Peter Drost behaalde spurtzege VLAG HIELP FIN OVER DOOD PUNT Q9P VIREN DOORBRAK RECORD Suprematie Paulen kreeg polsstokken behouden 999 VERSCHUEREN TOONDE Van Uverveld GROTE KLASSE fÊmMïi mmW W lêlllHaR H- klopte, Van Stralen THOMAS NA SOLO FRAAIE" WINNAAR Pon was niet content sport ÊÊËÊÊT HBt I TWEEDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 10 (Van onze speciale verslag, gever) MÜNCHEN. Ir. Ad Paulen, de Nederlander die in de inter nationale atletiekwereld een bijzonder invloedrijk man is en ook in de kwestie over het al of niet accepteren van de nieu we polsstok een belangrijke rol J heeft gespeeld, is zaterdag in het Olympisch stadion het mid delpunt geweest van een „ver borgen" rel. De Amerikaan Seagren, een van de polsstokhoogspringers die zo graag met de nieuwe stok haid willem springen en in de voorbereidingsperiode ook altijd met diit materiaal had gewerkt, moest de Oostduitser Ludwig Nordwig op dit num mer voor laten gaan. Toen Seagren zijn laatste mis lukte sprong had gemaakt, drukte hij ir. Paulen zijn pols stok im de hand. „Bediaiikt", zei de Amerikaan met een niets te raden trek op zijn ge zicht. „GefeüMteeaxl", ant- waorde Paulen. „Deze stok is vóór u", vervolgde Seagren. Het was een duidelijke protest actie van de Amerikaan tegen het besluit warn de Internatio nale Atletiek Federatie om de altüeten in München met het oude maitariaiai te laten sprin gen. Ir. Paulen trok er zich zo op het oog weinig van aan. Hij zed: „Ik heb in ieder geval een stok waarmee de Nederlandse podsstokhioogsiprinig'ers bijzon der veel kunnen doen. Het is een stok van wereldklasse". Ir. Paulen is dian ook vast van plan om het protestgeschenk van Seagren naar Nederland te laten vervoeren. Het kan overigens een flink pakket worden. Want later op de dag was ook de tweede Amerikaanse polsstckhoog- .-spriiniger J>an Jdhnson bij Pau len te vinden. Ook zijn pols stok verdween in de banden van de kleine Nederlander. Of ir. Paulen zo hoog zal komen met zijn polsstok valt te betwijfelen. (Van onze correspondent). MOERDIJK Op het knus se elfhonderd meter lange par koers werd de vierde ronde van Moerdijk verreden, die werd georganiseerd door de wielersportvereniging. Bij de amateurs was het Peter Drost die in de eindsprint de over winning wist te behalen door Peter Vos met een wiellengte te verslaan. Er startten negen tig renners. In de beginfase van de wed strijd was het een langgerekt peloton dat tot ap vijftig kilo meter van de koers bijeen bleef. Toen wisten negen ren ners te ontsnappen. Deze ne gen rènners waren Peter Drost, Jan de Groot, Lou Ver- weij, Piet Heesbeen, Theo Jaoren, Bert Prank, Peter Vos, Ad Salleveld en Wim Schuur- huizen. Dit gezelschap wist in goede samenwerking een voor sprong van plusminus vijfhon derd meter op te bouwen, die door het fel jagende peloton niet meer werd overbrugd. De amateurkoers vond voor vele renners onverwachts zijn ein de, doordat er kopspijkers door onbekenden op het par koers waren gestrooid. Uitslagen: Amateurs: 1. Pe ter Drost Lisse 80 kilometer 1.47.38, 2. Peter Vos Aalsmeer, S. Leo (Bose, Brielle; 4. Wim Schuurhuizen Rotterdam, 5. Jan de Groot Hardinxveld, 6. Piet Heesbeen Oosterhout, 7. München De Oostduitser Wolfgang Norwich die Seagren van het goud afhield. (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN „Ik wil die jongen nogeens ontmoeten die zo'n lange tijd achter me aan heeft g'elopen tijdens mijn ere- ronde in het stadion. Hjj is het waarschijnlijk geweest, of in ieder geval de Finse vlag, die hij droeg, die me over het geweldige dode punt in de 10 kilometer heeft geholpen. De Fin Lasse Viren, die niet alleen na 7 jaar het eens zo vermaarde wereldrecord van Ron Clailk (27.39,4) met ruim een seconde brak, wilde het liefist niet meer over het spek takelstuk spreken, dat sen fan tastisch olympisch atleüek- programma aftetaot. „Voor mij is maar één ding belangrijk na de Europese kampioen- sdhappen in Heüsinki hebben we in ieder geval de suprema tie behouden. Is opnieuw bluf- koning Dave Bedford weer eens de mond gesnoerd Lasse Viren heeft samen met de kleine BeLgisehe Emiel Put temans de strijd op de 10 km gemaakt. Een duel waarin zioh ook nog lang de Ethiopiër Me- rus Yifter zich kon mengen, maar die laatste beslissende keiharde finale was voor de Ethiopiër al snel te moeilijk en Emiel Puttemans moest tijdens de laatste 200 meter afhaken. „Ik had alles op één kaart ge zet", zei Viren later, „iedereen wist natuurlijk dat Bedford ons met een opgeschroefd hoog aanvangstempo gewoon kapot wilde beulen. Voor mij kwam er toen ineens nog die extra hindernis bij van die valpartij. ■Een onschuldige botsing, waar door ik wel tegen de vlakte ging, maar juist zo weinig tijd verloor dat de tussensprint me niet al te veel kracht heeft ge kost". münchen 8éTgroothu,s Lasse Viren (rechts) op kop tijdens de dramatische race op de 10.000 meter. Links de Belg Emiel Puttemans, die tweede zou worden. Na 4700 meter leken de kansen voor de Fin op een behoorlijke klassering op de 10 km inder daad bijzonder klein toen hij samen met de Tunesiër Gam- moudi in de kopgroep ten val kwaim. De Tunesiër reageerde te langzaam en verloor daar door teveel meters op de door Bedford aangevoerde kop groep. Maar Viren kwam te rug: „Ik zag ineens die jongen met de witblauw gekruiste vlag zwaaien. Ik dacht slechts één ding: ik moet ér bij komen en zo snel mogelijk ook. Die jongen die daar heeft staan zwaaien, moet ik nog eens ont moeten". Lasse Viren werd een gewel dig winnaar van de 10 km. De afstraffing was weer eens voor de Brit Dave Bedford. Op nieuw had de Engelsman op het beslissende moment ge faald. Tot 7 kilometer wist Be dford het veld met hautaine pas te kunnen ledden. Maar de plaagstootjes welke de Span jaard Haro, de Ethiopiër Yifter en de Amerikaan Shorter om beurten hadden uitgedeeld, hadden te vaak het loopritme van Bedford gestoord. Lasse Viren, die na zijn tus sensprint weer de tijd nam om op Krachten te komen en E- miel Puttemans, hielden zich voorlopig nog wat uit het strijdgewoel- „Voor mij was er op dat moment niets aan de kop te doen. Bedford wil nu eenmaal graag kopwerk doen en dat mocht hij. Voor mij is hij de „haas" geworden voor het geweldige tienkilometer record", verkondigde de Fin. Mocht de tienkilometer het ab solute hoogtepunt van dit a-tle- tiekweekeinde zijn, er gebeur den zaterdag en zondag nog heel wat opvallende, om niet te spreken van onthullende za ken in het Olympia-stadion. Wie had immers rekening ge houden met een zekere Akii- Rua uit Oeganda. Een tot de dag van zaterdag onbekende de man die het stadion volsla gen op zijn kop zette toen hij niet alleen de favoriete En gelsman David Hemery duide lijk versloeg, maar ook nog even met 47.82 sec een nieuw wereldrecord vestigde. En wat te zeggen van de En gelse huisvrouw Mary Peters, een 33-jarige atlete die voor topatletiek al was afgeschre ven, maar zaterdag zo'n feno menaal werk op de vijfkamp liet zien dat zelfs Heide Ro- sendahl haar niet meer kon bereiken. Het laatste onderdeel op dit nummer, de 200 meter ^moest de doorslag geven. Hei de won de race met Mary Pe ters maar kwam toch nog tweetiende seconden tekort om haar van de gouden medaille en een nieuw wereldrecord met 4901 punten af te houden. 400 meter hordenloper uit'Oe ganda. Maar Akii-Bua was wel Mary Peters: „Wie ben ik dat lk dit mee mag maken, maar wie ben ik nog meer om dit alles tot stand te brengen", huilde de dolgelukkige huis vrouw uit Liverpool, die in München ineens alles kon. Op drie van de vijf onderdelen bleef ze ruim onder haar eigen persoonlijke prestaties. Haar persoonlijke record op de 100 meter horden ging van 13,6 naar 13.2; haar tijd op de 200 meter ging van 24.3 naar 24 08, en bij het hoogspringen kwam zij nu tot 1.8E meter, tegen 1.77 meter in baar, zoals ze het zelf noemde, „beste da gen". En daarom jubelde Mary Peters in het Olympisch stadi on: „God save the queen and Mary Peters". (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN Ben Pon is met een 31ste plaats de beste Ne derlander geworden in het kleiduivenschieten skeet. Maar over zijn puntentotaal van 187 was de autohandelaar niet te vreden. „Iedereen is hier vier pun ten beneden zijn normale ge middelde gebleven. Hoe dat is gekomen, is mij een raad sel", zo zei hij. Eric Swinkels, Nederlands kampioen en re cordhouder, kwam tot 186 pun ten en eindigde als 35ste. Kampioen werd de West duitser Konrad Wirnhier, die evenals de titelverdediger Pe- trov (Rusland) een totaal van 195 haalde. In de barrage won Wirnhier. BEN PON. KUBE•fiaf*' T "1 (Van onze sportmedewerker) ST.-JANSTEEN - Dat de twee voudige wereldkampioen achter zware motoren Theo Verschue- ren ook een specialist is achter dernymotoren, beweest hij gis- Ijjflrji fl BS*"*' ïBBL B& i Lou Verweij, Pijnacker; 8. Bert Pronk Schevemiogesi, 9. Ad Solleveld De Lier, op veertig seconden 10. Bert Geense Simt Phiüipslaind, 11. Kees vain Bragt Lage Zwalu- we, 12. Jan Klomp Groot Am- mer, 13. Ben Hendriks Krim pen aan de IJssel, 14. Henk van Dongen Prinsenbeek, 15. Jos Voesemek Prinsenbeek, 16. Karei Knaap De Kwakel, 17. Jo Oldshoorn Berkel, 18. Ger Buiing, Rotterdam; 19. Frans Geus Amsterdam, 20. Ad Bak ker Soest. Nieuwelingen: 1. Wim Zeleinberg Zoetermeer vijftig kilometer in 1 uur 8 minuten 26 sec.; 2. Jan Damen Ulverahout, 3. Ad. aan Bragt Lage Zwaluwe, 4. Jos Verbeek Honselerdiijk, 5. John Akker- mans Zevenbergen, 6. Leen Nieuwkerk 's-Gravenzande, 7. Ton ter Hajrmsel Lage Zwalu we, 8. Ger Muilwijk Hardinx veld, 9. Gerrie Mak Schiedam, 10. Ad Karon Den 'Hout, 11. Kees Klop Hardinxveld, 12. Jan Roks Sint Willebrord, 13. Wim Heeze Schiedam, 14. Ted Franken Moerdijk, 15. Martin Havik Strijen. Adspiranten: 1. Rodi Fritsma Uithoorn 25 kilo meter in 36.34, 2. Evert Gese rink Hilversum, 3. Bart van Es Dinteloord, 4. Jos Langstraat Rotterdam, 5. Christ Broeders Zevenbergen, 6. Rimi Strosnij der Moerdijk, 7. Ad Polak Hetnkenszamd, 8. Peter Kop- pert Monster, 9. Ruud van Rakt Breda, 10. Jan Marij-nis sen Etten-Leur. ïermiuuag w nieuw. In een voor hem afmat tende en spectaculaire finale, die door ruim 5000 bezoekers werd bezocht, bewees Ver- schueren opnieuw, dat hij ach ter de derny's nog steeds tot de groten, ja zelfs tot de- groot sten gerekend mag worden. In een zeer goed georganiseerde wedstrijd, door Verschuerens supportersclub uit St. Jansteen, finishte de wereldkampioen als eerste in een felle spurt met zijn landgenoten Rogiers en Van Vlierberghe. Deze drie man sterke kop groep ontstond acht ronden voor het einde. Van Vlierberghe zondagmiddag zeer actief, de marreerde voor de vijfde keer. De anderen geloofden er toen schijnbaar nog niet in, maar de Belg z'n voorsprong groeide steeds. En weer kreeg Ver- schueren de zware taak op zijn schouders om achter de vluch ter te gaan, met elke keer Pij nen aan zijn wiel. Ook Rogiers, die het in de beginfase een paar keer had geprobeerd, pik te aan. Verschueren hield er een hoog tempo op na en reeds een ronde later kregen we drie koplopers. René Pijnen werd echt wel de grote pechvogel van de der- nywedstrijd in St. Jansteen. Eerst na negen ronden liep bij gangmaker De Boevere de ket ting er af en zeven ronden voor het einde trok de Woens- drechtse prof zijn linkerrem af. Dit gebeurde net in een bocht, maar Pijnen hield het hoofd koel en stuurde recht tussen de twee rijen huizen door. Wonder boven wonder gebeurde er helemaal niets en ook Pijnen liep geen schram op, maar moest noodgedwongen de strijd staken. De overige koplopers hielden elkaar voortdurend in het oog, terwijl Verschueren vooraan het tempo regelde. De Duitser Albert van Vlierberghe achter zijn gangmaker in actie in STEEN. De Belg won de tweede serie Kemper probeerde het drie ron den voor het einde om nog bij de leiders te komen. Hij maak te nog wel een twintigtal me ters goed, maar met de finale in zicht zat er voor hem geen ereplaats meer in. Cees Stam, die tweede werd in de wereld kampioenschappen en die na het uitvallen van Pijnen als de grootste tegenstander van Ver schueren werd aangezien, bleef ver onder de maat en werd slechts zesde. In de kleine finale was het Richard Buckaki, die een ronde voor het einde wegging en met een voorsprong van vijftig me ter als eerste over de aankomst- lijn kwam. Bij de nieuwelingen toonde Frans Verstraeten uit Philip pine zich in de spurt de snelste door Verboom, Verbruggen en Jo Maas te verslaan. In dit in ternationaal gezelschap waar zowel Nederlandse als Belgi sche renners aan deelnamen, was het Maas die na negentien van de in totaal 25 ronden de marreerde. J. Verbruggen en Verboom sprongen onmiddel lijk mee en dit drietal had al gauw een vijftig meter voor sprong genomen. Twee ronden later demarreerde Verstraeten uit het peloton en zou zich met nog veertien ronden te rijden bij de leiders voegen. Wat Valk en Koole later ook probeerden, de vier koplopers waren reeds buiten schot. Uitslag dernymotoren eersté reeks: 1 R. Rogiers, 27 km in 34.58 minuut, 2 Th. Verschue ren, 3 D. Kemper, 4 N. Seeuws, 5 R. Buckaki, 6 J. Oudkerk. 7 E. Wieland, 8 P. de Wit; twee de reeks: 1 A. van Vlierberghe 27 km in 34.39 min., 2 R. Pijnen, 3 C. Stam, 4 E. Peelman, 5 P. Kisner, 6 G. Gilmore, 7 R. de Bisschop 8 op een ronde Ru- dolf f; kleine finale: 1 R. Bu ckaki 27 km in 30.01, 2 op 50 meter R. de Bisschop, 3 P. de Wit, 4 P. Kisner, 5 J." Oudkerk, 6 Rudolff, 7 E. Wieland en 8 Gilmore; grote finale: 1 Ver schueren 32 km in 39.30 min., 2 R. Rogiers (B.), 3 A. van Vlier berghe, 4 D. Kemper (D.), 5 Peelman (Bj, 6 C. Stam en 7 op een ronde N. Seeuws. Uitslag nieuwelingen: 1 F. Verstraeten (Philippine) 40 km in 59.20 min., 2 R. Verboom (Ellewoutsdijk), 3 J. Verbrug gen (Putte), 4 J. Maas (Eys- den), 5 D. Kosolosky (Antwer pen), 6 J. Konings (Sprundel), 7 K. Witkamp ('s-Heerenhoek), 8 T. Veerman (Terneuzen), 9 H. Goeijers (UIVenhout), 10 J. Brouwer (St. Willebrord). wielermedewerker) WOUWSE PLANTAGE Ad van Overveld uit Zeggen heeft zondag de Ronde van Wouwse Plantage op zijn naam gebracht. Hij klopte in de eindspurt Pé van Stralen uit Hypolitushoef. De over- (Van onze sportredactie) CADZAND Grand Tho mas, de winnaar van dc Om loop van Zeeuwsch Vlaande ren van het vorig jaar, heeft gistermiddag de ronde van Cadzand voor amateurs op zijn geschreven. De in Philippine wonende Engelsman kwam al leen over de finish nadat hij met nog zeven ronden voor het stuur zijn acht medevluch ters definitief in de steek had gelaten. De sprint van die acht werd gewonnen door Toine van de Bunder, de coureur die voor de tweede keer zijn sei zoen onderbroken zag door een sleutelbeenbreuk. Het was gisteren in Cad zand, ondanks het feit dat er niet zoveel grote vedetten aan het vertrek stonden een leven dige koers. Omdat er maar weinig Trico Noble-renners waren speelde de ploeg van Watney de hoofdrol. Behalve op het moment toen de bloe men te verdienen waren, maar daar is de formatie van Phiel Peeters kwalitatief nog te zwak voor. Nog, want Peeters heeft voor het komend seizoen grote plannen. Maar goed, de Watney's za ten dus vooraan. In de beginfase kwam de belangrijkste ontsnapping op naam van Rudi Lammens, Malcom Forster en Jaap Ma rijs. Dit drietal nam een mi nuut, maar toen vonden Tho mas en Van de Bunder het genoeg. Binnen enkele ronden werd het gat dicht gereden. Even na half koers viel de slag. Terry Carroll van de Watney-formatie sprong weg en kreeg gezelschap van Grand Thomas, Toine van de Bunder, Gerrit St. Nicolaas, Karei St. Nicolaas, Leon Strobbe, Wim de Wilde, Johan van Waes en Silvester Aarts. Dit negental bleef weg. Zeven ronden voor het einde ging Thomas er alleen van door. Daarvoor had hij het nog met De Wilde geprobeerd maar die poging mislukte. Zijn volgen de dus niet. De uitslag; 1 Grand Thomas (Philippine) 100 km in 2.47.11, 2 Toine van de Bunder (IJzendijke), 3 Gerrit St. Ni colaas ('s Gravendeel), 4 Leon Strobbe (Lamswaarde), 5 Wim de Wilde (Kloetinge). 6 Jo- hann van Waes (Aardenburg), 7 Silvester Aarts (Roosen daal), 8 Karei St. Nicolaas ('s Gravendeel), 9 Terry Carroll (Philippine), 10 op een ronde Wim Westdorp (Heinkens- zand), 11 Ko Tolhoek (Yerse- ke), 12 Cees Stoutjesdijk (Sint Maartensdijk), 13 Jan de Vos (Zaamslag), 14 Tonnie Huijzen (Kloetinge), 15 Jac. Merriënboer (Klundert), 18 Jos Berghege (Roosendaal), 17 Derek Leeson (Philippine), 18 Siem Wielhouwer (Sommels- dijk), 19 Willy de Feber (Sluiskil), 20 Jan van der Valk (Dordrecht). ging naar Kramers uit Sche- veningen, terwijl Verstjjlen uit St-Willebrord bij de ad- spiranten won. Uitslagen: Amateurs: 1 A. v. Overveld (Zegge), de 200 km in 2.32.50, 2 Pé v.Stralen (Hypo litushoef), 3 P. Maas (Heerle), 4 G. Diepenveen (Bilthoven). 5 A. Damen (Zundert), 6 F. Bolluyt (Dinteloord), 7 H. Stander (Oudè-Tonge), 8 J. Zuydweg (Rotterdam), 9 A. Deusinge (Halsteren), 10, C. Valefltijn (Voorschoten), 11 C. v. d. Meijden (Puttershoek) 12 G. Koop (Wateringen), 13 F. v. d. Enden (Momster), 14 R. Liebrechts (Vlaardingen), 15 M. Jongenelen (Ouden bosch), 16 A. Krausch (Ou denbosch), 17 C. Besems (Den Hout), 18 T. Fasen (St. Anna- land), 19 H. Bakker (Rotter dam), 20 A. v. Frijssen (Hal steren). Nieuwelingen: 1 A. Kramers (Scheveningen), 2 A. Verstij len (St. Willebrord), 3 J. Vooijs (Scheveningen, 4 A, Tak. (Oud-Gastel). 5 J. Jon kers (Oud-Gastel), 6 N. Paul (Nederhof), 7 L. de Jager (Biezelinge), 8 T. de Braben- der (Honselersdijk), 9 T. Ver hezen (Bergen op Zoom), 10 P. Hellemons (Halsteren). Adspiranten: 1 A. Verstijlen (St. Willebrord), 2 F. Gom- mers (Heerle), 3 R. Koudijzer (Goes), 4 A. v. Vlist (Honse lersdijk) 5 A. de Visser, (Roosendaal), 6 A. v. d. Luyt- gaarden (St. Willebrord), 7 J. v. d. Val (Rijsbergen), 8 P. Valentijn (Sprundel), 9 A. Verschueren (Axel), 10. A. Kloots (Woensdrecht). f.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 10