siroop Succes voor Calimero COMMANDANT D-DAY-D-CIE zeeuws „Mondje" Cocquit (81) lang niet uitgehold OP SLAGVELD DAT GAAT NAAR DEN BOSCH TOE... Dribbelen of duwen? GRANAAT VAN 10 KG OPGEWOELD In W.-Z.-Vlaanderen GROOTSE VIERING 65-JARIG BOLDERSJUBILEUM SORRY stad streék Op bouwland in Aardenburg HAMVRAAG DOELMAN Woensdag 30 augustus 1972 9 En wie wordt de spil van dit geheel? Zou mr. Van Aart- sen zich zelf in die hoedanig heid willen presenteren? Zo ja, dan kan zijn ambtgenoot mr. Kortmann niet minder doen, dan ook aan het front van de Brabantse horde te marcheren, waarmee je toch weer een man tegen man gevecht krijgt. Nog zo'n kwellende vraag voor de coach van het elftal Zeeleeuwen is, of Kaland op gesteld kan worden. Hij is klein van stuk, doch rad van bewegingen, een meester op de tactische wapens. Boze tongen zullen zeggen, dat deze animo verband houdt met de omstandigheid, dat sommige statenleden voldoen de formaat hebben om geheel alleen het doelgebied te vul len met hun gestalte. Maar dat is achterklap. Er zijn er ook zat die afgaande op hun activiteit uitstekend als back (bek) zouden kunnen fungeren, maar dit niettemin in het geheel niet ambiëren. Zijn er in de Brabantse ploeg ook veel kandidaat-doelman nen, dan zullen wij weten waar het hem in zit. Name lijk. in de foute veronderstel ling, dat een doelman een zit tend leven kan leiden en zich de bal kan laten toespelen, in- plaats van hem in het bitter offensief door de vijandelijke linies te moeten manoeuvre ren. Wij zullen zien of het drib belen of duwen wordt, daar in Den Bosch. Moge de beste ploeg winnen en moge die ploeg een leeuw in het wapen voeren! „Bollen is mijn lust en mijn leven", zegt de heer Cocquit, die een verbazingwekkende vitaliteit aan de dag legt. Met smaak nuttigt hij zijn dage lijks borreltje, fietsit wekelijks meer dan 200 kilometer („Ik ben ook lid van een bolclub in Maldegem en daar ga ik regel matig naar toe") en waagt zich graag eens een keertje op de dansvloer. Als wij bij deze mededeling ongelovig kijken vraagt hij hoffelijk mevrouw Degeeter van het clubhuis van „De Grensbolders" ten dans en weldra' draait hij op de klanken van accordeonmuziek een heuse linkse wals voor onze verbaasde ogen. Weer gezeten vertelt hij een is een vereniging die al meer om vervolgens te zeggen dat van de leden van de bolclub uit zijn jeugd in Aardenburg er nog vijf in leven zijn. Zon der een moment van haperen noemt hij hun namen op: „Ju- lien Lippens, Ac 'sl Dierick, Pe Willems, Cyr,-i van Besien en ikzelf", Foto boven:„Mondje": voor het bollen eerst borrelen. Foto rechts: 81-jarige in volle actie. Foto onder: Niet alleen bollen maar bij een walsje ook tollen. jaar van de vereniging". De Grensbolders n een ge zonde vereniging. De bij de neer Cocquit aan tafel zittende bestuursleden halen hun be seheiden boven tafel en wijzen op het ledental van 47. Daar naast telt de vereniging nog 12 ereleden. „Misschien word ik nog weleen§ erevoorzitter", zegt Edm. Cocquit, „maar dat moeten de leden uitmaken, daar heb ik niets over te zeg gen". Voor het maken van de to to's gaat Cocquilt ons kwiek voor naar de twee overdekte bolbanen. Met verve demon streert hij zijn kunnen. Eerst rustig bij het paaltje bollen om dan met een forse ui- haal te „schieten". Het is duidelijk: Mondje Cocquit is lang ndet uitgehold. REIN VAN DER HELM Mr. KEUNING „Keuning Voetbal" Mr. KORTMANN kóp op (Van een onzer verslaggevers) EEDE „Bij kaarten kun je zuren (=valsspelen) maar bollen is eerlijk. Daar komt het aan op kracht en behendig heid. Ik bol nu al 65 jaar en hoop het nog lang vol te hou den". Edmond Cocquit uit Eede is een bolder van het zuiverste water. Hij is nu 81 jaar en rolde de platte houten schijf op 16-jarige leeftijd voor het eerst. Welgeteld zijn dat 65 lange jaren en voor „De Grensbolders" in Eede, waarvan Edmond („Mondje") Cocquit al zo'n 40 jaar voorzitter is, een mooie gelegenheid hun jubilerende voorzitter op zondag 10 sep tember eens in het zonnetje te zetten. De plannen zijn rond, subsi die is aangevraagd bij het ge meentebestuur van Aarden- burg, afspraken met „de me- ziek" gemaakt en bolders uit Ertvelde, Maldegem, Sas van Gent, Sint Kruis en waar ze nog meer mogen zitten, wor den uitgenodigd op de speciale jubileumbolling met hun spel luister bij te zetten. „De Grensbolders" in Eede is een vereniging die al meer dan 100 jaar bestaat. „Maar ze was doodgebloed en toen heb ben wij rond de jaren 30 de vereniging nieuw leven inge blazen. Ik ben er helemaal in vergroeid en ik heb stiekem pjes al uitgekeken naar een opvolger voor mij als voorzit ter, want al ben ik dan lang nog niet van plan uit te stap pen, ik begin toch op leeftijd te geraken". Met jeugdig enthousiasme vc -telt hij vervolgens over een onlangs gehouden bolwedstrijd in Ertveide (B). „Daar wonen de beste bolders van de we reld", meent hij. Er was van de Eedese deelnemers slechts één koppel dat zijn wedstrijd wist te winnen. „En dat was ik, samen met Rudi Degeeter", zegt Cocquit. „Het oudste en het jongste lid Rudi is 13 AARDENBURG In een stuk bouwland aan de He renweg in Aardenburg is een granaat gevonden, die ongeveer tien kilo weegt. Het projectiel werd ontdekt door de heer R. Verstraete, die met een zgn „cultivator" de grond omwoelde voor de koolzaadverbouw De mijnopruimingsdienst in Culemborg is onmiddel lijk door het Aardenburgse gemeentebestuur van deze vondst in kennis gestold Ws" -=erdie het oorlogstuig komt bergen is nog niet Pc- kend. (Van onze correspondent) CADZAND De comman dant van de D-compagnie van het Regina Rifles Regiment, majoor Meivin Douglas, die met zijn troepen in oktober 1944 de beruchte Duitse ka nonnen te Cadzand veroverde, bezocht dezer dagen het vroe gere slagveld in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, waar hij indertijd een generaal en honderden Duitse manschap pen krijgsgevangen gemaakt had. Majoor Douglas was met zijn compagnie op D-day in Normandië geland, heeft ge vochten bij Caen en stak het Leopoldkanaail over. Zeven da gen later waren zijn troepen in Eede. Tijdens zijn bezoek aan West-Zeeuwsch-Vlaande- ren zocht majoor Douglas naar het bunkerdorp. Waar hij en zijn troepen tot hun schrik verzeild waren geraakt, eind 1944. Het bunkerdorp zag er uit als een dorpje, gecamou fleerd met huizen die als win kels beschilderd waren. Het bleek de Looydijk te zijn tus sen Sluis en Zuidzande. Op vrijdag 1 september trekt een machtige schare vanuit de Middelburgse abdij naar Den Bosch. De staten leden van Zeeland zijn namelijk uitgenodigd voor een vriendschappelijk partijtje voetbal tegen hun collega's van de provincie Noord-Brabant. Misschien wordt dit het begin van een periode, waarin de goede betrekkingen tussen de statencolleges, die gele den hebben onder „Reimerswalitis" wat worden hersteld. Misschien echter gaat het er erg ruig aan toe, daar in Den Bosch, en besluit men na afloop om in het vervolg alle interprovinciale kwesties door harde strijd te be slechten. Dit laatste verwacht ik per soonlijk niet, al gaf het wel te denken dat ik een geacht Zeeuws statenlid grimmig hoorde opmerken: „Wij zul len de Brabanders voor een revanche uitnodigen en die spelèn we dan op een zand plaat in de Grevelingen." Een ander (griffiaal ambtenaar) opperde de Axelse vlakte als plaats voor de contra-ontmoe ting. Er zit in elk geval wel een sportief vervolg in delucht. Continuïteit is trouwens aan bevelenswaardig. Er zou wat te zeggen zijn voor een aparte statencommissie inzake sport- ontmoetingen, trimacties en wedstrijdsporten. Want veel statenleden lijden aan be wegingsarmoede. De gebeurtenis van 1 sep tember werpt zijn schaduw vooruit. Want, zo luidt de hamvraag: hoe stelt men uit rond vijftig statenleden een slagvaardig elftal samen? Het antwoord is mij bekend. Dat gebeurt bij openbare in schrijving. Aan alle statenle den van Zeeland is gevraagd: Wilt gij deelnemen aan de voetbalontmoeting tegen uw Brabantse collega's en zo ja, wilt gij u in sporttenue te velde begeven, of verkiest gij da rol van supporter?" De liefhebbers moesten zich maar melden bij griffie-ambtenaar Groffen een man die wei nig voor het voetlicht komt, hoewel hij belangrijk is. Hij is verantwoordelijk (onder meer) voor een puntgave ver slaggeving in notulen-vorm van de statenvergadering. Een heidense opdracht, waarvoor je bijvoorbeeld kenner der Zeeuwse dialecten moet zijn. Deze Groffen -nu speelt ook een rol bij het samenstllen van het Zeeuwse élftal, dat (een primeurtje van Scopus) in het tenue van het Zeeuwse elftal zal aantreden. Tot dusver is alles overzich telijk. Maar nu! Hoe schep je een elftal dat een gevreesde slagkracht kan ontwikkelen? Doe je dat door bijvoorbeeld de I'.v.d.A. linksbuiten te la ten spelen, of verdient het de voorkeur deze fractie (gelet op de gesprekken tussen Mer- tens en Den Uyl) in een mid denpositie te plaatsen? En wat doe je in dit geval met Jantje van de Voorde en Van Waterschoot, als PPR-spelers, en met Roodenburg en Schou ten, die D'66 toegedaan zijn? Waar laat je een stormram als Keuning (DS'70)? Eindredactie: BAS AUGUSTIJN De heer Douglas heeft ook 'het Canadese militaire ereveld in Adegem- bezocht, waar ver scheidene van zijn vrienden en manschappen hun laatste rustplaats vonden. De majoor, thans iri het bur gerleven teruggekeerd als al gemeen verkoopleider van een zuivelindustrie in Regina, zal ook een bezoek brengen aan het slagveld bij Nijmegen, waar zijn regiment na de strijd in West-Zeeuwsch- Vlaanderen werd ingezet. Wij vroegen de verkoper van dit bekende televisiewe zentje hoe de handel liep. Zijn antwoord: ik heb er van de week tweehonderd kunnen krijgen. Die was ik zo kwijt. Ik heb er voor volgende week zeker nog wel tweehonderd nodig, maar de fabrikant kan de vraag niet bijhouden". Wij vroegen verder: „Wie kopen jouw Calimerootjes zoal?" De man: „Jong en oud, arm en rijk, man en vrouw, gelovig en niet gelovig". De omzet aan Oalimero's, ook in de vorm van stickers, blijkt zo enorm groot te zijn, dat vrij ons hebben afge vraagd, of er hier niet iets meer aan de hand is, dan al leen een voorbijgaande be langstelling voor het grappig figuurtje. Het wemelt tenslotte op de televisiebuis van de grappige figuurtjes, maar geen van allen, uitgezonderd Jacob de Uil en de gebroeders Be ver, heeft in de laatste jaren zo'n massaproduktie te weeg gebracht als Caliimero. Onze redactie-psycholoog zegt: „De mensen in Neder land vereenzelvigen zich met de Calimero-figuur. Tallozen voelen zich overweldigd of be dreigd door machten waarop zij geen invloed hebben, die net als de bosgeesten van onze voorouders lukraak toeslaan, zonder dat je daar met al je goede bedoelingen, iets aan kunt doen. Iedere Nederlander vindt van zichzelf, dat hij zelf Mein is, en die anderen groot. Welnu, Calimero is blijkbaar het symbool van dat gevoel. Vandaar de enorme omzet in de Calimero-artikelen". Ja, ja ik is klein, en zij zijn groot. Dat is NIET eer lijk!" Wat zou u er van den ken, als wij de leeuw in ons wapen eens door het kuiken Calimero vervingen. T.K. De lezers, die zich gisteren bij het lezen van deze rubriek verbaasd hebben afgevraagd wat de foto's van het oogsten en vervoeren van het graan nu eigenlijk voorstelden, bieden we onze excuses aan voor het feit dat de bij deze foto's be horende tekst door een techni sche misgreep is weggevallen. De foto's waren door Stern- fotograaf Cor J. de Boer ge maakt om de lezers een in druk te geven van de drukke tijden, die de Zeeuwse boer nu in deze oogsttijd beleeft. Calimero's in overvloed op Middelburgse Markt Heel vreemd en tot nu toe onverklaarbaar is het feit, dat er in de Zeeuwse staten op vallend veel belangstellenden zijn voor de functie van doel man. Op een van de Zeeuwse markten trof onze fotograaf Cor de Boer deze montere man aan. Zijn stalletje, dat gewoonlijk vol hangt met fluitjes, rateltjes, molentjes van celluloid en aapjes aan elastiekjes, wordt nu geheel beheerst door het kuiken Cali mero.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9