SCHOENEN-INCIDENT ROND MARK SPITZ SCHARN MÜNCHEN ROUTINE- Worstelaar Barend Kops heeft geen KOKEN WACHT AF zorgen meer NUMMER Vreugde en verdriet lagen dicht bijeen BAAN- PLOEG BEKEND Zwemtop: vooruitgang maar ook weer achter sport münchen münchen HeÏn GROOTHUIS Vrijdag 1 september 1972 MüNCHEN Mark Spitz, de Amerikaanse zwemreus, lijkt de dans te ontspringen. Door dat Spitz tijdens één van de huldigingen plotseling met een sportschoen van een zeer be kend merk begon te zwaaien, dreigde er in de olympische wereld, opnieuw een zeer moeilijke zaak te ontstaan. Rusland diende de eis in, dat Spitz uit het zwemtoernooi zou worden gestoten en ook zijn medailles moest inleveren, omdat hij reclame had ge maakt. v Gistermiddag werd voorlopig de zaak in de doofpot gestopt, nadat de Amerikaanse Olympi sche delegatie en Mark Spitz zelf bij het IOC de verklaring hadden afgelegd, dat totaal geen opzet in het spel was ge weest. Spitz: „Het waren bijzonder oude schoenen en ik nam ze mee omdat ik de vorige keer tijdens de zogenaamde ere- ronde ergens in was gestapt. Dat risico wilde ik nu niet lo pen en daarom had ik die schoenen bij me. Dat ik naar het publiek heb gezwaaid met die schoen in mijn hand was een toeval. Daarnaast wist ik natuurlijk ook niet, dat de te levisie camera's op me waren gericht". 'zïfMBaScra De Amerikaan Mark Spitz en de schoenen. München MüNCHEN. Haico Scharn lijkt de Olympische Spelen af te giaan doen als een routinenummer. De Arnhemse atleet, die pas volgende week donderdag in de series van de 1500 meter uitkomt, beweegt zich bij zonder ontspannen door het Olympische dorp. „Waar zal ik me druk over ma ken. Ik probeer zoveel mogelijk in mijn dagelijks leefpatroon te blijven. door; men. MüNCHEN Ben Koken vindt, dat het parcours voor de individuele wegwedstrijd, die 6 september wordt verreden, hem uitstekend ligt. „We zijn er twee keer geweest", aldus de coureur uit Grevenbicht. „Er zitten twee lastige stukjes in. Ze zijn niet zo lang, maar toch kan het wel eens beslis send zijn. Het zijn toch acht ronden. Dus er moet heel wat geklommen worden". En dat klimmen ligt de Lim burger bijzonder goed, maar of hij ook inigezet wordt, weet Koken nog niet. Daarover valt de beslissing pas aan het eind van de week, ails Middelink de ploeg bekendmaakt. Koken: „Je hebt altijd hoop, maar de kansen zijn natuurlijk wel wat minder geworden niu de 100 km-ploeg zo fantastisch heeft gereden. Van die ploeg zullen toch twee of drie meedoen aan de individuele wedstrijd. Twee ds wel het minimum". Als hij niet wordt gekozen, legt Koken zich daar zonder meer bij neer. Koken: „Meneer Middelink weet het beste wie er geschikt zijn voor de wed strijd. Als hij me ndet in de ploeg zou opnemen, schik ik me daarin". Als hij inderdaad naast de bak zou vallen, vindt Koken het dan ndet zonde van de tijd die hij in zijn Olympisch avontuur heeft gestoken „Nee", zegt Koken beslist, „ik heb het er wel voor over. Olympische Spelen maak je misschien nooit meer mee. Ik heb het hier fantastisch naar m'n zin. Ik had het me nooit kunnen voorstellen. Je hoeft maar te kikken en je hebt het", aidus de 22-jarige landbouwer. k „Het is te hopen dat ze niet met aanpassingsmoeilijkheden krijgen te kampen. Want ai die toestanden hier, doen je in eer ste instantie toch wel wat. La ter ga je de zaak wat anders bekijken. Raak je ook een beetje vertrouwd met de leef- en werkgewoonten van b.v. de deelnemers uit de Afrikaanse landen. Maar in eerste instan tie kijk je toch wel je ogen uit", zegt de Arnhemmer die onmiddellijk de aandacht ves tigt op een aantal Zuidameri kanen die met grote Mexicaan se hoeden op en met tamboe rijnen en bongo's in de hand voor wat folkloristische sfeer zorgen. „Kijk, als je niet goed oppast, maken dergelijke situa ties je stapelgek". De Nederlandse ploeg, die vlak tegenover een vijftien verdie pingen hoge flat van o.a. de afvaardiging van Maleisië is ondergebracht, maakte gister morgen vroeg ook kennis met b.v. de „straf-expeditie" van een lid van de voetbalploeg van Maleisië. Omstreeks half acht was er een ontstellende herrie voor de deur van de Nederlanders. En wat gebeurde daar Een van de voetballers van Maleisiëë, die zich verslapen had of zich bewust aan de verplichte och tend-training had onttrokken, was door de team-manager hoogst persoonlijk uit het bed gehaald. En dat was beslist niet met zachte hand tot stand gekomen. Tijd om zich aan te kleden kreeg de man niet en met veel geschreeuw, schop pen, stompen en slaan werd de voetballer niet figuurlijk maar letterlijk door het dorp ge jaagd. Tot schande van zich zelf, want de team-manager joeg de nog altijd in pyjama gestoken Olympiade-ganger tot buiten de poorten van het dorp na. „Ja" zegt Haico Scharn, „dat kun je hier allemaal mee maken. Het is een echt dorp. Met dus allerlei vreemde situ aties en voorvallen. Maar dat is begrijpelijk. Per slot van re kening wonen we hier met 12.000 en in een Nederlands dorp van deze omvang gebeu ren ook weieens vreemde din gen. Maar de zaak staat hier allemaal zo krap op elkaar en is dus ook zo compact bijeen gebracht, dat men snel van al les op de hoogte is of men het gewoon zelf meemaakt". MüNCHEN. De Nederlandse afvaardiging in Mün chen kent twee bijzonder kleine équipes: schermen en worstelen. Op beide num mers heeft Nederland maar één man ingeschreven. Bjj het schermen met sa- breur Eddy Ham (die overigens al op overtuigende wijze voor verdere Olym pische strijd werd uitgeschakeld) en bij het worstelen met Barend Kops uit Pur- merend, die pas begin volgende week bij het Grieks-Romeins worstelen in actie komt. Zowel Eddy Haim als Barend Kops hebben een chef d'equipe gekregen. Voor worstelaar Kops is dat de Tegelenaar Ho- vens, een aanwijzing waarmee Kops het in eerste instantie niet eens was omdat hij liever in München begeleid was ge weest door zijn eigen trainer in plaats van de administra teur van de bond. Van spanningen tussen Kops en zijn chef d'equipe is in München niets meer te mer ken. Barend Kops heeft im mers ingezien dat zijn chef d'equipe bijzonder veel voor hem weet te versieren. Dat hij alles in het werk stelt om zo sterk mogelijke sparrangpart- ners voor hem te vinden. En nu zegt Kops, die in de gewichtsklasse 90 kg uitkomt, zeer nadrukkelijk: „Ik heb nergens meer over te klagen. De voorbereiding op mijn wed strijden is uitstekend". Chef d'equipe Hovens heeft op vele plaatsen gespionneerd om uiteindelijk de beste trainings genoten voor Kops te vinden. Hovens is er namelijk vast van overtuigd dat Barend Kops in München ver kan komen. Hij zegt: „Barend is gewoon een ijzersterke knaap. Je wordt ook maar niet voor niets zesde bij de Europese kampioen schappen. We hebben er nu vooral op gewerkt, dat de wedstrijdinstelling van Barend erg positief gaat worden. Daarom hebben we na enkele dagen ook van trainings-part ners gewisseld". In eerste instantie was Kops met de worstelaars van o.a. de Philijppijnen, Noord-Korea en Beigié in een groep te vinden. „Maar dat was niks", oordeel de Hovens. „Bij het moderne worstelen is het nu eenmaal noodzakelijk dat men altijd het initiatief neemt. Verdedi gen betekent puntenverlies. En dat gebeurde tijdens de eerste traindngsdiagen nogal eens". Daarom ging Chris Hovens op zoek naar andere trainings-, kandidaten. En hij vond ze in de schitterende trainingsac-j commodatie in München. „Het werden de Noren en de Denen.- Tegen die knapen kan Barend- tijdens zijn dagelijkse training van een uur, verschillende partijen van 9 minuten maken, waarin erg positief wordt ge werkt. En dat hebben we hard nodig. Want Barend moet goed in de gaten krijgen dat hij hier als kanshebber in actie komt We werken er gewoon naar toe dat Barend vol zelfver trouwen komt te zitten. Want wat die Russen hier allemaal doen, dat kan onze Barend ook". Enkele dagen geleden kwam ineens een klein probleem om de hoek kijken. De Grieks-Ro. meinse worstelaar was name lijk te bang dat door het vele en ook bijzonder goede eten in het Olympisch dorp, zijn ge wicht te snel toenam. Zeer nauwkeurig was daarom iedere dag het menu samenge steld. Maar wat ging gebeu ren Door de intensieve zware training kwam Kops te ver on der zijn gewicht van 90 kilo terecht. „We zijn toen maar eens flink gaan bij-eten. Wat extra biefstuk doet natuurlijk wel erg veel goed. En biefstuk kun je hier net zoveel eten als je maar wilt", zegt de nu weer optimaal op gewicht zijnde Kops. Dus vroeg op en niet al te laat naar bed. Daarnaast na. tuurlijk eten en drinken op de tijdstippen die ik ook thuis ge wend ben," zegt hij in de in ternationale club van het Olym pische dorp. De Arnhemmer kan zich op de meest ideale wijze op zijn wedstrijden voorbereiden. Hij heeft een zee van tijd om te trainen en daarnaast voldoen de mogelijkheden voor ont spanning gevonden. „Ik ver veel me hier totaal niet. Ruim een week-ben ik nu in Mün chen en kan me helemaal met de atletiek bezig houden. Wat wil je nu nog meer. Je voelt je gewoon een beetje een prof. Overal zijn trainingsbanen en er is altijd wel plaats om wat werk te doen. Ook op de mo menten dat Nederland geen of ficiële trainingstijd heeft. Een nog idealere voorbereiding op een wedstrijd kan ik me ge woon niet voorstellen". Veel op zijn kamer is hij ndet MüNCHEN. „Het is ge lukt Ik heb mijn cadeau binnen," schreeuwde de Amerikaanse vrije-slag- zwemster Jane Barkman voordat zij de Olympische gouden medaille in de hand kreeg. „Een auto, een auto!" gilde de langharige Ameri kaanse nog uit. Later, nadat eindelijk haar geforceerde lach had plaatsge maakt voor een onweerstaan bare huilbui, zei ze: „Had ik zoiets wel mogen zeggen? Word ik nu niet direct tot prof uit geroepen? Maar mijn ouders hebben me die auto beloofd als ik met een gouden plak thuis kom. En dan verdien je toch niets. Je krijgt alleen maar iets cadeau. Dat mag toch wel?" Jane Barkman was een van de gelukkigste Amerikaanse meis jes uit de geweldige estafette ploeg, die mogelijk wel het meest fantastische wereldre cord van deze Spelen heeft ge vestigd. De 4 x 100 meter ging in 3.55.19. Alle zwemsters zwommen de 100 meter dus binnen de minuut. Shirley Ba- bashoff was met 58.18 sec. als laatste Amerikaanse zwemster wel de allersnelste, maar San dra Neilson (58.98), Jennifer Kemp (58.99) en Jane Bark man (59.03) deden toch ook een welhaast ongelooflijke duit in het zakje. De vreugde van Jane Barkman stond nog geen half uur later in schrille tegenstelling tot hetgeen er allemaal rond de kort daarvoor ook nog glunde rende Shirley Babashoft ge beurde. De Amerikaanse, die in een al les of niets gevecht in de esta fette de Oostduitse zwemster Kornelia Ender had achter haald. keerde op de 400 meter vrije slag met lege handen uit het bad. ,Ik was nog lang niet op krachten gekomen, toen ik voo'- de tweede finale van de- ze avond möest aantreden. Goud in de estafette is natuur lijk niet te benijden, maar ik had ook zo graag op dit per soonlijke nummer op een van die trapjes willen staan". Het was duidelijk. Shirley Ba- bashoff had niet mogen meed oen, toen de gouden ploeg al grappen makend in het zwem bad een ereronde maakie. Shirley was onmiddellijk naar een van de kamertjes onder de tribunes van het stadion ge bracht waar een stretch-bed klaar stond om wat uit te rus ten. En waar zij zich opnieuw moest concentreren op de vol gende slag. Een wedstrijd, die niet alleen Shirley een teleurstelling be zorgde. Ook de Nederlandse meisjes Hansje Bunschoten (zevende) en Anke Rijnders (achtste) gingen ten onder bij het geweld van de Australische Shane Gould, die op onweer staanbare wijze revanche nam voor enkele eerdere persoon lijke en Australische vernede ringen en en passant ook een nieuw wereldrecord vestigde met 4.19.04. „De zwemsport is een keihar de zaak" griende Shirley Ba- bashoff toen het Austrlische volkslied klonk. „Er blijft gé- woon geen tijd meer voor een ander over". En die woorden sloegen natuurlijk op de Ame- rikaanse ploegleiding, die haar niet alleen, maar ook zo een zaam lieten, toen zij Zonder goud, zilver of brons naar de kleedkamer was teruggekeerd. Maar het was Jane Barkman die vreugde in de ogen van Shirley bracht. „Ik heb r.aar huis gebeld. En weet ie wat mijn moeder zei: „Je gaat na de Spelen met de drie andere meisjes minstens veertien da gen op onze kosten op vakan tie. En dat wordt dan een feest", gilde de nog altijd dol gelukkige Jane Barkman in de catacomben van het zwemsta- dion. Deze woorden gingen voorlo pig nog langs Shirley Babas- hoff. Een beetje wanhopig viel ze in de armen van haar land genote. En.huilend gingen' ze beide af. En dat is de andere kant van de medaille. Op de voorzijde staat topsport, maar de andere kant vertoont alleen een grote leegte. te vinden. „Daar vindt je ook maar weinig gezelligheid. Het is hier allemaal zo'n batonqen toestand. Gezelligheid moet je buiten zoeken, en die vindt je dan ook in het dorp volop. Op de kamer moet en kan je al leen maar wat rust vinden". Op zijn kamer is nog altijd één bed leeg. Behalve Scharn slaapt er ook al Sjef Hensgens. Het derde bed staat klaar voor de Oosterbeker Bram Wasse naar of voor de Nijmegenaar Jos Hermens: twee atleten die pas enkele dagen voor hun wedstrijden naar München ko- Haico Scharmt „In München is alles ideaal". Barend Kops: Problemen opgelost. MüNCHEN (ANP) De j achtervolgingsploeg, die mor-1 genmiddag op de Oiympsche| piste de kwalificatie gaat rij den, bestaat uit Peter Nieuwe- huis, Gerard Kamper, Roy Schuiten en Ad Dekkers. Dit heeft Frans Mahn beslist na de traningen van de afgelopen dagen, waarbij Nanno Bakker en Herman Ponsteen net niet sterk genoeg bleken te zijn om iemand van de ploeg te verdringen. Mahn heeft de formatie, die het straiks moet doem, op tijd laten rdjdiein. Het werd 4.33,8, op het oog niet zo'n daverende prestatie- „Maai- de vochtig heidsgraad speelt hiier een voorname rol. Als die Olympd- scht toren iets in de nevels staat dan worden er rottijden gemaiakt", aldus Mahn. Nico van Dam: „Er moet iets veranderen anders staan we in Montreal voor joker. flinke achterstand werden ge zwommen. En dit ondanks het feit, dat de estafette-ploeg op de 4 x 100 meter vrije slag zelfs voor de tweede maal op deze dag een nieuw nationaal record kon vestigen. Ook het feit, dat Hansje Bunschoten in de 400 meter vrije slag finale haar persoonlijke beste tijd met een aantal seconden verbeter de, deed aan de zaak niets af. „Want wat stelt het allemaal internationaal nog voor Als een Amerikaanse ploeg in een tijdsbestek van nog geen zes uur een wereldrecord op de estafette met liefst ruim 5 se conden kan verbeteren, dan kun je alleen maar zeggen, dat Nederland ondanks de vooruitgang toch weer een stuk verder achterop is ge raakt", aldus Nico van Dam. De Nederlandse zwemadvi- seurs hebben voor zij zich met de ploeg op München gingen voorbereiden op de Olympi sche Spelen, bij de zwembond een toekomstplan ingediend. „Maar", verklaart Jo Schreurs, „we zullen, na hetgeen we hier nu ai allemaal hebben ge zien, ons plan gewoon moeten herzien. Het moet veel harder worden, veel professioneler. Anders gaan we ons binnen zeer korte tijd alleen nog maar bezig houden met speel tuinwerk". (Van onze speciale verslaggever) MüNCHEN. „Mensen laten we eerlijk zijn. Laten we elkaar recht in de ogen kijken. Als er nu niet heel snel iets gaat veranderen in de Nederlandse zwemwe- reld, dan staan we over vier jaar bij de Olympische Spe len in Montreal volkomen voor joker." Zwemadviseur Nico van Dam luchtte direct na de finales zijn hart. Op een andere plaats conclu deerde Jo Schreurs, de tweede adviseur van de bond: „Als er jongens en meisjes zijn, die in de toekomst echt topsport wil len bedrijven (en dat is nog altijd een vrije keus) dan zal men moeten beseffen, dat er veel voor gedaan moet wor den. Niet alleen door de jon gens en meisjes, maar zelfs foor de ouders. We moeten he lemaal opnieuw beginnen", concludeerde Jo Schreurs. De zoveelste geweldige neder laag van de vaderlandse zwemtop heeft de ogen van ie dereen nu wagenwijd geopend. Nog nooit is er zo fel, zo kern achtig en zo snel over het probleem van topsport in Ne derland gesproken als gistera vond in het Olympische zwem- stadion waar de meest fabel achtige records tot stand kwa men en waarin alle Nederland se meisjes opnieuw op een

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 18