BROEDER NELIS GOUD WAARD Krant in Heikant leerstof Uitslagen schietingen Zuidwester wandeltocht PER KLAS BESPREKEN VAN DE STEM BEVALT GOED Programma Koewachtse kermis Pleister actie in Clinge I stad streek Wsv Hontenisse Oostburg Sluiskil Hulst St.-Jansteen Westdorpe Koe veroorzaakt aanrijding Drieklassige kermiskoers Lamswaarde Pater Mangnus afscheid nam Dinsdag 5 september 1972 (Van een onzer verslaggevers) I GRAAUW In het missie- j huis van de paters van Scheut bij Vught viert vrijdag 8 sep tember de uit Graauw afkom-1 stige broeder Nelis Maenhout zijn gouden kloosterjubileum. De broeder, die bijna 45 jaar in de missie heeft gewerkt, zal dan waarschijnlijk ook heel wat felicitaties uit Zeeuwsch- Vlaanderen krijgen. Niet alleen in het land var. Hulst, maar in geheel' Zeeuwsch-Vlaanderen heeft hij veel vrienden. Broeder Maenhout werd op 24 novem ber 1902 geboren in Graauw. Hij woonde met zijn ouders, zijn twee zussen en drie broers op de Oude Kaai, on deraan de dijk bij het „Sluis- ken", dat het water van de Graauwse Kreek naar de Me- lopolder loosde. Hoewel vader Maenhout als landarbeider het niet gemakkelijk had om voor zijn gezin de kost te verdie nen, liet hij zijn oudste zoon Nelis toch naar het klooster gaan toen de jongen dat zo graag wilde. Op 18 februari 1921 bracht vader Maenhout zijn zoon zelf naar het kloos ter Sparrendaal in Vught. Nadat hij zich ruim vier jaar had bekwaamd in timme ren, autotechniek en architec tuur vertrok broeder Maen hout op 18 september 1926 naar de Kongo. De eerste ken nismaking met zijn werkter rein is hem nog lang bijgeble ven. De eerste dag daar was hij doodziek. De temperatuur en het feit, dat hij zoveel ta bletten tegen de malaria had geslikt, velden hem direct. Samen met een collega, een broeder-metselaar, begon hij in Lisala een kerk te bouwen. Toen men de beschikking kreeg over een vrachtwagen, werd hij tegelijk tot chauffeur gebombardeerd. De eerste jaren in de missie waren voor hem heel zwaar, temeer omdat hij een innerlij ke strijd voerde. Als hij dacht aan zijn vader, die zijn steun zo goed had kunnen gebrui ken, dan werd het hem wei- eens teveel. In al die jaren in de missie heeft hij allerlei werkzaamhe den gedaan. Hij was leraar timmeren op een ambachts school, kok, electiiciën, tuin der, kippen- en konijnenfok ker enz. Zijn collega's uit de omtrek, die op zijn post op retraite kwamen, kregen bij hem steeds een goed ont haal. Verscheidene keren kiwam hij naar Graauw terug om uit te rusten. Steeds organiseer den dan zijn vrienden in Graauw een fancy-fair, zodat de broeder dan de missiekas weer met duizenden guldens kon spekken. In 1971 kwam broedei Maenhout voorgoed naar Ne derland terug. In verband met zijn gezondheid was een ope ratie - in een Rotterdams zie kenhuis noodzakelijk. Hij ver blijft er, gezond en fit, in het rusthuis van zijn orde in Vught. Feestavond uitgesteld De jaarlijkse feestavond van de buurtvereniging „de Linden- laan" die zaterdag in „het Oud Raedhuys" zou worden gehou den is in verband met familie omstandigheden tot latere da tum uitgesteld. Tamboeropleiding Tam boer Albert van Laere uit Westdorpe vele jaren lid van de fanfare „Eikels Worden Bo men" te Westdorpe gaat jonge tamboertjes opleiden die straks zullen deel uitmaken van het majorettenpeloton „de Famin- go's". Hij heeft al 15 jongen» onder zijn hoede. De oefena vonden worden voorlopig in 1 Concordia gehouden. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Tij dens de ioterniationiaie wande, bochten, gehouden in het B;l- gische Lainaken, heeft de wan delsportvereniging Hontenisse een eerste prijs op de vijf kilometer, een vierde prijs op de tien kilometer en een twee de prijs op de vijftien kilome ter veroverd. Dit waren fraaie prestaties omdat aan deze tochten maar liefst 1500 wandelaars, ver deeld over 25 groepen, deelna-1 men. De wandelsportvereni- ging Hontenisse ginig boven dien naar huis met de plaquet te, die het gemeentebestuur van Lanaken voor de verstko- mende vereniging beschikbaar had gesteld. Overigens ging het voor de leden van w.s.v Hontenisse in Lanaken niet al lemaal van een lei-en dakje. Gewandeld werd door de bos sen over onverharde, zamede i ge en met boomwortels gepla veide bospaden, terwijl de le den van „Hontenisse" over he+ algemeen goede wegen ge wend zijn. Beroepen Dominee Th. 'v. Drunen uit Oostburg heeft een beroep van de Nederlandse hervormde gemeente Ridder kerk aangenomen. De benoe ming gaat half oktober in. Do minee van Drunen is van ju li 1965 predikant geweest van de Nederlands hervormde ge meente te Oostburg. Volkskoers Aan de volks- koers in Sluiskil, georgani seerd door de heer P. van de Wege in samenwerking met café Atlanta en andere mid denstanders, namen dertig renners deel. De uitslag was 1 E. Hamelink, 2 P. Graafcche- pe, 3 J. Fopma, 4 L. van PuyveLde en 5 Cobbaert. Winterkaarting De uitslag van de eerste winterkaarting in café Atalanta luidde 1 A. Pleunis 28 pt., 2 Bergsma 28 pt., 3 Th. de Koeyer 23 pt. Clubkaarting Maandag 11 september wordt in café Dal- linga weer een clubkaarting gehouden van .Nooit Gedacht" tellend voor het clubkampi oenschap. Popfestival Op verzoek van talrijke tieners wordt op zaterdag 9 september in café Atlanta een popfestival gehou den. Medewerking verleent een Belgische popgroep uit Gent. Speeltuin Afgelopen za terdag werd de speeltuin „de Miertjes" opengesteld voor de kinderen van „de Sterre" in Sluiskil. Van deze gelegenheid werd een zeer druk gebruik gemaakt. Karabijnschieten De ka rabijnclub „Winnetoe" te Sluiskil hield een competitie wedstrijd. De uitslag was 1 P. van Puyvelde 97 pt., 2 De Maerschalk 78 pt., 3 J. Zaal 72 pt. Kaarten De kleindier- sportvereniging te Sluiskil or ganiseert op 4, 5 en 6 januari in h«t Gildehuis een tentoon stelling. Ten bate van deze tentoonstelling worden op 22 september en 13 oktober in café Dallinga kaartavonden gehouden. Teerdag De Hengelelub „de Lustige Hengelaars" in Hulst houdt ztaerdag 30 sep tember in clublokaal de Ster de jaarlijkse teerdag. Ieder lid mag voor deze gelegenheid zijn vrouw, verloofde of vriend uit nodigen voor het deelnemen aan de uitgebreide clubmaal tijd. Daarna is er gelegenheid om te dansen, die aan deze teerdag willen deelnemen, moeten zich voor 17 september opgeven. Kaartavond De personeels vereniging van de gemeente Hulst houdt vrijdagavond 8 september na een tussentijdse algemene vergadering een prijskaarting in café de Ster. Aanrijding Bij het parke ren van zijn auto op de Paar denmarkt te Hulst reed E. V. uit Grauw tegen de gepar keerd staande auto van J. M. uit Hulst. Er was alleen mate riële schade. Botsing Zondagnacht bot ste de bromfietser W. C. uit Koewacht in de Wilhelmina- straat in Sint-Jansteen met zijn brommer tegen een daar daar geparkeerde auto. C. werd zodanig gewond dat hij naar het Sint-Liduinaziekenhuis in Hulst moest wroden overge bracht. (Vain onze correspondent) KLOOSTERZANDE Aan de bejaairdenschietinig, die ge- nouden werd bij café Marcus hebben 43 schutters meege daan. De hoofdvogei werd af geschoten d°OT H. van Ovcr- meere uit Nieuw-Namen, de eerste zij vogel door J. de Waal uit Kloosterzande. de tweede ziivogel: R. de Schepper uit Koewacht. A. van Stiiggelen uit Nieuw-Namen schoot de meeste kleine vogels. BOSCHKAPELLE Aan de schietinig, gehouden bij café ritallaert, deden 25 schutters mee. De uitslagen: hoofdvogei P. Vonk uit Kapellenbrug, eer ste zijvogel: G. Maingus uit Boschkapelle, tweede zij vogel: P. Claessen uit Lamswaarde- Het grootste aantal vogels werd afgeschoten door A. van Dijk uit Boschkapelle. OSSENISSE Aan de schieting bij café Hermans na men 33 schutters deel. De uitslag was als volgt: de hogs vogel en de eerste zijvogel: A. Verhoeven uit Kloosterzande, de tweede zijvogel: E. Hiel uit Ossemsse. L. Hermans uit Os- senisse schoot de meeste klei ne vogels. OSSENISSE Aan de tweede schieting bij café Her mans namen 44 schutters deeL Uitslagen op wip 1: hoge vo gel: A. Verhoeven uit Kloos terzande, eerste zijvogel: K. ée Waal uit Osseniisse, tweede zijvogel: A. Verhoeven uit Kloosterzande. Het grootste aantal kleine vogels werd af geschoten door E. Warrens uit Kloosterzande. Uitslagen op wip 2: hoge vogel: A. Verhoeven uit Kloo6terzainde, eerste zijvogel: J. Verhoeven uit Kloosterzan de, tweede zijvogel: A. Men- heere uit Noordstraat. De meeste kleine vogels werden hier door A. Hiel uit Ossenisse geschoten. LAMSWAARDE Aan de schieting, die op twee wippen bij café Claessen werd gehou den, deden 56 schutters mee De uitslag op wip 1: de hoge vogel: H. van Waterschoot uit Hengstdijk, de eerste zijvogel; C. Pauwels uit Kloosterzande, tweede zijvogél: W. Strobbe uit Lamswaarde. De meeste kleine vogels schoot H. Stol- laert uit Boschkapelle. Uitslag wip 2: hoge vogel: H. Claessen uit Lamswaarde, eerste zijvo gel A. van den Driies uit 's- Heerenhoek, tweede zij vogel: W. Strobbe uit Lamswaarde. J. van Leemput uit Lamswaarde schoot de meeste kleine vo gels. (Van onze correspondent) OOSTBURG De wandel sportvereniging Sint-Bavo houdt zaterdag de achtste jaar lijkse Zuidwester wandeltocht. Zowel groepen als individueel kan men vanaf negen uur la ten inschrijven bij het startbu- reau, café Victorie op de Markt. De veertig kilometer van de ze tocht zal starten om 10 uur en de vijfentwintig om twaalf uur. Voor de afstanden vijf, tien en vijftien kilometer is de start tussen twee uur en half- drie. De prijsuitreiking is even eens in het startlokaal. Afhankelijk van de afstand bestaan de prijzen uit een Zuidwester-medaille in brons, tot een zilveren kroontje waar bij ook het aantal malen mee telt dat men de wandeltocht heeft meegelopen. De tochten worden gehouden onder aus piciën van de Koninklijke Bond van Lichamelijke Opvoeding. Barbecue-avond Zaterdag 9 september om half acht start de stichting voor' sociaal-cultu reel werk in de gemeente Sas van Gent in Westdorpe het nieuwe seizoen met een barbe cue-avond. Verder zijn aan de ze opening verscheidene ande re activiteiten verbonden zoals toneel, disco, dansen, kegelen, film enz. Ook kan er naar hartelust soep worden gege ten. (Van onze correspondent) NIEUW NAMEN Tijdens de Koewachtse kermis staan er voor zaterdag 9 zondag 10, maandag 11 en dinsdag 12 september tal van activiteiten op het programma. Zaterdagmiddag om twee uur begint het pupillentoer- nooi van de v. v. Hulsterloo. Een uur later beginnen de schietingen op twee staande wippen ven Willem Teil en op de liggende wip bij C. Praet.- Verras. Zaterdagavond is er een prijskaarting bij Van Wa terschoot en om acht uur wordt dan de kermis geopend met een muziekuitvoering van de fanfare de Scheldezonen en het muziekkorps Eendracht uit Vrasene op de kiosk in de tuin van de patorie. Zondag ochtend om tien uur wordt de plechtige hoogmis muzikaal begeleid door de fanfare de Seheldezooren. Om half drie zondagmiddag houdt Willem Teil een echieting op twee staande wippen. Tegelijkertijd wordt door de muziekvereni gingen een muzikale rondwan deling door het dorp gehou den. Om kwart over drie be gint het muziekfestijn op de kiosk, waar achtereenvolgens zullen verschijnen: de konink lijke harmonie St. Cecilia uit Kieldreoht, Excelsior uit Ter hole, Leopold- en Alberdisten uit Kieldrecht, Nooit Gedacht uit Graauw, ae fanfare Hei kant, de fanfare St. Jam uit Simt Jamsteen en Weldoen door Vermaak uit Clinge- Maandag middag 11 september begint er om drie uur een schieting op de liggende wip bij café Pica/vet. In café Van Water schoot begint eveneens om drie uur een prijskaarting. Dinsdagmiddag 12 september wordt om twee uur begonnen met de volkskoers om de 25e Scheldeprijs. De deelnemers hieraan kunnen zich bij café Van Waterschoot laten in schrijven. Om drie uur dins dagmiddag begint een sehie- ting op de liggende wip bij café Picavet. 's Avonds om acht uur vindt in café Van Waterschoot de officiële trek king van de kermisloterij plaats. (Van onze correspondent) OOSTBURG In de nacht van zaterdag op zondag is de 18-jarige H. van de B. uit Eede op rijksweg 58 nabij de Maagdenberg in de gemeente Oositburg meit een daar wande lende koe in aanraking geko men. De koe, die uit een wei land was gebroken, en eigen dom is van landbouwer M.B. uit Oostbung, werd door van de B. te laat opgemerkt, waar door remmen niet meer moge lijk was. Van de B. kwam dan ook in aanraking met de koe en belandde tenslotte in de sloot. Met een hersenschud ding is van de B. naar het ziekenhuis te Oostburg ge bracht. De koe was op slag dood. De auto werd geheel vernield. (Van een onzer verslaggevers) LAMSWAARDE Tijdens de kermiskoers, die zaterdag 16 september in Lamswaarde wordt verreden, zullen de deelnemers in drie categorieën worden ingedeeld. Voor de jeugdige inwoners van Lamswaarde tussen de 12 en 16 jaar staat er een wed strijd over tien kilometer op het programma. De deelnemers onder de 16 en boven de 35 jaar moeten vijfentwintig kilo meter rijden, terwijl de afstand voor de zgn. „trimmers" zestig kilometer is. De jurywagen komt in de Dreef te staan. Hier wordt ook gestart. Het verdere parkoers is dan als volgt: Frederik Hen drikstraat, Klein Dreef je, Hoef- kensdijk en dan weer terug naar de Dreef. Voor deelname aan deze wedstrijden kan men zich op 13, 14 en 15 september tussen 18 en 21 uur aanmelden bij café Sport. De wedstrijden worden geor ganiseerd door de supporters club Lamswaarde. Deze club heeft plannen om in het win terseizoen een wieleravond to gaan houden. (Van een onzer verslaggevers) HEIKANT Op de basisschool in Heikant vliegen elke och tend de leerlingen af on het prikbord, waar dan steeds een aan tal pagina's van De Stem is opgehangen. Naast boeken, schriften, landkaarten en dergelijke behoort namelijk De Stem voor de leerlingen van deze basisschool tot het lesmateriaal. Deze krant levert voor de Heikantse basisschool dagelijks de stof voor een discussie over de meest uiteenlopende onderwerpen. Dit gebeurt dan op deze school in het kader van het „vak" wereldoriëntatie, dat voor elke klas drie ochtenden per week op het lesrooster staat. Met het in klassikaal verband bespreken van de artikelen, die in De Stem staan, is de basis school in Heikant met ingang van het nieuwe schooljaar be gonnen .De ervaringen daar mee zijn tot nog toe bijzonder gunstig. De enige schaduwzijde houdt verband met het feit dat de heer T. Zwartelé nu elke ochtend een kwartier eerder uit zijn bed moet. Maar hij heeft er dat graag voor over. Het systeem werkt namelijk zo dat de leerkrachten elke och tend rond tien voor half negen vier pagina's van De Stem op hangen op het prikbord, zodat de leerlingen voor het binnen gaan van de klassen kunnen lezen welke berichten De Stem die dag publiceert. Op die pagina's hebben de leerkrachten diverse koppen boven berichten, die ze extra onder de aandacht van de leer lingen willen brengen, met rood onderstreept. „We willen de aandacht van de leerlingen op bepaalde artikelen vestigen, maar dat betekent niet dat de discussie tot die artikelen be perkt blijft. De leerlingen mo gen zelf de onderwerpen kie zen, waarover ze willen pra ten", zegt de heer Zwartelé. Op drie ochtenden per week begint voor elke klas een ge sprek over de inhoud van de krant van die dag. De leerlin gen van de laagste klassen worden begeleid bij het leren lezen van de krant, de leerlin- (Van onze correspondent) GRAAUW Oud-Graauwe- naar pater Marcel Mangnus heeft weer afscheid genomen van Graauw. Hij is namelijk naar zijn missiegebied in Tan zania teruggekeerd. De be langstelling voor dit afscheid, dat muzikaal werd opgeluis terd door de jongerengroep uit Sint Jansteen was overweldi gend. gen van de hoogste klassen gaan in op de artikelën en ge ven in een speciaal schrift op hun manier karakter aan de behandelde onderwerpen. De krante-artikelen leveren stof voor de meest uiteenlopen de gesprekken. Het bericht over het vinden van een gra naat in Aardenburg heeft bij voorbeeld een gesprek over de tweede wereldoorlog tot gevolg, het bericht over het in Drente gevonden graf voert de leerlin gen terug naar de prehistorie, het artikel over de Belg die zijn geheugen kwijt is, is stof voor een gesprek over het men selijk geheugen in het alge meen. Zelfs zware" onderwer pen als de Oosterscheldepoli- tiek, komen aan de orde. Zelfs de gebeurtenissen in de teken strip ,Suske en Wiske" van De Stem leveren af en toe ge spreksstof. „Het discussiëren over kran te-artikelen en het op hun ei gen manier verwerken van de onderwerpen is voor de kinde ren geen extra belasting. Ze doen het graag", aldus de heer Zwartelé. „Het spreekt de kin deren aan. Ze praten er thuis over, knippen stukken uit de krant, zoeken zelf nog meer informatie over die onderwer pen. Met het werken op deze manier breng je de kinderen belangstelling bij voor meer zaken dan alleen maar het stripverhaal of het nieuws uit de eigen streek. Z'e leren bo vendien om zelfstandig iets uit te werken. Op dat zelfstandig leren zijn is overigens het hele gebeuren op school afgestemd. Met schoolreisjes b.v. bepalen de leerlingen zelf waar wc heen gaan". Volgens de heer Zwartelé is bij diverse andere „schoolvak ken" de waarde van het be spreken van de krant heel goed merkbaar. j.De artikelen heb ben vaak veel aanknopings punten met aardrijkskunde, ge schiedenis, natuurkunde en der gelijke. Bij een natuurkundeles wordt bijvoorbeeld het weer bericht erbij gehaald. Je merkt dat de leerlingen bij diverse vakken nu veel gemakkelijker dan vroeger pakken naar de krant", aldus de heer Zwartelé. (Van onze correspondent) CLINGE De plaatselijke EHBO gaat in de komende da gen een pleisteractie voeren in het dorp Clinge. De EHBO'ers zullen getooid met de EHBO- band langs de huizen trekken om gelden in te zamelen. Do opbrengst zal ten goede komen aan de plaatselijke EHBO- Voorzitter Plasschaert zou graag het aantal verbandposten in het dorp uitbreiden. Boven dien moet er nieuw materiaal aangekocht worden om de ver- bandtrommels te vullen. Het is dan ook te hopen dat dezo actie mag slagen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2