RADIO-CAROLINE GAAT WEER ZENDEN Geheime uitreiking eredoctoraat aan Indonesische professor Toekomst universiteit somber Regering gaat sociaal contract torpederen Wereldepiscopaat krijgt meer stem in pauskeuze Handig! Drama rond would-be moordenaar uit Taiwan TENDENS TOESPRAKEN BIJ OPENING ACADEMISCH JAAR: EDITH IRVING GEARRESTEERD ZURICH binnenland buitenland Heet hangijzer Vervlakking Donkere wolken BREUK IN IRA-TOP Nieuwe Finse regering Vrachtauto's en driestrooks rijbanen RUIM ZICHT: NCW Mitterrand niet naar Sovjet-Unie L. Pachman gaat zich in Duitsland vestigen das makkelijk Dinsdag 5 september 1972 9 13 f (Van onze redactie binnenland) SCHEVENINGEN De pi ratenzender Radio Caroline heeft geheel onverwacht een ligplaats gekozen voor de Nederlandse kust. Vanaf het schip, de „Mi Amigo" zullen onder de naam Radio Carolina 1973 International op de 270 en 259 meter Nederlandse en Engelse programma's worden uitgezonden. Nieuwe eigenaar en direc teur is de 24-jarige Hagenaar Gerard van Dam. die het ver vallen radioschip, dat sinds 1968 in een Amsterdamse ha ven aan de ketting lag, in mei van dit jaar voor een bedrag van f 20.000 heeft opgekocht en er voor nog eens f 24.000 aan verspijkerde om er een piratenmuseum van te ma ken. Nu het schip plotseling is uitgevaren en eerst voor IJ- muiden en later voor de kust voor Scheveningen op korte afstand van Radio Nordsee en Veronica voor anker is gegaan, wordt aangenomen dat Van Dam het inrichten van zijn museum als dekmantel heeft gebruikt voor zijn ware be doelingen. De rijkspolitie te water zegt het schip te hebben gecontro leerd bij het uitvaren. Zij on dernam niets, want men be schikte over de nodige papie ren waaruit bleek dat het schip voldoende bemand was. Er werd geen zendapparatuur aan boord aangetroffen. Aan genomen wordt dat de zenders pas op zee aan boord gebracht zullen worden. Radio Caroline was de laat ste piraten-zender voor de En gelse kust. Nadat de Britse regering strafmaatregelen had aangekondigd tegen medewer kers aan piratenzenders, „bloedde" de zender bij ge brek aan advertenties dood. De beide zenderschepen van Caroline verdwenen daarna in 1968 plotseling uit de lucht om de haven van Amsterdam bin nen te varen. (Van onze redactie buitenland) KOPENHAGEN Een Taiwanese architect die is veroordeeld wegens een mis lukte moordaanslag op de oudste zoon van president Tsjang Kai-Sjek van Natio nalistisch China, werd giste ren bewusteloos opgenomen in een ziekenhuis in Kopen hagen. na uit een lijnvliegtuig te zijn gehaald waarmee hij uit Zweden werd gedepor teerd. Enkele uren later bracht men hem aan boord van een vliegtuig met be stemming Londen. Maandagmorgen vochten honderd betogers met de po litie in Stockholm toen de ar chitect, de 35-jarige Tzoe- Tsai Tsjeng, aan boord van een vliegtuig van de Ameri kaanse maatschappij Pan- American met bestemming New York werd gezet. Vol gens mensen op het vliegveld was de architect toen half bewusteloos. Tzoe-Tsai werd begeleid door twee Amerikaanse be wakers en een Zweedse ver pleegster voor de reis naar de Verenigde Staten, waaruit hij was gevlucht nadat hij was veroordeeld wegens een po ging om Tsjiang Tsjing-Kwo, thans premier van Taiwan, te vermoorden toen deze als vice-premier in 1970 de Ver enigde Staten bezocht. Op weg naar Londen keer de het vliegtuig terug en landde in Kopenhagen om dat een technische storing was geconstateerd. Tzoe-Tsai werd naar een ziekenhuis in de Deense hoofdstad overge bracht. Terwijl zijn vrouw en vrienden het uitwijzingsbevel uit Zweden bestreden, voerde de architect een hongersta- king uit. Zijn Zweedse advo caat, Hans-Goeran Franck, verklaarde maandag in Stock holm dat hij tegen de autori teiten had gezegd dat een arts die Tzoe-Tsai zondag had on derzocht, reizen afgeraden had. Een zegsman van de Ame rikaanse ambassade in Ko penhagen deelde mee dat Tzoe-Tsai een intraveneuze behandeling had ondergaan om de nawerking van een middel dat hij had ingeno men, te bestrijden. Terwijl Franck zei dat hij overleg pleegde met Deense confrères en dat hij Tzoe- Tsai's zaak in Zweden mis schien opnieuw aan de orde zou stellen, werd zijn cliënt op een vliegtuig richting Lon den gezet. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM/TILBURG Voor de Nederland se universiteiten en hogescholen ziet de toekomst er somber uit. Dat is de tendens van de toespraken, die de diverse rectors magnifici en voorzitters van universiteitsraden gisteren bij gelegenheid van de opening van het academisch jaar 1972-'73 gehouden hebben. Extra-sombere accenten aan dit koor-in-mineur gaf, zo als eerder gemeld, ook nog de rector van de Katholieke Leergangen in Tilburg, drs. Jac. Zeijen, die zaterdag by de opening van het 61ste studiejaar van deze Leergangen zei: „Stopzetting van de huidige part-time-lerarenopleidingen op dit moment, zoals minister Van Veen van Onderwijs en Wetenschappen suggereert, zou by het voortgezet onderwijs een complete chaos in de docentenbezetting veroorzaken". Voor de opening van het Academisch Jaar hadden de Landbouwhogeschool te Wa- geningen de Amsterdamse universiteit en de Rijksuniver siteit te Utrecht andere data dan gisteren uitgekozen. „De mist over de toekomst van het hoger onderwijs zal de komende jaren blijven han gen", zo voorspelde de rector magnificus van de Technische Hogeschool in Eindhoven, pa-of. dr. ir. G- Vossers. „Wanneet- de konte-termijn-beslissingen genomen blijven worden, zon der zicht op een verder lig gend verschiet, is te vrezen, dat een aantal botsingen niet zal kunnen uitblijven". Het heetste hangijzer dat van de duizend - gulden colle gegeld bleef in het smeu lend vuur van de studentenon rust inderdaad een hangijzer. Een der weinige sprekers die het aanroerde was de voorzit ter van het college van be stuur van de Leidse universi teit, mr. J. J. Cath. Hij zei, dat tezamen met an dere universiteiten en hoge scholen overleg met de rege ring wordt voorbereid om de problemen rond die verhoogde collegegelden te bespreken. „Als deze problemen nl. niet opgelost kunnen worden, zal deze wet praktisch onuitvoer baar worden gemaakt De nieuwe wet heeft talloze on duidelijkheden en consequen ties van de wettelijke regelin gen rond de inschrijving van studenten aan het licht ge bracht. Duidelijke standpunten van de betreffende instanties ontbreken het college van be stuur", aldus mr. Cath. Hij bleek van mening, dat deelne ming aan het universitaire verkeer voorlopig van die on duidelijkheden geen hinder mag ondervinden. Prof- dr. A. G. M. van Mel- sen, voorzitter van de Nij meegse. universiteitsraad, vreesde vervlakking bij een beperkte cursusduur. Hij was bang, dat de selectie in het eerste jaar zo zwaar gaat we gen, dat deze fase in feite voor het universitaire studie- Jaar grotendeels verloren gaat. De wet op de herstructure ring van het wetenschappelijk onderwijs mag nooit worden gebruikt als middel om tot bezuiniging te komen, zo meende prof. dr. W. R, P. Moslings, rector magnificus van de rijksuniversiteit Lei den. Ook de rector magnificus van de rijksuniversiteit te Groningen, prof. dr. A. Wattel, bleek met zorgen vervuld. Hij pleitte ervoor wetswijzigingen die in een bepaald kalender jaar tot stand komen, pas in het academisch jaar dat in het daaropvolgende kalenderjaar begint, van kracht te doen worden, tenzij de universitei ten de wetswijzigingen eerder willen en kunnen uitvoeren. In de geest van prof. Van Melsen (Nijmegen), die in zijn rede nog constateerde, dat „het wel eens zou kunnen zijn, dat we aan de vooravond staan van een heroriëntatig. van de gehele stijl van weteijh schapsbcocfenïng" In U-hlk kader hij een vergelijking maakte met de heroriëntatie van de wetenschapsbeoefening in het begin van de 17e eeuw liet ook de rector magnifi cus van de Technische School Twente, prof. sr. ir. P. J. Zandbergen zich uit. Deze constateerde „On danks alle reparaties en res tauraties aan ons onderwijs kundig bouwwerk is dit nog niet geworden tot een modern tehuis. In wezen blijven 19e eeuwse opvattingen over plaats en functie van onder wijs In de maatschappij be houden". „Er is in de afgelopen Jaren met de universiteit gesold", zei prof. dr. C. J. van der Wijden, rector magnificus van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. Zijn college van de Technische Ho geschool te Delft, prof. dr- H. R. van Nauta Lemke, achtte het uitgesloten en zelfs onge wenst, dat de wet op de her- structuering van het weten schappelijk onderwijs op 1 september 1973 zal worden in gevoerd. „Die wet blijft als een donkere wolk boven het land hangen, was ook zijn conclusie. Er is in alle toespraken be trekkelijk weinig aandacht ge schonken aan de vaak ru moerige gebeurtenissen van het afgelopen academisch jaar. Maar ook zonder kritiek daar op hadden de primi inter pa res onder de hoogleraren stof genoeg om over te praten en de studenten aan het denken te zetten, wellicht culminerend in de vraag, die prof. Van Melsen te Nijmegen stelde: ,-,Is het wel zo ideaal, dat zoveel jongeren een universitaire stu die gaan volgen. Loopt het voor velen niet op een teleur stelling uit, als zij ontdekken, dat de maatschappij geen be hoefte heeft aan zoveel acade mici...."? Aankomst van een bedrukt kijkende Edith Irving met haar kinderen Barnaby en Nedsky. Edith Irving, die bij haar aan komst werd gearresteerd zal tot nader order ingesloten blijven. Zij wordt beschuldigd van me deplichtigheid aan oplichting van de Amerikaanse uitgeverij McGraw-Hill voor een bedrag van 650.000 dollar door een val se biografie van Hughes. Clif ford Irving zit in de Verenigde Staten een straf uit van 2,5 jaar (Van onze redactie buitenland) BELFAST. Er zijn van di-j verse kanten berichten geko men over ernstige verdeeldheid onder de leiders van de „voor lopige" vleugel van het Ierse Republikeinse Leger, zowel in Dublin als in Belfast. Iemand die zelf tot de „pro visionals" behoort, Marie Ma- guire, vertelde een Britse krant van een breuk in Dublin tussen „stafchef" MacStiofian en Da-< vid McConell. Laatstgenoemde, de tactiek-expert van de „pro visionals", streeft naar verluidt naar stopzetting van de reeks bomaanslagen in Ulster en een politieke aanpak van het her- enigingsvraagstuk. MacStiofian daarentegen zou vastbesloten zyn, de aanslagen voort te zet ten. In Belfast werd vernomen dat Seamus Two-mey, de' „har de" commandant van de „pro visionals" in de Noordierse hoofdstad, aan de kant was ge schoven. Volgens in Belfast circulerende geruchten is hij vervangen door Gerry Adams, die de steun zou genieten van veel jonge leden van de onder grondse beweging. HELSINKI (UPI) De president Urhu Kekkonen heeft maandag een nieuwe Finse regering bestaande uit vier partijen van het centrum links beëdigd met de sociaal democraat Kalevi Sorsa als premier. De sociaal-democraten, de centristen, de Zweedse volks partij en de liberale partij waren het in het weekeinde eens geworden over de verde ling van de portefeuilles. Het nieuwe kabinet bestaat uit 16 leden en beschikt over een meerderheid van 107 van de 200 zetels in het parle ment. DEN HAAG (ANP) Het zal flog wel een aantal maan den duren, maar dan zal het! reglement verkeersregels en verkeerstekens worden uitge breid met een verbod voor vrachtauto's om op een drie strooks rijbaan uiterst links te rijden. Het verbod zal niet zoveel betekenis hebben, omdat Ne derland slechts op enkele we gen driestrooks rijbanen kent. Een dergelijk verbod werd anderhalf jaar geleden door de conventie van Wenen aan vaard, maar is nog niet door ons land geratificeerd. De instelling van het verbod staat dos van de conventie van Wenen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Niet de werkgevers maar het kabinet' Biesheuvel maakt het sluiten van een sociaal contract prak tisch onmogelijk. „Ruim Zicht", het bondsorgaan van het NKV, Iaat weten dat het wel erg moeilijk geworden is er op te vertrouwen, dat de regering op Prinsjesdag een voor de vakbeweging acceptabel regeringsbeleid zal presenteren. En dat is dan weer eens wat anders dan gewoonlijk: vorig jaar waren het de werkgevers, die niet akkoord konden gaan met 'n anti-inflatiebeleid, zoals door NW, NKV en CNV was voorgesteld. De kans dat beide sociale partners het deze keer eens worden, moet groot ge acht worden. Die conclusie kan men althans trekken uit „Ruim Zicht", waarin gezegd wordt dat het waarschijnlijker is dat de regering het sociaal contract torpedeert. Bereiken werkgevers en werknemers alsnog geen ak koord in de Stichting van de Arbeid, dan nog verklaart het NKV zich bereid mee te doen aan een anti-inflatiebeleid. Zo als de zaken er echter nu voor staan doorgaan inflatiecor rectie, uitstel maatregelen werkende jongeren, heffing schoolgeld etc is de kans op VATICAANSTAD (KNP) Paus Paulus legt momen teel de laatste hand aan de hervormingen in de procedure van de pauskeuze. Hij wordt daarin rechtstreeks bijgestaan door zijn rechterhand, kardi naal-staatssecretaris Villot, die tegelijk met de paus zijn zo mervakantie in Castelgandoifo doorbrengt. Dit wordt met grote stelligheid beweerd in gewoonlijk goed ingelichte kringen binnen en buiten het Vaticaan. De reorganisatie van de pauskeuze het conclaaf zou voornamelijk bestaan in de verbreding van de basis, waaruit de keuzegerechügden en dus uiteindelijk ook de paus voortkomen. Behalve de kardinalen zouden volgens de bedoeling van de paus ook de voorzitters der nationale of re gionale bisschoppenconferen ties bij een pauskeuze betrok ken moeten worden. Dit bete kent bij de huidige stand van zaken-, dat een conclaaf geen 88 leden zou tellen maar 150 tot 160 kiezers. V-ain de huidi ge 116 kardinalen zijn er na melijk 28 niet kiesgerechtigd meer, omdat zij ouder zijn dan 80 jaar. De paus zou zich bij zijn hervormingsplannen la-ten leiden door de idee, dat de pauskeuze meer dan voorheen een zaa-k van bisschoppen moet zijn als representanten van de wereldkerk. Overigens behoren veel voorzitters van bisschoppenconferenties, maar lang niet allen, tot het kardi nalencollege. Enkele praktische punten der reorganisatie van het con claaf zijn overigens uitgelekt. Zo zou paus Paulus de over dreven geheimzinnigheid van het conclaaf, met name de vol komen afsluiting van de bui tenwereld, willen afschaften. Hij is de mening toegedaan, dat degenen die de paus moe ten kiezen, voldoende vastheid vain karakter moeten hebben, om zich niet te laten beïnvloe den door buitenaf en zich niet laten verleiden de gebruikelij ke eed van geheimhouding te verbreken. Ook zou niet lan ger de Sixtijnse kapel de ver gaderplaats van een toekom stig conclaaf zijn, maar de veel ruimere synodezaal in het recentelijk gebouwde audiën tiecomplex in het Vaticaan. overeenstemming met dit ka binet nihil. Overigens wil het NKV een dergelijk akkoord niet hele maal uitsluiten. Het beleid van het kabinet-Biesheuvel moet door de Tweede Kamer wor den beoordeeld. En hoewel het vertrouwen van de vakbewe ging in het parlement ook niet bijster groot is op dat punt, w-il het NKV toch doelbewust de mogelijkheid openhouden, dat de Kamer het beleid van Biesheuvel ombuigt. De christelijke werkgevers (NCW) willen, dat de rege ring vóór de verkiezingen eind november in ieder geval 5 of 6 onderwerpen in het parlement laat behandelen. Van de prio riteitenlijst van 53 wetsont werpen en 4 nota's, die pre mier Biesheuvel kost wat kost in de Tweede Kamer nog wenst te behandelen, wil het NCW in ieder geval de vol gende de grootste voorrang la ten geven: - De rijksbegroting met het daarbijbehorende dekkings plan voor 1973; Loonaanvullingsi-egelmg (loonsuppletie) vtfor werklo zen, die een baan aanvaarden, die minder betaalt dan hun vorige; - Wijziging van de aow-aww en de bevriezing van de kin derbijslag voor het eerste kind, waarbij een voorziening moet worden getroffen voor werkende jongeren; - Structurele -wijzigingen in de loon- en inkomstenbelasting, waarbij in ieder geval voor de laagstbetaalden de belasting vrije voet moet worden ver hoogd; Aannemende dat u een pret tig weekeinde hebt gehad, res pectievelijk het er levend van afgebracht hebt, constateer ik heel even dat er in het afgelo pen weekeinde meer dan twintig doden zijn gevallen op onze wegen. Nou én, zeggen AMSTERDAM Studenten zijn er gistermiddag niet in geslaagd de gewraakte erepro motie van de Indonesische hoogleraar OjUwan Notoha- midjojo aan de vrije universi teit van Amsterdam te verhin deren- De uitreiking van het eredoctoraat in de rechtsge leerdheid had 's morgens al plaatsgevonden in een besloten zitting. De gisteren juist aftredende rector-magnificus Prof. De Gaay Fortman zei in de open bare senaatsvergadering dat hiertoe besloten was in ver band met het te verwachten protest en de precaire gezond heidstoestand van de Indonesi sche professor. Onder de studenten die met spandoeken, een speciale Indo- nesië-krant en pamfletten naar de universiteisauüa waren ge komen wekte deze mededeling grote ontstemming. Zij gaven luidkeels blijk v-an hun afkeu ring. Gesproken werd van een dubieuze politieke opstelling van de senaat, nog eens onder streept door deze „uitreiking in het geniep". Prof. Notohamidjojo is rector magnificus van de enige chris telijke universiteit welke Indo nesië rijk is, de Satya Watjana. Agens de inlichtingen waaro de studentenraad van de ije universiteit beschikt, is Jtohamidjojo een voorstander van het bewind-Soeharto. Hij zou na het omverwerpen van het Soekamo-regime on dermeer 249 studenten aan zijn ei-gen universiteit bij de politie hebben aangegeven. De studentenraad is het verder oneens met de gang van zaken rond de toekenning van 't ere doctoraat. Dit zou geheel bui ten kennis van de universitaire gemeenschap om geregeld zijn. PARIJS (RTR) —De Fran se socialistische leider Fran cois Mitterrand heeft maandag besloten een bezoek aan de Sovjet-Unie af te gelasten in verband met zijn controverse met de Sovjet-ambassadeur over de emigratie van joden uit de Sovjet-Unie. Ambassadeur Potr Abrassi- mov had Mitterrand in een zondag gepubliceerde brief ge schreven dat zijn bezoek wel eens niet gelegen zou kunnen komen. Abrassimov antwoordde op een brief van de socialistische leider die had geprotesteerd tegen het feit dat joden die naar Israel willen emigreren hun studiekosten terug moeten betalen. De ambassadeur be schuldigde Mitterrand van een anti-Sovjethouding en inmen ging in de binnenlandse aan gelegenheden. KOBLENZ (AFP). De Tsjechoslowaakse schaakgroot meester Ludek Pachman zal zich over een maand of twee met zijn gezin in het Westen vestigen. In een vraaggesprek met het in Koblenz verschijnen de blad „Rheinische Zeitung" zei Pachman dat de regering in Praag hem toestemming heeft verleend te emigreren. Hij verklaarde voorts dat hij hoofdredacteur is geworden van een schaaktijdschrift dat in Hamburg wordt uitgegeven en dat hij van plan is zich met zijn gezin te Solingen in de Westduitse deelstaat Noordrijn- Westfalen te vestigen. De Tsjechoslowaakse schaak grootmeester werd in mei te Praag tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld wegens con tra-revolutionaire activiteit. Men liet hem echter spoedig vrij waarna hij in een zieken huis werd opgenomen. we. Het blijkt dat het feit dat deze twintig er twee dagen over gedaan hebben, voor ons reden genoeg is om ze veel onbelangrijker te vinden dan die dertien, die op die vrijdag ochtend nabij Prinsenbeek in een klap de dood vonden. De opeenhoping op één plaats en binnen een zeer kor te tijd, dat maakt indruk. Dat is spectaculair. Zo gauw een zelfde of groter aantal dodelij ke ongelukken gespreid wordt in tijd en plaats, is het spekta kel eraf. Beschouw dit maar als een denkertje. Nu ik toch over verkeer be zig ben, heb ik nog een aardi ge stunt van het Libische staatshoofd Khadaffi. Die heeft het onlangs tijdens leger- oefeningen gepresteerd om zijn revolver te trekken en op de koplampen van een vracht auto te schieten, die „groot licht" aan had. Dit stond zaterdag in het Egyptische blad Al Achram. Khadaffi had als verklaring voor zijn schietpartij gegeven dat „morgen iedereen moet weten dat ik schiet op voer tuigen met groot licht. En dan zal men het wel laten met groot licht te -rijden". Laten we intussen maar blij wezen dat we hier niet zo'n heetgebakerde, dictatoriaal Arabiertje hebben in het Cats- huis of daaromtrent, want hij zou binnen de kortste keren een heel kruithuis opschieten, ten. -ir Een zevenjarig jongetje in Leeuwarden heeft het zondag geweten dat snoepen uit den boze is. Hij mocht van thuis wat snoep uit een automaat bij een drogisterij in de buurt halen. Het apparaat werkte echter niet bevredigend en de jongen ging aan de automaat morrelen en prutsen en op een gegeven moment zat hij met een vinger vast. Het was zondag en de dro gisterij was gesloten. De dro gist verbleef in een dorp dat 20 km verderop lag, maar hij had de sleutel. Dus de drogist gehaald, die wel de automaat openkreeg, maar niet bij het mechaniek kon, waar de jon gen met zijn vinger in be kneld zat. De brandweer heeft tenslotte met behulp van de snijbrander uitkomst ge bracht. Snoep verstandig. Waarbij ik het voor vandaag wilde laten. Op het spektakel in München na. •fc Olympische Spelen: geen droog brood mee te verdie nen. Tot morgen. MERIJN VERDACHT van verkrachting van een 19-jarige Schotse toe- riste is door de hoofdstedelij ke zedenpolitie aangehouden een 23-jarige Tunesische bank werker. (ADVERTENTIE) Met Postgiro kunt n overal betalen met gegarandeerde girobetaalkaarten in plaats van met contant geld. r V "V

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9