Scheldeloodsenkoor naar de Olympiade Voorstellingen SCZ echt niet uitverkocht N.S.M. „ONZORGVULDIG" BIJ BREUK IN LEIDING BEZOEK AAN STADHUIS Zeelandroute in 2000 vierbaans Kaarten voor Swieb Nieuwe regeling uitkeringen (oud-)redders 400.000 inwoners in 2000 stad streek t Vrij zonnig STRANDWEER „Z uid-Beveland' schreef brief De mosselen zijn weer heerlijk! Dus nü op tafel: RADIO DE KOCK Burgemeester St. Philips] and benoemd in Goedereede Geen spoorlijn door Zeeuwse delta Woensdag 30 augustus 1972 3 (Van onze correspondente1 VLISSINGEN Aanstaan de dinsdag vertrekken veertig leden van het Scheldelood senkoor naar Kiel, waar zij de sluitingsplechtigheid van de Olympische zeilwedstrijden luister bij zullen zetten. Zij zijn daarvoor uitgenodigd door het Olympisch Comité. Het Scheldeloodsenkoor zal in Kiel, samen optreden met de loodsenkoren uit Knuhrhahn uit Kiel, en Takelüre uit Briinsbuttel. Het koor zal dan een gezamenlijke sterkte heb ben van zo'n honderd man. Volgens promotor A. Veld kamp van het Scheldelood senkoor uit Vlissingen worden er tijdens de sluitingsplechtig heid achtduizend toeschouwers verwacht, zodat een koor van honderd zangers bepaald niet overdreven genioemd kan wor den. Op de dag van aankomst wordt meteen 's middags met de repetities aangevangen, 's Avonds is het eigenlijke op treden gepland. Het Vlissingse koor wordt vergezeld door de vaste dirigent Philip Fey uit Koudekerke. Op het program ma staan twee „shantdes", na melijk Sailing en tijdens het doven van het Olympische vuur wordt Rolling Home ten gehore gebracht. Het loodsen- koor is al maanden bezig met repeteren. Dat gebeurt met behulp van een bandopname van de twee Duitse koren. De heer Veldkamp verwacht dat er toch nog heel wat geoe fend moet worden in Kiel voor alles hiaarzuiver klinkt. Tijdens de driedaagse trip worden de mannen vergezeld door veertien dames. De man nen zullen worden onderge bracht aan boord van een Duitse loodsboot, die aan de kade zal worden afgemeerd. Dat alleen al is een evenement op zich, volgens de heer Veld kamp. Want in diezelfde ha ven liggen op dat moment ook alle grote zeilschepen die mee gedaan hebben aan de twee jaarlijkse zeilwedstrijden van de S.I.A. welke worden gehou den met de laatste vierkant getuigde zeilschepen in de we reld. Veertien echtparen wor- Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur. Droog, vrij zonnig en ongeveer normale tempera turen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: aantal uren zon: 6 tot 14; min. temp: 0 tot 4 graden onder normaal; max. temp: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 4 tot 13; min. temp: 0 tot 5 graden onder normaal; max. temp: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Het hoge drukgebied boven de Noordzee houdt een droge Noordoostelijke .stroming in stand met ook vandaag veel uren zon. Temperatuur om streeks 20 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: de ze laatste augustusdagen ge ven fraai en zonnig strand weer. waterstanden Den Haag (ANP) Kon- stainz 348 (min 2), Rheinfel- den 234 (min 15), Straatsburg 238 (plus 8), Plittersdorf 386 (plus 24). Maxau 445 (plus 26), Plochingen 125 (min 5), Mannheim 228 (min 8), Stein- bach 120 (min 3), Madnz 251 (min 10), Bingen 136 (min 10). Kaub 162 (min 12), Trier 238 (min 1), Koblenz 174 (onv), Keulen 134 (min 7), Ruhrort 302 (min 12), Loblth 925 (min 6), Pamnerdense kop 898 (min 5). Nijmegen 720 (min 10), IJsselkop 836 (onv), Eefde IJssel 370 (onv), De venter 252 (onv), M.onsin 5460 (min 12), Borgharen 3862 (min 50), Belfeld 1104 (plus 16). Grave ben. de sluis 508 (plus 13). Morgen, donderdag 31 aug. Bergen op Zoom 8.05 en 20.20, Hansweert T.06 en 19.24, Terneuzen 6.37 en 18.56. Vlis singen 6.04 en 18.25, Wemel- dinge 7.55 en 20.10. den ondergebracht bij Duitse collega's. De Vlissingse loodsen kregen op het laatste moment nog wei een teleurstelling te verwer ken, toen het Olympisch Co mité het weten dat er voor de echtgenoten geen plaats meer was in het stadion. Was dat wel het geval geweest dan waren er veel meer vrouwen meegegaan. Het Scheldelood senkoor bestaat sinds ander half jaar. In die tijd heeft het al grote bekendheid gekregen. Het repertoire, dat bestaat uit shanties en sea-songs, wordt nog herhaaldelijk uitgebreid. Het is zo leuk te ervaren, zegt de heer Veldkamp, dat er zo met het koor wordt meege leefd. Opvarenden van sche pen die o.a. de Westerschelde bevaren, en die horen van het bestaan van het Vlissingse loodsenkoor, gaan in eigen land vaak weer op zoek naar liedjes, en sturen die dan op naar het Vlissingse loodsen koor. Al pratende kom je tot de ontdekking dat er nog heel wat zeelieden zijn die graag zingen. Noorwegen b.v. heeft een koor van gepensioneerde kapiteins. In Engeland is er ook een koor van zeelieden. Toch heeft het Olympisch Co mité het Vlissingse koor uitge nodigd naar Kiel te komen, een uitnodiging waar dit zes tig man tellende koor bijzon der trots op is. (Van een onzer verslaggevers) HULST Voor het optre den van Swiebertje. zijn tot vanmiddag half een kaarten te koop op het bijkantoor var „De Stemin de Steenstraat Vanaf 13.00 uur kunnen ei nog kaarten worden gekochl in sporthal „Den Dullaert". (Van een onzer verslaggevers GOES De vereniging „Landschapsreservaat Zuid- Beveland" heeft wel gerea geerd op de brief van de mi nister van.landbouw en visse rij, waarin deze de vereniging meedeelde dat ze via de hoofd-ingenieur-directeur van de landinrichting met de plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling De Poel-Hein- kenszand overleg kon plegen over het veiligstellen van de landschappelijke waarde van het gebied. Minister Lardinois had, zoals gemeld, op vragen van PPR- senator Van Huiten geant woord dat de vereniging tot nog toe niets van zich had laten horen. Blijkens een ko pie van een brief die voorzit ter I.A. van Royen op 17 juli aan de H.I.D. heeft geschre ven, zijn er van de vereniging uit wel degelijk pogingen on dernomen om contact te zoe ken. Die brief schijnt achter niet te zijn aangekomen. MINISTER Van Veen keurt de „harde" acties van studenten, die gericht zijn tegen de 1000 gulden collegegeld ten sterkste af. Dit heeft hij geantwoord op vragen van het ARP-Eerste Kamerlid Diepenhorst. (ADVERTENTIE) gekookt, gebakken, gemarineerd. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. DEN HELDER (ANP) Het Dorus Rijkersfonds gaat aan redders, oud-reidlders of (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De in. schrijvingen voor abonnemen ten voor toneelvoorstellingen en concerten in het komende seizoen druppelen gestadig bin nen. Dat gebeurt zowel bij de stichting Uit in Zeeuwsch- Vlaandercn, als bij de Stichting Cultuurspreiding Zeeland in Middelburg, die dit jaar het Zeeuwsch-Vlaamse voorbeeld heeft gevolgd en enige tijd ge leden met een „Uil-krant" is verschenen. De directeur van de stich ting Cultuurspreiding Zeeland, de heer W. H. P. Meerkamp uit Embden, heeft de indruk dat de „Uit-krant" die huis aan huis in Midden-Zeeland en in Zeeuwsch-Vlaanderen is ver spreid, bij het publiek goed is ontvangen. Dat dit nog niet blijkt uit een plotselinge stroom van aanmeldingen voor een abonnement, volgens een nieuw systeem dat een maxi mum aan keuzevrijheid in houdt, wijt hij aan de vakan ties, waarin de „Uit-krant" is blijven liggen of wellicht is weggegooid. Uit informaties uit de regio leidt hij bovendien af dat veel mensen menen dat de voorstellingen toch wel uitver kocht zullen zijn. „Welnu," al dus de heer Meerkamp van Embden, die daarin wordt bij gevallen door de heer Aart Jansen van de stichting Uit in Zeeuwsch-Vlaanderen, „dat is beslist niet het geval." Zoals wij reeds uitvoerig hebben gemeld, bieden nu zo wel de stichting Uit in Zeeuwsch-Vlaanderen als een groep nutsverenigingen en kunstkringen in Midden-Zee land aan het publiek de moge lijkheid om zelf een toneel, en concertenabonnement samen te stellen, waarbij aan de aanbod zijde tientallen evenementen staan, verspreid over alle schouwburgen en concertzalen die in de regio's bezuiden en benoorden de Westerschelde beschikbaar zijn. Door het in vullen van een keuzeformulier dat in de Uit-krant is opgeno men, kan men zijn eigen win- ter-Uit-programma samenstel len. „De mensen die de Uit- krant zijn kwijtgeraakt, raden wij aan, even een nieuw exem- plaar op te vragen bij de 'stichting Uit in Zeeuwsch- Vlaanderen Zuidlandtheater, Terneuzen), of bij de stichting Cultuurspreiding Zeeland te Middelburg dit laatste slechts voor de inwoners van Midden-Zeeland te Midden- Zeeland. Men krijgt de Uit- krant dan gratis thuis," aldus de heer Meerkamp van Emb den. hun weduwen jaarlijks zes honderd gulden uitkeren. Deze uitkering is bedeeld voor hen die geen pensioen van een reddingsmaatschappij ontvan gen en ou'der dan zestig jaar zijn. Het fonds is in 1923 op gericht om steun te verlenen aan oud-redders en bun nabe staanden. Bij de nieuwe regeling zul len jaarlijks 260 oudredders of hun nabestaanden een bedrag ontvangen in plaats van 74 tot nu toe. Waarschijnlijk zal dit aantal van 260 nog worden uitgebreid, omdat nog niet alle gevallen, die in aanmerking komen bij de stichting bekend zijn. Zodra dat wel het geval is, zal het bedrag van zeshon derd gulden vermoedelijk ver hoogd worden. Indertijdkwamen van alle kanten giften binnen als reac tie op de uitlatingen van de bekende zeeheld Dorus Rij kers, die wel veel medailles had, maar met f 13,50 per week moest rondkomen. Met de giften werd het foinds ge sticht. De laatste collecte is in 1955 gehouden. Welk bedrag het fonds nu nog ter beschikking heeft, wil de een van de beheerders van het fonds, ir. S.H. Visser, bur gemeester van den Helder, niet meedelen. Volgens hem beschikt het fonds over een dat echter voldoende is aan betrekkelijk gering bedrag, iedereen die in aanmerking komt tot zijn overlijden een uitkering te verstrekken. De nieuwe regeling komt in feite neer op de liquidatie van het fonds. Een eerdere stap in de ze richting deed men in 1970 bij de opheffing vanij „De Stormklok", het maandblad van de stichting Van onze parlemen taire redakteur) DEN HAAG Volgens mi nister Udink (a.i. verkeer en waterstaat) is de breuk in een afvoerleiding van de Neder landse Stikstof Maatschappij N.S.M. te Sluiskil onder ande re te wijten aan .onzorgvul digheid'. Overigens weigert de bewindsman te spreken van een "ernstige vorm van non chalance". Hij antwoord dat op vragen van de socialistische Tweede-kamerleden Roels en De Ruiter. Naar de oorzaak van de breuk in de afvoerleiding van de NSM wordt door het insti tuut kunststoffen en rubber van het TNO te Delft een on derzoek ingesteld, aldus de be windsman. Tot dusver is ge bleken, dat de breuk waar schijnlijk te wijten is aan spanningen in de grond en materiaal fouten in het bocht stuk van de leiding, waai' de breuk is opgetreden. De breuk is gekonstateerd twee dagen nadat op dezelfde plaats de leiding was blootge legd om een eerder gekonsta teerd lek te repareren. Vol gens minister Udink is de lei ding na reparatie niet opnieuw met grond bedekt, omdat en kele dagen later een inspektie zou worden gehouden. Overi gens zegt bewindsman toe, dat in een nog te verlenen ver gunning in het kader van de hinderwet (er is door Sluiskil nog geen hinderwetverguning afgegeven) strenge voorwaar den zullen worden gesteld om een zo veilig mogelijk gebruik van de leiding te waarborgen. De afvoerleiding van de NSM is aangesloten op de door de afvalwaterleidingmaatschap pij kanaalzone Zeeuwsch- Vlaanderen in beheer zijnde afvoerleiding naar de Wester schelde. Voor de afvoer van afvalstoffen via deze leiding is een vergunning in het kader van de wet verontreiniging oppervlaktewateren in voorbe reiding. Hierin worden echter slechts voorwaarden gesteld ten aanzien van de hoeveel heid en de samenstelling van het afvalwater. Voorwaarden, die betrekking hebben op de technische uitvoering van de leiding, zullen in de vergun ning in het kader van de hin derwet worden opgenomen, al dus minister Udink. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN G S. van Zeeland hebben gisteren een officieel bezoek gebracht aan het stadhuis van Terneuzen Het gezelschap, bestaande uit de commissaris der koningin, rar. J. van Aartsen, en de ge deputeerden mr. Boersma, mr. Schlingemann, Stenvert, Van Geesbergen en Van den Bos, werd in de hal van het stad huis begroet door burgemees ter en wethouders van Terneu zen. Nadat men verscheidene za len en afdelingen van het stad huis had bezichtigd, werd in de kelder van het gebouw voor de eerste maal de kleurenfilm van de officiële opening van (ADVERTENTIE) Noordstraat 107, tel. 01150-4255 TERNEUZEN het stadhuis vertoond. Deze rolprent, gemaakt door de heer H. Hommers uit Terneuzen, zal waarschijnlijk door het ge meentebestuur worden aange kocht. Het bezoek van G.S. van Zeeland aan Terneuzen werd afgesloten met een diner in hotel-restaurant Rotterdam. (Van onze parlemen taire redakteur). DEN HAAG Uit het jaarverslag van de Rijks Planalogische Dienst blijkt, dat er in het jaar 2000 400.000 mensen ,in Zeeland zul len wonen. In 1980 zul len dat er 330.000 zijn en in 1990 360.000. Uit het verslag blijkt verder lat het zuid-westen van yns land een toenemende vestigingsoverschot te zien geeft. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Uit het verkeers- en vervoersonderzoek dat het Nederlands Economisch Instituut (NE.I.) in opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft opge steld blijkt, dat de behoefte in Zeeland aan nieuwe, brede autowegen praktisch nihil is. In deze provincie worden van alle mogelijke nieuwe ver bindingen slechts de weg via Haringvlietbrug, Grevelingen- dam en Zeelandburg in de toe komst verbreed. Het rapport van het NEI schat dat echter pas tegen het jaar 2000 een verdubbeling van deze twee- baans weg noodzakelijk wordt. De komende jaren wordt ook de dammenweg, rijksweg 57 aangelegd. Deze weg zal vol gens het NEI altijd tweebaans hoeven te zijn. Voor rijksweg 58 (Vlissingen-Bergen op Zoom) zou een tweebaansweg van Kruiningen naar Vlissin gen voldoende zijn geweest (1975; vier rijstroken). Van de verbindingen over de Wes terschelde wordt vooral die tussen Kruiningen en Hulst gebruikt. Overigens spreekt het insti tuut zich niet uit over de nood zaak van een vaste oeverver binding. Wat de verbinding Vlissingen-Breskens betreft (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met ingang van 5 september a.s. is de heer C. van Velzen. burgemeester van St. Philipsland. benoemd tot burgemeester van de ge meente Goedereede. De neer Van Velzen is 42 jaar, lid van de Gereformeerde Gemeente en politiek op de SGP georiën teerd. Hij werd op 1 mei 1960 burgemeester van St. Philips land. Daarvoor was hij ge meente-secretaris in zijn ge boorteplaats Krabbendijke. De gemeente Goedereede telt on geveer 8000 inwoners. St. Phi lipsland heeft circa 3000 zie len. raamt het NEI voor 2000 een overtocht van 1.700 auto's ge middeld per uur. Bij de be schouwing van de benodigde weg-infrastructuur voor Zee land moet aldus het rapport worden bedacht dat het hier om werkdagverkeer gaat. Het is niet onwaarschijnlijk dat de behoefte aan wegen voor weekend- en overig recreatie- verkeer groter zal zijn. fVan onze parlementaire redakteur) DEN HAAG Als het aan het Nederlands Economisch Instituut ligt komt er geen spoorlijn door de Zeeuwse delta. In het rapport over de toekomstige verkeers- en ver voersproblemen, dat het N.E.I. in opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft opgesteld, wordt de aan leg van een dergelijke lijn te kostbaar geacht. Op grond van planologische uitgangspunten worden de vervoersstromen in Zeeland niet groot genoeg geacht om deze niet onaanzienlijke inves tering te rechtvaardigen. Tenslotte moet volgens het N.E.I. de maximum snelheid van de intercity spoorlijn tus sen Roosendaal en Vlissingen in het jaar 2000 op 160 kilo meter per uur worden ge bracht. Tot 1990 kan worden volstaan met een maximum snelheid van 125 kilometer per uur. GROEDE Hoewel mevrouw Andringa op een boerderij in de buurt van Groede woont is ze geen boerin. Haar man is fotograaf en dus valt er, agrarisch gezien, thuis weinig te oogsten. Toch haalde mevrouw gistermiddag de oogst binnen en wel van die plaat sen waar de landbouwer zijn voordeel niet meer ziet: de bermen en de sloten. Daar plukte ze bramen en ze maakt er later jam van

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3