Vals alarm C.H.U. WIPT VIER KAMER LEDEN Inhaalpoging bij Apeldoorn eist 4 doden FIN GRIJPT, ONDANKS VAL, WERELDRECORD OP 10 KM Hanoi laat drie Amerikanen vrij Engeland doet Oranje de das om Elektriciteits voorziening naar Zeeuwsck- Vlaanderen gestoord TWEE ECHTPAREN VERDACHT VAN BRANDSTICHTING TWEE MIEJOEN BLOEMEN VOOR 100.000 KIJKERS Streven naar verjonging Voetballer op de vuist Zeker 20 doden op de weg Jongeren verstoren Olympisch feest in München Politie doodt Basken Fischer springt weer uit zijn vel Zuidmolukkers vallen spoorman aan NIEUWE 100 FRANK- BILJET IS ECHT OPVALLEND Britse soldaten beschoten elkaar Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Temeuzen, téL (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 26e Jaargang No. 8946 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie i 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vriidag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze sportredactie) MüNCHEN. In Miinchen heeft de lange-afstandloper Lasse Vircn uit Finland een geweldige prestatie geleverd. Niet alleen omdat hij het al 7 jaar als onaantastbaar te boek staande record op de 10 km van Ron Clark verbeterde, maar vooral op de manier waarop dit gebeurde. In het begin van de rage, hij lag bijna in laaiste positie, kwam Viren ten val. Bliksemsnel stond de volledig uit cadans gehaalde Fin op en begon aan de achtervolging van zijn concurrenteft. Een formidabele race was het gevolg, die resulteerde in een nieuwe Olympische en wereldtijd. Uitzinnig van vreugde en diep onder de indruk van de prestatie van hun landgenoot bestormden een aantal met Finse vlaggen zwaaiende toeschouwers het terrein om hun landgenoot geluk te wensen. De Finnen blijken over het algemeen uit het juiste lange-afstand. hout gesneden te zijn. Vorig jaar deed de Fin Vaitanen de con currentie versteld staan door uit het niets omhoog te schieten en op de Europese atletiekkampioenschappen de 5 en 10 km te winnen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In België zijn nieuwe 100- frankbiljetten in omloop, waarvan de handekening verschilt ten opzichte van vroegere biljetten en de plaatsing van het water merk bij de nieuwere bil jetten een afwijking ver toont ten opzichte van de oudere. Deze waarneembare verschillen zijn voor een aantal mensen aanleiding geweest de politie in te schakelen. Een woordvoerder van de Gentse politie zei ons desgevraagd dat er 100- frankbiljetten zijn die ui terlijk afwijken, „maar er is een nieuwe gouver neur bij de Nationale Bank en diens handteke ning wijkt uiteraard af van zijn voorganger". De afwijkende plaats van het watermerk was in België aanleiding een deskundige van de Natio nale Bank in België in te schakelen. Deze heeft verklaard dat de afwij kende biljetten volkomen authentiek zijn en der halve gelden als wettig betaalmiddel. Zeeuwsch-Vlaamse en Westbrabantse winke liers die veel met Bel gisch geld te maken heb ben kunnen dus gerust deze biljetten accepteren. (Van onze correspondent) HELMOND De 57-jarige B. B.. diens cvenoude vrouw, hun 30-jarige zoon en even oude schoondochter zijn door de Ilelmondse politie aange houden, verdacht van brand stichting in hun huizen. De echtparen drijven een taxi- en koetsiersbedrijf in elllmond. Hun woonhuizen liggen naast elkaar. Zaterdagavond brandde het huis van de vader volledig uit. In het huis van de zoon trof de politie gasolie op de vloer, een lege jerrycan en een half opgebrande kaars aan. De kaars moet uitgegaan zijn voor het vuur de gasolie bereikte. Uit het onderzoek in hef huis van de vader is volgens de po litie gebleken dat daar, met succes, dezelfde methode is ge bruikt om het huis in brand te steken. Het huis van de vader was verzekerd voor f 60.000,—. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de CIIU heeft dit weekeinde een voorlopige kandidatenlijst voor de Tweede Ka mer vastgesteld, waarop vier van de thans zittende Kamerleden niet meer voorkomen. (Van onze correspondent ZUNDERT. De over het algemeen niet zo beste zomer van dit jaar heeft gisteren in Zundert in ieder geval toch nog een imposant hoogtepunt ge kregen. In de Noordbrabantse grensplaats stonden ongeveer honderdduizend kijkers aan de kant, om de zomer toe te jui chen, die zich van haar kluis ters van regen en wind had los gemaakt en nu met een feeërie ke schat van twee miljoen bloe men langs het voldane publiek defileerde. Ook het decor was stralend, want een azuurblau we lucht overkoepelde het zo merse sprookje, dat door de ne gentien praalwagens van Zun- derts eenendertigste corso ge vormd werd. Er was in Zundert heel wat gebeurd voordat men dit corso in al zijn praal en pracht weer aan het verwende publiek kon voorstellen. De bloemen waren bijzonder laat en schaars dit jaar en Zundert, dat zelf hele maal geen bloemencentrum is, kon uit eigen kweek dan ook bij lange na niet in de enorme behoefte voirzien. Er werden dan ook op grote schaal bloe men uitgewisseld met andere corsocentra in Nederland eh België. Maar toen de lange stoet zich om halfdrie in beweging zette bleek, dat al die moeilijk heden toch weer overwonnen waren. Want nooit tevoren heeft Zundert, dat door zijn corso toch al een wereldver maardheid heeft verworven, op zo'n indrukwekkende wijze de bloemetjes buiten gezet als juist in dit jaar van bloemenschaars- te. .Zelfs voor de insiders was de grootheid van deze eenen dertigste calvacade een comple. te verrassing. WI.IKENAALBURG Tij dens do voetbalwedstrijd Wil- helmina-Slccuwijk heeft zich een ernstig incident voorge daan. Eén van de spelers van Slceuwijk midvoor Dekker kreeg het aan de stok met de grensrechter en enkele toe schouwers waarna over en weer enige rake klappen wer den uitgedeeld. Een paar toe schouwers hebben aangifte ge daan hij de politie. (Zie verder onze sportpagina). (Van onze corresponden ten). MIDDELBURG-ZUNDERT- APELDOORN Het verkeer heeft het afgelopen weekeinde aan meer dan twintig mensen het leven gekost. Bij een bot sing één klap vier mensen om in één klap vier mensen om het leven. Het echtpaar P. Hagen-Del- lebeeke uit Nieuw en Sint Joosland is zaterdagavond in Vldssingen bij het overseken met de fiets geschept door een auto. De 64-jarige mevr. Ha gen werd op slag gedood. Haar man moest zwaar gewond naar het ziekenhuis. Op nog onverklaarbare wij ze is gisternacht de 57-jarige ongehuwde heer I. van Sluijs uit Middelburg met de fiets in de Herengracht in zijn woon plaats gevallen en verdron ken. In het Ignatiusziekenhuds te Breda is zaterdag de 23-jarige P. Booij uit Borsele overleden, nadat hij enkele uren eerder met zijn auto op de Rucphen- seweg onder Zundert in een bocht tegen een boom was ge reden. In het ziekenhuis te Hulst is zaterdag een 80-jarige man uit Haarlemmermeer overleden, die ruim een week geleden in Hontendsse door een vrachtau to was aangereden. Vier personen werdenge dood en drie gewond bij een frontale botsing onder Apel doorn tussen twee personenau to's. Het ongeluk gebeurde tij dens een inhaalpoging van een van de wagens. Gedood wer den een echtpaar (resp. 56 en 55 jaar) alsmede een man van 66, alle drie uit Zwolle, en een 42-jarige vrouw uit Eede. In Weert kwam een baby van 11 maanden om het leven in een auto, die werd aangere den. In Schoonoord is een jon gen van 15 met een brommer in een kanaal terecht gekomen en verdronken. Verder kwa men onder meer om het leven een jongen van 12 in Belling- wolde, een meisje van 13 in Roodeschool (beide op de fiets aangereden), een 23-jarige studente in Heerde, een meisje van 18 samen met een man van 27 bij een botsing tussen een bromfiets en een auto in Helmond, twee jongemannen (22 en 26 jaar) uit Maastricht op de autoweg bij Beek (L), een motorrijder van 20 in Hoek van Holland en een 29- jarige automobilist in Box meer, HONGKONG (REUTER). - Het Noordvietnamese Ministe rie van Buitenlandse Zaken Reeft in het weekend bekend gemaakt dat drie Amerikaanse krijgsgevangenen zullen wor den vrijgelaten. Het zijn luite nant Markham Ligon Gartley (28), Luitenant Norris Al- phonzo Charles (27) en inajjor Edward Knight dias (34). Een woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington zei dat de vrijlating als een volslagen verrassing was gekomen, maar wilde verder geen commentaar geven. Enkele uren eerder had de perssecretaris van senator Kennedy verklaard dat „zeer spoedig enige Amerikaanse krijgsgevangenen door Hanoi zouden worden vrijgelaten. MüNCHEN (DPA). De Olympische vrede is het afge lopen weekeind in München verstoord door linkse groepen jongens, die zaterdag bij straatgevechten 58 politieagen ten deels ernstig verwondden met ijzeren staven en met lood gevulde rubberslangen. Zondag is een nieuwe de monstratiepoging van 150 Ma oïsten door duizend man poli tie in de kiem gesmoord. Hun slag- en werpwerktuigen zijn in beslag genomen. Volgens de Beierse minister van Binnenlandse Zaken zijn uit alle delen van de Bondsre publiek en uit West-Duitsland Maoïsten naar München geko men voor „betogingen tegen oorlog", Maar hebben zij van het begin af op een treffen met de politie aangestuurd. De op Moskou georiënteerde communistische partij van Duitsland heeft zich van de actie gedistancieerd. BILBAO (AFP) De Spaan se politie heeft zaterdag in Le- queitio, op veertig km van Bil bao, bij een schietpartij twee jnoge mannen gedood die er van verdacht werden tot dc Baskische afscheidingsbeweging „Eta" te behoren. De politie wilde, aldus haar eigen lezing, de identiteit con troleren van enkele verdachten die een huis waren binnenge gaan toen vanuit het huis werd geschoten. De politie beant woordde het vuur en doodde een 28-jarige wapenhandelaar en een 23-jarige student. KO VAN DIJK is onderschei den met de Albert van Dal- sum-ring bij gelegenheid van zijn 40-jarig toneeljubileum. De bij het dagelijks bestuur uit de gratie geraakte kandi daten zijn de heren H. Kikkert, A. de Boo, H. Wisselink en D. van der Mei, die nu nog slechts een theoretische kans op her verkiezing in de 'jneede Ka. mer maken. Dj /j!st moet nog definitief worden vastgesteld door achtereenvolgens de Unie raad en de Kieskringen (afde lingen), die niet alleen de volg orde kunnen veranderen, maar theoretisch ook nieuwe kandi daten kunnen aanwijzen. Niemand verwacht echter, dat tijdens deze procedure een van do vier afgevoerde Kamerleden alsnog op de kandidatenlijst zal weten te komen. Officieel werd als reden voor de niet geheel onverwachte beslissing opgegeven, dat gestreefd is naar verjonging van de fractie. Voor de heren De Boo en Van der Mei geldt in werkelijkheid echter, dat zij in de Unie erg zwak staan en eigenlijk al bij de vorige verkiezingen met de hakken over de sloot op een verkiesbare plaats terecht zijn gekomen. De heer Kikkert komt min of meer volgens af spraak niet terug, omdat hij na de vorige verkiezingen al aan zijn laatste zittingstermijn be gon. Door de kabinetscrisis duurt die nu overigens wel drie jaar korter. De heer Wisselink maakt deel uit van de fractie als onderwijs- en financieel specialist. Nu echter staats secretaris Scholten (Financiën) en minister Van Veen (Onder wijs) op de lijst zijn gekomen het is gebruikelijk dat oud ministers voorrang krijgen is de heer Wisselink eigenlijk, zoals dat heet, „teveel van het goede" geworden. Opvallend is, dat de jongere kandidaat, Jack Huijssen pp de lijst van het dagelijks bestuur op de vierde plaats staat. Dat is duidelijk gedaan om tege moet te komen aan een grote stroming in de Unie, die nogal geijverd heeft voor deze kan didaat. Er wordt echter aan getwijfeld of Huijssen in de be slissende ronde deze vijfde plaats zal weten te behouden. In ieder geval zal hij wel op een verkiesbare plaats komen. Nieuwelingen op verkiesbare plaatsen zijn L. van Dalen vice-voorzitter van het CNV, die in de plaats zal komen van de heer Kikkert, G. van Mui den uit Nootdorp (een mid denstands-figuur), dr. D. Klein Wassink als econoom (ter ver vanging van drs. Van der Mei) en drs. A. van Duist. Er staat ook een Zeeuw op de kandidatenlijst: Huub Evers dijk uit Heinkenszand. Hij staat op de vijftiende plaats. Op 9 september zal de Unieraad de lijsttrekker aanwijzen. Zo goed als zeker is dat dr. Tilanus, die op de lijst van het dagelijks bestuur ook als nummer één staat. IN BUENOS AIRES is in het gebouw, waar de Argentijnse president Lanusse zaterdag een receptie had bijgewoond, vlak na zijn vertrek een zwa re bom gevonden. AMSTERDAM/MÜNCHEN. Ajax heeft het in Eindhoven moeilijker gehad dan de 30 stand doet vermoeden. Waarschijn lijk waren de Amsterdammers al in gedachten bezig met de wedstrijd tegen Indepentiente. Zondag is het gezelschap naar Buenos Aires vertrokken alwaar onze speciale verslaggever Peter van Putten al enige tijd verblijft. Het Nederlandse hockeyteam lieeft in München haar eerste nederlaag moeten slikken. Tegen Engeland kwamen onze land genoten niet verder dan 1—3. Morgen wordt in Poule B de sleu- telwedstrjjd gespeeld die beslist of Nederland overgaat naar de halve finales. Een gelijkspel tegen de Australiërs is daarvoor voldoende. Succes voor dc roeiers. Luijnenburg en Stokvis behaalden in de twee zonder stuurman een bronzen plak. In de ronde van Moerdijk hebben onbekenden een groot aantal kopspijkers op liet parkoers gedeponeerd. Een groot aantal lekke banden was hiervan het gevolg. (Van onze correspondente) VLISSINGEN De elektri citeitsvoorziening door de Wes- terschelde naar Zeeuwsch- Vlaan is gistermorgen om vier uur gestoord geraakt. Een nood voorziening kon worden getrof fen door de oude 50 kilo-volt- verbinding weer te gebruiken. Het is de tweede keer, dat dit jaar een nieuw gelegde 150-kV- verbinding kapot is gegaan. De eerste keer was op 22 fe bruari en werd veroorzaakt door een anker van een Rus sisch schip. Herstel van de schade waartegen de Prov. Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) niet verzekerd is, werd geschat op 6 tot 8miljoen gul den. De twee 150-kV-circuits werden voorig jaar aangelegd. Nu het tweede circuit is ge stoord en zojuist voor het eer der vernielde circuit is gelegd, mag worden verwacht, dat er een provisorische verbinding tussen het bestaande net en de nieuwe 150-kV-kabel in de loop van de komende week tot stand kan worden gebracht. Naar de oorzaak van de sto ring in het tweede circuit wordt een onderzoek ingesteld. Tech nici van de PZEM menen, dat de twee 150-kV-kabels in fe bruari tegelijk zijn beschadigd, de storing in het tweede cir cuit kan evenwel eerst zondag morgen omstreeks vier uur aan het licht. Het tijdelijk gebruik van al leen de oude 50-kV-kabel hoeft niet direct aanleiding te zijn tot moeilijkheden in de 'elek triciteitsvoorziening van Z. Vlaanderen, REYKJAVIK Ro bert James Fischer was zondagmiddag weer erg kwaad. Fischer, die uit rustte van alle vermoeie nissen van de match, ter wijl IJslandse koks bezig waren met dc voorberei dingen van het banket ter ere van hem, werd zondagmiddag uit zijn slaap gewekt om een „ge lukstelegram" van presi dent Nixon in ontvangst te nemen. Fischer vindt gelukste legrammen wel aardig, maar zijn welverdiende slaap gaat hem boven al les. In het telegram felici teerde Nixon Fischer met zijn „persoonlijke overwinning en Voor „zijn volledig meester schap over het moeilijk ste en meeste bestreden spel ter wereld". Fischer heeft besloten om nog enkele dagen op IJsland te blijven ten einde enkele uitstapjes op het eiland te maken. Ook Spasski zal niet on middellijk afreizen naar de Sovjet-Unie. LONDEN (DPA) Giste renmorgen vroeg hebben in Belfast twee Britse soldaten, die de ander voor een sluip schutter hielden, elkaar be schoten. Een liet het leven, de ander werd ernstig gewond. (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM Op het station in Hilversum is het gisteravond tot moei lijkheden en een vecht partij gekomen tussen een aantal Zuidmolukkers en stationsassistent G. Koet jes uit Hilversum. De heer Koetjes wilde een Turk, die vlak voor een sneltrein de spoorbaan was overgestoken, een verma ning geven zonder nog de bedoeling te hebben, de man een proces-verbaal te ge ven. De mondelinge terecht wijzing van de Turk ging een aantal Zuidmolukkers te ver. Zij namen een drei gende houding aan tegen over de heer Koetjes. Een hunner wilde dc stations assistent met een koppel be werken. De heer Koetjes kon, door een kast omver te duwen, een klap voor komen, maar werd even la ter wel geschopt door een andere Zuidmolukker en raakte gewond. Vijf minuten later waren alle Zuidmolukkers, na eerst het nodige serviesgoed in de stationsrestauratie, een ta fel en stoel vernield te heb ben, weer verdwenen. Een hunner is door de Hilver- surnse politie aangehouden. H.'

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1