Ruim 300 fietsers bezochten Sluis Droom van „Part-time" baan viel in stukken KYN0L0GISCHE CURSUS VAN BELANG VOOR VROUWEN BIJ OPVOEDING VAN DE HOND GROTE MARKT WAS GROTE STALLING IN HET LOOD GESLAGEN Op visite" BEROEP OP SLUISSE BEVOLKING SLUISSE MUZIEK NAAR BELGIë Oriëntatierit Terne uzeiise verenigingen CRB wil in Kruiïiingen/ Hans weert meer service Reacties van gehuwde werkende vrouwen ACTIE RODE KRUIS Vijfde int. hengelstrijd Hulsterse ponyjeugd met succes op de t.v. stad streak Aardenburg Reis 65+ Bejaarden met bus ladingen naar Sluis Ingenieuze valsemunters Twin-baan door NETTY VAN ZALINGE Aandringen WiHdkg 5 september 1972 BENOEMING Tot schrijver ter gemeentesecretarie van Aadenburg is met ingang van 1 september benoemd de heer L. W. C. M. Herman uit Eeda (Van onze correspondent) SLUIS De leerlingen van de hoogste klassen van de Sluisse lagere scholen slaagden erin onder de be volking ter plaatse voor 865,aan Rode Kruis postzegels te verkopen. De ze actie heeft dus een zeer mooi resultaat. (Van onze corresDondent) SLUIS Dinsdag 26 sep tember gaan de Sluisse bejaar den weer hun jaarlijks uit stapje maken. De reis, de 19e in successie, gaat dit jaar naar het provinciaal domein Puyen- broek bij Wachtebeke in Bel gië. Daarna zal een rondrit worden gemaakt via Gent, Brugge naar Knokke, waar als slot van de reis de traditionele wafels worden gegeten. Zoals gewoonlijk doet ook nu het bejaardencomitè een be roep op bijdragen van de ge hele Sluisse bevolking. De reis vorig jaar, naar Brussel, le verde voor de eerste maal in de historie een nadelig saldo op van 500, Het comité hoopt dit jaar in ieder geval quitte te spelen. Het comité stelt dat een groot aan tal bejaarden dit reisje best zelf kan betalen en dit ook wel doet. „Maar het gaat juist om de categorie die geen ander inkomen heeft dan de A.O.W., en dat is toch nog altijd ruim 30 procent van de deelnemers", zo wordt gezegd. Voor deze categorie bejaarden is het jaar lijkse reisje een ware beleve nis. (Van onze correspondent) SLUIS Hoewel het zo merseizoen nu definitief achter de rug is en de mid denstanders in de diverse toeristische centra zelf uit voering beginnen te geven 'an hun vakantieplannen, brengt het naseizoen op ver schillende plaatsen toch nog wel enige toeristische druk te met zich mee. Er zijn nog steeds gasten die willen profiteren van het restje zomerzon, dat ze in de afgelopen maanden zo dik wijls hebben moeten ontbe ren. Bovendien leent de maand september zich, door de ver minderde drukte, bijzonder voor het maken van bejaar denreisjes. Sluis schijnt voor deze reisjes een aantrekke lijke pleisterplaats te zijn. Dagelijks kan men daar groepen bejaarden, voorna melijk uit België, aantref fen. Op de woensdagen 6 en 13 september zal het in Sluis wel extra druk zijn als de Christelijke Bond van Ge pensioneerden uit het arron dissement Brugge op zijn jaarlijkse trip telkens met 20 bussen tegelijk Sluis zal aandoen. SLUIS Het Sluisse mu ziekgezelschap „Apollo" is met het majorettenpeloton „Belfort" uitgenodigd voor een optreden ter gelegenheid van de tentoon stelling Expo 1972, die van 8 t/m 10 september in Zedelgem (B.) wordt gehouden. Samen met vijf Belgische muziekkorpsen nemen de Sluisse vertegenwoordigers deel aan een muziekmanifesta tie, die bij deze belangrijke streektentoonstelling op zondag 10 september in Zedelgem wordt gegeven. (Van onze correspondent) SLUIS Zondagmiddag kreeg het aloude koopstadje Sluis naast de normale toe vloed van toeristen een toe vloed van fietsers te ver werken. Ruim 300 Oostkam pers, maakten onder leiding van hun schepen A. Demuyt de fietstocht Oostkamp - Sluis, die was voorbereid door de gemeentelijke com missie Sport en vrije tijd. De kleurrijke stoet arriveer de zondagmiddag langs het ka naal Brugge - Sluis het oude vestingstadje. Het gezelschap werd opgewacht door de fan fare en majoretten van Sint- Cecilia uit Moerkerke (B.). Onder muzikale begeleiding (Van onze correspondent) HOOFDPLAAT Door de hengelsportvereniging Nummer Een zal op zondag 10 september a.s. de vijfde internationale hen- gelwedstrijd worden gehouden. Om 2 uur zal het startsein worden gegeven voor de langs de Westerschelde deelnemende sportvissera. De wedstrijd duurt tot 5 uur. Er zijn wederom vele waardevolle prijzen te behalen. De prijsuitreiking vindt na af. loop plaats in café Boone te Nummer Een. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELKERKE (B) Op Ingenieuze wijze is een groep valsemunters erin geslaagd het nieuwe 100 frank muntstuk na te maken. De beeldenaar van de nieuwe munt wordt nage bootst en met een laagje vloeibaar lood aangebracht op buitenlandse muntstuken van veel geringere waarde. De muntstukken doken geruime tijd op in Brussel, maar nu blij ken de valsemunters hun act! viteiten naar de kuststreken te hebben verlegd, want in Mid- delkerke poogde iemand een dergelijk muntstuk bij een bank te ruilen voor een biljet van 100 frank. De bankbediende had dit in de gaten en waar schuwde de politie. De man wist te ontkomen. Bij een aandachtige beschou wing van het valse muntstuk is de namaak goed te onder scheiden, niettemin zijn er toch verschillende winkeliers ingetrapt. (Van onze correspondent) HULST De prestaties van de Hulsterse jeugd beginnen ook buiten de eigen streek meer weerklank te vinden. Langza merhand wordt zij ook vaste gaste bij de televisie. Na onder anderen de leden van het jeugdcircus „Reinardi" en het kinderkoor van broeder Lean- der is zaterdag de ponyclub Hulst te zien geweest in een televisie-uitzending van de KRO. De opnamen werden in juni gemaakt door een camera-ploeg van de KRO onder leiding van producer Rene Sleven, voor en tijdens een reis van de pony club naar Nevers en Avalon in Frankrijk. Op uitnodiging van een Franse baron hebben de Hulsterse ruitertjes daar enke le succesvolle demonstraties gegeven. De filmopnamen lie ten duidelijk zien tot wat de jonge leden van de ponyclub in staat zijn. Enkele van hen verschaften uitleg over de soorten van po ny's waarop wordt gereden en ondermeer waren er verder opnamen te zien van het inla den van de pony's, de reis naar Frankrijk, het verblijf aldaar, de repetities en de demonstra ties. trok de stoot naar de Groote Markt waar een défilé werd af genomen door de Sluisse bur gemeester. mr. H. P. L. van den Beid. zijn echtgenote en het gemeentebestuur van Oost- kamp. Op het stadhuis werd het Oostkampse gemeentebestuur en een delegatie van de bjj de organisatie betrokken vereni gingen officieel ontvangen. Bur. gemeester Van den Beid heette het gezelschap hartelijk wel kom en bood hen een speciaal herinneringsvaantje met stan daard aan beschikbaar gesteld door de Sluise V.V.V. Burgemeester G. d'Hoore van Oostkamp wees in zijn toe spraak op de historische ban den die tussen Belgisch en Ne derlands Vlaanderen bestaan, Hij dankte het Sluisse gemeen tebestuur voor de prettige ont vangst. Met name het optreden van het muziekgezelschap werd bijzonder op prijs gesteld. Ais herinnering bood hij zijn Sluis se ambtgenoot een laurierboom pje aan, een specialiteit van de Oostkampse boomkwekerijen. Onder de vrolijke tonen van de Moerkerkse muzikanten ver trokken de Belgische wielrij ders. na een verkwikkende rust, weer in de richting Bel gië. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De Zeeuwsch- Vlaamse Automobiel Club (ZEVAC) organiseert in sa. menwerking met de V.V.V. Terneuzen, „De Vliegende Hol lander" en de Samenwerkende Personeels Verenigingen (SPV) op zaterdag 9 september een oriëntatierit. Gestart kan worden in een a - of b-klasse. De lengte is voor beide klassen ongeveer 40 ki lometer. De vereiste gemiddel de snelheid is gesteld op 25 km per uur. Inschrijven kan vanaf 13 uur in het Zuidlandtheater, waar ook de prijsuitreiking is gepland voor omstreeks 20.30 uur en zal worden verricht door de voorzitter van de VW-Ter- neuzen. (Van onze correspondent) KRUININGEN In het ho tel De Korenbeurs hield de Coöp. Raiffeisenbank Kruinin- gen-Hansweert haar jaarlijkse ledenvergadering. Deze verga dering werd dit jaar verlaat gehouden in verband met de wettelijke voorschriften, dat er eerst een accountantsver klaring aanwezig moet zijn al vorens cijfers gepubliceerd mogen worden. De voorzitter, de heer J. A. NieuWenhuijse, verwelkomde een volle zaal- In zijn ope ningswoord maakte hij o.m. bekend, dat er een nieuw- bouwplan voor de bank be staat, omdat het huidige ge bouw niet toereikend is om alle diensten onder te brengen. Door de toenemende werk zaamheden van de bank, waaronder ook het bijkantoor Hansweert valt, was een per soneelsuitbreiding noodzake lijk geworden. Het bijkantoor Hansweert heeft reeds verrui ming vian openingsuren toege past. Voorts valt er in de toe komst een verdere uitbreiding van diensten te verwachten. Door een fusie in mei j.l. tussen de Coöp. Raiffeisen bank Utrecht en de Boeren leenbank te Eindhoven, zal op een nader te bepalen tijdstip de nieuwe naam RABO-bank geïntroduceerd worden. De voorzitter memoreerde de dit jaar overleden oud voorzitter, de heer C. van Iwaarden. De huidige direc teur \'an de bank te Kruinin- gen, de heer C. M. Goedege- buure lichtte het jaarverslag toe. De balans vertoonde een stijging van 2,8 miljoen- Het aantal leden van de bank be droeg op 31.12.71 555, naast 4248 spaarrekendngenhouders en 1250 privé-rekeninghou- diers. Daarna volgde het perio diek aftreden van de leden H. J. Boogetrt en Th. J. Boot. beiden uit Kruinigen, bestuur en de raad van toezicht. Bei den werden met grote meer derheid herkozen. Na medede ling en goedkeuring van de vergadering werd de opzeg ging van enkele leden aange nomen. Hierna volgde de rondvraag en de stuiting. zeeuws Netty van Zalinge op visite bij drie boze vrouwen in Terneuzen. Vooral in die Zeeuwse stad deden gehuwde vrouwen bij onze medewerkster (in fauteuil) hun beklag over de behandeling die ze op het arbeidsbureau kregen bij het zoeken naar een part-time baan. Het artikel „Part-time baan droom voor vele Zeeuwen" in het „Zeeuws Dagboek" van 22 augustus jl. heeft een stroom van reacties losgeslagen. Vooral uit Zeeuwsch- Vlaanderen en met name uit Terneuzen, kwamen kreten zoals: „Dit artikel gilt om een reactie!" Een afspraak was snel gemaakt. Drie dames, waarvan er één ook de mening weergaf van een op vakantie zijnde vriendin, bleken bereid te zijn, hun ervaringen en pogingen om een passende part-time baan te vinden, nader toe te lichten. Dat waren dan: Bep K. 28 jaar, moeder van vier kinde ren, van acht, zeven, zes en vijf jaar oud, Jos van G. 39 jaar, moeder van 3 kinderen van dertien, elf en negen jaar oud, Margrête S„ 30 jaar, moeder van drie kinderen van negen, acht en zeven jaar, die ook sprak namens haar vriendin Bep S, 30 jaar. moeder van twee kinderen van vier en negen jaar oud. Tijdens ons gesprek bleek al snel, dat de vier dames, stuk voor stuk, nare ervarin gen hebben opgedaan bil het zoeken van een part-'ime- baan. Margrête S.: „Mijn vriendin en ik wilden een twin-kaiu- toocrbaan. We hadden een waterdicht plan opgesteld voor de opvang van de kin deren, ook voor in de vakan ties en tijdens ziekte. We hadden het eigenlijk zo ge dacht: We nemen samen een baan en werken bij toerbeurt 's morgens of 's middags. Degene, die thuis is, zorgt voor de qpvang van de kin deren, zodat we zeker kon den zijn, dat we niet hoefden te verzuimen. Met dit plan togen we naar het arbeidsbu reau in Terneuzen. De ont vangst was koel, de behande ling terughoudend. We had den ons verhaal nog maar nauwelijks voltooid of de vrouwelijke arbeidsconsulen- te begon met tegenwerpingen van: „Ja dat kan hier hele maal niet. Er bestaan geen kantoorbanen, die door twee personen worden gedaan". Helbt u eigenlijk wel een ty pediploma" werd er ge vraagd. Nee?, dan zou ik dat eerst ntaar eens gaan halen als ik u was". Hoe zit het met de omscholingskansen voor de gehuwde werkende vrouw, vroeg een van dé da mes, al wat timide geworden door deze eerste reactie op het arbeidsbureau. We heb ben in artikelen in de krant gelezen, dat deze omscho lingsregeling ook geldt voor de gehuwde werkende vrouw"- Daar had de ar- beidisconsulente helemaal nog niets van gehoord. Met een: „Ja, dat kunnen ze nu wel schrijven en dat zal in het westen van het land wel voorkomen, maar hier niet, werd ook deze oplossing ter zijde geschoven. Gelukkig daagde er op dat moment hulp op van de zijde van de tweede employé van het ar beidsbureau. Deze had met een een voortreffelijke op lossing hij de band. „Nou ik heb nog een school die schoongemaakt moet worden, is dait niet een mooi baantje voor hen? Struikelend be reikten de twee dames de buitendeur van het arbeids bureau. Volledig uit het lood geslagen keerden ze huis waarts. Later zijn ze maar op eigen houtje op zoek ge gaan naar een twin-baan in Terneuzen. „Het kostte ei genlijk niet eens zo veel moeite", vertelde Margreto De ervaringen na dat j'aar werken zijn onverdeeld gun stig te noemen. Bij Bep K. verging de kennismaking met het ar beidsbureau eigenlijk op pre cies dezelfde wijze. „Ik heb altijd graag in de verpleging gewild", vertelt ze. Maar ik ben jong getrouwd en tot een opleiding in die richting is het nooit geko men. Anderhalf jaar geleden, besloot ik, met toestemming van mijn man, een baan te gaan zoeken. Op het arbeids bureau kreeg ik nul op het rekest, maar ik vond na enig zoeken zelf een baan als bejaardenhelpster in Terneu zen. Aangezien de verdien sten en de uitgaven, zo-als oppas, kleding en opleiding tegen elkaar wegvielen, be sloot ik in 'mei van dit jaar nog eens naar het arbeidsbu reau te stappen, om te vra gen, of ik voor de omscho- Deze maand begint de ky- nologische club Zeeland met een cursus Kynologische nis. De cursus is voor diegenen bedoeld, die b.v. keurmeester willen worden of belangstel ling hebben voor het fokken van honden. De bouw, de erfelijkheids factoren, de voeding en de spijsvertering, kortom het he'e in- en exterieur van een hond worden in deze cursus aan de orde gesteld. Deze lessen kunnen ook heel goed door vrouwen worden bijge woond. Het zijn uiteindelijk toch meestal de vrouwen, die het grootste gedeelte van de dag met deze dierlijke huis genoten optrekken. Er zijn trouwens vrouwen, die als hondenfokster grote naam verworven hebben. De eerste lessen van deze cursus worden gehouden in de Rijks Pedagogische Acade mie in Middelburg en alleen leden van de Kynologenclub Zeeland, mogen zich opgeven voor deze cursus bij de heer M. Hoogvliet, Talmalaan 5, Vlissingen. In Borssele worden door de Kynologenclub al sinds enke le jaren cursussen Gehoor zaamheid en Goed Gedrag gegeven voor alle soorten handen. Meestal beginnen deze cursussen eind april en ze diuren tot eind november- Twee instructeurs, de heer van Koeveringen uit Borssele en de heer de Reus uit Kloe- tinge, proberen tijdens deze wekelijkse lessen grote, dik ke. dunne, lieve en eigenwij ze honden, een beetje ge hoorzaamheid en fatsoen aan te leren. Al na een paar les sen beginnen de honden door te krijgen, wat wel en wat niet toelaatbaar wordt ge acht. Ze mogen b.v. nooit vechten met elkaar, ze moe ten op commando afin hun plaats vastgenageld blijven ataan of zitten. De opleiding is niet alleen leerzaam voor le hond, maar ook voor zijn baas. De lessen worden in de openlucht gehouden, zodat iedereen vrijblijvend een kijkje mag komen nemen tij dens de les. Een cursus telt ongeveer veertig tot vijftig hondeleerlingen. Eind september, begin okto ber houdt de club een jaar vergadering. De Kynologi sche club Zeeland, die ais doelstelling heeft: de verbe tering van de honderassen den de verspreiding van de -ashond in het algemeen, telt 360 leden, waarvan het grootste gedeelde afkomstig is uit Zeeland. Daarnaast zijn ar Beigen, Brabanders, Utrechtenaren en Limburgers lid. Wil men nl. met zijn hond aan de jaarlijkse club match meedoen dan moet men lid zijn van de betref fende club. Vermeldens waard is nog dat de Kynologi sche club Zeeland dit jaar vijftien jaar bestaat. lingsregeling in aanmerking zou kunnen komen"- De reacties waren weer af wijzend, maar Bep K, door anderhalf jaar buitenshuis gewerkt te hebben nu heel wat zelfbewuster geworden, bleef aandringen. Na veel aarzelen werd dan besloten, dat Bep getest zou worden, om te kijken, waar ze dan uiteindelijk het meest geschikt voor was. Een vol komen overbodig gebaar vol gens Bep, want ze wist wat ze wilde worden. Ze was toch anderhalf jaar bezig voor bejaardenhulp. Ze werd in totaal vijf keer op het arbeidsbureau ontboden. En nu eind augustus weet ze, zij het dan niet officieel, dat ze in aanmerking komt voor de omscholingsregeling. De test wees uit, dat haar ca paciteiten in de richting van de verpleegstersopleiding wezen. Het arbeidsbureau heeft zich beperkt tot die mededeling, maar de sugge stie van: „Zullen we probe ren of er een mogelijkheid is voor een plaats in een zie kenhuis", werd niet oe- hoord. „Ik kan me woest maken als ik merk dat er zo nega tief gedacht wordt over wer ken door gehuwde vrouwen. Het is bovendien niet hele maal eerlijk, want je zou juist kunnen stellen, dat een gehuwde vtouw bewust ge kozen heeft. Zij vooral zal dus proberen haar werk zo goed mogelijk te doen", al dus Ben K Dan hebben we nog Jos van G. Het arbeidsbureau kon ook haar niet aan een baan helpen als bejaarden hulp. Er waren ook geen ook geen andere part-timefunc ties voorhanden. Dit ondanks het feit, dat burgemeester J. Aschoff van Terneuzen in de gemeente raadsvergadering van janua ri van dit jaar een medede ling aan de raad deed, die er op neer kwam, dat er zeer binnenkort honderden vrou wen nodig zouden zijn bij Philips en in de dienstensec tor- Jos kreeg een adres op in Middelburg, waar ze dan zelf maar eens moest infor meren. Ze is tenslotte toch aan het werk gekomen, maar niet in de dienstensector. De drie dames waren helemaal niet gelukkig door de behan deling op het arbeidsbureau. „Je zou toch mogen ver wachten dat het arbeidsbu reau een bondgenoot is, ook van de gehuwde werkende vrouw", zeggen ze. eindredactie bas augustijn

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7