FRAAIE OVERWINNING VOOR AMSTERDAMMER Kruize ook nu weer topscorer Zege voor poloteam OJSSEilSl Van Doorn stelde teleur Nederlandse roeiploegen gedupeerd SJEF HENSGENS UITGESCHAKELD 999 ^0 Gouden plak voor Balczo Vier zwem- records Spitz opnieuw gouden plakken Nog drie GEBR. FABER S sport l&Sj Wat gebeurde er 14 mei 1948: Miniem 6000 OLYMPISCHE VLAGGEN Vrijdag 1 september 1972 17 21 München WIM RUSKA DE GOUDEN JUDOKA (Van een speciale ANP-verslaggever) MÜNCHEN Een doffe klap tegen het schot van het Nieuwzeelandse doel bege leidde het jubileumdoelpunt van Ties Kruize. Met een ve nijnige tik had de 19-jarige Ha genaar in de negende minuut van de belangrijke ontmoeting tegen de Nieuw-Zeelanders zijn tiende treffer in vier wedstrijden tot stand ge bracht. Opnieuw uit een straf- corner, opnieuw een door Frans Spits geforceerde straf- comer. Van dit moment af waren de rollen in de wed strijd omgekeerd. Nieuw-Zee- land. dat evenals Nederland ongeslagen was gestart, moest met de rug tegen de muur en verloor tenslotte met 20. Door nog een doelpunt van. Kruize. Uit eenstraf- eorner, geforceerd door- Frans Spits. Nederland speelde in deze ontmoeting' minder sterk dan de dag tevoren tegen Kenia, maar voor-al verdedigend wa ren de zaken bij Oranje weer uitstekend in orde. Wel was aanvoerder Nico Spits af en toe wat slordig in zijn passes maar echt gevaar ontstond er door de vanaf het begin sterk opdringende Nieuw-Zeelan ders zelden. Wel in de aller eerste minuut, toen zij een strafcorniar mochten nemen, waaruit Greg Dayman in schoot, de 'bal stuitte op de stick van Kick Thole. De Oramjeploeg liet de in het wit gestoken Nieuwzeelan- ders voorlopig komen en pro beerde via uitvallen strafcor- ners te forceren. Dat lukte in die negende minuut. Frans Spits, uitgekookt in hiet uitlok ken van. overtredingenbrak op rechts door, werd gevloerd en nam zalf de strafcorner. Ties Kruize zwaaide zijn zwa re stick en het was onverbid delijk 1—0. Het was een belangrijke voorsprong tegen deze sterke tegenstanders, die in het ver leden menigmaal een struikel blok voor de Nederlanders zijn geweest. Het doelpunt bracht rust in de Oranjegele deren. Men wist, dat het weer ging en dat stimuleerde de Nederlandse aanval. Kick Thole, „stoorzender" temidden van de Nieuw-Zeelandse ver dedigers, ging sterkere druk uitoefenen, waardoor meer Nederlandse spelers de gele genheid kregen om mee naar voren te gaan. Maar tot de rust kwam er geen verande ring in de stand. De Nieuw-Zeelanders ga ven zich niet gauw gewonnen. Daarvoor staan ze bekend. In de tweede helft bouwden zij dan ook een serie goede aan vallen op vaiak via de gevaar lijke kleurling Ramesh Patel op rechts, wiens acties wel tot enkele corners maar niet tot doelpunten leidden. Ook Ne derland kreeg kansen udit lan ge- en strafcorners maar Krui ze was zijn schot kwijt. Hal verwege de tweede helft be sloot hij zijn zware stick voor een lichter exemplaar te ver wisselen. „Ik was niet wend baar genoeg met die zware stick. Misschien, doe ik het dé volgende wedstrijden wel an dersom: de eerste helft licht en dan na rust met de zware stick". Ties Kruize had niet kunnen vermoeden, dat hij nu juist de wedstrijd zou gaan beslissen. Drie minuten voor tijd werd een boogbal van Kick Thole, die een pass had gekregen van de weer uitstekend spelende Wouters Leefers tot corner verwerkt. Thole zelf nam hem. Het werd een prachtige treffer van Kruize met die lichte stick. De Nieuw-Zeelandse doelman was kansloos. Nog even drongen de mannen van het zuidelijk halfrond sterk aan. Frans Spits en Jeroen Zweerts liepen waarschuwin gen op omdat zij te hardhan dig ingrepen en toen was het gebeurd. Allies wat Nederlands was juichte. Want mede door een verrassend gelijk spel van Polen tegen India wias de Ne- dierlandese ploeg in zijn poule alleen aan de leiding geko- (Van een speciale ANP-verslaggever) MÜNCHEN De 33-jarige Hongaar Andras Balczo heeft evenals vier jaar geleden tij dens de Olympische Spelen van Mexico goud en zilver behaald In de moderne vijfkamp. Moest hij in 1968 in het individuele klassement de Zweed Ferm nog voor laten gaan, ditmaal smaakte hij het genoegen het persoonlijke goud te bemach tigen. Balczo stelde teleur in het eerste onderdeel, het paardrij den, maar slaagde er toch in zijn puntenachterstand goed te maken. De Rus Onisjenko kreeg het zilver. Dit had hij te wijten aan een matige veld loop, het vijfde onderdeel. Ook het brons ging naar Rusland (Pawel Lednow). De Brit Fox won in een uiterste krachtsin spanning de veldloop, maar kwam toch nog 17 punten te kort voor de derde plaats in de rangschikking. Nederland zorgde niet voor opvallende verrichtingen. Kre diet, die woensdag was gedis kwalificeerd bij het zwemmen, werd in de veldloop zestiende. Bekkenk 28e en Vonk 56e. In 't persoonlijke eindklassement zijn Bekkenk als 46e. Vonk ais 53e en Krediet als 58e terug te vinden. In het landenklasie- ment finishte Nederland all achttiende en voorlaatste. Nederland moet in d« poule nog drie wedstrijden spelen: zaterdag tegen het zwakke Mexico, zondag tegen Groot Brittannië en maandag tegen Australië. Ties Kruize: „Tegen Mexico moet het minstens 60 of zo iets worden. Meer is zeker niet nodig. Wamt we moeten krach tig spar en voor die ontmoeting tegen Groot Brittannië. Die partij ds net zo belangrijk als die van vandaag. We moeten van Engeland winnen ein daar naast afwachten wat Polen te gen Australië doet". (Van een speciale ANP- verslaggever) MÜNCHEN Het waterpo- loteam heeft in het Dantebad met 6-2 gewonnen van Grieken land. (0-1, 2-0, 3-1, 1-0). Aan gezien de Westduitsers enkele uren tevoren in het Olympische bad van Australië wonnen, zal het Nederlands zevental met onder meer Cuba en Roemenië moeten uitkomen in het „troost- toernooi" om de zevende plaats. Het scoreverloop was als volgt: Sarantos 0-1, Bras (straf- worp) 1-1, Tonnie Schmidt 2-1, Jan Evert Veer 3-1 en 4-1, Bras 5-1, Theodorakopoulo# 5-2, Jan Evert Veer 6-2. (Van een speciale ANP-verslaggever) MÜNCHEN Wim Rusks heeft voor de eerste keer in zijn judoloopbaan een Olym pische gouden medaille ge wonnen. Na twee wereld kampioenschappen (1967 en 1971) en vijf Europese titels veroverde de enkele dagen geleden 32 jaar geworden Amsterdammer gisteravond in München de Olympische titel in het zwaargewicht, door na een serie indruk wekkende partijen in de fi nale zqn oude tegenstander, de Westduitser Klaus Glahn. na twee van de tien minuten met een machtige heupworp (e vellen. Wim Ruska is de tweede Ne derlander die Olympisch judo goud wint. In 1964, toen deze sport in Tokio voor de eerste keer op het programma van de Spelen voorkwam, was het An ton Geesink, de man die de su prematie van de Japanners doorbrak, die het goud haalde in de open gewichtsklasse. In 1968 was het judo weer afge voerd, maar met ingang van 1972 vormde het een vast on derdeel. De blonde Amsterdamse reus heeft over zijn superioriteit in dit milieu geen twijfel laten be staan. Na zijn vrijstelling in de eerste ronde won hij in de MÜNCHEN (Van een speciale ANP-verslaggever De vierde finaleavond van het zwemmen heeft evenzovele we reldrecords opgeleverd. In de halve eindstrijd van de 100 meter vlinderslag zwom de 18-jarige Hongaarse Andrae Gyarmati met 1.03.8 een nieu we toptijd. Mayumi Aoki. houdster van dit record met 1.03.9, werd tweede in de tweede serie achter de Ameri kaanse Elly Daniel. In de finale van de 400 me ter wisselslag bleven niet min der dan drie zwemsters onder het wereldrecord van de in middels afgehaakte Claudia Kolb. Daarbij was geen enkele Amerikaanse. De 17-jarige Australische Gail Neall leidde van start tot finish. Na 200 meter had zij zo'n grote voor sprong opgebouwd, dat een iets minder sterke schoolslag haar niet in gevaar bracht. Op de laatste twiintig meter moest, zij wel hard vechten om zich de Canadese Leslie Cliff van het lijf te houden. De Italiaan se Novella Galligaris keerde slecht, maar greep dank zij haar geweldige zwemsmellheid toch nog de derde plaats. Het was haar tweede medaille in twee dagen. De tijden waren reap. 5.03,0. 5.03.6 en 5.04. Ora het wereldrecord stond op 5.04.7. 0 Wim Ruska in actie tegen de Westduitser Klaus Glahn, die hij in de finale versloeg en daar- mee de eerste gouden plak voor Nederland veroverde. tweede gemakkelijk van de on bekende Marokkaan Benkassov. Daarna wachtte de Amerikaan Nelson, die eveneens met een vol punt werd verslagen. In de finale van de groep ontmoette Ruska voor de eerste keer Klaus Glahn. Het werd een zege op beslissing. „Een moeilijke par tij", aldus Ruska. De andere groep werd ge wonnen door de Rus Givi Onasjvili, (brons) die in eerste instantie Ruska's Japanse trai ningspartner Nishimura be dwong. Zowel Nishimura als Glahn kwamen evenwel via de herkansingen terug, waardoor de halve-finale-indeling Ruska- Nishimura en Glahn-Onasjvili werd. (ADVERTENTIE) 14 mei 1948 De wereldvrede hangt aan 'n zijden draad. Ben Goerion roept de onafhankelijke 'joodse staat Israël uit. Vijf Arabische' legers vallen Jeruzalem binnen. Er wordt hevig gevochten. Wie de stad bezit, heeft het lot van Israël in handen. Mei 196.5 Larry Collins en Dominique Lapierre schrijversvan 'Brandt Parijs?'— beginnen aan hun boek over het ont staan van de joodse staat. En het Israëlisch-Arabisch conflict. Zes maanden na het verschijnen zijn in Frankrijk reeds 370.000 exempjaren verkocht. Onafgfy broken aan de de top van de internationale bestsellers lijsten. 496 blad zijden, 24 foto's en 11 kaarten. Voor f 24,50 bij de boekhandel. Een uitgave van Elsevier (Van een speciale ANP-verslaggever) MÜNCHEN „Ik heb al les gedaan wat ik kon en heb geen verklaring voor die tijd van 1.08,9. In de training had ik 1.07,5 gereden en dan denk je in de wedstrijd har- i Wim Ruska beantwoordt de daverende toejuichingen, die hem ten deel vielen na het behalen van zijn gouden medaille. der te kunnen gaan". Peter van Doorn, Nederlands kam pioen op de tijdrit over dui zend meter, was een teleur gesteld man. Hij was met grote verwachtingen naar de schitterende Olympische piste gekomen, had een beet je op eremetaal gehoopt maar moest het tenslotte doen met de weinig eervolle elfde plaats. De Deen Niels Predborg is Olympisch kampioen op de tijdrit over duizend me ter met staande start ge worden. Het zilver was voor de Australiër Daniël Cark, het brons voor de Oostduit ser Jürgen Schütze. (Van een speciale ANP-ver slaggever). MÜNCHEN Van uitstel komt volgens de traditie af stel. Maar niet bij Thomas Keiler. In 1964 ontnam de pre sident van de internationale roeifederatie Steven Balisse en Ernst Veenemans het goud in de twee zonder stuurman door na herhaald uitstel wegens overduidelijk boeiverschii uit eindelijk toch toestemming te geven de Olympische roeifina- les te houden. Niet de over duidelijke Nederlandse favo rieten wonnen toen, gehinderd door uiterst ruw water, doch de Canadese twee Hungerford- Jackson, die roeide onder de luwte van de wal. Een Olym pisch titel voor twee roeiers die eigenlijk reserve voor de Canadese acht waren, doch in een min of meer speelse bui van de roeiofficials de kans werd geboden toch maar nog in een ander nummer te star ten. Ook bij die halve finales van de wedstrijiden in München bledk gisteren dat de Zwitser, die eigenlijk als een eenmans- regerin'g de FISA leidt, wel durft te besluiten wegens on gelijke kansen op die verschil lende banen de start uit te stellen, doch niet de moed heeft tot het uiterste te gaan. Om tien uur in de morgein werd besloten pas op zijn vroegst om kwart over elf te gaan roeien omdat de wind kracht bij vlagen opliep tot 10 meter per seconde. Op dat tijdstip waren de omstandig heden echter vrijwel onveran derd. „Het was nog erger", zei Herman Eggink van de Aegir- aoht na afloop van de races. „Om tien uur stond de wind meter op 30 kilometer per uur. Toen wij startten was het al 40 kilometer geworden". De gevolgen bleven niet uit. De ploegen op boei één had den het winnende nummer in de roeirouiette gekozen. Der tien van d'e veertien boten op de baan in de luwte van de lange tribune bereikte de eindstrijden. Slechts de Noorse twee zonder stuurman bleek te zwak om zélfs met dit voordeel zich te kwalifice ren. Mede ten gevolge van de sterke wind en het boeienver- schil werden de vier met stuurman van Laga, de dubbel twee Veenemans-Bruyn en de Aegir-acht uitgeschakeld. Voor Aegir was het verlies amper te verwerken. Het verschil met Polen op de eerste baan bedroeg twintig centimeter. Een verschil dat besliste over deelneming aan de eindstrijd en uitschakeling. Roel Luynenburg en Ruud Stokvis waren de enige Ne derlandse vertegenwoordigers, die het lot welgezind was ge weest. Op de eerste baan pas seerden zij aanvankelijk in zesde positie roeiend, tegen stander na tegenstander. Moei teloos gin;g de Niereus twee zonder stuurman nog als twee de over de streep. „Natuurlijk hadden ze moeten uitstellen", zei Luynenburg nadiat de Ne- reus twee zich als eerste, en naar later zou blijken enige Nederlandse ploeg, voor de eindstrijden had geplaatst. „Al ben ik nu wel blij, dat ik van die halve finales af ben". (Van een speciale ANP- verslaggeveri MÜNCHEN Mark Spitz heeft zijn doel bereikt. Twee nieuwe zegepralen - op de 100 meter vlinderslag en in de 4 x 200 meter vrije slag estafette - brachten zijn totaal aan Olym pisch goud op vijf. Daarmee heeft hij Don Schoollander, de gouddelver van Tokio met een overtroffen. Voordat hij af scheid neemt van de wed strijdsport, wil de donkere be snorde Amerikaan voor zich zelf een monument van onaan tastbaarheid oprichten. Zijn ideaal zijn zeven gouden plak ken, „Ik denk dat ik ertoe in staat ben. Per slot van reke ning heb ik vijfmaal] gewon nen in vier dagen. Voor de resterende twee heb ik nog vier dagen over. Dat lijkt me een relatief licht program ma". Spitz roemde zijn drie team genoten John Kinsella, Fred Tyler en Steve Genter. Laatst genoemde terecht het meest. De mian, die maandag nog in het ziekenhuis lag, was met 1.52.72 in de estafette van de 4 x 200 meter vrije slag het snelst van allemaal. Dankzij zijn formidabele snelheid kwam West-Duitsland dat hal verwege nog de leiding had- in geslagen positie terecht. Er zijn geruchten dat het niet bo tert tussen Spitz en zijn ploeg genoot, die tevens zijn groot ste rivaal is. Genter hierover: „Mark denkt door zijn studie een beetje voor dokter te kun nen spelen. Toen ik uit het ziekenhuis kwam, zei hij dat het onverantwoord zou zijn als ik op de 200 meter vrije slag zou starten. Hij zei het zo vaak, dat ik het idee kreeg dat hij mij er liever niet bij wilde hebben". Spitz „Ik vond het alleen dwaas dat hij zijn gezondheid in de waagschaal zou stellen. Maar nu het allemaal voorbij is, moet ik zeggen: Genter is een vent met lef iin zijn lijf". (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN Sjef Hensgens heeft in München zijn laatste 800 meter race gelopen. Zijn trainer Lous Hermens giste ren per vliegtuig vanuit Lim burg via Keulen naar de Bei erse hoofdstad gekomen zei buiten de poorten van het O- lympisch Stadion, naidat die naam Sjef Hensgens uit het at- letiek-programma was ge schrapt: „Sjef heeft veel te veel laist van die achillespees om nog langer op de 300 meter te blijven lopen. Hij gaat zich vanaf nu specialiseren op de 1500 meter. De 800 meter zal voor hem in de toekomst nog maar een bijnummer worden" De blessure waarmee .Sjef Henigens de afgelopen maan den veelvuldig had af te reke nen, heeft hem natuurlijk ook gistermiddag parten gespeeld. Zijn vierde plaats achter d:e Rus Ivanov (1.15.0), de Ameri kaan Kenneth Swenseon (1.51.1) en de Ier Francis Murphy (1.51.1) was niet vol doende om de halve finales te bereiken. Twintig meter voor de finish leek Hensgens de Ier Murphy achter zich te kunnen houden, „maar toen", recon strueerde Hensgens later, „kwam ik ineens uit mijn loopritme. Mijn benen dieden ineens erg raar. Het heeft diacht ik helemaal niets met die blessure te maken, maar waarschijnlijk gewoon ver moeidiheid". KNAU-trainer Cees Koppelaar had al eerder gezegd: „Die blessure is gewoon een psycho logische kwestie geweest. Sjef Hensgens is verslagen omdat hij voor deze afstand duidelijk conditie tekort kwam". De Limburger was het daarmee wel eens: „Maar wat wil je. De laatste twee maanden heb ik weinig kunnen doen". Met Sjef Hensgens die in 1.51.2 over de finish ging (overigens in de langzaamste serie van de dag) verdwenen nog meer „kopstukken" uit het toernooi. Zoals de Amerikaan Wohlhu- ler. Zijn uitschakeling gebeur de overigens wel op bijzonder dramatische wijze. Reeds na 200 meter kwam de Ameri kaan ten val, maar na 400 me ter haid hij met een geweldige tussensprint toch weer het ge hele veld te pakken om ten slotte tot vijf meter voor de fi nish zelfs nog in derde politie te liggen. Het stadion was wild enthousiast over deze kracht toer. Maar toen maakte Wohl- huler de vergissing van de dag. Hij liet te ontspannen de toejuichingen van de ruim 80.000 toeschouwers op zich komen. Het gevolg was dat de Algerijn Azzouri met een alles of niets finish zich volgens de finishfoto nog net voor de Amerikaan plaatste. Voor drie man dezelfde tijd .van 1.49.4, maar Guettaya (Tune sië) en Azzouri gingen respec tievelijk als tweede en derde over naar de halve finales. Wohlhulen- moest afhaken. (ADVERTENTIE) werden in Nederland gedrukt door Vlaggenfabriek -Amsterdam

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 17