Beatrix en Claus bezoeken Zeeland Majoor Lanting: „dienen" is wezenlijk voor politieman Drie katten overleefden transport niet NIEUWE ZEEUWSE POLITIECOMMANDANT KAPELLE IN KLEUR DEELNEMER NCRV's TELEVISIE-6-KAMP Lucht boven Sloe niet erg vuil Kasbiljetten van de ABN Verliefdheid leidt tot geldboete Vrij zonnig EVACUATIE ASIEL Algemene Bank Nederland stad streek Gevangenisstraf voor diefstal van visnetten Drie weken voor gevaarlijk autorijden De mosselen zijn weer heerlijk! Dus nü op tafel: Nieuws voor oplettende spaarders Vrijdag 1 september 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Industria lisatie en arbeidsmarktproble matiek van Zeeuwsch-VIaan- deren zullen onderwerp van bespreking zijn tijdens het be zoek van prinses Beatrix en prins Claus aan Zeeland eind september. De bespreking vindt plaats tijdens een zoge naamde „werklunch" op het stadhuis van Terneuzen, op d® tweede dag van het driedaags bezoek van het prinselijk paar, 28 september. De rijks voorlichtingsdienst heeft een raamprogramma voor het be zoek aan Zeeland opgesteld, dat er als volgt uitziet: 27 september: "s morgens om tien uur arriveert het prin selijk paar per auto bij de provinciegrens Brabant-Zee land, en wel op de nieuwe verkeersbrug over de Een dracht. Hier worden de bezoe kers door de commissaris der koningin in Zeeland begroet Na een bezoek aan Tholen wordt 's middags een vaar tocht in de richting van d» Oosterschelde gemaakt, waar bij gediscussieerd wordt over de visseritjproblemen. 's Mid dags wordt een landbouwbp drijf bezocht, en tegen de avond arriveert het prinselijk paar in Middelburg. Na een diner ten huize van mr. Van Aartsen, volgt een gesprek met personen uit diverse sec toren van het Zeeuwse maat schappelijke en geestelijke le ven. 28 september: Om 8.55 uur vertrek uit Middelburg en via het veer Kruiningen-Perkpoi- der naar Hulst. Om 10.20 uur volgt daar een begroeting op het stadhuis, waarna een inleiding en discussie over de ontwik keling van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen worden gehouden- Om 11.40 uur vertrekt het ge zelschap naar Axel, waar (12 uur) de jeugdherberg Blije Haghe wordt bezocht. Het. prinselijk pa-ar krijgt hier een demonstratie handboogschieten te zien. Om 12.25 uur komen de gasten bij het stadhuis a-an. Na begroeting door de burge meester en bezichtiging van het stadhuis volgt de werk lunch', waarvan in de aanhef van dit artikel sprake was. Om 15 uur vertrekt het gezel schap via Eede en Sluis naar Oostburg. Tussen 15.55 en 16.05 uur wordt het monument in Eede bezocht dat is opge richt op de plaats waar konin gin Wilhelmina op 13 maart 1945 na bijna vijf jaar balling schap, ons land weer betrad. Om 16.50 uur arriveert het gezelschap bij het gemeente huis te Oostburg. waar na officiële begroeting een in leiding en discussie over kunst recreatie en kooptoerisme worden gehouden. Om 16.50 uur volgt het vertrek naar Breskens. Met de boot van 18.25 uur vaart het gezelschap naar Vlissingen, vanwaar naar Middelburg wordt gereden. Daar wordt de dag besloten met een diner en een avond programma in het Zeeuws Museum. Gesproken wordt over jeugd, sport, cultuur en maatschappelijke dienstverle ning. Gesprekspartners van het prinselijk paar zijn: verte genwoordigers van de betrok ken provinciale raden en afge zanten van de vrouwenorgani saties. Op 29 september bekijkt het prinselijk paar de restauratie van de Middelburgse binnen stad. In Kortgene wordt, we derom tijdens een werklunch over de recreatie op en aan het Veerse Meer gesproken en in de middag is er een bezoek aan het fruittelersbedrijf van de heer M. J. Goud te Baar land. Het bezoek wordt beslo ten met een ..afscheidsblik over Zeeland" uit de televisie toren te Goes, waar tevens een afsluitende persconferentie wordt gegeven. (Van onze correspondent) MIDDELBURG G. P. uit Wolphaartsdijk had een ver valste verklaring opgesteld voor zijn rrueisj.e zodat zij in het bezit kon komen van een paspoort. P. 26 jiaar oud was vreselijk verliefd op een min derjarig meisje uit Goes. Hij wilde dolgraag met haar trou wen maar daar wilde de ou ders van het meisje niets van weten, Dan gaan we naar En geland dacht het radeloos ver liefd paartje. Via de vervalste verklaring kwam de geliefde in het bezit van een toeristen-kaart. Maar ze hadden pech wamt de jon gedame kon nog juist in Hoek van Holland door de politie van boord worden gehaald. De officier van justitie nam de zaak nog al hoog op. Uiteinde lijk hebt u overhieidspapieren vervalst meende hij. De eis luidde vier weken gevangenis straf voorwaardelijk twee jaar proeftijd en f 200,- boete. De verdediger E. Schute schetste het paar als ernstig verliefd. Volgens hem had het toch ook een normale trouw partij kunnen worden, maar door de tegenwerking van de ouders van het meisje zagen ze geen uitweg meer en pro beerden ze naar Engeland uit te wtijken. De politierechter veroordeel de P. tot twee weken gevan genisstraf voorwaardelijk twee jiaar proeftijd en een geldboete van f 125.-. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18 uur. Droog, vrij zonnig en tempera turen iets beneden normaal Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Voor zaterdag: aantal uren zon: 4 tot 13; min. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal; max temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent kans op een geheel droog et maal; 90 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 3 tot 11; min. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal: max temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent: kans op een geheel droog et maal: 90 procent. waf er standen DEN HAAG (ANP) Kon stanz 344 (-2), Rheinfel-den 224 (-8), Straatsburg 226 (-6), Plittersdorf 372 (-1). Maxau 421 (-9), Plochd-ngen 126 (pl. 3), Ma-nnheim 233 (-13) Steinbach 124 (pl. 1), Mainz 242 (pl. 4), Bingen 137 (pl. 5), Kaub 161 (pl. 6), Trier 244 (pl. 15), Koblenz 160 (-8), Keulen 116 (-6), Ruhrort 283 (-10), Lobith 909 (-8), Pan- nerdense kop 882 (-8), Nijme gen 708 (-5), IJsselkop 836 pl. 1), Eefde IJssel 368 onv, Deventer 245 (-3), Monsin 5450 (-24.), Borgharen 3811 64), Belfeld 1098 (-9), Grave ben. de Sluis (501 pl.2). De nieuwe districtscomman dant van de rijkspolitiema joor W. D. Lanting. (Van onze correspondent) KAPELLE De Zuid-Be- velandse gemeente gaat dit jaar meedoen in het televisie spel Zeskamp van de NCRV. Een team van 14 sportmensen uit deze gemeente zal dit sei zoen de Zeeuwse kleuren verdedigen in dit populaire NCRV-zaterdagavondspel waaraan door negen teanis uit negen verschillende provincies zal worden deelgenomen. Het vorig jaar kwam Zee land niet in aanmerking cm een team te leveren. Di; jaar kon dit wel en het is de za kenman (en raadslid) J.J. Ganseman geweest die het ini tiatief tot deelname heeft ge nomen. Hij zal ook opteden als zakelijk leider van de ploeg die in de komende weken ge vormd gaat worden en op 7 oktober in Roterdam zal uitko men in de eerste ronde. Het spel Zeskamp zal namelijk dit seizoen worden gehouden in Rotterdam, Arnhem en Gro ningen. De ploegen die er aan meedoen, komen uit Zand- voort, Hoogeveen, Geleen, Raalte, Ten Boer, Winterswijk, Oosterwolde en een streek- ploeg uit het Land van Heus- den en Altena en de ploeg van Kapelle. De winnaar van de wedstrij den in elke plaats, drie in totaal dus, zullen het volgend seizoen mogen meedoen aan het intemationele spel zonder grenzen, van de NCRV. In Kapelle is er een laaiend enthousiasme om mee te doen aan dit gebeuren. Alle sport verenigingen hebben zich in gezet om er wat goeds van tc maken, maar ook andere vere nigingen hebben hun mede werking teoegezegd. De aan meldingen om mee te mogen doen stromen op het ogenblik binnen. Volgende week gaat. sportinstructeur Geelhoed uit Kapelle, selecteren. Hij gaat dan de veertien deelnemers en veertien reserves kiezen. Dat gebeurt tijdens oefeningen in de veilinghal die hiervoor op de zaterdagmorgens vanaf vol gende week tot 7 oktober be schikbaar is gesteld. De eerste weken zal dat oefenen bestaan uit een alge- 'ft meen conditietrainingspro gramma want wat er in het spel zelf moet gebeuren is op dit moment nog niet bekend. De opdrachten wtorden eerst veertien dagen voor de uitzen ding aan de deelnemende ploegen uitgereikt. De kosten van deelname aan het spel: zoals de reis- en verblijfkos ten en die van de kleding en verzorging, worden volledig door de NCRV betaald. Toch zullen er voor de training ook nog al wat kosten gemaakt moeten worden die voor reke ning van het deelnemende team komen. Onder leiding van de heer J.J. Ganseman gaat men het hiervoor benodigde bedrag in de komende weken bijeen brengen door middel van verkoop van stickers over dit gebeuren en verkoop van bal pennen. De sportraad van de g'emeente Kapelle, waarvan wethouder C.M. Dagevos voor zitter is, staat er volledig ach ter en heeft o.m. de gemeente lijke sportlokalen en zwemba den beschikbaar gesteld voor de training en de oefe- ningen. Wanneer de acties niet het benodigde bedrag opbrengen, zal de gemeente Kapelle het tekort aanvullen. Hiervoor verleende de raad inmiddels haar goedkeuring. MIDDELBURG Er moes ten donderdag' nogal wat Duit sers terechtstaan voor de pol- tierechter M. P. en H. W. uit, Wuppertal pikten op 16 april visnetten weg in Colijnsplaat.. Zij werden veroordeeld tot twee weken onvoo-rwaardelij ke gevangenisstraf. De Marok kaan A. IJM uit St. Jansteen gooide op 15 juni in een café in zijn woonplaats enkele fles sen drank stuk, nadat hij merkte dat hij door een paar vrouwen die erg aardig tegeh hem hadden gedaan, van zijn werkloosheidsuitkering bleek te zijn bestolen. De man kreeg f 250 boete. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Een politie-apparaat functioneert beter naarmate het verantwoordelijkheidsbesef van elke ambtenaar in dat apparaat beter ontwikkeld is en naar mate hij meer begrip heeft voor de taak waarvoor hij staat en de zin die daarachter steekt. Het resultaat van dit goede functioneren ziet men niet terug in een winstcijfer, zoals dat bij een bedrijf het geval is, maar in een evenwich tiger maatschappij, waarin de politie zich steeds beter kan bezighouden met haar eigenlijke roeping, die uit één woord bestaat: dienen! Het is een, in een keurslijf geperste conclusie, die wij trokken na een lang giesprek met de nieuwe commandant van de rijkspolitie in het district Middelburg, dat fei telijk heel Zeeland omvat. Majoor W.D. Lanting zetelt sinds kort in één van de mo numentale Abdijgebouwen. Majoor Lanting ziet in dirigis me niet bepaald de gesehikste manier van werken met men sen, al dan niet geünifor meerd. „Probeer begrip te kweken, betrek de mensen bij het overleg dat aan het beleid vooraf gaat en, werk op hun eigen verantwoordelijkheids besef. Probeer te overtuigen, maar dwing niet af". Dat zijn enkele inzichten die hij bepa lend acht voor het goede func tioneren van de leiding in een politie-apparaat in deze tijd. Majoor Lanting heeft veel kanten van het politiewerk le ren kennen. Hij heeft het ken nelijk ook van harte, doch met gevoel voor de betrekkelijk heid van vele dingen - lief. „Ik kwam bij de politie via de militaire dienst", vertelt hij. „Ik werd opgeroepen als dienstplichtige en als gevolg van de selectie, ingedeeld bij de Koninklijke Marechaussee. Ik verliet de dienst als reser ve-officier bij dat wapen. Het enige wat mij verder - heel misschien - tot de politiedienst voerde kan het feit zijn, dat mijn grootvader bij de rijks- veldwacht is geweest. „Iets in uw erfmassa?" op peren wij. „Misschien, wie weet", lacht majoor Lanting. „Geen heimwee naar die tijd bij de Koninklijke Mare chaussee?" Majoor Lanting: „Ik zou er nu niet veel meer voor voelen. Kijk eens - je gaat je gebon den voelen aan een groep waaronder je werkt. Toen was dat het leger- nu is het de burgerij. Dat ligt mij gewoon goed!" „Hoe valt u dat werken - het functioneren van de politie - op, majoor?" Majoor Lanting: „Als dienen en, soms: ordenen, maar dan niet in de zin van dwingen." „Is de systematische surveil lance van uw motoragenten op de snelweg, die door hun lou< ter „'opdoemen? tot een beter verkeersgedrag stimuleren, een voorbeeld van wat u in het algemeen met ordenen be doelt?" Majoor Lanting: „Zo onge veer. Het methodisch toezicht waarop u doelt, werkt duide lijk preventief. Er hoeven geen verbalen te vallen en toch is het resultaat: een grotere ver keersveiligheid. Maar dit houdt niet in, dat de politie ambtenaar tolerant moet zijn in gevallen waar algemeen bekende verboden of gebo den met voeten worden getre den". De Stem: „Er kunnen situa ties zijn, waarin een politie ambtenaar, kennis dragend van allerlei buitengewone en verontschuldigende omstandig heden, een verkeerszondaar niet verbaliseert, hoewel hij dat formeel zou moeten doen. Zou u in zo'n geval corrige rend tegenover zo'n ambtenaar optreden, of zou u blindvaren op zijn verantwoordelijkheids gevoel, dat hem reden gaf om in een bepaalde situatie de wet ma-ar even de wet te la ten?" Majoor Lanting: „Het is na tuurlijk een theoretische vraag. Ik zou in zo'n geval aan de betrokkene vragen alles eerst eens terdege toe te lich ten. Zou ik daarna van mening zijn dat hij toch verkeerd heeft gehandeld, dan zou ik proberen hem te overtuigen van de juistheid van de alge mene beleidslijn, die natuur lijk velerlei nuances kan heb ben. Aan die lijn dient men zich - liefst uit vrije keuze, maar anders door overreding - te conformeren". „Wat is typerend V-oor het werken van de rijkspolitie in Zeeland?" Majoor Lanting: „In de eerste plaats de verkeersdrukte in de zomermaanden. En vervolgens de sterke toename van het aantal diefstallen met braak in de zogen a-, gen en in pings. Ook de hele massa's mi mer kan ken, maar wat dit 1972 een rustig ja-ar voor is geweest". „Verwacht u, in het be lang van een goed functione ren van het gehele politie-ap paraat in ons land, heil van het samenvoegen van korpsen rijkspolitie en gemeentepoli tie?" Majoor Lanting: „Zoals de zaken n-u staan is de reorgani satie van het politie-apparaat gebonden aan de gewestvor ming. Terwijl het denken over een landelijke politie-reorganis-atie voortgaat, is in het district Middelburg, evenals elders, een proces gaande, dat tot een beter functioneren van de rijkspolitie zal leiden. Een van de tekenen daarvan is de vorming van een recherche- groep, bestaande uit specialis ten, op het districtsbureau en de aanwijzing van groepsre- chercheurs' op de diverse groepsbureaus in Zeeland. Het is a-an majoor Lanting om de nieuwe systemen te verbete ren en te verfijnen, met ge bruikmaking van 'n maximale inbreng van het personeel dat erin functioneert. Een taak die hem wel toevertrouwd lijkt. K. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een giste ren verschenen rapport van het Instituut voor Gezondheids techniek - TNO, over de lucht verontreiniging in de omgeving van het Sloegebied door zwa- veidioyde (S02) en stan daardrook, gedurende 'n perio de van 1 oktober 1970 t/in 30 september 1971, concludeert, dat de z.g. cumulatieve fre- quentiejaarlijnen voor SO-3 nergens de door IG-TNO opge stelde norm overschreden. Op geen der meetpunten, al dus het instituut, was er gevaar voor de menselijke gezondheid door zwaveldioxyde. Het ni veau van de verontreiniging door zwaveldioxyde ligt duide lijk lager dan in de randstad Holland. Het standaard-rook- gehalte van de lucht benadert echter dat van het Waterweg gebied. „Dit geeft geen reden tot on gerustheid', zegt het instituut. De hoogste jaai-- en maandge- middelden voor SO-2 werden geregistreerd in Vlissingen. Evenals in de voorafgegane periode vertoonden de jongste meetresultaten gemiddeld een lichte daling ten opzichte van het vorige meetjaar. Slechts op één meetpunt (Middelburg) werd op een dag de TNO- norm bereikt. Dit was het ge volg van een enkele hoge con centratie, die niet representa tief wordt geacht voor het be wuste meetpunt, aldus IG-TNO. Zowel voor SO-2 als voor standaardrook gold, dat de hoogste waarden 's winters werden gemeten. Het verloop over de week toonde aan, dat op woensdag en donderdag de verontreiniging het hoogst is. Het meetpunt in Nieuwdorp leverde een SO-2-gemiddelde op van 23 miljoenste gram, te gen 24 miljoenste gram in 69/ 70. Voor Middelburg was ditj respectievelijk 55 tegen 60, Ar-| nemuiden 31 tegen 48 en Bor-I sele 35 tegen 44. Uit een bijlage van het rap port blijkt, dat op bijna alle meetpunten een aantal „uit schieters" is geregistreerd. IG- TNO zet uiteen, dat dit ge beurde op 4, 5 en 6 januari 1971, toen er een kouperiode met vorst, mist en sneeuw was. Een duidelijke Bron van de stijging van het SO-2-gehalte was niet aah te wijzen. Naar alle waarschijnlijkheid werd de stijging veroorzaakt, doordat er bij koud weer harder wordt gestookt en omdat er in de be wuste periode een slechte ver dunning van de lucht plaats vond door de zwakke wind. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Duit- sar W.K. uit DArmingen werk zaam in Zelzate had het o.p 13 oktober van het vorig jaar wel wat bont gemaakt. Hij was op die avond zo verschrikkelijk dronken geweest, dat hij het café binnengedragen moest worden, maar voor die tijd had hij met een snelheid van rond de 130 km het verkeer onveilig gemaakt. De vracht wagenchauffeur E. van R. was blij dat hij donderdagmorgen nog kon komen getuigen. De Duitser werd veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf en 1 jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. gekookt, gebakken, gemarineerd. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. Marie de Rijke. (Van een onzer verslaggevers) SINT ANNA TER MUIDEN/MIDDELBURG De drie katten, die gelijktijdig met de honden van het asiel van Ma rie de Rijcke woensdagmiddag in beslag werden genomen, hebben het transport naar Middelburg niet overleefd. De katten zaten in een apar te kooi opgesloten, in dezelfde laadruimte van de gebruikte vrachtwagen als de honden. Sectie heeft uitgewezen dat de katten leden aan wonminfac- ties. De conditie van een van de dieren werd als „matig" omschreven. Als vermoedelij ke doodsoorzaken van de kat ten gelden stress en vechtpar tijen. Bij het inladen van de die ren was ook een veeartsen» j kundige aanwezig. Die was in geschakeld door de Middel burgse officier van justitie, mr. Th. Lebret. De officier beschikte over zeer sterke (ADVERTENTIE) i -Hebt u wat geld, dat u voor een tijdje ergens veilig wilt wegbergen zonder rente verlies? En zonder dat uw administratie daarmee extra wordt belast? Dan kunnen we u misschien helpen.Vanaf 1 september a.s. geeft de ABN namelijk Kasbiljetten uit, met een looptijd van 3,4 of 5 jaar en als vaste einddatum 1 september. ABN Kasbiljetten zijn waardepapieren aan toonder, wat wil zeggen dat ze niet op naam gesteld zijn en zonder meer aan de balie kunnen worden gekocht. Ze hebben na het verstrijken van de looptijd een waarde van 100 of 1000 gulden, inclusief de verworven rente. Bij aankoop betaalt u dus dit eindbedrag minus die rente. Deze bedraagt 6'/.% voor Kasbiljetten met een looptijd van 3 jaar en 6'/,% bij looptijden van 4 en 5 jaar. Kasbiljetten hebben, door het opschuiven van de rente-inkomsten, ook belangrijke fiscale voordelen voor mensen die binnenkort met pensioen gaan. Op elk ABN-kantoor is er iemand die u alles over deze nieuwe manier van sparen kan vertellen. anawijzingen dat de illegale kennel niet voldeed aan de inenrtingsvoorschriften die gel den bij 'dit soort bedrijven. Bij controle bleek dat im-eratinigs- verklaringen niet voorhanden waren en ook een daarvoor bestemd register ontbrak. Van de zijde van de veeart senij kundige dienst werd ge zegd dat hoewel de dieren beter gehuisvest waren dain drie jaar geleden toen de ken nel eveneens werd leeggehaald de dieren in de huidige accommodatie beslist de win ter niet infconden. De honden werden zoals gisteren ge meld overgebracht naar het dierenasiel in Middelburg. Het is nu stil aan het dijkje, waar Mari-e de Rijcke tot woensdagmiddag haar tehuis voor zwerfdieren had inge richt. Geen geblaf verstoort de stilte. De kennels, getimmerd van hout en kippegaas, zijn leeg. Woensdagmiddag zwierf nog een enkele hond rond het huis. Kennelijk was de kennel aan uitbreiding toe, want voor het huis lagen twee gloednieu we rollen kippegaas en een forse stapel houten pallets die bruikbaar timmerhout kunnen opleveren. „De mensen profiteerden van Marie's goedheid", merkte een voorbijganger op. „Als ze een dier kwijt wilden brach ten ze het naar haair, omdat men wist dat zij geen dier zou weigeren". Peinzend bekeek hij de woonstee van Mairie en zei: „Ze kunnen proces-verbaal op maken wat ze willen, maar naar mijn mening gaiat zij ge woon weer opnieuw beginnen want haar dieren zijn haar alles".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3