Dow Chemical houdt op 1 september open huis Philippine bouwt 300 huizen in plan Laureyne Handige jongens maken van karkas rijdende auto WEET WAT U EET Zaterdag kinder festival Zaamslag stad streek ïn zeeland Joh. de Vries biedt b. en w. boek aan Oostburg Vragen over onderzoek woningmarkt Teleurgesteld publiek bij race-gebeuren Rilland - Ratb R.k.-Vrouwen gilde Goes start goed Legpenningen voor drumband en fanfare Lamswaarde Terneuzen Burgerlijke stand 1 Dinsdag 5 september 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het „open huis" dat Dow Chemical (Ne derland) n.v. in Xerneuzen aanvankelijk op 16 september a.s. zou houden is door om standigheden verzet naar za terdag 30 september. Verwacht wordt dat rond vierduizend in woners van Zeeuwsch-Vlaan- deren van deze gelegenheid gebruik zullen maken om een bezoek te brengen aan het be drijf. Het „open huls" van Dow Chemical wordt gehouden in het raam van het 75-jarige be staan van het concern en te vens van het 10-jarige bestaan van de vestiging in Terneuzen. Onder de bezoekers zullen zich een 60-tal bejaarden uit Zeeuwsch-Vlaanderen bevin den die met bussen gehaald en gebracht zullen worden. De „open dag" op 30 sep tember duurt van 10 uur 's morgens tot 4 uur 's middags. Na aankomst van de bezoekers worden zjj ontvangen in die brandweergarage van het be drijf waar door middel van fo to's, grafieken en een paneel een overzicht wordt gegeven van wat Dow allemaal produ ceert en welke eindprodukten in de handel worden gebracht waarin grondstoffen van Dow zijn verwerkt. Een spuitgietmachine demon streert het vervaardigen van plastic bekers en verder kan men vragen stellen aan een computer die prompt ant woord zal geven. Kleurdia's la ten de ontwikkeling van het Dow-bedrijf in Terneuzen zien en ook zijn er stands die infor matie verschaffen over milieu- beheersing en de veiligheids maatregelen van het bedrijf. De bezoekers van de „open dag" van Dow worden vervol gens per autobus over het be drijfsterrein rondgereden Waar bij gidsen iets zullen vertel len over de diverse installaties. Tijdens hun kennismaking met het bedrijf krijgen de bezoe kers een kopje koffie aangebo den terwijl zij als herinnering aan hun „Dow-visite" een sou venir mee naar huis krijgen. Nadere bijzonderheden over het „open huis" van Dow Che mical worden vermeld in de speciale Dow-krant die in de week voorafgaande aan 30 september door heel Zeeuwsch- Vlaanderen huis-aan-huis zal worden bezorgd. BERGEN OP ZOOM Koxy 20 uur: Straw dogs 18 j. Gem. Museum Het Mar kiezenhof, expositie „Actuele stromingen" (t.m. 25 september) Dag. vain 14-17 uur, bovendien van maiandaig tat en met vrij dag van 10-12 uur. Hal Stad huis, Grote Markt, tentoonstel ling van de maand van Hein Vree (t.m. 30 sept). Maandag tot en met vrijdag van 9-12.30 en van 13.30-17.30 uur. GOES Grand 20 uur: De ge trouwde priester 18 j. HENGSTDIJK P. van Dijk 13.30 uur: schieting voor bejaarden. MIDDELBURG City 20 uur: Ik ben een nimfomane 18 j. Rijksarchief, St. Pdetersbraat 38, „Oranje en Zeeland" (t.m. 3U sept). Maandag tot en met vrijdag van 9.30-12.30 en van 13.30-17.30 uur. zat. van 9.30- 12.30 uur. OOSTBURG Ledel Theater 20 uur: Blue Movie 18 j. ROTTERDAM Hofplein Theater 20.15 uur: Godspell, musical, geïn spireerd op het evangelie van Matheus. Schouwburg 20.15 uur: „En niu naar bed", musi cal van Annie M. G. Schmidt. De Doelen 20 uur: Trio Pirni Jacobs met Rilta Reys. SAS VAN GENT Galerie Uilenspiegel, West kade 71, expositie Jain Bruens uit Eede (Z.-Vlaanderen). Tot en met 29 september. TERNEUZEN Luxor 20 uur: Blue Mo vie 18 VLISSINGEN Alhambra 20 uur: Wie een kuil graiaft voor een ander a.L IJZENDIJKE Cultureel Centrum, expositie West-Zeeuwsch-Vlaanderen presenteert van 10-12 en van 14-16 uur. Zaterdag en zondag van 14-18 uur (t.m. 17 sept). ANTWERPEN Stedelijke feestzaal Meir, expositie 650 voorwerpen van alle niet Europese wereldde len. Werkdagen van 10-17 uur, zat-, zon- en feestdagen van 12-19 uur (t.m. 24 sept). Het Sterckshof, Hooftvundier- led 160, Deurne, lithografie 1800-1950. Kunst en techniek (t.m. 16 sept). Middelheim- park expositie recente werken van de Italiaanse beeldhouwer Nino Cassari (t.m. 4 okt.) Open van 10 uur tot zonsonder gang. BRUGGE Groeningenmuseum, exposi tie schatten van Brugge, aan winsten van 1966-1972 (t.m. 30 sept). Huidvettershuis, ten toonstelling scheppend am bacht in West-Vlaanderen (t.m. 11 sept). Dag. van 10-12 uur en van 15-18 uur. Stads- hallen, actuele kunstbeurs (t.m. 14 sept). Engels klooster, expositie J. van Ruusbroec, Thomas Mare, G. Gezelle, zes eeuwen Vlaaims-Enigelse gees telijke .stromingen. Open van 14-18 uur (t.m. 18 sept). GENT St.-Pietersabdij, forum van de kunstambachten nationale beurs (t.m. 11 sept). Dag. van 14-18 uur. Zondags van 10.30- 12.30 en van 14-18 uur. SAS VAN GENT. De torenklokken van de r.-k. ker ken in Sas van Gent, Westdor- pe en Philippine nemen het al geruime tijd niet meer zo nauw met het aanwijzen van de juis te tijd. Het gemeentebestuur van Sas van Gent gaat tegen de ze plichtsverzaking wat doen. Aan de gemeenteraad zal wor den voorgesteld het onderhoud van de torenuurwerken in han den van de gemeente te geven teneinde ervan verzekerd te zijn, dat ze in de drie kernen van de gemeente optimaal functioneren, zoals dat dan of ficieel heet. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op de ken- ningsmakingsavond die don derdag in de burgerzaal vam het Ternieuzense stadhuis wordt gehouden voor nieuwe ingezetenen van de gemeerate Terneuzen zal de Terneuzense schrijver Joh. de Vries h het gemeentebestuur officieel het eerste exemplaar van zijn jongste boek „een Kwart eeuw Terneuzen. uit het leven van alle dag" aanbieden. Volksdansen In de achter zaal van café Victorie te Oost burg is een propaganda-avond volksdansen gehuoden. Aan de ze avond verleende medewer king de onlangs opgerichte dansgroep Pokusaj. Ongeveer veertig belangstellenden waren aanwezig. Bij het leren van enkele dansen zetten allen hun beste beentje voort. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het PvdA raadslid in Terneuzen, de heer E.W. Roco. heeft het Terneu zense ollege een viertal schriftelijke vragen doen toe komen over een woningmarkt onderzoek in Zeeuwsch- Vlaanderen. In eerste aanleg vraagt hij het college wanneer het wo ningmarktonderzoek in Mid den-Zeeland gereed is, omdat dit onderzoek maatgevend is voor een al dan niet houden van een dergelijk onderzoek in Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Roco vraagt het college of z'n onderzoek in Zeeuwsch- Vlaanderen wenselijk is ge zien de voorlopige resultaten van het Midden-Zeeuwsch- nderzoek. Mocht zo'n onderzoek inder daad wenselijk zijn, aldus de heer Roco, verwacht b. en w. dan dat er voor Zeeuwsch- Vlaanderen tijdig genoeg fi nanciële middelen zullen zijn om dit uit te voeren? Tot slot vraagt de heer Roco: Als het college van me ning is dat de resultaten van het Midden-Zeeuwsch onder zoek lang op zich zullen laten wachten en dientengevolge ook de resultaten van een on derzoek in Zeeuwsch-Vlaande ren. i.r welke basis denkt het collegf dan intussen zijn be leid te runnen voeren: PHILIPPINE Al zal het dan voorlopig niet zo zij n dat Philippine binnen afzienbare tijd de prognose van de PPD Zeeland in het ontwerp- streekplan voor oost-Zeeuwsch- Vlaandenen, dat dit dorp zal uitgroeien tot een wooncen- trum voor 40.000 mensen, waar zal maken, vast staat wel dat er in Philippine een grote bouw' activiteit heerst. In het bestemmingsplan Laiureyne met raime is een be gin gemaakt met de voorberei ding van een woningbouwpro ject dat in totaal ruim 3C0 woningen zal omvatten. Het aannemingsbedrijf Kaas heeft van de gemeente Sas van Gent toestemming gekre gen voor de bpuw van 44 pre- miewoniiragen. Verder heelt de bouwvereniging Sas Van Gent vergevorderde plannen voor de stichting van 45 huizen, waarvan het nog niet zeker is of deze in de woningwetsector of als premiewoningen verwe zenlijkt zullen warden. Verder bevat het plan Lau- reyne mogelijkheden voor de bouw van 18 bungalows, open bare gebouwen, 133 autoboxen en verscheidene tientallen zo genaamde twee aan eenhuizen. Het merendeel van de te bou wen woningen, namelijk 250. bestaat uit vrij eenvoudige huizen met een betrekkelijk lage huur. De verwachtingen zijn dan ook gewettigd dat Philippine zich in de komende jaren zal ontwikkelen tot een belangrijk wooncentrum van de gemeente Sas van Gent en mogelijk zelfs ook van de gehele ka naalzone van Zeeuwsch-Vlaan deren. Vooral nu de bouwmo gelijkheden voor Westdorpe en in Sas van Gent aanzienlijk bemerkt zijn geworden krijgt Philippine de kans zijn aan trekkelijke ligging als dorp met -een typische woonfunctie waar te maken. Voorbereidende bouwwerkzaamheden in hetbestemmingsplan Laureyne in Philippine waar enkele honderden woningen geprojecteerd zijn. GOES De Goese afde ling van de Federatie Vrou welijke Vrijwillige Hulp verlening heeft voor het komende winterseizoen weer een pakket cursussen samengesteld. Er zijn acht mogelijkheden. De cursus sen worden gegeven door ervaren leraressen van de huishoudelijke voorlich ting. De cursussen zijn: „Weet wat u eet", „de broodmaal tijd tolt oo(k mee", „kwar- weitjes in huis", „stoelen zelf opknappen en bekle den", „gasten ontvangen", „naald, di'aiad en weefsel", „verzorging van de tuin", „verzorging van bloemen en plaintein in de wo ning". DE TWEE MANNEN, die za terdagavond de 49-jarige kan toorbediende H. Kooy op de Oude Dijk in Rotterdam van een tas met f20.000 beroofden, zijn door de politie aangehou den. Zij hebben bekend. (Van onze correspondent) RILLAND - BATH De zaterdag in Rilland-Bath ge houden race-evenementen wa ren weinig imponerend. Hoe wel op het circuit, een stukge reden stoppelveld aan de Val- kenisseweg, bijna doorlopend autocoureurs hun sterk op gevoerde stock-cars rtobr enor me stofwolken joegen, voelde het publiek zich duidelijk te leurgesteld. Volgens de organisatoren was de oorzaak hiervan het gebrek aan goede stock-cars. Deze stonden na enkele wilrte races de afgelopen weken nu met allerlei mankementen aan de kant. Per manche gingen daardoor gemiddeld slechts tien wagens van start, wat het schouwspel direct al veel min der aantrekkelijk maakte De motorraces waarbij steeds zes tot zeven brommers betrokken waren brachten ook niet veel leven in de zaak. Met grote tussenpozen reden zij over het uitgestrekte cir cuit, zich schijnbaar nauwe lijks iets aantrekkend van de premies die aan hun prestaties werden verbonden. Een paar spectaculaire mo menten deden zich nog voor in deeerste halve finale stock-car racing, toen twee coureurs door grote stofwolken in hun uitzicht belemmerd tegen de binnenomheining aanbotsten en boven op een paar grote olievaten tot stilstand kwa men. Een derde coureur zag zich daardoor genoodzaakt de buitenomheining te negeren. Voor hij gevaarlijk dicht bij het publiek in de buurt kwam, had hij zijn wagen echter al weer in bedwang. (Van een onzer verslaggevers) GOES De afdeling Goes van het Katholieke Vrouwen gilde houdt op 14 september as. de eerste bijeenkomst van het nieuwe seizoen. En dat sei zoen begint meteen al goed» met een fondue-maaltijd in de Oosterkerk aan de Bergweg. Aanvang acht uur. Op dinsdag 19 september a.s. houdt de KVPafdeling een fietstocht. Verder staan dan nog op het programma een excursie naar de PZEM w Middelburg en een cursus over politiek, waaraan wethouder Roosen zal meewerken. In het kader van deze cursus zal een bezoek worden gebracht aan het gemeentehuis en zal een raadsvergadering warden bij gewoond. (Van een onzer verslaggevers) EVRON-OOSTBURG De voorzitter en de dirigent van de drumband en fanfare Oost burg, de heren J-C. Risseeuw en J. Meijers, hebben tijdens het bezoek van het korps aan het Franse Evron een zilveren legpenning ontvangen. Zo groot was de waardering voor het vlekkeloze optreden van beide groepen. Tijdens hun muzikale rond wandelingen door Evron. kreeg men menig open doekje voor het feilloos exerceren en werd het verkeer regelmatig stilgelegd, opdat men niets van het optreden behoefde te missen. Het gemeentebestuur van Evron op zijn beurt heeft vain de drumband een beeldje van „de Eekhoorn", ontvangen en namens de fanfare een foto, waiarop het karakteristieke landschap van West-Zeeuwsch- Vlaanderen stond afgebeeld. Supportersclub. Tijdens de laatste vergadering van de sup portersclub Lamswaarde heb ben zich als kandidaat voor een lidmaatschap van het bestuur de heren G. Mahu, J. Danck- aert, J. van Remortel en A. d'Hond opgegeven. De aftre dende bestuursleden zijn de heren Fr. van Dorsselaer en J Schillemans. GeborenEveline, dv A. d'Hont - Dooms. Willem, zv W. Rosenkrantz - Sluis. Esther, dv J. de Bruijn - Kegels. Rene, zv B. Martens - Van de Winckel won. te Axel. Brigitte, dv A. Bilquey - Giele. Edwin, zv L. Bolleman - Moes. Jeffrey, zv B. de Kok - Verburg, te Sas van Gent. Paul, zv J. de Bakker - De Schepper. Claudia, dv C. Stoffels-De Schrijver. Janna, dv C. Bakker - Van Polen. Bar bara, dv J. Serpenti - Borgt, te Axel. Huseyin, zv O. Kruru- tepe - Hatice, te Axel. Brigitte, dv K. Jungk - Dijk. Daniëlle, dv M. v. Zweeden - Van Liere. Marinus, zv L. Brandes - Van den Broeke. te Axel Ondertrouwd K. Schweigert 34 jr. en C. Grim 21 jr. A. van Toor, 68 jr. en E. Vos, 52 jr. wonenede te Jutphaas R. v. der Peijl, 22 jr. en D. van Doorn 19 jr. O. Buti, 34 jr. wonende te Florence (Italië) en C. Davids 31 jr. K. Koning 25 jr. en J. Bos 37 jr. GetrouwdJ. Riemens, 24 jr. en J. Riemens 21 jr. J. Boerbooms, 22 jr. en M. Neve 20 jr. P. de Fouw, 25 jr. en L. Jacobs 21 jr. A. den Dikken 21 jr. en M. Broere 19 jr. W. Broekhuysen, 25 jr. te Middel burg en P. de Bruijne 23 jr. R. Marcus, 19 jr. te Axel en M. Gysels 16 jr. G. Vioen, 27 jr. te Axel en L. van de Calseijde 20 jr. H. Marchena, 51 jr. en S. Croes 48 jr. Overleden V. de Clercq 84 jr., echtgenote van Selis te Sas van Gent. C. Kaijser, 92 jr. geh. gew. E. van Damme, 56 jr., echtgenote van C. Witte. M. Roelse, 73 jr. geh. gew. wonende te Hulst. P. Dees, 56 jr., ongehuwd. A. van Gils, 78 jr. geh. gew. R. Apers, 80 jr., geh. gew. won. te Axel. E. de Jonge, 80 jr., echtgenote van A. Verpoorte. J. van Hoeve, 68 jr. won. te Sas van Gent. M. Faasse, 36 jr., echtgenote van L. van der Klooster, won. te Tholen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Een total-loss Volkswagen is de bron van veel vreugde voor de 11-jarige Jurgen Vervaet en zijn broers en vrienden. Vader Vervaet is garagehouder in Axel en had uit vrees voor ongelukken aanvankelijk de versnelling uit het karkas gehaald. Na herhaald aandringen van zoonlief liet hij zich ontvallen „Zet de boel er dan zelf maar in" Het hek was van de dam. Een instructieboek werd geraad pleegd en in minder dan geen tijd was de zaak weer in orde Alles wat „in de weg zat", als deuren en spatborden, werd gesloopt, de accu bijgeladen en de banden opgepompt. Vei lig voor het wegverkeer tolt nu de Volkswagen steunend rondjes achter de garage. Op de foto dalen broer Arjan en vriendje Leen van Dam mee in de lol. Hoge snelheden wor den niet gemaakt en Jurgen blijkt een natuurtalent voor automobilisme te bezitten want „brokken" heeft hij nog niet gemaakt (Vam onze correspondent ZAAMSLAG De wer kelijkheid Zaamslag van de centrale stichting voor sociaal en cultureel werk in de ge meente Terneuzen organiseert met de medewerking van het hoofdbestuur, de beroeps krachten en de vrijwillige me dewerkers op zaterdag 9 sep tember een kinderfestival. Dit zal worden gehouden aan de sportlaan te Zaamslag. In een tiental kraampjes zul len de evenementen worden gehouden. Hoewel het een kinderkennis is hoeven de groten niet achter te blijven want ook voor de oudere jeugd en zelfs de volwassenen kunnen o.a. in de schiettent aan hun trekken komen. Tot een der grootste attracties be hoort ongetwijfeld de zoge naamde „gezellige keuken", een kraam met oud porselein e.d. waar de deelnemers tegen betaling uiteraard van een be paald gesteld bedrag, met en kele worpen met een bal of Iets dergelijks zoveel mogen kapot gooien als ze kunnen raken. Ter voorziening van het nodige materiaal hiervoor zul len leden van de clubs van „de Stropiekamme" deze week iii Zaamslag oud porselein op halen. Het geheel is in het kader van de opening van het nieuwe winterseizoen opgeno men. (Van een onzer verslaggevers) Bij de gemeente Sas van Gent maakt men zich voorals nog geen zongen dat de te bouwen woningen in het plan Laureyne bij gebrek aan be langstelling niet bewoond zul len worden. „De animo voor het wanen in Philippine is juist bijzander groot", aldus zei men ons op de gemeente secretarie.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5