Recordtoeloop zeevaartschool Wat is Arlita? 14ct KAREL1 Kindervriend Swiebertje was in Hulst Geen onrust onder werkers bij Vitrite Borsele bfijft hameren op heffing in havenschap RENTELAST WORDT GROTER A. J. Kaland: geen grein belangstelling voor industrievestiging BEDRIJF ZET 19 MAN OP STRAAT PERSONEELSZAKEN EN ONDERNEMINGSRAAD 20 stuks Arlita 2.80 stad streek, Interprovinciale sportontmoeting van ambtenaren Droog en zonnig STRANDWEER (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De verdere ontwikke ling van het zeehavenindustriegebied Vlissin gen-Oost staat volledig stil. Terneuzen waarschuwt exploitant sexbioscoop er is maar een- tl' Donderdag 31 augustus 1972 (Van onze correspondente VLISSINGEN De hogere zeevaartschool De Ruyter in Vlissingen heeft dit jaar een recordtoeloop van nieuwe leer lingen te verwerken gekregen. De school telt nu in totaal 750 leerlingen. Er zijn 24 klassen voor de primaire en 14 voor de vervolgopleiding gestart. Deze grote toeloop van nieuwe leerlingen ontlokt de schrijver van een artikel in Poseidon, het contactorgaan van De Ruy- terschool de opmerking: „We liggen bijna over het „merk" Twee jaar geleden zag de directeur van de Vlissingse zeevaartschool, de heer G. Brouwer, de toekomst voor zijn school nogal somber in- Er werden in september 1970 na melijk nog maar 307 nieuwe leerlingen aangemeld. Het to tale leerlingenaantal was des tijds 560. Nu, in~ september 1972, zijn er 470 nieuwe aan meldingen. Nu telt de school 750 leerlingen. Volgens de heer Brouwer is deze florissan te gang van zaken ook wei te danken aan de grote reclame acties van de zijde van de reders, en de uitgebreide voor lichting die door de school aan diverse instanties werd ver strekt. De recente sluitingen van de zeevaartscholen in Scheveningen, Leeuwarden en Enschede en de fusies tussen de kweekschool voor de zee vaart en de zeevaartschool van het Zeemanshuis in Amster dam, en de fusie tussen de zeevaartscholen in Groningen en Delfzijl hebben natuurlijk ook hun invloed gehad op de toeloop van nieuwe leerlingen op de zeevaartschool van Vlos singen. Alle 470 nieuwe leerlingen zijn ingedekt bij zeevaart maatschappijen. Ze kunnen dus na hun opleiding meteen aan de slag. Van de 470 volgen 42 jongelui de radio-opleiding, 133 de stuurlieden en 305de scheepswerktuigkundige oplei ding. De Vlissingse zeevaart school streeft er naar, de pri maire opleiding, die voorheen drie jaar duurde, terug te brengen tot twee jaar. Dit wil men bereiken door de toela tingseisen hoger te stellen. Daardoor kon het aantal klas sen dit jaar voor de driejarige opleiding worden terugge bracht van vijf tot drie, en het aantal klassen tweejarige op leiding worden opgevoerd van vijf tot bchttien. Van de 470 leerlingen voor de primaire opleiding worden er 410 on dergebracht op het internaat van de school. Dat heeft rigou reuze bouw- en verbouwacti viteiten van het internaat Onze Vloot tot gevolg gehad. De zes vrouwelijke zee vaartscholieren waarvan twee de opleiding tot stuurman, twee voor radio-officier en twee voor seheepswerktuigkun- digen volgen, zijn onderge bracht in een huis buiten het internaat, omdat daar voor hen geen plaats meer was te vin den. De Ruyterschool zelf, op de Vlissingse Boulevard, die twee jaar geleden nog een uit breiding heeft ondergaan, kon de stoot nieuwe leerlingen nog wel zonder al te grote moei lijkheden opvangen- Maar, we zitten wel goed vol", zegt de heer Brouwer, die verwacht dat deze enorme toeloop, uit alle delen van het land, toch wel een uitschieter is geweest. „We rekenen er niet op dat deze ontwikkeling zich in deze mate zal voort zetten", zegt hij. „We rekenen er op dat het aantal leerlingen in de komende jaren zich zal bewegen om en nabij de top- cijfers van dit schooljaar 1972". TOTALE STOP IN SLOEGEBIED (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tijdens de interprovinciale contactdag - een jaarlijkse sport- en ont moetingsdag voor alle provin ciale ambtenaren in Neder land, die dit jaar in Haarlem is gehouden, hebben de Zeeuwse sportleiden beslag weten te legg enop enkele eer volle plaatsen. Bij het volley bal plaatsten de heren zich als eersten, en de dames kwamen op de derde plaats. Het ge mengd dubbel evr. De Hooge- F.G. Jongbloeds behaalden bij het Badminton de tweede plaats. De tafeltennisser J. Kleinepier eindigde in de hoofdgroep als vierde, en het voetbalelftal plaatste zich in de middenmoot; vijfde, terwijl het bovendien de prijs kreeg toegewezen als het meest sportieve team van de dag. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18 uur: Aanhoudend droog en vrij zonnig. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor vrijdag: aantal uren zon: 4 tot 13. min. temp: 0 tot 4 gradein onder normaail. Max. temp: omstreeks normaal Kan-s op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 4 tot 13. Min. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max. temp: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Het hogedrukgebied beheerst nog steeds het weer in West- Europa met veel zon. Hierdoor ook vandaag aan het strand zonnig met een matige noord oosten wind. In de middag 19 a 20 graden. Zeewater 18 gra den. Vooruitzichten: het is waar schijnlijk dat het overwegend zonnige en droge weer zich de hele week zal weten te hand haven. waterstanden Konstanz 346 (-2); Rheinlei- den 232 (-2); Straatsburg 232 (-6); Plittersdorf 373 (-13); Maxau 430 (-15); Plochingen 123 (-2); Mannheim 246 (pl. 18); Steinbach 123 (pl. 3); Mainz 238 (-3); Bingen 132 (- 4); Kaub 155 (-7); Trier 229 (-9); Koblenz 168 (-6); Keu len 122 (-12); Ruhrort 293 (- 9); Lobith 917 (-8); Panner- dense kop 890 (-8); Nijmegen 713 (-7); IJsseikop 835 (-1); Eefde IJssel 368 (-2/- Deven ter 248 (-4); Monsin 5474 (pl. 14); Borgharen 3875 (pl. 13); Belfeld 1107 (pl. 3); Grave beneden de sluis 499 (-9). Uiü Morgen, vrijdag 1 sept. Bergen op Zoom 8.54 en 21.23, Hansweert 8.04 en 20.36, Ter- neuzen 7.34 en 20.07. Vlissin gen 7.09 en 19.38, Wemeldinge 8.44 en 21.13. „Stonden er vroeger wel altijd enkele mogelijke gegadig den voor industrievestiging op de stoep er is nu geen grein belangstelling meer", zei gisteren de heer A. J. Ka- land, voorzitter van het Havenschap Vlissingen in een vergadering in de raad van bestuur Een steeds nijpender probleem dient zich tegelijkertijd aan. De rentelast op de gronden In het Sloegebied, die in de miljoe nen guldens per jaar loopt, wordt steeds hoger, en daardoor wordt de noodzaak om nieuwe bedrijven aan te trekken, steeds duidelijker voelbaar. De heer Kaland merkte dit op in verband met een discus sie in de raad van bestuur over een investering van bruto drie miljoen voor het uitdie pen van het centrale haven bekken. Het uitdiepen geschiedt vooral terwille van de chemi sche fabriek van Hoechst. die in januari zo mogelijk al zee schepen met fosfaaterts voor de deur wil kunnen ontvangen. De vrijkomende specie bij het uitdiepen wordt gebruikt voor het ophogen van een nieuw stuk industrieterrein. Misschien dat de aanblik van een gereedliggend terrein de investeerders aanmoedigt zich in het Sloe te vestigen, opper de de hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat, ir. J Zuurdeeg, puttend uit ervarin gen in het verleden. De raad van bestuur was het er wel over eens dat we derinvoering van de investe ringspremieregeling voor nieu we bedrijven, een vrijwel on misbare stimulans is voor de verdere groei in het Sloege bied. Helaas het rijk heeft die regeling voor Zeeland opge schort. Ir. Zuurdeeg schetste nog eens hoe voorzichtig mem bij de inrichting van een zeeha vengebied te werk gaat. Van het graven van de Quarlesha- ven die wel op vele kaar ten met stippellijntjes is inge tekend is voorlopig geheel afgezien. De raad van bestuur ging met het plan tot uitdie ping van de haven akkoord, nadat duidelijk was geworden dat het hier om een voorinves tering ten behoeve van de in frastructuur gaat. Op dringende vragen, o.a. van b. en w. van Borsele, om voor het industriegebied een exploitatie-opzet te geven, moest voorzitter Kaland het antwoord schuldig blijven. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN-SLUIS Niet alleen in hulst hebben de expllitanten van sexbioscopen van het gemeentebestuur en de politie een ernstige waar schuwing ontvangen, met deze filmvertoningen te stoppen. Ook in Terneuzen is de be heerder van een sex-cinema er door de politie op gewezen dat hij in overtreding is. De politie hecht namelijk weinig waarde aan het zoge naamde besloten karakter van dit soort filmvoorstellingen Het heet dat alleen leden van de filmclub toeang hebben tot de vertoningen. „Gebleken is echter bij controle dat er slechts vier of vijf namen in het ledenregister staan ver meld. Het wil er bij ons niet. in dat deze filmvoorstellingen niet door veel meer bezoekers worden bijgewoond. We heb ben deze beheerder dan ook gezegd dat wij zijn bioscoopje nauwlettend in de gaten zullen houden'", aldus hoofdinspec teur E. Hubregtsen, de korps chef van de Terneuzense ge meentepolitie. Bij de politiekorpsen in Middelburg, Vlissingen en Goes overweegt men nog niet tegen de sexcinema's op te treden. Volgens de verschil lende zegslieden zijn er overi gens niet veel in Midden-Zee land: een hele kielse - een achterkamertje - in Goes, een in Middelburg en een in Vlis singen. Volgens adjudant van Hu- ven van de Rijkspolitie is in middels tegen alle exploitan ten van sex-cinema's in Hulst, proces-verbaal opgemaakt. Tij dens het onderzoek van de politie, bleek geen van hen te voldoen aan de eisen in de biosco ipwet. Goeie vraag Het is de nieuwe Karei 1 superlichte senoritas. (moet u naar vragen) VLISSINGEN Het me taalbedrijf Crakau te Vlissin gen zal per 1 september a.s. worden opgeheven. Het moe derbedrijf van Crakau is ge vestigd in Rotterdam. Het Vlissingse bedrijf telt 19 personeelsleden. Alle werk nemers hebben inmiddels zonder medeweten van de vakbonden ontslag aange zegd gekregen. De directie van het bedrijf heeft zich wel met het ar beidsbureau in Vlissingen in verbinding gesteld maar er zou geen afvloeiingsregeling ge troffen zijn. De personeelsle den zouden met het ontslag akkoord zijn gegaan. (Van een onzer verslaggevers) HULST Bromsnor komt statig het podium opgelopen. Als het applaus in de zaal is weggestorven en plaats heeft gemaakt voor het geroezemoes van het jonge publiek zegt hij: „Dit wordt een van de meest spannende Swiebertje verha len, die jullie ooit hebben ge zien". Het laatste woord gaat verloren in een oorverdovend, maar enthousiast fluitcon cert. Brom laat zich niet uit het veld slaan en gaat verder: „Moet je luisteren jongens. Als er straks aan jullie wat wordt gevraagd, dan geef je heel hard antwoord en als er niks wordt gevraagd dan... mondje...". „DiiSiicht", klinkt er uit meer dan 1700 kinder kelen, die de Hulster sporthal op zijn grondvesten doet dreu- nen. Brom vertelt, dat hij bezig is aan zijn ronde door het dorp en loopt over het podium heen en weer. Dan ontdekken de 1700 kinderen tussen de coulissen Saartje. Onmiddel lijk klinkt in spreekkoor: „Saaaartje, Saaaartje". Saartje glimlacht en wordt een beetje in verlegenheid gebracht door het enthousiaste onthaal. Maar het spel is begonnen, dus blijft ze in de plooi en gaat met Brom staan praten. Lang duurt dat niet. Een lang gerekt gejuich kondigt de komst van Swieb aan en dan lijkt het hek van de dam. Swieber huppelt het podium op, pakt Saar eens lekker vast, slaat Brom zijn pet van zijn hoofd en begint er mee te voetballen. Het gejuich uit de zaal houdt nog steeds aan en bereikt een climax als Brom zijn pet met een fraiaie boog in de zaal belandt. Even wordt er wat gekib beld. Enkele minuten later zien we Brom en Swieb terug. Ze staan de keuken van de burgemeester op te ruimen. Er wordt driftig gegooid met huisraad en natuurlijk loopt het mis. Er valt een bordje kapot en Swieber schiet uit zijn slof. Zo verliep woensdagmiddag het optreden van Swieb, die als gast van De Stem i'n samen werking met de middenstand naar Hulst was gehaald voor een optreden in de sporthal. Van de 1800 kaarten werden er ruim 1700 verkocht. Burgemeester P. Molthoff leidde gistermiddag het optre den in. Kans om veel te zeg gen kreeg hij niet, want daar voor was het enthousiasme en het ongeduld vain de 1700 sporthal-bezoekertjes veel, maar dan ook veel te groot. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Bij Vitri te in Middelburg is volstrekt geen sprake van onrust onder de werknemers als gevolg van het feit dat er nog steeds geen nieuwe CAO is afgesloten- Dit werd ons gezegd door de heer J. R. Glaubitz, hoofd perso neelszaken. Hij werd hierin bijgevallen door twee leden van de dagelijkse commissie van de ondernemingsraad, bei de vakbondsleden. Deze mededeling is tegenge steld aan een uitlating van districtsbestuurder Herman Berkhout van de Industrie bond NW in Zeeland. Deze verklaarde in het blad WIK dat hij vermoedde dat de on rust zou toenemen naarmate 1 oktober naderde, de dag waar op de werknemers de werk tijdverkorting willen zien in gevoerd. Op 31 maart van dit jaar liep de oude CAO bij Vitrite af. De onderhandelingen lie pen stuk op één punt: de NW-leden gingen niet ak koord met het voorstel van hum eigen bond om de werk tijdverkorting in te laten gaan op 1 maart 1973. Deze afwij zing gebeurde in april van dit jaar. Daarna heeft de directie op 17 mei en 5 juni opnieuw schriftelijk contact gezocht met de vakbond. Eerst op 24 augustus werd hierop geant woord met nieuwe voorstellen. Hierbij speelde de vakantiepe riode een niet geringe rol. De eerstvolgende bijeenkomst voor hernieuwde onderhande lingen is nu gepland op 19 september. De mededeling .in het blad WIK als zou de directie van Vitrite opdracht hebben ge kregen (Vitrite is namelijk een dochteronderneming van Philips) alleen met werktijd verkorting met ingang van 1 oktober akkoord te gaan in dien de verhoging van de mi nimum vakantietoeslag tot 1080 gulden en de verhoging van de ploegentoeslag ingele verd zouden worden, wordt door de directie klinkklare on zin genoemd:„Dit is zelfs praktisch niet uitvoerbaar". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Er moet rechtsgelijkheid worden gescha pen tussen de kleine man die in Borsele een huisje bouwt en daarbij een opslag van twee gulden per vierkante meter grond moet betalen, en een groot concern dat eveneens in het be stemmingsplan van de gemeente Borsele een fabriek bouwt". „Het concern betaalt die toeslag van twee gulden Der vierkante meter niet. Het is billijk ook op de industrie- grond in 'het gebied van het Havenschap Vlissingen. dat overigens Borsels grondgebied is, een heffing van twee gul den te leggen. De zo verkre gen gelden zijn nodig voor het treffen van „bovenwijkse" voorzieningen en de wet op de ruimtelijke ordening verplicht ons daar dian ook toe". Aan het woord is burge meester G.M. van Waes van Borsele. In een vergadering van de raad van bestuur van het Havenschap Vlissingen, legde hij zijn gedachten over de heffing van twee gulden per vierkante meter industrie- grond in het Sloegebied, als een tikkende tijdbom od ta fel. Het dagelijks bestuur van het havenschap, gepresideerd door de heer A.J. Kaland. vindt namelijk dat Borsele, met dit te stellen, wat al te dogmatisch de wet wil uitvoe ren. Bovendien, aldus de heer Kaland, wordt hier nieuwe rechtsongelijkheid ingevoerd. Immers: de bovenwijkse ge volgen van de industriële ont wikkeling in het Sloe zijn ook voelbaar in de andere gemeen ten, vooral Vlissingen en Mid delburg. Die zouden omdat I Borsele formeel rechthebber van het bestemmingsplan is naar de opbrengst van de hef fing kunnen fluiten. Toen de heer Kaland zeer voorzichtig opperde dat er misschien te denken was aan een eigen fonds van het ha venschap, opgekweekt uit hef fingen op een scherp gecalcu leerde grondprijs, en bedoeld voor de financiering van con crete plannen in de omliggen de gemeenten, sprongen de burgemeesters van Middelburg en Vlissingen daar gretig op af. „Niet zo haastig", waar schuwde de heer Kaland, „wij zullen in het dagelijks bestuur nog moeten bekijken of we ons door een heffing op de grondprijs niet uit de markt prijzen, en of dit juridisch al lemaal wel mogelijk is". Met 47 tegen twintig stem men werd de Borselse kijk op de zaak tijdelijk verwor pen Tijdeüjk...want Borsele komt terug. „Wij hebben al onderzocht hoe wij in beroep kunnen gaan", zei burgemees ter van Waes. „We kennen de materie langzamerhand door en door, en we zullen ove rigens zonder gevolgen van rancune doorgaan tot het laatste woord van hogerhand is gezegd".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3