Loongrens ziekenfonds naar f 20.900 Meisje van 13 gewurgd in Hilvarenbeek LTS-er (14) bekent wurgmoord op 4-jarig jongetje Kijkgeld op 108 gulden JIUOENEMUMK VOOR HARTOPERATIES VOORGOED DICHT" Vandaag VROUW BEKENT HUUR- MOORD AANTAL MISDRIJVEN IN ZEELAND STIJGT BELGISCHE POLLEKE" OVERLEDEN GOUD VOOR WIM RUSKA IAJh BOS GEVONDEN Wetsontwerp minister Engels: Staat Hulster José in testament? ALS REGERING ADVIES ZIEKENFONDSRAAD OPVOLGT: Premie voor bijzondere ziektekosten fors omboog F ievet (Hartpatiën ten vereniging) Ook man uit Vlissingen bij hotelbrand omgekomen Zusters nemen parochies over Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1972 26e Jaargang N. 8944 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 tegels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m, 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem UTRECHT (ANP) De Zie kenfondsraad heeft de rege ring gisteren geadviseerd, de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering per 1 januari 1972 met 11,17 procent te verhogen van 18.800 tot 20.900. Deze verhoging is ge baseerd op het gemiddelde van de loon- en prijsstijging in de periode juli 1971 - juli 1972. De raad zag geen aanlei ding voor een extra aanpas sing van het loongrensbedrag. Het wettelijk aanpassings mechanisme heeft een gelei delijke, geringe daling van het percentage verplicht verze kerden tot gevolg. Het per centage waarmee de lonen ge middeld stijgen overtreft na melijk het percentage waar mee de loongrens omhoog gaat. Maar volgens de Zieken fondsraad zal een verhoging van de loongrens met ruim 11 procent niet leiden tot een „beduidende" vermindering van het aantal verplicht ver zekerden ingevolge de zieken fondswet. Het maximum premie-dag loon ingevolge de coördinatie- wet sociale verzekering komt, als de regering het advies van de Ziekenfondsraad opvolgt, per 1 januari van 61,op 68,—. De ziekenfondsraad heeft gisteren ook besloten, de re gering te adviseren de pre mie voor de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten per 1 januari 1973 te verhogen van 2 tot 2,51 procent noodza kelijk. Bij het premie-advies is wel rekening gehouden met opne ming van tandheelkundige hulp in AWBZ-inrichtingen in het verstrekkingenpakket 2,2 miljoen), maar niet met een verdere uitbreiding van het pakket. De sterke stijging van de AWBZ-premie houdt nauw verband met de uitgaven die de rijksoverheid naar deze sector van de sociale verzeke ring overhevelt. Het percen tage van de kosten dat dooi de rijksoverheid wordt gedekt is sinds 1968 gedaald van 69 tot 28. Aanzienlijk gedaald zijn bijvoorbeeld de over heidsuitgaven krachtens de algemene bijstandswet en die voor kinderbescherming, psy chopatenzorg, academische ziekenhuizen, sociaal-psychia trische diensten enz. Verder noemt de raad het noodzakelijk, dat onnodige uitgaven worden vermeden bij nieuwbouw. De 13-jarige Dili Tooten, die gistermiddag vermoord is ge vonden. (Van een onzer verslaggevers) HILVARENBEEK Gister middag om kwart voor vier is aan een bosrand nabij de Beek- se Bergen het stoffelijk over schot gevonden van de 13-ja- rige Lili Tooten uit Hilvaren beek, die sinds zondagavond werd vermist. Naar aanleiding van een tip, over een fiets, die daar onbe heerd in de omgeving stond, en die van het meisje bleek te zijn, is donderdagmiddag een speurtocht ingezet, waaraan behalve 7 politiemensen ook 6 militairen en 2 boswachters deelnamen. Burgemeester J. Meuwese van Hilvarenbeek, die zich bij het gezelschap voegde, ontdek te op een gegeven moment een paar sandalen, die eveneens van het vermiste meisje bleken te zijn. Een intensiever onderzoek in de buurt van de sandalen, leid de tot de ontdekking van het stoffelijk overschot, dat geheel gekleed onder wat bosgrond en takken in een greppel werd ge vonden. De sectie van dr. Zeldenrust wees uit, dat het meisje ge wurgd is. Zij had bovendien en. kele verwondingen aan het ge laat. De sectie wees voorts uit. dat van een zedenmisdrijf ver moedelijk geen sprake is. In Delfts park DELET (AN1') Een veer tienjarige LTS-lcerling heeft bekend de vierjarige Johnny Krijgsman uit Delft te hebben gewurgd. Het kind werd woens dagavond tegen zeven uur dood aangetroffen in een park aan de Becthovenlaan in Delft. De politic heeft een stukje touw gevonden waarmee het kind vermoedelijk is vermoord. Over het motief van de wur ging tast de politie nog in het duister. De verdachte weigert zich nader over het gebeurde uit te laten. Ook een recon structie heeft geen nieuwe aan wijzingen opgeleverd. Volgens de politie maakt de jongen tij dens de verhoren een zeer kal me indruk. Johnny Krijgsman werd woensdagmiddag omstreeks drie uur vermist. Nadat zijn moeder eerst zelf geruime tijd naar het kind had gezocht, heeft zij tegen zes uur de po litie ingeschakeld. Ongeveer een uur later vond deze de kleuter. De jongen die thans heeft be kend, werd aanvankelijk als getuige gehoord. Later werd hij als mogelijke verdachte be. schouwd en aangehouden. De jongen is met de kinder politie in aanraking geweest wegens inbraak met diefstal en baldadigheid. Het park aan de Beethoven- laan ligt in het uiterste zuid westen van Delft, vlak bij een woonwijk. Kinderen beschou wen dit park als hun speelter rein, terwijl het ook veel be zocht wordt door moeders met kleine kinderen. Het slacht offertje woonde dicht bij het park. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Minister Engels van CRM wil het luister- en kijkgeld van 75 gulden nu tot 108 gulden verhogen. Dit houdt een stij ging in van 44 procent. Dc voorgestelde verhoging zal voor twee jaar (1973 en 1974) moeten gelden. Tot nu toe werd de omroepbijdrage altijd voor een periode van vier jaar onveranderd vastgesteld. Het door de minister opge stelde wetsontwerp moet nog formeel door de ministerraad worden goedgekeurd. Na goed keuring door de Raad van State wordt het wetsontwerp aan het Parlement aangeboden. De minister is met de verho ging niet tegemoet gekomen aan de wens van de NOS, die eerder in haar meerjarenplan een omroepbijdrage van 140 gulden per jaar had gevraagd voor de komende vier jaar. De NOS vindt een stijging met 87 procent van de omroepbijdrage nodig, omdat anders over de komende vier jaar een tekort van 871 miljoen gulden zou ontstaan, wanneer de loonkos ten met 12i/2 procent stijgen. De omroepen zouden graag gezien hebben dat de omroep bijdrage elk jaar wordt ver hoogd en aangepast aan het ge. stegen loon- en prijspeil. Door aan de voorgestelde verhoging het besluit te koppelen, dat de ze verhoging voor twee jaar zal gelden, heeft de minister blijk baar gekozen voor een midden weg. STAD EN STREEK Beatrix en Claus komen Zeeland bekijken. Pagina 3. Bouwstop in Terneuzen-. rust in Zeldenrust. Pagina 5. FINANCIëN EN ECONOMIE Hollanders infiltreren op Duitse bloemenmarkt. Pagina 23. BINNEN- EN BUITENLAND Prins Karei Hugo ge wond bij parachute springen. Pagina 13. KUNST EN CULTUUR Reuze Reuzenverhalen. Pagina 15. RADIO EN TELEVISIE Sonneveld-show op Nieuwjaarsdag. Pagina 21. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „De hartkliniek van het academisch ziekenhuis in Utrecht, die in 1970 gebouwd werd (kosten 10 miljoen gul den, exclusief de ultra-moder ne apparatuur) maar nog nim mer gebruikt is, zal ook in de toekomst niet meer gebruikt worden voor het oorspronke lijke doel: een zelfstandige en volwaardige hartkliniek". Tot deze slotsom is de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging geko men. De hartpatiëntenvereniging vindt dat de maat nu vol is. Zij heeft besloten een zwart boek samen te stellen over de moeilijkheden in de Neder landse hartcentra. Zoals bericht zijn ook de open hartoperaties (waarbij een hartlong-machine wordt ingeschakeld) in Tilburg en Eindhoven wegens interne conflicten in de medische staf stop gezet. De kern van de problemen in Utrecht wordt gevormd door de kwestie rond de opvolging van prof. dr. J. Wieberdink. die in 1970 een operatieverbod kreeg en uiteindelijk ontslag nam. Hierdoor kwam de hart kliniek stil te liggen. Met de benoeming van een opvolger zou het probleem opgelost zijn. Deze is er na twee jaar nog steeds niet. Voorzitter H. Fievet van de hartpatiëntenvereniging heeft nu uit zeer betrouwbare bron vernomen dat de faculteitsraad van de medische faculteit Utrecht op 15 augustus heeft besloten in principe geen open hartoperaties meer te verrich ten in de kliniek van het aca demisch ziekenhuis in Utrecht. Bovendien werd besloten de vacature Wieberdink voorals nog te laten openstaan. „Dit komt er op neer", aldus de heer Fievet, „dat er in Utrecht een gloednieuwe hartkliniek voor open hartoperaties gesloten wordt". Gevraagd of de Utrechtse fa culteitsraad inderdaad genoem de beslissingen heeft genomen zei ex-premier P. de Jong, voorzitter van het indertijd in gestelde Gemeenschappelijk Coördinerend Bestuursorgaan ter bevordering van een voor lopige oplossing van het con fiict, in dit stadium liever geen commentaar te geven. Wel zei hij ons, dat het gegeven niet vreselijk ver bezi.jden de waai heid was. (Vervolg op pagina 13) (Van een onzer verslaggevers) WINTERSWIJK Uit de resten van het afgebrande ho tel in Winterswijk is nog een derde slachtoffer tevoorschijn gehaald. Het is de 30-jarige vertegenwoordiger R. G. Eland uit Vlissingen. EINDHOVEN (ANP). —De 44-jarige gescheiden vrouw Sophia B. heeft de 31-jarige Belg P.J.D. uit Lommei (Bel gië) aangewezen als dc moor denaar van Frits Amting (49), die zondag met vijf schoten in het hoofd in een auto bij Eer- sel (NB) werd gevonden. De Belg ontkent echter. De vrouw heeft de rijkspoli tie ook gezegd hoe veel geld zij voor de huurmoord over had. De grootte van het be drag wil de politie nog niet noemen. De vrouw vertelde het geld te hebben geleend onder voorwendsel dat zij de aanleg van een elektriciteits kabel moest betalen. In deze moordzaak zijn tot dusver vijf personen gearres teerd. Twee van hen, beiden uit Eersel zijn gisteravond on vrij e voeten gestild Sophia verklaarde de politie dat de moord dicht bij haar bungalow waar zij Amting niet meer wilde ontvangen heeft gepleegd. Zij zegt dat zii tijdens de schietpartij za terdagavond niet thuis was. Zij verbleef al eniige tiid el ders in Eersel. Amting was dikwijls in de buurt van de bungalow die erg eenzaam ligt, om te kijken of Sophia B. er al in woonde. De dader heeft zijn slachtoffer er vermoedelijk toe gebracht naar de bungalow te rijden. Beiden zijn zaterdag op de dag van de moord te Eersel in een woning gezien. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBÜRG Er w sprake van een duidelijke toe name van de criminaliteit in Zeeland. In het gebied waarin het district Middelburg van de rijkspolitie de orde handhaaft (praktisch de gehele provin cie, met uitzondering van de gemeenten Goes. Terneuzen. Vlissingen en Middelburg) is het percentage misdrijven tus sen 1970 en 1971 met 33.6 gestegen. Dit blijkt uit recente gege vens, die ons werdcu verstrekt door de districtscommandant van de rijkspolitie, majoor W.D. Lanting. In 1970 werden 1320 misdrijven (geen ver keersovertredingen) ter kennis van dc rijkspolitie in Zeeland gebracht. In 1971 waren het er 1764. Het oplossingspercentage vertoont geen belangrijke ver andering. Het schommelt in de buurt van de 56 procent. Dat houdt in. dat in absolute cij fers het aantal onopgeloste misdrijven jaarlijks groter wordt. Opvallend is, aldus majoor Lanting, dat een zeer groot aantal misdrijven thuishoort in dc categorie „diefstal met braak". De objecten zijn heel dikwijls de tweede woningen, de zomerhuisjes en de cara vans die men in grote getale in Zeeland vindt en waarin de mensen dom genoeg de kostbaarste dingen onbewaakt achterlaten. „Niet alleen radio en tv-toestcllcn staan maanden onbewaakt in die afgelegen houwseltjes", zegt majoor Lanting, „maar je vindt er ook nog weieens kostbaar an tiek". Een probleem apart is, dat veel diefstallen pas maanden nadat ze gepleegd zijn, door de benadeelden worden aange geven. „Ze ontdekken ze pas als ze hun tweede woning weer eens bezoeken", aldus dc districtscommandant. (Voor een interview niet majoor Lanting, de nieuwbe noemde commandant in het district Middelburg zie pagina 3). Een archieffoto van „Potieke" en José, (ADVERTENTIES) hoe overleven we de botsing met morgen Verkrijgbaar in de boekhandel Bij de mensen in La Ligua, Chili, heerst veel moedeloos heid omdat de levenssituatie slecht is. Lang heeft de kerk toegekeken; nu doet ze iets on der leiding van de enthousiaste bisschop van San Felipe. In veel plaatsen en streken waren geen priesters meer. Nu vraagt de bisschop aan zusters het pas toraal werk in deze plaatsen en gebieden op zich te nemen, en tevens om de mensen sociaal bewust te maken van dé situa tie. Zo nam Zuster C. Rood twee parochies aan. Maar het werk is afmattend, omdat ze zonder vervoermiddel een ge bied van 85 bij 80 kilometer moet doorkruisen om de men sen te kunnen bereiken. Ze loopt nu, lift op vrachtwagens of gaat met paard en kar. Maar het werk komt zo niet van de grond Voor zuster Rood zou een kleine auto een ware uit komst betekenen. Dit is een van de 323 aanvragen om vervoermiddelen van mis sionarissen, waarvoor de MI VA in het afgelopen week-einde haar bliksem-aktie hield. Een aktie om in één slag aan 323 missionarissen en eigenlandse krachten het zo noodzakelijke vervoer te geven, waarmee ze dc afstanden naar hun mensen kunnen overbruggen. Hielp U reeds afgelopen week einde? Dan onze hartelijke dank. Vergat U het? Stel dan niet uit en doe het alsnog; het is gewoon nodig. Dit is het giro-nummer: Giro 27 22 49 - MIVA Keizersgracht 525 - Amsterdam 99 (Van een onzer verslaggevers) MEERBEKE/HULST Pol- Icke is dood. De 63-jarige Bel gische landbouwer - miljonair Pol van der Perre (voor vrien den: „Polleke"), die dit voor jaar in het nieuws kwam door zijn huwelijk met de Hulster 'José J., heeft de emoties van zijn nieuwe bestaan niet aange kund. Hij is afgelopen zondag middag aan een hartinfarct be zweken en wordt vanmorgen om 11.00 uur begraven. Daarmee is een eind geko men aan een „idylle", die nage noeg alle Belgische voorpagi na's heeft gehaald. Polleke speelde namelijk de hoofdrol in de driehoeksverhouding tussen hemzelf, zijn „vrouw" José cn haai' vaste vriend Rogier C. Toen José begin dit jaar uit de vrouwengevangenis in Rotter dam was ontslagen, waar ze een gevangenistrsaf had uitge zeten voor de mislukte overval op de Raiffeisenbank in Hulst, viel ze van de ene verbazing in de andere. Op een avond meldde Polleke waarvan tot dan toe nog nooit iemand had gehoord zich onaangekondigd aan de toog van café „José" in Meer- beke, met de laconieke mede deling, dat hij met José wenste te trouwen. José had daar wel oren naar Niet dat Polleke een attractieve charmeur was, maar hij had.... frankskes. Er bestond slechts een klein probleempje: José had 'n vaste vriend. En dat was Rogier. Voor Polleke betekende dat geen belemmering. Hij kreeg het zover, dat hij Rogier C.'s liefde voor José af kocht met een peperdure Ame rikaanse sportwagen als cadeau en de toezegging, dat hij Rogier als zijn zoon zou opnemen Alle drie de partners gingen akkoord en de voorbereidingen voor het huwelijk werden ge troffen. In mei zou het voltrok ken zijn, ware het niet, dat een attente Belgische ambtenaar er achter kwam, dat José's echt scheidingspapieren niet in orde waren. Het paar probeerde het later in Ukkel nog eens en daar zou het huwelijk, volgens de le zing' van José, inderdaad zijn voltrokken. Die lezing blijkt op enkele puntjes niet helemaal contro leer, zodat nog' steeds niet voor 100 jirocent vast staat of het huwelijk al dan niet is voltrok ken. Vast staat wel,, dat Polle ke de afgelopen maanden, elk uur in José's nabijheid heeft doorgebracht. José zelf heeft het erg druk gehad met de ex ploitatie van haar café. Ze moet namelijk de steun van vriend Rogier missen, want die zit op dit moment in een Bel gische gevangenis, verdacht van overvallen op een grens wisselkantoor in Sas van Gent en op een landbouwer in Ter neuzen die daarbij schotwon den opliep. Polleke zal in de nagedach tenis van José nog wel lang blijven bestaan, want ze is er vast van overtuigd, dat haar naam voorkomt in het testa ment, dat vandaag na de begra fenis wordt voorgelezen. Als de geruchten waar zijn, moet Polleke tijdens zijn saaie be staan een aardig fortuintje hebben opgebouwd. Of José daarin werkelijk zal meedelen, moet vandaag blijken. (Van onze sportredactie) MüNCIIEN Wim Ruska heeft voor Nederland de eer ste gouden medaille in de wacht gesleept. Ruska werd gisteren Olympisch judokam pioen zwaargewicht door in de finale de Westduitser Klaus Glahn met een vol punt te verslaan. De Nederlandse hockey- ploeg blijft - het voortreffelijk doen. Nederland nam in groep B zelfs verrassend de leiding door zelf met 20 te winnen van Nieuw Zeeland, terwijl India een gelijk spel moest toestaan aan Polen. De Neder landse doelpunten kwamen opnieuw van het gevreesde „geheime" wapen van de oranjeploeg: de 26 ons zware superstick van Ties Kruize. In groep A nam Wes-t- Duitsland alleen de leiding door een opwindende 21 ze ge op de Olympische- en we reldkampioen Pakistan. (Zie verder onze sportpagina's)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1