Publiek door het dolle heen „Goud voor Swart en Blankenburg" Top nog niet bereikt Stuy redde zich BELANGRIJKSTE MINUTEN Ze schopten overal naar STRIJD WAS SLECHT' Dapper Onjuist 55 55 Argentijnse perscommentaren: Ajax met rouwband sport Vrijdag 8 september 1972 14 21 Stefan Kovacs: doen we nooit (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES De Ajax-kleedkamer leek na de wedstrijd tegen Inde- pendiente wel een zieken huis. Verzorger Henk de Haan rende van links naar rechts en kwam han den tekort om de spelers te kunnen helpen. Bijna iedereen was geblesseerd. De een meer dan de an der, maar gesteund en ge klaagd werd overal En terwijl de spelers niet nalieten van hun veront waardiging blijk te geven, vertolkte Stefan Kovacs de algemene mening: „Dit doen we nooit meer. Het is alsof je voor de leeuwen wordt gegooid. Swart. Cruyff en Blankenburg zijn ernstig geblesseerd. De laat ste twee kunnen zondag niet spelen tegen NEC." Overigens was het allemaal niet onverwachts voor de kleine Roemeen, die voor het eerst in zijn succesvolle carrière niet kon lachen. „Ik heb het de spelers maar niet verteld, maar dit zat er wel in. Ik had er rekening mee gehouden. Dit is de enige manier waarop deze voetballers succes kunnen boeken. Zij gaan niets uit de weg". Deze niets ontziende briga de uit Buenos Adres had toch weinig succes geboekt. Aanvoerder Piet Keizer liet in de eerste helft i arbiter Bachranov weten ermee te zullen stoppen als hij niet strakker zou optreden. Ko vacs daarover: „Keizer wil de er inderdaad mee ophou den. Ik heb in de rust de spelers echter bevolen er mee door te gaan. Koel te blijven. Ijskoud te blijven voetballen. Tevens hoopte ik dat er voldoende spelers zouden overblijven" Deze wens was er ook de oorzaak van. dat voorzitter Jaap van Praag voor de aanvang van de tweede helft het woord tot de Rus sische arbiter richtte met het verzoek eindelijk eens fors te willen optreden. Veel resultaat bad deze be de niet. Alle Amsterdamse (Van onze speciale verslag gever). BUENOS AIRES. Wie denkt dat het Feyenoord-legi- oen („Geen woorden maar da den", maar wanneer is dat voor het laatst gehoord) of het Ajax-publiek (De Zilvervloot op een slif etc.) van wanten weet moet zijn oor eens te luisteren leggen als Indepen- diente thuis speelt. De 70.000 supporters van de club uit Buenos Aires weten een onvoorstelbaar volume te produceren, dat de „roar" van Anfield Road (Liverpool) in de schaduw stelt. Brullenl ge zang van koren van 20.000 man elik (afwisselend mannen en jongens) stortten een ge luidsorgie over beide ploegen, die nauwelijiks te harden was. Toen Independiente het veld betrad werden van de tribunes hondenden kilo's papiersnip pers gesmeten, tezamen een dichte wolk vormend. Na het doelpunt van de Argentijnen deden zich zware ontploffin gen voor. „Dit meer" protesten negerend, veran derde de scheidsrechter zijn houding niet. En daar om was het een klein won der dat er voldoende spe lers overbleven. Met de moed der wanhoop werd doorgezet. Blanken burg verbeet de pijn. De zware bloeduitstorting in zijn kuit, mocht dan veel problemen geven, hij gaf niet op. Swart („Die Pavoni sloeg me terwijl de arbiter erbij stond") had enorme maagklachten. De grote vuisit van Pavoni had hem dan ook inderdaad zwaar geraakt. Cruyff, die in de „eerste hulppost" alle han delingen als een belangstel lend toeschouwer volgde, zei: „Voor mij hoeft het niet meer. Ze schopten naar alles wat bewoog en zij gin gen bovendien nog op mijn voet staan ook. Ik kon am per van het veld afkomen". In de Argentijnse kleedka mer was het rustig. Ver drietig staarden de spelers voor zich uit. Trainer Fer- rero verklaarde desge vraagd: „Voor ons is het af gelopen. In Amsterdam kunnen we hoogstens eervol verliezen. We hadden hier willen toeslaan. De kansen waren er. Ajax viel me niet mee". Op de vraag of het harde spel daarvan misschien de oorzaak was, riep hij uit: „Hard? Dat viel best mee. Overigens waren ook de A- jaxspelers geen lieve jon- g£nS PETER VAN PUTTEN Sjaak Swart (midden) kijkt gespannen toe hoe doelman San toro een hoge bal weet te onderscheppen. OPZET INDEPENDIENTE FAALDE (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES, donderdag. Ook de derde poging van Independiente om de we reldbeker te bemachtigen kan al in het eerste treffen met Ajax nagenoeg als mislukt worden beschouwd. Een 11 resultaat (doelpunten van Cruyff en Sa) in het opgela den, van spanning sidderende Avellaneda-stadion moet ontoereikend worden geacht om de begerige rood-witte brigade uit Amsterdam van de wereldbeker af te houden. Alleen een klein wonder zou nog een verrassing kunnen bewerkstelligen. Des ondanks was na afloop van de emotionele, grimmige ontmoeting in Argentinië de vraag gerechtvaardigd of Ajax geen Pyrrhusoverwinning heeft behaald. Cruyff en Blankenburg werden tamelijk ernstig gewond ter wijl de meeste andere spelers de kleedkamer eveneens niet zonder de bekende kleerscheu ren bereikten. Van hen was Sjiaiak Swart er het slechtste aan toe. De verschrikkelijke stoot waarmede Pavoni hem on der het welwillende maar wei nig ziende oog van scheids rechter Bakhramowelde, was niet zonder gevolgen gebleven. Zelfs na afloop van de wed strijd klaagde de Amsterdamse veteraan nog over hevige pij nen. Het was dan ook niet on begrijpelijk dat trainer Kovacs laiter verklaarde: „Blanken burg en Swart hebben voor mij een gouden medaille veT- diend- Normaliter zouden zij zijn uitgevallen. Zij beten ech ter door omdat zij beseften dat het voor het elftal na het uitvallen van Cruyff al moei lijk genoeg was". INDEPENDIENTE AJAX wij de arbritage zouden steu nen. Maar wat moet je als mannen als houthakkers te keer gaan en de arbiter niet optreedt. Onder die omstandig heden hoeft het voor mij dan niet meer. Ik ben de mening toegedaan dat de strijd om de wereldbeker alleen maar inte ressant ig voor Zuid-Amerika. Die mensen verdienen er veel geld aan. Maar voor de Euro pese clubs heeft het geen enkel voordeel. Met het instellen van deze wedstrijden hebben de UEFA en FIFA een fout ge maakt. Inderdaad kon niet worden ontkend dat Ajax zich dapper weerde. Toch was in Buenos Aires niet het elftal aan het werk dat zich in Europa zo'n geweldige naam heeft verwor ven. Geraffineerde 1-2-combi- naties waren zeldzaam. Flit sende acties een nagenoeg on bekend verschijnsel. Teveel liet het anders zo professionele Ajax zich door de inderdaad indrukwekkende inzet van de Argentijnen overrompelen. Trainer Kovacs had daarvoor overigens een verklaring. De Roemeen vertelde: „De Neder landse clubs spelen te weinig tegen Zuidamerikaanse teams. Dat is onjuist want ook in een vriendschappelijke wedstrijd kun je ervaring opdoen. Daar om is de prijs die Santos bij voorbeeld vraagt nooit te duur. De spelers leren ervan". En dat was een juiste stelling, want eens te meer bleek dat het zo professioneel geachte Ajax de absolute top nog niet helemaal heeft bereikt. Er wa ren nog spelers die duidelijk routine tekort kwamen. Voet ballers die de situatie niet aan konden- Een van hen was dit keer ook Piet Keizer. De aan voerder van de hoofdstedelijke formatie dreigde opnieuw de strijd te zullen staken. Was het indertijd in Antwerpen te il» DOOR PETER VAN PUTTEN gen Anderlecht alleen maar een grap teneinde de arbiter te imponeren, in Buenos Aires was het gemeend. Kovacs daarover: „Ik heb het in de rust uit zijn hoofd moe ten praten. Ik wilde trouwens niet weglopen. Dan zouden ze kunnen zeggen dat we bang zijn. Het resultaat in Buenos Aires was voor mij eigenlijk helemaal niet belangrijk. Ik moest vooral aan mijn spelers denken. Dat telde veel zwaar der." De ernstig kijkende Kovacs vervolgde: „Keizer voelde het gevaar dat zich zou manifeste ren als Bakhramov de strijd liet ontsporen. Daarom pro beerde hij iets te onderne men". Nochtans was Kovacs eveneens van mening dat Ajax kwetsbaar was geweest. „Door het uitvallen van Cruyff en de blessures van Blankenburg en Swart hadden wij het moeilijk. Ik voelde mij gedeprimeerd. Wij hadden de voetballiefheb bers hier een lesje willen ge ven in de ethiek van het spel- De afspraak was gemaakt dat Nochtans zou het onjuist zijn het matige voetbal op het har de optreden van Independiente te schuiven. Ajax speelde in het Avellaneda-stadion eigen lijk gewoon een minder sterke wedstrijd. De defensie met Stuy, Hulshoff en Blanken burg aan het hoofd, maakte nog de beste indruk. En ook Arie Haan kon op een gave partij terugkijken. De andere spelers ook de te veel pro vocerende Keizer bleven eohter achter. Haaiden het normale niveau niet. Zij lieten zich teveel beïnvloeden door de bijna alles overrompelende inzet van de Argentijnen. De gave équipe uit de Meern bleek ineens een formatie waarin overschakelen van de fensie op aanval eveneens on zeker en met horten en stoten gepaard ging- Natuurlijk was het elimineren van Cruyff door de verschrikkelijk gemeen spe lende Mircoli een tegenvaller. Maar de Ajaciedien die nooit nalaten te vertéllen hoe goed zij wel zijn, mochten daarover niet klagen. Independiente toonde zich in Buenos Aires een middelmatig team dat het Een vergeefse duik van Ajax-doelman Stuy na een keihard schot van centraleverdediger Sa. Independiente heeft de stand in evenwicht gebracht. moest hebben van een giganti sche inzet Ajax liet zich niet onder de voet lopen. Maar het was niet alleen eigen verdienste. Er sprak ook onmacht uit van In dependiente. Het moest bij de Argentijnen teveel van hoge, weinig gecontroleerde ballen komen. Voorzetten die steeds ten voordele van de in de lucht oppermachtige Barry Hulshoff die weer eens gewei- (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES Ajax-doelman Heinz Stuy had de bal wel zien aankomen, het 25-meterschot van verdediger Sa. Heinz Stuy: „De bal kwam wel achter spelers vandaan, maar ik had er echt het oog in. Alleen op het laatste mo ment veranderde hij van baan. En toen kon ik hem niet meer hebben. Anders vang ik zo'n schot op mijn borst". En op de wilde actie van Mircoli: „Ik dook ervoor, had de bal klem, maar hij ging door. Ik kon mijn hoofd nog net weg trekken. Toch raakte hij mij nog, maar op mijn schouder". BUENOS AIRES Inde- pendiente-Ajax van minuut tot minuut: 0. Cruyff trapt af; 2. Pastoriza trapt ma. tegen Neeskens: 5 Cruyff: 01. Na wilde trap van Haan sprint Cruyff in de diepte, wint duel met de on reglementair aanvallende Lo pez, en lobt over uitgelonen doelman Santoro: 11. Cruyff breekt door op rechits, zet iets te scherp voor naar Keizer - hard schot Haan. 20 vrije trap Convisso - kopbal M-irooli naast: 23 ver schot Cruyff, met moei te verwerkt door Santoro: 24 Cruyff bruut onderuit ge trapt door Semenewiez, Cruyff buiten de zijlijn behandeld, komt hinkend terug; 25 gevaarlijke voorzet Comis- so; 26 Cruyff verlaat het veld; 30 Arniold Mühren neemt do plaaits van Cruyff in: 31 Hulshoff loopt Pastoriza ondersteboven. Pastoriza groggy uit het veld; 34 Pastoriza keert opmerkelijk fit terug; 35 Pavoni stompt Swart hard in de maag; 39 Swart terug; 49 scheidsrechter Bahi-amov fluit voor rust. Tweede helft: 0 Maglirmd trapt al: 3 Maglioni krijgt een scorings- kansje na slim daeptepassje; 9 Pavoni haalt in eigen straf schopgebied Swart onderuit, terwijl de bal heel ergens an ders is, niet bestraft; 10 vrije trap Comisso - Huls hoff kapt weg; 24 gele kaart voor Swart, die een overtreding - zijn eerste - begaat tegen Pastoriza; 24 Radmondo vervangen door Bulla; 26 Schot v-am Pavoni - Stuy tipt de bal nog juist over; 27 gevaarlijke, lage schuiver van Semeniewicz - Blanken burg krijgt een been er tus- sen* 28 gele kaart voor Maglioni. die Stuy trapt, hoewel deze de bal al klem heeft na een hoge voorzet - Ajax wil wraak ne men - algemene" verwarring Bahramov sust; 31 Semeniewicz, vrij voor Stuy, reageert te laat op half hoge voorzet. 37 Sa: t—1. Sa pikt de bal op in de buurt van de midden- dig op dreef was. Hij heerste in het strafschopgebied als een veldheer. Reden voor Kovacs om gjLlenid van de pret uit te roepen: „Een zwakker team als Ajax raakt hier in paniek en krijgt met 40 om de oren. Nee, ik ben niet ontevreden. Ik heb vele fouten gezien, maar ook vele goede dingen. Voor mij heeft Ajax toch professioneel gevoetbald". cirkel, drijft even op en schiet dan van ongeveer 17 meter zeer hard in linkerboven hoek; 39 hoog schot van Lopez, net naast linker paal; 41 Blankenburg grijpt mis - Bulla knalt op de paal - bal komt bij Balbuena, die rake lings voor langs het Ajax-doel schiet; 43 Gerrie Müliren hard onder uit gehaald - blijft even liggen - Independiente wil zich met hem bemoeien - Ajax bait vuisten - Bahramov sust; 44 Swart schiet hoog over doel van Santoro; 45 Hulshoff geblesseerd op grond, hij zat klem tussen opspringende Stuy en Argen tijnse aanvaller; 49 Bahramov fluit voor het einde. (Van onze speciale verslagge ver) BUENOS AIRES, donderdag De door de min. van toerisme aangeboden beker stond mid den in de kleedkamer. Het zil veren diiing was eigenlijk mooi er dan de Europacup, maar toch had niemand er aandacht voor. Iedereen had het druk met het likken van de wonden en het verontwaia rdiiigd uitwis- (Van onze speciale verslag gever) BUENOS AIRES. De In Buenos Aires verschijnende Argentijnse ochtendbladen hebben over de gehele linie weinig waardering voor de eerste wedstrijd tussen Ajax en Independiente om de we reldbeker. „Het was bijzonder matig", aldus het blad „Cla- rin", dat het verder betreurt dat Independiente zijn toe vlucht vrijwel uitsluitend heeft moeten zoeken tot harde methoden. De „Cronica" spreekt van: „Een ruwe eerste helft". De krant constateert dat de wed strijd dan misschien geëindigd mag zijn in een gelijk spel, maar dat er toch duidelijk een winnaar is aan te wijzen: Ajax. „Een ernstige defemsie- fout", aldus de Cronica, „is Independiente duur komen te staan. De ploeg is er niet meer overheen gekomen". De Engelstalige Buenos Ai res Herald spreekt van: „Een oninteressante wedstrijd". En het blad vervolgt: „Het spel van Independiente deed lomp en onhandig aan. De Neder landers waren steeds iets eer der bij de bal". Geheel negatief in zijn com mentaar is „La Prensa" dat onder de kop: „Een lange reeks onvolmaaktheden", bei de ploegen verwijt afbrekend voetbal te hebben gespeeld. „De schuld ligt in eerste aan leg bij Independiente", aldus La Prensa. De toonaangevende krant „La Nacion", de grootste krant van de Argentijnse hoofdstad, betreurt de matige kwaliteit van de wedstrijd: „Voor ploe gen van deze klasse van be schamend niveau". De na een halfuur uitgeval len Johan Cruyff komt er in de Argentijnse pers uitstekend af. „La Nacion" Hoewel hij maar korte tijd speelde werd het duidelijk dat deze speler van uitzonderlijke klasse is. Ook Barry Hulshoff, Horst Blankenburg en Gerri Mühren oogsten waardering. Bij Independiente waren „La Nacion" Semenewiez en Sa opgevallen: „Zijn treffer was het hoogtepunt van de teleurstellende ontmoeting". salen van ervariragen. „Nooit meer", was de algemeen ge boorde kreet. Voetballen in Zuiid-Amerika was eens een bezigheid waarmee de ver schrikkingen uit de hel van Daniie maar kinderspel was vergeleken. „Voor mij hoeft het niet meer", merkte Johan Cruyff verdrietig op, terwijl hij als belamgsiteillenid toeschouwer de verrichtingen in de geïmprovi seerde „eerste-hulppost" gade sloeg. „De makkers schopten overal naar. Ze gingen zelfs op mijn voet staan. Ik heb een flinke bloeduitstorting aan de binnen- en buitenkant van de enkel. Er is niets gebroken, maar het kan toch nog wel even duren voor ik kan spe len''. En dat was een these die eveneens opging voor Horst Blankenburg, die uitblinker Hulshoff zo voortreffelijk ter zijde stond. Een zware bloed uitstorting aan de kuit noopte hem tot grote voorzichtigheid. Het was overigens een reden temeer om te laten weten dat spelen in Zuid-Amerika voor hem een overbodige bezigheid is. En dat was trouwens een algemene reactie. Voorzitter Van Praag: „We moeten maar niet meer naar Zuid-Amerika gaan. De jongens worden voor de leeuwen gegooid. Wat hier gebeurt is niet normaal". Sjaak Swart was het daarmee eerus. „Dit heeft geen zin meer. Ik kreeg vain Pavoni een stoot in mijn maag. Niet te ge loven gewoon. Nog gekker is diat die scheidsrechter er bo venop staat en iaat doorspe len". Inderdaad nam Bakhra mov vreemde beslissingen, Mircoli die tussen al zijn ge niepige grapjes door, ook pro beerde doelman Stuy iin de vernieling te schoppen, kreeg zelfs de gele kaart niet eens voorgeschoteld. En dat was ui termate onrechtvaardig omdat Swart voor een veel minder ernstige overtreding wel met het gele gevaar werd gecon fronteerd. Voeg daarbij het feit dat hij door Pavoni was neergeslagen en de geprikkel de houding van de Amster dammer was meer dan begrij pelijk. Er werd trouwens in de kleed kamer niet alleen over het spel geklaagd. Johan Cruyff wees ook op het veld. „Het enige wat je kon doen was spelen met lange halen. De bal was te (Van onze speciale verslaggever). BUENOS AIRES. In verband met de tragi sche gebeurtenissen in München hebben de sne- Iers van Ajax x Inde pendiente voor de aan vang van de eerste wed strijd met als inzet de wereldbeker een minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het bloedbad in München. De spelers van Ajax speelden met een rouw band. licht en het veld te moeilijk. Nee, dit was niks. Het leek nergens op". Een eerlijk com mentaar wat voldoende zei. Na het uitvallen van Cruyff was Ajax aanvallend ver zwakt. Gerrie Mühren, die zich fysiek niet kon haandha- ven, had het eveneens ontdekt. „Nadat Johan weg was werden onze kansen minder". Het werd de Amsterdammers niet fataal. Of dat zo zal blijven moet worden afgewacht. Want welke reacties op alle gelever de inspanningen alsmede de vliegreis van 19 uren nog zul len volgen, kan niemand zeg gen. Heel misschien staat bin nenkort het geval Feijenoord toch niet helem aal alleen Peter van Putten (ADVERTENTIE) ZANKgR VA-460, 4'/t *s volautomaaf met 13 volautomatische programma's. Centrifuge-gang 800 toeren. ZANKER INTIWAT, 5 kg wasautomaat mei apart aangebouwde 2W0-to&ren- centrifuge. het Nederlandse certificaat voor absolute veiligheid! Voor uitgebreide kleurenfoiders: i Zenker Nederland 8 VJohan de Witt- J laan 11, Woerden. Tel. 03480-59 92."

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 14