DOLFINARIUM NAAR DE GREVELINGEN Leve(n)de binnenstad U kunt zoveel méér doen met onze bank Zeeuwen Brabant Varkens in Goes RailfeisenbanköBoerenleenbank streek Bestendig Ponyclub Hulst vandaag opt.v. w Vooruitzichten voor zondag en maandag opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur. Geen verandering van be tekenis. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Ne derland. Voor zondag: aantal uren zon 5-13; min. temp tot 4 gra den onder normaal; max. temp omstreeeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 4 tot 13; min. temp 0 tot 4 graden onder normaal; max. temp omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent: kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. waterstanden DEN HAAG (ANP) Kon- stanz 340 -4; Rheinfelden 222 -2; Straatsburg 224 -2; Plit- tersdorf 361 -11; Maxau 410 - 11; Plochingen 130 -4; Mann heim 228 -5; Steinbach 119 -5; Mainz 237 -5; Binigen 132 -5; Kaub 158 -3; Trier 235 -9; Koblenz 170 plus 10; Keulen 122 plus 6; Ruhrort 272 -11; Lobith 900 -9; Pannerdense kop 875 -7; Nijmegen 698 -10; IJsselkop 837 plus 1; Eefde IJssel 365 -3; Deventer 244 -1; Monsin 5460 plus 10; Borgha ren 3884 plus 73; Belfeld 1092 -6; Grave ben. de sluis 504 pills 3. NHM m :^>wSPSSL (Van een onzer verslaggevers) GOES-ROTTERDAM De kans bestaat dat in het voor jaar van volgend jaar het Rot terdamse dolfinarium Dolfiro- dam naar de Grevelingen gaat verhuizen. De eigenaar van het dolfinarium, de holding maatschappij Arcade in Rid derkerk, voert hierover mo menteel besprekingen met het provinciaal bestuur van Zee land, met de stuurgroep Grc- velingenbekken en de daarbij behorende projectgroep. De plannen van Arcade zullen medio september in de verga dering van de stuurgroep Gre- velingenbekken aan de orde komen. „Wij willen en moeten uit Rotterdam weg", zegt de hol dingmaatschappij op de vraag Morgen, zondag 3 sept Bergen op Zoom 11.43 Hansweert 10.55 en 23.45 Ternieuzen 10.25 en 23.16 Vlissingen 10.02 en 22.46 Wemeldinge 11.33. Maandag 4 sept. Bergen op Zoom 0.32 en 13.16 Hansweert 12.20 Terweuzen 11.50 Vldssinigen 11.25 Wemeldïmige 0.22 en 13.06 waarom men het dolfinarium naar de Grevelingen wil laten verhuizen. „Wij hadden een vergunning voor vijf jaar om in de Leuvensehaven in Rot terdam te liggen. In verband met de bouw van het wereld handelscentrum liggen we hier straks in de weg en zullen moeten verdwijnen. En dan willen we ook maar meteen uit Rotterdam weg. Het is niet daverend om in deze stad een dolfinarium te exploiteren. Er wonen wel veel mensen, maar ze komen niet. In de week ends gaan ze de stad uit. Mogelijk komen ze daarom straks wel als we een vijftig, zestig kilometer van Rotter dam vandaag liggen". Voor wat Arcade betreft, is het overigens niet helemaal zeker dat het dolfinarium ook inderdaad naar Zeel-and gaat als de besprekingen met de autoriteiten en de stuurgroep gunstig verlopen. De holding maatschappij wil namelijk van de exploitatie van het dolfina rium af en tracht via een ad vertentie daarvoor geïnteres seerden te krijgen. „Als we nu iemand krijgen met een goed recreatieproject, die daar graag het dolfinarium bij wil hebben", dan gaat het natuur lijk niet naar Zeeland," aldus de holdingmaatschappij. Het verhuizen van het dolfinarium op zich schijnt weinig proble men op te leveren. Het geheel is op drie schepen onderge bracht, die - ais ze losgekop peld zijn - gemakkelijk ver plaatst kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers! GOES Ongeveer vier bonded blatende schapen en knorrende, af en toe gillende varkens stonden gisteren tij dens de jaarlijkse tentoon stelling van de provinciale varkens- en schapenstam- boeken te pronken op de Grote Markt in Goes Natuur lijk waren er ook de veelal in blauwe of grijze stofjas sen gestoken eigenaars, die geregeld de cafés indoken om daar aan kleine, goedge vulde glaasjes te nippen. Maar er werd niet al-leen gepronkt en genipt, er werd ook hard gewerkt. Niet in de laatste plaats door de verschil lende keurmeesters, die met een kritische blik in hun ogen door die rook van hun dikke sigaren heenkeken en de die ren beoordeelden. Met z'n drieën stonden ze in de ringen waar de schioonh-eidswedstrij den zich afspeelden. Bij de varkens werden 's morgens (toen de individuele keurin gen werden gehouden) er steeds drie tegelijk in zo 'n ring gelaten. Het leek wel of de beesten door hadden dat ze zich nu van de beste k-ant moesten la ten zien, want vooral de zeu gen die voor de gelengeheid netjes warén opgepoetst, pro beerden zo bevallig mogelijk door de ring te lopen, hetgeen bij kenners opmerkingen ont lokte ails: „Wat een rug en moe' je die poten eens zien" en „Da's noe 'n moo.i koppet je". De tekenleraar van het Goe- se St. Willebrordcollege had de tentoonstelling aangegrepen om zijn leerlingen nu eens iets anders te laten tekenen. En die leerlingen vonden het best. Ze stonden met hun tekenbor den lekker in het zonnetje en probeerden de toch wel moei- ijke anatomie van de dieren te doorgronden. „Sta nou 'ns stil" en „Ga nou eens staan" waren veel gehoorde verzuchtingen bij de hokken. Tegen het eind van de mid dag toen de kampioenen be kend waren beleefde de Goese jeeugd nog veel plezier aan de expositie. Bij het inladen van de dieren wilde er nogal eens een de verkeerde kant op gaan, hetgeen dan onmiddel lijk een angstig gejoel teweeg bracht. Er waren toen ook ei genaars, die af en toe binnens monds zachtjes vloekend met vriendelijke lokgeluidjes hun varkens de vaak steile laad kleppen van de veewagens probeerden op te krijgen. Vooral bij de zeer zware fok- beren leverde dit soms vrobie- men op. Maar hoe dan ook, ze kwamen erin, steeds meer tot teleurstelling van de school jeugd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het stadhuis te Middelburg wordt op 5 en 6 oktober een congres gehouden onder de titel „Le ven de binnenstad". Tijdens dit congres, waarvan de orga nisatie in handen is van het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, de Bond Heemschut en de ge meente Middelburg, zal de problematiek van de binnen stad, met enige nadruk op de historische binnenstad, uitvoe rig ter sprake komen. Het ligt in de bedoeling dat er niet uitsluitend getheoreti seerd zal wordeav maar dait er ook doelstellingen en sugges ties voor een praktisch beleid naar voren komen. Tijdens de beide congresdagen is een ten toonstelling, gewijd aian de Europese binnenstad, te be zichtigen. Drs. P.A. Wolters, burge meester van Middelburg, zal het congres de eerste dag voorzitten. Op de tweede dag wordt de voorzittershamer ge hanteerd door m-r. J. Klaasesz, oud-commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland. Zeven deskundigen zullen tijdens het congres voordrach ten houden over: de cultuur historische betekenis van de binnenstad, de economische betekenis van een levende binnenstad, de toekomst van oude binnensteden, de vorm en structuur ervan, stedelijke verkeerspolitiek, de integratie van de binnenstad in het soci ale leven en de plaats van de binnenstad in de nationale po litiek. Het congres zal op de tweede dag ook worden toege sproken door de president van „Europa Nostra", The Riight Honorable Duncan Sandys M.P. Aan het slot van het con gres, tijdens welk er ruim schoots gelegenheid voor dis cussie zal bestaan, zal. mr. Klaasesz de conclusies formu leren. 'Van een onzer verslaggevers HULST In het jeugdpro gramma van de KRO-televisie dat vanmiddag (zaterdag) tus sen 16.50 en 17.30 uur wordt uitgezonden wordt een film vertoond van het optreden van de ponyclub Hulst tijdens een recent bezoek aan Frankrijk. De Hulster ponyclub trad in de steden Nevers en Avalon op in het kader van een Euro pees festival. (ADVERTENTIE) Kiezen uit wel 8 spaarvormen bijvoorbeeld. Maar ook een op maat gesneden verzekering afsluiten, of een hypotheek, een Persoonlijke Lening of financiering. Of een vakantiereis boeken, buitenlands geld kopen, een safeloket huren. Om maar wat te noemen. Want bij de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank kunt u terecht voor alles waar u een bank voor nodig hebt. In uw zakelijke en gewone leven. Dus ook voor deskundige effektenbehartiging. En een moderne Privé- rekening voor de ontvangst van uw salaris, pensioen en ander© inkomsten. Met kosteloze verzorging van al uw betalingen en gebruik van gemakkelijke betaalcheques. Of voor automa tisch sparen (om zeker te zijn dat het gebeurt.) Alle bank diensten. Onder één dak, bij maar liefst 3000 vestigingen. Dus altijd en overal dicht bij u in de buurt. Om u te dienen... de bank voor iedereen 3000 vestigingen (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De uitsla: van de voetbalwedstrijd tus sen de staten van Brabant er de staten van Zeeland laat niets te raden over: het werd 31 in het voordeel van de Zeeuwse gasten. De Brabant se tactiek, die bestond in het samenstellen van twee elftal len, zodat men over een vol ledig reserveteam kon be schikken, heeft duidelijk ge faald. Volgens sommige Brabant se spelers is portier Mulders van de Tweede Kamer de grote schuldige. Die trad namelijk als scheidsrechter op, waartoe hij overigen» door de KNVB officieel ge machtigd is, zodat hij de eni ge prof, maar niet de enige betaalde speler op het veld was. Eerdergenoemde Bra bantse spelers nu verwijten de man, dat hij te onpartij dig is geweest. Scheidsrech ter Mulders werd aan de lijn geassisteerd door resp. het Brabantse statenlid mevr. Ph. Weijenborg-Pot en het Zeeuwse statenlid E. Nieuw- kerk. Een gevaarlijk moment vo In feite hadden de Zeeu wen de zaak veel listiger bekeken. Ze hadden in hun voorhoede zowel links als rechts een afgevaardigde van dank zij de KVP-er Smelt- we en Van Overbeeke), waardoor ze, zonder dat ie mand er erg in had, in feite met - twee linkervleugels speelden. En dat zette goed aan, wiant tenslotte heeft Vergouwe twee van de drie Zeeuwse doelpunten ge maakt. Het derde daarente gen kwam van de voet van de KVP-er Everaert. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de Zeeuwen met stille trom naar huis zouiden moeten. Het begin van de wedstrijd speelde zich namelijk helemaal op de Zeeuwse helft af. Het was dan ook in «ie eerste van de vier helften, dat Brabant dank zij de KVP-er Smeltz- zer de soore opende. Toen r het Brabantse doel. echter zag het er al naar uit, dat de Brabantse vesti ging niet te verdedigen was. Keeper Brokx liep herhaal delijk veel te ver uit zijn doel. Het leek dan ook ver standig, dat hij na de eerste rust (aan de tapkast) ver wangen werd dioor de D'66-er Kloezen en ©en positie in de voorhoede kreeg. Maar ook daar was (iet lot hem niet gunstig gezind. Hij verstuik te bij een valpartij zijn hand en verliet tijdelijk het veld. Later verklaarde hij dit on gelukkige toeval met de me dedeling, dat hij de laatste jaren het vallen is verleerd. De Brabantse verdediging maakte opvallend veel beoor delingsfouten. Het grofste maakte het wel de Boeren partij-afgevaardigde drs. De Kok, die minutenlang man dekking toepaste op iemand die hij achter zich telkens heel hard hoorde roepen. Toen hij er zich tenslotte van wilde vergewissen wie dat toch wel was, bleek het een van de Zeeuwse suppor ters te zijn langs hét lijntje. Naar schatting is er in to taal een uur gespeeld, maar dat weet niemand zeker. Aan politiek is er, voor zover dat waar te nemen was, niet ge daan. KVP-fractieleider J. v.d. Heijden (opvallend snel vermoeid) verklaarde na af loop: „Deze Zeeuws-Brabant se ontmoeting heeft zelfs geen nieuw Reimerswaalplan opgeleverd. We hebben be sloten dat we gewoon over het oude blijven doorpraten." Enfin, alle ellende valt weg te drinken, hebben de orga nisatoren van d'eze dag ge dacht en dat is dan ook na afloop gebeurd. MONACO heeft de Italiaanse filmproducent Perluigd Torri, die betrokken zou zijn bij een drugaffaire, aan Italië uitgele- verd.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3