Nu ook in kernen creatieve vorming Raadslid boos over kapotte brandkranen BIBLIOTHEEKBOEK BLIJKT ERG DUUR Sluis verbiedt bouw in Maria- en Havenpolder Veel protest tegen koop van weiland Vde activiteiten buiten Houtenkwartier Hulst Antwerpen en Hulst rookten vredespijp Scholieren hengelen Aanrijding op rijksweg 53 „Mounties" in Gemengde gevoelens bij opening in Aardenburg stad streek ORGELCONCERT IN MELSELE Vogelwaarde Heikant Vrijdag 8 september 1972 2 1 (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE In de laatste raadsvergadering van de gemeenteraad Hontenisse heeft raadslid L. Mangnus de water leidingmaatschappij beschuldigd van grove nalatigheid door het niet laten herstellen van brandkranen, terwijl de gemeente het bedrijf daarvoor wel geld had gegeven Begiin deze week ontstond brand in een schuur bij de woning van de heer L. Maing- raus. De brandweer was snel ter plaatse, maar geblust kon er niet worden omdat de brandikraan, di)e in de buurt stond, kapot was. Het duurde heel lang voondait de brand weer het vuur met water kon bestrijden. De heer Mangnus had de zaak nagegaan en was tot de conclusie gekomen dat de waiterleidiingsmaatschappij niet heeft gezorgd voor herstel van de brandkraan. In de rond vraag kwaim raadslid J. Menu met het verzoek de vuilnisbelt zo snel mogelijk te sluiten en dan toe te staan dat inwoners van de gemeente Hontenisse mogelijk over enkele weken vuil kaïn gaain storten op een stortplaats, diie bij Sluiskil (Van een onzer verslaggeefsters) HULST-ANTWERPEN Tijdens een tegenbezoek van het Hulster gemeentebestuur aan Antwerpen, heeft burge meester P. Molthoff van Hulst gisteren gezegd, dat het langs elkaar heenwerken aan beide kanten van de grens niet goed meer mogelijk is en dat men op velerlei terrein de samen werking zal moeten intensive ren. Hij betoogde, dat men b.v. wat betreft de gezamenlijke aanpak van de industrialisatie niet moet uitgaan van de oude concurrenitie-positie, maar van de gedachte, dat zowel Ant- werpem als oost Zeeuwsch- Vlaaruderen ten opzichte van elkaar een complementerende taak kunnen vervullen. Er werd tijdens het Hulster be zoek aan Antwerpen overigens niet alleen gesproken over zwaarwichtige zaken als in dustrialisatie, planologie, mi lieubeheer etc. Ook waren er kwinkslagen over en weer over de misverstanden, die vroeger de verhouding tussen Antwerpen en Hulst wat heb ben vertroebeld. De misver standen zijn nu verdwenen en vriendschappelijke gevoelens zijn ervoor in de plaats geko men. Het Hulster college van b. en w. werd gisterochtend op het stadhuis van Antwerpen ontvangen. Na hert bezichtigen van het stadhuis zelf, werd een tochtje door de stad ge maakt, zodat de vroede vade ren van Hulst een indruk kre gen van de projecten en plan nen, waarmee de stad Ant werpen momenteel bezig is. Gistermiddag werd met 'n boot een tocht door de Antwerpse haven gemaakt. Burgemeester Molthoff bood tijdens deze tocht het Ant werpse gemeentebestuur een door wethouder P. Brand ge schreven boek aan. Dit boek krijgt een plaats in de ge meentelijke bibliotheek. Voor burgemeester Craaybeeck en schepen Delwaide had de heer Molthoff het geestrijke vocht „De Poort van Hulst" meege- momen als geschenk in verband met hun 75-ste varjaardag. straks in gebruik genomen gaat worden. Het laten storten van vuil door particulieren op de oude stortplaats achtte hij niet wenselijk omdat men dan nog regelmatig daar met bran den krijgt te maken. In de rondvraag vroeg de heer J. Menu ook aandacht voor de verkeersproblemen, die aan de Tasdijk ontstaan doordat daiar woonwagens staan. „Is er voor die woonwagens geen ander terrein", wilde de heer Menu weten. „Weet u dan een ter rein", was de wedervraag vam burgemeester mr. J.M. Somers. „Zolang er nog geen regionaal woonwagenkamp is moet iede re gemeente een staanplaats voor woonwagens beschikbaar stellen. We zoeken een oplos sing voor de hidiige problemen in dit verband. De raad krijgt daar nog voorstellen over". De raad van Hontenisse be steedde veel tijd aan de vraag op welke wijze en tegen wel ke prijs de vloerbedekking op enkele secretarie-afdelingen vervangen moet worden. Om- dart in die vloerbedekking en kele gaten zitten werd zelfs gediscussieerd over denkbeel dige muizen. Het ging raadslid J. Menu een beetje te ver. „Het is een belachelijke zaak om over zo'n futiliteit zo lang te kletsen", wais zijn commen taar. De raad besloot in deze vergadering op de eerste ver dieping van hert gemeentehuis een spreekkamer voor de be zoekers van de afdeling finan ciën te maken. Hert bezwaar hiertegen van de heer Menu was dat er voor de brandweer dan maar een klein instructie- lokaaltje overblijft. „Volgens ons heeft de brandweer nog voldoende ruimte", meende de raadsvoorzitter. (Van een onzer verslaggevers) HULST In het Houtenkwarticr in Hulst en dit jaar voor de eerste maal ook in de diverse woonkernen wordt op maandag 11 september gestart met creatieve vorming. Zoals verleden jaar worden ook nu de deelnemers en deel neemsters in drie leeftijdsgroepen ingedeeld. Er is een jeugdatelier voor kinderen van 6 tot 12 jaar een jeugdatelier voor jonge ren van 12 tot 16 jaar en een zg. vrij atelier, waar ieder een, die ouder is dan 16 jaar terecht kan. Dat de werkgroep „Kreatie- ve Vonming" nu over de wal len van Hulsit 'gaat heenkijken en ook activiteiten in de ande re woonkernen gaat ontplooi en, betekent dat in zo'n woon kern een groep deelnemers ruimte en begeleiding van een lid van de werkgroep krijgt aangeboden. Verder kunnen de giroepen uit -de woonkernen buiten de uren dat in het Hou tenkwartier les wordt gege ven, deze ruimte onder leiding van iemand van de werkgroep gebruiken. Ook verenigingen en jeugdgroepen mogen een beroep doen op de acht leden tellende werkgroep om ge bruik te mogen maken van het Houtenkwartier en het krijgen van begeleiding. Vorig jaar kwamen 125 deelnemers zich bij de werk groep melden. Gehoopt wordt dat het er dit jaar meer zullen (Van een onzer verslaggevers) T KOEWACHT Zaterdag 23 september wordt er voor alle leerlingen van de lagere scho len in de gemeente Axel een schoolhengelwedstrijd gehou den in de Konijnenputten te Koewacht. Op het spel staat het gemeentelijk Echoolkampioen- schap hengelen. De puntentelling is zodanig dat voor elke ondermaatse vis één punt wordt gegeven en voor elke centimeter boven maatse vis ook één punt. De school met gemiddeld het hoog ste aantal punten krijgt de wis selbeker. Verder zijn er bekers, lauwertakken en medailles te verdienen. De prijzen worden beschikbaar gesteld door de or ganiserende vereniging „De Koewachtse Hengelvereniging". (Van een onzer verslaggevers) I SLUIS „Dit is een voor stel met een reukje. Het is volgens mij chantage op de gemeenschap en ik zou de ei genaar iets meer burgerzin willen toewensen". Dit zei gis teravond de heer A. de Badts in de vergadering van de raad Sluis van het voorstel dat aan de orde kwam om voor 37.500 gulden een 0.82 hectare groot stuk weiland te kopen voor de aanleg van het tweede voet balveld in Sluis. De taxatiecommissie R. de Badts-P. Dekker had geadvi seerd een bod van 33.336 gul den uit te brengen, waarmee de eigenaar niet akkoord ging. Hij verstond zich met taxateur R. Bun uit IJzendijke, die in zijn berekening tit een bedrag van 61.500 gulden kwam. „Een lachertje", zo werd van de zij de van de raad opgemerkt. „Een uitgeslapen taxateur", al dus de heer de Badts. „De ei genaar was overtuigd van de juistheid van de tweede taxa tie daarom werd het onder handelen vrij moeilijk", aldus burgemeester mr. H. van den Beid, „met 37.500 gulden kon hij zich tenslotte verenigen". De heer S. van Hal infor meerde of niet tot onteigening kon worden overgegaan. Iets wat de raadsvoorzitter niet aansprak. „Wij hebben de grond snel nodig, zeker in het kader van de uitbreiding van het kampeerterrein en de ten nisbaan waarvoor het oude voetbalveld nodig is", aldus de heer Van den Beid. De raad ging met de aankoop akkoord. Aan het waterschap het Vrije van Sluis werd een stuk grond verkocht dat het water schap nodig heeft voor verbe tering van zijn afwatering. Voor drieduizend gulden per hectare ging het van de hand. De vereniging ter Bevorde ring van het Christelijk lager onderwijs in Sluis kreeg van de raad 3640 gulden voor de aanschaf van werkfcasten en de uitbreiding van de fietsen stalling. De raad garandeerde voorts rente en aflossing van een geldlening van vierhon derdduizend gulden ten behoe ve van de verbetering van een gedeelte van vleugel 1952 van het bejaardentehuis Rozenoord in Sluis. zijn. Vandaar ook dat in een brief aan de verenigingen de mogelijkheid om van de be schikbare ruimte en man kracht van de werkgroep ge bruik te maken, extra onder de aandacht zal worden ge bracht. De activiteiten, die in het kdnderatelier worden onit- plóoid, zijn: boetseren, potten bakken, ruimtelijk vormen, emailleren, metaalbewerken, ballet, dans, ritmiek, tekenen, schilderen, creatief spel en dramatische expressie. ïn het jeugdatelier wordt aandacht geschonken aan de volgende activiteiten: tekenen, schilderen, lino-snijden, boetse ren, pottenbakken, beeldhou wen, emailleren, metaalbewer ken, applicatie, knapen, we ven, stofversieren, batikken, ballet, dans, ritmiek. Het programma voor het „vrij atelier" ziet er ongeveer hetzelfde uit. Bij voldoende belangstelling kan ook de film- en fotoclub weer gaan draaien. (Van een onzer verslaggevers) MELSELE Volgende week dinsdag bagiint in de O.L. Vrouwekerk te Melsele een orgelcyclus, waarin op respectievelijk 12 september, 3 oktober en 24 oktober de orga nisten Joba™. Lemckieirt, Sta nislas Deriemaekfer en Jos van Immerseel concerten verzor gen. De drie avonden begin nen om 20 uur. Johann Lem- cken speelt Bruhns, Sweelinck, J.S. Bach en César Franck. Stanislas Deriemaeker vere nigt barok, romantiek en mo dern, met onder meer een ei gen compositie, in zijn uitvoe ring. Jos van Immerseel ver- tokt orgelmuziek vain de vroegbairak tot en met de pas torale van J. S. Bach. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In dichte mist heeft gistermorgen op Rijksweg 58 ter hoogte van Middelburg een kop-staartbot- sing plaatsgevonden tussen twee personenauto's, bestuurd door A.J.M.K. uit Vlissingen en mevrouw A. S. E. uit Vlissin gen. Beide auto's reden vanuit Vlis singen in de richting Goes De auto van de heer K. werd ge heel vernield. De bestuurder liep snijwonden en gekneusde ribben op. De auto van me vrouw E. liep eveneens zware materiële schade op. De kinderen van de kleuterschool kregen bij de -feestelijke oveiing van de Aardenburgse bibliotheek een ballon. (Van onze correspondent) AARDENBURG Met het doorprikken van een ballon waarin zich de sleutel van het nieuw.e bibliotheekgebouw aan de Bootstraat te Aardenburg bevond, heeft Gedepu teerde mr. J. Boersma officieel dit gebouw geopend. Hij zei hierbij dat men aan het eind van een Aarden burgse vestigingswal stond waarbij het gebouw dan als een fort moet worden gezien, hetgeen een verdedigingswerk van dc geest zal moeten betekenen. Voorafgaande aan deze plech tige opening van de vierde ves tiging van de Stichting Ge meentelijke Openbare Biblio theek te West-Zeeuwsch-Vlaan deren was er een bijeenkomst in de Aardenburgse Raadszaal. Bij bijna alle sprekers viel te beluisteren dat het bibliotheek wezen financiële moeilijkhe den kent. Voorzitter W. van Dongen prees zich gelukkig dat zovele genodigden aanwezig waren waarvan hij onder anderen noemde b. en w. van Aarden burg, het gemeentebestuur van Oostburg en Sluis, mejuffrouw M. Suurmeijer van het minis terie van CRM en gedeputeerde mr. J. Boersma. Het bestuur, aldus de heer Van Dongen, is ervan over tuigd dat de gemeenten grote subsidies geven doch het is nauwelijks denkbaar dat er een betere besteding is. De lage contributies hebben bij ver schillende gemeentelijke over heden wel wat verbazing ge wekt doch voor' 1972 zijn de leesgelden verhoogd en zelfs voor 1973 wordt overwogen de maximumbijdrage te heffen hetgeen toch niet zo'n grote verhoging zal betekenen. Voor Sluis is nog een filiaal in voorbereiding hetgeen in 1974 verwezenlijkt hoopt te zijn als het ministerie van CRM de medewerking zal verlenen. De belangstelling van het le zerspubliek neemt toe bij de vestiging van een filiaal. Daar bij stelde de voorzitter dat het filiaal te Breskens uit zijn ge bouw barst. Gedeputeerde Boersma stelde dat Zeeuwsc-Vlaanderen bijna klaar is met zijn bibliotheek voorziening. De bibliotheken nemen echter een moeilijke po sitie in. Hij vroeg zich dan ook af of Sluis in 74 wel haalbaar is en hij voerde daarvoor ver schillende redenen aan. Wanneer de bewoners niet bereid zijn wat geld op tafel te brengen,,, zal, ook _de overheid geen medewerking verlenen. Het gemeentebestuur van Aar denburg heeft deze voorziening binnengehaald, doch het is wel een dure voorziening. Het bete kent een hoge post op een klein budget. Echter is het wel een goede uitgaaf. Het werk is enorm uitgegroeid doch de middelen hebben geen gelijke tred gehouden. „In het verleden is vaak on derbezet gewerkt. Wat zal er in de toekomst gebeuren? Moeten wij al het personeel houden en geen boeken, of wel boeken en geen personeel?" Waarnemend burgemeester G. Bonte vond dat een cultuurmo nument in Aardenburg was toe gevoegd aan de vele monu menten die er al zijn. Hij wilde wel waarschuwen dat de kosten toch niet te hoog mogen oplopen. Burgemeester A. Schipper van Oostburg zei dat de ervaring heeft geleerd hoe nuttig het is om een bi bliotheek te bezitten. Hij vond het zelfs een noodzaak alhoe wel de financiën een grote rem op het werk kunnen zijn. Hij zal dan ook in zijn gemeente alles doen om er voor te plei ten, de noodzaak van 't biblio theekwezen in te zien. Mejuf frouw Suurmeijer van CRM zat met belangstelling te wach ten op de derde dinsdag van september. „Wat gaat deze dag brengen"? Namens de bibliotheken Goes. Middelburg en Terneuzen werd gesproken door mejuffrouw A. Schouten en zij bood het be stuur een bloementak aan. De heer P. de Dekker uit Middel burg sprak als architect en Gedeputeerde mr. J. P. Boersma ontvangt van de bibliotheca- ging in op de ontwikkeling van resse de sleutel van de door hem te openen bibliotheek in een het gebouw. ballon. ti (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De Maria- en Ha venpolder in Sluis zal niet be bouwd mogen worden. Zonder hoofdelijke stemming nam de gemeenteraad van Sluis gister avond een desbetreffend voor stel van het college over. Aan- leding tot dit agendapunt vormde een verzoek van dc heer C. Heijneman om in dit gebied 6 bungalows en 52 ga rages te mogen bouwen. De heer O. de Milliano meen de, dat de zaken werden omge draaid: „Het is ee n beleids kwestie en een incidenteel ver zoek moet geen aanleiding vor men tot een een principeuit spraak van de raad'zo meen de hjj. Burgemeester mr. H. van den Beid was het hiermee niet eens: „De polder heeft momenteel de bestemming" agrarisch zonder bebouwing". Met dit gebied kan de gemeente Sluis in de toekomst iets gaan doen. Als wij dit project zouden toe staan, dan vliegt de grondprijs van de aangrenzende percelen omhoog en zit de gemeente er naast. Daarom vormt het ver zoek van de heer Heijneman", aldus de burgemeester, „een stevige aanleiding om nu een principiële uitspraak te doen". De heer H. van Soolirjgen vond, dat men het particulier initiatief niet de grond moest inboren, een mening, die ook de heer C. van de PVjsse was toegedaan. „Wij zouden dan de boot weieens kunnen missen en investeerders zullen naar objecten buiten Sluis gaan zoe ken", was zijn mening. De beer S. van Hal zag graag de moge lijkheid opengehouden om in dit gebied parkeerruimte te creeëren. Burgemeester Van den Beid wees op de ligging van het ter rein. „Het ligt ingeklemd tus sen de stadswallen, en het leent zich bijzonder goed voor stedeschoon", zo zei hij. Met name dacht hij aan een te cre- eren park. „We moeten dit ter rein in de toekomst echt ge bruiken om de stad Sluis te verfraaien en hiermee worden wgl al een eind op weg gehol pen als de raad besluit, dat hier niet gebouwd mag wor den". Wethouder J. du Fossé voel de er veel voor het voorstel voor nader beraad terug te ne men, iets waartegen de ande re wethouder, de heer F. de Cuelenaere zich verzette. „Laat de bestemming voorlopig ar- grarisch blijven", was zijn me ning. Nogmaals benadrukte de heer Van den Beid het gevaar van grondspeculatie als er nu iets gebouwd zou mogen wor den. Met een forse klap werd daarna de discussie gesloten en mag er dus in de Maria- er. Havenpolder niet gebouwc' worden. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE Zondag 1 oktober zullen dc Mounties (René van Vooren en Piet Rambergen) naar Vogelwaarde komen om er in het dorpscen trum hun bekende „Mounties- show" op de planken te bren gen In deze show zullen ver der Ben Kramer en andere artiesten optreden- De show die om halfacht begint, is het eerste evene ment van de reeks ontspan ningsavonden, die voor het ko mende winterseizoen op het programma staan. Dit pro gramma omvat dan onder meer dansavonden, een filma vond (waarbij een film over het vroegere Stoppeldijk en Boschkapelle wordt vertoond, evenals enkele films over het verenigingsleven m Vogel waarde), een poppenkastvoor stelling voor de kinderen en een sportinstuif voor oude ren. Bovendien zijn er plannen om een evenement als de „Mounties-show" ieder kwar taal te herhalen, als blijkt dat voor dergelijke „topavonden" voldoende belangstellong be staat. Zo wordt bijvoorbeeld gedacht aan een John Wood- house-show, een optreden van de popgroep Set, aan de Vader Abraham-show, Shocking Blue en dergelijke. De voorverkoop van kaaiden voor de Mounties-show begint op maandag 11 september aan de zaal. Men kan daarvoor da gelijks van 19 tot 19.30 uur terecht. Kind won In van de jeugdvis- Johan de het verslag wedstrijd, die onder auspiciën van „de Lustige Hengelaars" in Hulst is gehouden, is abu sievelijk vermeld dat Jo Reu nis uit Heikant won. De win naar was nameliik de tienjari ge Johan de Kind uit Hei kant.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2