Amerikaantjes voelen pijn pas na aankomst BRIGITHA: „GRENS VERLEGGEN" Tandem ook gewipt Massaal doping- gebruik WRIGHT MOCHT BLIJVEN De vrouw in de sport en haar problemen Steven Genther haalde brons via kapper OLYMPISCHE SPLINTERS Üw Kunstgebit OéMdog 5 september 1972 12 M München #i (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN Enith Brigitha legt in heel simpele taal de huidigte zwakte van het Ne derlands zwemmen bloot: „Wy hebben de pijngrens nog niet ver genoeg kunnen ver leggen". En Enith is de laatste om te ontken nen dat zij zelf ook in dat opzicht nog de ko mende jaren veel werk zal moeten verzetten. Enith, die in West-Duitsland bijzonder po- Maar op d>at moment gaat het gewoon tout. Kom je uit het ritme en verlies je kracht. Dat is de fout die op dit moment in ons zwemmen maar ook bij vele andere landen is te vinden- Bij de Amerikanen is die zogenaamde pijngrens he lemaal verlegd. Zij beseffen pas ais de finish bereikt is, wat ze hebben moeten door staan om het eindstation te be reiken." Enith Brigitha wees na haar 100 meter rugslag-finale de enige weg aan, waarlangs Ne derland mogelijk nog eens de aansluiting met de top kan be reiken. „We moeten niet alleen (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN De Neder landse baanploeg keert uit München terug zonder ere metaal. De tandem Klaas BalkPeter van Doorn had alleen nog voor een plak kunnen zorgen, maar het duo moest in de kwartfinales in de regerende Olympische kampioenen MoréionTren- tin hun meerdere erkennen. Balk en Van Doorn verloren de eerste rit kansloos van de Fransen. De finishfoto wees de Fransen dn de tweede race als winnaats aam. De Nederlan ders waren in de kwartfinales gekomen door een gemakke lijke zege op de Columbianen Narvaez en Diaz, die veel senl- hedd teikort kwaimen. Tijdens de kwal ificati eri tt en kwam het Japanse duo Cehn en Numata ten val en schoof circa twintig meter over het hout. Chen werd per brancard afgevoerd, waardoor de Japan se equipe, die een stuurfout maakte, van het toneel ver dween. nationale kampioenschappen afwerken, maar ook veel ande re zwiare wedstrijden per sei zoen zwemmen. Kijk naar de Amerikanen. Iedere wedstrijd in de States is een geweldige, krachtmeting. Men is gewoon bikkelhard geworden. En dat wordt je niet op een training. De Amerikanen hebben door bikkelharde wedstrijden reeds lang geleden kunnen bewerk stelligen dat men tot het bitte re einde in een wedstrijd kan doorgaan. Zij merken de ver moeidheid pas bij het aantik ken van de plaat. Zij voelen de pijn pas als ze echt uit het water stappen. Zij zwemmen en denken niet tijdens een ra ce. En daar zullen we naar toe moeten eer we er weer een beetje bij gaan horen," zei de 17-jarige Amsterdamse die als startzwemster van de 4 x 100 meterslagploeg Nederland zon dagavond nog enige hoop had kunnen bezorgen. Maar haar toppositie ging in de volgende 300 meter toch weer volkomen verloren. De uitspraken van Enith Brigi tha zijn, als we dit zwem- weekeinde nogeens overzien, wel de belangrijkste feiten uit de Nederlandse zwemfcolonie. Want voor de verdere rest bleef alles weer beneden de verwachtingen- Roger van Hamburg, het Nederlandse wonderkind uit Australië die al eerder vorige week volledig had gefaald, kwam. zelfs niet aan de start omdat hij zicfh verkouden voelde. Voor Nederland blijft op dit moment nog maar wieindg te hopen over. Op de estafette- nummers bij de dames en ze ker bij de heren lijkt ieder re delijk resultaat uitgesloten. Mogelijk dat Enith Brigitha het Oranje-legioen nog wat vreugde kam inblazen op de 200 meter rugslag„Maar ver wacht toch vooral niets vam me," zegt Enith. „Op de rug- pulair is en bij iedere start op specsafe wfjze door het publiek en vanaf de deelnemers tribune wordt aangemoedigd, zegt zelf: „Neem myn 100 meter rugslag maar als voorbeeld. Tot een meter of 20 voor de finish gaat het goed. Dan voel je niets, maar dan komt het. Ga je denken: nog een paar sla gen en dan is het gebeurd. slag heb ik gewoon te weinig ervaring om met ai die kop stukken mee te kunnen gaan." De vaderlandse zwemploeg verlangt naar slechts één ding. Het einde vam het zwemtoer- nooi. Naar het edmde vam de martelgang welke men hier heeft moeten afleggen. Of zo als Anke Rijnders het zei „Dit zwemcircus is geweldig. Maar ik wil nu wel eens een fijne basketball-wedstrijd zien of een dag in het atletiek-sta- dion zijn." De koning van het zwemtoer- niooi en misschien wel van de totale Olympische Spelen, is zonder twijfel Miark Spitz. Van de 18 wereldrecords wel ke er de afgelopen dagen al in het zwembad wierden verbrij zeld, nam de besnorde Ameri kaan er liefst zes voor zijn re kening. Zijn 100 meter vrije slag wereldrecord van zondag avond (51.22 sec.) noemde Spitz wel het mooiste. „Het enige wereldrecord waarvan mijn ouders ook getuige zijn geweest- Zij zijn midden vori ge week uit Amerika gekomen en zijn vandaag uit Garmisch Partenkirchen naar München gekomen. Daarom is mijn zes de gouden medaille voor mij wel de mooiste. Nog nooit heeft mijn familie mij ook niet in Amerika een wereld record zien zwemmen," zei Mark Spitz kort voordat hij voor de 6e maal binnen enkele dagen naar de dapdng-controle wend gebracht. De Nederlandse zwemsters Anke Rijnders (links), Alie te Riet en Enith Brighitta. Een drietal, dat nog veel zal moeten „lijnen" voor dat de top is bereikt. MÜNCHEN Vijftien deelne mers aan de moderne vijfkamp zijn volgens een gerucht in het Olympisch dorp op heit gebruik van stimulerende mid delen betrapt. Onder hen zou zich een medaille-winnaar be vinden. De medische commis sie zwijgt echter nog tot in al le toonaarden. MÜNCHEN De Amerikaan se sprintcoach Wright, die er de oorzaak van was dat de twee Amerikaanse super-sprin ters Hart en Robinsons te laat voor de kwartfinales in het Olympisch stadion kwamen, heeft van de Amerikaanse ploegleiding bericht ontvan gen dat hij alsnog tot het eind van de spelen in München kan blijven. Pas bij thuiskomst in Amerika zal de zaak verder worden uitgesproken. De Ame rikaanse ploegleiding heeft dit besluit genomen nadat Hart en Robinson er bij hen op hadden aangedrongen om Wright in ieder geval tijdens de Spelen in München te houden. .Geen pro- (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN De voor beelden zijn iedere insider wel bekend: het falen van Mel Bos by de Europese kam pioenschappen in Utrecht, het tegenvallen van Ada Kok op de 100 m vlinderslag in Mexico. Maar zelden is er iets gepubliceerd over de oorzaak van deze teleurstel lingen. Ze waren het gevolg van eep verstoring van de maandelijkse cyclus. Heel lang zijn de problemen, die samenhangen met het vrouw-zijn in de sport, om geven geweest met taboes. Langzamerhand wordt ech ter ook op dif delicate ter rein meer openheid betracht. Dokter Frits Kessei (34), een van de twee full-time sportartsen, die Nederland kent en in München aanwezig als medisch begeleider van on der meer de zwemploeg, maakt er geen geheim van dat enkele leden van de ploeg zijn gereguleerd. Ze waren alle maal uitgerekend voor de laat ste week van augustus. Dus kort voordat de Olympische zwemwedstrijden begonnen. Een arts van de oude stem pel zou zeggen: „Hoe kom je erbij om zulke jonge meisjes (Van onze speciale verslaggever) MüNCHEN Het was slechts een bronzen medaille welke hy om zyn hals droeg, maar de Amerikaan Steven Genter had met een gouden plak niet gelukkiger kunnen zyn. Steven Genter was de der de aankomende op de 400 meter vrye slag. Achter zyn landgenoot Rich Demont en de Australiër Bradford Coo per was dit voor de 21-jarige Amerikaan beslist het hoogst haalbare geweest. Hij had er van alles voorge daan. Zelfs zijn wel niet weel derige haardos moest er aan geloven. De bijna twee meter lange Genter deed hetzelfde als enkele dagen geleden de Westduitser Werner Lampe. Maar het was een verschil met Lampe. Voor Steven Genter had de kapper in het Olym pische dorp helaas geen goed passende handen. kunsthaardos voor- Daarom droeg Steven Genter bij de huldiging ook een soort bontmutsje. „Ik had het er voor over om even voor gek te staan", glunderde Genter. De Amerikaan was er zelf zeker van dat zijn bezoek aan de kapper doorslaggevend was geweest voor hetgeen er nu was gepresteerd. En hij kwam met enkele cijfers. „Twee jaar geleden had ik op de 400 me ter vrije slag mijn werkelijke topvorm te pakken. Toen kwam de tot nu toe voor mijn doen nog altijd persoonlijke beste tijd van 4 min 01.51 sec. tot stand. En wat doe ik vana vond: ik zwem ineens weer dezelfde tijd als twee jaar ge leden. En daarnaast ga ik maar liefst bijna 4 seconden sneller dan in de series". Of de slechts 84 kilo wegende Steven Genter het niet koud had gehad? „Daar was ik al aardig aan gewend geraakt Nadat ik gistermorgen me had laten knippen, ben ik 's mid dags in het trainingsbad een half uur bezig geweest. Niets was me dus vreemd meCr". Drie Tsjechen hebben de Olympische Spelen gebruikt om het land uit te komen. Zij ontvluchtten het reisgezel schap waarmee rij waren ge komen op de dag van aan komst in München. Een student, die in het O- lympisch dorp werkt, heeft een (mislukte) poging tot zelf moord gedaan. Hij was al bijna helemaal over een balkon heen op de elfde etage heen. Twee werksters konden hem nog net vastgrijpen. De jongen was tot zijn daad gekomen, omdat zijn vriendin, die ook in het Olym pische dorp werkt, niets meer van hem moest hebben. De Duitse kardinaal Döpf- ner wil vandaag een Olympi sche kerkdienst niet bijwonen, omdat het lied „Lord of the dance" zal worden gezongen en er gedanst zal worden- De 72-jarige Margarete Gdynia staat dag in dag uit bij de ingang van het Olympisch dorp. Zodra zij inaar mensen ziet die lijken op atleten of of ficials rent rij op hen toe en vraagt hun handtekeningen. Zo heeft rij reeds meer dan duizend handtekeningen ver zameld. Het gaat haar- zelfs beter af dan veel kinderen. „Ik doe het", zegt het vrouwtje, „voor mijn 40-jarige zoon. Die is helemaal sportgek, maar hij kan zelfs hier niet staan, om dat hij overdag moet werken". De gewichthefapparatuur heeft een verfje gekregen. De reden was dat er een firma naam op te lezen stond. Daar was een concurrent van de be treffende firma over gevallen. Vliegtuigmaatschappijen rijn een wervingscampagne voor stewardessen onder de Olympische hostessen begon nen. Pan-am heeft onder ande re een hele aanstellingscom- missie uit New York naar München laten komen. Bij de dopingcontrole heeft tot nu toe één persoon positief gereageerd: de Perzische licht gewicht-worstelaar Mohamed Nasehi, die tiende was gewor den, maar nu is gediskwalifi ceerd. Het zakgeld voor de India se hockeyers wordt ingehou den. De reden daarvan is dat het Indiase Olympische Comité een ongedekte cheque heeft ontvangen van de Indiase hoc- keybond, die voor de reis naar München zelf moest opdraai en, maar de betalingen moes ten laten geschieden door het Indiase Olympische Comité. Bob Seagren wil na de spe len filmster worden. Hij heeft al verschillende aanbiedingen gehad- MüNCHEN In het hippische centrum van Riem brak zater dagavond grote paniek uitde speciaal in alle stallen aange legde alarm-installatie trad plotseling in werking. Branda larm was gegeven. Niet alleen de permanent in het centrum van Riem klaar s taande brandweer rukte met groot materiaal uit, ook vanuit Mün chen kwam assistentie. In geen der stallen was echter iets aan de hand. Later bleek dat een van de Engelse paarden zich ln de stallen zo onrustig had gedragen dal hij met de bevei- Öglngsdraden In aanraking was gekomen. De Poolse ruiter-equipe leed zondag een bijzonder groot verlies. Toen men zon dagmorgen bij de stallen aan kwam bleek dat een van de springpaarden in de nacht van zaterdag op zondag (mogelijk aan een hartverlamming) was overleden. De Westduitse hoogspring ster en vijfkampster Heidi Ro- sendahl is wiat teleurgesteld in het Duitse publiek„Zo lang men alleen maai' voor mijn prestaties klapt, ben ik naet te vreden. Ze moeten me gewoon waarderen als vrouw- Dat vind ik het belangrijkste. Ik ben Heidi Rosendahl en niet hoog- springster Heidi Rosendahl." München is natuurlijk he lemaal in de greep van de O- lympische Spelen. De meest vreemde souvenirs kan men er kopen. Een bakker heeft op dit moment wel voor de grootste sensatie gezorgd. Hij bakt zijn brood in de vorm van de vijf Olympische ringen. Neckermann, de grote man achter de financiële steun van de Westduitse atleten (laatste, 4 jaar kwam 32 miljoen mark ter beschikking), is beslist geen teleurgesteld man nu de werkelijk grote Westduitse successen nog zijn uitgebleven. Hij beoordeelt„In de laatste 4 jaar hebben we de achter stand van de laatste 10 jaar nog niet kunnen goedmaken. We gaan in de toekomst op de thans ingeslagen weg voort. Over vier jaar zal pas werke lijk blijken of West-Duitsland als sportnatie met landen als Oost-Duilsland, Amerika en Rusland kan wedijveren. met hormonen te lijf te gaan." Kessels standpunt is: „Ik dóe het alleen, omdat ik weet dat die kinderen vaak jarenlang hebben geleefd met slechts een doel voor ogen: in München wat te bereiken. Als dan het gevaair bestaat, dat al dat werk voor niets is ge weest, vind ik het verant woord om iets te doen." In vele gevallen behoefde dat niet- Kessei: „Bij het na gaan wan de menstruatie-cy- clus bleek een wonderlijk groot aantal meisjes goed te ritten. Een klein deel behoef de te worden aangepast en slechts twee moesten wegens onregelmatigheden de pil blij ven gebruiken." De regulering een onschul dige zaak overigens is met de nodige omzichtigheid ge schied. „Als je regulatie aan de orde sitelt", aldius dokter Kessei, „dan komt het alleen in aanmerking als er een ver schil in prestatieniveau is voor, tijdens of na de men struatie. Als daar geen ver schil in zit, heeft het geen zin, Je kunt erover gaan denken om eraan te beginnen, als je een groot prestatieverschil gaat zien. In het merendeel van de gevallen blijkt er na het begin wan de menstruatie sprake te zijn van- een presta tieverbetering. Dat heeft te maken met de verandering van de hormoonspiegels in het lichaam. Als je dat weet, moet je zeer lang van tevoren gaan proberen, hoe er gerea geerd wordt. Je moet uitreke nen hoeveel er verschoven moet worden. Als je dat alle maal weet en ook eens met de ouders hebt gepraat, kun je dooi- middel van de pil de menstruatie vastleggen. Dat hoeft maar een of twee maan den te gebeuren. Na afloop her stelt de regelmaat zich heel duidelijk. Gevaren zijn er aan een dergelijke ingreep vrijwel niet verbonden." Kes sei Wel moet je wan te voren een indicatie hebben, hoe ze zullen reageren. Dat ze niet ineens vier of vijf kilo zwaarder worden of elke morgen hun maag omkeren Alle meisjes zijn nu „uitge rekend op de voor hen gun stige datum. Maar zekerheid dat het inderdaad zo zal uit pakken, bestaat er niet. Kes sei: „Op het moment dat de wedstrijd in aantocht is, komt er een lichamelijke en psychi sche topbelasting. Door die belasting kan er een iets onre gelmatige cyclus optreden en voor je het weet, sta je voor een fait accompli." Dat over kwam onder meer de Duitse zwemploeg bij de spelen van Mexico. Daar mislukte de re gulatie falikant. „Dan wordt het toch wei moeilijk.", aldus dokter Kessei. „Want dan kun je eigenlijk alleen door een grote dosering een gefor ceerde menstruatie bereiken. Maar ook dat heb je niet in de hand wegens de al eerder ge noemde psychologische facto ren." Samenvattend zegt dokter Kessei: „In principe is het een uitstekend bruikbare metho diek maa-r de onberekenbare factoren zijn groot en dus moet je er mee oppassen en je mensen doo-r en door kennen, voordat je besluit er mee te beginnen." (ADVERTENTIE) voelt U de gehele dag niet! Geen vrees meer, dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. Dentofix, het nieuwe, verbeterde, antiseptische poeder - 's morgens een weinig op de plaat gestrooid - houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaangename smaak. Dentofix verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heeft. Verkriigbaor in discrete, neutrale plas tic flacons, prijs f. 2,67 bij apotheken en drogisterijen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 12