PARLEMENT IN TIJDNOOD Grondige wijziging Kamer-agenda GEEN EEN DEED HET. Amin treft ook maatregelen tegen toeristen STUDIECOMMISSIEAFTREDEN ZOU HEEL WAT PROBLEMEN OPLEVEREN Alleen al in Parijs 60 aanklachten Forse beperking van kredieten I lereiud Nederlandse officiaals overleggen over instructies van Staffa uit Rome Rest-o-rest mag van rechtbank binnenland PAUS - 26 SEPTEMBER 75 JAAR - TREEDT NIET AF Reportage uit de Sovjet-Unie OEGANDA „AERIKANISEERT" PvdA wil interpellatie over spoortarieven ONRUST IN BRITSE GEVANGENISSEN Meer parachutisten uit Indonesië naar Irian Franse talhpoederschaiidaal FRANKRIJK STRIJDT TEGEN INFLATIE Grote bezwaren NEV tegen abortuswet „Leer" achter schoen-protest tegen import uit Oostblok OOK HUWELIJKSRECHTSPRAAK GEEFT SPANNINGEN IN BISDOMMEN ROERMOND EN ROTTERDAM V&D in ongelijk Donderdag 31 augustus 1972 VATICAANSTAD (KNP) Paus Paulus heelt de laatste maanden herhaaldelijk te ken nen gegeven dat hij niet af treedt, wanneer hij 26 septem ber a.s. 75 jaar wordt. Zoals gemeld heeft de paus eerder bepaald, dat bisschoppen die 75 worden, hun ontslag moeten aanbieden en dat kardinalen op 80-jarige leeftijd de actieve dienst moeten verlaten en niet meer deel mogen nemen aan de pauskeuze. Gisteren is een advies bekend geworden waar in de paus wordt aangeraden niet af te treden. Reeds in 1965 heeft paus Pau lus aan een eventueel aftreden op 75-jarige leeftijd gedacht. Boven het ontwerp-document, waarin bisschoppen verzocht wordt na hun 75ste af te tre den, schreef hij: „En de paus wat doet hij? Moet hij ook te rugtreden? De zaak dient zorg vuldig onderzocht te worden in theologisch, juridisch en histo risch en praktisch opzicht". Drie Italiaanse curie-medewer kers werden met deze studie belast: de historicus mgr. Mi- chele Maccarrone, de pauselij ke theoloog pater Luigi Ciappi 0.p. en de inmiddels overleden jurist mgr. Giovanni Pinna. Dit driemanschap bracht na enkele maanden een vertrou welijk rapport uit. Daarin staat dat de paus in theorie zonder meer kan terugtreden, maar dat een dergelijke stap grote praktische problemen mee brengt. Het driemanschap wijst met name op de volgende drie punten waarom het aftreden van de paus ontraden moet worden. 1. De paus kan zich in te genstelling met een bisschop niet tot een hogere instantie Paus Paulus, maand 75 jaar. volgende wenden, die eventueel het ver zoek tot ontslagaanvraag kan afwijzen. Door af te treden zou paus Paulus ook zijn opvolgers verplichten om op 75-jarige leeftijd af te treden. 2. De opvolger van een nog le vende paus heeft niet de mo rele vrijheid om te tornen aan beslissingen van zijn voorgan ger. 3. Een paus-op-pensioen kan zich hoogstens in een trappis tenklooster opsluiten, dat dan toch het doelwit wordt van pelgrims en toeristen. Dit heeft tot gevolg dat een „tweede Ro me" zou ontstaan, waardoor een polarisatie zou kunnen groeien tussen aanhangers van de „oude" en de „nieuwe" paus. De drie rapporteurs wezen erop dat het aftreden van paus Celestinus V in 1924 heel an ders lag, omdat het toen nog mogelijk was om zich op enkele tientallen kilometers van Rome volledig in de eenzaamheid terug te trekken. MOSKOU (AP) On gelooflijkverschrikkelijk" klaagde de verslaggever van de Komsomolskaja Pravda die het volgende geval had meegemaakt. In de stad Koergagazinski in Kazachstan kwam een speciale trein aan met 68 glimmende, gloednieuwe 11- tons Kolchida-vrachtwagens, gemaakt op een fabriek in Georgië. De hele stad was uitgelo pen om de prachtige nieuwe aanwinst te bewonderen. Er stond een groot harmonie orkest gereed dat begon te spelen toen de trein, stil hield en daarmee doorging toen de eerste wagens voor zichtig werden uitgeladen. Toen klom chauffeur Wo- lodja Marakusja in de stuur stoel van de eerste Kolchida om weg te rijden. Er gebeur de niets: het ding wilde niet starten. En de tweede, de derde, de vierde, enzovoorts, even- -MM min. Na een onderzoek bleek dat van alle motoren be paalde onderdelen waren verdwenen, gegapt toen de trein ergens onderweg stil had gestaan. Men ging toen naar de- Kolchida-dealer in de stad om de onderdelen te ver vangen, maar die had niets in huis. Tenslotte werden de nieu we wagens op sleeptouw ge nomen en weggereden naar de plaatsen waar ze nog eens dienst moesten gaan doen. De verslaggever is daar een week later gaan kijken. Ze stonden er nog allemaal. Alleen waren er al weer nieuwe diaven beziggeweest en ontbraiem hier en daar voorruiten, koplampen, ven- tïlatorriemen en andere dingen van belang. De oogst in de Sovjet- Unie wordt niet best dit jaar. Maar het weer is niet de enige schuldige. KAMPALA (DPA/RTR) Buitenlandse toeristen moeten in Oeganda rei zen in Oegandese voer tuigen. Als ze per auto komen betekent dat, dat DEN HAAG (ANP) Waar nemend PvdA-fractievoorzitter drs. Ed. van Thijn wil de rege ring interpelleren over de voor genomen tariefsverhoging van gemiddeld tien procent bij de Nederlandse Spoorwegen. Hij vindt dat deze maatregel thans niet genomen mag worden. Naar zijn mening bestaat het gevaar, dat de verhoging pas sagiers sal afstoten en is de verhoging dus strijdig met het streven tot bevordering van het openbaar vervoer. Kritiek op de maatregel heeft de heer Van Thijn ook, omdat deze „verras send" snel volgt op voorgaande prijsverhogingen bij de spoor wegen. ze bij de grens in een Oe gandese wagen moeten overstappen. Reiskosten en rekeningen moeten in harde buitenlandse valu ta worden betaald. Dit is een van de nieuwste maatregelen van de Oe gandese president Tdi Amin. in het kader van zün „AfrikaniseringsprO' gramma" van de Oegan dese economie Buitenlandse investeerders moeten voortaan hun investe ringstransacties via Afrikanen in Oeganda laten verlopen. Amin kondigde voorts staats controle op de in- en uitvoer aan. Andere nieuwe „economi sche hervormingen" bestaan uit een beperking van de uren waarin alcoholische dranken geschonken mogen worden, een verbod op het bezoek van min derjarigen aan dansgelegenhe den en een vijfdaagse werk week voor ambtenaren. Amin was niet geschokt door het bericht dat Engeland een lening van 10 miljoen pond (80 miljoen gulden) aan Oeganda heeft geblokkeerd. „Er zijn 150 landen op de wereld en Oegan da heeft veel vrienden die zul len helpen", zo meende hjj. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het presidium van de Tweede Kamer heeft de Kamer nog geen voorstellen gedaan over de behandeling van de urgentielijst, die premier Biesheuvel onlangs aan de Kamer heeft aangeboden. Biesheuvel wil, zoals bekend, voor de verkiezingen nog een aantal onderwerpen behan deld zien, die zijns inziens per se voor de verkiezingen moeten worden afgehandeld. Of de Kamer daaraan toe zal komen, is maar de vraag,, want de Tweede Kamer zit in enorme tijdnood. Dat blijkt ook wel uit het feit, dat het presidium de Kamer zal voorstellen de reeds vastgestelde agenda van volgende week en de week daarop in te korten. Die agenda zal nogal ingrij pend worden gewijzigd. Van de zeven daarop reeds ge plaatste onderwerpen zullen er zeker twee worden afge voerd en van drie onderwer pen is het thans allrminst zeker of deze wel in bhean- deling genomen zullen wor den. De „uitgeklede" agenda ver meldt thans nog wel de open bare behandeling van het wets ontwerp tot wijziging van de pensioen- en spaarfondsenwet en het voorstel tot gemeente lijke herindeling van het land van Heusden en Altena. De behandeling van het wets ontwerp tot opheffing van de gemeente Diepenveen is een week opgeschoven en het voor stel tot wijziging van de ont eigeningswet een initiatief- ontwerp van de PvdA-Kamer- leden Wierenga, Vondeling en Stoffelen is op hun verzoek van de agenda gevoerd. Het is niet uitgesloten dat ook het initiatief-voorstel van de Kamerleden Geurtsen (VVD) en Van Schaik (KVP) tot wijziging van de wet op de kansspelen alsnog van de agen da wordt afgevoerd. Ook de aangekondigde be handeling van het rapport van de commissie over de Friese taalpolitiek „hangt in de lucht". Er is ook grote kans op uitstel van de behandeling van het wetsontwerp tot structurele wijziging van de algemene bij standswet. Voor de behandeling van de rijksbegroting 1973 is ongeveer drie weken uitgetrokken, om dat de Kamer in principe na 2 november niet meer geregeld zal kunnen bijeenkomen. Het is niet de bedoeling het aantal vergaderdagen uit te breiden met ook vergaderingen op maandag en vrijdag. Wel zul- LONDEN (Reuter) In ver scheidene Britse gevangenissen heerst weer onrust. In Chelms ford ten noorden van Londen sloegen opstandige gedetineer den de kantine kort en klein, drongen de administratiever- trekken binnen en rukten deu ren uit de hengsels. Op het eiland Wight aan de Britse zeekusl zetten gevange nen ook gisteren hun maandag begonnen zitstaking op de da ken der gebouwen voort. Zij protesteren tegen de leefom standigheden in de gevangenis, sen. Aan deze actie nemen od- geveer 200 gedetineerden in drie strafinrichtingen deel. Zo worden door hun celgenoten van eten en drinken voorzien. Met afval en de inhoud van de celtonnetjes bekogelen zij de brandweerlieden die te hulp waren geroepen om brandend beddegoed te blussen. len de aanvangstijden worden vervroegd en deze zullen wor den gebracht op dinsdag om 13.00 uur (was 14.00 uur) en op de woensdag en donderdag op 11.00 uur (was respectieve lijk 13.00 en 11.00 uur). Ook op de woensdag- en donderdag avonden zal vergaderd moeten worden. AMSTERDAM In het Am sterdamse Vondelpark heeft gisteren een ontgroeningscere monie plaatsgevonden voor nieuwe studenten aan de Vrije- en de Gemeente-universiteit. Op de foto een beeld van de ceremonie, tijdens welke de studenten met een waterfiets biervaten van een eilandje moesten halen. DJAKARTA (RTR) Een woordvoerder van het Indone sische leger heeft gisteren meegedeeld, dat meer Indone sische valschermtroepen zijn ingezet in het westen van West Irian, bij de grens met Austra lisch Nieuw-Guinea. Hoeveel man troepen het precies zijn is niet gezegd. De opstandelingen maken deel uit van de „Beweging Vrij Papoea", die streeft naar een onafhankelijke staat, los van Indonesië. PARIJS (UPI) Alleen al in het gebied van Parijs heb ben ouders 60 aanklachten in gediend tegen de bereider van het talkpoeder van het merk „Bébé", dat verantwoordelijk zou zijn voor de dood van zeker 23 baby's. Rechter André Be- que, die belast is met het on derzoek in deze zaak, waar schuwde gisteren voor „talko- fobie" en verklaarde dat men nu niet alle sterfgevallen on der kinderen aan dit talkpoeder moet gaan toeschrijven. Een officieel dodencijfer kan pas worden vastgesteld na „een langdurig en gedetail leerd onderzoek" waar waar schijnlijk lijkschouwingen, weefselproeven en bloedanaly- ses te pas moeten komen, al dus Beque. De rechter leidt het onder zoek tegen „X" op de aan klacht dood door schuld. De fabrikant van het talkpoeder, Morbange, heeft verklaard niet verantwoordelijk te zijn voor de aanwezigheid van het giftige ontsmettingsmiddel hexaohlorofean in ihet poe der Volgens Morhange moeten de schuldigen gezocht worden bij de ondernemingen Setico die het basisprodukt verder verwerkt en verpakt heeft. De politie heeft bij supermarkten en drogisten in het hele land duizenden bussen „Bébé" dn beslag genomen. Honderden mensen hebben ook bussen met dit talkpoeder bii de poli tie ingeleverd. Het poeder wordt niet ver kocht in apotheken en valt daardoor buiten overheidstoe zicht. Medische autoriteiten hebben nu aangedrongen op herziening van de inspectiewet betreffende cosmetica. PARIJS Om de inflatie te bestrijden stelt de Franse rege ring zich voor alle tarieven voor openbare diensten te bevriezen tot 31 maart 1973 en de samenwerking binnen de Europese Eco nomische Gemeenschap te vergroten. De Franse regering zal de andere landen van de EEG en de Europese Commissie voorstellen de mogelijkheid te bestuderen van gecoördineerd optreden om de inflatie aan handen te leggen. Dat optreden zou deel moeten uitmaken van de vorming van een economische en monetaire unie. Tegenover het krediet dat de handelsbanken in Frankrijk heb ben uitstaan boven het peil van 5 april 1972 moeten zo voortaan een reserve van ten minste vijftien procent bij de Centrale Bank deponeren. Tot deze forse beperking van de kredietverlening besloot het Franse kabinet gistermorgen tijdens beraad over maatregelen tegen de inflatie. (ADVERTENTIE) GROTE MARKT 25 BREDA DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de politieke groe pering het Nationaal Evange lisch Verbond heeft in een brief aan de Tweede Kamer ernstige bezwaren aangetekend tegen de door de regering voorgestel de abortuswetgeving. De ka mer is gevraagd „de voorge stelde maatregelen te corrige ren bij het heldere licht van Gods woord". Met een verwijzing naar de Bijbelteksten psalm 139: 13 tot 19 en Jesaja 45: 9 tot 11 zegt het bestuur van het NEV van oordeel te zijn, dat God leven schept en onderhoudt en dat het mensen niet geoorloofd is de ongeboren vrucht te doden A J (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De Federatie van Nederlandse Leerfabri kanten heeft zich geschaard achter een protest dat de Fe deratie van Nederlandse Schoenfabrikanten eind juni heeft ingediend bij de minis ter van Economische Zaken tegen de ongebreidelde impor ten van buitenlandse schoenen, vooral uit landenvan het Oostblok. Zo naim de invoer van schoenen in 1971 ten opzichte van het voorafgaande jaar uit Hongarije toe met 33%, uit Tsjechostowakije met 41% uit Polen met 44%, uit Roemenië met 90% en uit Joegoslavië zelfs met 459%. De leerfabrikanten hebben naar aanleiding van de reactie van de minister op het protest van hun schoenencollega's een telegram aan de minister ge zonden, waarin zij hun veront rusting kenbaar maken omdat de minister niet van zins is daadwerkelijk iets te doen aan de marktverstorende importen tegen dumpingprijzen. Zij doen een dringend beroep op de minister om de door de schoenindustrie gevraagde voorwaarden, die haar voort bestaan moeten verzekeren, te realiseren. DEN HAAG (KNP) Verwacht wordt, dat de officiaals Staffa's bl'ief de kerkelijke rechters in de zeven bisdommen verant woordelijk voor de huwelijksrechtspraak in september of oktober bijeen zullen komen om onder voorzitterschap van mgr. H. Kuipers, voorzitter van de officiaals vergade ring, de consequenties te bespreken van de brief, die kardi naal Staffa als president van de hoogste kerkelijke recht bank in Rome de Apostolische Signatuur aan de Neder landse bisschoppen heeft verzonden. Zij zullen met name bespre ken welke mogelijkheden deze brief openlaat voor voortzet ting van het tot dusver ge voerde beleid. Zij willen daar bij verdere moeilijkheden met Rome vermijden. Zij ziin daarbij graag bereid om zoals zij al eerder aan Rome hebben meegedeeld moeihj- ke gevallen via hun respectie velijke bisschop of persoonlijk in Rome te bespreken. „Wij willen Rome tevreden stellen en daarbij de mensen in nood Kier blijven helpen". Een en ander zal waarschijnlijk wel leiden tot een verstrakking van de procedures, maar naar de officiaals hopen niet tot vertraging in de afban do ling. Een ontslag van de officiaals van Rotterdam en Roermond door respectievelijk bisschop Simonis en Gijsen, waarover de geruchten steeds sterker worden, zou in kringen van de andere officaals bijzonder hoog opgenomen worden, zo verneemt het KNP. Kardinaal Staffa had in zijn hierboven aangehaalde brief, die op 24 jl. gericht was aan de Nederlandse bisschoppen een reeks richtlijnen gegeven voor de huwelijksrechtspraak. Kardinaal Staffa reageert daarmee op de brief die kardi naal Alfrink enkele maanden daarvoor als voorzitter van de Nederlandse bisschoppehconfe- rentie aan Rome had geschre ven, en waarin hij een uiteen zetting had gegeven van de huwelijksrechtspraak in Ne derland, en de daarbij gevolg de praxis. In kardinaal Staffa's brief stond o.m., dat de kerkelijke rechters moeten rechtspreken overeenkomstig htm eigen ge weten. Dit wil echter niet zeg gen dat de kerkelijke rechter de officinaal zich mag onttrekken aan de leiding en het bestuur van de bisschop. Maar noch de bisschop noch de kerkelijke rechter kan dispenseren in de geldende voorschriften voor de recht- procedure. Dit blijft aan Ro me voorbehouden. Zo kan de bisschop niet dispenseren van de zogenaamde dubbele sen tentie, dat wil zeggen de ju ridische praktijk in de kerk. dat bij een ongeldigheidsver klaring van een huwelijk, een tweede kerkelijke rechtbank die uitspraak moet bevesti gen. Het is volkomen duidelijk aldus kardinaal Staffa dat de officiaal en andere ker kelijke rechters geen huwe lijksbeletselen kunnen af schaffen of nieuwe kunnen toevoegen. Kardinaal Staffa stelt nadrukkelijk dat in een zaak van zulk groot belang als het huwelijkscontract de dio cesane rechtbank niet mag af wijken van de algemene juris- produentie van de kerk. De automaniakken en de zes-, acht-, tienbaansfanatiekelingen en daarvan zit in iedere automobilist meer dan hij zelf denkt hebben weer eens ge zegevierd. Ja hoor, we hebben weer eens een rapport gepro duceerd volgens hetwelk er in het krankzinnige magische jaar 2000 ongeveer alle wegen in ons land minstens tweemaal zo breed moeten zijn. WANT in dat jaar zullen er driemaal zoveel auto's in ons land rijden. WANT iedereen wil een auto of een tweede auto. WANT zo is de mens, onver anderlijk tuk op nieuwe auto's en tienbaanswegen. Als we de technocraten van het Neder lands Instituut mogen geloven. Het klinkt zo logisch: meer mensen, meer auto's, meer we gen. Logisch ja, voor vierkan te, oerconservatieve, recht-toe- recht-aan-redeneerders, die vinden dat het beloofde land vol tieivbaans autowegen moet liggen. Maar die vergeten, nee nege ren, dat driekwart van de we reldbevolking nauwelijks twee schoenen heeft om op te lopen, dat we in dit land nu al boven op elkaar zitten, dat we op een warme dag het land uitstinken van de vervuilde watertjes, dat het aantal zenuwzieken en hart patiënten nu al niet bij te slof fen is, omdat al die mensen zo nodig mee moeten hollen over vier- en zesbaanswegen om de produktie van hun werkgever op te voeren. Teveel technocraten verge ten, ja negeren,, dat allemaal. Ach ja, veel van hen hebben zelf een bungalow en hun aan salarispeil en welstand aange paste automobiel. En laten ook de progressie ven en de alternatievelingen niet onderschatten hoezeer we allemaal in dit doldraaiende systeem zitten: zoals iedere jongen van driewieler naar fiets, naar brommer en auto toeleeft, zo leeft menig gezin van de bovenwoning in de stad toe naar een modern flatje, vandaar naar een eengezinswo ning, dan naar een vrijstaand huis 'en bij leven en welzijn, maar vooral welvaart naar een bungalowtje. Verreweg de meesten van, ons willen niet anders en het is ze ook nooit anders geleerd. Maar als we niet anders gaan leven krijgt de meest pessimistische interpretatie van het Rapport van Rome nog voor het jaar 2000 gelijk. Trouwens, wat vindt u van dit denkertje: gelijk de engel Adam en Eva uit hun paradijs verdreef, zullen de massa's hongerige Aziaten, Afrikanen en Zuidamerikanen ons uit ons paradijs verdrijven. Als we er zelf al niet kotsend van onszelf uitgerend zijn. MERUIT. P.S. De massa's én de macht hebbers hebben de Spelen broodnodig! UTRECHT (ANP) De pre sident van de Utrechtse recht bank is het niet eens met de directie van V. en D., die zegt zich zakelijk bedreigd te voe len door restaurant „Ricks Rest-o-rest" in Gorkum. V. en D. vindt die naam te veel lijken op de naam Rest-o- rette, de snackbars van V. en D. zelf, reden waarom, zoals gemeld, een kort geding werd aangespannen tegen Ricks. De president is echter van mening dat de naam Ricks Rest-o-rest geheel anders van constructie en klank is dan de naam Rest- o-rette. Hjj oordeelde ook dat V. en D. zich niet kan baseren op de handelsnaamwet en dat er van 'n onrechtmatige daad geen sprake is. Voorts over woog hij dat de naam Ricks nog voor het woord Rest-o-rest staat, terwijl het hier tevens gaat om anders geaarde zaken. Rest-o-rette geeft volgens de president aan een gelegenheid waar men snel iets kan gebrui ken, terwijl Rest-o-rest moet worden begrepen als een ge legenheid waar men naast eten ook kan rusten. V

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13