Luchtfotografie tegen watervervuiling DIRECTEUR N. VERBOOM NIET PESSIMISTISCH Geen Zeeuwse over aan jonge onderwijzers Loodsen wijzen op gevaar van overslag op Schelde Weer wedstrijd voorlezen in Zeeland VISSERU- SCHOOL WEER INTREK V erbinding tussen rijksweg 17 en Zoom weg nadert voltooiing Wier in gen wil mosselen verwateren Zeer zeld zame gast Total leent ook buiten kapitaal markt OPEN BAL DE VOGEL BEGIN DECEMBER OPEN VOOR VERKEER stad streek Warmer Tentoonstelling trok meer dan 13.000 kijkers De mosselen zijn weer heerlijk! Dus nü op tafel: Woensdag 6 september 197!" (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Als de nodige gelden beschikbaar zul len komen en als door labora toriumwerk de kennis nog wat is vergroot, dan zullen in een niet te verre toekomst luchtfo to's het verhaal van de water verontreiniging in o. a. de de'- tawateren gaan vertellen. Na veelbelovende proeven met luchtfotografie boven het Brielse Meer, het vuilste wa ter van Nederland wordt door de milieudeskundigen van rijkswaterstaat nu eer. derge lijk proevenprogramma voor het Veerse Meer voorge steld. Het gaat hierbij, aldus ter zake kundigen, om de zoge naamde „airborne remote sen sing" een gespecialiseerde vorm van luchtfotografie, waarbij verschillende soorten van oppervlaktewater, vooral de zo gevreesde „waterbloei" in een oogopslag op de foto kunnen worden waargenomen Van belang hierbij is vooral, dat veel sneller dan met wel ke andere methode van meting en monstering ook, het tracé dat een bepaalde vervuilende stof volgt, kan worden be paald, waardoor tegenmaatre gelen effectiever kunnen wor den genomen. Met de reeds genomen proe- men zonder veel v. al^envelden en ven kon moeite b. slibbewegingen onder de wa terspiegel localiseren. Men streeft er nu naar om ooi; oncentraties van giftige stof ten, die minder in het oog lopen dan algen en slib, doo niddel van directe fotograf] op te sporen en ze vervolgens uiteraard, te bestrijden. Geble ken is al dat veel in het water opgeloste stoffen het invallend zonlicht op een karakteristieke wijze weerkaatsen. Om de aard van de vervui lende stoffen vast te stellen, zouden in de te onderzoeken va teren, zogenaamde referen- reschijven moeten worden ge plaatst, die te beschouwen zijn Is „standaardvergelijkingspun ten" voor de luchtfotografen. De methoden worden nu verder ontwikkeld door het internati onale instituut voor luchtwaar- neming, samen met de milieu dienst --sn rijkswaterstaat (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Bij het begin van het nieuwe cursusjaar traden op de twee pedagogische academies die Zeeland telt, bijna driehonderd jongelui aan. Stuk voor stuk zijn zij bezield van het voornemen onderwijzer te worden. Daarnaast verschenen er nog eens een kleine 250 meisjes aa.n de poorten van de twee in Middelburg gevestigde academies, met een roeping als kleu terleidster. VLISSINGEN (ANP). Ne derlandse loodsen zijn bezorgd over de overslag van gevaar lijke goederen van zee. in bin nenschepen op Westerschelde. Dit gebeurt onder meer in de vaarroute vlak bij de stad Ter- neuzen. Het vakblad „De Nederland se Loods" geeft een „toppunt van onzorgvuldig handelen" op 21 juli ter hoogte van Terneu- zen". De Texaco Belgium een tanker heeft toen, met slechts een anker uitgegooid, zijin lading overgepompt op 2 kustvaarders en *h grote bin- nentanker, die langzij lagen. Na enige tijd lagen de schepen ge zamenlijk in de vaarroute van de Westerschelde. Dit optreden spot met de vei ligheid van de scheepvaart en de omgeving, aldus de Neder landse Loods. Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18 uur: Iets warmer met af en toe zon. Later plaatselijk een bui. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: aantal uren zon: 3—9, min. temp.: van 0 tot 4 graden onder normaal, max. tmp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden boven nor maal, kans op een droge perio- procent, kans op een geheel de van minstens 12 uur: 95 droog etmaal: 80 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 18, min. temp.: om streeks normaal, max. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. waterstanden Konstanz 330 -2, Rheinfel- den 211 plus 3, Straatsburg 194 -4, Plittersdorf 334 -4, Maxau 386 -2, Plochingen 132 -1. Mannheim 195 -4, Stein- bach 217 plus 2, Mainz 212 -7, Bingen 107 -6, Kaub 130 -8, Trier 231 plus 1, Koblenz 146 onv., Keulen 94 -6, Ruhrort 253 -8, Lobith 882 -3 Panner- dense Kop 859 -3. Nijmegen 605 -1, IJsselkop 830 plus 2, Eefde IJssel 360 onv., Deven ter 236 -4, Monsin 5450 -10, 3860 -3, Belfeld Grave beneden d Borgharen 1088 onv., sluis 50° rl' Morgen, donderdag 7 sept. Bergen op Zoom 3.33 en 15.50, Hansweert 2.45 en 15.00. Terneuzc- 7 09 en 14.25. Vlissingen 13" W« meldinge 3.23 en 15.40. Wie deze cijfers op zich laat inwerken, beseft dat er over drie jaar, als deze golf zich bij de schoolbesturen komt presen teren, sprake zal zijn van een overproduktie aan onderwij zend personeel. Heel Zeeland telt immers ongeveer duizend onderwijzersplaatsen. Het ligt niet in de bedoeling om onge veer eenderde van dit hele be stand te vervangen als de nieu we lichting zich komt aanmel den. „Export van de in Zeeland opgeleide jonge onderwijs krachten, lijkt dan onvermijde lijk. Of niet? De directeur van de christe lijke pedagogische academie te Zeeland, de heer N. Verboom, gaat het probleem niet uit de weg. Toch is hij bepaald niet pessimistisch. „Van een over schot aan onderwijskrachten kun je redelijkerwijs pas spre ken", zegt hij, „als er van de lichting die pak weg in 1975 wordt afgeleverd, bij het begin van het schooljaar 1976 nog altijd niet geplaatste on derwijzers over zijn. En dat verwacht ik niet, al wil ik be slist niet ontkennen dat het vooral voor de kleuterleidsters een heel hard gelag kan zijn, als het maanden en maanden duurt voor zij aan de slag kun nen gaan". Maar de medaille heeft nog een andere kant. „Er is een tijd geweest dat het schoolbestuur iedere onderwijzer nam die men maar kon krijgen. Er was altijd een tekort. Bij een tij delijk over-aanbod, krijgen de schoolbesturen een kans him kandidaten te selecteren. Dat recht moet je ze gunnen. Het komt de kwaliteit van het on derwijs ten goede". Betekent dit dat er straks j voor elke vacante onderwijzers-! plaats in Zéeland zo'n vijf ofl zes gegadigden zullen zijn? De heer Verboon: „Er zijn belangrijke veranderingen gaande. Het verplichte onder wijs aan de werkende jongeren zal een sterk beroep op de markt doen. De leerlingen- schaal kan eindelijk verlaagd worden. Dat is lang door de re gering tegengehouden, omdat er een onder wij zerstekort was, en tenslotte zijn de gevolgen van de mammoetwet nog niet ge heel uitgewerkt. Dit zie je bij voorbeeld bij de onverwacht grote vraag naar de rechtsop volger van het indertijd schijn baar ten dode gedoemde ulo. Die vraag is meer dan verdub beld! Wie had dat kunnen voor spellen?" Op de „school van meneer Verboon", zoals men in Mid delburg zegt, is bij de aanvang van het nieuwe cursusjaar dan ook geen selectie toegepast. Op de rijkspedagogische academie, „de school van meneer Hage" is dat wel gebeurd, al waren de mazen van het selectienet zo wijd dat er nog altijd 104 stu denten voor de onderwijzers opleiding en 76 voor de rijks- opleiding tot kleuterleidster, heenvielen. Op de school van de uc-i /er- boon hebben ongeveer 180 kan didaten voor de onderwijzers opleiding ingeschreven. Het aantal kandidaten voor de cur sus kleuterleidster lag niet veel lager. Met in totaal 362 leerlingen m huis, de havo-afdeling mee gerekend, is de christelijke pe dagogische academie voor Zee land een ware gigant. De cij fers tonen aan dat Zeeland uitgesproken confessioneel is en een verblijdend teken des tüds ook oecumenisch. Een steeds groter aantal leerlingen op het totaal is katholiek. In het recordjaar 1970-1971 telde de school van de heer Verboon 67 katholieke studenten tegen 420 van andere kerkelijke sig natuur. In het nu juist begon nen cursusjaar zijn er 53 ka tholieken, naast 362 van andere gezindten. De rijkspedagogi sche academie heeft op de 104 studenten vorir de onderwij zersopleiding 17 katholieken, een ongeveer gelijk percentage als dat op de CPA. De katholieke basisscholen in Zeeland worden verder van personeel voorzien door de on derwijsinstellingen in Breda en Oudenbosch, waar vooral jon gelui uit Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren studeren. Daar staat weer tegenover dat de academies in Middelburg kennelijk veel aantrekkings kracht uitoefenen op studenten uit het protestantse deel van West-Brabant, tot Fijnaart toe, en op jongelui van Goeree- Overflakkee, die in Middelburg een onderwijsklimaat vinden dat beter bij hen past dan dat in Rotterdam. De kwestie van het geestelijk klimaat is de heer Verboon aan het hart gebakken. Hij heeft radicaal de bakens ver zet toen de eerste katholieke studenten op zijn „protestant se" academie zich kwamen aan melden, en prompt het pro bleem van bijvoorbeeld de te verwachten gemengde huwelijken meebrachten. „Ik heb er over in gezeten", zegt de heer Verboon, „maar nu er inderdaad sommige van deze huwelijken zijn gesloten, ben ik alleen maar dankbaar". Na zo'n vijf jaar praktijk met een algemeen christelijke academie in Zeeland werd on langs een soort oecumenisch monument opgericht. De pries ter, die zowel op de christelijke als de rijkspedagogische acade mie godsdienstlessen geeft, opende op de school van de heer Verboon een nieuw cur susjaar. Teken van een nieuwe tijd. De vroegere kweekscholen noemen zich niet uit een soort hoogmoedswaanzin .academies'. De Middelburgse kweekscholen zijn, zowel wat methodiek als wat systeem betreft, werkelijk academisch geworden waar de eigen verantwoordelijkhèid van de student en de creativiteit van de docent bepalend zijn voor het succes. „Wij brengen onze jonge mensen tot een startpunt", zegt de heer Ver boon. Democratisering van het schoolwezen is daarbij van we zenlijk belang. Evenals een be paalde maatschappijvisie. „Wij zien democratisering als een saam-horig zijn aan het Woord. V001- onze nieuwe mens, dat waartoe wij bestemd zijn, zien wij in Jezus van Nazareth het beslissende model", zegt de heer Verboon. „Je stelt je wederzijds aanspreekbaar op Zijn Woord en stelt je open voor de leiding van Zijn Geest. Dit zou je ons school-statuut kunnen noemen. We zijn in dat opzicht groeien de, steeds onderweg en steeds in discussie. En waarachtig je ziet er, bij alle teleurstel lingen, zo dikwijls de goede vruchten van. Juist in de prak tijk van het leven. Hoe je het ook draait of keert, je mens zijn is en blijft in gebed in je relatie tot God. Als we dat onze studenten mee kunnen geven, dan werken wij werkelijk aan maatschappijvernieuwing. T. K (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De ten toonstelling over de Middel burgse binnenstad, die op een juli werd geopend en op 31 augustus is gesloten, heeft in totaal 13.042 bezoekers getrok ken- De Vleeshal in het Mid delburgse stadhuis, waar de expositie is ingericht, wordt nog niet direct ontruimd. „Waard om te behouden", is het behouden blijkbaar zo waard, dat ook de deelnemers aan het congres „Leve(n) de Binnenstad" dat op vijf en zes oktober in Middelburg wordt gehouden, do gelegenheid wil len hebben deze expositie te bezoeken. DEN OEVER (ANP) De gemeente Wieringen heeft een plan bedacht waarvan zij twee belangrijke voordelen ver wacht: er zal een eind komen aan het dichtslibben van de vaarroute door de Waddenzee naar de vissershaven van Den Oever en naar de sluizen^ in de afsluitdijk. „De mogelijkheid zal ontstaan dat na de afslui ting van de Oosterschelde de nieuwe mosselverwaterplaat- sen bij Wieringen komen in plaats van bij Texel. Het plan beoogt, in de Wad denzee een zogenaamde over- slagdijk van dertig kilometer lengte te bouwen, die met de noordkust van Wieringen on geveer een driehoek zaïl vor men. Doordat die dijk de stro ming in de vaarroute bevor dert wordt verdere dichtslib- bing daarvan tegengegaan. Aan de Wieringse kant van de dijk ontstaat een afgesloten watervlakte van 2600 hectare. In plaats van deze droog te malen wil men er de mossel- verwaterplaatsen in onder brengen en er verder een na tuurreservaat van maken, zo dat geen milieuvervuilende in dustrie de mosselcultuur kan schaden. Uitvoering van dit plan zal het op deltahoogte brengen van de huidige elf km lange Waddenzeedijk van Wieringen overbodig maken. Het plan, maandag op een persconferentie in Den Oever gepresenteerd door burge meester K X). Dorsman van Wieringen. is bedoeld als al ternatief op een schetsplan, dat bij Rijkswaterstaat nog in voorbereiding is. Op de persconferentie sprak ook een woordvoerder van de Zeeuwse mosselkwekers. Hij zei dat 90 procent van de han delaren niet uit Zeeland weg wil voordat alle mogelijkhe den voor een kunstmatig ver- waterbassin in Zeeland zelf zijn onderzocht. Maar als ze dan toch weg zouden moeten willen ze liever naar Den Oe ver dan naar Texel, omdat Den Oever betere wegverbin- -dingn heeft met de rest van Nederland. (ADVERTENTIE) gekookt, gebakken, gemarineerd. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, VVassenaarseweg 20, Den Haag. (Van onze medewerker) MIDDELBURG In het bekende vogelkundig tijd schrift Limosa, dat zojuist is verschenen, staat een ar tikel van de hand van de Middelburgse ornitholoog J.C. Wedts de Swart. Het betreft hier een zeer sterke doortrek van een notenkra ker, die in het zuidwesten van ons land is waargeno men. Notenkrakers zijn zeer zeldzame invasiegasten die ongeveer eens Jn de tirn jaar uit hun broedge bieden, die in Rusland en Aziatisch Siberië zijn gele gen, naar het Westen uit breken. Over de oorzaak van deze erupties tast men nog in het duister. Mogelijk dat de voedselschaarste of overbevolking in het be treffende broedgebied een beslissende rol spelen. De door de heer Wedts de Swart beschreven doortrek naar het Deltagebied is (zo is hem uit de literatuur ge bleken) de sterkste die ooit in Europa is gesignaleerd. OOSTBURG-HEINKENS- ZAND De werkgroep Kin derboek van de Commissie Collectieve propaganda van het Nederlandse boek, heeft, gezien het succes van vorige jaren, ook dit jaar in Zeeland weer een voorleeswedstrijd georganiseerd, waarvan de fi nale zal plaatsvinden tijdens de kinderboekenweek van 14 tot en met 25 oktober a.s. Deze finale (landelijk) wordt waarschijnlijk door ra dio en televisie uitgezonden. Het thema dat voor de kinder boekenweek 1972 gekozen is, luidt: „De hele wereld in een boek" Men meent hiermee op nieuw een thema gevonden te hebben dat alle kinder- en jeugdboeken omvat, zonder met Openbare Bibliotheken, uit te sluiten. Dit thema sluit bovendien- aan bij de Unesco- manifestatie „Internationaal jaar van het boek." De voorleeswedstrijd is ge organiseerd in samenwerking met Openbare Bibliotheek. Deze hebben kontakt opgeno men met lagere scholen en het onderwijzend personeel ge vraagd op hun school de voor selectie te verzorgen. De vijf de en zesde klassen van basis scholen konden meedoen en van de deelnemende scholen verschijnt nu èén vijfde en zesde-klasser op de kwartfina le. Op de kwartfinale worden de deelnemers voor de halve finale uitgekozen, door een ju ry, bestaande uit een biblio- thekariS' een onderwijzer, een boekhandelaar, een huismoe der en evt. een schrijver. Elke Jeelnemer(ster) leest drie mi nuten voor uit een zelfgekozen boek. De kwartfinale voor West Zeeuwsch Vlaanderen is op: Donderdagavond 14 september a.s. des avonds half acht in de Openbare Bibliotheek, Mr RisseeuwstraatOostburg. Ook vindt een kwartfinah plaats op: Dinsdag 19 septem ber a.s. des avonds om zever uur en wel in de Openbare Lagere School „De Reiger" Mr. Dr. Meslaan 6, Heinkens- zand. AMSTERDAM (ANP). De opbrengst van de reeds aange kondigde 7,25 pet 15-jarige obligatielening van 60 min door Total Raffinaderij Neder land N.V. zal gebruikt worden voor de gedeeltelijke financie ring van de bouw van een olie raffinaderij met een capaciteit van 6,5 min ton per jaar in het zeehavengebied van Vlissingen. Met het project is in totaal een investering van meer dan 400 min gemoeid. Hiervan zal een belangrijk gedeelte rechtstreeks door de Franse moedermaatschappij, Compagnie Frangaise des Pe- troles (C.F.P.), worden gefi nancierd. Voor het restant zul-1 len in Nederland leningen wor den opgenomen, ten dele op de openbare kapitaalmarkt, ten dele in andere vorm, zo blijkt uit het leningprospectus. De raffinaderij komt naar verwachting begin 1974 in ge bruik. De Total-groep besloot ot de bouw ervan om de af- evering van haar eindproduk- en in Noord-Europa te verze uren. De raffinaderij zal wor- len bevoorraad met uit diverse anden afkomstige ruwe olie. leze olie zal met grote tankers ivorden aangevoerd bij de te bouwen tankinstallaties op de Maasvlakte. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Camping De Vogel houdt za terdagavond een groot af- scheidsbal als afsluiting van het seizoen. Welkom zijn niet alleen de campingbewoners maar ook de dansliefhebbers uit de omliggende plaatsen. Tijdens deze feestavond wor den nog een' aantal bingoron den gespeeld waarvoor men erin geslaagd is, een aantal waardevolle prijzen te be machtigen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De Zeeuw se visserijschool in Vlissingen heeft succes geboekt met de diverse ledenwerfcampagnes in het afgelopen schooljaar. Mede dankzij deze initiatievn kan de Zeeuwse visserijschool dit jaar weer op volle sterkte draaien. In juli van dit jaar zag het er niet best voor deze school uit. Voor het eerste leerjaar waren maar elf jongens inge schreven. Dat was volgens het ministerie een tekort. Kwa men er geen nieuwe leerlingen bij, dan zou de school moeten worden opgeheven. De school telt nu 34 leerlin gen. Veertien voor de primaire opleiding' zes derdeklassers en veertien jongens volgen de motordrij verscursus. Bij een tekort aan leerlingen had het ministerie waarschijnlijk wel toestemming gegeven de derde klas nog af te maken, maar de eerste klas had dan niet meer mogen starten. De heer Rijsdijk, die de heer F. Sundquest opvolgde als directeur, ziet de toekomst van de visserijschool met opti misme tegemoet. Hij deelt de ze mening overigens met het ETI dat onlangs op verzoek van de visserijschool een on derzoek heeft ingesteld, naar de toekomstmogelijkheden van de school. De jongens die momenteel de visserijschool bevolken, zijn overigens voor vijftig pro cent afkomstig uit families die zelf niets met de visserij heb ben te maken. Er is veel vraag naar afgestudeerden van de Zeeuwse visserijschool. zegt de heer Rijsdijk. De schepen worden groter. Dit brengt uit breiding' van de bemanning met zich mee. Deze uitbrei ding gaat uiteraard gepaard met uitbreiding van de techni sche apparatuur aan boord van de schepen. Het zal in de naaste toekomst dan ook bijna niet meer mogelijk zijn zonder gediplomeerd personeel de zaak effectief draaiende te houden. Een tekening van het toekomstige verkeersplein Korteven, waaraan rijkswaterstaat nog dit jaar hoopt te beginnen. (Van onze correspondent) HOOGERHEIDE Als dc nlannen van rijkswaterstaa doorgaan zal nog dit jaar een aanvang worden gemaak met de aanleg van het verkeersplein Korteven, dat onge veer 450 meter ten zuiden van de huidige kruising rijkswc 58Scheldeweg komt te liggen. Zoals wij eerder reeds heb ben gemeld, zal op vrijdag ZZ september een bijeenkomst worden gehouden op het ge meentehuis van Woensdrech! over de onteigeningsprocedure, die daarmee samenhangt. Het verkeersplein krijgt o vorm van een half klaverbi- waarvan de twee. lussen zie! ten westen van dé Scheldeweg zullen bevinden. Die Scheldp. weg wordt vanaf de huidige kruising tot aan het hotel Het Pannenhuis vierbaans. D* nieuwe rijksweg 58, die aan sluit in het oosten op de rand weg Oost in Bergen op Zoom en in het westen op dezelfd' •ijksweg in Zeeland, krijg' twee dubbele rijbanen van ell !t50 meter breed en een mid lenberm van 9,50 meter. De gevaarlijke bocht van m comt te vervallen. De nieuwe veg gaat op die plaats iets naar het oosten om dan mei. een ruime bocht over de Scheldeweg te gaan richting Zeeland. Rijksweg oü voc. met een elf meter hoog via duct over de Scheldeweg en komt op de grens van Noora- Brabani-Zeeland ten zuidei /an de spoorweg Bergen o' r>om-Goes te lopen. Ter hoogte van de Lang. weg loopt de nieuwe rijkswc >ver een tunnel die het lam bouw verkeer vrije doorgan: verleent. Het verkeer dat ge bruik maakt van de parallel wegen zal in ieder geval woi den verlost van de kronkels au de Antwerpsestraatweg ter iioogte van de benzinepompen maakt. Deze weg wordt recht getrokken, vooral ten behoeve van het verkeer uit de rich ting Bergen op Zoom. Het ver leer dat uit Hoogerheide in de "ichting Bergen op Zoom rijdt, :al via een parallelweg onder iet viaduct worden geleid, aarmee de situatie van voor iktober 1970 wordt bereikt Daarna maakte de landweg- Dost het vooral het langzame verkeer naar Bergen op Zoom lastig.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3