„Kijkerd" vindt geen vrede op zijn reis door Europa Assistent-artsen zijn quasi-heroïek beu LANG GEWACHT, TOCH GEPLAATST De mus en de worm Water: ook goed voor schoonmaken van beugeltjes „LEDEN WORDEN OVERROMPELD" VOGELS IN NIEUW LAND kleine stem Ex-secretaris D'66: bestuursbeleid fout NIET BANG VERLOKEN MANDAAT TWEE KOREA'S VANDAAG AAN GESPREKSTAFEL Kritiek in „Levensrecht" op interimrapport commissie Kloosterman Woensdag 30 augustus 1972 We hebben het al eens gezegd. De vakanties zijn weer voorbij. De mensen gaan zich weer met allerlei ernstige zaken bezighouden. De kinderen gaan weer naar school en de anderen gaan weer naar hun werk. Kortom de meeste mensen gaan weer nadenken. De een denkt over zijn werk en de ander weer over heel iets anders. En soms denkt iedereen over het zelfde. Dat laatste gebeurt in de Vredes- week, tenminste dat is de bedoeling. Die Vredesweek wordt ge houden in de laatste week van september. De naam Vredesweek wil tiiet zeggen dat er in die week overal op de we reld vrede is. Maar de men sen praten in ieder geval over vrede en dat is al heel wat. Nu is er in Breda een groep mensen die ook kinde ren de kans wil geven over vrede te lezen en te praten en te tekenen. Die werk groep heeft daarom een boekje uitgegeven. Daarin staat een verbaal en er is ook ruimte om te tekenen. Dat boekje kun je, als je wilt, uitvouwen of je kunt de plaatjes uitknippen en op een ander stuk papier plak ken. Daarbij kun je dtan zelf tekenen of knipsels uit de krant plakken of wat je maar wilt. Als het werkstuk klaar is, kan je het ophangen of aan andere mensen laten zien. De werkgroep noemt dat werkstuk een Vredes- strip, maar je zou er net zo goed een Vredesschilderij van kunnen maken. Het heet: verhaal in het boekje „Kijkerd doet Europa". Kijkerd is een wezentje van een andere planeet dat aller lei nare mannetjes ontmoet die er voor zorgen dat er op de wereld geen vrede is. Zo komt hij bijvoorbeeld het geldmannetje tegen. „Zonder geld doe je niks", zegt het geldmannetje, „voor geld kun je alles kopen, mensen, machines, alles". Kijkerd ziet ook het heb-mannetje. En het geweermannetje, „Als ik schiet, schiet ik raak", zegt het geweermannetje, „Ik zorg voor de vrede, begrijp je. Als ik er niet ben, maken de mensen oorlog". Kijkerd ziet nog een heleboel andere mannetjes. Het gasmannetje bij voorbeeld en het kerk- mannetje. Eigenlijk zou je het boekje moeten hebben, om het allemaal eens op je gemak te kunnen lezen. Je kunt het gratis bestellen bij de Wereldwinkel in Breda, Veemarktstoaat 40. Op de enveloppe moet je vermel den: Vredesstrip. Het heeft wel even geduurd, Annemiek, voordat je tekening in de krant is gekomen. Je hebt, nadat je hem hebt ingestuurd, nooit meer wat voor ons gemaakt. Groot gelijk. Annemieke van den Dries zal inmiddels wel elf jaar zijn geworden. Aan de rand van een groot bos stond een grote boom en in de boom was een nest en daar woonde de mus. Bij die mus waren jonge musjes. Ze waren nog zo klein en leuk om te zien. Op een dag ging de grote mus eten halen. Ze pikte met haar snavel in de grond. Opeens had ze een worm en toen weer een vlieg. Van alles. Ze ging weer naar haar nest terug. Ze ging het eten aan haar jonge musjes geven. De mus jes vonden het lekker. De mus kwam haar vriendje te gen. Dat was de worm. De worm zei: „Zal ik bij jou komen"? De mus zei: „Ja, goed, dat mag, als je de jon ge musjes maar niet plaagt". „Maar dan moet je ze wel zeggen, dat ze me niet op mogen eten", zei de worm. „Goed, dat zeg ik", zei de mus. Wendela Kemper, 6 j. Breda. Niks aan te doen. Er zijn te veel mensen in Nederland. En die mensen moeten allemaal een huis hebben. Het lijkt wel of er iedere dag meer flatgebouwen hij komen. En dat is ook zo. Die flats worden vaak gebouwd op land dat spe ciaal daarvoor is aangelegd. Met grote buizen wordt dan nieuw land (van de bodem van de rivieren! op lage gebie den gespoten. „Opgespoten land" heet dat. Na een tijdje zie je dat op dat land gras begint te groeien en bloemen. En met dat gras en die bloemen komen er ook heel vaak vogels. Zo zie je dat je, ook al woon je in een flat, toch een heel klein beetje de natuur kunt bekijken. Over welke vogels en welke bloemen je op dat nieuwe land kunt vin den, gaat het boekje Informatie in Woord en Beeld over opgespoten land. Het is geschreven door A.P., A.W. en G. den Hoed en is uitgekomen bij Moussaults Uitgeverij n.v. Het kost 6,90. Vorige week schreven we in De Kleine Stem over wa ter. Van het Voorlichtingsin stituut voor mond- en tand- verzorging kregen we daar op deze week als antwoord een briefje. De mensen van het instituut schreven ons wat je ook nog met water kunt doen, iets dat nogal eens wordt vergeten. En dat iets is het schoonmaken van beugeltjes. Eigenlijk zouden alle kinderen die zo'n naar ding moeten dragen telkens na het eten dat beugelt je moeten schoonmaken met een tandenborstel en met water. Achter de haakjes van de beugel blijuem namelijk iedere keer als je hebt gege ten, stukjes van dat eten achter. In dat eten zitten bacterieën en die kunnen óp hun beurt weer gaatjes in tanden en vooral in kiezen maken. Niet leuk is dat, want dan moet de tandarts weer gaan boren en boven dien is het een lelijk gezicht zo'n vulling, haast nog lelij ker dan een beugeltje. Ik ben het geweermannetje: Als ik schiet, schiet ik raak. *XXXXXXXXXXSXXXXXXXX%XXXX%XXXX%X%%XXSSX3CXX%XSXX eindredactie els smit Deze drie mannetjes tekende Mark Huinen voor ons. Mark is vijf jaar en woont in Breda. txxxxxxxxxxxxxs%xxxxxxxss)iesxxx%sxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxsxsxxxxx%xxx£ssxxxxxx)!txxxsxx)txxxxxxxxs3(xxxxxxxxxxxxxxx%xsxxxx%xxxxxx)ixsxsxxxxxxxs URTECHT (ANP) Des avonds, 's nachts en in de weekeinden ligt het lot van patiënten in vele ziekenhui zen in handen van de as sistenten. Z(j, afgestudeer de artsen die in het zieken huis een opleiding tot spe cialist volgen, vangen de on gevalsslachtoffers op en hel pen als de situatie van een patiënt in een van die peri oden verslechtert. Zij beslissen ook of oudere, eveneens in het ziekenhuis verblijvende, collega's moeten worden gewaarschuwd en wanneer het noodzakelijk is de specialist op te roepen. Soms wordt een assistent en kele tot veie malen 's nachts door de nachtverpleegster bij een patiënt geroepen. De vol gende ochtend wordt van hem verwacht dat hij weer klaar staat voor de normale routine in kliniek of polikliniek. Daar naast dient hij zich ook door studie in zijn vak te bekwa- Zo is het altijd geweest en vele romans zirjn geschreven rond het thema van de dag en nacht klaar staande dokter met zijn witte jas, zijn ver moeide glimlach en zijn on aantastbare bekwaamheid. Zo zal het niet blijven als het ligt aan het hoofdbestuur van de Landelijke Vereniging van Assistent-Geneeskundigen. De quasi-heroïek wordt ver taald in termen van 65- to' 100 urige werkweken, tekort aan slaap, irritatie, gebrek aan tijd voor studie en gezin, en sterk naar voren komende verlangens omtrent werktij den, salariëring, rechtspositie, compensatie voor overuren, pensioenvoorzieningen en meer verlangens, die een vak bond niet zouden misstaan, zij het dat voor vakbondsleden dit soort arbeidsvoorwaarden al volledig zijn verworven. De vier hoofdbestuursleden C.M. Dijkhuis, P.H. van Kes- sel, G. Booij en B.R.H. Jansen, allen uit Rotterdam, laten in een gesprek blijken dat zij desnoods niet terugdeinzen voor zekere vormen van actie om aan te tonen dat de assis tent-geneeskundigen een ui terst belangrijke rol spelen in de volksgezondheid, ook al zijn zij dan tevens in oplei ding. Zij willen dat de over heid hun werk niet langer al leen met woorden maar ook met daden erkent.. Voorzitter van de vereni ging, afgekort L.V.A.G., is de assistent-chirurg C.M. Dijk huis. Hij merkt op: „De mees te assistent-artsen zijn in dienst van het ziekenhuis, maar dat dienstverband is zeer onvolledig en de rechtspositie is op zijn minst gebrekkig. Daar wordt, overigens meestal niet eens opzettelijk, misbruik van gemaakt. Wij maken enorm lange werktijden waar tegenover geen enkele com pensatie staat en dat voelen wij als onrecht. Een groot deel van de volksgezondheid rust op de schouders van de assi- tent-geneeskundiigen. Maar als wij dat aanroeren wordt ge zegd dat we in opleiding zijn en dat we nog geen verant woordelijkheid dragen. Als de specialist afwezig is, rust die Verantwoordelijkheid wel de gelijk bij ons. Bovendien, de wet kent alleen artsen en bij een fout van ons zijn wij vol gens de wet volop verantwoor delijk." Van de ongeveer tweedui zend assistent-artsen is 55 tot 60 procent in dienst van de overheid. Zij werken in acade mische of gemeentelijke zie kenhuizen die specialisten mo gen opleiden. Vrijwel geen en kel ziekenhuis sluit met de assistent een arbeidsovereen komst waar iets in staat over de opleiding. Bij een conflict tussen assistent en specialist delft de assistent door het ont breken van een rechtspositie over het algemeen het onder spit. De heer G. Booy, assistent- internist, herinnert zich tij dens het gesprek enkele uit spraken van de heer B.T.G. de Jong, de coördinator gezond heidszorg tussen de ministe ries van volksgezondheid en onderwijs en wetenschappen. Deze zei tijdens een rede op het lustrumcongres van de L.V.A..G vorig jaar september in Groningen onder meer het werk van de assistent-genees kundigen van eminent belang voor de volksgezondheid te achten. Hij constateerde dat de assistent-artsen samen met 1530 specialisten werken aan de gezondheid van patiënten in ruim 37.000 ziekenhuisbed den, meer dan de helft van het totale aantal bedden in alle Nederlandse ziekenhuizen. Daarbij worden 11 miljoen verpleegdagen geproduceerd, aldus de heer De Jong." De heer Booy vult dat in totaal 23 miljoen verpleegda gen per jaar worden „gepro duceerd". De heer De Jong wees verder op het werk van de assltent-artsen in de poli klinieken, in de operatieka mers, bij de röntgenafdeling en nog vele andere werkzaam heden. „We moeten ook nog studenten opleiden en soms worden we ingeschakeld bij de opleiding van verpleeg sters", aldus de heer Booy. De heer Booy wijst er ook op dat geld verloren gaat om dat assistenten door overbelas ting patiëntenbehandeling uit stellen, waardoor zij meer ver pleegdagen kosten. De belangrijkste eis van de L.V.A.G. is terugdringen van het overmatige aantal werku ren door de assistenten voor overuren compensatie in vrije tijd te geven. De L.V.A.G. geeft volmondig toe dat dat extra personeel kost, maar een betere organisatie van de diensten 's avonds, 's nachts en in de weekeinden zou ook al veel soelaas bieden, zo wordt gezegd. In de extra vrije tijd kan dan worden ge studeerd terwijl er ook iets meer tijd overblijft voor gezin en ontspanning. (Van een onzer verslaggevers) ZE VENAAR Sinds enkele dagen is organisatie-secretaris en hoofdbestuurslid van D'66, J. Praag, gewoon lid. van deze partij. Hij heeft voor beide functies bedankt, zoals wij al berichtten. Hij is het niet eens met de wijze, waarop het be stuur de leden manipuleert op het vlak van samenwerking met PvdA en PPR. Aanvankelijk ging alles vol gens het democratische princi pe: zaterdag 16 september en zondag 1 oktober congressen, waarop het regeerakkoord en het eigen program ter discus sie zouden staan op de eerste bijeenkomst en op de tweede de goedkeuring van het ak koord en bespreking van de mogelijkheid tot samenwer king met de drie confessionele partijen. Deze procedure is door het hoofdbestuur van de tafel ge veegd: „Een machtige pressie groep, waarin o.a. Hans van Mierlo en voorzitster mevr. Ruby van der Scheer zitten, heeft het hoofdbestuur onder druk gezet. Het is onjuist, dat de voorzitster een beslissing terugdraait, die een week daarvoor in het hoofdbestuur is genomen," aldus Praag. Het volgende punt, dat hem dwars zit is de manifestatie van de drie progressieve par tijen, D'66, PPR en PvdA, na afloop van hun afzonderlijke congressen in Den Haag op 7 oktober. „Dit zou de D'66-i- dentiteit verdoezelen. Zo'n ge zamenlijk congres heeft alleen zin, wanneer de volgende dag de Progressieve Volkspartij een feit is. Die zekerheid is er niet; de geschilpunten tussen PvdA en D'66 zijn nog te groot", vindt hij. Als organisatie-secretaris was hij verantwoordelijk voor het doorgeven van informatie aan de leden. „Er is nog geen en kele informatie aan de leden gegeven. Zij worden gewoon overrompeld. Zij hebben op die manier geen inbreng meer en worden voor een voldongen feit gesteld. Reken er maar op, dat het er hard tegen aan gaat op het congres van 1 oktober. Ik houd er serieus rekening mee, dat het congres „nee" zegt tegen de PvdA. Boven dien, als er gebeurt, wat ik vrees, dat het hoofdbestuur zijn zin doordrijft, dan dien ik een motie in om de interne de mocratie te herstellen", zegt Praag. Zijn voorstel is bindend man daat aan de onderhandelaars te geven, die met PvdA en PPR over het regeerakkoord zullen praten. Verder herstel van de democratie in D'66-ge- lederen, waardoor medezeg genschap wordt gewaarborgd in de toekomst. „Een herhaling mag gewoon niet meer voorko men", aldus Praag. Het ligt be slist niet in zijn bedoeling de vorming van een progressieve volkspartij te voorkomen. „Ik ben zelfs een voorstander", zegt hij. „Ik ben wel een te genstander van een rooms-ro- de coalitie" vult hij aan. „Ik kan me voorstellen, dat het D'66-congres Schmelzer, U- dink en Biesheuvel besmet verklaart". Hij benadrukt nog eens, dat het hem niet gaat om het re geerakkoord van de progres sieve drie, maar wel om de methode, die D'66 heeft geko zen. De juiste weg tot herstel is z.i. het congres op 16 sep tember te laten doorgaan; twee weken later het tweede con gres ter bekrachtiging van het regeerakkoord en vervolgens een spoedcongres na afloop van de PvdA-bijeenkomst om bepaalde socialistische wijzi gingen, e.d. in het akkoord te toetsen. „Voor de verkiezingen ben ik niet bang. We moeten alles in het openbaar uitvechten. Dit maakte de mensen dan duidelijk, dat D'66 nog steeds de meest democratische partij in Nederland is. Ik heb al een paar positieve reacties gehad. Het is rustig; ik hoop, dat het rustig blijft. Het is echt niet zo, dat D'66 op springen staat. En ik bedank beslist niet voor de partij", besluit Praag. SEOEL (Reuter). Noord- en Zuidkoreaanse Rode-Kruisfunc. tionarissen beginnen vandaag met essentiële besprekingen over familieherenigingen, waaruit mogelijk onderhandelingen over hereniging van Korea zelf zouden kunnen voortspruiten. Gisteren kwam een omvangrijke delegatie van 34 man uit het zuiden, vergezeld door twintig persvertegenwoordigers, in Noord- Korea aan. Dat was voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog toen Korea, na dertien eeuwen als één land te hebben bestaan, in twee stukken uiteen viel De groep uit het zuiden verblijft in de noordelijke hoofdstad Pjongjang om gedurende de eerste onderhandelingsronde van vier tot zes dagen met de vertegenwoordigers van Noord-Korea te praten over de mogelijkheden het contact tussen leden van gescheiden families in noord en zuid naar schatting tien mil joen mensen te herstellen. Een Noordkoreaanse delegatie gaat 13 september naar Seoel, de hoofdstad van Zuid-Korea. De onderhandelingen zullen afwisselend in de beide hoofd steden gehouden worden. Men houdt er rekening mee dat zij maanden, zo niet jaren zullen duren. _AIÏes duidt erop dat de onderhandelaars het moeilijk gaan krijgen. Het heeft elf maanden gekost om beide partijen aan de onderhandelingstafel te krijgen. UTRECHT (ANP). De in februari van dit jaar opgerich te stichting ter eerbiediging en bescherming van menselijk le ven heeft het eerste nummer van haar maandblad „Levens recht" uitgegeven. Doel van de stichting is, bescherming van het ongeboren kind vanaf de bevruchting. Ze wil mede via haar blad de coördinatie bevor deren van de activiteiten van alle andere organisaties en groeperingen, die hetzelfde doel ■lastreven. In het eerste nummer staan beschouwingen over het re. geerakk'oord, het wetsontwerp afbreking zwangerschap van de ministers Stuyt er. Van Agt, het wetsvoorstel Lamberts Roethof en het wetsvoorstel Struycken. Over het wetsontwerp Stuyt Van Agt zegt de stichting, dat het de rechtsonzekerheid niet wegneemt en dat er evenmin een teruggang van het aantal legale abortussen van verwacht kan worden. Kritiek uit de stichting op het interimrapport van de com missie abortusvraagstuk onder voorzitterschap van prof. dr. G. J. Kloosterman, dat een be langrijke rol heeft gespee de totstandkorning van hei wetsontwerp. Dit rapport geeft de stand punten weer van vele organi saties, maar volgens de stich ting stoelen deze standpunten niet op een enquête onder de leden. Als voorbeelden noemt zij de maatschappij voor ge neeskunst, de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen en de Nederlandse vereniging van huisvrouwen („die wel enquê teert over vuilnisemmers, maar die haar leden over de abortus niet heeft laten stemmen"). De stichting stelt, dat in de meeste gevallen dan ook ten onrechte de indruk is gewekt, dat de in het interimrapport genoemde organisaties „namens hun leden" een liberalisatie van de abortus bepleit hebben. De gynaecoloog prof. dr. W. P. Plate schrijft, dat kunstma tige vruchtafdrijving beslist geen onschuldige ingreep is. Hij illustreert deze conclusie met de opsomming van de risico's van abortus provocatus via cu rettage of door de zogenaamde „kleine keizersnede", van de sterftecijfers vergeleken bij het risico van overlijden of na een bevalling en van de psychische stoornissen en depressies, die zich na een abortus bij de vrouwen voordoen en met na. me bij die vrouwen, die moeten worden behandeld wegens na een aborius ontstane onvrucht baarheid.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 17