„Spaarloon" moet gered c Nederlandse expeditie terug van Spitsbergen PRINS KAREL HUGO GEWOND BIJ PARACHUTESPRONG Philips richt centrale financieringsmij op HARTKLINIEK Manson uit dodencel Engelse jongen erft Deense miljoenen MEERDERHEID TWEEDE KAMER CONTRA REGERING: KotexComfortTape. Plakt met'n stripje vast m't slipje. Kotex-NieuweVnjheid. Ommezwaai r Vader ontvoert tweeling uit couveuse in ziekenhuis binnenland buitenland Liberalen Dodelijke val van leidekker Wel belasting Voor 5,5 miljoen uit kerk gestolen Bonden gaan met ministers over Enka praten Nog 3000 gesneu velde militairen vermist Vrijdag 1 september 1972 DEN HAAG (ANP) De Nederlandse Spitsbergen expeditie is met een schat aan gegevens en filmmate riaal over de flora en fauna van dit noordelijkste pool- eiland in Nederland terug gekeerd De vier leden van de expedi tie, de Hagenaars Fred van Ol- phen, Loek en Hein Rijven en de van Terschelling afkomstige Hein Doeksen, hebben op Spits bergen twee voettochten van elk driehonderd kilometer ge maakt vanuit een basiskamp in de Noorse nederzetting Long- yearbyen. De Nederlanders hebben op Spitsbergen als eer- sten een oost-west toch door het centrale gebied gemaakt. Als hun belangrijkste orni thologische waarnemening zien de expeditieleden hun bestude ring van de ivoorsneeuw, waar van ze de grootste ooit gevon den kolonie ontdekten. Op een tocht naar het centrale berg land van Spitsbergen hebben de vier de nog zelden bedwon gen Newtontop (1.717 meter) beklommen, het hoogste punt van het in 1596 door Willem Barentsz ontekte pooleiland. De expeditie heeft voorts ren diertellingen verricht voor het „Forstzoologisches Instituut" in Freiburg en vogels geringd voor het „vogelmuseum" in Stavan- ger. Op de foto rechts de vier Nederlanders op de niet eerder door landgenoten beklommen Newtontop. v.l.n.r.: Fred van Olphen, Hein Doeksen, Loek Rijven en zijn tweelingbroer Hein. KOPENHAGEN (AP) Een arme Engelse jongen, met de naam Gorm, zoals ook de eerste koning van De nemarken heette, is erfge naam geworden van lande rijen ter waarde van vele miljoenen dollars in Dene marken. De 26-jarige Rupert Gorm uit Coney Hurst in Zuid- Engeland vertelde, dat hij van plan was zich in Dene marken te gaan vestigen om een van de rijkste bewoners van dat land te worden. Gorm erft niet minder dan zeven landerijen op het ei land Laaland, ongeveer 160 kilometer ten zuiden van Kopenhagen. Hij werd de gelukkige erfgenaam door de dood van graaf Hendrik Haugwilz Reventlow, een oom van zijn moedei- Bene dikte Grinling. Naar schatting zijn de landgoederen 40 miljoen Deense kronen waard, bijna 20 miljoen gulden. De nieuwbakken Engels- Deense miljonair vertelde dat hij de naam van de eer ste koning van Denemarken „Gorm, de oude" heeft, die zo'n 1000 jaar geleden over Denemarken regeerde. Hij zou echter geen familie van de Deense koning zijn. De erfopvolgingsprocedure was reeds anderhalf jaar aan de gang sinds de dood van graaf Reventlow, tot een Deense rechtbank vorige week tot de ontdekking kwam dat Gorm de enige wettige erfgenaam was. Op de landerijen slaat een gebouw met drie vleugels en bovendien zes grote boerde rijen. Gorm legde er de na druk op dat hij alles zou doen wat in zijn vermogen lag om de Krcnkerup lande rijen in de familie te hou den. Het familiebezit da teert reeds van 600 jaar te rug. commehtaar T> "aac' van Bestuur van Enka-Glanzstoff heeft zich nu bereid ■LA verklaard, 'te zamen met de Centrale Ondernemingsraad en de vakbonden de alternatieven uit te werken voor wat in het saneringsplan van april j.l. werd besloten. In feite betekent dit de erkenning .door het Enka-bestuur dat er nog andere mogelijkheden zijn dan de volledige sluiting van een aantal bedrijven, waaronder Enka-Breda. Het is een verblijdende ontwikkeling, die echter wel enige vragen oproept. Enkele weken geleden immers, toen het rapport van de externe commissie van deskundigen in de openbaarheid kwam, liet diezelfde Raad van Bestuur zich bijzonder sceptisch uit over de adviezen van de commissie. Men had die suggesties zelf al overwogen, men had de zaak van alle kanten bekeken en de commissie vertelde dus eigenlijk niets nieuws Met andere woorden: de alternatieve oplossingen die in het commissierapport werden gegeven, verdienden volgens het Enka-bestuur eigenlijk geen nadere uitwerking, ook al wilde men over die suggesties nog wel eens praten. Nu, plotseling, blijkt de Raad bereid tot uitwerking van de gegeven alternatieven. En omdat men alternatieven die men niet ziet nu eenmaal moeilijk kan uitwerken, spreekt de Centrale Ondernemingsraad van Enka terecht van een ommezwaai in de houding van de Raad van Bestuur. Wat is hier gaande? We kunnen er slechts naar gissen. Zeker is, dat er al lang spanningen waren binnen de. Nederlands- Duitse top van Enka-Glanzstoff en ook tussen deze top en het be stuur van het Akzo-concern, waarvan Enka-Glanzstoff een doch ter is. Het vermoeden lijkt nu gerechtvaardigd, dat nien om die spanningen te verminderen, bij de opstelling van het structuur plan niet alleen hard-economische motieven heeft laten gelden, maar ook motieven van bedrijfspolitieke aard. Sommige insiders zeggen het nog concreter. Enka-Breda, zeggen ze, moest wor den opgeofferd om de Duitsers te verzoenen met de sluiting van de fabriek in Wuppertal-Barmen. Hoe het ook zij: men kan op dit moment alleen maar geluk kig zijn rnet de rustige vasthoudendheid die de ondernemings raden van Enka en de vakbonden hebben betracht en met de deskundigheid die zij hebben gedemonstreerd bij het aanwijzen van alternatieven. En wat misschien nog belangrijker is: de klok blijkt luid genoeg te hebben geklonken om de Enka-top duidelijk te maken dat niet alleen kille bedrijfspolitieke en economische mechanismen het lot van duizenden mensen kunnen bepalen, maar dat er ook sociale mechanismen gaan werken als besluiten te snel en te abrupt worden genomen. Zoiets stemt, ook al is de lucht nog lang niet opgeklaard, toch al wel hoopvol. (ADVERTENTIE) -lilips batterijen noemen ze ook wel langspeel-batterijen.Elbee's dus. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Prins Karei Hugo, echtgenoot van prinses Irene, is gistermiddag met een beschadigde wervel in het zie kenhuis opgenomen, nadat hij een ongelukkige parachute sprong had gemaakt. De prins trainde voor de kampioenschappen parachute springen op het vliegveld Teu- ge. Het secretariaat van de koningin heeft gisteravond meegedeeld dat de toestand van de prins niet ernstig is. Prins Karei Hugo wordt ver pleegd in het protestants- christelijk ziekenhuis De LicK tenberg in Amersfoort. Mr. Pieter van Vollenliove, echtgenoot van prinses Mar griet, heeft niet lang geleden een parachute-sprong bijna met de dood moeten bekopen. Dat blijkt uit een interview in Elsevier. Op de dag na het behalen van zijn parachutis tenbrevet raakte mr. Pieter van Vollenliove verward in de lijnen van zijn valscherm. Hij suisde, horizontaal in de lucht hangend, op de aarde af. Een wanhopige worsteling bracht hem op het laatste nippertje toch nog in de goede positie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meerderheid van de Tweede- Kamerleden (PvdA-, KVP-, ARP- en CHU-fracties) wenst van de regering, dat zij afziet van haar voor nemen om de algemene premiespaarwet (APS) in te trekken. Deze fracties delen dit de regering mee in haar eerste reactie (voorlopig verslag) op het wets ontwerp begeleiding van spaarloon op het terrein van belasting- en premieheffing. PvdA, KVP, ARP en CHU in de Tweede Kamer weten zich in deze wens gesteund door de Sociaal-Economische Raad (SER), die op 18 augustus j.l. het kabinet-Biesheuvel al adviseerde de APS niet in te trekken. Minister Boers- ma (Sociale Zaken) heeft dit jaar al, na druk vanuit de Tweede Kamer, toegezegd de intrekking van de APS één jaar uit te stellen. Volgens de regeringsplannen, die vervat zijn in dit wetsont werp, moet de A.P.S. worden ingetrokken en zijn werkne mers vrijgesteld van loon-en inkomstenbelasting en sociale verzekeringspremies over het bedrag, dat zij jaarlijks sparen via die regeling. De werkge vers, aldus dit wetsontwerp, zijn in dat geval vrijgesteld van heffing van sociale verze keringspremies met daartegen over een voor ieder gelijke belastingheffing van 15%. De conf essionele partij en vragen van de regering de APS gewoon te laten bestaan naast de voorgestelde spaar- loonregel'img. Zij achten het beter de APS te handhaven en af te wachten, of de spaar loonregeling wel bij de werk nemers zal aanslaan. Van het samengaan van deze wetten verwachten zij geen nadeel voor het overheidsbudget. De P.v.d.A-Tweede Kamer leden zijn zelfs tegen behan deling van het wetsvoorstel vóór de verkiezingen eind no vember, o.a. vanwege hun tal rijke bezwaren en geopperde alternatieven. De socialisten zijn voorstanders van handha ving van de APS, omdat zij de spaarloonregeling te beperkt achten: kleine zelfstandigen kunnen ervan niet profiteren. Ook zijn zij gekant tegen de voorgestelde verdeling van ..de lusten en de lasten". Zij vragen zich tevens af, of het, gezien de economische situatie en de huidige begrotingstekor ten. raadzaam is zoveel haast met het plan te maken in die bedrijfstakken, waar van een hoger- gemiddeld re sultaat dan het nationaal ge middelde sprake is, gezien dp voor de komende j aren te ver wachten sterk beperkte ruimte voor een werkelijke inko mensverbetering. Overheidsfa- ciliteiten ten aanzien van spaarloon wijzen ze niet af. maar die moeten in de liberale visie, in een juiste verhouding staan tot andere faciliteiten, die voor andere spaarvormen gelden. De VVD in de Tweede Kamer acht een stroomlijning van de bestaande spaarmoge- lijkheden tevens bijzonder noodzakelijk. De liberale kamerleden staan ook niet direct te drin gen om de voorstellen van de regering over te nemen. In hun reactie tonen zij weinig enthousiasme en leggen veel nadruk op bevordering van het eigen-woning-bezit naast collectieve hesparingen voor een algemene oudedagvoorzie- ning. Zij stellen voor om het spaarloon alleen toe te kennen (Van onze correspondent) EINDHOVEN - De 28.jarige leidekker A. M. Meuldijks uit Helmond is gistermiddag om het leven gekomen tijdens res tauratiewerk aan de St. Marti- nuskerk in Eindhoven. Hij maakte een val van 20 meter doordat een natuurstenen goot afbrak. Een broer van het slachtoffer, de 18-jarige B. Meulendijk, -maakte eveneens een val. Hij moest met ernsti ge verwondingen in een zie kenhuis worden opgenomen. Met de christelijke partijen is de PvdA van mening, dat het niet helemaal juist is om over het spaarloon geen belas ting te betalen. De socialisten stellen voor om met behoud van het fiscale regime" naar de verhoudingen aangepaste premies toe te kennen. KVP, ARP en CHU zien Mever een ander systeem van belasting heffing, dat in een betere ver houding staat met de huidige belastingdruk. (ADVERTENTIE) 7? I V. (ADVERTENTIE) Laatst vertelde iemand dat'ie Philips batterijen de grens over had gesmokkeld. In een zaklantaarn. EINDHOVEN De raad van bestuur van N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken heeft besloten tot de oprichting van een centrale financieringsmaatschappij, de Philips Finance Company N.V. Dit besluit is genomen om een bundeling tol stand te bren gen van de binnen het Philips concern bestaande en nog op te richten financieringsmaatschappijen, die werkzaam zijn op het gebied van commerciële financieringstransacties. Protesteren is een goed recht van iedere democrati sche burger. Maar er zijn veel uiteenlopende manieren om dat te doen. In Venlo hebben ze een aardige manier gevon den.. Dear hebben ongepeer 40 bewoners van vervallen en verwaarloosde woningen in de wijk Genooi al het houtwerk aan hun huizen in de meest bonte en hippe kleuren ge verfd. In de kleuren paars, rood en goud (oh, ironie) pro testeren zij tegen het feit dat aan hun woningen eigen dom van de gemeentelijke wo ningstichting „niets wordt gedaan". Overigens denken de bewo ners ook aan een huuiboycot, maar zo'n wild verfje is toch een kleurrijk en opvallend be gin. Maar als je helemaal geen huis hebt, hoe moet je dan protesteren? Ik vir.d het helemaal geen wonder dat Nederland in München zo goed is in hockey. De hockey'sgeest heeft in ons land van oudsher hoogtij ge vierd. In het centrum van het Bra bantse Oosterhout zag het af gelopen woensdagmiddag zioart van de mensen, toen daar staatssecretaris drs. K. W. Buck een overigens mooi winkelcentrum kwam openen. En nou denken ze in Oosterho ut dat al die duizen den op dat mooie winkelcen trum afkwamen. Haha De nieuwe vennootschap, waar van alle aandelen in het bezit zullen zijn van Philips' Gloei lampenfabrieken, wordt geves tigd in Eindhoven. Het maat schappelijk kapitaal zal 100 min. bedragen. Hiervan zal 20 min. geplaatst worden. Een toenemend deel van het vermogen van het Philipscon- cern wordt gebonden door com merciële financieringstransac ties, zoals het verlenen van han dels- en afbetalingskredieten, het verrichten van leasing- en rentaltransacties en het finan cieren van projecten. De oprichting van de nieuwe onderneming maakt het moge lijk dergelijke financierings transacties gecoördineerd te be handelen, aldus een mededeling van Philips. (Vervolg van pagina 1.) Zoals bekend werd na het ontslag van prof. Wieberdiek een voorlopige oplossing ge zien in samenwerking tussen het academisch ziekenhuis en het Antoniusziekenhuis. Tij dens een persconferentie op 29 juli 1971 werd bekend dat er in Utrecht een nieuw hartchi- rurgisch centrum gevormd zou warden op grond van samen werking tussen beide zieken huizen. Reeds bij de opzet van de hartkliniek was sprake van een prestigekwestie tussen beide ziekenhuizen. Het ging er om, in welk van beide ge werkt zou moeten worden. Ondertussen was de documen- tatiecommissie van de Rijks universiteit onder voorzitter schap van prof. Tausk die kandidaten voor de post hoog leraar in de hartchirurgie moest voordragen haar werk begonnen. Uiteindelijk beschikte deze commissie over 5 kandidaten: dr. Erwin Domanig van de uni versiteit van Wenen; dr. Pic kering, hartchirurg in Enge' land; dir. A. Eygelaar van de academische hartkliniek Gro ningen; dr. M. Huysmans van het Antoniusziekenhuis in Utrecht en dr. P. van de Schaar, hartchirurg in het Bin- nenziekenhuis in Eindhoven. Eerstgenoemde trok zijn solli citatie in. Dr. Huysmans bleek volgens de heer Fievet onaan vaardbaar; dr. Pickering en dr, Eygelaar trokken zich eveneens terug. Als enige kandidaat bleef dr. Van de Schaar. Deze bood aan de aca demische kliniek binnen enkele maanden op gang te brengen door zijn hartteam uit Eindho ven mee te brengen. Dr. Van de Schaar stelde één voorwaarde: zijn team zou ook de operaties in Eindhoven moeten blijven doen, zodat er geen hartkliniek minder in Nederland zou ko men. Nederland heeft momen teel toch al een tekort aan klinieken voor open hartopera ties. Door het genomen besluit van de faculteitsraad op 15 augustus is nu echter dr. Van de Schaar, de laatste kandi daat afgevallen. De situatie is teruggekeerd naar 1970. Momenteel wordt volgens de heer Fievet weer naarstig ge zocht naar samenwerking met het Antoniusziekenhuis. Een eventuele toekomstige hoogle raar zal z.i. vrijwel zeker ko men uit het bestaande chirur gische team dat nu in Utrecht werkt. Dit betekent dat Utrecht geen twee hartchirur- gische teams zal krijgen, één kliniek zal dus ver beneden de mogelijke capaciteit wer ken. Hier komt nog bij dat op 15 augustus tevens besloten is dat het Antoniusziekenhuis, dat een particulier ziekenhuis is, voor de dure hartoperaties zou moeten kunnen putten uit fondsen van het academisch ziekenhuis. De Hartpatiëntenvereniging is van mening dat in de hele zaak alle belangen een rol hebben gespeeld behalve die van de hartpatiënten. Vandaar het zwartboek, dat aangeboden zal worden aan de politieke partijen „opdat die eindelijk eens aandaéht gaan geven aan deze problematiek". ROME (DPA) Dieven heb ben de kerk van Mentorella, een van de oudste bedevaarts kerken van Italië die in de buurt van Rome staat, vrijwel leeggeplunderd. Zij stalen on der meer een houten Madon nabeeld uit de twaalfde eeuw, een Byzantijns kruis en acht schilderijen uit de middeleeu wen en de renaissance. De to tale waarde van de geroofde kunstwerken wordt op ruim 5% miljoen gulden geschat. ST QUENTIN (Californië) (AP) Charles Manson, ter dood veroordeeld voor de moord op de actrice Sharon Tate en zes anderen, is uit de dodencel van de gevangenis van Sint Quentin gekomen. In februari van dit jaar oor deelde een rechtbank dat het doodvonnis tegen Manson in strijd met de grondwet was. In juli werd beslist dat ter dood veroordeelde gevangenen niet langer afgezonderd opgesloten mochten zitten. In de dodencellen van Sint Quentin zitten nu nog 40 ge vangenen. UTRECHT (ANP). De vakbonden, die betrokken zijn bij de moeilijkheden in het Enka-Glanzstoffconcern gaan de situatie bespreken met de ministers van Sociale Zaken en van Economische Zaken. Het gesprek wordt waar schijnlijk op 18 september ge voerd. De bonden hebben om het onderhoud ge vraagd, medie naar aanleiding van het advies, dat de centrale ondernemingsraad van Enka- Glanzstoff woensdag aan de raad van bestuur van het con cern heeft uitgebracht'. Dit ad vies, waarin de centrale on- dernemingsraad zich onder meer uitspreekt tegen het her structureringsplan van de raad van bestuur (sluiting van ves tigingen in Breda, Emmer- compascüm, Wuppertal en Zwijnaarde) komt in grote lij nen overeen met de opvattin gen van de vakorganisaties. De ondernemingsraad van Enka-Breda heeft zich una niem bij het advies van de centrale ondernemingsraad aangesloten. SPRANG - CAPELLE (ANP1 In Nederland worden nog drieduizend militairen vermist, die in de tweede wereldoorlog gesneuveld zijn. Dit zegt ma joor A. van Meewen van de oorlogsgravendienst, die be trokken is bij opgravingen in het Brabantse Spgang-Capelle. Sinds begin vorige week ziin daar in een rivierdijk de resten van drie Duitse militairen ge vonden. Vermoedelijk liggen op dezelfde plaats nog een aantal Duitse en mogelijk ook Engelse en Canadese militairen begra ven. Welnee, al die mensen kwa men kijken naar die staatsse cretaris waar ze nog nooit van gehoord hadden. Ik maak me sterk dat heel veel mensen gedacht hebben dat Buck een ambassadeur of zoiets was uit een ver land. „En heb je gehoord hoe vloei end die man al Hollands sprak?" Officiaals: De Staf(fa) bre ken over de Romeinse curie. Een gelovige tot kardinaal Alfrink: Als we in Rome bot vangenkunnen we dan bij U terecht? (Met dank aan De Ba zuin) Het Brabants Provinciaal Genootschap laat in het jaar verslag over 1971 o.m. weten dat de tentoonstellingsdienst onder andere door de „intensi teit van moeilijkheden" (denk aan Domien) niet aan de ver wachtingen beantwoordt. Het bestuur, heeft tenslotte, zo heet het, „tot opheffing van de dienst moefen besluiten. Die beslissing is niet rechtvaardig genomen..." Edoch, het zetduiveltje heeft het arme genootschap parten gespeeld, want i.p.v. recht vaardigmoet in de zin hier boven „lichtvaardig" staan. Toch een freudiaans zetdui veltje? Ontwikkelingslanden: Wel naar de Spelen, maar geen brood op de plank. Voorts groet ik u en uw achterban, dewelke dat ook wezen moge. MERIJN (ADVERTENTIE) R-3 zekerheids-condooms voldoen aan de hoogste eisen. Vraag Uw drogist of sexboetiek. Gratis monster en folder in discrete verpakking, op aanvraag. R-3, POSTBUS 33, PRINSENBEEK. UTRECHT (ANP) Een man heeft zijn twee kinderen, een tweeling, uit de couveuse in het Academische Ziekenhuis in Utrecht ontvoerd. Hij stapte met de baby's in een taxi en ging daarmee rich ting Arnhem. Voor hij zo ver was, werd hij echter bij de af slag Veenendaal klemgereden door auto's van de gemeente- en rijkspolitie. De twee baby's, In- grid en Jeroen genaamd, die op 5 augustus zijn geboren, werden onmiddellijk naar het ziekenhuis in Veenendaal ge bracht, waar zij later door een arts uit het Academisch Zieken, huis zijn opgehaald. De politie mannen die de ontvoerder, de 34-jarige slachter M. R. uit Ede, hebben achtervolgd, wisten na lang praten de man te overre den de twee kinderen weer af te staan. Zijn motief is volgens de politie een gebroken ver houding met zijn vrouw. De man en zijn vrouw zijn ver wikkeld in echtscheiding en de man wilde niet dat de kin deren bij zijn vrouw terecht kwamen. Hij was woensdagavond op het normale bezoekuur het zie kenhuis ingekomen. Toen ont dekt werd, dat de kinderen uit de couveuse waren verdwenen, is onmiddellijk alarm geslagen. De man is ingesloten na overleg tussen de officieren van justitie in Arnhem en Utrecht. Hem wordt bedreiging met een misdrijf tegen het le ven gericht ten laste gelegd. Het feitelijke misdrijf, de be dreiging, is in Veenendaal (Utr.) gepleegd, zo zegt de Utrechtse politie. Daar heeft de man gedreigd de kinderen te zullen doden als men zou trachten hen weer van hem af te nemen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13