Arbiters gewipt BRONZEN PLAK NEDERLANDERS Polo- team weer sterk HOCKEYTEAM WAS TAN SLAG TEGEN BRITTEN Moreion opnieuw sprint kampioen SCHMELZER IN MüNCHEN Richardson ongelukkig I (Van onze speciale verslaggever) MüNCHEN Twee Finse arbiters, Tuominen en Reppo, mogen geen wedstrijden meer leiden van het Olympisch handbaltoernooi. De internationale hand balfederatie heeft hen uitgesloten naar aanleiding van de slechte wijze, waarop zij de wedstrijd Honga rijeVerenigde Staten leidden. De arbiters voerden als verweer aan dat zij dit seizoen nog maar heel wei nig wedstrijden hadden gefloten. Sport VRUE ZEEUW LUYNENBURG: „LANGE SPRINT" MüNCHEN. Het brons scheen goud. Zo gelukkig toonden Roel Luynenburg en Ruud Stokvis zich met de der de plaats in de laatste race van hun lange roeiloopbaan. „Het ging lekker" betoogde Waterpolo-coach Harry Vriend, die met zijn team mikt op een zevende plaats in de eindklassering. (Van onze speciale verslag gever). MüNCHEN. Het Neder landse waterpoloteam heeft dit weekeinde zijn kansen behou den, om evenals vier jaar ge leden in Mexico, de „kleine finale" (het troosttoernooi om de zevende tot en met twaalf de plaats) te winnen. Na de overwinning met 86 op Cuba van zaterdag, volgde zondag morgen een gelijkspel (55) tegen Roemenië. In de laatste wedstrijd tegen Spanje heeft Nederland aan een gelijk spel voldoende om de zevende plaats te pakken, dig voor coach H. Vriend (wiens con tract wordt verlengd) van be lang is, omdat daaraan een uitnodiging is verbonden voor de Coppa Jadran van het vol gend jaar. Na de openingswedstrijd te gen Hongarije, die in een 03- nederlaag eindigde, is hot Oranje-zevental gaandeweg beter gaan spelen. Eén van de oorzaken is het loslaten van de zone-verdediging. De twee de: de andere opzet van de aanvallen. Zowel tegen Cuba als Roemenië werd driftig vanuit de tweede lijn ge scoord. Tegen Cuba maakte Mart Bras vijf goals tegen Roemenië was Gijs Stroboer met drie treffers topscorer. In beide wedstrijden heeft Harry Vriend het vrijwel geheel moeten stellen zonder Hans Hoogveld. De Amersfoorter verdraaide vrijdag bij het in zwemmen zijn nek en kwam zaterdag niet uit de kleren. Zondag werd hij alleen inge zet als wisselspeler. Beide wedstrijden van het weekeinde hadden een analoog verloop. Het Nederlands ze vental startte schuchter, kwam in de tweede en derde periode tot vaak voortreffelijk spel, maar viel tegen het einde weer terug. Tegen Cuba kost ten verdedigingsfouten van Mart Bras twee doelpunten (van 84, naar 86) tegen Roemenië ging daardoor een voorsprong van 53 geheel verloren. Achttien seconden voor tijd moest Evert Kroon opnieuw uitblinkend een venijnig schot van Rusu ke ren, nadat Veer een halve mi nuut eerder in vrije positie de bal tegen de Roemeense doel man had gejaagd. Luynenburg, die evenals Stok vis in 1966 tijdens de wereld kampioenschappen van Bied deel uitmaakte van de onge stuurde Nereus vier die toen brons greep. „Het ging lek ker", was steeds weer zijn weinig originele commen taar. Plotseling kwam de Amster damse student echter tot een duidelijke analyse van de race die Nederland zijn eerste FI- SA-medaille sedert 1968 ople verde. „Het verschil met bij voorbeeld 1968 is ongelooflijk groot", zei hij, „Toen was een tactische strijd zoals nu nog bij do skif. Op het ogenblik lijkt hét meer op een race van achten, het is gewoon een doorgezette sprint geworden". Coach Koning bevestigde die zienswijze onmiddellijk: „Jul lie zijn eigenlijk niet beneden de 37 slagen per minuut geko men", ja even zo rond d.e 1 100 meter was het ongeveer 36)4". „In Mexico hadden we goud moeten winnen. Maar daar was ik ziek. Onze conditie en techniek waren in 1968 rede lijk. Nu zijn ze ronduit goed en toch was hierin München een derde plaats het hoogst bereikbare. Je kan gewoon niet meer omhoog gaan. Vanaf de start roei je op je top. Die Zwitsers zagen we wel dege lijk komen. We konden ge woon niet harder meer. We hebben goed geroeid Het be gon al met de start, die was weer sterk, bijna tegen een valse start aan. We hebben geprobeerd wat meer in het veld te blijven zitten en dat lukte". Aan goud hadjden de beide Nederlanders in het geheel niet gedacht dat was duidelijk voor Oost-Duitsland aan zilver amper, dat was voor de Zwitsers.. De ploeg gaat nu uit elkaar. Voor Stokvis gaat het roeien eenvoudig niet meer samen met zijn werk. Roel Luynen burg heeft zijn beslissing nog niet genomen. „Daaraan denk ik op dit moment nog niet", lachte de 27-jarige Amster dammer. „Over roeien hoor je mij voorlopig niet meer spre ken. De twee zonder stuurman Luynenburg (links) en Stokvis gaan hier als derde door de finish en dat betekende een bronzen plak voor Nederland. (Van onze speciale verslag gever) MüNCHEN. Het Neder landse hockey-elftal heeft zijn eerste nederlaag geleden in het Olympische toernooi. Groot-Brittannië, altijd al een kwade tegenstander voor onze landgenoten, dat echter tot zondag in dit toernooi nog weinig opmerkelijke prestaties had geleverd, versloeg Neder land op volkomen regelmatige wijze met 31 (rust 11), zonder dat het daarmee echter nieuwe perspectieven heeft gekregen voor een halve-fina- leplaats. Door de laatste ontwikkelin gen zijn er in groep B nog slechts drie kandidaten voor een plaats in de halve eind strijden: India, Nederland en Australië. De Indies spelen hun laatste wedstrijd voor de groep tegen Nieuw-Zeeland, Nederland en Australië komen vandaag tegen elkaar uit. In dit laatste treffen heeft Ne derland aan een gelijk spel voldoende om te „promove ren" bij een nederlaag echter gaan de Australiërs over. (Van onze speciale verslag gever) MüNCHEN De 28-jarige Fransman Daniel Moreion heeft zijn Olympische sprintti- tel van Mexico geprolongeerd. Zonder een rit te verliezen kwam de op staatskosten le vende Parijzcnaar wederom bij de cérémonie protocolaire op de hoogste trede van het schavotje. Alleen in de finale tegen de Australiër John Ni- chael Nicholson had Moreion het even moeilijk. Maar ook toen besliste hij de strijd in twee ritten. Dat had hij ook in de halve finales tegen Klaas Balk gepresteerd. Balk werd de eerste Nederlan der sinds twintig jaar, die bij een internationaal kampioen schap de laatste vier bereikte. De Nederlandse kampioen verzette zich in de halve fina les tot het uiterste tegen Mo reion maar was kansloos. Te gen Phakadze in de strijd om de derde plaats forceerde Balk drie ritten. Hij won de eerste verrassend maar toen had de geroutineerde Rus, die in 1965 wereldkampioen was, zijn les je geleerd. De volgende twee ritten werden door hem be heerst. Peter van Doorn kwam niet door de kwartfinales. Hij moest het daarin opnemen te gen Moreion en dat betekende voor de Brabander het einde van een illusie. Spelmoment uit de hockey.interland NederlandGroot-Brittannië. Kick Thole hier in duel met de Engelse defensie. (Van onze speciale verslaggever) MüNCHEN „Ik ben Schmelzer, minister van Buitenlandse Zaken". Op de ze manier stelde de Neder landse bewindsman zich za terdagavond in Het Olym pisch zwembad van München voor. aan Enith Brigitha, de Nederlandse rugslagzwem- ster die toen juist een zesde plaats had veroverd. Minister Schmelzer ont moette Enith bij toeval, ge tuige z(jn eigen woorden: „Mijn vrouw en ik hebben een briefkaartje naar je ge schreven omdat we niet wis ten dat we je nog zouden zien. Ook voor de roeiers hebben we zo'n kaart. Wil je die meenemen naar het dorp". Enith Brigitha, die van minister Schmelzer een briefkaartje kreeg en tevens een voor de roeiers. Voor de nederlaag tegen de Britten konden onze landgeno ten slechts de hand in eigen boezem steken. Het tactische concept, waarmee zij de strijd aangingen, waren zij niet bij machte uit te voeren, hetgeen leidde tot grote gaten in de verdediging. De Britten die individueel en als team supe rieur waren, profiteerden hier gretig van. In groep A zijn de kaarten vrijwel geschud. West-Duits- larid is door de overwinning met 21 op Spanje leider ge- bleven in deze groep en kan met zijn 11 punten niet meer van een plaats in de halve finales worden afgehouden. Pakistan kan in theorie nog in punten (9) worden ingehaald door Spanje en Maleisië, maar dit zal in de praktijk niet geschieden. De Pakistanen die thans 9 punten hebben, rest nog slechts de wedstrijd tegen België. Die zij maar gelijk hoeven te spelen om de laatste vier te bereiken. En dat zij hieruit winst zullen halen is voor 99 procent zeker. Klaas Balk (rechts) in actie tijdens de serie die hij won. Links de Fransman Gerard Quintyn en daarachter de Argentijn Carlos Henrique Rayboud. Balk zou later worden geklopt in de strijd om de derde en vierde plaats door de Rus Pakhadze. (Van onzle speciale verslaggever) MüNCHEN Anthony Richardson, de Nederlandse kampioen in het zwaarwel- tergewicht, is in het Olym- pish bok^toernooi uitgescha keld. De Hagenaar bokste de partij niet uit. In de tweede ronde staakte de scheidsrech. ter op advies van de ringarts de wedstrijd. Richardson, die in zijn eerste partij van het toernooi toen hij de Zuidsla- viër Belic versloeg, een bles sure had opgelopen aan de rechter wenkbrauw, kreeg daar in zijn ontmoeting met de Algerijn Hanmani op nieuw last van. De wond was zo diep dat de ringarts ver der boksen onverantwoord achtte.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9