Grote strafcornerspecialist 999 ^0 Ham uit scherm- toernooi NICO VAN DAM WERD ZEER ONREDELIJK Piet Weemers „smeerlappen „Befehl ist Befehl" Zware stick beviel Oranje kraakte Kenia met 5-1 Bokser Vrij gewipt Kritiek op de zwem ploeg Goud voor Amerika Rob Vonk raakte record kwijt Onhandig Onredelijk sport münchen KRUIZE: DE MAN MET DE KNUPPEL hoSSroothuis s (Van een speciale ANP- verslaggever» MÜNCHEN Boem...Als een bom sloeg het eerste schot, dat Ties Kruize in de gistermiddag gespeelde wed strijd in het Olympische hoc- keytoernooi tussen Nederland en Kenia loste, in. De eerste aanval, die Nederland onder nam en die leidde tot een lange corner, rondde de potige 19-jarige Hagenaar af met een van zijn inmiddels befaamde en voor de tegenpartij beruchte schoten. Als een projectiel vloog de bal, aange geven door Kick Thole en ge stopt door Jeroen Zweerts, door de Keniase verdedigings muur. Arendsogen moest men hebben om de bal te kunnen volgen. De doffe klap tegen het houten achterschot maakte het de minder scherpzienden ook duidelijk. Doelpunt. Zo leidde Nederland al evenals in de openingswedstrijd op zondag tegen India na nau welijks zestig seconden met 1—0. Nog vier doelpunten zouden er daarna volgen, waarvan scherpschutter Kruize er drie van zijn stick liet komen, daarmee zdtjn totaal op negen doelpunten brengend, en een van Frans Spits na een fabel achtige rush. Slechts een tref fer wist Kenia hier tegenover te stellen, die óm de allerlaat ste minuut ontstond uit een strafbal, waarmee de eindstand op 51 kwam. Nederland heeft met deze overwinning respect afge dwongen, 'omdat die niet zo zeer tot stand kwam door een „eenling", Maarten Sikking tegen India, Ties Kruize tegen Polen maar door de gehele ploeg, waarvan Kruize de af maker was. Dezelfde Kruize echter miste ook een strafbal „Ik had mijn dikke stok en die is daarvoor niet geschikt. Het is echter geen excuus want een strafbal moet zitten" en liet vlak daarop, zo'n tien minuten na de rust, een prachtige kans liggen, hem ge boden uit een voorzet van de op rechts Voor de tegenstan ders ongrijpbare Wouter Lee- fers. Zo kwamen de Keniaten over wiens onsportieve spel- trant de Nederlanders geen goed woord hadden en hun verontwaardiging, hierover da delijk na afloop in krasse be woordingen uitten, nog goed weg. En Kruizes tiehde doel punt, dat er dik in heeft geze ten, bleef bewaard voor het. volgende optreden, donderdag morgen tegen Nieuw-Zée- ianid. MÜNCHEN (ANP) „Ik kwas hier om het goud te winnen. Tijdens de Spelen in Mexico won ik zilver. Mijn enige hoop was om uit München met goud naar huis te gaan. Daar ben ik In ge slaagd", aldus de Amerikaanse schutter John Writer (27), na zijn verbetering van het Olympische en wereldrecord op het onderdeel schieten ge weer klein kaliber in drie houdingen. Hij verbeterde met de 1166 van de 1200 te behalen punten het oude wereldrecord van dè Rus Oleg Lapkin (1165). Het zilver op dit onderdeel werd gewonnen door Writers 25-jarige landgenoot Lanny Bassham. Het brons ging' naar de 18-jarig Oostduitser Wer ner Lippoldt. (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN Ties Kruize, de man met de knuppel, heeft weer uitgehaald. Vernietigend Met een bijna dodelijke zeker heid. Cees Taraia, die de Hage naar het „moordwapen" ver schafte, is er ook van onder de indruk. „Hij bereikt wel een erg hoge graad", aldus de trai ner van het nationale hockey team. „Elk land heeft wel zijn strafcornerspecialist, die erg hard schiet. Maar deze trefze kerheiddie is groot. Zo'n hoog percentage haalt waar schijnlijk alleen maar Tanvir Dar van Pakistan. Ties Kruize is degene die O- ranje weer aan de top kan 'brengen. Hij had dat in Barce lona, in het toernooi om de wereldbeker, al moeten doen, maar daar werd hij al in de tweede wedstrijd voor de rest van het evenement uitgescha keld. Nu is weer alle hoop op hem gevestigd- En naar uit de eerste drie wedstrijden geble ken is terecht. Negen treffers uit drie ontmoetingen laten daar geen enkele twijfel over. Met zijn „voorhamer", die hij vorige week in een oefenduel met Oeganda (70) voor het eerst testte resultaat vijf (Van een speciale verslaggever) MÜNCHEN Geen nieuw wereldrecord voor Rob Vonk. De verwachting, dat de Haag se zweminstructeur zijn eigen moderne vijfkamp-wereldre cord op de 300 m zwemmen on de vierde dag van deze slopende meerkamp zou ver beteren, is niet bewaarheid. Erger nog, Rob Vonk raakte het record, dat met 3.24.9 op zijn naam stond, kwijt aan de Amerikaan Charles Richards, die maar liefst 3.2 sec. sneller was. De nederlaag vain Vonk bij het zwemmen kwam hard aan. Maai- nog erger was het feit, dat Henk Krediet werd gedis kwalificeerd omdat hij het keerpunt na 100 m gemist zou hebben. „Dat zeggen ze wel, maar voor mijn gevoel heb ik ze allemaal gehad. Anders had ik toch stil moeten komen te liggen". Krediet had de 300 m afgelegd in 4.08.62, goed voor 880 punten. Die gingen nu ver loren, ook voor de ploeg. Hij daalde in het algemeen klasse ment af van de 21e naar de 58e en voorlaatste plaats. mee hij 1004 punten behaalde. Jan Bekkerak tenslotte deed het met zijn gewonde hand redelijk. De pink en ringvin ger van zijn linkerhand waren stevig samenigeplakt en on danks die handicap legde hij de 300 m af in 3.53.45, waar mee hij 104 punten behaalde. Het ziet er intussen naar uit, dat Rusland twee gouden plakken in de moderne vijf kamp gaat behalen. Onósjenko en Lednev voeren het indivi duele klassement aan ma-ar worden nog wel bedreigd door de Zweed Ferm en de Hon gaar Balczo. In de landenrang schikking is Rusland praktisch gesproken niet meer van de eerste plaats te verdringen. De leiders van de Pakistaan se hockeyploeg vinden de ka mers van hun spelers een be denkelijke overeenkomst met een ziekenhuis krijgen. Nadat straf-hoekslagspecialist Tanvir Dar tijdens de trainingen voor de wedstrijden al door een knieblessure was uitgescha keld, kwamen er in drie wed strijden nog vier spelers bij op de ziekenlijst. Voor de beslis sende wedstrijd van vrijdag te gen Duitsland zullen in de ba- sisploeg van de olympische kampioen van '60 en '68 mis schien ook Fazal Rehman, Riaz Ahmed, Abdoel Rasjid en Isla Hoeddin ontbreken. doelpunten heeft Kruize nu zeven strafcorners ingekan- jerd. Strafcorners, bijna de enige situaties, die nog doel punten opleveren op de hoc keyvelden, daarvoor staat de Hagenaar zo'n beetje alleen nog tussen de lijnen. Aanvankelijk was Kruize ver re van gelukkig met het lood zware stuk hout, want zijn raffinement, zijn techniek ging verloren. Kruize: „Mijn nor male stick is ongeveer de helft lichter. Daarmee ben ik dus veel sneller. Maar ook de wendbaarheid scheelt enorm. Ik ga met m'n stick vaak eerst naar links en dan naar rechts om de tegenstanders uit balans te brengen. Die zware stick blijft af en toe steken en dan is het voor de spil doodimkke- lijk om mij de bal af te ne men". wicht helemaal in verwerkt is. niet onder de bal krijgen Maar hij was trouwens ook niet zuiver, precies tussen de keeper en "11e oaa> Hij moei helemaal tegen de paal aan Dan zit hij in ieder geval". Maar nu is de forse militair ten volle bereid zich in dienst van het elftal te stellen. „Het gaat erom dat we de punten binnen halen. Het interesseert me nu niet meer dat ik wat onhandig moet manoeuvreren. Het kan me niet schelen, al raak ik geen bal. Als die straf corners er maar ingaan". Aan de zware stick van Kruize kleeft overigens nog een be zwaar en daar werd de Hage naar mee geconfronteerd, toen hij gisteren een strafbal niet wist te verzilveren- Kruize- „Hij was te zacht. Het is na tuurlijk geen excuus, maar ik kon de bo, waar het extra ge- Kiuize, bij wie de gedachte wel eens opkomt dat men hem expres zcu kunnon willen ra ken („alleen voor en na de wedstrijd, maar ncoit tijdens het spel"), doet het feit dat hii bijna alle doelpunten voor zijn rekening neemt met zoveel „Ik vind het natuurlijk we) leuk, maar het voornaamste is dat we winnen". Ook niet dat hij topscorer van het toernooi is en dat hij aardig op weg is gezien zijn geweldige pro- duktiviteit (11 goals uit 12 du els) en het feit dat hij nog ja ren meekan om zijn vader (de oud-coach van het Neder landse team scoorde in zijn ac tieve carrière in 56 wedstrij den 69 doelpunten) in te halen. Ties Kruize aast er niet op dat totaal te overtreffen. „Ik zie aan het eind van mijn carrière wel hoeveel ik er gemaakt heb. Ilt maak er echt geen tweestrijd van. Ik denk trou wens niet dat ik het haal. ten zij ik met die zware stick blijf spelen". Is dat dan niet de be doeling „Kijk", zegt Kruize, „ik zou er op een gegeven mo ment natuurlijk wel eens ge noeg van kunnen krijgen met die knuppel te sjouwen". Nederiands-l^eniase botsing tijdens de Olympische hockeywedstrijd gistermiddag. Rechts ligt onze landgenoot Kaanders terwijl aan zijn zijde de Keniaan Chana het gras van nabij ligt te be kijken. Geheel links staat Paul Brauckmann klaar om in te grijpen. (Van onze speciale ANP- verslaggever) MÜNCHEN In de achtste finales van het Olympisch schermtoernooi is sabreur Ed dy Ham uitgeschakeld. Even als de Fransman Bernard Val- lee, die overigens zowel in de 16e als 8e eindstrijden een ne derlaag leed tegen de 2,2-jarige Delftenaar, boekte Ham in de tweede ronde twee overwin ningen. De verhouding tussen ontvangen en gegeven treffers was voor de Nederlander ech ter ongunstiger dan voor de Fransman. In de eerste ronde bracht Eddy Ham dri-e van de vijf partijen op zijn naam, het geen hem achter de Hongaar Tibor Pezsa de tweede plaats in zijn poule opleverde. Om zeker te zijn van een plaats in de kwartfinales moest de don kere Nederlander zijn laatste partij tegen de sterke Roe meen Irimiciuc winnen. Hij verloor echter met 35 en plaatste zich niet bij de laatste 24 sabreurs. (Van een speciale ANP-verslaggever) MÜNCHEN Temidden van de wereldrecords keek Nico van Dam nors voor zich uit. Zweden kreeg met Guh- nar Larsson op de 400 meter wisselslag zijn eerste Olym pische kampioen sinds 1923. Voor Japan knoopte Nabu- ko Taguchi aan bij de histo rische schoolslag-overwin ning van „vliegende vis" Fu- kuhara van 1956, Nederland echter viel buiten de prij zen. De meisjes-estafette- ploeg op de vrije slag met Moment uit de bokswedstrijd tussen onze landgenoot James Vrij en de Hongaar Kajdi. Hier breekt Vrij door de verdediging van de Hongaar heen. (Van een speciale ANP- verslaggeverl MÜNCHEN James Vrij de Nederlandse kampioen in het weltergewicht is in het Olym pisch bokstoernooi uitgescha keld. De Amsterdammer ver loor op punten van de Hon gaar Janos Kajdi. die vorig jaar in Madrid Europees kam pioen werd. James Vrij heeft tegen Ja nos Kajdi een geweldige partij gebokst. De Amsterdammer trad zijn uiterst geroutineerde tegenstander onbevangen tege moet en nam direct het mid den van de ring. James Vrij kwam enkele malen door met zijn rechtse hoeken en bracht de eerste ronde op zijn naam. In de tweede ronde trachtte Kajdi zijn tegenstander vast te zetten, maar Vrjj slipte steeds op tijd weg. In de laatste se conden kwam Vrij in moei lijkheden toen Kajdi een link se-rechtse combinatie op het hoofd plaatste en die onmid dellijk liet volgen door een rechtse hoek op het lichaam. De gong voorkwam echter er ger. In de laatste ronde leek het erop of Vrij opnieuw het initiatief kon nemen. De Am sterdammer werd echter te ruggedrongen en wist dan niet meer wat te doen. Hij slipte wel weg maar slaagde er toch niet in voldoende te plaatsen. De Hongaar won de partij door zijn betera laatste ron de. Enitii Brigitha, Anke Rijn- ders, Hansje Bunschoten en Jozien Elzerman deed het zeker niet slecht. Een vijfde plaats in de nieuwe nationa le recordtijd van 4.01.49. Maar in diezelfde race do ken de ploegen van de Ver. Staten. Oost-Duitsland en zo waar ook West-Duitsland on der het wereldrecord, dat in de series door Oost-Duitsland op 3.58.1 was gebracht. Bij de ontketening van het adembe nemend duel tussen de Ameri- kaantjes en de Oostduitse meisjes had niemand meer oog voor Oranje. Daarbij kwam nog dat het experiment, waar de voorbereidingen al een jaar geleden vöór zijn getroffen, om Hansje Bunschoten en An ke Rijnders, zowel in te zetten in de estafette als op de daar na volgende 400m. vrije slag korte tijd, mislukte. Beide meisjes haalden dankzij het tegenvallen van enkele Au stralische en Canadese zwem sters op een tamelijk eenvou dige wijze de finale. Maar daarin moesten ze genoegen nemen met de laatste en voor laatste plaats. Het uurtje rust tussen beide starts bleek te weinig. Dat was het ook voor Shirley Babaehoff. de slot- zwemster van de Amerikaanse estafette, die op de 400 m naast het ere-metaai greep. In zijn teleurstelling werd de nationale coach Nico van Dam onredelijk. „Het blijkt dat ze het hier gewoon niet kunnen maken. Het is de zelf standigheid, die wordt gemist. Om de haverklap bellen de meisjes naar huis. Dat kan zo niet. Laten we een voo. j_e,u nemen aan de mentaliteit, die anderen hier tonen". Als Van Dam straks na de spelen tot rust gekomen is, zal hij die uitspraak wel terugne men. Het gaat met aan óm Hansje Bunschoten, Ank> Hiinders en Enith Brigitha ge brek aan mentaliteit aan te wrijven. Daar hebben ze in het verleden nooit aanleiding toe gegeven. Misschien worden ze ongunstig beïnvloed dooi de meer wankelmoedigen in de Nederlandse ploeg. Maar dan had men die anderen niet moeten meenemen. Het kan •ook zijn dat er iets heel an ders aan de gang is. Het mid delmatige zwemmen zou kun nen voortvloeien uit een ver keerde trainingsopbouw. De Oostduitsers bijvoorbeeld denken, dat de fout schuilt in het zware voorjaarsprogramma dat Nederland heeft afge werkt. Bremen. Londen. Rome en Hannover. Het zou allemaal tot, een overbelasting hebben geleid, waarvan men nu de naweeën ondervindt. Ook de nationale zomerkammoen- schappen zouden nader moeten worden bekeken. Vooral de vertroetelende sfeer, die rond dat evenement heerste. Trou wens. dat vertroetelen is een zonde, waaraan de Nederland se ploegleiding zich ook in München overgeeft. Van Dam zag het woensdagavond echter allemaal anders: „Vanaf mor gen moeten we kiezen: top sport of niet", zo riep hij uit: „We zullen de zwemmers en zwemsters evenals de trainers net zo vrij (in financieel op zicht, bedoelde hij) moeten maken als in Duitsland. Bij ons zijn we veel t.e lief en to zacht. Je wist eigenlijk van tevoren al dat we het hoge Olympische niveau niet zou den halen". Van Dam vergat in zijn op winding te bedenken, dat de miljoenen, die de „Sporthilfe" in de Duitse zwemsport pomp te ook niet tot zulke uitbundi ge successen hebben geleid Tegenover, de meevallende Duitse vrijeslagestafette. staat bijvoorbeeld het falen van Hans Fassnacht en nog een rits andere zwemmers. Proble men als waarmee de Neder landse zwemsport worstelt, zijn niet in een vloek en een zucht met radicale methoden op te lossen. Daarvoor is een nauw samenspel voor nodig. Zoais dat bijvoorbeieid bestaat bij de Oostduitsers tussen de technische- en medische lei ding. Dat knappe samenspel zorg de woensdag voor de weder opstanding van Elke Sehmisch. de Europese kampioene van Bai-eelona, die twee jaar „ner gens was" en nu ineens fun geerde als sleutelfiguur in de 4 x 100 m vrije slag-estafette. Met Gabriële Wetzko (ook al precies op tijd in topvorm) Andrea Eife en de pas 14- jarige Kornelia Ender wierp ze de Amerikaantjes een kluif voor, waarop deze bijna de tanden kapot beten. In hard heid echter is de ploeg van Peter Daland niet te overtref fen. Het wereldrecord dat de Oostduitse meisjes in de series zwommen (3.58.1) achtte men in het geheel geen gevaar om maatregelen te nemen. Het was gemakkelijk geweest om Jennifer Kemp, die in het per soonlijk nummer faalde, te vervangen door Ann Marshall, de snelste van de reserveploeg in de series. Zoiets zou echter beneden de Amerikaanse waardigheid zijn geweest. Dus zwom Jennifer Kemp. En ze deed het goed ook. (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN Nederland heeft na een klein voorproef je tegen de Polen in Kenia z(jn eerste tegenstander ge had, die met alle middelen de strijd aanbond. Het was zo bar en boos dat de scheids rechters drie Afrikanen het veld uitstuurden: Kular, Ri- nal en Deegan. „En dan moest i'k nog twee maal tegen ze zeggen dat er eentje uit moest", ging Frans Spits te keer over bet arbitrale duo, dat inderdaad veel te lankmoedig optrad. Veelvuldig werd Pietar Wee mers slachtoffer van de prak tijken van de Keniainen: „Die 7 (Kular) hadden ze er wel vijf keer uit kunnen sturen", aldus Weemers, die naast Kular ook door anderen te pakken was genomen. Weemers: „Ze sloe gen me boven op m'n borst. Smeerlappen zijn, het. Ik heb nog nooit zo'n smerige ploeg tegenover me gehad". Ties Kruize had ook al geen goed woord over voor de Ke- nianen. .,Ze speelden erg ge niepig, echt gemeen. Maar tij dens onze trip door Kenia was het nog veel erger. Ten sloe gen ze naar alles wat bewoog. Dat was ook al erg omdat we op gravel speelden. Als je ie mand voorbij wilde pakte hij je gèwoon hij je benen beet. Dan schoof je door over de grond en had je alles open. Daar hadden we alles tegen ons. De scheidsrechter het pu bliek ert natuurlijk Kenia". MÜNCHEN Het klonk de Nederlanders bijzonder onaan genaam in de oren. „Befehl ist betehl". Daarmee maakte de ongeveer twintigjarige militai re chauffeur van een van de aan de Nederlandse afvaardi ging toegevoegde busjes zich af van de discussie met baan- coach Frans Mahn. Deze be heerste zich. „Ik had hem wel door de deur willen trekken, maar wat heb je aan de moei lijkheden, die er dan ont staan", zo zei Mahn. De discussie was ontstaan toen de chauffeur weigerde behalve de baanrenner Klaas Balk en Peter van Doorn ook hun fietsen te vervoeren naar een wedstrijd op een aan de andere kant van München ge legen wielerbaan. Dat ging buiten zijn opdracht. Hij deed het dus niet. De Nederlanders kwamen toch op de wieler baan, want in het Olympische dorp had chef d'equipe Arie van Vliet de fout al bemerkt en was met een open bestelau to, ingericht ook voor het ver voer van fietsen, achter zijn mapnen aangekomen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 16