ZEEUWSE FOLKLORE OP FRANSE VLEESFEESTEN Veronica stal de show Raad Sluis spreekt zich uit over Maria- en Havenpolder GS tast functies van Kaland niet aan Rel rond politiechef Wieland wint ploeg- wedstrijd KNVB-Zeeland looft Robur om opvang van jeugd BRAND IN OPSLAGPLAATS VAN TERNEUZENSE FIRMA Afscheid van zielzorger Theo de Wit Iets te koud AANGEZWENGELD IN WEEKBLAD TIJDENS RECEPTIE IN GOES Terneuzen Dominee Koolstra overleden 0 Een kranslegging door mr. Schlingemann, burgemeester Schipper en de burgemeester van Evron (Van een onzer verslaggevers) EVRON Vol bewondering en met gul applaus hebben de inwoners van het Franse Evron kennisgenomen van de muzikale capaciteiten van de Zuidzandse muziekvereniging Veronica. De Fransen waren vooral verrukt over de samen werking tussen harmonie en fanfare. Oook de Goese vlks dansgroep Kasporgo, evenals Veronica uitgendigd m de tra- tionele vleesvesten in Evron muzikaal luister bij te zetten, oogstte bewondering. Hoogtepunt van het muzika le optreden vormden de de monstraties tijdens een groots diner in een van de twee sporthallen van Evron, waar 900 genodigden na ieder num- mer dankbaar applaudisseer den. Tijdens de kranslegging vrijdagochtend voor het monu. ment van de gevallenen had Veronica al een staaltje van zijn kunnen weggegeven door een vlekkeloze vertolking van de Marseillaise. Mr. J. Schlin gemann en burgemeester A. Schipper van Oostburg legden namens deze gemeente een krans bij het monument. Na de kranslegging volgde een of ficiële ontvangst waarbij bur gemeester M. Vadepied van Evron een Oostburgs wand bord ontving en de heer Schipper van zijn Franse ambtgenoot een zilveren leg penning kreeg. Tijdens deze plechtigheid werd ook t' woord gevoerd door gedeputeerde Schlingemann die zich in zijn rede een groot voorstander toonde van samenwerking in Europees verband, waarbij geen plaats is voor nationalis me. Eregast was A. Poher, voorzitter van de Franse se naat en kandidaat voor het Franse presidentschap tijdens de laatste verkiezingen. De eerste dagen van deze feestweek droegen een Neder lands stempel. Behalve de Zeeuwse groepen was ook een dansgroep uit Schagen aanwe zig. De secretaris van de Ne derlandse ambassade in Frankrijk, mr. Kaasstra, gaf eveneens blijk van zijn be langstelling. Zaterdagochtend trok Veronica door het plaats je, waarbij de demonstraties en muziek menig open doekje ontlokten. De zaterdagavond was „De Hollandse nacht". Gezeten aan lange tafels volg den 900 genodigden de kunst zinnige prestaties van harmo nie en dansgroepen. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De raad van Sluis zal een principe-uitspraak moeten doen over de bestem ming van de Maria- en Haven polder in deze gemeente. De heer C. Heijneman heeft in dit gebied een perceel grond ge kocht waarop hij 6 bungalows en 52 garages wil bouwen. In het bestemmingsplan heeft dit perceel de bestemming „agra risch gebied". De raadscommissie ruimte lijke ordening is van mening dat op dit gebied niet ge bouwd mag worden. Het is de raad die hierover nu een be slissing moet nemen in zijn vergadering van 7 september. Met deze principe-uitspraak kan dan rekening worden ge houden bij het ontwerpen van het bestemmingsplan „buiten gebied der gemeente Sluis", dat gaat dienen als vervanging van de huidige bestemmings plannen in Sluis en Retran- chement. De bewoners aan de 'Hoog straat zullen geluidshinder en trillingen veroorzaakt door voorbijgaand verkeer blijven houden. Gebleken is dat slechts een ingrijpende (en dure) reconstructie van de weg bepaalde euvels kan weg nemen. De weg afsluiten voor zwaar verkeer betekent het afsnijden van een van de twee doorgaande verbindingen en een stringentere snelheidsbe perking dan 50 km per uur is slechts mogelijk bij constantie controle door de politie. ,-Al met al maatregelen, die alleen maar kunnen leiden naar de ene oplossing die voor het probleem bestaat, een rondweg om Sluis", zo schrijft het Sludse college in een ver antwoording over een inge diende klacht door bewoners aan de Hoogstraat. Tevreden toonde het college 1 zich over het ingestelde parkeerverbod dat doorstroming van het ver keer in de Hoogstraat bevor derde. De raad zal donderdagavond verder een te voteren krediet bespreken ten behoeve van de aanleg van een tweede sport veld in Sluis, Verder wordt deelname gevraagd in de kos ten van een op te stellen ba- sisrecreatieplan voor west Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook wordt een garantie gevraagd van vier ton t. b. v. de verbe tering van een uit 1952 date rende vleugel van het bejaar dentehuis „Rozenoord". (Van onze correspondent) REIMERS W AAL In de parochiekerken te Hansweert en Yerseke is van pater Theo de Wit, zielzorger in de paro chie Oost-Zuid-Beveland, met als verblijfplaats Hansweert, afscheid genomen. Tot zijn op volger is benoemd pater Bier- kens uit Helmond. Pater de Wit is tijdelijk be noemd als rector in het be jaardentehuis Mariaoord te Hansweert. Pater Theo de Wit was de eerste zielzorger in Hansweert die niet als .pastoor van Hansweert maar als ziel zorger in het zielzorgteam belast werd mede te werken aan de opbouw van de nieuw gevormde parochie Oost-Zuid- Beveland. In deze moeilijke begintijd van het samenvoegen van drie parochies tot een over een gebied van dertig kilometer lengte en tien kilo meter breedte strekkende pa rochie heeft pater Theo de Wit. zeer veel werk verzet. Hengelen De hengelaars vereniging „Orii" hield in de Otheense Kreek een clubwed strijd hengelen in binnenwater, die tevens de laatste wedstrijd was in dit seizoen in binnen water. Het werd zeker niet de beste want slechts 19 van de 95 deelnemers slaagden erin vis te vangen en dan nog zeer weinig en veel ondermaatse. Vandaar dan ook dat van het totale prijzenpakket bestaan de uit 25 prijzen er 6 verloot moesten worden, hetgeen in ja ren niet is voorgevallen. De uitslag was: 1 H. Tollenaar, Terneuzen 65 punten, 2 K. Fe- derman, Sluiskil 62, 3 F. Raas Sluiskil 60, 4 J. Mathijssen, Ter neuzen 36, 5 A. Geene, Ter neuzen 35, 6 M. Wieland, Axel, 34, 7 P. de Bruijne, Terneuzen 34, 8 mevrouw Van de Muren Sluiskil 33, 9 P. Verberkmoes Terneuzen 33, 10 A. van Ham- me, 32 punten. Morgein, dinsdag 5 sept Bergen op Zoom 1.51 en 14.20 Bergen op Zoom 1.06 en 13.28 Hainsweert 1.06 en 13.28 Temieuzein 0.34 en 12.56 VBssingen 0.04 en 12.30 Wemaldinge 1.41 en 14.10 Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur: overwegend droog, tame lijk zonnig en temperaturen iets beneden normaal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land: Voor dinsdag: aantal uren zon: 3-9; min. temp.: 0-4 gra den onder normaal; max. temp.: ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 3-9; min. temp.: 0-4 gra den onder normaal; max- temp.: ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het colle ge van G.S. van Zeeland heeft zich niet laten verleiden tot een duidelijke uitspraak over de nieuwe nevenfunctie van gedeputeerde A. J. Kaland: die van voorzitter van de Ver eniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland. De statenleden van D'66, J. Roodenburg en K- C. Schou ten, hadden door middel van 5 vragen gepoogd het college uit de tent te lokken. „Acht het college het juist", aldus een van de vragen, „dat een gede puteerde een veelomvattende nevenfunctie aanvaardt, met een honorering, die voor velen een jaarinkomen betekent?". G.S. hebben daarop geant woord, dat zij zich pas tot een oordeel hierover geroepen voe len, als de nevenfunctie van de heer Kaland zou leiden tot een onvoldoende vervulling van diens taak als gedeputeer de. Het college is ook niet van plan de functies binnen G.S. zo te verkavelen, dat de heer Kaland tijd zou vrij krijgen voor de uitoefening van zijn nevenfunctie, aldus een ant woord op een van de vra gen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De commissaris van politie in Middel burg, dr. D. van Ooyen, is tot voorwerp van discussie ge maakt door een scherp artikel in de rubriek „Deze week" in het. weekblad Panorama. Van de 42-jarige korpschef wordt beweerd, dat hij zich na een veelblelovend begin als „provo" heeft ontpopt als een autoritaire persoonlijk heid van de eerste orde, die met zijn beslissingen keer op keer conflicten verwekt. De sfeer In het korps, aldus Panorama, is daardoor volledig verstu rd en dat had een ab normaal personeelsverloop tot gevolg. „Van Ooyens gezag is tot het nulpunt gereduceerd", zo laat het blad weten. Deze pu- blikatie en een reactie daarop in een van de provinciale bla den in Zeeland, hebben ertoe geleid dat in het Middelburgse politiekorps twee kampen zijn ontstaan. Een kleine groep deelt de mening van Panorama, terwijl een grotere groep het door dr. Van Ooyen gevoerde beleid niet aanvechtbaar acht, om verschillende redenen. Burgemeester drs. P. A. Wolters zei ons: „Na de publi- katies over de heer Van Ooy en ben ik door een aantal mensen opgebeld. In 98 van de gevallen stond men achter de korpschef. Morgenochtend zal ik met iemand, die waar schijnlijk een afwijkende me ning huldigt, een gesprek heb ben; ik zal van een en ander uiteraard in b. en w. verslag uitbrengen". Een onderzoek kon de heer Wolters niet ln het vooruitzicht stellen. Een van degenen, die van nabij op de hoogte is van de verhoudingen in het Middel burgse politiekorps, gaf ons desgevraagd de namen van een achttal personen, die het in grote lijnen met de kritiek in Panorama eens zijn. Hij zei er echter bij, dat deze mensen beslist niet zouden durven praten, uit vrees voor tegen maatregelen van de kant van de korpsleiding. De aard van hun bezwaren werd ons door hen wel medegedeeld. „De commissaris duldt geen tegen spraak. Hij staat niet open voor initiatieven en voor ont wikkeling van eigen verant woordelij kheidsgevoel in het korps. Hij is op show uit", zo werd gezegd. Enkele korpsleden hadden de indruk, dat zij persoonlijk „genomen" worden als zij ook maar een klein meningsver schil met hun hoogste chef hebben gehad. „Je krijgt dan bijvoorbeeld een dienst te lo pen, die je niet bevalt", zo werd gezegd. Concrete geval len van machtsmisbruik kon men ons echter niet noemen. „Voor elke maatregel die de commissaris neemt, zijn er al tijd motieven aan te voeren, die zowel in het nadeel als in het voordeel van de betrokke nen kunnen worden uitge legd", aldus de lezing van ie mand met een middenstand. „Het hangt van je eigen in stelling tegenover de korps chef af, hoe je het ervaart: als een rotstreek, of als een rechtvaardige maatregel". Bur gemeester Wolters tot slot: „Ik vind het een laf stuk, dat Panorama heeft gepleegd. Nioch de commissaris, noch mij is om commentaar gevraagd. Ik dacht, dat hoor en weder hoor een goed journalistiek gebruik waren". Drs. Wolters vindt het ove- rifgens merkwaardig, dat het weekblad Panorama nu opeens met deze aanval op de heer Van Ooyen komt: „Enkele maanden geleden is een repor tageteam van Panorama prak tisch 24 uur op het politiebu reau geweest, voor een repor tage over „een etmaal in een kleine stad", zo zegt hij, „Als er zoals nu geschreven wordt inderdaad een sterke anti-stemming tegen de korps chef zou heersen, dan zou de reportageploeg daar toen toch het nodige van gemerkt moe ten hebben. Maar niets van dien aard. Deze kwestie is nu opeens, kennelijk uit een be paalde hoek, ik weet wel wel ke, aangeblazen. Dure rancu ne!" Dr Van Ooyen was gisteren niet voor commentaar bereik baar. Burgemeester Wolters sug gereert in verband met het Panorama-verhaal, althans een gangmaker, de onlangs op ei gen verzoek eervol ontslagen hoofdagent L. Moerings. „Ge lukkig is deze man uit het korps weg", aldus de heer Wolters, „hij hoorde er niet in thuis". De heer Moerings zegt ons: „Wat dat betreft heeft de bur gemeester volkomen gelijk. Ik ben geen ja-knikker en hie lenlikker en evenmin een vei- balenjager". ZAAMSLAG M. Wieland te Zaamslag en A. Pijpelink te Axel zullen volgend jaar deel nemen aan de provinciale ploegkampioenschappen. Zij eindigden zaterdag als eerste en tweede bij de door de streekcommissie oost Zeeuwsch-VIaanderen georga niseerde ploegwedstrijden. Overigens zullen beide he ren dat zaterdag ook reeds doen in de Wilheminapolder bij Goes waar dan de provin ciale kampioenschappen 1972 gehouden zullen worden. Zij zijn gerechtigd hieraan deel te nemen omdat zij ook vorig jaar tijdens de streekwedstrij- den iin dezelfde volgorde als nu het geval was eindigden. De juryvoorzitterf A. Re- mijn te Axel beoordeelde met nog vijf andere juryleden het opgeleverde werk en sloeg ook tijdens het ploegen de verrich tingen van de deelnemers nauwlettend gade. In totaliteit werd op tien onderdelen ge keurd, o. a. op voordiepte, het leggen van de ploegsnede, rechtrijden, hoogteverschil, aanstorten van de beginvoor, regelmatigheid, het in- en uit rijden en het goed bedekken van de gerstestoppel. Namens de drie landbouw organisaties reikte na afloop dijkgraaf P. van Hoeve te Axel de prijzen uit, waaronder een kunstmeststrooier. 1 M. Wieland, Zaamslag 255 punten, 2 A. Pijpelink Axel 245, 3 A. Serrarens Ossenisse 244, 4 R. van de Vijver Koewacht 240, 5 W. de Feijter Axel 236, 6 M. Schelle Zaamslag 225, 7 W. van Damme, Koewacht 222„5, 8 R. Verbist Koewacht 210,5, 9 A. Scheele Terneuzen 207,5, 10 E de Clerck Vogelwaarde 203,5, De prijzenvoorraad met op de achtergrond een deelnemer aan de loedstrijd. (Van een sportmedewerker) GOES Zaterdag besloot de sportvereniging Robur uit Goes de viering van het 40-jarige bestaan met een receptie en feest avond in Slot Ostende te Goes. Tijdens de receptie wees voor zitter I. W. Bakker van de KNVB-afdeling Zeeland erop, dat, hoewel de Nederlandse betekenis van Robur kracht betekent, deze vereniging op het groene veld toch niet als krachtpatser optreedt in de zin van hard voetbal. Volgens de heer Bakker speelde Robur op voetbalge- bied tot nu toe een derde viool op het derde veld van het Goese sportpark, maar wel een goede derde partij. Hij roemde vooral de goede zorg, die Robur aan de opvang van de jeugd besteedde en nog be steedt, waardoor zij een belang rijke bijdrage levert aan het plezier en dc ontspanning van de jeugd in het voetbalspel. Hij vond het des temeer ver heugend., omdat hier in de standpunten van hem en yan de vereniging Robur zo dicht bij elkaar liggen. Voorts prees de heer Bakker het Robur-bestuur voor het feit, dat het altijd eerlijk voor zijn mening uitkomt, ook wan neer men het met het beleid van het afdelingsbestuur niet altijd eens is. Vele malen had hij ook mogen constateren, dat op andere punten Robur zich loyaal bondslid toonde. De heer Bakker prees vooral voorzitter Guust de Kok, die hij zag als de drijfveer en spil van de vereniging. Als blijk van waardering (Van onze correspondent) KRUININGEN Vrijdag ls te Roosendaal op 72-jarige leeftijd overleden de emeritus predikant J. Koolstra, geboren te Arnhem. Hij volgde de op leiding tot predikant aan de vrije universiteit te Amster dam. Na de voltooiing van zijn 6tudie in 1928 werd hij als dominee beroepen door de ge reformeerde kerk Kruiningen en diende daar de gemeente tot 1 mei 1965, waarop hij met emeritaat ging en tot 1967 in Kruiningen hleef wonen. Daarna is hij naar Roosendaal verhuisd. Het verenigingsleven had zijn grote belangstelling. De ter aardebestelling zal plaats hebben dinsdag 5 sep tember te Roosendaal. overhandigde hij de heer De Kok namens het afdelingsbe stuur een fraai uitgevoerde wandtegel en namens het KNVB bondsbestuur de KNVB bondsvlag. Namens de afdeling voetbal van de Ne derlandse Katholieke Sportfe deratie complimenteerde de heer Noteboom de jubilerende vereniging. Hij zag Robur als een bol werk van de NKS in Zeelan'd en als een waardevol opvangs- centrum voor een bepaald deel van de bevolking. Namens de NKS ontving het Robur-be stuur uit zijn handen een spe ciaal herinneringsvaantje. De heer M. de Kok sprak namens de zustervereniging Goes. Oud-Robur-bestuurslid A. Hogesteger drukte het hui dige bestuur op het hart om te proberen het huidige eerste elftal, bijeen te houden, want het is een team met zeer veel talent, dat het ver kan ^bren gen, aldus deze spreker. Ver der greep hij nog terug in het verleden en haaide daaruit twee oud-voorzitters naar vo ren, als de twee drijfveren, waaraan Robur haar huidige bestaan te danken 'heeft nl. wijlen de heren P. Dogge en P.J. Janssens. Robur-voorzitter Guust de Kok benadrukte in zijn slot woord nog eens, dat het ple zier en de ontspanning voor zijn Robur-leden belangrijker zijn in de voetbalsport dan de prestaties ten koste van alles. Tevens memoreerde hij nog de sterke beslotenheid van voor heen, toen het predikaat RK nog streng werd toegepast c-n dit is volgens de heer De Kok de basis geweest voor de hui dige positie van Robur. Niettemin vond hij het ver heugend, dat Robur nu een geheel open vereniging is, waarin jong en oud elkaar res pecteren. Wat betreft de sa menwerking tussen de Goese voetbalverenigingen, die lang zaam op gang gaat komen, meende De Kok, dat weder zijds vertrouwen een eerste uitgangspunt moet zijn. Voor de aanvang van de feestavond, die daarna volgde, werd de heer M. Polfliet on derscheiden met de zilveren erespeld voor 25-jaar onafge broken lidmaatschap van Ro bur. (Van onze correspondent). TERNEUZEN Waar schijnlijk ten gevolge van spe len met vuur is zaterdagmid dag tarand ontstaan in een graanopsLagplaats van de fir ma Klouwers, aan de Lange- rekseweg (nabij de vruchten veiling) te Terneuzen. Daar er naast de ruimte zich een opslagplaats van land- bouwchemicaliën bevond, ruk te de Terneuzense brandweer met groot materieel uit. Zij wist de brand in drie kwartier te blussen. De brand is, zoals achteraf is gebleken, ontstaan in een wasmachine en ook de houten wand die de scheiding vormt met de opslagplaats der chemicaliën was reeds aan het branden. „Gelukkig dat wij de brand bijtijds konden blussen, an ders waren wij er zeker twaalf uur mee bezig geweest en zouden de gevolgen wel eens ernstiger hebben kunnen zijn", zei een woordvoerder van de brandweer. Er ontstond in de ruimte waar de brand uitbrak vrij veel schade, die echter door verzekering gedekt wordt.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3