SPEELDAG JEUGD OOSTBURG START Verlichting van sportpark in bedrijf gesteld CONTROVERSE RPD EN GS N.-BRARANT EN ZEELAND OVER REIMERS WAALPLAN zeeuws PETER v. d. SNEPPEN IN DE BAN VAN ZEEZEILEN Grote aan voer bramen Ruim 600 kinderen op Markt verwacht 5 Iks- tuintjes worden graven T ochtje door 't Zwin ^UT.I streek 9 Hontenisse Aardenburg Subsidie voor bejaarden werk IN A ARDENBURG Sas van Gent Aan de mast" Moeizaam Races Geheimen WEEKENDTIP: WEEKENDDIENST STEM-REDACTIE Zaterdag 2 september 1972 (Van onze correspondent) AARDENBURG De R.K. begraafplaats aan de Westmolenstraat in Aarden burg is dringend aan uit breiding toe. Hiertoe be staan al vrij concrete plan nen. Men wil uitbreiding realiseren door de naast de begraafplaats gelegen volks- uintjes bij de begraaf plaats te trekken. Hiertoe is al een gedeelte opge hoogd. De gemeenteraad heeft inmiddels ad besloten het erfpaohitsreoht op een der percelen te ontbinden. De begraafplaats is een gemeentelijk kerkhof, waar echter sedert 1804 alleen rooms-katholieken worden begraven. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Vanmorgen om 10 uur begint de speel dag voor de gehele West-Zeeuwsch-Vlaamse jeugd. Het is het tweede evenement voor de kinderen dat is geor ganiseerd in samenwerking met de Oostburgse winkeliers vereniging. De kinderen kunnen deelnemen aan een achttal spel letjes en wedstrijden, die alle zijn uitgedokterd door het succesvolle tienkampduo Chr. Frankcke A. de Munck. Tot 16.30 uur zullen de kinderen vanmiddag worden bezig gehouden. Tussen de middag wordt gepauzeerd. De toegang tot de Oostburg se markt, die voor dit doel vandaag geheel wordt vrijge houden, is gratis. De kinderen Installatie In de raadzaal van het gemeentehuis van Kloosterzande wordt dinsdag 5 september de commissie mid den- en kleinbedrijf geïnstal leerd. De installatie, die om 16.00 uur plaatsvindt, wordt bijgewoond door de heer A. Korstanje, rijksmiddenstands- consulent voor Zeeland. Bur gemeester M. Somers verricht de installatie tijdens een open bare vergadering. De commissie bestaat uit de volgende personenvoorzitter is wethouder W. Lambert en laden zijn: A. Roctus, J. Menu, M. de Booij, R. Rademakers. Voor Kloosterzande hebben zitting: A. Neve en B. Rijk: rvoor Vogelwaarde O. de Vree, voor Lamswaarde J. Broeck- haart en secretaris is A. Sturm. Burgerlijke stand Gebo ren: Veronique dv O. vam Quakelberghe-Dhondt, Bart zv J. Jansen-Dieieman, Martin zv J de MunckSchilleman, Maureen dv N. Rootsaert-van Gassen. Getrouwd: Clement Bakker en Nadine Borghairt te Knokke (B), Jan Kouwenberg te Am sterdam en Janneke Haak. Overleden: Framoiscus Lip pens 69 j, Maria van Gaelen 65 j ev C. van Dixhoorn, Sido- nia Bohy 89 j wv C. de Krey- ger, Marie van de Voorde 83 j wv F. Dhoindt, Philemondus Verheije, 71 j ev G. van Hee. (Van een onzer verslaggevers) HULST Mejuffrouw C. Wassenberg uit Heelsum in Gelderland is met ingang van 1 november benoemd tot di rectrice van het open bejaar- denwerk in Hulst. De subsi die-aanvragen van het open bejaardenwerk in Hulst zijn nu door CRM gehonoreerd, waardoor men een officiële start kan gaan maken. Het raadslid W. Coisen heeft iq het kader hiervan de aandacht van het college van b> en w. gevraagd voor de ruimtelijke voorzieningen voor de bejaarden in Nieuw-Namen. Die accommodatie laat naar de mening van de heer Colsen te wensen over. ontvangen bij aankomst een kaart, waarop afgetekend wordt aan welke spelletjes zij hebben meegedaan. Evenals bij de tienkamp ontbreekt ook vandaag het water niet. In samenwerking met de Oostburgse brandweer wordt er een branidspuitspel- letje gehouden, waarbij de deelnemertjes met een brand spuit een bal in een ijzeren- predikbeurten ZONDAG 3 SEPTEMBER NED. HERV. KERK Aardenburg: 10.30 uur mej. ds. H. Valk, Axel: 8.45 en 10.30 uur ds. J. Verheul. Biervliet: 9.30 uur ds. W. Meeuse. Breskens: 9.30 uur ds. Ph.J. Leenmans Caidzand: 9.30 uur ds. J.W. Schokking Groede: 9.30 uur ds. D.J. (Van onze correspondent) AARDENBURG Door een druk op de knop stelde loco- burgeineester G.F. Bonte van Aardenburg gisteravond de nieuwe lichtinstallatie van het Aardenburgse sportpark aan de Herendreef in werking. Dit gebeurde in aanwezig heid van de overige leden van het college en verschillende raadsleden. Voor de nieuwe verlichting had de raad enige tijd geleden een krediet van f 18.000 gulden beschikbaar ge steld. Voorzitter Jos de Rijcke van de Aardenburgse voetbalclub dankte het gemeentebestuur voor de vlotte medewerking en hij wees op het grote be lang voor de Aardenburgse sportvereniging van een goede verHchtimgsinstaillatie. Na het officiële gedeelte speelde het eerste elftal van Aairdenburg een vriendschap pelijke wedstrijd tegen het elftal van het Belgische F.C. Moerkerke. Hierbij verrichtte de loco-burgemeester de af trap. De strijd eindigde gelijk in 22. Hoek: 10 uur ds. W.J. van Meeuwen. H.D. Hontenisse: 9 uur mej. ds. H.B. de Neeling Hoofdplaat: 9.30 uur dr. C. Ro- zemond Hulst: 10.30 uur mej. ds. H.B. de Neeling. Ndeuwvliet: 11 uur ds. D.J. Baars. Oostburg: 9.45 uur ds. T.A.C. van Drunen. Retranchement: 11 uur ds. J.W. Schokkiing Sas van Gent: 9 uur mevrouw ds. den Herder-Brugman. Schoondijke: 9.30 uur ds. C. Balk. Sint Anna ter Muiden: 11 uur dS'. C. Balk Sint Kruis: 9 uur mej. ds. H. Valk. Sluis: 9.30 uur Wika R.J. Was- terval. Terneuzen: Grote Kerk: 10 uur ds. J. Scholten. H.D.; Goe de Herderkerk: 10 uur ds. E.J. Rietveld, H.D., 19 uur ds. J.A. Poelman. Waterlandkerkje: 10.30 uur ds. J. van den Hoek. IJzemdij'ke: 9.30 uur ds. W.B. Bergsma. Zaamelag: 10 uur ds. P.A. v.d. Vlugt Zuidzande: 9 uur ds. J. van den Hoek. GEREF. KERK Terneuzen: Noordstraat: 9 en 17 uur ds. P. v. d. Veen. Opstandingskerk: 10.30 uur ds. P. v.d. Veen. Sas van Gent: 9 uur da. C.W. den Herder GEREF. KER K (Vrijge maakt) Axel: 10 en 15 uur ds. J. vjd. Wielen. CHR. GEREF. KERK Zaamslag 10 en 14.30 uur ds. G. Blom, vain Meerkerk GEREF. GEMEENTE Hoek: 9.30 en 14 uur lees dienst. Terneuzen Vlooswi j kstraat 9.30, 14 en 18 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syno daal) Axiel: 10 en 14.30 uur lees dienst Terneuzen (Frans Halslaan): 10 en 15 uur leesdienst. OUD-GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30, 14 en 18 uur ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS Terneuzen: 9.30 uur Bifstond; 10 en 19.30 uur Samen komst. drum moeten spuiten. Verder kan deelgenomen worden aam een wedstrijd kangoeroesprin- gen, waarbij het erom gaat wie de meeste (strand) hoe den naar de andere kant kan brengen. Bij het ringrijden op de fiets kunnen jonge coureurs zich uitleven, terwijl voor de extra-sportievelinigen een heu se hindernisbaan is aangelegd. Ringwerpen en bussengooien staan eveneens op het pro gramma. „Wij hebben, dacht ik. alles vrij goed voor elkaar. Het end- ge waar we niets over kunnen zeggen is het weer, want die maakt of breekt zo'n dag", al dus de heer De Munck. De winkeliersvereniging heeft voor de spelletjes een flink aantal waardebonnen be schikbaar gesteld. „Het gaat er niet om wie het er het best afbrengt, maar wie een be paald aantal punten behaalt voor alle spelletjes ontvangt automatisch een eerste prijs", aldus de heer De Munck. De spelletjes zijn niet alleen bedoeld voor de Oostburgse jeugd. Zo werden o.m. ook de lagere scholen in Sluis en Aardenburg aangeschreven, die gezamenlijk of individueel kunnen meedoen. Overbodig te zeggen dat de lieve jeugd ook versnaperingen worden verstrekt. KAPELLE Het is op het ogenblik bijzonder druk met de bramenpiuk. Vele tientallen mensen in Kapelle en omge ving (Nederlands bramenge- bied bij uitstek) zijn hiermee bezig en het resultaat is dat er deze week dagelijks rond 20 ton bramen worden aange voerd op de fruitveiling in Kapelle-Biezelinge. Een klein deel hiervan gaat naar de markt voor verse con sumptie in binnen- of buiten land en het grootste deel wordt iedere dag gekocht door de fabrieken zowel in ons land als in het buitenland, die de bramen op verschillende ma nieren verwerken. Nergens in het land zijn er aanvoeren van bramen als in Kapelle-Bieze linige, alleen bij de veiling in Zaltbommed wordt er ook da gelijks een quantum van be tekenis aangevoerd. De prijs van de industriebramen ligt tussen f2,55 en f2,65 per kg. De prijs van de bramen voor consumptie is sterk afhanke lijk van het aanbod en loopt van f 2,65 tot f 3 per kg- Majoretten Het majoret- tenkorps The Arno's te Sas van Gent zal zondagmiddag voor het eerst naar buiten tre den met de harmonie De Ver enigde Vrienden. Dit 60 leden tellende korps zal 's middags met de nieuwe kostuums om ongeveer drie uur vanuit zaal Planetarium in de Noordwest straat vertrekken. Hierna vindt een rondgang door het cen trum plaats, die zal eindigen op het Keizer Karelplein. Verder zullen zij aanstaande donderdag- en vrijdagavond door heel Sas van Gent een rondwandeling maken en te vens loten verkopen met als prijs een pony. De opbrengst is voor de aanschaf van nieuwe instrumenten. De majoretten zullen de loten huis aan huis komen aanbieden. (Van onze parlementaire redakteur) DEN HAAG De vestiging van een tweede nationale luchthaven bij Dinteloord- Steenbergen en de uitvoering van de haven- en industrie plannen in Reimcrswaal kun nen niet gelijktijdig worden uitgevoerd. Het is zelfs de vraag of de beide wel uitge voerd kunnen worden. Het is niet onmogelijk dat een keus ral moeten worden gemaakt- Dat ai'jkt uit het jaarverslag van de Rijks Planologische Dienst. Er bestaat een duidelijke controverse tussen de inzich ten vain de Rijks Planologische Dienst en Gedeputeerde Sta ten van Noord-Brabant, ter wijl ook deze laatste het niet eens is met het provinciaal bestuur van Zeeland. In Middelburg wordt Rei- merswaal niet anders gezien als zeer verre toekomst muziek. In eerste instantie ziet men daar afrondingen van het huidige Sloeplan. Daarna komt de keus aan de orde tussen uitbreiding van het Sloeplan of industrievestiging in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij men voor dit laatste de keuze heeft uit Ossenisse, Baalhoek of de Axelse Vlakte. Pas als dat gerealiseerd is zou Rei- merswaal in het vizier ko men. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant blijven op het standpunt staan dat zowel Rei- merswaal als de luchthaven Dinteloord Steenbergen met het oog op de werkgelegen heid in West-Brabant kunnen worden gerealiseerd. Zij heb ben dat nog eens nadrukkelijk verklaard in hun aanvullende warkgelegenheidsnota die vol gende maand in de staten van Brabant zal worden bespro ken. Het argument van de Rijks Planologische Dienst is, dat de luchthaven meer zal bijdragen tot verbetering van de West Brabantse inkomensstruktuur dan Reimerswaal. De werkge legenheid (zo'n 20.000 man) zal ook veel hoger gekwalifi ceerd worden dan in het geval van een haven- en industrie terrein westelijk van Bergen op Zoom. Het is niet uitgeslo ten, dat een tweede nationale luchthaven in West-Brabant meer lan voldoende werkgele genheid zal scheppen. Wat overigens ook de conclusie is van het Nederlands Economisch Instituut, dat zelfs een belangrijk tekort aan arbeids krachten in West-Brabant sig naleert. als de luchthaven daar komt. Hjj woont in de Van Bovenstraat, het „oude gedeel te" van Terneuzen en werkt, sedert hij, nu ongeveer 18 jaar geleden, van school kwam, bij zijn vader in de zeilmakerry. Peter van der Sneppen (34) vrij fors met een door en door bruingebrand gezicht en bruine han den. Als hij een zeiltrui aan heeft echt een figuur om er de sportzeiler in te doen veronderstellen. „Dat klopt zo ongeveer wel", zegt hij als je de opmerking maakt dat zeilsportbeoefenaars veelal van hetzelfde type zijn en over een speciale gave beschikken om mekaar op afstand te herkennen. „Als je iemand ziet met een bruin gezicht era bruine tanden, maar witte armen ais hij de mouwen van zijn trui opstroopt, dan is het vast een zeiler", zo voegt hij er aan toe. Op de vraag waarom hij met hamt en ziel de zeR- sport beoefent en blijkbaar met succes gezien de vele gewonnen prijzen, doet hij helemaal niet, zoals je mis schien zou verwachten, ro mantisch. Zo houden van de wijde ruimte van de lucht en het altijd bewegende water; van de uitdaging als het slecht weer is. „Ik heb altijd graag willen zeilen'', zegt hij, „maar in de eerste jaren die ik bij mijn vader werkte, kon het niet". Hij valt je direct in de rede als je zegt dat hij al veel prijzen blijkt te hebben ge wonnen. „Denk erom", zegt hij dan, „dat een zeiler nooit alleen de prijzen wint. De equipe wint de prijzen, want ieder heeft zijn werk aan boord en het succes hangt van allemaal en niet in het minst van de omstandighe den af. „Onze equipe" van het zeiljacht „Polka Mazur ka", dat in vaktermen een „scherp jacht" blijkt te he ten, is van ene meneer Kes- telo uit Nieuwerkerk bij Z'e- rikzee. De bemannding teil, behalve de kapitein-naviga tor Willem Kestelo en Henk Hoeksma uit Barendrecht, drie (oud) Terneuzenaars: Peter van der Sneppen, Piet de Leege en Nico du Bois. Beide laaitsten studenten. De ploeg weet toch nog heel wat tijd vrij te maken om aan heel wat, vaak belangrijke wedstrijden deel te nemen. De veronderstelling dat Peter van der Sneppen is gaan zeilen omdat hij bij zijn va der in de zeilmakerij werkt, dan klopt dat toch niet hele maal. „Ik heb altijd graag willen zeilen", zegt hij en dan laat hij in het midden of zijn vak er iets mee te ma ken heeft. De eerste jaren die hij bij zijn vader werkte, kon dat niet, maar toen zijn broer, „die bij een Belg voer", dat niet meer kon doen vanwege zijn studies, nam Peter diens baantje over. Iedere zaterdag van Ter neuzen maar Breskens, weer of geen weer, veel of weinig, gunstige of ongunstige wind. 's Zondags weer terug naar Terneuzen. De baas stond aan het roer en Peter, zoals dat in de zeilwereld wordt genoemd „aan de mast". Dat betekent alle werk dat niet met navigeren te maken heeft. Vooral bij ongunstige wind, als het schip moet la veren, is het hard aanpakken geblazen. Hoe die zeilmake rij van Van der Sneppen in de loop der jaren onder de zeilsportbeoefenaars een goe de naam heeft gekregen is weer een apart verhaal. Pe ter vertelt daarover in het kort, dat varier Van der Sneppen, vele jaren geleden, in de zeilmakerij van Rïb- bens werkte en voor de derti ger jaren was het er druk. Ribbens h»ad een uitstekende naam onder de schippers en de vissers. De schepen wer den steeds meer gemotori seerd en de zeilmakerij ging dientengevolge zo achteruit dat de firma Ribbens besloot deze afdeling te sluiten. In 1937 zette vader Vaïi der Sneppen voor eigen re kening de zaak voort. Na wereldoorlog II kwam er flink schot in. Enkele Ter neuzenaars stichtten 'n jacht haven, bouwden vlotten en verhuurden die aan de Royal Belgian Sailing Club. Men moet echt niet denken dat Vam der Sneppen plotse ling zijn handen vol had aan het maken van zeilen voor zeiljachten. „Dat ging zelfs heel moeizaam", zo vertelt Peter. „Wij maakten veel dekzeilen, ook zeilen voor windmolens (maar die gaan sen mensenleeftijd mee) en grote tenten. Veel eigenaars van zeiljachten kopen hun zeilen in Engeland en en zelfs in Amerika. Je vraagt je af of daarin misschien een stuk snobisme schuilt: als 't van ver komt dan is het zonder meer goed. Die opmerking maakt Peter niet. Hij zegt alleen dat hun bedrijf toch een be hoorlijke markt wist te vero veren. „De Polka Mazurka, waar hij nu op vaart en die met Pinksteren in gebruik werd genomen, heeft onder tussen al zo'n 2500 zeemijlen afgelegd. Het grootste ge deelte ervan in belangrijke wedstrijden, waarin de eer ste prijs werd gewonnen; b.v. Harwich-Hoek van Hol land, via België en Noord- Engeland een afstand van rond 220 zeemijlen. Vorig jaar maakten zij, met de „Polka Dos", het on geluk mee met het jacht „Mer- lijn", dat tijdens een wed strijd door een tanker werd overvaren en waarvan nie mand iets gemerkt heeft. Dan de race „Mureey-Bres- kens, evenals de eerste race, georganiseerd door de R.O.R.C. (Royal Ocean Ra cing Club) en de Veroniioara- ce, een afstand van 180 zee mijl. Het spreekt vanzelf dat het weer niet altijd ideaal is. „Soms zou je dan onderweg wel eens een bushalte willen tegenkomen om even uit te stappen", zegt Peter, maar je kunt toch wel horen dat hij het dan pas spannend te vin den. Hoe zeilt de een beter dan de ander. Een vraag, die alleen een volslagen leek kan stellen. Daar is geen zinnig antwoord op te geven. Tij dens één van de vorige wed strijden, toen er bar veel wind stond zei de baas: „Jongens, rustig aan; de kleinste zeilen zijn groot ge noeg". Bij aankomst bleken zij te hebben gewonnen, 't Berekenen van de uitslag is ook één van de geheimen uit de zeilsport. Dan wordt er gerekend met de handicap, of tijdconrectiefactor, die b.v. voor hun zeiljacht 0,7777 be draagt. De werkelijk gezeil de tijd wordt teruggebracht in seconden en deze uitkomst wordt dan met die correctie factor of handicap vermenig vuldigd hetgeen de bereken de tijd oplevert. Die handi cap speelt een belangrijke rol. Toen de „Polka Mazur ka" j.l., zondag als eerste eindigde iln klasse III. (Colijmsplaart-Terneuzen bleek zijn tijd toch nog beter- te zijn dan van een aantal jachten in een andere klasse. Zeilen kunnen die knapen dus wel. Zonder dat het met zoveel woorden te zeggen bedoelt Peter van der Sneppen, als Peter van der Sneppen op Polka Mazurka. hij over de zeilsport praat, dat hij de spanning die tij dens de voorbereidingen ai begint en tot een hoogtepunt komt tijdens de race, moei lijk zou kunnen missen, evenmin de harde wind en de ruige zee, die van de zeilsport een sport voor man nen maken. G. WIJNE. De mensen, die dit week einde eens een leuke tocht willen maken raden we aan naar een der mooiste natuur reservaten van Nederland, namelijk Het Zwin te gaan. Dit gebied, waarin men slik ken en schorren met een rij ke plantengroei aantreft, ligt tussen het Nederlandse plaatsje Retranchement in West-Zeeuwsch-Vlaanderen en Knokke. Volgens de gegevens, die staan vermeld in het Zeeuws Bulletin van de Provinciale Vereniging voor Vreemdelin genverkeer treft men er be halve diverse soorten zee wier ook de z.g.n. zeekraal aan, die ook wel „zouterik" wordt genoemd. Het is een vreemd uitziend plantje zon de: bladeren, maar met dik ke vochtstengels. In het voorjaar, als de stengels fris en mals zijn wordt de zee kraal als groente gegeten. In diverse specialiteitenrestau rants kan men deze groente aantreffen als „culinaire bij zonderheid". De meest opvallende plant op de schorren is evenwel de lamsoor (ook wel schorre- bloem genaamd), waarvan de blaadjes ook eetbaar zijn. In de maand juni bloeit de lam soor en kleurt dan het schor pastelkleurig paars. Het Zwin is dan in feesttooi. Wanneer de lamsoor is uitge bloeid neemt de zeeaster de taak over om het gebied vio letkleurig te houden. Andere planten, die men in Het Zwin aantreft, zijn bijvoor beeld: de gesteehde obione, het loogkruid, het schorre- kruid etc. Ook de vogelbevolking van Het Zwin is rijk gescha keerd. Tijdens een wandeling door het gebied zult V onge twijfeld visdiefjes en kap- meeuwen zien, afkomstig uit de in dit gebied gelegen broedkolonies. In de herfst maanden komen er duizen den vogels overwinteren, waaronder de bergeend, de wilde eend, de bergtaling, de smient, de scholekster, de tu reluur, de rose grutto en vele andere. Ook zijn er veel zangvogels aanwezig. Het maken van een tocht door Het Zwin is geen probleem. Het is een prachtig wandel gebied van 60 hectaren, dat met uitzondering van de broedperiode, die duurt van 15 maart tot 15 juli, vrij te betreden is. Bezocht kan ook worden het grote vogelpark, dat in het Belgische gedeelte van Het Zwin ligt. Voor heel sportieve mén sen is er de mogelijkheid om vanaf Cadzand een strand wandeling te maken door Het Zwin tot aan Knokke. Hierbij moet men er echter rekening mee houden dat de Zwingeul een verzande zee-arm moet worden overgestoken. En dat kan al leen tussen twee uur voor en twee uuir na de laagste stand van het water. De terugtocht naar Cadzand kan vanuit Knokke gemakkelijk met de bus worden gemaakt. Voor redactionele aamgele genheden kan men vandaag en morgen contact opnemen met de heren A. Koopman, tel. 01180-7438 (voor Mid den-Zeeland) en R. van der Helm, tel. 01150-4865 (Voor Zeeuwsch-Vlaanderen) Eindredactie: BAS AUGUSTIJN.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9