kinder- dijk-Langeweg te Axel een aanrijding plaats. De aanrijding ontstond door dat de bestelauto bestuurd door A. Th. E. v. P. uit Koewacht met zijn bestelauto van de rich ting Axel de kruising naar de richting Zuiddorpe wilde pas seren. Tijdens deze manoeuvre kwam van de ï'iehting Sas van Gent de personenauto bestuurd door S. R. uit Zelzate, van Ita- laanse nationaliaeit, uit de richting Sas van Gent. Door de dichte mist had Van P. deze auto niet opgemerkt. Een aan rijding was het gevolg. Er ont stond slechts lichte materiële schade. Niemand werd gewond. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur. Tamelijk koel met nu en dan regen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zaterdag', aantal uren zon: 0 tot 7, min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal, max. temp-: 0 tot 5 graden onder normaal. Kan-s op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal30 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 7, min. temp.: om streeks normaal, max. temp.: 0 tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. waterstanden Konstanz 27 -2, Straatsburg 190 -4, Rheinfelden 210 plus 1, Plittersdorf 328 plus 3, Maxau 384 plus 6, Plochingen 128 onv., Mannheim 182 -9, Stem- bach 115 plus 1, Mainz 200 -9, Bingen 100 -4, Kaub 123 -3, Trier 237 plus 1, Koblenz 130 -10, Keulen 86 -1, Ruhrort 138 -8, Lobith 868 -8, Pannerdense kop 848 -6. Nijmegen 670 -9, IJsselkop 819 -6, Eefde IJssel 351 -5, Deventer 230 -6. Mon- sin 5450 -8, Borgharen 3820 onv., Belfeld 1092 -8, Grave benéden de sluis 502 -4. Morgén, zaterdag 9 sept. Bergen op Zoom 4.46 en 16.59. Hansweert 3.57 en 16.10. Ter- neuzen 3.18 en 15.32. Vlissin- gen 2.46 en 15.01. Wemeldinge 4.36 en 16.49. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De zorg voor de gehandicapte medemens is niet alleen een kwestie van geld. Hoe waardevol het ook is dat er een volksverzekering is, waardoor iedereen uitgezonderd de bejaarden die arbeidsongeschikt wordt, recht op een uitkering krijgt, dat is eigenlijk nog maar de helft van het verhaal. Van minstens even groot be lang is, dat er bij de advise ring op het gebied van revali datie van de gehandicapte me- dèmens, en bij de gehandicap tenzorg, een maximum aan deskundigheid beschikbaar blijft. Er is aanleiding te vre zen dat de Gemeenschappelij ke Medische Dienst die als de nieuwe volksverzekering tot stand bomt de bedrijfs verenigingen moet gaan advi seren, zich juist aan dit aspect van de zaak zal aa-an vertil len. Dit stelt de directeur van de Zeeuwse stichting voor de re validatie, mr. C. A. Erdman. Alleen in het werkgebied van de Zeeuwse stichting werden in het jaar 1971, waarover zo juist een verslag is versche nen, 348 personen binnen het door de stichting georganiseer de team-overleg besproken en van advies voorzien een toename met 185 gevallen. Als de nieuwe volksverzekering tot stand komt, zal het advies werk door de GMD worden overgenomen. De Nederlandse Vereniging voor de Revalidatie ziet het probleem dat mr. Erdman sig naleert, kennelijk niet als a- cuut. Aan deze vereniging is gevraagd een studiedag te or ganiseren, om de revalidatie en de gehandicaptenzorg in het totaal van de nieuwe ar beidsongeschiktheidsverze kering eens duidelijk uit de verf te halen. De vereniging, aldus mr. Erdman, wil met die studiedag echter wachten tot de regering het SER-advies over de volksverzekering heeft ontvangen. „Naar de me ning van ons bestuur is dit omjuist", zegt mr. Erdman. „De SER houdt zich nu een maal met de financiële conse quenties van de nieuwe wet bezig. Daar behoeven wij niet op te wachten. De vraag hoe de nieuwe GMD ook voor kin deren, zelfstandigen en huis vrouwen, de wettelijke arbeids ongeschiktheidsverzekering op optimale wijze kunnen uit voeren, dient eveneens nu en onverwijld aan de co-de te worden gesteld". De nieuwe volksverzekering zal de revalidatie en de ge handicaptenzorg diepgaand gaan beïnvloeden. Dat brengt vraagstukken mee, aldus mr. Erdman, „waarvan men de draagwijdte op dit moment niet kan overzien. Wel maakt men zich druk over de vraag of een bepaalde groep uit de bevolking nu wel of niet een invaüiditeitsuitkering zal kun nen krijgen. Maar waar men met de revalidatie aan toe zal zijn, lijkt een zaak die maar weinig mensen interes seert!" de kamerleden aan de milieu-1 dienst schreven, waren de par lementariërs zeer onder de in- druk van de brede en diep- gaande aanpak van het milieu- probleem door de specialisten van rijkswaterstaat. Zij vrees den echter dat alle weten-, schappelijke inspanningen weinig effect zuiien hebben, als het rijk niet op ruime schaal de middelen reserveert, en alle noodzakelijke man kracht mobiliseert om straks - op basis van een inrichtings plan voor de Oosterschelde - de adviezen van de specialis ten in daden om te zetten. Van welke omvang deze da den zullen moeten zijn, heeft ir. P. Sautema van rijkswater staat de kamerleden uitgelegd. Gedacht wordt bijvoorbeeld aan hot egaliseren van de bo dem van de Oosterschelde, waardoor de diepe putten waarin ongewenste chemische processen zullen gaan optreden, min of meer verdwijnen. Als tijdelijke maatregel tegen die processen wordlt thans reeds geëxperimenteerd met het in persen van lucht op grote diepte. Ir. R. Klomp van de milieu dienst heeft er op gewezen dat de milieubeheersinigsmaatrege- len zo mogelijk van preventie ve (voorkomende) aard moe ten zijn, en dat op grote schaal waterzuivering of om legging van vervuilingshron- nen - lozingspunten - nodig zal zijn. De bioloog H.L.F. Saeys wil dat de problematiek rond de zoete en zoute meren nader en veel diepgaander dan nu nog gebeurt, wordt onder- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Rot terdamse jurist mr. G. E. K. A. Roskott heeft met stijgen de verbazing kennis geno men van het feit, dat het streekplan Schouwen-Duive- land, ondanks duizenden be zwaren, toch praktisch geen wijzigingen zal ondergaan. Mr. Roskott meent, dat dit een gevolg is van de omstandig heid, dat bezwaarschriften te gen streekplannen, op hun houdbaarheid worden beoor- deld door degenen die de plannen zelf hebben ont worpen, de mensen van de pro vinciale planologische commis sie, die zich laten bijstaan door de PPD. Mi-. Roskott heeft zich, in de volheid des gemoeds, tot pro vinciale staten van Zeeland gericht en hen voorgesteld om een andere procedure te volgen. Hij is voorstander van instel ling van een onafhankelijke commissie, die provinciale sta ten kan adviseren. De reeds be staande statencommissie voor ruimtelijke ordening, die de streekplannen momenteel toetst (en vandaag zal blijken in wel ke opzichten en hoe kritisch dat gebeurt, omdat het streek plan Schouwen-Duiveland in de Staten wordt behandeld), wordt door mr. Roskott kenne lijk over het hoofd gezien, of wel: hij hecht onvoldoende waarde aan de onafhankelijk heid van de bewuste Staten commissie, zo wordt in Middel, burgse kringen opgemerkt. (ADVERTENTIE) ROLEX edelsteenkundigef.g.a. diamantexpert g.i.a. Lijnbaan92-Oostzeedijk155-157 Tel.116670 Rotterdam als lanöschaipdaakumdige, van uit zijn wetenschappelijke ge zichtshoek meent, dat binnen een halfjaar een evaluatie mogelijk moet zijn van de verschillende landschappen in het gehele, door menselijke ingrepen veranderde Deltage bied. „Men zal met zekerheid moeten weten welke land' schapsdelen potentieel waar devol en welke minder waar devol zijn" stelt hij. „Zo schept men een uitgangspunt voor een uitgebreid processen- onderzoek, aan de hand waarvan optimale beheers maatregelen kunnen worden genomen", zegt hij. De op vo- gelgebied gespecialiseerde drs. J.C. Smittenberg, spitst dit toe ox> het belang van de schorren en slikken voor de trekvogels, die op hun reis van de Russi sche toendra's naar hun win terverblijven in Afrika, in de Delta komen fourageren en die - als de mens niet helpt - feitelijk nergens in Europa meer terecht kuranien en zullen sterven. „De studie over gepaste maatregelen zal nog veel tijd en geld vergen-, waarbij het nu al zeker is dat die vogelstand in elk geval grote schade zal lijden door het Deltaplan. Het gaat er om een deel van die schade te beperken", aldus de heer Smittenberg. In de betogen vain bijna alle wetenschapsmensen die met de kamerleden in contact kwamen, proefden de heer Roels en vele anderen, de ver borgen of uitgesproken smeek beden om meer mankracht en meer faciliteiten. „Het iis on toelaatbaar dat de studies en andere voorbereidingen over de technische wijze vam af sluiting van de Oosterschelde, worden vertraagd en bemoei lijkt dooi- gebrek aan perso neel", zegt de heer Roels. In Middelburg wordt ver wacht dat d!e staten van Zee land in hun vergadering van vandaag (vrijdag), waarbij de Oosterschelde weer aam de or de komt, met een motie zullen komen die het betoog van de heer Roels in strekking zal ondersteunen. (Van een onzer verslag gevers) MIDDELBURG. „De eerste indrukken die wij van de heer Dalebout, de nieuwe technisch direc teur van ons bedrijf heb ben gekregen, zijn beslist gunstig." Aldus een woordvoer der van de personeels vereniging van de PZEM, waarbij het merendeel van het personeel is aan gesloten. „De berichten die wij uit Amsterdam over ir. Dalebout ontvin gen, en het interview in De Stem van gisteren, hebben die indruk alleen maar versterkt," aldus de woordvoerder. „Wij ho pen dat de praktijk ons steeds meer in het gelijk zal stellen." De personeelsvereniging ran de PZEM heeft ir. Dalebout bij wijze van gelukwens met zijn be noeming, een groot bloemstuk gezonden. Ir. M. D. Dalebout, de nieuwe directeur van de N.V. P.Z.E.M. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De KWJ- Zeeland heeft in het zicht van de komende verkiezin gen een aantal eisen op pa pier gezet, waaraan naar de mening van deze onver bloemde taal sprekende or ganisatie op korte termijn moet worden voldaan. Afschaffing van do huidige vorm van een jeugdloon en in voering van een nieuw stelsel, dat wordt afgeleid van het wettelijk minimumloon voor 21-jarigen. Voor elk jaar dat een jeugdige werknemer jon ger is dan 21 jaar, zou hij 10 procent minder dan het wet telijk minimumloon moeten ontvangen. Geen inhouding van loon voor de dagen waarop vor ming' wordt ontvangen in het kader van de partiële leer-1 plicht. Ontkoppeling van leer- en arbeidsovereenkomsten voor de jongeren. De KWJ Zeeland belooft, onder het motto „We nemen het niet langer!" haar activiteiten op deze punten te richten. De actie zal vooral op de vakcentrales worden gecon centreerd, die er bij het aan gaan van nieuwe CAO's reke ning mee kunnen houden. Een belangrijk motief van de KWJ-Zeeland om hogere jeugdlonen te eisen is, dat de jongeren in de bedrijven vaak de slechtste karweitjes krij gen, die niets te maken hebben met het werk waarvoor ze „opgeleid" worden. Winkels en warenhuizen draaien vaak uit sluitend op 'goedkope arbeids krachten. Jeugdlonen van f 40 of f 50 voor een 15- of 16-jarige zijn geen uitzondering, zegt de KWJ grimmig, er verder op wijzend dat de jongeren die voor een bedrijf „te duur" gaan worden, zonder pardon op straat worden gezet. Dat de verplichte vormingsdag p. week niet wordt doorbetaald, is aldus de KWJ de klap op de vuurpijl. Met ijzeren logi ca zegt de organisatie, dat het leven voor een jongere die op kamers moet wonen, niet min der duur is dan voor een oude re zelfstandige. I (Van een onzer verslaggevers) I MIDDELBURG Er be-| staan plannen om in het ge bouw van de technische bi bliotheek voor Zeeland, die in Vlissingen gevestigd is, een informatiecentrum voor alles wat op „het milieu" betrekking heeft, onder te; brengen. Het initiatief is uitgegaan! van de stichting Zeeuws Co- ordinatie-orgaan voor na- tuur-, landschaps- en milieu bescherming. Een groot aan tal organisaties die zich in de wijdste zin met de land schaps- en milieuproblemen bezighouden, hebben elkaar in dit orgaan gevonden. Het informatiecentrum, dat het coördinatie-orgaan wil op richten, moet mogelijkheden aan oud en jong scheppen om zich een gedegen inzicht te verwerven irn de aard en de hoedanigheid van de milieu problematiek en de wijze waarop deze vraagstukken zo wel door ieder persoonlijk, als door de gemeenschap, kunnen worden aangepakt en opge lost. Er is derhalve een andere functie voor het nieuwe cen trum weggelegd dan die welke het documentatiecentrum van de Ver. Milieuhygiëne Zeeland heeft, ail zijn er ook duidelijke j overeenkomsten. Het coördina tie-omgaan wil geen half werk doen. Er zal een maandblad moeten komen, waarin de mi lieu-informatie goed gerang schikt terug te vinden is en er zal een kleine staf van perso neel moeten zijn om in de stortvloed van informatie over milieuzaken, het spoor zicht baar te houden. „Eén van onze taken is stellig", aldus de se cretaris van het coördinatie- orgaan, jhr. dr. G. F. Sand- berg, „om de rede te laten werken temidden van de veel al emotionele en soms ook wel onwezenlijke discussies over milieuvraagstukken". De kosten van zo'n centrum zijn niet gering. Het coördina tie-orgaan denkt aan de aan stelling van een literatuur-on derzoeker met volle dagtaak en een typiste met een halve dagtaak. Een deel van de kos ten kan het orgaan uit eigen inkomsten dragen, maar er is een ongedekt tekort van ruim zeventigduizend gulden, waar voor een benoep op het pro vinciaal bestuur is gedaan. Dit heeft nog geen beslissing ge nomen. In het coördinatie-or gaan werken 22 organisaties in Zeeland samen, waaronder ook de actiegroep „Oosterschelde open". (Van een onzer verslaggevers) AXEL De werkstukken, die de bejaarde bewoners van het bejaardentehuis De Vurs sche in Axel het afgelopen jaar hebben gemaakt zullen woensdag 13 september tij dens een tentoonstelling aan het publiek te koop worden aangeboden. Op deze manier krijgen de bejaarden dan weer geld in kas voor de aankoop van nieu we materialen, zodat ze met handenarbeid kunnen door gaan. De tentoonstelling wordt woensdagochtend om 10 uur officieel geopend door me vrouw C. van Dijke-Van Dijk, de echtgenote van de burge meester van Axel. Het handwerken in De Vurssche geschiedt onder lei ding van mevrouw R. Boe- ding-Kindt, die samen met een groepje dames de bejaarden materiaal verstrekt en bege leidt bij het maken van de werkstukken. „We gaan een maal per week, namelijk 's maandagsmiddags, naar het bejaarden tehuis. Degenen, die dat willen, krijgen van ons dan materiaal om wat te ma ken en daarbij geven we hen dan adviezen. Er wondt door de bejaarden van alles gedaan, zoals breien, borduren, lamp jes en tafeltjes maken etc. Ie der doet wat hij of zij graag wil doen. De dames zijn het meest actief. Overigens: dr mannen doen ook wel eens wat. Het voornaamste van het handwerken is dat de mensen wat afleiding hebben", zegt mevrouw Boeding. Het materiaal, dat ze nodig hebben, krijgen de bejaarden gratis. Daar staat dan tegeno ver dat ze de werkstukken dan ook eenmaal per jaar tij dens de tentoonstelling verko pen om geld bijeen te krijgen voor het betalen van het nieu we materiaal. „Natuurlijk mo gen ze zelf ook werkstukken houden als ze dat graag wil len. Ze hoeven dan alleen de materiaalprijs te betalen en zijn dan natuurlijk stukken goedkoper uit dan wanneer ze de artikelen in de winkel moeten kopen", aldus me vrouw Boeding.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3