Nederlander pakte bijna brons 099 f0 Poglajen voor duel al geklopt W ^0 V <1 JA ^0 HERSTEL VAN NEDERLANDSE ZWEMPLOEG KWAM LAAT HERMAN PONSTEEN VIEL STERK TERUG Trudy Ruth: Ned. record Skol spreekt uw taal, waar u ook bent. £a7o«alBtet Middelink wil blijven Rozijn betaald verlof J sport AllG 1 münchen münchen kite 7 DERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 n GROTEBAANTOEKOMST VOOR KLAAS BALK (Van onze speciale verslaggever) MüNCHEN Voor Klaas Balk, zaterdagavond als 4e eindigend in het sprinttocrnooi lijkt een grote toekomst weggelegd. Met zijn grote klasse (Middelink: „Toen hij nog nieuweling was viel me al op hoe fantastisch hij op de fiets zit") en zijn lef moet de Badhoevedorper zowel op de baan als op de weg veel kunnen bereiken bij de profs. Want be- roepsrpnner wil Balk worden. „Als het even kan nog dit jaar", zegt Balk, die beweert aanbiedingen van drie firma's te hebben, maar de nam'en niet vrij wil geven. Wat de baan betreft heeft Balk ongekende mogelijkheden. Hij beheerst alle onderdelen in ruim voldoende mate om een grote renner te kunnen wor den. Op de piste wil hij dan ook het aceent leggen, te meer om dat in de sportpaleizen nu eenmaal het meeste valt te verdienen voor een man als hij. „Maar de weg doe ik er ook bij", aldus Balk, die ook daar voor uitstekende perspectieven heeft. Met zijn flitsende eind- schot moet het criteriumwerk, waar hij tot nu toe niet al te veel belangstelling toonde, hem uitstekend liggen net zoals Leo Duyndam en hij kan een gevaarlijke klant wor den in klassiekers. Dat laatste ziet Joop Middelirak overigens niet direct gebeuren. „Klaas doet er verstandig aan prof te worden. Maar hij zal het toch voornamelijk van de zesdaag sen moeten hebben. In criteri um kan hij het natuurlijk ook maken, maar voor het grote werk als klassiekers acht ik hem nog niet rijp- In Neder land eindigt hij wel steeds vooraan, maar dat is uitslui tend op vlakke wegen. Als Klaas op o,p kasseien komt is hij gezien. Nee, ais wegrenner is Klaas er nog niet. Hij rijdt wat te afwachtend. Hij zit er altijd bij. Met zijn sprint moet hij dan toch nog veel vaker winnen." Het is eigenlijk ongelooflijk wat Balk op zijn leeftijd de rossige Ketting-renner is pas 22 jaar al heeft gepresteerd. Hij fietsite twaalf nationale ti tels bijeen, werd een keer der de bij het wereldkampioen schap op de kilometer tijdrit, zegevierde in een etappe in Olympia's toer en schreef ver schillende klassiekers op zijn naam. Vooral dit jaar is Balk bijzonder succesvol. Hij behaalde vier kampioen schappen: koppel-koers (met DOOR HEIN GROOTHUIS Roy Schuiten, die ook prof wil worden en dan zo goed als ze ker een vast koppel met Balk zal vormen), sprint, tandem (met Van Doom) en omnium. Hij won de tweedaagse van Zuidwest-Nederland, werd tweede in de Omloop van de Baronie, de Ronde van de Haarlemmermeer en de Ronde van Drente en voert het klas sement om de Caballerotrofee, waarvoor alle klassiekers tel len, aan. En dan, zo van de weg op de piste gestapt, vero vert hij nog bijna brons ook tussen 's werelds beste ama teursprinters. Maar dat ont ging de voor zijn jeugdigheid enoi-m veel flair en zelfver trouwen hebbende Badhoeve dorper door plotseling verlies van de onbevangenheid, waar mee hij het zo fantastisch tot de laatste vier had geschopt. Balk: „Ik had zelfs niet ver wacht bij de laatste acht te komen. Maar toen ik de eerste rit tegen Phakadze had ge wonnen, begon ik te geloven in het brons en daar kreeg ik het van op mijn zenuwen. Ik kon bijna niet meer slikken- Alles werd dichtgeknepen." En dan zuchtend: „Had ik die plak maar gehad. Dat was een mooie -binnenkomer bij de profs geweest." Hij ging er daarbij wel aan voorbij dat hij dan tot 1 januari amateur had moeten blijven. Klaas Balk (rechts) in zijn rit tegen de latere Olympisch kampioen Daniël Morelon. MüNCHEN Als het aam hemzelf ligt, blijft Joop Mid delink aan als wegcoach. „Het hangt er natuurlijk van af of mijn werkgever weer bereid is mij er vrij voor te geven. Zelf prakkizeer ik er niet over te stoppen. Ik weet wel dat er in het voorjaar gezegd werd dat ik op zou stappen en dat Ket ting voor mij in de plaats zou ko-men. Maar er is nooit sprake van geweest dat Ketting eoach zou wonden. Die man weet niet eens het verschil tussen een voor- en een achterwiel". (Van onze speciale Verslaggever) MüNCHEN Volkomen gedesillusioneerd liep Mar tin Poglajen door de schitte rende judohal van München. „Waarom moest dit nu ge beuren? Heb ik daarvoor het laatste jaar zo geweldig ge traind? Mijn droom is mooi voorbij". Het was de Rus Gorum Goga- la-uri die zaterdagmiddag in de tweede ronde van het midden- gewichttoernooi de deze maand 30 jaar geworden Heer lenaar naar een plaats op de tribunes had verwezen. De Rus, welke in het verleden slechts eenmaal vain Poglajen had gewonnen en tweemaal met een duidelijke nederlaag genoegen had moeten nemen kwam de winst al was het nipt wel toe. „Maar ik ben helemaal niiet bang voor die knaap geweest. Ik wist gewoon dat ik hem kon hebben. Die verschrikkelijke knieblessure heeft me echter volledig de das omgedaan." Martin Poglajen werd als men de zaken eens keurig op een rijtje zet niet eens op de judomat verslagen. Dat go- beurde al in de hal bij de kleedkamers. Poglajen zegt daarover,.Daa-r merkte ik plotseling dat die blessure er toch nog altijd was. Ik heb ir.e tot. gewoonte gemaakt om tij dens de warming-up wat sprintjes te maken. En dus ook KLAAS BALK. (Van onze speciale verslaggever) MüNCHEN De troostprijs was een Europees record. Enith Brigitha, Nederlands hoop in d|eze bange Olympische zwemdagen reikte gisteren als startzwemster in de finale van de wisselslagestafette op de rugslag naar een tijd van 106.3. Evenaring van het Europees record, waarmee de Hon gaarse Andrea Cyarmati de dag tevoren op het persoonlijke nummer zilver liad gewonnen. In de vloed van records tot dusverre zijn er 24 wereldrecords gesneuveld, 65 Olym pische records en 32 Europese records viel dat natuurlijk niet op. Maar voor de Nederlandse estafetteploeg was het toch een bron van inspiratie. Enith Brigitha: Inzinking in beslissende periode. (Van onze speciale verslag gever) MüNCHEN. Ab Rozijn, die deel uitmaakt van de medische staf van het Nederlandse Olym pische team, wil direct na de spelen het ministerie van Jus titie verzoeken hem een paar maanden per jaar ter beschik king van de Nederlandse sport bonden te stellen. „Net zoals dat met Pfrommer het geval is", aldus de 39-jari- ge Rozijn, die samen met een collega een huisartsenpraktijk i-n Norg heeft, maar ook in dienst is van het Ministerie van Justitie, waarvoorhij werkt dn de strafkolonie Veen- huizen. „De overheid moet het nut van een sportarts toch in zien. De sportbonden ga ik trouwens ook benaderen en vragen wat ze precies willen." Indien hij geen betaald verlof krijgt zal Ab Rozijn een paar sportbonden afstoten „Dat moet wel. Anders pleeg ik roofbouw op mijn gezin. We zijn nou al drie jaar niet op vakantie geweest. Al mijn vrij- e tijd heb ik in de sport ge stoken. Mijn vrouw klaagt er wel niet over, maar het is toch niet leuk voor haar. Ik zou er trouwens zelf ook wel eens veertien daigen tussen uit wil len", zegt de lange arts die voor de KNWU, de KNSB en de KNAU werkt en er dan als hobby de voetbalclub Veendam en de volleybalvereniging SFC nog bij doet. Frans Mahn. (Van onzjf speciale verslaggever) MüNCHEN 's Middags was hij nog de gevierde man geweest, 's Avonds zat hij er een beetje triest bjj, zat hij een beetje triest voor zich uit te kijken. Herman- Pon steen, de op de nationale ti telstrijd ontdekte coureur uit Nijvierdal. In de kwalificatie had hij a-Is grote animator de Nederlandse achtervolginsploeg na-ar een toptijd gesleurd. In de kwartfi nales fungeerde hij echter als rem en dat kostte oranje de zege in de krachtmeting met de verrassend sterke Engelsen. Pon-steen: „Ik heb al het kop- werk gedaan wat ik moest doen. To-en ik mijn laatste ronde op kop erop had zitten was ik leeg en vilei ik af. Maar dait was niiiet zo erg, om dat er niog maar driekwart ronde gereden moest worden". Maar juist op het aan de lei ding rijden vain Ponst een viel wel het een en ander a-a-n te merken. Roy Schuiten: „We hebben wel een snellere tijd gemaakt dan in de kwalificatie, maai- het liep nu veel slechter. Helemaal niet om hem te katten, maar Ponsteen was een klasse min der dan vanmiddag, toen hij een van de besten was. Kam per reed nu zelfs nóg beter dan hij. Ik zat me echt te verbijten als Pons-teen op kop •zat. Je kunt er niet langs. Het is tegengevallen. Na vanmid dag had ik gedacht dat we brons konden halen. Ik reed zelf veel beter dan vanmiddag. In de laatste ronde probeerde ik de achteretand nog weg te werken, maar dat lukte niet meer". Kamper merkte na de neder laag tegen de Britten op: „We hebben een slechte generale gehad (doelend op de training verleden week-red.) en een goede finale, maar net niet goed genoeg". De jonge Ad Dekkers had n-a de uitschakeling maar één zorg: „Als we maar bij die eer ste zes eindigen, dan krijgen we een diploma". Dat kreeg hij voor de vijfde plaats. Baancoach Frans Mahn was wat teleurgesteld: „Het is na tuurlijk jammer dat je er n-et buiten valt. Ik had na vanmid dag ook meer verwacht. Ik had gedacht dat we de Engel sen konden hebben. Die Keeb- le, die heeft ons de das om gedaan. Vanmiddag giing hij als een d-rol over de baan en nu inieens reed hij geweldig. Maar een vijfde plaats vind ik nog erg goed. En wij hebben met zo'n jong stel de ploeg van de toekomst". Schoolslagzwemster Alie te Riet werkte zich weliswaar niet uit de malaise, (1.18.2), rrtfiar Anke Rijnders met nieuwe moed bezield na een uitvoerig gesprek met bonds coach Jo Schreurs op de vlinderslag (1.05.8) en Hansje Bunschoten net bekomen van de vermoeienissen van de '800 meter op de vrije slag (59.7) knalden er weer als van ouds op los. Een vijfde plaats was het resultaat in de evena ring van het nationale record van 5.30.0. Met een wat beter gedisponeerde schoolslagzwem ster zou Nederland zich zelfs in de strijd met West-Duits- land om het brons hebben kun nen mengen. Goud en zilver was, zoals van tevoren vast stond voor Amerika en Oost- Duitsland. Met 4.20.75 schoten Melissa Belote (tweede gouden medaille), Caty Carr (even eens tweede gouden plak), Dee- na Deardruff en Sandy Neil- son (derde maal goud) niet minder dan vijf seconden on der het wereldrecord. Voor de Nederlandse ploeg leiding blijft de vraag, waar om Enith Brigita zowel op rug als op vrije slag de ene maal de „pijnbarrière wel, en de andere maal niet kan ne men. In de finale van de 100 m rugslag van zaterdag keer de ze als tweede. Tien meter voor de kant had ze nog me daillekansen. Maar in de laat ste meter, wanneer het hart staccato slaat en de overbelas te ademhalingsorganen alarme rende pijnscheuten uitzenden viel het Curacaose meisje stil. Links en rechts schoot de con currentie toe en toen Enith's linkerhand de aantikplaat mis te en de andere hand het kar wei moest afmaken, lichtte op het elektronische scorebord achter haar naam het cijfer 6 op. De dag erop in de finale van de wisselslag-estafette, deed die inzinking zich niet voor. Alleen Olympisch kam pioene Melissa Belote moest ze voor zich dulden. Haar tijd een halve seconde beter dan in de persoonlijke finale zou goed geweest zijn voor brons. Mark Spitz, de „Gouden haai" van Santa Clara, greep op de 100 m vrije slag zijn zesde gouden medaille in de onwaar schijnlijke tijd van 51.22 sec. hier. Per slot van rekening ging het de laatste dagen weer geweldig met die knie. Maar bij het „afremmen" na zo'n, sprintje voelde ik altijd pijn." Daardoor kwam de Limburger niet optimaal warm gedraaid op de mat. Tegen zijn eerste tegenstander Razafimaihatreta kreeg Poglajen weinig gelegen heid om helemaal los te ko men, want na 1 min. en 13 sec. waren al twee halve pun ten geseoord en diait betekende winst voor Poiglajen. „Had het tegen die man uit Madagaskar maar wat langer geduurd. Dan was ik mogelijk wel op tijd los gekomen," aldus Poglajen die daarmee zijn zwakke start te gen de Rus uiteindelijk wilde verklaren. De finish van het zes minuten durende gevecht was hard en goed. „M>aar toen was het na tuurlijk wel te laat. Ik stond te ver op punten achter om als nog naar een voorsprong te kunnen werken," vervolgt Poglajen. De Rus had goed be grepen dat hij door een hoog tempo te draaien tegen Pogla jen ditmaal grote kansen had. Na ruim een minuut bleef de Limburger zelfs seconden lang op de mat liggen. „Ik was (ook ai door de pijn) een beetje dol gedraaid. Ik zag het niet meer. Pas veel later kwam ik los. Toen voelde ik me ineens weer mezelf. Was ik fanatiek. Maar mijn binnenwaartse beenworp nog altijd mijn belangrijkste specialiteit heb ik geen en kele maal durven inzetten. Ondanks het feit dat de Rus er enkele malen ideaal voor stond." Voor Martin Poglajen, die ook in de herkansing geen kans kreeg omdat de Rus uiteinde lijk door de Engelsman Jacks als poule-winnaar werd ge klopt, gaat na de spelen een totaal ander judotijdperk aan treden. „De sport zal met lan ger meer bij mij op de eerste plaats komen. Ik ga nu eens meer aan mijn vrouw en kind en aan mijn sportschool den ken. Sport is natuurlijk fijn, maar het Is wel een spelletje. Het heeft me alleen nog maar geld gekost. Volledig stoppen met judo doe ik voorlopig nog niet, wamt daarvoor voel ik me nog altijd veel te sterk. Vol gend jaar hoop ik weer naar de Europese kampioenschap pen te kunnen gaan, maar de voorbereiding op dat toernooi zal minder intensief zijn. Mis schien komt dan ook weer mijn overbekende vechtlust te rug en krijigen mijn knieban den ook de kans om te gene zen. Rust kan de mens wel eens erg veel goed doen. Misschien heb ik de laatste tijd wel te overbelast geweest", overpeins de Poglajen op weg naar zijn kamer in het Olympisch dorp. (Van een speciale verslaggever) MüNCHEN „Het enige wal Je kunt doen is zo hard moge lijk lopen. Verder heb je niets in de hand". Trudy Ruth, de Nederlandse 400 meter-loop ster wist overigens wel dat haar vierde plaats in de acht ste finales op dit nummer nog maar weinig uitzicht bood op verdere deelneming op dit nummer. „De halve finiaies zullen onge kend zwaar voor me worden. Ik ben de tijden eens nagegaan van mijn rechtstreekse concur renten maar dan moet je toch gewoon stellen dait de vooruit zichten op een plaats in de halve finales erg klein zijn". Trudy Ruth trof het natuurlijk zondagmiddag niet dat ze in de buitenbaan van start moest gaan. Het overzicht over de wedstrijd ontbrak haar daar door volledig. „Je hebt", aldus Trudy, „tot de laatste bocht in de regel het hele veld achter je, maar dan komen de laatste 80 moeilijke meters". En hoe lastig die slot-fase wel was, werd Trudy snel duidelijk. Binnen enkele meters duikelde ze van de eerste naar de vierde positie. Haar tijd werd 52.45 sec. een nieuw Nederlands re cord. (ADVERTENTIE) g3|

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11