BEZWAREN TEGEN UITBREIDING STORTPLAATS BIJ SLUISKIL TERNEUZENAAR VERZAMELT SCHRIFTSOORTEN Onderhandelingen over zakencentrum in Axel gaande De Stem/De Vrije Zeeuw BURGEMEESTER VAN DIJKE REDELIJK OPTIMISTISCH Ontslag van vervolging voor woonwagen bewoners Axel graaft kabels in stad streek Filmliga's Oostburg en Terneuzen hebben programma Neiging Veteraneiitoeniooi v.v. Terneuzen Aardenburg Kunst Wedstrijd voor herdershonden Terneuzen Zuiddorpe PROMENADE Brandweerdag in teken van jeugd Kloetinge Koewacht in zeeland Spoedig bouw winkelcentrum ■woensdag 30 augustus 1972 5 (Van een onzer verslaggevers) TERNE UZEN Tegen de tijdelijke uitbreiding van de vuilstortplaats in de Bontepol der bij Sluiskil zijn bij het gemeentebestuur van Terueu- zen vier bezwaarschriften in gediend. Deze zijn afkomstig van de heren B. Dekker. pl40 te Sluiskil, I. Verhelst, pX44 te Sluiskil. A. de Jonge als gemachtigde van de familie De Vos-YVieland te Sluiskil en rijschool Kielman te Stroo- dorpe. Het merendeel van de be zwaren tegen de vergroting van de stortplaats was gericht tegen een mogelijke vermin dering van het woongenot, mogelijke stankverspreiding, verontreiniging van het grond water en verdroging van land bouwgronden door het weg pompen van het grondwater Ook wordt het opwaaien van afval en verspreiding van on gedierte gevreesd Tijdens in het Terneuzense stadhuis gehouden hinderwet- 'zi'tting zei de heer A. Ra- mondt. wethouder van openba re werken, dat bij het gebruik van de nieuwe stortplaats ver ontreiniging van het grondwa ter nauwelijks zal voorkomen. Hij wees er op, dat er bij de huidige stortplaats dieper is gegraven dan straks bij de nieuwe stortplaats het aevol zal zijn. Ook voor het weg waaien van afval hoeft men niert bang te zijn omdat er uitsluitend grofvuil zoals grote stukken bedrijfsafval, puin e d. gestort zal worden. Verder zal geen grondwater van het ene perceel naar bel andere worden gepompt en zal er ook vast toezicht m de stortplaats worden gehouden. Het vuil zal geregeld worden afgedkt en de stortplaats zal van een goede afrastering worden voorzien. De heren Verhelst en Dekker, die op de hinderwetzitting waren ver schenen, erkenden dat de gemeente in het verleden bij voorkomende klachten over de stortplaats in de Bontepolder steeds ten volle heeft meege werkt om aan deze klachten tegemoet te komen. De ge meente verwacht de tijdeliike stortplaats bij Sluisk l binnen enkele weken in gebruik te kunnen nemen omdat de Hui dige vuilnisbelt zo goed als vol is. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Zoals de een postzegels verzamelt en een an der munten of sigarebandjes, zo koestert de heer J. Brouwer (30) uit Terneuzen zijn hobby in het verzamelen van schriften zoals door de mens door de eeuwen zijn gebruikt om zijn kennis en bevindingen aan anderen door te geven. Door zelfstudie en het na pluizen van boeken in biblio theken en musea heeft de heer Brouwer, die als landmeter werkzaam is op de dienst openbare werken in Terneu zen, sinds 1960 toen hij met deze bijzondere liefhebberij begon, al een aardige collectie schriften met de daarbij beho rende merkwaardigheden op gebouwd. „Het is een hobby met een onuitputtelijke bron van wetenschap", zegt de heer Brouwer. „Het is onmogelijk na te gaan hoeveel soorten schrift er in de wereld be staan. Bijna elk volk heeft zijn eigen schrift of heeft dat. gehad. In China alleen at be staan wel achthonderd soorten schrift die vaak sterk van el kaar verschillen (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In Zeeuwsch-VIaandcren stellen twee filmliga's zich ten doel films, die uit het oogpunt van cinematografie belangwekkend zijn, maar geen groot publiek trekken, in vertoning te bren gen. Het programma van de filmliga's, te weten in Terneu zen en Oostburg, moet gezien worden als een aanvulling op wat de Zeeuwschvlaamse bio scopen te bieden hebben. Dc filmliga Terneuzen ver toont haar films in de bene denzaal van het Luxortheater en de Oostburgse liga maakt gebruik van het Ledeltheater. Om de filmvoorstellingen van de filmliga te kunnen bijwo nen is het lidmaatschap ver plicht. De filmliga Terneuzen opent het seizoen op 21 september met Cul de Sac van Polanski, de volgende vertoningsdata zijn: 12 oktober met Achten- eenhalf van Fellini; 2 novem ber met Dr. Strangelove van S. Kubrick, 23 november met Wild in the Streets van Barry Shear, 14 december met het Ritueel van Ingmar Bergman, 11 januari met The Shopper van Andy Warhol, 8 februari met Masculin-feminin van Jean Luc Godard, 1 maart met The Accident van Joseph Lo- sey, 22 maar met Lions Love van Agnes Varda en 12 april met De Zwijnenstal van Pas- solini. De ligadata voor Oostburg zijn 28 september, 26 oktober, 30 november, 25 januari. 22 februari en 29 maart. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De voetbal vereniging Terneuzen houdt zaterdag in het Zuidersport park een veteranentoernooi. De deelnemende verenigingen zijn: Biervliet, Hontenisse, Hulst, Oud-Vossemeer, O.D.S. (Lamswaarde), Steen, Vogel waarde en een elftal van de organiserende vereniging. Het toernooi begint te 13.00 uur. Kr wordt gespeeld in twee poules, waarin elk vier teams worden ingedeeld. De finalewedstrijd wordt omstreeks vijf uur ge speeld. Ilengelwedstrijd De hen gelsportvereniging Aardenburg hield voor de tweede maal een wedstrijd in de Stierskreek. Er waren 28 deelnemers uit Nederland en België. De Belg M. Speckaert werd clubkampioen. Hij verzamelde in de laatste en de voorgaan de wedstrijd in totaal 156 punten. De verdere uitslag is- 2. R. Hautekeete, 3. G. van Tuyne, 4. W. Leenaert, 5. H. Christiaens, 6. V. de Baere, 7. A. de Winter, 8. A. Arnou, 9 R. Arnou en 10. M. Hautekeete. Het schrift is ook onderhe vig aan veranderingen. Hon derd jaar geleden schreven de Nederlanders bijvoorbeeld heel anders dan vandaag de dag. En vergelijk het eerste schrift dat van de mens be kend is, de tekens in de grot ten die een bepaalde bood schap inhielden, maar eens met het normschrift dat de kinderen van nu op school Ieren. De méns heeft altijd de nei ging gehad zijn gedachten neer te schrijven, aks het. ware 'te vereeuwigen of hij dat nu met tekeningen of met letters doet. Het kleinste kind kan op de straat of op een muur iets krassen dat een betekenis heeft". Alles wat de heer Brouwer over het ontstaan, de structuur en de betekenis van het schrift te weten komt legt hij in een schriftelijke documen tatie vast. Daarin staat onder meer te lezen: „Het schrift is de sleutel om het onzichtbare (de gedachte) zichtbaar te maken. Het schrift is een ver lengstuk van de mens en van zijn geheugen. Het schrift neemt ook een belangrijke plaats in onze beschaving in". Wat de heer Brouwer bij de bestudering van het schrift bijzonder aantrekt is het kunstzinnige karakter van de tekens of letters. Net. aks de vroegere monniken ontwerpt en tekent hij de meest sierlij ke letters. De heer Brouwer is ook de maker van de wapens van de vroegere gemeenten Hoek, Biervliet, Terneuzen en Zaamslag, die de trouwzaal van het Terneuzense stadhuis „De heraldiek is ook een van mijn liefhebberijen. Ook het maken van oorkonden doe ik graag. Het heeft aliemaa.1 wat met elkaar te maken". Volgens de heer Brouwer wordt zijn schrift-hobby door slechts zeer weinigen beoe fend. „Persoonlijk ken ik nie mand die er zich mee bezig houdt. Het zou wel fijn zijn contact te hebben met anderen die dezelfde belangstelling voor het schrift hebben. We zouden dan tot een uitwisse ling van kennis en gegevens kunnen komen". Voor degenen die de inte resse van de heer Brouwer voor het schrift delen volgt hier zijn adres. .T. Brouwer. Schuber-tstraat 9 in Terneu zen. DE HEER J. BROUWER (Van onze correspondent) S AS VAN GENT De kring groep „Westerschelde" te Sas van Gent, die zich bezighoudt met de veredeling van Duitse herdershonden en het africh ten daarvan, houdt op zaterdag 2 september een match. Het is voor de eerste keer dat in Zeeuwsch-VIaanderen een der gelijk gebeuren wordt georga niseerd. Bij de inschrijving, die thans is gesloten, zijn ook honden uit Duitsland en België ingeschre ven. Dat er kwaliteit te zien zal zijn, is buiten alle twijfel toch zeker voor wat betreft de Duitse inschrijvingen, die al leen komen als hun dieren 100 proeent zijn. Nadat alle dieren door een veearts zullen zijn gekeurd, eerder mogen zij het terrein niet op, wordt om 10.00 uur 's morgens met de afwerking van het gevarieerde program ma begonnen. Hierbij inbegre pen zijn wedstrijden in ver schillende klassen: jeugdklasse van 9 tot 18 maanden: begin nersklasse 18 tot 24 maanden en de zogenaamde open klasse van twee jaar en ouder, en verder reuen en teven geschei den. De wedstrijden die ook het karakter hebben van een ten toonstelling, waarbij karakter, schoonheid en bouw van de honden een rol spelen, worden gehouden op het sportterrein „De Valcke". Het aantal deel nemende honden bedraagt 80, waarvan één, de beste uit alle categorieën voor zijn eigenaar- (esse) de door het gemeente bestuur van Sas van Gent be schikbaar gestelde wisselbeker zal verdienen. Deze zal door de waarnemend burgemeester, de heer W. H. Colsen, na afloop worden uitgereikt. Zwemmen Door de zwem vereniging „De Flippers" werd in het openlucht Scheldebad te Terneuzen voor leden diploma zwemwedstrijden gehouden voor de diploma's a, b en zwem vaardigheid 1. Toezicht houder was de heer Koene en de examinators waren de heer Roose en mejuffrouw Haver- beke. De geslaagden ontvingen het diploma van de N.C.S. Schieting In het café van de heer A. de Block werd een scliieting gehouden op de lig gende wip met een deelname van 49 schutters. De hoogvogel werd afgeschoten door A. Re genmortel te Koewacht. Eerste zijvogel, Cam. Bracke, Zuid dorpe. Tweede zijvogel R. Si mons eveneens te Zuiddorpe terwijl het grootste aantal kleine vogels met 5 stuks in handen kwam van M. de la Ruelle te Zuiddorpe. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De gemeente Axel voert momenteel onderhandelin gen met een niet nader genoemde ontwikkelingsmaatschappij^ in Arnhem, die aan het Kennedyplein wil komen tot de vestiging van een zakencentrum. Het centrum zou moeten bestaan uit 2000 vierkante meter winkeloppervlak en 1000 vierkante meter kantoor-oppervlak. De realiseringskansen zijnl op hét ogenblik redelijk goed eri verwacht wordt, dat moge-j lijk in het komende jaar een i begin met de bouw gemaakt zal worden. In november wordt het definitieve bouw plan verwacht en dan ook zul len er volgens burgemeester M.K. van Dijke, nadere mede delingen gedaan kunnen wor den. Zoals de vooruitzichten nu zijn, zal de 2000 vierkante me ter nodig zijn voor een grote zaak. De kantoorruimte zal worden onderverdeeld. Daar naast komen er in het zaken centrum nog eens zesendertig flatwoningen. Voordat defini tief tot de bouw in Axel be sloten zal worden, wordt er eerst nog een marktonderzoek ingesteld, waarmede inmiddels een begin is gemaakt. „Van de resultaten daarvan zal het af hangen hoe de plannen verder ontwikkeld zullen worden. Burgemeester M.K. van Dijke toonde zich gisteren op zijn pereconferentie redelijk ODti- mistisch. Het zakencentrum zal aan het Kennedyplein aan sluiten op de nieuwbouw van de christelijke mavo-school. Het project past verder hele maal in die sfeer van het cul tureel centrum „De Halle" en „De Vurssche" en het is ook ontworpen door dezelfde ar chitect als van „De Halle". namelijk de heer P-odeniburg uit Nijmegen. Burgemeester van Dijke' „We zijn tot nu toe voorzichtig geweest met het uitgeven van de grond in deze omgeving We hebben er naar gestreefd zodanig te bouwen, dat er een evenwichtig geheel met de aanwezige bebouwing kan ont staan. Dat is de voornaamste reden geweest, dat we nogal kieskeurig zijn met de men sen. die we er wilden toela- ten". Een ander projekt, waaraan in Axel nog steeds wordt ge werkt is de ombouw van de Noordstnaat tot winkelcen trum. Op papier zijn er ver schillende plannen uitgewerkt, die in september vermoedelijk afgerond kunnen worden. Daarna za-l er zo snel mogelijk een hearing volgen met de be trokken winkeliers en andere belanghebbenden, zo heeft burgemeester Van Dijke giste ren meegedeeld. Verder is er tussen de ge meente en het bestuur van de woningstichting „Het Land van Axel" dinsdag een bespre king geweest over de bouw van 32 bejaarden woningen aan de Singelweg. Ze worden on dergebracht in een flat. Aan vankelijk was het de bedoe ling te bouwen in de woning wet-sector. Toen dit proble men bleek op te leveren heeft de gemeente de suggestie ge daan te bouwen in de premie sector en dat zal vermoedelijk gebeuren. Dit naiaar hoopt men een begin te kunnen ma ken met de bouw. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op zater dag 9 september wordt de na tionale brandweerdag gehou den. In de gemeente Terneu zen zal deze dag staan in bet teken van de jeugd. Zowel in Terneuzen zelf als in de ker nen Zaamslag, Hoek, Sluiskil en Biervliet wordt de jeugd in de gelegenheid gesteld alles van het werk van de brand weer te weten te komen Daarbij zal de werking van do wagens en blusapparaten wor den getoond. Verder kunnen de jeugdige belangstellenden een rebus oplossen, waarvan de oplossing bij de plaatselij ke brandweer ingeleverd moet worden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De kan tonrechter in Terneuzen, mr. J.A. van Hees heeft acht woonwagenbewoners uit Sas van Gent ontslagen van rechtsvervolging voor het hun ten laste gelegde feit dat zij in strijd met de plaatselijke poli tieverordening met hun woon wagen buiten het woonwagen kamp waren gaan staan, met name in de Pottenbakkerstraat in Sas van Gent Mr. Van Hees overwoog in zijn vonnis dat de betrokken woonwagenbewoners .zich wel iswaar aan een strafbaar feit schuldig hadden gemaakt, maar dat hun dit niet verwe ten kan worden. Gelet om de toenmalige slechte toestand van het woonwagenkamp meende de kantonrechter dat de desbetreffende woonwagen bewoners kwalijk kan worden genomen dat zij een andere en betere standplaats hadden ge zocht. De zaak tegen de woonwa genbewoners werd een maand geleden door de kantonrechter voor het eerst behandeld. De officier van justitie eiste toen tegen de acht verdachten een voorwaardelijke gevangenis straf van een week. Veertien dagen geleden liet de kanton rechter zich nog eens uitvoerig door de woonwagenbewoners, de politie, en het gemeentebe stuur van Sas van Gent uit de doeken doen waarom een aan tal woonwagenbewoners naai de Pottenbakkerstraat waren verhuisd. (Van een onzer verslaggevers) KUITAART Langs de provinciale weg van Axel naar Terneuzen, ter hoogte van Kuitaart, zal het bovengrondse electriciteitsnet worden ver vangen door ondergrondse ka bels. Dit vereist een aantal voorzieningen op het gebied van openbare verlichting. De gemeente Axel zal bij de pro vincie een bijdrage vragen voor aanpassing van de ver lichting en bovendien contact opnemen met de gemeente Terneuzen om het werk op uniforme basis uit te voeren. Dit heeft burgemeester M.K. van Dijke dinsdag op zijn we kelijkse persconferentie mee gedeeld. Ronde De Nederlander G. Paridaan is als tweede geëin digd in de ronde van Roese- laer in België. Op de zesde plaats staat Tony Huyze uit Kloetinge. Er waren 35 ver trekkers en 11 renners kwa men aan. BERGEN OP ZOOM Hal Stadhuis, tentoonstelling van de maand van Paul Blom (t.m 31 aug.). Open dag. van 9-12.30 en van 13.30-17.30' uur. DOMBURG Ned.herv.kerk 20 uur: Optreden N.C.R.V. vocaalen semble. DRIEWEGEN Expo, moderne kunst o.a. glasschilderijen, kandelaars, enz. (handwerk). Open van 10-22 uur. Op dinsdagmorgen gesloten (t.m. 31 aug.). GOES Museum voor Z.- en N.-Be- veland, Singelstraat, expositie Kaart en Landschap van de Bevelanden. Ma.t.m. vrijdag van 10-12 en van 13.30-17 uur (t.m. 31 aug.). MIDDELBURG Benthem en Jutting, Lange Delft 64, expositie oude gravu res en aquarellen. Ma. tot en met zat. van 8.30-17.30 uur (t.m. 31 aug.). Vleeshal Markt, expositie „De restaura tie van de binnenstad van Middelburg". Open van 10-17 uur (t.m. 31 aug.). Molenwa ter, Miniatuur Walcheren. Van 9-21 uur (t.m. 31 aug.). Abdij, klank- en lichtspel wo. do. en vrijdag om 20.30 en 21 il. (t.m 1 sept). ROTTERDAM Groote Schouwburg 20.15 uur: „Das Dreimaderlhaus door de Hoofdstad Operette. Schouwburg 20.15 uur: Wim Sonneveld met Corrie van Gorp en Willem Nijholt. SLUIS Raadskelder, onder stadhuis expositie schilderijen M. De bailie. Dag van 10-12 uur en van 14-18 uur (t.m. 31 aug.). VEERE Potterij De Spreeuwenpot, Oomstraat 1. Boets-in en Draai-In voor boetseerders en pottenbakkers (t.m. 31 aug.). De Schapekop, Markt 23, de monstraties spinnen en weven (t.m. 31 aug.). VLISSINGEN Stedelijk Museum, Bellamy- park. Expositie Het Sche penportret sinds 1572. Van 10- 12 en van 14-17 uur (t.m. 31 aug.). IJZENDIJKE Cultureel Centrum, expositie West-Zeeuwsch-Vlaanderen presenteert van 10-12 en van 14-16 uur. Zaterdag en zondag van 14-16 uur (t.m. 17 sept.). ANTWERPEN Stedelijke feestzaal Mcir, expositie 650 voorwerpen van alle niet-Europese wereldde len. Werkdagen van 10-17 uur, zat., zond. en feestdagen van 12-19 uur (t.m. 24 sept.). Het Sterckshof, Hooftvunderlei 160, Deurne, lithografie 1800- 1950. Kunst en techniek (t.m. 16 sept.). Middelheimpark, ex positie recente werken van de Italiaanse beeldhouwer Nino Cassani (t.m. 4 okt.). Open van 10 uur tot zonsonder gang. BRUGGE Buudewijnpark, St. Michiels 15 en 20 uur: „Holiday on Ice". Groeningenmuseum, exposi tie schatten van Brugge, aan winsten van 1966-1972 (t.m. 30 sept.). Huidvettershuis, ten toonstelling scheppend am bacht in West-Vlaanderen (t.m. 11 sept.) Dag. van 10-12 uur, en van 15-18 u. Stadshai- len, actuele kunstbeurs (t.m. 14 sept.). Engels klooster, ex positie J. van Ruusbroec, Tho mas More, G. Gezelle, zes eeu wen Vlaams-Engelse geestelij ke stromingen. Open van 14- 18 uur (t.m. 18 sept.). GENT St.-Pietersabdij, forum van de kunstambachten nationale beurs (t.m. 11 sept.). Dag. van 14-18 uur. Zondag van 10.30- 12.30 uur e.n van 14-18 uur. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op korte termijn zal begonnen worden met de bouw van het wijk- winkelcentrum in de Serlip- penspolder. Ook wordt spoedig een begin gemaakt met de bouw van een opvangschool in deze woonwijk. Het is de bedoeling dat deze school aan het begin van de cursus 1973-1974 in gebruik genomen zal worden. Dit werd medegedeeld op de hoorzitting over de herziening van het bestemmingsplan Serlippens- polder in Terneuzen. De wijzigingen gaven de on geveer 20 belangstellenden weinig aanleiding tot op- of aanmerkingen. Enkele aanwe zigen zouden liever wat meel open ruimten tussen de wo ningen zien. Ook werd gepleit voor het aanleggen van meer parkeerplaatsen en groenvoor zieningen. Voetbalveld Het tweede voetbalveld in Koewacht zal voorlopig nog niet in gebruik worden genomen, omdat de graszaai gedeeltelijk is mis lukt. Getracht zal worden om daar op korte termijn met graszoden verandering in te brengen. Editie Zeeland RAVONRANTOREN: TERNEUZEN: Nieuwstraat 9, tel. 01150 - 7920 (4 lijnen); HULST: Steenstraat 14. iel 01140-3751 (3 lijnen); GOES: Klokstraat 1, tel. 01100 - 8030 (3 lijnen). KANTOORUREN. maandag t/m vrijdag 8.15- 12.30 en 13.30 - 17.00 uur BUITEN KANTOORUREN. ADVERTENTIE EXPLOIT AT1E: Breda: maandag t/m vrijdag 19.00 - 21.00 uur. tel. 01600 - 22341; zaterdag 9.00 - 12.00 uui, tel. 01600 - 49900; zondag 20.00 - 22.00 uur, tel. 01600 - 22341 BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-VIaanderen: tel. 01140 - 3751 of 01158 - 1940; Midden- Zeeland: 01100- 4544. HUISAANSLUiriNGEN: REDACTIE: chef Zeeuwse redactie: S. C. Augustijn, kantoor Nieuwstr. 9, Terneuzen, tel. 01150- 7920 privé teL 01150 -5745; algemeen re dacteur Zeeland: 1. F. Koopman, kantoor Kromme Weele 4, Mid delburg, tel. 01180 7764 privé tel. 01180-7438; redacteur Mid den-Zeeland: B Jansen, kantoor Klokstraat 1, Goes, tel 01100 - 8038: redacteur Terneuzen en Kanaalzone- G van Berkel. kan toor Nieuwstraat 9, Terneuzen tel. 01150- 7920 privé tel 01150- 4866: redacteur O Z.-Vlaanderen. A. Verlind. kantoor Steenstr. 14, Hulst. tel. 01140 -3751. privé teL 01140 -3103: redacteur W.Z. Vlaanderen R. van der Helrr. kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. 01150 - 7920. orivé tel 01150 4865; sportredactie Zeeland: R. van Deursen, iel 01155 1367. ABONNEMENTEN EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland. P. Konings, tel 01158 1940. ADVERTENTIE EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: C. Menu tel. 01100- 4316.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5