.REGERING HAD NOC-RESlGiï MOETEN BETREUREN" HEVIGE STRIJD IN ZUID-VIETNAM „Wereldraad Zuid-Afrika's politieke vijand" Wiebeltax verdwijnt Boek van de Maand: Tot 7 oktober 10.- ARABIEREN GEÏDENTIFICEERD (zolang de voorraad strekt) daarna 18.90 binnenland buitenland MüNCHEN (Reuter/UPI/DPA) - De West- duit se politie heeft gisteren toegegeven dat er op het militaire vliegveld Fiirstenfeldbruck maar vijf scherpschutters aanwezig waren om de acht Arabische commandostrijders onschadelijk te maken toen die daar met hun Israëlische gijze laars arriveerden. OPDRACHT BEDREIGING BEROEPS" de pant) voor iedere vrouw voor iedere maat Vrijdag 8 september 1972 11 15 De,d™ gearresteerde Arabieren: Ibrahim Maraud Badraiil, die een been verloorSamer Mo- Jcomere. en WV Abed El Küir weigeren te zeggen uit welk land zij (Van onze redactie binnen land). DEN HAAG Drs. Den Uyl en drs. Tilanus, fractie voorzitters van resp. de PvdA en de CHU in de Tweede ifamer, vinden dat de Neder landse regering openlijk had moeien uitspreken dat zij hel NOC-besluit om aan de Olym pische Spelen te blijven deel nemen betreurt. De regering blijft zich ecli ter op de vlakte houden. Het kabinet heeft gisteren na schriftelijke vragen van de ge- tele Tweede Kamer, te ken nen gegeven geen bemoeienis le hebben gehad met het be sluit van het NOC. „Het kabi net treedt niet in de eigen verantwoordelijkheid van het Olympisch Comité", aldus de verklaring van de regering, die door de meeste fractielei ders kan worden gebillijkt. De fractieleiders zijn giste ren door de regering In kennis gesteld van de motieven, die tiet NOC ertoe hebben ge bracht aan de Spelen te blij ven meedoen. Deze motieven hebben geen verandering ge bracht in het vrijwel unanie me standpunt van de fractie leiders dat de Nederlandse deelnemers aan de Spelen na de gebeurtenissen van dinsdag teruggetrokken hadden moeten worden. Het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken heeft de autoriteiten, belast met de veiligheid in de Westduitse deelstaten en de centrale jood se raad in de Bondsrepubliek, laten weten dat het over aan wijzingen beschikt, dat terro risten op het joodse nieuwjaar (9 en 10 september) brieven en pakjes willen versturen met een ontplofbare inhoud. Harold Wilson, de leider van de Britse Labour-partij is van mening dat Engeland zijn ploeg van de Olympische Spe len terug moet trekken. „Zwarte September" de Palestijnse organisatie die ver antwoordelijk is voor de aan slag in illiinchen eist onmid dellijke vrijlating van de ge arresteerde Palestijnen en overbrenging van de lijken van de bij de overval omgeko men commando's naar een Ara bisch land. Als dreigement is aan de verklaring: toegevoegd dat de beweging zich op West- Duitsland en zijn „verraderlij ke leiders" zal wreken als de eisen niet worden ingewil ligd. Egypte heeft gevraagd om een officiële Westduitse ver klaring voor de schietpartij op Filrstenfeldbruck. Een rege ringswoordvoerder stelde de bondsregering als enige ver antwoordelijk voor „het be treurenswaardige" incident De officiële woordvoerder ir> Bonn, Conrad Ahlers, heeft deze verklaring verworpen. „De feiten zijn in tegenspraak met de verklaring van de Egyptische regering". Westduitse politie over drama op vliegveld: MAAR VIJF SCHERPSCHUTTERS Plaatsvervangend hoofdcommissaris Georg Wolff gaf op tie uiterst rumoerige persconferentie ook toe dat de scherpschutters opdracht hadden gekregen het vuur te openen zodra zij maar een gunstige ge legenheid zagen. Wolff deelde mee dat men pas na de eerste schotenwis seling pantserwagens uit het op 40 km afstand gelegen Miinchen had laten komen. De politie had daarna een „staakt-het-vuren" van een uur afgekondigd om de komst van de pantserwagens af te wachten en de terroristen be denktijd te geven voor hun eventuele overgave. Toen het vuurgevecht ten slotte was geëindigd met de dood van vijf guerrillastrijders en de gevangenneming van de andere drie, waren de lijken van de negen Israëlische gijze laars gevonden. De terroristerv en hun gijze laars waren met helikopters van het Olympische dorp naar het vliegveld overgebracht, waar een Boeing van de Luft hansa zogenaamd gereed stond om hen naar een Arabisch land te brengen. Hoongelach klonk toen Wolff verklaarde dat de autoriteiten in de mening ver keerden dat er maar vier guer rillastrijders waren en dat vijf scherpschutters dan wel vol doende zouden zijn. Hoofdcom missaris Manfred Schreiber had kort tevoren op diezelfde persconferentie al meegedeeld dat in het Olympisch dorp acht guerrillastrijders waren geteld toen zij met de gijzelaars in de helikopters stapten. Om 22.35 uur dinsdagavond waren de twee hefschroefvlieg- tuigen met de terroristen en de gijzelaars (geblinddoekt en met geboeide handen) naar het vliegveld gebracht. Tien minuten tevoren was daar al een helikopter met de West duitse minister van binnenland se zaken, Hans-Dietrioh Gen- scher, en zijn Beierse collega Bruno Merk geland. De heli kopterpiloten was opgedragen na de landing direct de deuren van hun toestellen te openen en zich in veiligheid te bren gen. Zodra dc helikopters op de grond stonden sprong uit elk ervan een Arabier. Zij begaven zich naar de Boeing die zij bin nengingen. Het terrein baaddde in het licht van schijnwerpers en er was volgens de politie woordvoerders goed zicht voor de scherpschutters. Terwijl de twee Arabieren het vliegtuig inspecteerden sprongen uit de helikopters nog twee comman dostrijders, die de piloten van deze toestellen met hun machi nepistolen bedreigden. Toen de twee Arabieren weer uit de Boeing kwamen openden de scherpschutters van de politie het vuur omdat zoals Wolff het uitdrukte „op dat moment het grootst mogelijke Aantal terroristen (er waren er vier buiten) uitge schakeld kon worden". Twee terroristen waren on middellijk gedood en een derde gewond maar de scherpschut ters misten de vierde (vermoe delijk de leider van de guerril lagroep) volkomen. Deze dook weg onder een van de helikop ters en opende het vuur op de verkeerstoren waarbij hij een politieman doodde. Een nieuw salvo van hem vernielde de radio-installatie van de toren. In de tussentijd begonnen ook de vier andere Arabieren, die zich nog in de helikopters be vonden, op de verkeerstoren te schieten. De politie is er niet zeker van of er toen al gijze laars zijn gedood. Ecu kwartier na het begin van het drama riep de politie in het Duits, Engels en Ara bisch de guerrillastrijders op, zich over te geven. De Arabic- ren antwoordden niet en het schieten duurde sporadisch voort. De pantserwagens arri veerden tenslote en kregen op dracht gewonden op te pikken en guerrillastrijders die verzet boden te doden. Vier minuten na middernacht sprong een der Arabieren uit een helikopter en wierp er een handgranaat in die het toestel in brand deed vliegen. Hij ren de met de man die zich al die tijd onder de andere helikopter verborgen had gehouden naar de duistere rand van het vlieg veld, maar '-eiden werden door scherpschutters doodgeschoten. Brandweerauto's met schuim- blusapparatuur die poogden in de buurt van de brandende he likopter te komen, werden door de overgebleven terroristen on der vuur genomen maar wisten tenslotte met hulp van pantser wagens het toestel te bereiken. Daar trof men drie Arabieren aan die nog in leven waren. Eén van hen hield zich dood. maar „de politie slaagde erin hem weer tot lev ente wek ken", zo merkte Schreiber droog op. Een situatietekening van het drama op Fiir stenfeldbruck tijdens de persconferentie van de politie van München. De vierkantjes en de stippen geven aan waar resp. de Palestijnen en de piloten van de helikopters heb ben gestaan. De Israëli sche gijzelaars bevonden zich in de helikopters te genover de verkeerstoren („Totoer")- Pas toen de brandweerauto's bij de helikopter arriveerden ontdekte men dat alle negen gijzelaars het leven hadden verloren. Volgens Wolff be staat er „niet de minste twijfel over" dat de gijzelaars door de terroristen zijn gedood. Vier stierven in de uitgebrande he likopter, vijf in de andere. Wolff leidde de operatie op het vliegveld maar zijn chef Schreiber verklaarde, dat hij „de volle verantwoordelijkheid voor de hele actie" aanvaardde. De politie had geweten dat er maar een uiterst kleine kans was de gijzelaars ongedeerd te bevrijden. „Men moet niet ver geten dat wij alleen succes hadden kunnen boeken als de terroristen een fout hadden ge maakt", zo zei hij. „Maar het waren echte be- beroepsluibuitengewoon schrander". In antwoord op vragen verklaarden Schreiber en de Beierse minister Merk. die ook óp de persconferentie aanwezig was, dat zij geen re den zagen ontslag te nemen. Merk weet het mislukken van de operatie aan het feit dat niet genoeg terroristen te gelijk onschadelijk gemaakt konden worden en dat de ove rigen zich niet, zoals gehoopt, hadden overgegeven. Een van de drie gevangen genomen Arabieren moet een been missen, zo werd op de persconferentie meegedeeld. De drie mannen willen nog steeds hun nationaliteit niet opgeven. De Westduitse „crisisstaf" heeft nog het gebruik van che micaliën overwogen om de gij zelaars uit handen van hun ont voerders te bevrijden maar deskundigen verwachtten daar niet het gewenste resultaat van, zo zei Schreiber. Ook hadden politiemannen geprobeerd als koks verkleed het gebouw bin nen te dringen maar toen zij eten brachten, hadden de ter roristen erop gestaan dat zij het op een bepaalde afstand van het gebouw neerzetten, waarna de Arabieren het zelf ophaalden. (ADVERTENTIE) (in de rode verpakking) (Van onze redactie buitenland) SAIGON Zuid-Vietnam heeft donderdag 2.000 man verse" troepen in de strijd geworpen in de districtshoofd stad Tien Phuoc, 60 km ten zuiden van Danang. Uit Saigon wordt melding gemaakt van huis-aan-huis-gevechten in de stad. hij het vallen van de avond. Eerder op de dag hadden Vietcong en Noordvietnamese troepen het Zuidvietnamese hoofdkwartier in Tien Phuoc veroverd. Het gevaar bestond, dat zij de gehele stad zouden nemen, aldus verluidt uit mili taire bron in de Zuidvietname se hoofdstad. Tachtig kilometer ten zuid westen van Saigon hebben Noordvietnamese en Vietcong- eenheden een hevige aanval gedaan op het hoofdkwartier van de Zuidvietnamese en ne- ADVERTENTIE) Oerdegelijke aluminium trappen, ladders en ZIG-ZAG zoldertrappen. Beneluxstraat 8 Voor brochure: tel. 04242 - 3283 Dag en nacht bereikbaar: HENRI BRANDS BV OISTERWIJK gende infanteriedivisie, in de buurt van Cai Be. Vijf golven van achtmotorige Amerikaanse bommenwerpers wierpen bom men rondom Tien Phuoc. Woensdag bombardeerden vliegtuigen van het Ameri kaanse vliegdekschip Saratoga militaire doelen in en in de buurt van Haiphong, zo meldt de Amerikaanse legerleiding in Saigon verder. De Noordviet- nemese luchtdoelkanonnen schoten twee Amerikaanse vliegtuigen neer. Hanoi zegt dat zeven vliegtuigen werden neer. gehaald. De Amerikaanse vertegen woordiger bij de onderhande lingen in Parijs, William J. Por ter, heeft donderdag in een on geëvenaard bittere aanval de Vietcong betiteld als reactio naire communisten die slechts stromannen zijn van Hanoi. Porter zei dat de Vietcong zich van „pretentieuze titels" bedient. „Wat de Vietcong ook mag zijn, zij zijn niet voorlopig, want zij vormen slechts de jongste belichaming van een samenzwering die 40 jaar ge leden met de Indochinese com munistische partij 'is begon nen," aldus Porter. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Dc We reldraad van Kerken heeft in zijn vergade ring in Utrecht beslo ten om dc geregelde bi.idrage aan terroris ten-organisaties in Zuidelijk Afrika te verdubbelen. Dc ter roristen ziin in oorlog met Zuid-Afrika en de Wereldraad vereen zelvigt zich met hen Dc Wereldraad is dus gewoon een politieke vijand van ons land. De kerken in Zuid- Afrika, die lid zijn van de Wereldraad, zullen nu een keus moeten maken. Ze kunnen niet meer volstaan met een afwijzing van dit optreden van dc Wereldraad". Deze mening van prof. Bart Obcrholzcr (Ncderduits-her- vormd) uit Zuid-Afri ka staat te lezen in het nieuwsbulletin van African Express, een particuliere Zuid- afrikaanse nieuws dienst. „Dc Wereldraad van Kerken spreekt van „vrijheidsstrijders" waar wij het over „terroristen" hebben, wat ze in werkelijk heid ook zijn", aldus African Express. Ook evangelisch zit ten dc Afrikaanse kerken volgens prof. Oberholzer in een moeilijk parket. Want door hun lidmaat schap van de Wereld raad helpen ze mede terroristen t.e subsidi ëren. Dat is een ver loochening van dc Heer van de Kerk en van alles wat Hij ge daan en gezegd heeft. Ditzelfde geldt trou wens voor elke kerk en voor elk lid van dc Wereldraad dat nog het evangelie uit de Bijbel kent, aldus prof. Oberholzer in African Express. BINNENKORT Wordt in Am sterdam begonnen met het plaatsen van 350 4-uur par- keermeters in groepen van 10 bij de uiteinden van de grach ten aansluitend aan de Vijzel straat en de Raadhuisstraat. Het tarief van deze parkeer- meters is f 1,per uur. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De tijdelijke verhoging van de loon- en in komstenbelasting, de vennoot schapsbelasting, de benzine-ac- cijns en de bijzondere ver bruiksbelasting op personen auto's de wiebeltax ver dwijnt per 1 januari 1973. Het percentage van deze extra-be lasting bedraagt nog 3 proc. na dat per 1 juli j.l. het percenta ge verlaagd was van 5 tot 3. Tegenover deze verlaging staat echter vrij zeker een blijvende verhoging van de vennootschapsbelasting (van 27 naar 48 pnt.) en van de verbruiksbelasting op perso nenauto's van 19 naar 21 proc Tot intrekking van de wie beltax die in 1970 werd in gesteld als instrument ter be heersing van de conjunctuur hebben de ministers Melis sen (Financiën) en Langman (Economische Zakenbeslo ten in samenhang met het ka- binetsbesluit over te gaan tot uitvoering van de tweede fase van het f 600 miljoen-werkge legenheidsplan. Tot intrekking kan worden besloten omdat zo wel de ontwikkeling van de werkgelegenheid als de situatie op de kapitaalmarkt en de ver betering van de betalingsbalans erop wijzen, dat niet meer ge sproken kan worden van een situatie van overbesteding, die het hanteren van de wiebel- tax-rem noodzakelijk maakte. Er zullen maar heel weinig mensen, zeker in ons land, zijn, die in deze dagen niet heftig meediscussiëren over de Spelen: doorgaan of stoppen, mee blijven doen of naar huis? De goden op de Olympus hebben besloten door te gaan, maar zij gaven daarvoor slech te motieven op in gezwollen frasen die misplaatst zijn. En voor het Nederlandse NOC weegt solidariteit met het IOC kennelijk zwaarder dan solidariteit met de gedode sportvrienden. AF-NOC- ken. Of wordt er toch teveel brood aan de Spelen ver diend? Wie zijn wij overigens dat we de beslissing van sporters om te blijven minder zouden respecteren dan het besluit van sommige van hen om naar huis te gaan. Tenslotte zijn de meeste topsporters, opgezweept als ze zijn, niet gewend om aan iets anders te denken dan aan de verbetering van records. En dan viel er deze week zowaar al wat verkiezings koorts te bespeuren, al was dat dan in het verre Alkmaar. Maar al zeggen nogal wat po litieke koffiedikkijkers dat Alkmaar geen graadmeter is voor de komende landelijke verkiezingen, de vaderlandse geschiedenis staat borg voor opmerkelijke ontwikkelin gen. Links: het is ALVAker ge zegd: bij Alkmaar begint de victorie. Intussen kan ik de confessi onele partijen misschien van dienst zijn met de volgende verkiezingsleus: Voorwaarts broeders, we moeten terug. Er is opnieuw een zogeheten heet hangijzer blijven liggen tot na de verkiezingen. PvdA, ARP en CHU willen er nog niet aan het voorstel tot wijzi ging van de wet op de kans spelen, oftewel het „gokwetje" te behandelen. De gok zou te groot geweest zijn, vinden de partijbonzen. Waar zou Philips nou meer aan kwijt zijn geweest, aan het losgeld voor de directeur of aan de reclame in het stadi on? MERIJN (ADVERTENTIE) Wat u op de tv zag in„Kijken naar kinderen" kunt u nu nog eens rustig nalezen. In het nieuwe Boek van de Maand. Want Caroline Euwe en Sjef Teuns (arts en kinderanalyticus) hebben naar aanleiding van hun veelbekeken pro gramma een boeiend boek gemaakt, met allerlei praktische suggesties en bruikbare tips om uw kind beter terzijde te staan in de breekbare leeftijd tussen 0 en 4 jaar. „Kijken naar kinderen"vertelt u heel veel over die belangrijke periode. Maar wel op een andere manier dan u gewend bent. Zonder vakjargon. Zonder schoolmeestertoontje. Het is zo geschreven dat u het met plezier kunt lezen. „Kijken naar kinderen" ligt klaar bij uw boekhandel. Voor de tijdelijke prijs van 10.-. Een buitengewoon aanbod. 168 pagina's. Met 140 foto's, waarvan 24 in kleur.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11