Raad Hulst krijgt gemakkelijke taal voorgezet Liever dood aan vervuiling dan van honger Feest- verkeers- maatregel Sl-Niklaas 'nToastop 2 de nieuwe oogst. Vier jongens geloven nog in echte muziek Ballonvaart in Sint Niklaas SPOEDIG START BOUW BEJAARDENWONINGEN KOEKEBAKKERSHOEK VREEMDE WOORDEN WERKEN STOREND Streekploeg- wedstrijden Raadslid ZYTM terug naar Markt YERSEKE ZONDER WATER Veronica naar Frankrijk Vijf mille voor ontvangst SENIOREN HVV '24 WINNEN VAN JEUGD bessenjenever stad streek 'ïbeSndU' B. DE KEIJZER Hengstdijk Hulst Sas van Gent Vrijdag 1 september 1972 2 (ADVERTENTIE) SNACKBAR Bierkaaistraat 24 Hulst Telefoon 3271 le KLAS SALADES verkrijgbaar per 100 gram. Dagelijks VERS om mee te nemen. U kunt ook telefonisch bestellen. (Van een onzer verslaggevers) HULST „Liever sterven van de milieuvervuiling, dan dood gaan van de honger": zo besloot het Hulster gemeente raadslid B. de Keyzer gistera vond in de raadsvergadering zijn vurige pleidooi voor meer werkgelegenheid in Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij richtte zich daaarbij bij tegen het raadslid Eeman, dat ijl dezelfde verga- dering even tevoren de aan dacht hiad gevraagd voor de milieu-hygiënische aspecten van de ontwikkelingen in oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer De Keyzer: „Ik ben het er niet mee eens. dat Eeman zo licht over de werkloosheid stapt. Hte is schrijnend. Voor al lts-verlaters kampen met veel moeilijkheden om werk te krijgen", a-ldus het raadslid die daaraan toevoegde, dat er voorbeelden bekend zijn, dat 18 jarigen soms een half jaar zonder werk zijn. Over de strijd tegen de mi lieuvervuiling merkte de heer De Keyzer op, dat die samen met de industrie moet worden aangegaan en dat die strijd niet tegen de industrie gericht, moet zijn. „Ik hou mijn hart. beangstigend vast voor de toe komst en iik leef mee met de werkloze jeugd. We moeten voorkomen, dat Zeeuwsch- Vlaanderen leegloopt en even als vroeger een Zeeuwsch- Vlaianderen van oude mennen wordt", aldus de heer De Kev- zer tot slot. De heer Eeman had tevoren gezegd wel geporteerd te zijn voor meer industrie en daar door meer werkgelegeheid in Zeeuwseh-Vlaanderen, maar dan wel in een Zeeuwseh- Vlaanderen met een schoon miildeu. Ook de heer Martinet ging nog op deze zaak in. „Het klinkt mooi om te zeggen, dat het de schuld van de industrie is. Dat gaait er bij de bevol king wel in, maar we moeten eens kijken wat die bevolking verontreinigt, We zijn vaak watervervuiling op plaatsen, waar helemaal geen industrie is", zo merkte hij op. Hij vroeg verder begrip voor de problemen Van de Ne derlandse industrie, die koste wat kost de concurrentie-post- tie tevénover het buitenland moet handhaven. En dat kan niet, aldus de heer Martinet, als de in Nederland aan de industrie gestelde eisen, ver geleken met die in het buiten land, buitensporig hoog zijn. (Van onze oorrespondent) ZAAMSLAG Zaterdag worden op een perceel land bouwgrond van de heer A. Dees de jaarlijkse streekploegwed- strijden gehouden. Het terrein is gelegen aan de oude zeedijk, De wedstrijden, waaraan zo wel door wentel- en rondgaan de ploegen wordt deelgenomen, beginnen omstreeks 13.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) HULST De gemeenteraad van Hulst heeft gisteravond na genoeg eensluidend besloten, voortaan „moeilijke" woorden uit de raadstukken te bannen. De beslissing werd genomen op voor stel van het raadslid Vermandei, bij wie het gebruik van niet- Nederlandse woorden in officiële stukken, ee» doorn in het oog is. Bijna alle raadsleden bleken van oordeel, dat het gebruik van vreemde woorden in de toekomst zo veel mogelijk ver meden moet worden. Alleen de heer Van Duysse bleek geen enkel probleem met moeilijke begrippen te heb ben, want hij stemde tegen. De heer Van de Voorde ont ging de zin van de discussie. „Het interesseert me geen fluit", was zijn reactie, waarna hij overigens voor het voorstel Vermandei stemde. Do discussie over de moei lijks wóórden ontstond, nadat de heer Vermandei in zijn stukken het woord „amove- ring" had gevonden. Het woord komt volgens zijn be toog niet in de dikke Van Dale voor en is dus geen Ne derlands begrip, Vermandei daarover: „Ik zou graag heb ben dat deze vreemde woor den voortaan vervangen wor den door Nederlandse, zodat ook raadsleden voortaan hun stukken zondier woordenboek kunnen lezen". Een privé-onderzoek van de heer Vermandei onder collega raadsleden, leraren en hoofden van scholen, zou volgens hem hebben uitgewezen, dat slechts een klein deel de betekenis van het woord „amovering" of „amoveren" kende. 'Waarom niet gewoon vervangen door „slopen", zo vroeg hij zich af. Burgemeester Molthoff in antwoord op de uitlatingen van dit raadslid: „Dat leraren en hoofden van scholen dit niet wisten, vind ik jammer, want ik heb ze toch altijd hoog aangeslagen". Wethouder J. Blomma-ert raakte door dit principiële gediscussieer ken nelijk in de war, w-ant hij vroeg op een gegeven moment aan „meneer Van Dale", zijn voorstel nu eens duidelijk te formuleren". Daarmee bedoelde de wet houder blijkbaar de heer Ver- mandel, die in de wir-war van gesprekken, en- passant tot „Van Dale werd omgedoopt. Uiteindelijk kwam men er toch zonder kleerscheuren van af en kreeg de heer Vermandei zijn zin. Gedeeltelijk althans, want burgemeester Molthoff heeft hem er gisteravond voorzichtig op voorbereid, d-at bepaalde „moeilijke begrip pen" al zo zijn ingeburgerd, dat het een probleem zal zijn om ze niet meer te gebrui ken. (Van een onzer verslaggevers) SINT-NIKLAAS In ver band met feestelijkheden in Sint-Nlklaas hebben b. en w. van deze stad van vrijdag 8 september om 14.00 uur tot zondag 10 september om 22."" uur verschillende tijdelijke verkeersmaatregelen aange kondigd. Zo zal er in deze periode in de Stationsstraat ver-boden doortocht voor alle voertuigen zijn, in beide richtingen. Aan beide zijden geldt tevens een parkeerverbod. In de Kollege straat is er een verboden door tocht in de richting van de R. van Britsomstraat. Er is een parkeerverbod aan beide zij den van de rijbaan, uitgezon derd op de toegestane plaat sen. In de Broodstraat parke ren verboden aan beide zijden Zamastraat: verboden door tocht voor allq veertuigen., Vanaf het Regentieplein in de' richting van de Ankerstraat. Dr. Verdurmenstraat: verbo den doortocht voor alle voer tuigen. In de richting van de Stationsstraat, uitgezonderd plaatselijk verkeer. Prins Al- bertstraat: parkeren verboden rechts van de rijbaan, gezien richting Stationsplein. Bingo In de kantine van het recreatieoord „De Vogel" te Hengstdijk wordt morgen (zaterdag) een bingo-avond georganiseerd. Voor deze aivond worden weer prijzen beschikbaar gesteld. De jeugd begint om 19.30 uur, terwijl de ouderen om 21.00 uur be ginnen. (ADVERTENTIE) De helft van het kwartet: Ronald de Roeck en Walther Dob- belaer. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE .,De jeugd pakt dit orkest niet, méneer. Kijk nou naar de expo in Axel. Daar hebben we gespeeld in de studio van regiovisie. We begonnen met een lekker vlot nummer en daar genoten de mensen van. Maar als je dan overschakelt op een walsje, verliest de jeugd plotseliug haar interesse". Ronald de Roeck (15) en Walther Dobbelaar (17) gelo ven beiden in de toekomst van het orkestje, dat ze vorig jaar, tezamen met Mark Boën- ne en Hans van Broeck, r-es- pectievelijk 18 en 20 jaar, op richtten. De groep heet ..Kwartet Musk" en legt zich vooralsnog toe, op de muzikale omlijsting van feestavonden, bruiloften en partijen en dat blijkt hun lang niet slecht af te gaan. Ze hebben zo blijkt udit een gesprek met Ro naild en Walther slechts een grote wens: d-at is wat Waar derinig krijgen voor hun acti viteiten vain jonge mensen. Ronald zelf heeft in zijn achterhoofd nog steeds het plannetje om in de toekomst over te stappen op de rock, omdat hij dat erg fijne muziek vindt. „Ik blijf bij deze man nen", vertelt Ronald over zijn muzikale collega's. ..omdat je bij de meeste hoempa-orkes ten, zoals er dit ook een is, nooit eens een solo mag ge ven op de drums. „Dat kan niet", zeggen ze dan, „want dat is niet commercieel ge noeg". Nou: ik vind het fijn, dat het bij ..Musk" wel mag". Mevrouw Dobbelaar onder breekt het gesprek en vraagt Ronald of hij gewoon spa-wa ter wil drinken of spa citroen' Terwijl ze de bestelling op neemt zegt ze gaandeweg: „Muziek vinden ze leuker dan studeren". Alle leden van het Kwartet Musk zijn nóg bezig aan verschillende studies, zo dat ze hun tijd zo rendabel mogelijk moeten verdelen. Dat is trouwens ook de reden, dat ze voorlopig nog tevreden zijn met 2 optredens per maand, want elke .week een, zou te veel zijn van het goede. Alle Musk-leden hebben een muzi kale opleiding. Zo speelt Walter Do'bbelaer al zeven jaar accordeon. Ro nald de Roeck, de benjamin, is van plan om de komende ja ren conservatorium te gaan doen, maiar de nodige ervaring heeft bij inmiddels al opge daan viia de muziekschool van St. Niklaas. Ook al wijden de leden van de Musk-farrulie zich in volle overgave aan hun grote liefde, de muziek, dit wil nog niet zeggen, dat ze helemal geen problemen hebben. De jongste dansavond die ze organiseer den werd eigenlijk een fiasco. „Tegen teleurstellingen moet je kunnen", vindt ma Do-bbe- laer. En dan is er natuurlijk nog de moordende concurren tie van andere bands. „Die concurrentie is erg groot en weet je wat het is: In een dorp speelt dat nog veel meer dan in een stad. Er zitten hier in de omtrek veel orkesten", aldus Walther Dobbelaer, die koste wat kost met „Musk" iets wil bereiken, ook al zijn het nu nog voornamelijk oude re mensen, die ze onder hun fans tellen. Ronald de Roeck heeft, voordat hij bij het kwartet kwam, deel uitgemaakt van een pop-groep. Mist hij die sfeer niiet? Ronald: „Het was een slechte groep. Dan heb ik liever Musk". Ook hij is over- *uigd van het feit. dat er voor het kwartet een aardige toe komst is weggelegd en dat de eenzijdige belangstelling voor het orkest van voorbijgaande aard is. „Muziek is geen la- waad. Daar moet j-e van uit gaian. Als je dan goede muziek voor de jongeren brengt, waarom zouden de ouderen diat dan niet mooi vinden?" (Van een onzer verslaggevers) SINT NIKLAAS Vanaf 15.30 uur morgenmiddag (zaterdag) zullen vanaf het Marktplein in Sint Niklaas dertien ballons op stijgen, waarvoor maar liefst 8000 kubieke meter waterstofgas aangevoerd moet worden. Voor de vijfentwintigste keer wordt namelijk dit week end de internationale lan dingswedstrijd voor luchtbal lons gehouden. De ballons- i landen in een van vijfentwintig kilo meter op een plaats, die de de hand van de piloot zelf aan heersende wir voor de stairt heeft aangeduid Competities voor het steeds maar kleiner wordende ras ballonva-arders, worden gezien het gevaar va-n hoogspanningsdraden én het groeiend vliegtuigverkeer. Zo ligt Sint Niklaais boven de luchtcorridor Brussel - Lon den. Aan de wedstrijd van zater dag doen twee vrouwen mee. Het zijn de bekende Nini Boesman uit Den Haag en de Brusselse Jeanne de B-ast. Verdere deelnemers zijn de Amerikaan Don Piccard, neef van de wereldberoemde pro fessor, die verscheidene wereld records heeft en de hete luchtballon-spart in Amerika propageerde, Voorts doet de Nederlander Ben Steema mee, de Belgen Van den Bemden, Schaut, de Zwitser Dolder, Ledermann en Ki-auer, de Duitsers Eckert en Haueisen, de Fran-sen. Guyo- mard en Doflfus. Dollf-us is 79 jaar. Hij is een van de legendari sche figuren van deze sport, Het evenement, dat wordt ge houden in het kader van -die bevrijdingsfeesten, trekt in Sint Niklaas elk jaar duizen den toeschouwers, onder wie veel N- (Van een onzer verslaggevers) HULST Het college van b, en w. van Hulst zal de gemeenteraad in september Dm een uitspraak vragen over wat er met de voormalige boerderij van „Boel" dient te gebeuren. Aanvankelijk be stond het plan om tot restau ratie over te gaan, maar bij b. en w. is daarvoor de animo nu deels verdwenen, nadat geble ken is dat de kosten 1,5 a 2 ton hoger zullen uitvallen. Van de uitspraak van de gemeenteraad zal moeten af hangen wat er gaat gebeuren. Volgens burgemeester P. Mol- thoft zal misschien de moge lijkheid onder ogen gezien moeten worden, dat er nog slechts één acceptabele oplos sing rest: namelijk afbraak. Zoals bekend bestond het plan Om in de boerderij na restau ratie het oudheidkundige mu seum onder te brengen. De gedachten wat dit betreft gaan nu uit naar het voormalige pand van De Gier. Ook dat is door de gemeente in eigendom overgenomen en wacht op re constructie in september valt er ook een voorstel te ver wachten met betrekking tot de aankoop van het pand van de familie Seydlitz aan de markt. Er is voorlopig overeenstem ming bereikt over de verkoop. B. en w. denken aan de moge lijkheid om er in de toekomst eventueel het stadskantoor on der te brengen, maar dat zal niet kunnen gebeuren voordat er een grondige restauratie is geweest. Daaraan zal monu mentenzorg uitvoerig te pas mioeten komen. Voor de ge meente Hulst heeft dit pand een grote historische waarde omdat het de woning is ge weest van de eerste gouver neur va-n Staats-Vlaanderen. Een en ander is woensda-gmor gen door burgemeester P. Mol thoff meegedeeld, tijdens zijn maandelijkse persconferen tie. Daarbij zijn ook verschillen de andere zaken aan de orde gekomen, onder meer met be trekking tot de wederopbouw van de binnenstad. In septem ber zal in samenwerking met de Hulsterse Woningbouwver eniging de eerste pa-al worden geslagen voor de nieuwe be bouwing van het centrum. De gemeente is daar op dit mo ment al aan toe, .maar er moet nog gewacht worden, totdat de „heipalen „gehard" zijn. Daar mee zijn vier weken gepaard. Daarna kan de eerste paal de Hulster bodem in. Er zullen 52 nieuwe woningen komen, waaronder 39 bejaarden wonin gen. Deze laatsten zijn gepland in het bestemmingsplan Koe- kebakkershoek. (Van eein onzer verslaggevers) HULST De Zeeuwsch- Vlaamse Tramwegmaatschap pij staat bij de Oost Zeeuwsch-Vlaamse gemeente raden nog steeds in de belang stelling. Gisteravond zijn de jongste routewijzigingen weer ter sprake gekomen in de ge meenteraad van Hulst. - De heer Eeman hield een pleidooi om de ZVTM-bussen weer terug naar de Hulster markt te halen, waar ze sinds de nieuwe dienstregeling zijn verdwenen. De heer Colsen pleitte voor betere voorzienin gen voor de passagiers, die bij het station op bussen moeten wachten. Hier is de nieuwe hoofdhalte van Hulst geves tigd, ma-ar elke wachtaccom- modatie ontbreekt er. Colsen: „Het is daar gewoon een troep. Als het regent, moét je met laarzen naar de bussen". De heer Van Ruymbéke on derstreepte het betoog van zijn collega-raadsleden voor Zover het de accommodatie bij het station betrof. (Van onze correspondent) YËRSEKE Een lek in de waterleiding bij Vlake, ver moedelijk veroorzaakt door graafwerkzaamheden aan de gelijknamige tunnel, heeft de bewoners van Yereeke woens dagnacht en een deel van de donderdag op rantsoen gezet. De huisvrouwen werden ge waarschuwd om het zuinigjes aan te doen, maar met na-me de mosselkookbedrijven leden aanzienlijke schade. Wie daar voor zal moeten opdraaien, is nog niet bekend. Het lek in de hoofdleiding goed voor een da-uk van 8 atm,, liet een me tershoge fontein zie» ZUIDZANDE Gisteroch tend rond 8 uur zijn de leden van de Zuidzan-dse harmonie „Veronica" vertrokken voor hun bijna 700 kilometer lange reis naar d'Evron in Frankrijk, Het gezelschap is uitgenodigd door de traditionele vleesfees- ten muzikale luister bij te zet ten. „Veronica" doet dit samen met de Goese volksdansgroep „Kasporgo", die vanavond de reis naar Frankrijk aanvangt. Met de harmonie reisden on der meer ook burgemeester A. Schipper van Oostburg, gede puteerde J. Schlingrnan-n, en afgevaardigden van d-e Oost- burgse winkeliers mee, Zondag avond laat wordt het gezel schap weer in Zuidzande te rugverwacht. Vogelvreugd De vogel vereniging „Vogelyreugd" te Hulst houdt vandaag (vrijdag) om 20.30 uur, een algemene vergadering ih café de Ster. Voornaamste punten van be spreking zullen zijn de viering van het 25-jarige bestaan va-n de vereniging en de dit jaar te organiseren vogeibeurs en vo- geltenitoonstellinE. Schieting In café P. Leer- aert-Nijs te Hulst wordt zater dag een prjjsschiefing georga niseerd op de liggende wip. Deze schieting begint om drie uur. examens GOES Geslaagd aan Het Goese Lyceum voor eindexa men HBS-B: Marinus van Oe- veren uit Kortgene, Jaap Meulpolder uit 's-Heer Aren-dskerke, Arie van Nie,u- wénhuijzen uit Oudelande. (Van onze correspondent) HULST Het eerste elftal van de voetbalvereniging HVV'24 heeft op eigen terrein een wedstrijdje gespeeld tegen de Hulster Al-junioren- Voor de rust konden de A- junioren het eerste nog wel bijbenen, maar men kon na de hervatting niet verhinderen d-at het eerste nog mêt 4—1 zou winnen, na een ruststand van 11. De doelpuntenmakers van HVV'24 1 waren: R, de Badts (2x), J. de Booy en P. V.d. Wiele. P. Lockefeer soóOrde heit enige Al-doelpu-nt. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het gemeentebe stuur vam Hulst heeft voor het bezoek vain prinses Beatrix en prins Claus op 28 september aan Hulst een bedrag van 5000 gulden uitgetrokken. In de gemeenteraad zijn gis teravond over de hoogte van dit krediet door het raadslid De Keyzer vragen gesteld. Burgemeester Molthoff in ant woord daarop: „Als je hoog bezoek ontvangt, moet je je huiskamer in orde maken". Volgens zijn betoog wil het Hulster college de waardering voor het bezoek, door middel van een hartelijke Ontvangst, duidelijk maken. Het konink lijk paar zal 1,5 uur in Hulst blijven om er te praten over allerhande problemen. Bal Aanstaande zaterdag en zondagavond wordt tijdens de Sasse kermis in zaal Plane tarium, Noordweststraat 3 te Sas van Gent een gehuwden bal gehouden met het orkest van Firmin Steyaert en zijn hammondorgel. De drummer is Rudie Steyaert en als zanger treedt Konraad op. -

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2