Kampioenschap tennis Sluis druk. Bedevaart Oostakker hulster sier met banier HISTORISCHE DIJK „DELFT NA ZEVEN RAAD AARDENRURG: GEEN OVERBODIGE GEWESTEN RESTANT VAN BASTION TE PHILIPPINE VERDWIJNT TOCH HET Niet in kraam te pas BEJAARDEN- SCHIETING Plannen voor nieuwe vuilnisbelt onder St. Kruis Hobbelen naar de seks. DE VESTE WORDT NU GEDEMPT IJDELTUIT OP DE FOTO streek B. en w. Hulst bezoeken Antwerpen MONDJE'S MAAT HUREN HISTORIË (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE De weg Weslkapelle-SIuis een rasechte Belgische kas- scienweg is volksver tegenwoordiger Vandam- me in België allang een doorn in het oog. Over de verbetering van deze wég vuurde hij een aan tal vragen af op minister van Openbare Werken. Uit het antwoord van de minister blijkt dat de weg verbeterd zal wor den. Op één vraag ech ter blyft hij het ant woord schuldig. Van- damme had gevraagd of verbetering vail de weg wérd uitgesteld om de uitgerende vakantiegan gers aan de Belgische kust een bezoek aan de véle door buitenlanders bedoelde sexboetieks in Sluis af te raden.-. (Van onze correspondent) SLUIS De clubkampiben- schappen van de Sluisse ten nisvereniging, die op de banen van het gemeentelijk sport park aan de Hoogstraat, géven in de verschillende ondérdéleh een spannende strijd te zien- Door de grote deelname moes ten de wedstrijden over twee weekeinden wordèn ver deeld. BOSCHKAPELLE In café Sta-llaert in Boschkapelle werd een schieting voor bejaarden geho-uden met een deelname v-an 38 schutters. De hoge Vó- gel werd afgeschoten door A. Van Leuven te Kloosterz&ndè. Eerste zijvogel Arth. dé Calu- wé Koewacht. Tweede zijVO- gel F. Kouijzer Klööstprzan- de. Grootste aantal kleine vo gels met 4 stuks L. dé Schëp- per Hulst. (Van een onzer verslaggevers) GRAAUW Zondag 24 september aanstaande wordt er bij genoeg deelname een bedevaart naar Oóstakker eii kbrttijk georganiseerd. De kosten zijn 8,50 per per soon. Vertrek 8 uur. Degenen dié hiferaah Willeh deelnemen kunnén zich opgeven bij brpé- dér Gabriel aan het Maristen Klooster in Rulst (tel. 3167), bij L. van de Bergheh, Oude Kaai 27 in GraéUW of me vrouw B. de Wêal-Verrassek, Hyaoihtstraat 35, Rloosterzan- de. De kampioen wan vorig jaar, de heer J. Leenhouwers, wist zijn titel te prolongeren. Dóch de dameskampioen 1971, mej. A. Hagenaar, moést in de de mi-finale bij verrassing de duimen léggen voor mej. M. Van Damme, dié óp haar beurt weer verloor van de meer ge routineerde mevrouw j. Hen ry-Vos. Bij de dubbelspelen was door de gewijzigde samenstel ling van de deelnemende kop pels, geen vergelijking met vorig jaar mogelijk. Na afloop van de wedstrijden Werden de prijzen uitgereikt door de pen ningmeester van de club, de héér Musson. De uitslagen waren als volgt: herënenkel: halve fina les: J. Leenhouwers - E. Mu- soon 63 63, G. van Daele - W- Müssoh 63 36 63. Fi nale: J. Leenhouwers - G. van Daele 64 61. Damesenkel: M. van Damme - A. Hagenaar 64 63, J. Henry - J. Tanghe 64 63. Finale: J. Henry - M. van Damme 62 26 '64. Hterend-ubbel: Finale: W. Müssén-G. van Öaële - E. Musson-J. Leenhouwers 61 2—6 6—4 Danlesdubbel: Finale: M. van Damm'e-A. Hagénaar - L. Geeurtjéns-J'. Hénry 6—1 6— 3. Mikéd dubbel: Finale A. Hagéhaar-Ö. vah Daele - L. de Wispelaere-J. de Fosse 6—4 6—4. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het college van b. en w. van Hulst brengt op 7 september op uitnodiging van het schepen-college van Ant- toérpen een bezoek aan deze Stad. Hét is de eerste keer, dat men op deze manier officieel wordt uitgenodigd en ontvan gen. Op 8 september staat er een bezoek aan Sint Niklaas op het programma, waar om 11.30 niïir een kleurenfoto van dfe stad zal worden aangeboden. (Van een onzer verslaggevers) HULST B. en w. vah Hulst hebben mej. Cólsen uit de Xivóliweg opdracht gege ven een voorbeeld te maken van lioe er een „Hüister ba rtier" zou kunnen uitzien. Bij speciale gelegenheden wil hét collége bepaalde stra ten in Hulst een (nog) fleuri ger aanzicht geven door ze op te sieren met banieren- Als het model goed uitvalt, zal er waarschijnlijk een raadsvoor stel te verwachten zijn. Een voorstel komt binnenkort ook aan de orde om aan de stich ting Mathéüs-Passiöh een sub sidie toe te kennen yoór de uitvoering van de Messias. Daarmee heeft Hulst er dan na de Joha-nnespa-ssión en het Weihnachtsoratorium weer een cultureel evenement bij. Donderdag 31 augustus 1972 (Van onze correspondent) AARDENBURG De gemeenteraad van Aardenbufg heeft zich dinsdagavond unaniem geschaard achter het door het collége van b. en tV. uitgebrachte preadvies inzake de gewestvorming. Dit advies houdt in dat het Aardenburgse gemeentebestuur voorshands gewestvorming overbodig vindt, gezien de recente herindeling van de gemeenten in de stireek. Als het echter toch tot ge westvorming zou komen, dan wenst de Aardenburgse raad een gewest Zeeuwsch-Vlaan deren waarbij het gewestbe- stuur geen uitvóerende taak zal krijgen, en waarbij de ver tegenwoordigers in de gewest raad wórden aangewezen door de raden van de gemeen ten. Voorts wenst het -gemeen tebestuur dat dan de financi ële gevolgen van zo'n invoering van een gewest niét op reke ning der gemeenten komen. Aardenburg wijst een vierde bestuurslaag af. Bij verkiezing Vah een nieu we vertegenwoordiger vail de geméfente bij 'de N, V. FzEM werden tien stéihBrieijes inge leverd, waarbij acht stemtnen werdén Uitgebracht op de door het college van b- en w. vóór- gestélde kandidaat, Waarne mend burgemeester G. Bohte, en tWèé blanco. Secretaris J. Paridaen wérd rh'et tién 'stem men gekozen tot gemeentelijk vertegenwoordiger in de streek VW West-Zeeuwsch - Vlaanderen. Bij stemming voor een plaatsvervangend vertegenwoordiger Werden ze ven stemmen voor een plaats vervangend vertegenwoordiger werden zeven stemmen op de door het college voorgedragen kandidaat wethouder A. van der Bliek, uitgebracht, een op het raadslid P. Lampo en twee blanco. 4? De KFJ, afdeling Eede, zal f 99.50 subsidie ontvangen voor de gehouden veekeuiring, zijn de het exacte tekort. De aan vraag van De Grensbolders uit Eede om een subsidie van f 250 vóór de viering van het 65-jarig boldersjubileum van de heer E. Cocquit uil Eede (zie hierover uitvoerig onze éditie van gisteren) leidde tot 'n tegenvoorstel van de heer L. de Clerck, Het college stelde vtkxr, f 1Ó0 te geven, doch de Clerck wenste er f 150 van te maken. Dit voorstel werd ech ter verworpen. De raad gin-g tenslotte na stemming akkoord met het voorstel van b. en w- voor f100. Voor de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen zal de gemeente Aardenburg dit jaar f 50 beschikbaar stellen, en de raad beslóot verder tot aan koop over te gaan van een zogenaamde trilplaat voor de dienst gemeentewerken voor f 2675,- exclusief BTW. Het per ceel wieland, gelegen aan dé Hogeweg wend in pacht gege ven aan dó heer A. Quataert uit Aardenburg, nu H. Balie- geer uit Sluis daar niet verder prijs op stelt. Voor verdere realisering van het bestem mingsplan Ouwe Stad besloot de raad tot aankoop van gron den in het betreffende gebied over te gaan van A. Bonte, B. Bauwens éh P. Ladrens, resp. voor f37.667, f6.134,- en f 86.432. De verkoop van grond aan de stichting Gerust Leven ten behoeve van de bouw van be jaardenwoningen te E'éde ert premiewoningen te St Kruis ontlokte enige discussie, daar enkele raadsleden Opnieuw cijfers over de huren van de toekomstige woningen wildeh hébben, welke cijfers thans echter nog niet konden wor den genoemd. Inmiddels wer den woningen aanbesteed, doch de laagste inschrijver bleek nog boven de curveprijs te zitten, zodat onderhandelin gen nodig zijn. De raad besloot ook grond te verkopen aan F- Kolmeyer uit Aardenburg. De grond is gelégen in het bestemming- plart West. De prijs was f24,- per vierkante meter. In de rondvraag merkte de heer Van Helden op dat het bezoek aan de speeltuin aanmerkelijk is teruggelopen, kennelijk als ge volg van de tariefsverhogin gen. Een bezoek aan de speel tuin is voor groepen niet aan trekkelijk riteer omdat de groepen die Op doortocht kor- tetijd van de speeltuin gebruik moeten maken toch 't dagtarief moeten betalen, Dat ook Ou ders en begeleiders moeten betalen, achtte de heer Van Relden onjuist, te meer omdat dezen zelf tezicht op hun kin deren plegen te houden. Hij vroeg het college deze (kwestie in beraad te nemen. De heer Paridaen vroeg of het college al plannen had voor een nieuwe vuilnisbelt, nu de thans in gébruik Zijnde vol dreigt te raken. Loco-bur gemeester antwoordde dat er inderdaad al min of meer con crete plannen zijn én dat de gedachten uitgaan rtaar een terrein onder St. Kruis. (Van eeii ohzer verslaggevers) GROEDE Binnenkort verdwijnt weef een stukje historie uit het West-Z.- Vlaamse landschap. Teil bê- hoeve van de nieüWe Delta- dijk in de Thomaes e ttau- linapolder wordt eelt tttli dijk van de voormalige Baar zandepoltler bij Gioéde af gegraven, de togehéteh Jons Baarzattdedijk. „Er is erg moeilijk aan kle' te komërt" aldus dijkgraaf J Becu van het Wat--«-hap 'I Vrije van Siuis. „Wij hebben al itl overleg Piet dé vroegere commissaris der koningin m Z'eélartd, jhr. de CasernBrpot een aantal dijken uitgezocht dat óhs van die benodigde klei vóói- de deltawerken kap vóór zien De dijken zijn met zorg uitgekozen. De afgraving móét b.v. landschappelijk verant woord zijn ert géén lidteken of '.oiets achterlaten. Zo gauw het waterschap toestemming üit Dén Haag krijgt, kan het werk worden aanbesteed. Gelijktijdig wordt Ket restant vah de Statendijk in Schoon dij ke die al voor 80 procent verdwenen is afgegraven. Ret gaat om ette lijke aunmuvi'ért kUbléké hVéters klei, die hard nodig zijn om Een van de laatste overblijfselen in Philippine die her inneren aan de tijd dat dit om zijn mosselrestaurants ver maarde dofp in Zeeuwsch-Vlaanderen een hiet onbe langrijke vesting was, eerst in de tachtigjarige oorlog en later tijdens de Franse overheersing, gaat verdwijnen. De Veste, een restant van het vroegere bolwerk, zal worden gedempt en de vrijkomende ruimte zal worden benut om de parkeergelegenheid in het hart van Philip pine te vergroten. De dorpsgemeenschap-'zal dan meteen verlost zijn van een onaantrekkelijke en Bijwijlen kwa lijk riekende sloot die het water van de zuiveringsinstal latie afvoert. De demping van de Ves te wordt uitgevoerd in het kader van de maatregelen ter verruiming van de werkgelegenheid. Op woensdag 27 september zal het werk in het ge meentehuis van Sas van Gent worden aanbesteed. Niet alleen mensen kunnen ijdel zijn, maar ook honden. Vooral als je naam „cocker spaniel" is en je naar hondse maatstaven een respectabele leeftijd hebt bereikt, wil je je wel laten fotograferen. Zo ook deze cocker, die twee decennia geleden in Antwer: pen het levenslicht aan schouwde en eigendom is van de familie Koeman uit Het dempen van de Veste prijkte al in 1060 op het verlanglijstje van de voor malige gemeetite Philip pine. Door gebrek aan de nodige financieringsmid delen bleef het tot dusver een vrome wens. de Zoutestraat te Hulst. De cocker is maandag voor het nageslacht vastgelegd, dat gebeurde door fotograaf Re- my Neelemans, die de cöc- ker-hond even het gevoel gaf, in het middelpunt te staan van een belangstelling, die anders alleen is wegge legd voor speelse baby's oï lieftallige dames. In de tachtigjarige oorlog maakte stadhouder Frederik Rendrik van Philippine een bruggenhoofd vain waaruit hij veroveringstochten maak te nam- de zuidelijke Neder landen. De „Stedendwinger" bracht verscheidene malen een bezoek aa-n het bolwerk dat een bezetting van 500 mahi telde. In 1643 liandde hij met een groot leger in de Braakman om via AsSanedë een poging te Boen het door de Spanjaarden bezette Sas van Gent te veroveren, maar dit krijgsplan mislukte. Pbi- Eppine telde in die roem ruchte jaren verscheidene bolwerken of bastions die namen droegen als Zelaridia, Meijland, Castilië en Justitia later ook wel Galgenbolwerk geheten. Deze versterkingen WOTen omgeven door een brede vestigingsgracht, waar van de tegenwoordige Veste bewaarctis gebléven. Na een periode waarin Philippine zijn strategische waarde vwor krijgsverrichtin gen steeds meer verloor komt in 1973 een kleine opleving. Iti zijn boekje „Stad en land van Philippine in dë historie 1505-1955" vermeldt J.Ch- Cornells in 1973, als de Franse revolutionairen reeds baas zijn in de zuidelijke Nederlanden, wordt de ves ting weer wat opgekalefaterd en in staat van verdediging gebracht. Op Het Kasteel stonden toen 4 kanonnen, o-p de stadswallen 2i en op de Buitenwerken nog 15, totaal 37 stukken, waarvan het ka liber varieerde van 3 tot 12 pond. De lijst van 'de aanwe zige manschappen vermeldt dan echter niet meer dan 210 koppen, alles inbegrepen. Het heeft niet mogen helpen. Bij de aanval van de Fran sen in 1747 (zij zijn hiér toen bijna twee jaar de baas geweest) wist men tenminste bij de verdediging nog enke le dagen stand te houden: thans werd de vesting als het Ware zonder steg of stoot in hUn handen geleverd. De tieke omstandigheden hebben politieke omstandigheden hebben hierbij natuurlijk een rol gespeeld. En waarom zou men in Philippine minder ge voelig zijn geweest voor de schone beloften ven Vrijheid, Gelijkheid mi Broederschap dan overal elders? Nadat heel Zeeuwsdï-Vlaandereh bij verdrag van 1 oktober 1795 aan Frankrijk was afge staan en daarbij ingelijfd, besloot het Franse bewind de vesting Philippine eventals die van Sas van Gent te slechten. De schuchtere pro testen van de Magistraat hadden natuurlijk geen suc ces Bn zo eindigde weinig roemvol dé "rol, dié de vesting Philippine in de ge schiedenis van twee eeuwen had gespèeld. de huidige zeeweringen op delta (Veilige) hoogte té brén gen. ïn de middeleeuwen was Baarzartde, oök wei Burdesan- da Of Bardesant geheten, een der kleinere waterschappen in het ambacht Oostburg. In 1166 is dit gebied al in een verge vorderde staat van ontginning want er ontstaan twisten over lë tienden (belastingen). Het eigenlijke polderland schap langs de kust bij Groe- dë, Baarzande en Vraberdijk. ontstond in de 13e eëutv, dank zij de financiële medewerking VLISSINGEN Het colle ge van b. en w- van Vlissin- gen heeft gisteren besloten öm een proef met een nieu we opstelling van de kramen op de weekmarkt, waarmede vrijdag j.l. werd begonnen, niet Verder voort te zetten. De kramen waren vrijdag j.l. zulks op verzoek van de winkeliers in de Lange Zelke met de ruggen té gen elkaar geplaatst, zodat de verkoopzijde van de kra men naar de etalages van de winkels gekeerd was. Zowel de marktkooplieden als velé markt bezoekers waren met die opstelling van de markt weinig gelukkig en lieten dat nogal duidelijk blijken, te meer daar de klanten, op de stoep sitaande, hun hoofd stootten tegen de kraamda- ken waar zij niet onder „pasten". Hoewel héit aanvankelijk de bedoeling Was om gerui me tijd lang ervaring met de nieuwe opstelling op te doen, hebben b. en w. van Vlissin- gen toch maar weer gekozen voor de oude situatie, waar bij de kramen vis e vis staan. Het college zegt, dat het beeld, dat het publiek van de markt krijgt, mede bepalend is voor de beeld vorming. die men heeft van de aantrekkelijkheid van de gehele Vlissingse binnen stad., Eindredactie: BAS AUGUSTIJN. van aanzienlijke heren, zo vermeldt dr. Go'tt-Schalk in zijn „Historische geografie van Westelijk Zeeuws-Vlaande ren". Tijdens de stormvloeden in i373-76 gingen de meeste klei ne polders ten onder, Baarzan de echter kréég geen noe menswaardige schade- Wel werden nadien werkzaamhe den aan de dijken uitgevoerd. Hoewel de dijk dus ëeüfyéh stand hield tegen aanranding door de hand van moeder na tuur, tiet het er nU naar uit dat de tnensenhand én dier technologie zélf de ondergang zal inluiden, ten bate van eei móderné tnamtnoet (Delta-) dijk....

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9