Fout dr. Rozijn fataal voor Van den Hoek 0 ILJA KEIZER HAD HET GEMAKKELIJK Ties Kruize onbetwist topscorer Zwemploeg was diep ontgoocheld VERDIENDE ZEGE NEDERLAND OP SPANJE GOUD VOOR SOVJET UNIE De halve finales bereikt ^0 Topvorm SUPER KAMPIOEN hoe heet uw baby? sport - £9 münchen ®?bg„oothu,s Dinsdag S september 1972 11 15 München HOCKEY TEAM GROOTS MÜNCHEN Feest in de Nederlandse hockeygemeen- schap in München. Alleen maar blije gezichten op een zon nige dag. Temidden van de feestvreugde elf doodvermoei de, maar zielsgelukkige hockeyers. Zij waren er in'geslaagd door de overwinning met 32 op Australië de halve finales te bereiken van het Olympisch toernooi, waarin West-Duits- land de tegenstander zal zijn. Twintig jaar moeten de Olympische geschiedenisboeken worden teruggeslagen om de Nederlandse hockeyploeg terug te vinden bij de laatste vier. Dat was bij de spelen van 1952 te Helsinki, waar Ne derland de zilveren medaille veroverde na m de finale te zijn verslagen door India. Voor de statistici: Groot-Brit- tannië werd toen derde en Pakistan vierde. Een naam vindt men terug uit de „zilveren ploeg" van Helsinki in het elftal, dat nu de eindfase ingaat op jacht naar grotere lauweren: goud, zilver of brons, die van Kruize. (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN De leiding van de wielerploeg, chef d'E- quipe Arie van Vliet en weg- coach Joop Middelink, was er van op de hoogte, dat bij de eerste controle Van den Hoek positief was bevonden. Dat de contra-expertise hetzelfde re sultaat had opgeleverd, was ook voor hen maandag in de namiddag nieuws. Beiden ont hielden zich vooralsnog van commentaar. „Dit is een zaak van de chef de mission Bram Leeuwen hoek. Die zal alle inlichtingen verstrekken". De heer Leeu wenhoek was op dat moment onderweg van het Olympisch stadion naar het zwemstadion. Wel aanwezig was de chef van de medische staf Hans de Jongste. Ook hij hulde zich in stilzwijgen. „Dit is een delica te zaak waarover alleen Leeu wenhoek bevoegd is te spre ken". Als de UCI het voorstel van de medische commissie van het IOC overneemt, zal Van den Hoek volgens het regle ment wegens het gebruik van doping bovendien voor een maand worden geschorst. Bram Leeuwenhoek, de chef de mission van de Nederland se ploeg in München, heeft in het Olympisch stadion, waar Toen was Roepie wog al tijd mét 69 doelpumiten topsco rer van het Nederlands elft ai - de „afmaker", thans zijn negentienjarige zoon Ties. Zo vader, zo zoon....Met alle drie doelpunten had Ties Kruize wederom eën zeer belangrijk aandeel imi de bevrijdende overwinning. De eerste opzet w,as gestaagd. Nu de tweede akte. Na de zeer matige presenta tie de dag tevoren tegen Groot-Briittaniniië, in welke wedstrijd Nederland zijn eer ste nederlaag leed: 13, was lang niet iedefeen er gerust op dalt onze hockeyvertegeniwoor- diging Australië, f dat nog kanshebber was voor een hal vefinaleplaats en bovendien de reputatie meebracht van fi nalist in Mexico 1968, zou kunnen overwinnen. De Aus sies immens zijn taaie rakkers, onversaagde strijders, die rond een genautir.'eerde kern met. aanvoerder Brian Glencross (31), Paiuil Deaninig (28), Pal Nilan (31),, Daniald Smart (30) en Des Pli|per (31) een aantal jongere spelers hebben ge groepeerd, die eveneens een goede technische scholing heb ben gehad. Onze landgenoten hebben zich evenwel niet door de Australiërs laten verrassen. Voontdiureinid hebben zij het initiatief gehad en aati de gun- 9 Kick Thole baant zich een weg door de Australische defensie tijdens de gisteren gespeelde wed strijd tussen Australië en Nederland. (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN Ties Kruize, de negentienjarige speler van het Haagse HHIJC, heeft in het Olympische hockeytoer- nooi een reputatie opgebouwd als doelpuntenmaker zoals bij na nooit iemand tevoren. Na de voorwedstrijden voert hij de scorerslijst aan met het respectabele aantal van zeven tien treffers, die hij voorna melijk produceerde uit straf- corners. Het totaal aantal doel punten van Nederland in de zeven wedstrijden is twin- tiff Alle overige scherpschutters in de verschillende landen ploegen heeft Kruize daarmee nu reeds ver in zijn schaduw gesteld. „Als hij zo doorgaat, zal hij zijn vader als topscorer van het Nederlands elftal met 69 doelpunten spoedig naar de kroon steken". Het waren de woorden van een blije Piet Bromberg, de oud-coach van het Nederlands hockey-elftal en thans vice-vooraitter van de hockeybond. „Het is alleen jammer, dat hij zijn reputatie als hockeyspeler opbouwt als schutter- want hij is ook een voortreffelijk technisch hoc keyer. En dat komt hier slechts weinig naar voren". stige kant van de score geze ten: 1-0 nia 9 minuten uit strafcornier, ingeslagen door Ties Kruize, 20 na 15 minu ten door Ties- Kruize uit straf- corner, 21 na 31 minuten door Brian Glencross uit straf- corner, 31 na 35 minuten door Ties Kruize uit lange corner, 32 na 39 minuten door Dornald Riiley. Wat de Australiërs daiamna ook poog den, zij grepen zich aan een strohalm vast. Toen deze ha zeventig mi nuten keihard hockey tussen twee met grote inzet strijden de ploeger, knakte, gingen zij teleurgesteld af. Niemand, die meer oog voor hen had. De Nederlandse hockeyers ston den centraal, breeduit lachend, van alle kanten gelukwensen en schouderklopjes in ont vangst nemend. Uit de mislukte tactiek van de dag tevoren tegen de Brit ten een tactiek van angst, want hoe ijs het aradlers ver- Maiaribaair, wanneer de coach zich gaiait richten op het strate gische stramien van de tegen stander en dat boveniddien voor^ een ploeg in „a winning mood" had Vain Grimber gen lering getrokken. Bant Ta- miniau keerde als linikerverde- dilger in het elftal terug, waar door Leefers Zijn plaats ver speelde. Volgens het uiltgeba- lanceende 2 (Nico Spits - Ta- minliau) - 4 (Kranenberg, Zweerts, Weemers, Kaanders) - 4 (Frans Spits, Bolhuis, Tho le, Kruize) - systeem trokken zij ten strijde, ombevangen, zelfverzekerd. Nico Spits speelde in de verdediging zelfs met een dermia/te groot surplus aan zelfvertrouwen, dat hij hierdoor fouten ging maken. Daardoor kon het ge beuren, dat onze verdediging door een verkeerde pass van hem iln moeilijkheden geraak te. De twee lange corners, die hieruit voiortvloeidten, wisten de Australiërs echter niet uit te buiten. (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN Nederland gaaf woensdag het tweede ge deelte van de Olympische atletiekwedstrijden dinsdag is een rustdag iniiiet drie halve finalistes. Ilja Keizer en Beray Boxem plaatsten zich op overtuigende wijze voor de halve eindstrijden van de 1500 meter terwijl Wilma van Gooi doordrong tot de laatste zestien loopsters, die nog op de 200 meter mogen uitkomen Trudy Ruth werd maandag uitgeschakeld in de halve finales van de 400 meter. Ria Ahlers met haa achttien jaar de benjamin in de ploeg, kwam in de finale van het hoogspringen tot 1>79 meter en werd daarmee gedeeld zestiende. „Ik heb mïet voluit behoeven te lopen om me te plaatsen", zei een opmerkelijk fitte Ilja Keizer kort na afloop van de wedstrijd waarin zij het Ne derlands record van 4.10.5 had teruggebracht naar 4.08.0 „Ik had er zo'm vermoeden vén dat Loedmilla Bragina ais een gek zou vertrekken. Ik begrijp dat niet. Het is volslagen zinloos om al in de series met je krachten te gaan smijten. Ik heb het allemaal rustig beke ken. Alleen wanneer de ande ren te dicht bij me kwamen, heb ik weer wat versneld om mijn derde jilaaits veilig te stellen. Je moet tenslotte altijd zorgen dat je safe zit. Ik had Madeline Manning op de 800 meter af zien gaan omdat ze vlak voor de streep dacht er al te zijn, Zo'n risico mag jij niet lopen heb ik toen ge- dachlt." Ilja Keizer, die "begin van dit jaar de training weer op vatte na de geboorte van een kind en in het begin van het seizoen met allerlei tegensla gen had te kampen, lijkt in topvorm te verkeren. De Utrechtse nam direct na het startschot van de eerste serie de leiding om uit het gedrang te komen. „Ik loop na de start, altijd maar het liefste gelijk voorop, dan kan je weinig ge beuren." Tweehonderd meter hield zij die positie vast. Toen kwam de tanige Loed milla Bragina, met 4.06.9 we- reldreaordhoudster, naar vo ren. De Russin nam onmiddel lijk afstand en liep in een machtige tempoloop door naar een nieuw wereldrecord van 4.06.5. De tussentijden yan Bragina waren: 63.1 (400 m), 2.09.5 (800 m) en 3.16.8 (1200 m.). Achter de Russin vochten Il ja Keizer, de Canadese Glenda Reiser, de Tsjechische ex-we- reldrecordhoiudster Jaroslava Jiehlickova en Jennifer Orr (Australië) om de bezetting van de andere drie plaatsen, die direct recht gaven op de halve finales. Tweehonderd meter voor de finish ging Glenda Reiser fel spurtend achter Bragina aan. Ilja Keizer liet zich echter niet verleiden tot meespurten. Reiser bena derde Bragina tot op tweetien- de seconde en bleef -daarmee ook onder het oude wereldre cord. Op het laatste rechte stuk zette Ilja Keizer nog even aan toen Orr en Jehlic- kova te dichtbij dreigden te komen. Jarolava Jehlickova werd uiteindelijk vijfde maar kwalificeerde zich toch omdat naast de nummers een tot en met vier uit de series ook de twee „tijdsnelsten" overgin gen. In de series van de 1500 mieter, die voor het eerst op het Olympisch programma staat, werd duidelijk dat het nummer nog steeds in de ont wikkelingsfase verkeert. Tot nu toe waren alleen Loedmilla Bragina (4.06.9) en de Oos- duitsen Regina Kleinau (4.07.6) en Karin Burneleit (4.09.6) onder de 4 minuten en 10 seconden gekomen. Wilma van Gooi, die maan dagmorgen zonder moeite de series van de 200 meter was doorgekomen, had enkele uren later geen problemen met het bereiken van de laatste zestien. In de tweede kwartfinale ein digde de Rotterdamse in 23,22 sec. als derde achter de Oost- duitse Ellen Strophal en de hij maandagmiddag op dat moment de atletiekwedstrijden bijwoonde, de volgende uitleg over de zaak Van den Hoek gedaan: ..Vrijdagmorgen ont ving ik een oproep van de medische commissie van het internationaal Olympisch co mité om een toelichting te ge ven en gehoord te worden over een geval van doping met betrekking tot de wielrenner Aad van den Hoek, die deel uitmaakte van de Nederlandse ploeg, welke de bronzen me daille behaalde in de 100 km ploegentijdrit op de weg. Te vens werd mij gevraagd een arts van het medische team mee te nemen. Als chef-arts vergezelde De Jongste mij. Niet hem betrof echter het dopingsgeval, doch Ab Rozijn, de medische verzorger van de wielrenners". Alvorens voor de commissie (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN De Sovjet Unie heeft goud gewon nen in het waterpolotoer- nooi. De laatste wedstrijd tegen Hongarije, dat zil ver veroverde, eindigde in een gelijkspel: 33 (1_2 1—1 1—0 0—0). De eindstand van de fina lepoule is: 1. (goud) Sovjet Unie 5 8 22-16 2. (zilver) Hongarije 5 8 23-18 3. (brons) Ver. Staten 5 6 24-23 4. West-Duitsland. 5 3 15-18 5. Zuidslavië 5 3 20-24 6. Italië 5 2 21-26 Ilja Keizer die derde werd in haar serie van de 1500 meter dames en zich klasseerde voor de halve finales. Ghanese Alice Annum. In te genstelling tot de 100 meter, waarin zij in de kwarteindstrijd sneuvelde, was haar start nu aanmerkelijk beter. Ria Ahlers speelde in de fi nale van het hoogspringen, dat een grandioze triomf werd voor de 16-jarige Ulrike Meyfarth uit West-Duitsland, geen rol van betekenis. De Emmense be gon op 1,66 m, een hoogte die zij evenals de daarna volgende 1,71, 1,76 en 1,79 m in de eerste poging haalde. Het Amerikaanse zwemfe- nomeen Mark Spitz heeft giste ren zijn zevende gouden me daille behaald. „Dolfijn" Spitz behaalde met deze prestatie een absoluut Olympisch record. Nog nimmer voor hem heeft een atleet het gepresteerd zo veel gouden medailles te be halen. MÜNCHEN De laatste gang van het zwemstadion naar het Olympisch dorp was een trieste weg. De speelse vreugde welke nog maar zo kort geleden al tijd het recept was van de Ne derlandse dames-zwemploeg had nu definitief plaats ge maakt voor strakke gezichten en diep ontgoochelde ogen. Niets was er uit het Olympisch wafer van München opgevist. Een aantal finale-plaatsen was Nederland nog ten deel geval len, maar voor de rest de ene teleurstelling na de andere. „We hadden alleen maar op fi nale-plaatsen gehoopt", zei een der Nederlandse ooaches, Nico van Dam. „Daarnaast zijn er nog eniige Nederlandse records gebroken en heeft Eniith Brigi- tha als startzwemster in de 4 x 100 meter wisselslag ploeg het Europees record op de 100 meter rugslag geëvenaard. Van falen mag dan ook niet gespro ken worden, maar iedereen en ook de meisjes zelf had den zo dmtens gehoopt op een bepaalde uitschieter". Het mocht in München niet zo zijn. En daarom zei Hansje Bunschoten misschien ook wej' „Ik ben blij dat het allemaal achter de rug is. We hebben natuurlijk de laatste dagen met elkaar wel het een en an der meegemaakt. Niet dat de stemming in de ploeg niet goed was, maar juist dat ene kleine succesje had ons mis schien over de drempel kun nen helpen, waardoor we in eens toch weer harder waren gaan zwemmen. We kwamen allemaal te gespannen aan de start. Iedereen wilde zich voor een ander opofferen, maar het was gewoon onbegonnen werk". Enith BrigiJtha, die vooral op de rugslaignummers toch nog voor een aantal ppvallende prestaties heeft gezorgd, al viel uiteindelijk ook haar laat ste start op de 200 meter rug slag toch wel wat tegen, was de eerste die weer een lach in dc groep kon brengen, toen ze uit riep: „Ik dacht toch dat we op één punt een gouden medaille kunnen krijgen: dat is wat de publiciteit betreft". Enith doel de met deze woorden beslist niet alleen op de vaderlandse pers die geen moment bij het faiendie zwemlegioen was weg te slaan. Maar nog meer op de Westduitse pers waarin Enith bijna iedere dag wel werd ge prezen om haiar geweldig doorzettingsvermogen. „Per slot van .rekening is dit één van de wéinig Europese meis jes die bijna iedere dag het O- lympisch water heeft geproefd. Veel finales heeft mogen mee maken, maar altijd in de ach terhoede terecht kwam wan neer er medailles te verdelen vielen", stond er nog gisteren te lezen in een van de Duitse bladen. Ook gisteravond was dit weer net geval. Want nadat de don kere Amsterdamse, die twee jaar geleden van Curasao naar Nederland kwam, zich op de 200 rugslag als derde snelste zwemster in de finale had ge zwommen (haar tijd van 2 min. 23,7 sec. was op dat mo ment een nieuw Europees re cord). kreeg ze enkele uren la ter weer af te rekenen met het grote geweld van de Ameri kaanse meisjes, maar ook met de kracht van de Oostduitse Annegret Kober die haar met 2 min. 23.35 sec. de Europese toptijd weer afsnoepte. Enith nam het verlies vrij nuchter op. „Ik heb gewoon geprobeerd ombij de snelste te blijven. Maar' als je dan niet meer hard genoeg vooruit komt, dan helpt er toch geen moedertje lief meer aan. Voor mijn gevoel weet ik dat ik ge daan heb wat ik kon. En ten slotte heb ik aan deze race toch altijd nog een nieuw Neder lands record overgehouden", aldus de op deze dag wel bij zonder evenwichtig zwem mende Enith Briigitha. Want haar tijd in de finale (een zes de plaats) was op de tiende van een seconde gelijk aan haar prestatie in de morgenuren. te verschijnen had Leeuwen hoek dokter Rozijn gevraagd, hoe hij de wielrenners medisch had verzorgd en ook wist, wat de doping betroffen kon heb ben. Toen bleek, dat Rozijn op de avond vóór de wedstrijd aan Van den Hoek vijftien druppels coramine had toege diend en op de ochtend van de wedstrijd nog eens tien drup pels, die een vaatstabiliseren- de werking hebben. Doses, die overigens ook aan kinderen worden toegediend. De stof coramine komt niet voor op de lijst van verboden stimulerende middelen van de internationale wielrenunie (U- CI), echter wel als deel uitma kend van de groep van de nikethamiden op de lijst van verboden middelen van het in ternationaal Olympisch comité. Leeuwenhoek: „Ik ben volko men overtuigd van de integri teit van dokter Rozijn, die te genover mij heeft toegegeven de fout te hebben gemaakt de UCI-lijst niet te hebben verge leken met die van het IOC. (Van onze speciale verslag gever) MÜNCHEN. Slechts in de eerste minuten heeft Spanje hoop mogen koesleren toch nog mverwacht winnaar te worden van finalegroep 2 van het Olympisch waterpolotoer- nooi, waarin gestreden werd om de zevende tot en met de twaalfde plaats in de eindrang schikking. Volkomen verdiend zegevierde het jeugdige Oran jeteam met 75 over de Span jaarden en bleef daardoor in deze groep ongeslagen. Slechts de Roemenen konden de Ne derlanders een gelijkspel af dwingen. Het was de wedstrijd van de straf worpen. Nederland kreeg er drie toegewezen, die konings- schutter Bras alle omzette in een doelpunt, de Spanjaarden twee, waaruit de voortreffelijk spelende Jane tweemaal scoor de. Bras, die in totaal goed was voor vijf treffers, maakte de fout nog te veel als middenvoor te opereren, waardoor hij zijn schotkracht niet volledig kon uitbuiten. Wanneer hij enige meters vrijheid had genomen was de Nederlander aanmerke lijk gevaarlijker. Een nerveuze start maakte dat de Spanjaarden, die moes ten winnen om als eerste in de ze tweede groep te eindigen, de leiding namen. Nadat Hermscn in de tweede periode gelijk maakte heeft het Oranjeteam de wedstrijd volkomen be heerst. De beslissing was eigen lek al gevallen toen Nederland in de derde periode tot 41 was uitgelopen. De Spanjaar den kregen geen gelegenheid de marge terug te brengen tot minder dan twee treffers. De ploeg van Harry Vriend gaf de tegenstanders daarna geen kans meer. Moeiteloos werd de voor sprong verdedigd en de eerste plaats in de finalegroep is vei lig gesteld. (ADVERTENTIE) Spaar met Ardita voor baddoeken met ingeweven de naam van uw baby (broertje of zusje mag ook). Let op het pak met de kuikentjes. Ardita wegwerpluiers Ardita Extra - nóg zachter, koopt Ardita o.a. in de supermarkten van André van Hilst. De betere luier bij uw kruidenier. unicura nv, amsterdam postbus 1384 '4

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11