ssafssssr^nr ifn11r 7 r r 11111 sssnssHsgs RAMANO'S VROUW VOORVOELDE AANSLAG Trainer vluchtte in pyama door het raam AFSCHUW OVER TERREUR IN OLYMPISCH DORP Alle gijzelaars bevrijd Schoten op vliegveld Philijisdirecteur ontvoerd in Argentinië Stengun- cordon om Ajax Geen uitstel stemming ruil verkaveling Kapelle- Wemeldinge Prinses Irene in ziekenhuis MOSJE WEINBERG WERD MAAND GELEDEN VOOR VADER Twee doden in Zeeland NEDERLANDSE REGERING BEZORGD COMPLICATIES BIJ ZWANGERSCHAP Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Sportlieden Afschuw GEEN EISEN Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum Directenr: Dr. W. A. J. M. Harkx. per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. IHI H HIB BIH BBH jS B B JB Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per B B fl Bfl B^A B B B K B I I B ^B ^B Vermelding: Brieven onder nummer, of Adrta kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers H 3X Sf bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Gironummer 1114111. WOENSDAG 26e Jaargang t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Voor het maandagnummer; Vrijdag tot v.m. Reigerstraat 16, Breda 6 SEPTEMBER 1972 No. 8948 11 uur. (Van onze correspondent) cs TEL AVIV. De 33-jarlge Israëlische gewichtsheffer, Jo sef Romano is dood. Bij de aanval van de Palestijnse terroristen op het Israëlische paviljoen in München werd hij dodelijk gewond. Thuis in Israël treuren zijn jonge vrouw en drie dochters. Ilano Romano is wanhopig: „Ik heb het geweten", klaagt ze. „De aanslag heeft me niet verrast. Ik had al zo'n maar voorge voel. Ik wist dat er iets zou gaan gebeuren. Ik heb het onze sportlieden verteld. Maar ik werd door hen har telijk uitgelachen. Ze wilden niet eens naar me luisteren" Israël is in diepe rouw ge dompeld. Ook de trainer Mosje Weinberg werd ge dood. De jonge, 32 jaar oude vader van een een maand oud zoontje, het viel hem al zo moeilijk afscheid te ne men van zijn verse geluk. München was zo ver. Nu wachten twee jonge weduwen op de kisten van hun omge komen mannen. Dr. Uriel Simri, directeur van het Wingate Instituut, een belangrijk sportcentrum in Israël, verklaarde in Mün- ohen: „Mosje zei nog maan dagavond dat hij zo gauw mogelijk naar Israël en vrouw en kind terug wilde gaan". Weinberg was als in structeur aan het Wingate Instituut verbonden. Volgens dr. Simri was decoach vooral geïnteresseerd in het op sportgebied nader tot elkaar brengen van Israëli's en Arabieren. „Dat hij nu juist door de Arabische ter roristen gedood moest wor den", aldus dr. Simri. (Van onze correspondent) cs fEL AVIV Gekleed ln pyama en tekenen van ver bijstering en angst op zijn gezicht is de Israëlische trainer Tubia Sokolski erin geslaagd uit de handen van de Palestijnse commando's te ontsnappen, die zich gis termorgen van het Israëli sche paviljoen in München hebben meester gemaakt. Dit is rijn verhaal: „Ik hoorde plotseling roepen: „Mensen vlucht, we worden aangevallen". Ik greep een broek van een van mijn col legae en rende naar het raam van mijn kamer. Ik brak het glas en sprong naar buiten Op blote voe ten rende ik naar het vol gende gebouw en schreeuw de dat de Israëli's door Pa lestijnse terroristen werden aangevallen. Ik werd niet geloofd. In paniek rende ik door- Pas een soldaat die ik toevallig tegenkwam luis terde naar me". (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN. Mosje Weinberg, de Israëlische worstelaars coach, die dinsdag is gedood tijdens de aanslag van Palestijnse guerrillos op het Israëlische kwartier in het Olympische dorp in München, was juist een maand geleden voor het eerst vader ge worden. Dr. Uriel Simri, directeur van het Wingate Instituut, een be langrijk sportcentrum in Israël, verklaarde in München: „Mosje zei nog maandagavond dat hij zo gauw mogelijk naar Israël en vrouw en kind terug wilde gaan." Weinberg, die 33 jaar geworden is, was als instructeur aan het Wingate Instituut verbonden. Volgens dr. Simri was de coach vooral geïnteresseerd in het op sportgebied nader tot elkaar brengen van Israëli's en Arabie ren. „Dat hij nu juist door de Arabische terroristen gedood moest worden," aldus dr. Simri. WEINBERG laatste nieuws MÜNCHEN (Reuter) Alle Israëlische gijzelaars zijn na het vuurgevecht op het militai re vliegveld Fürstenbrück he- vrijd, zo maakte een Westduit- i se politiefunctionaris in Mün- chen bekend. Over de Palestijnse comman- do's was bij het sluiten van deze editie niets bekend. De politie maakt jacht op hen. (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN Op het Wcst- duitse militaire vliegveld Für. stenfeldbrück bij München zijn dinsdagavond schoten gevallen, kort nadat daar drie helikop ters waren geland met aan boord de vijf Palestijnse com mando's met hun negen Israëli sche gijzelaars. De vijf Palestijnse comman do's en de gijzelaars verlieten om 22.08 uur het Olympische dorp. Volgens de Westduitse politie begonnen de Palestijnen op het vliegveld te schieten, waarop de politie het vuur beantwoord de. Intussen werd in München bekend dat in het Israëlische paviljoen ln het Olympisch dorp fel moet zijn gevochten. Na het vertrek van de Palestij nen en hun gijzelaars vond rneii in het gebouw behalve de dood geschoten gewichtheffer Josef Romano nog drie zwaargewon de Palestijnen. Dit drietal ver toonde vele messteken. Zij heb ben deze verwondingen waar schijnlijk opgelopen toen zij in de vroege ochtend de Israëli sche sportbeoefenaars overvie len. REIMERSWAAL (ANP). In Zeeland zijn gisteren twee mensen overleden door onge lukken. Bij een ongeluk door een foute inhaalmanoeuvre is dinsdagmorgen het 6-jarige meisje L. C. Harthoorn uit Kruiningen op een kruising in Reimerswaal aangereden. Zij werd naar het ziekenhuis in Goes gebracht, waar zij over leed. In een ziekenhuis in Middel burg is een tweede slachtoffer van het verkeersongeluk, dat zaterdagavond in Vlissingen is gebeurd, overleden. Het is de 66-jarige heer P. Hagen uit Nieuw en St.-Joostland. Zijn echtgenote overleed zaterdag avond ter plaatse, nadat de echtelieden door een automobi list uit Vlissingen werden aan gereden, toen ze fietsend rijks weg 58 overstaken. Veel ral van de komende ont wikkelingen afhangen, of de Ólymjpische Spelen van Mün chen vandaag worden voortge zet. Om tien uur in de ochtend zal er in het Olympisch stadion een herdenkingsplechtigheid worden gehouden voor de man nen, die de guerrilla's trachtten een halt toe te roepen. Wein berg blokkeerde de deur van de flat, maar moest dit betalen met de dood. Kogels uit machi nepistolen velden de moedige Israëliër. Urenlange onderhan delingen zijn er reeds gevoerd om de terroristen te bewegep van hun voornemen af te zien de negen gijzelaars te do den, indien niet aan hun eis, de vrijlating van 200 in Israël gevangen zittende Arabische verzetsstrijders wordt voldaan. Tot nu toe is de situatie onge wijzigd. (Van onze redactie buitenland) MÜNCHEN Met de dood van Mosje Weinberg, de 36-jarige trainer van de Israëlische gewichtheffers én zijn pupil Josef Romano, die vielen door moorde naarshanden van Arabische guerrilla's, schijnen ook de Olympische Spelen van de twintigste Olympiade te zijn bijgezet. Spelen, die een politiek voorspel hadden met de kwestie- Rhodesië, maar die door de capitulatie van het Internatio naal Olympisch Comité voor de eisen van de zwarte landen werden gered, daarna een sportief en zonnig verloop had den, doch die nu staan aan de rand van het graf. len te sluiten. Wij kunnen geen kampioenen Sneer toejui chen, gëen reoordverbeteringen meer bejubelen", is een veel gehoorde reactie, op de nijpen de vraag: „Wat nu?" Willi Dau- me, de president van het orga nisatiecomité, en Avery Brun- dage, de scheidende voorzitter van het Internationaal Olym pisch Comité, besloten tot een periode van bezinning. Ter herdenking van de gevallenen. Maar daar zijn ook de sportlie den, die een reeks van jaren zich hebben voorbereid op dit wereldomvattende sportgebeu ren, dat nu door vijf man Arabische guerrilla's, die in de strijd tegen één land de Olym pische Spelen en de Olympische gedachte geweld aandeden op de rand van het graf is ge bracht, waarin rij twee hun on bekende „vijanden" reeds we ten. In de vroege ochtend ver- -schaften zij zich, gekleed als sportmensen een postbeamb te, die er getuige van was: „Ik dacht, dat het atleten wa ren, die in München geboemeld hadden en nu heimelijk hun woonstee opzochten" via een hek aan de achterzijde toegang tot het Olympische dorp. Wak ker geschrokken door de scho ten op Weinberg, die hen tracht te te stuiten, wist een deel van de Israëlische ploeg aan hun greep te ontkomen. Tien Is raëli's echter werden toch gevangen genomen, van wie er een aan zijn verwondingen, op gelopen in het vuurgevecht, overleed. Gealarmeerd door een werkster, die in het flatge bouw van de Israëli's schoten had gehoord, trad een groot apparaat in werking. Dat van de Olympische organisatie, dalt van de politie, dat van de poli tici, dat van de persmedia en hoe verder het nieuws zich verbreidde, hoe meer mensen hun afschuw uitspraken over deze gewelddaad. Op alle vlieg velden rondom München werd groot alarm gegeven, scherp schutters werden uit Wiesba den en Hammelburg (Noord- Beieren) naar het Olympische dorp gevlogen. Politiecommis saris dr. Manfred Schreiber, de Westduitse minister van bin nenlandse zaken Genscher en minister Merk van de deelstaat Beieren begonnen onderhande lingen met de guerrilla's. Met afschuw heeft ieder, die nauw bij de Olympische Spelen betrokken is, kennis genomen van deze terreurdaad. Maar niet alleen in München, ook ver daarbuiten door rege ringsleiders en door de „man in de straat" wordt de daad van het vijftal, dat tussen vijf uur en half zes via een hek het Olympische dorp binnen kwam, ten strengste afgekeurd. Gewelddadigheden in een we reld van vrede, die het Olym pische dorp is, ondanks de ver schillen in huidskleur, ideolo gie, taal of maatschappelijke status, kunnen door geen wel denkend mens worden getole reerd. Vandaar, dat deze daad, gericht tegen Israël, een (mis)- daad tegen de gehele wereld omvattende Olympische bewe ging is, zoals die hier in Mün chen zich manifesteert. Op en buiten de kampplaatsen. Waar iedereen opgetogen was over de geweldige organisatie, de stadions, het publiek, de pres taties enhet weer, dat elke dag weer de Olympische Spelen van 1972 in volle glorie tot hun recht deed komen. De feestelijke stemming, zo wel in de stadions, waar elke dag weer het publiek en masse alle plaatsen bezetten als op 't gehele Oberwlesenfeld is ver dwenen. Bij het klimmen van de dageraad, die wederom een zonnige zomerse dag aankon digde, verbreidde het nieuws zich en de reacties waren una niem: „verschrikkelijk", „ont zettend", „wat nu met de Spe len?".... Onze Bonner correspondent vatte gisteravond de stemming aldus samen: „Terwijl het Olympische vuur op de rand van het enorme stadion bleef branden, doofde de Olympische vlam in figuurlijke zin lang. zaam uit. Wederom had de politiek in gegrepen in de Olympische Spelen, nu echter op geweld dadige wijze. „Wat gaat er ver der gebeuren?" Het is op dit moment de allesbeheersende vraag. Reeds nu, ofschoon op dit moment nog nauwelijks is te bevroeden hoe zich de toe stand voor de gegijzelde Israë li's zal gaan ontwikkelen, gaan er vele stemmen op om de Spe- Meer nieuws en achtergron den over de aanslag in Mün chen vindt men op de pagi na's 13 en 15. De berichtgeving over de sportgebeurtenissen van gis teren in München is tot een minimum beperkt. Ze staat op pagina's 17 waar men ook het nieuws over Ajax zal aantreffen. Op pagina 16 tenslotte plaatsen we nog enkele nabe schouwingen over de Olym pische resultaten van maan dag. Daarbij een gesprek met hockey-coach Ab van Grims- bergen. (Van onze speciale verslaggever Peter van Putte) BUENOS AIRES Aan de al zo rijke geschiedenis van de Argentijnse misdaad kan een nieuw hoofdstuk worden toege voegd. In twee dagen tijds zijn er namelijk opnieuw twee mensen ontvoerd. Gisteren de 37-jarige zakenman Kaplum, vanmorgen de president van Philips, de heer J. van de Panne. Giinig het kidnappen van de Argentijn aan velen voorbij, het verdwijnen van de heer v.d. Panne deed een schok gaan door Argentinië. Onmid dellijk kwamen politie en overheid in actie om te pogen de misdadigers te achterhalen. Maiar naarmate de tijd ver streek, werd het vermoeden sterker dot de pogingen voor lopig niog geen resultaat zullen opleveren. Weliswaar werd de auto van de heer v.d. Pamne in Munduo teruggevonden, maar daarbij bleef het voorlopig. De heer v.d. Panne die 's mot - gens om kwart over negen zijn huis aan de Lom-as de San Ri- sidro had verlaten, dit is een buitenwijk ongeveer een uur rijden van Buenos Aires, werd op de weg naar zijn kantoor overvallen. Zijn wagen werd op de z.g. Pan American Brod- way klemgereden. Hoeveel overvallers precies bij de actie waren betrokken, is nog niet duidelijk. Eveneens tast men in het duis ter waarom de in de wagen zittende alairm-imstaillajtó© niet heeft gewerkt. Hoe het ook zij, de 55-jariige, ruim een jaar in Argentinië vertoevende Phi- liipsdirecteur werd onder dwang ontvoerd. De misdadi gers lieten een brief achter waarin zij hun eisen bekend maakten. Hoewel ook hierover het diepste stilzwijgen wordt bewaard staat het waarschijn lijk vast dat het alleen om geld te doen Is. Er rijn geen eisen gesteld, die betrekking hebben op de poli tieke situatie van Argentinië. Hoe groot het losgeld is dat moet wonden betaald wordt stil gehouden. Geruchten wil len dat het om 500.000 dollar gaat. Tevens werd in de brief gesteld dot Philips er goed aan zou doen de politie met m de zaak te menigen. Uiteraard viel dat niet te voorkomen, reden waarom de Nederlandse kolo nie in grote spanning verkeert VAN DE PANNE Minister Genscher (op de rug gezien) en de commissaris van politie in München onder handelen met een guerrilla. (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES De ontvoering van de Phi- lips-directeur Van dc Panne heeft ln het Che- raton hotel, waar Ajax verblijft, uiteraard grote beroering gewekt. Talrij ke wagens met geheime agenten staan momen teel voor de deur. Alle uitgangen worden be waakt. Het straatbeeld wordt beheerst door a- genten. Als Ajax zich momenteel verplaatst worden de wagens ver gezeld door met stenguns gewapende overheidsdie naren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het pro vinciaal bestuur van Zeeland voelt er niets voor de stem ming over de ruilverkaveling Kapelle-Wemeldinge zo lang uit te stellen, tot er een meer democratische procedure bij de stemming kan worden ge volgd. Voor de ruilverkaveling zelf zou uitstel van de stemming technische bezwaren opleve ren, zo menen G.S. van Zee land, maar bovendien zou een dergelijk uitstel voor de be trokkenen in het „blok" finan ciële nadelen hebben. Allerlei financiële regelingen, die nu nog gelden, zullen er op een later tijdstip minder gunstig uitzien. Omgerekend in geld komt het er op neer dat de prijs voor een democratische stemmingsprocedure, de grond eigenaren op ongeveer ander half miljoen gulden komt te staan. „Het is dan ook niet in het belang van de streek om de stemming uit te stellen tot na de mogelijke wijziging van de ruilverkaveling", zeggen G.S. in antwoord op vragen van het statenlid J. Rooden- burg (D'66). Diens bezwaar en dat van anderen tegen de stemmingsprocedure, is dat degenen die niet op de bijeen komst waar men zich moet uitspreken verschijnen, wor den geacht voor de ruilverka veling te hebben gestemd. De datum van de stemming wordt door G.S. vastgesteld. HILVERSUM (ANP). De NOS-radio zal vandaag via Hilversum IH een rechtstreekse en integrale reportage uitzen den van de herdenkingsbijeen komst, die in het Olympisch stadion in München wordt ge houden in verband met de moord op twee Iraëlische sport lieden. De uitzending begint om 10.00 uur. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG NIJMEGEN Prinses Irene, die zoals bekend in november haar tweede kind verwacht, is in verband met een complica tie gistermorgen veiligheids halve opgenomen in hel Radboud Ziekenhuis in Nij megen. Na observatie is gebleken, dat er goede hoop is, dat de verwachting zich in positie ve zin zal ontwikkelen. Prins Carel Hugo is dins dag van het ziekenhuis De Lichterberg in Amersfoort overgebracht naar het Rad boud Ziekenhuis in Nijme gen. Prins Carel Hugo werd in \mersfoort verpleegd nadat 'lij onlangs bij het parachu tespringen een beschadiging aan de wervelkolom had op gelopen. Hij heeft een ka mer gekregen op dezelfde afdeling als zijn echtgenote. De prins is de eerste man die in dit ziekenhuis op de afdeling verloskunde wordt verpleegd.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1