999 ^0 Scharn in vorm Drinkt u cafFeïne vrije koffie? SUPRA Vriend wil blijven Montreal stuurde 38 spionnen naar München DAMESROEIEN IS NU OLYMPISCHE SPORT Gunstige loting WASSENAAR KOMT NAAR WNNEIIE 31 ■floriade heetman Van Nelle sport l^ji münchen hSngroothuis groeibrillanËi een goede belegging Supra, de bekende vacuumgemalen iserookin caffeine vrije vorm. Koffie, diehetvolle pond geeft aan smaakengeur. Geniet ernaar rustig van! caffeine vrfj f2,59perpak. Donderdag 31 augustus 1972 HENSGENS: LAST VAN BLESSURE Of hoe een kleine investering het begin kan zijn van een steeds groeiend bezit. edefsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 tel. 116670 oostzeedijk 155 tel. 122344 rotterdam MüNCHEN De Limburger Sjef Hensgens is vanmid dag de eerste Nederlandse atleet, die kennis gaat maken met de Olympische atletiekbaan van München. MüNCHEN De Arn hemse atleet Haico Scharn bevindt zich in de beslis sende voorbereidingsfase van zjjn Olympische wed strijd op de 1500 meter. Kort na een felle ochtendtrai ning zegt de Arnhemmer bij zonder opgewekt: „Ik mag niet klagen over hetgeen hier alle maal gebeurt. Ik kan wel zeg gen dat ik nog nooit zo snel ben geweest. Bij de sprint-trai ningen, waarin ik thans volop zit, gaat het voor mijn doen ongelooflijk hard". Vorig jaar zorgde Haico Scharn tijdens de Europese kampioenschappen te Helsinki voor een daverende verras sing: als enige atleet uit de Nederlandse ploeg kwam hij in de finale. Temeer verrassend omdat Scharn nimmer de li miet voor de Kampioenschap pen in Helsinki had gehaald. „Ik ben echter een leuk vech tersbaasje", grapt Scharn. De Concurrentie is hier natuurlijk wel veel groter dan in Finland, maar ik geef me pas gewonnen .als ik over de streep ben. ,Ik zal blij zijn als het een maal zover is", verzucht de Nederlandse 800 meter-loper. ,Ik heb verschrikkelijk lang naar dit absolute hoogtepunt jn mijn carrière uitgezien, maar ik zal nu toch wel blij zijn als alles achter de rug is". Het is beslist niet zeker of donderdagmiddag wel een vol kome fitte Hensgens in de achtste serie zal uitkomen. Eind vorige week heeft hij weer last gekregen van zijn vroegere blessure". Het is natuurlijk weer die reehter-poot", zegt een wat te leurgestelde atleet in zijn koe- ADVERTENTIE) MüNCHEN Jans Knomen, de chef d'quipe van de Neder landse atletiekploeg in Mün chen, heeft het alles verlossen de bericht uit Nederlanij ge kregen: 1500 meter loper Bram Wassenaar uit Oosterbeek is weer volop in training. „De komende dagen zal Was senaar nog wel onder behande ling van de Nijmeegse arts Hermens blijven, maar", zegt Hans Koomen, „de blessure is al zover genezen dat Wasse naar weer in training is ge gaan. Ik verwacht dan ook op 4 september een fitte atleet in het dorp te mogen begroeten". (ADVERTENTIE) Van A Nelle Koffiebranderijen sinds 1782 le, sobere betonnen kamer in het dorp. „Tot zondag ging al les goed, maar toen kwam plotseling weer die blessure aan de achilles-pees terug. Vanaf dat moment heb ik niet meer op spikes kunnen trai nen. Verder heeft verzorger Ed van Breukeden de zaak in handen genomen. Hij werkt volop met zogenaamde druk- punten: een behandeling die geloof ik wel succes gaat krij gen. Als ik alleen nog maar pijn aan die pees heb, is het niet zo erg. Daar ga ik wel een pijnstillend spuitje voor halen' De Limburger heeft de laatste tijd overigens wel met deze blessure leren leven. „Daarom maal: ik me uiterlijk niet zo druk meer. Mijn achilles-pees heeft me immers nog nooit in de steek gelaten wanneer ik echt over veel kracht moest beschikken". Hensgens heeft in zijn serie niet ongunstig geloot. Hij ont moet Abidoyam Seediq (Pakis tan), Arza (Panama), Regassa (Ethiopié), Swenson (Ameri ka), Ivamow (Rusland) en de Ier Murphy. Hensgens: „Ik had het beslist veel moeilijker kun nen treffen. Er zitten moge lijkheden in". Trainer Koppe laar verduidelijkt de zaak nog met te stellen: „In de series gaan de eerste drie aankomen den over naar de halve finales. En daar moet Sjef bij kunnen komen. Op papier zijn alleen de Amerikaan Swenson en de Rus Ivanow sterker". Voor de 8IOO meter komen don derdagmiddag liefst 64 atleten aan de start. Ook veel onbe kende jongens en daarom stelt Hensgens: „Er kam natuurlijk ook altijd nog een verrassende man in mijn serie zitten. Maar ik heb er ook vertrouwen in dat ik in ieder geval bij de laatste 24 op deze afstand ga komen". MüNCHEN Waterpolo-co- ach Harry Vriend heeft met het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond de eerste gesprekken gevoerd over het mogelijk verlengen van zijn contract. Eind dit jaar loopt de overeen komst van Vriend met de zwembond af en in eerste in stantie was Harry Vriend van oordeel dat zijn post nu maar eens door een ander moest worden ingenomen. „Maar de jongens hebben me echter gevraagd of ik toch nog met hen door wil gaan. Er zijn nogal wat jonge knapen in de ploeg en die zouden graag zien dat zij hun internationale carrière onder mij konden uit bouwen", aldus Harry Vriend. Wanneer er inderdaad een nieuwe overeenkomst komt, dan zal er toch wel volgens Harry Vriend het een en ander rrfftfeten veranderen. „Het is nu eenmaal niet langer verant woord dat ik op de huidige ba sis verder werk. Het begelei den van de poloploeg vraagt veel te veel tijd". Sjef Hensgens (links) in actie tijdens de voorbereiding voor de Olympische Spelen. (Van een speciale ANP-verslaggever) MüNCHEN Jean-Pierre Cyr is een van de achtender tig „spionnen", die Montreal naar de Olympische Spelen in München heeft gezonden. De Canadese stad, waar in 1976 de spelen van de XXIe olympiade worden gehou den, wil de zaken zo goed mogelijk voor elkaar heb ben. De dertigjarige, fors ge bouwde Cyr, het schets- en tekenboek voortdurend bij de hand: „Wij willen het over vier jaar foutloos doen. Daarom zijn wij hier. Zoals ik lopen er nog zevenender tig collega's rond". Vrijwel niets ontsnapt aan het oog van de Canadees, die moet zorgen, dat o.a. de turn sters en turners over vier jaar over een perfecte accommoda tie beschikken. Cyr verheelt zijn bewondering voor het werk van de Westduitse orga nisators niet. „Wat men hier gedaan heeft is onvoorstelbaar. Wanneer wij het in Canada ook zo moeten doen, dan kun nen wij het eigenlijk beter vergeten. Ons voorbeeld zal echter niet München zijn, maar Helsinki 1952. Het gi- München ..J:.- t. MÜNCHEN. Een menselijke „krakeling" in beeld. Een kluwen mens, die gevormd wordt door de Mexicaan Moises Lopez (hoofd/links) en de Oostduitser Horst Mayer. De omstrengeling ontstond bij het vrije stijl worstelen. (Van een speciale ANP-verslaggever MüNCHEN Nely Gam- bon-De Vos deed geen moei te haar enthousiasme te be dwingen. Niet in de plenaire zitting van het IOC, even min tijdens de persbijeen komst enkele uren later op de roeibaan van Feldmc- ching: Eindelijk was het Nederlandse initiatief be loond. Vanaf 1976, als de 21e moderne Olympische Spelen in Montreal worden gehou den, zal het damesroeien een olympische sport zijn. Vele jaren heeft Nederland, en in het bijzonder Nely Gam- bon-De Vos, voor die erken ning gestreden. In 1954 kwam Nederland met het initiatief Europese titelwedstrijden voor dames te organiseren. De (toen nog) Nederlandse roei boot loofde de zilveren molen als eeuwige wisselprijs voor de beste landenploeg uit. In 1969 werd Nelly Gambon als eerste vrouw tijdens het congres van Klagenfurt ge kozen in de technische com missie van de wereldroeile- deratie, waarin zij voorzitster werd van de sectie damesroei en. Een poging al in 1972 da mesroeien op het Olympisch programma te krijgen strand de op de tegenstand van het IOC, dat onder meer wilde zien aangetoond dat in ten minste 25 landen wedstrijden voor dames werden gehouden. De Fisa besloot vorig jaar in Kopenhagen wel met ingang van 1974 ook wereldkampioen schappen voor dames tehou- den. FISA-president Thomas Kei ler, Nely Gambon-De Vos en de eerste Nederlandse Europe se kampioene bij de dames, Ingrid Dusseldorp, kregen de taak donderdag in de plenaire bijeenkomst van IOC het plan olympische wedstrijden voor dames in te stellen te verdedi gen. „Ik viel bijna flauw" zei Nely Gambon later, „anderhalf uur heb ik moeten wachten voor we werden binnengeroe pen. Toen we onze verdedi ging wilde gaan voeren nam IOC-president Avery Brunda- ge het woord. Hij kondigde simpel aan dat de beslissing al gevallen was en dat we ons zin hadden gekregen. Het moet een gek gezicht zijn ge weest. In die mannengemeen schap hebben we elkaar om helsd, voordat Brundage ons uitvoerig kon feliciteren." „Thomas Keiler, voorzitter van de FISA, maakte in de middag de uitslag op een hem eigen wijze beken. Hij ont kurkte op het podium een champagnefles, overhandigde een glas aan Ingrid Dusseldorp toaste en zei alleen maar: „Het is een wat eigenaardig begin van een loting voor de roeikampioenschappen. De oorzaak is dat dames roeien vanaf nu in het Olympisch programma is opgenomen." Er zal in zes bootscategorie ën worden gevaren: vier met stuurvrouw, twee zonder stuurvrouw, skif, dubbel twee, dubbel vier en achten. gantisme van München moet de eenvoud van Montreal wor den". De opmerking, dat Helsinki bij de opzet van de Spelen van Mexico ook als voorbeld had moeten dienen, doet Cyr lachen. „Het viel in Mexico inderdaad wat groter uit dan men aanvankelijk verwachtte. Ten aanzien van München is natuurlijk helemaal geen ver gelijking mogelijk met Helsin ki. In Canada zullen wij ech ter wel met de blauwdruk van Helsinki moeten werken. Ons kapitaal is nu eenmaal veel beperkter". 1 In Montreal, waar negentig procent van de twee miljoen, inwoners Frans spreekt, gaat over enkele maanden het bou wen van de Olympische in stallaties beginnen. „Voor wat de ligging van de verschillen de stadions betreft wordt München wel ons grote voor beeld. Wij streven er naar alle accommodaties zoveel moge lijk vlak bij elkaar te situe ren". Als eerste onderdeel van Montreal 1976 moet het wie- lerstadion klaar zijn. „Wij kunnen dat in 1974 op uitste kende wijze testen met de we reldkampioenschappen voor amateurs". Over de medewerking van de Westduitsers bij zijn werk heeft Cyr niets dan lof. „Alles wat wij willen is mogelijk. Hoewel bijna niemand nog er gens tijd voor heeft, kunnen wij alles vragen. Niets is te veel. Misschien is het voor ons wel gunstig geweest dat de Mexicanen het in 1968 de or ganisatoren van München wat dit werk betreft, zo moeilijk hebben gemaakt". Nadat Montreal in 1970 in Amsterdam als derde achter eenvolgende stad, waarvan de naam begint met een „M", was aangewezen voor de orga nisatie van de Spelen, hebben de Canadezen geen moment Voorbij laten gaan om de op bouw van München op de voet te volgen. Louis Chantilly, de directeur van sport en recrea tie in Montreal, is in 1971 drie maanden in München geweest, toen het Oberwiesenfeld nog een gigantische bouwput was. In het voorjaar heeft Chantilly opnieuw een maand doorge bracht in de Zuidduitse stad, waar hij ruim een week ge le den terugkeerde met zij" groep. Het Canadese gezelschap steekt een week na afloop var, de Spelen weer de Atlantische Oceaan over. Het zal dan ech ter geen afscheid voorgoed be tekenen, want over een half jaar komen de Canadezen weer terug om te zien hoe hun Duitse voorgangers de Spelen „afbouwen". Vooral de huisvesting in München heeft grote indruk gemaakt. „Wij zullen het grootste gedeelte van onze bouwkosten moeten financie ren uit het geld, dat de fede rale regering beschikbaar stelt. Ten aanzien van huizenbouw ziet men het in Ottawa wel ruim. De rest van het geld zal moeten worden opgebracht door Montreal", aldus Cyr. (ADVERTENTIE) '5? nog dagen t/m 1 oktober amsterdam Kom 2 SGpt. kijken naar de nationale kampioenschappen bloemschikken Floralia-dagen v. d. amsterdamse scholen De S-bahn, de snelle trein, die in München voor een groot deel de aan- en afvoer van toeschouwers naar de diverse stadions voor zijn rekening neemt, heeft al veel ergernis opgeleverd. Er zijn stations, waar de hon derden Olympiagangers de speciale treinen in grote vaart zien langsrijden. De di rectie van de S-bahn gooil de schuld op het organisatie comité -Dat kaalst de bal te rug. Ook in München is het openbaar vervoer lang niet ideaal. Prof. dr. Manfred Stein- bach, een bekend weten schapsman uit München, gaat een onderzoek Instellen naar de samenhang van sex en topsport. Hij heeft onder de leden van de Westduitse Olympische ploeg enquête formulieren verspreid, waar op tal van vragen staan, die nem over dit probleem wij zer moeten maken. Uiteraard is deze enquête anoniem. De Westduitse president Gustav Heinemann is een spits man. Bij zijn bezoek aan het Olympisch dorp, waar hij zich lange tijd op hield temidden van de Oost duitsers, kwam hij ook in het speelcentrum met flipper- automaten en voetbalspelen. „Hier zijn dus de eigenlijke Olympische Spelen", was zijn reactie. 0 Twee Indiase hockeyers bezorgen de radio en televi siecommentatoren grote moei lijkheden met hun namen. Het zijn Billimogabuttaswamy Govinda en Mollerapoovayya Ganesh. Bij de sex-controle zijn 823 dames onderzocht. Zij hebben allen de test door staan. De Belgische Prins de Merode, voorzitter van de medische commissie van het Internationale Olympisch Co mité, hielp met zijn medede ling ook het gerucht dat een Noordkoreaanse volleybalster zou zijn uitgesloten, uit de wereld. 0 De hoteliers in München hebben nog steeds klachten over de bezetting in hun ho tels. Er is namelijk best nog een plaatsje te vinden, ter wijl reeds lang geleden aan gekondigd is dat alles vol zou zijn. 0 Het besluit van de IA AF alle soorten polsstokken toe te staan in München, heeft ontstemming gewekt bij de Europeanen. De Griek Chris- tos Papanicolaou zei: „Het wordt tijd, dat de nationale bonden er iets tegen doen. Met uitzondering van Kjell Isaksson zijn de Europeanen ten opzichte van de Ameri kanen hierdoor duidelijk in het nadeel". 0 Tijdens een congres van de Internationale Gewicht heffederatie heeft men be sloten de weging na het ver beteren van wereldrecords, een regel die door velen werd gevraagd, af te schaf fen. Het gewicht, dat de deelnemer voor het begin heeft, blijft tellen. 0 De eerste idylle is opge bloeid in het Olympisch dorp tussen de Amerikaan Mark Spitz (22) en zijn landgenote Ann Harssberger (17), de nieuwe recordhoudster op de 800 meter vrije slag dames. Men ziet hen dikwijls wan delen, hand-in-hand, terwijl zij fluisterend met elkaar praten. De eerste, maar waarschijnlijk niet de laatste romance. 0 Het IOC heeft een pro test van Tsjechoslowakije te gen de aanstelling als leider van de Tsjech Vaclav Kubic- ka bij de Duitse turnploeg, afgewezen. Kubicka vluchtte na de Olympische Spelen van Mexico naar West-Duits- land en is drie weken gele den genaturaliseerd. Volgens het IOC bestond er geen rechtskundige reden aan het protest van de Tsjechen te voldoen. 0 Derek Clayton, de Au stralische marathonloper en officieus wereldrecordhouder op deze afstand, heett on danks het drukke verkeer in de binnenstad de marathon afgelegd in de tijd van 2 uur en 25 seconden. „De route ligt mij wel", verklaarde hij later. „Het doet mij plezier, dat de concurrentie niet zo erg op dit parkoers is ge steld, want dan zal zij er niet goed op kunnen lo pen". 0 De eerste posters van de opening van de Olympische Spelen waren binnen 30 mi nuten te krijgen. Voor zes mark gingen zij niet erg grif van de hand. Overi gens heeft het fotolaboratori um het ontzettend druk met deze opening. De gehele we reld wil het filmmateriaal hebben. Drie dagen meet men op de gewone film wachten, vier dagen op de kleurenfilm. Het is maar dat u het weet

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 17