KUIPER VOELDE Goud in wegrace NIEUW SCHANDAAL MET AMERIKAAN SE ATLETEN Atletes in finale 1500 meter ORANJE-ATLETEN AL TERUGGEKEERD UITSLAGEN MÜFJffl 7 CAVA SEUL meubelolie OW n ZICII EENZAAM Priem grote steun vera VIM GOB LETUP BET BWK-EMBLEEM DE GRENSWISSELKANTOREN H.V. Angst Bedreigd '•'CAVA SEUL münchen heingroothuis Prestatie Vrijdag 8 september 1972 15 19 Op 't erepodium voor de individuele wegrace van links naar rechts: Kevin Sefton (Australië, zilver), Hennie Kuiper (Nederland (goud) en Jaime Huelmano (Spanje, brons). (Van onze speciale verslaggever) MüNCHEN „Ergens voel je je toch enorm eenzaam op zo'n fiets". Dat was een van de reacties van de 23-jarige Hennie Kuiper uit Oldenzaal nadat hij als eerste Neder lander in de geschiedenis van de Olympische Spelen het goud in de individuele wegwedstrijd had veroverd. Kuiper doelde op de laatste 38 km, die hij in zijn eentje voor een sterke kopgroep uit had afgelegd. „Je zit dan aan van alles te denken. Ik was dan ook blij toen ik aan de meet was". Met beide armen hoog boven het hoofd geheven was de sterke „tukker" over de finish gegaan. Hij kon dat gemak kelijk doen want hem restten nog 27 seconden winst van de voorsprong van 45 sec. die hij na zijn ontsnapping uit de kopgroep had opgebouwd. Geen moment had Hennie Kuiper tijdens die vlucht angst gehad. „We hadden de laat ste dagen veel op macht getraind met een groot verzei. Daardoor had ik zelfvertrouwen gekregen". marreerde. De jongens hebben daarna voorbeeldig gewerkt: Den Hertog en Priem in de kopgroep, Piet van Katwijk in het peloton". Kuiper en Den Hertog de den in de wegwedstrijd niet voor elkaar onder in kracht uitspattingen. Want op het moment, dat Hennie Kuiper aan zijn gouden solo begon had Den Hertog die na 80 km de eerste slag had gemist, in zijn eentje het gat van bijna anderhalve minuut tussen hoofdmacht en kopgroep over brugd. Kuiper: „De komst van Den Hertog in de kopgroep, waarin ik samen met Priem reed, was het juiste moment om weg te gaan. Als er iemand bij komt valt het meestal even stil en daarvan heb ik geprofiteerd. Met de hulp van Cees Priem, die liet, toen hij aan kop kwam en mij aan de andere kant van die brede weg zag demarreren, meteen een gat vallen". Kuiper hadoverigens gedacht, dat Den Hertog met nog acht anderen op weg was. „Dat had ik uit de tekens van mijnheer Middelink begrepen. Niet dat Fedor alleen was". Hoe dan ook, Hennie Kuiper voerde het strijdplan van Mid delink onmiddellijk uit en de anderen Priem en Den Her tog volgden eveneens de orders van de wegcoach op. Middelink, die in Tokio en Mexico met de ploeg in de tijdrit goud had behalald en nu op de valreep voor het eerst in zijn bij die Spelen van 1960 in Rome begonnen loop baan ook een individuele ren ner naar de top had gebracht en daarmee uiteraard zeer ge lukkig is, legde uit: „In de eerste plaats had ie dereen het recht gekregen om te proberen Olympisch kampi oen te worden. Dat kun je amateurs niet onthouden. Maar wanneer de situatie zich zou voordoen zou er samengewerkt worden. Die situatie nu ont stond toen Hennie Kuiper ae- ADVERTENTIE) Middelink vertelde ook, in angst te hebben gezeten toen Den Hertog zijn sprong maak te en aanvankelijk tussen de kopgvoep en het peloton bleef han n. „Maar toen Fedor er bij kwam was de zaak voor elkaar. Toen kon het spel ge speeld worden". Middelink, bevrijd van de druk, ontstaan door de affaire rond de ploe gentijdrit, zei voorts: „Dat brons had al bewezen, dat mijn jongens in grootse vorm zijn. Dat is nu nog eens onder streept. Wat hebben ze fantas tisch gereden". Hennie Kuiper, wiens echt genote Ine ze zijn op 28 juni jongstleden getrouwd aan de meet wachtte en in de huldiging deelde, ondersteunde deze woorden. „Schrijft vooral, hoe geweldig Fedor, Cees en Piet me hebben geholpen. Ik ben ze daarvoor hartstikke dankbaar". Hennie Kuiper zal per 1 ja nuari van het komende jaar tot zo lang moet hij als Olyrn pisch kampioen wachten beroepsrenner worden. „Te voren haid ik me altijd voorge nomen niet voor mijn 23ste prof te worden. Welnu, ik ben 23 en bovendien Olympisch kampioen. Ze zullen nu wel met de contracten komen", al dus de gloednieuwe kampioen, die nu volgende week woens dag in de Ronde van de Toe komst op slag tot de favorie ten behoort. (Van onze'speciale verslaggever) MüNCHEN De eerste Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen zijn op Schiphol teruggekeerd. De atleet Jos Hermens ver gezeld van de atlete Wilma van Gooi en de hockeyers Paul Litjens en Flip van Lidth zei direct na aan komst: „Ik wil wel deelne men aan een circus, maat niet een circus, dat over lij ken gaat". Ook Flip van Lidth is het niet eens met de beslissing van het I.O.C. en het N.O.C. over het doorgaan van de Spelen na de aanslag van de terroristen die aan elf Isra ëlische deelnemers het leven heeft gekost. Deze mensen hadden het doel de aandacht op een zeer dui delijke wijze op zich te vesti gen, dat is ze volledig gelukt. Ze hadden niet tot doel de Spelen te verhinderen. Daar om ben ik het niet eens met de beslissing dat het staken van de Spelen het toegeven aan de- De eerste Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen terug op Schiphol. Van links naar rechts: Flip van Lidth, Wilma van Gooi, Jos Hermens en Paul Litjens. Hennie Kuiper (194) hier tijdens de rit gefotografeerd. Verder achter Kuiper van links naar rechts: Aldo Arencibia (Cuba, 80), Jaime Huelamo (Spanje, 102), Freddy Maertens (België, 35), Jesus Sarabia (Mexico, 266), Francesco Moser (Italië, 229) en Ulrich Sutter (Zwitserland, 321). (Van onze speciale verslaggever) MüNCHEN „We moe ten ons gewoon niet veel voorstellen van die finale maar dat we tot de tien snel ste atletes van de gehele we reld behoren, is toch wel een mooi succes", reageerde Ilja Keizer nadat zij samen met Berny Boxem de eindstrijd op de 1500 meter had be reikt. De vooruitzichten op een me daille zijn inderdaad bijzonder klein. Ilja Keizer kwam met haar tijd van 4 mm. 08.3, ruim bij de laatste tien die om goud, zilver en brons gaan strijden maar baiar tijd was toch niet voldoende om het eerder ge vestigde nationale record te breken. „In de series loop je nu eenmaal niet zo vast op een tijd. Je zorgt gewoon dat je bij de eerste vier komt." En dat lukte Ilja inderdaad. Zij werd een goede vierde en dus fina- liste. Moeilijker kreeg Berny Boxem het. Zij mocht dan wel het voordeel hebben dat zij in de uitermate snelle race van de Russin Ludmila Bragina mocht starten (na 'n nieuw wereld record in 4 min. 05,1; maar de snelle start van deze serie had Berny toch wel bijna aan het einde van haar krachten gebracht. „Ik weet nog niet of het zo'n voordeel is geweest dat ik in die snelle strijd heb mogen meedoen. Ik ben doodmoe. En het is natuurlijk gewoon de vraag of ik voldoende kam her stellen van de krachtsinspan ning die ik toch vandaag heb m-oeten leveren''. Mocht de Nederlandse atle- tiek-plcsg vorig jaar in Helsin ki een volledige afgang bele ven. De strenge NOC limieten hebben er nu in ieder geval toegeleid, dat er geen grote mislukkingen in het Olympi sche toernooi komen. „Maar laten we niet te vroeg jui chen", oordeelde Ilja Keizer. „Je kunt natuurlijk door een tactisch gelopen race wel in de finale komen, maar als je in die eindstrijd als negende en tiende gaat eindigen, dan krijg je toch wel een lelijke klap op het hoofd" ze terroristen zotr zljri. T)e Spe len hebben voor mij geen waarde meer", aldus de hockeyer. Alle officiële recepties die op het programma van de Olympische Spelen in München stonden zijn in verband met het gebeurde met de Israëli sche ploeg geschrapt. Het dagelijks bestuur van het Internationaal Olympisch Co mité zegt in een gisteren uit gegeven verklaring „de Olym pische Spelen vinden voort gang voor de zaak van de sport alleen. Alle officiële recepties zijn geschrapt. Alle ceremo nieën zullen zo sober mogelijk zijn". De ploeg van Oost-Duits- land op de Olympische Spelen ontvangt sedert woensdag brie ven en anonieme telefoonge sprekken waarin met moord en bomaanslagen wordt gedreigd. Hierbij wordt gezegd dat de aanslagen uitgevoerd zullen worden door „leden van ge heime Palestijnse commando's". Een woordvoerder van het Olympisch organisatiecomité heeft naar aanleiding hiervan verklaard dat de Westduitse politie veiligheidsmaatregelen heeft genomen. Zo worden on der meer de Oostduitse sport lieden met helikopters van het Olympisch dorp naar hun wed- strijdplaatsen en terug ge bracht. Het Oostduitse persbureau ADN meldde dat aan de leiders van de Oostduitse ploeg de eigen veiligheidsmaatregelen eveneens verscherpt hebben. WIELRENNEN. Uitslag van de wegwed strijd: 1. en Olympisch kampi oen Hennie Kuiper (Ned) 182,4 km in 4 uur 14 minuten en 37 seconden (gem. 42,930 km-u). Op 27 seconden: 2. Sefton (Aus), 3. Huelamo (Spa). 4. Biddle (N. Zeei.). Op 30 seconden: 5. Bayton (Brit). Op 36 seconden: 6. Ed wards (Brit), 7. Trott (Did), 8. Francesco Moser (It). Op 48 seconden: 9. Samaca (Col), 10. Sarabia (Mex), 11. Piet van Katwijk (Ned), 12. Cees Priem (Ned), 13. Maertens (Belg), 14. Humenberger (Oost), 15. Ovion (Fra), 16. Elorriaga (Sp), 17. Milsett (Noor), 18. Prchal (Tsjech), 19. Hubschmid (Zwits), 20. Schmid (Zwit), 25. Fedor den Hertog (Ned). ATLETIEK. Finale kogelstoten dames: 1. en Olympisch kampioene Na- dezja Tsjitsjova (SU) 21.03 meter (Wereld- en Olympisch record), 2. Margitta Gummel (DDR) 20.22, 3. Ivanka Kris- tova (Buig) 19.35, 4. Esfira Dolzjenko (SU) 19.24, 5. Mari- ane Adam (DDR) 18.94, 6'. Maritta Lange (DDR) 18.85, 7. Helena Fibingerova (Tsjech) 18.81, 8. Elena Stojanova (Buig) 18.34. 200 m. dames finale: 1. en Olympisch kampioene Renate Stecher (DDR) 22.40 sec. (E- Teak Oil van Qa-Va Seul verwijdert kringen en krassen.Geeft natuurglansen beschermt het hout tegen vochtvlekken. Droogt snel. Eenvoudig in het gebruik en onmisbaar in de huishouding. EUROPESE MAATSCHAPPIJ VOOR ONDERHOUDSPROOUKTEN 'Handelsonderneming Gerard Roovers Breda/Postbus 12 (Van onze speciale verslaggever) MüNCHEN De Amerikaan se 400 meter-lopers Vincent Matthews en Wayne Colie heb ben voor het nieuwe schandaal op de Olympische Spelen van München gezorgd. De beide Amerikanen die goud en zilver op hun afstand veroverden, weigerden de nodige aandacht te schenken aan het spelen van het Amerikaanse volkslied en het hijsen van de Amerikaanse vlaggen. De beide Amerikanen mochten daarna niet op de persconfe rentie verschijnen welke tradi tioneel voor alle medadlle-win- naairs wordt gehouden. „Het is een schande wat ze allebei ge daan hebben", brieste de Ame rikaanse coach Russel Houk. „Je kunt over deze spelen denken zoaüs je wilt, maar je moet geen natie voor schande zetten voor de ogen vam de ge hele wereld". De Amerikaan doelde daarbij op het laconieke gebaiair en het ontspannen spreken met elkaar op het moment dat de „Stars en Stripes" werden gespeeld „De jongens hadden naar huis gewild na alles wat hier in Müncheii heeft plaatsgevon den. Maar een meerderheids besluit heeft beslist dat Ameri ka bij de spelen blijft. En als zo'n beslissing valt dan heeft een ieder zich er maar bij neer te leggen", aldus coach Russel Houk. De Amerikanen hielden zich lange tijd verborgen. Pas bij de bushalte vanwaar de atle ten naar het Olympisch dorp kunnen gaain, wilde de 22-jard- ge Wayne Collet wel iets zeg gen: „Ik ben mens en je rea geert dus als mens. Op die spelen doet het spelen van .set volkslied ons totaal niéts. We :ijn atleten en lopen voor een jrestatie. Maar dat maakt na- uurlijk helemaal niets uit of e nu Amerikaan of een inwo ner van Israël bent. Je loopt gewoon zo hard mogelijk. En .vaanom moet dan die vlag jmhoog Waarom moet het volkslied gespeeld worden Ik oen gewoon een vande topatle ten van de wereld en in die noedanigheid wil ik geérd worden. Tijdens deze spelen zeker niet als een inwoner van Amerika". Vincent Matthews hield zijn mond angstvallig dicht. „Geen enkel commentaar", zei de donkere Amerikaan. „Ik heb een plak gewonnen en dat was voor mij persoonlijk het be langrijkste". BASKETBALL Om de vijfde plaats: Zuid- Slavië-Tsjechoslowakije 6663; Halve finale: Sovjet Ünie-Cuba 67—61. aan- en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële koersen alle courante valuta direkt leverbaar ook voor reis-, betaal- en Euro cheques alle reisverzekeringen spaar-, salaris- en depositoreke ningen aan-enverkoop gouden en zilveren munten 60 vestigingen op N.S.-stations en aan de grenzen. Ruime openingstijden, ook 's avonds en in het weekend. Vestigingen o.m. te: BREDA - Postpa- viljoen Stationsplein; VLISSINGEN - station N.S.; HAZELDONK-E10 - grenskantoor; NISPEN, PUTTE en WERNHOUT - douaneposten. Samenwerking van: N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. Amev en Pierson, Heldring Pierson. Centraal Station, Amsterdam. Tel.: 020-2213 24. vena ring wereldrecord Tsji Tsjeng), 2. Raelene Boyle (Aus) 22.45, 3. Irena Szewins- ka (Pool) 22.74, 4. Ellen Stro- pahl (DDR) 22.75, 5. Annegret Kroniger (Did) 22.89, 6. Chris tina Heinich (DDR) 22.89, 7. Alice Annum (Gha) 22.99j 8. Rosie Allwood (Jam) 23.11. 400 m. dames finale: 1. en Olympisch kampioene Monika Zehrt (DDR) 51.08 sec (Olym pisch record, oud 52,0 Cuth- bert (Aus) en Besson (Fr) Mexico 1968), 2. Rita Wilden (Did) 51.21, 3. Kathy Ham mond (VS) 51.64, 4. Helga Seidler (DDR) 51.86, 5. Mable Fergerson (Aus) 51.96, 6. Charlene Rendina (Aus) 51.99, 7. Dagmar Kaesling (DDR) 52.19, 8. Gyoergyi Balogh (Hong) 52.39. Heren, 110 meter horden fi nale: 1. en Olympisch kampi oen Milburn (VS) 13.24 secon den (evenaring wereldrecord), 2. Drut (Fr) 13.34, 3. Thomas Hill 13.48 (VS). 4. Davenport (VS) 13.50, 5. Siebeck (DDR) 13.71, 6. Wodzynski (Pool) 13.72, 7. Nadenicek (Tsjech) 13,76, 8. Cech (Tsjech) 13,86. 400 m. heren finale: 1. en Olympischh kampioen Mat thews (VS) 44.66 sec, 2. Collet (VS) 44,80, 3. Sang (Ken) 44,92, 4. Asati (Ken) 45.13, 5. Schlöske (Did) 45.31, 6. Kuk- koaho (Fin) 45.49 7. Honz (Did) 45.68. Smith (VS) staakte de strijd. Heren 5000 m. halve finales (eerste twee van elke serie en de vier daarop volgende snel- sten naar de finale: Finale kogelslingeren he ren: 1. Goud: Bondartsjoek (SU) 75.50 meter (Nieuw Olympisch record), 2. Zilver: Sachse (DDR) 74.96, 3. Brons: Sjmelewski (SU) 474.04, 4. Beyer (Did) 71.52, 5. Zsivotz- ky (Hong) 71,38, 6. Eek. schmidt (Hong) 71.20, 7. Klein (Did) 71.14, 8. Murofushi (Jap) 70.88, 9. Vecchiato (It) '0.58, 10. Rielim (Did) 70.12. HOCKEY Om de vijftiende plaats Ocganda-Mexico 41; Om de dertiende plaats: Kenia-Argen- inië 10: Om de vijfde plaats: Groot-Brittannic-Spanje 20; Australië-Maleisië 21. Groot- Brittannië en Australië spelen im de vijfde plaats; Spanje en Maleisië om de zevende plaats. PAARDESPORT Dressuur; 1 en Olympisch campioen, Sovjet Unie (Jelena Brnemet-Petoesjkova, Iwan Xismov en Iwan Kalita) 5095 ounten, 2 West-Duitsland 5083, 3 Zweden 4849, 5 Oost-Duits- land 4552, 6 Canada 4413, 7 Zwitserland 4388, 8 Nederland 13'.'9, 9 Verenigde Staten 4283, 10 Groot-Brittanië 4258.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 15