999 Middelink dolgelukkig met derde plaats wegploeg ^0 SPITZ GING DOOR; GOULD HAAKTE AF DIEP ONTGOOCHELDE W ATERPOLOFORM ATIE Gelijk spel onvoldoende ^0 Richardson zegevierde Twee van roereus sterkste Hoofd koel Opgevijzeld Teveel inzet sport 999 münchen hêingroothuis GROOTSTE Tegenvallend Verkeerd ESjSjSj münchen Optimaal Woensdag 30 augustus 1972 15 München De bronzen Nederlandse wefrploeg op de 100 kilometer tijdrit. Van links naar rechts: Van der Hoek Kuiper Priem en Den Hertog. „DIT BRONS IS GOUD WAARD" (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN „Je hebt nu eenmaal een leider nodig in de ploeg", merkte Joop Middelink vorige week op, nadat Cees Priem, Henny Kuiper en Aad van der Hoek de heersende rol van Fedor den Hertog ter discussie hadden gesteld. Hij wist dat het drietal niet ten onrechte klaagde over de houding van de Ermeloër en gebood Den Hertog daarom zich wat in te tomen. Maar hij wilde zijn captain, waar hij al jaren op vertrouwt, niet degraderen. Het zou Den Hertog diep gekrenkt hebben en de stalen band tussen' hem en Middelink abrupt hebben verbroken, net zo snel als de breuk tussen Den Hertog en Amstel-ploegleider Herman Krott op de laatste dag van Olymoia's Toer een feit werd. Bovendien zou Nederland met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid nooit brons op de 100 kilometer ploegen tijdrit hebben gewonnen. Toen de nood namelijk gisteren aan de man kwam, toonde Den Hertog aan dat hij de leiders rol ten volle waard is. Hij hieJid als enige, het hoofd koel op het moment dat de spaak uit het achterwiel van Aad van der Hoek vloog (Hen ny Kuiper: „Het leek wel of er een geweer werd afgescho ten"). Zowel Kuiper als Priem werd er bijna door verlamd. Kuiper: „Door die pech kreeg mijn nioraal een geweldige klap". Cees Priem was nog verder weg. „Ik was helemaal gedemoraliseerd. Ik dacht eerst dat we maar beter kon den stoppen". En zelfs Joop Middelink was in eerste in stantie wanhopig. „Mijn eerste reactie was dat alles verkeken was". de veertigste kilometer steken in zijn rug, waar hij na afloop nog last van hlad. Den Hertog: „Ik kan mijn schoenveters niet eens los krijgen". De nuchtere Den Hertog, die er om bekend staat dat hij niet zo gauw uit zijn evenwicht is te brengen, beperkte zich tot kijken. Naar achteren over zijn schouder, waar in de ver te Joop Middelink boven de materiaalwagen uitstak. Toen hem uit ide driftige gebaren van de wegeoach bleek, dat niet op Van der Hoek mocht worden gewacht (Middelink: „Ik heb geen moment geaar zeld, want Van der Hoek zat niet erg best"), bracht Fedor de treiin weer op gang. Hij be zorgde Kuiper en Priem op nieuw zelfvertrouwen. Daarbij deerde het hem niet dat hij moest afzien. Hij kreeg al voor Het zelfvertrouwen werd nog meer opgevijzeld voor de laat ste 25 kilometer. Henny Kui per: „Vlak daarvoor hadden we de Zwitsers kunnen zien. En bij het keerpunt kregen we enorm veel applaus. Toen dachten we: we zitten toch nog goed. De ellende was na melijk diat we totaal geen in formatie kregen, doordat de auto niet dichterbij mocht ko men, Dat was jammer, want op het geluid van de motor kun je fijn rijden". Den Hertog over die informatie: „Je kunt dan een megafoon hebben, maar dat haalt tegen de wind in niks uit". Trouwens Joop Mid delink kon ook niet zoveel in lichtingen verstrekken, want hij was zelf nauwelijks op de hoogte van de situatie. Bij de 50 kilometer was de chauffeur ondank® woedenld slaan van Middelink op de cabine door gereden. Daardoor beschikte hij alleen maar over een paar kladjes die verzorger Jan Kui per hem had gegeven. In die laatste 25 kilometer kre gen de Oranje-rijders vleugels. Joop Middelink: „Op een gege ven ogenblik reden ze zelfs 72 kilometer per uur. Ze hebben het grandioos gedaan. Ze heb ben het verlies enorm opge vangen. En neem maar aan dat het enorm scheelt met vier of met drie man. Vooral tegen de wind in. Ik heb altijd gezegd: „Het kan me niet schelen of ze vijfde of zesde worden, als ze zich maar helemaal geven. En dat hebben ze hier zeker ge daan. Na wat we hier hebben meegemaakt, vind ik dit brons goud waard. f De Amerikaanse polsstok hoogspringer Bob Seagren, wereldrecordhouder op dit nummer, heeft de wens geuit om na de Olympische Spelen filmster te worden. Er zouden hem al enkele aanbiedingen gedaan zijn. (Van een speciale verslaggever) MÜNCHEN Mark Spitz heeft op de tweede dag van het Olympisch zwemtoemooi zijn gouddelverij voortgezet Shane Gould, die eveneens naar München was gekomen met het wilde plan tenminste vijf gouden medailles in t« palmen, moest evenwel afha ken. De besnorde Amerikaan zegevierde onbedreigd op de (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN De ontgooche ling was vanaf het gezicht van Harry Vriend te lezen. Op nieuw geen Nederl. waterpolo- tesm in de finalegroep van het Olympische waterpologebeu- ren. „En toch waren de voor. uitzichten geweldig. Het was een mieterse groep waarin we moesten spelen. Alleen Honga rije zou wel te sterk zijn. Maar die tweede plaats was ook nog altijd goed om verder te vech ten voor goud, zilver of brons Op de zonovergoten tribunes van het Dante-bad zat Harry Vriend nog wat na te mijme ren over hetgeen zich kort daarvoor in het helblauwe water had afgespeeld. Daar had de Westduitse formatie, die eerder in dit toernooi Hon garije op bijzonder verrassen de wijze een 33 gelijk spel had afgedwongen, nu Neder land uit de finalegroep gesto ten. Het werd 44. „Daar gebeurde het", zei Har ry Vriend ineens weer kwaad en wees naar de linkerhoek bij een van de doelen. Daar werd de fatale blunder gemaakt", orakelde Harry Vriend. Een Nederlandse speler had er ove rigens niets mee te maken. Maar de jury maakte een ge weldige knaller van een fout en in het bijzonder de lan die de exacte tijdwaarneming moest controleren en.aan geven. „Daar kregen we de bal en nu vergeet die stomme tijd- waarnemer de chronometer op 45 te zetten. De klok bleef op 28 staan en dat betekende dat we nog geen halve minuut hadden om een aanval af te ronden. En toen Mart Bras nog zo ongelukkig was om zijn schot op het houtwerk te rich ten, was het voor de Westduit ser Jürgen Steifel een koud kunstje om de toevallig naai" hem toespringende bal te grij pen en even later doelman E- vert Kroon genadeloos te pas seren. Door een fout van de tijdwaarneming hebben we een werden nog wel onderzocht, maar de door waterpolo chef d'equipe Muller zelfs uit de prullenbak opgeviste officiële score-lijst, gaf geen grond voor een gefundeerd protest. Neder land was en bleef uitgescha keld voor de finalepoule. „We zitten met z'n allen lelijk in de puree. Een periode van vier jaar had hier afgesloten moeten worden met minstens een plaats bij de zes sterkste waterpololanden van de we reld. Maar we zitten voor do uiteindelijk doorslaggevend te gendoelpunt gekregen". Het getal 45 is de laatste jaren in het waterpolo een magisch begrip geworden. Het geeft het tijdsbestek aan waarin een aanval moet zijn afgerond of een tegenstander de bal moet hebben geraakt. Maar in plaats van 45 seconden kreeg Neder land er slechts 28 toegewezen en dan nog wel op een moment dat men een numerieke meer derheid had. Het had geen zin om tegen de ze fout nog te protesteren. Al le mogelijkheden daarvoor zoveelste maal weer in het zo genaamde troosttoernooi. Het succes van 1952 in Helsinki, de laatste keer dat we bij de ab solute top zaten, kon niet wor den herhaald. En dat is ge woon ontstellend vervelend Vooral voor de jongens die na deze Spelen met internationaal waterpolo stoppen", verzuchtte Harry Vriend toen hij op ruim 100 meter afstand zijn spelers als geslagen honden uit het zwemstadion zag vertrekken „Niemand had hier op gera kend. Met z'n allen leefden we al in de sfeer van het grote succes", bekende Harry Vriend eerlük. De Nederlandse coach wilde beslist niet de dikwijls gehoor de dooddoener „wij zijn fy siek te zwak", gebruiken om de teleurstelling te verwerken Vriend wist dat al zijn mak kers hadden gestreden met volle inzet, maar helaas ook met te weinig overtuiging in hun spel. „Misschien heeft de ploeg wel met teveel inzet ge speeld. Overheerste de gedach te van het willen winnen zo sterk, dat men daarbij de ver eiste concentratie uit het oog verloor". De 44 tegen West-Duitsland betekent het einde van een eens zo mooie waterpolo- droom. De Westduitsers druk ten de Oranje-mannen binnen een uur genadeloos in de reali teit terug. Een harde werke lijkheid, waarin gewoon cen traal staat dat men topsport niet met de mond, maar uitslui tend en alleen met handen, voeten, hoofd en ogen kan be drijven. „En je moet er natuur lijk ook voldoende tijd voor hebben. Vanaf begin januari is de Westduitse ploeg steeds vijf dagen per week bij elkaar. En dan krijg je natuurlijk toch wel een geweldige eenheid in een ploeg", een uitspraak waarmee Harry Vriend ten slotte toch nog een ander ex cuus voor het falen aanvoerde. 200 meter vrije slag, één van de vier afstanden waarop hij wereldrecordhouder is, doel de Australisdhe moest op de 100 meter vrije slag het Ame rikaanse duo Sandra Neilson- Shirley Babashoff voorrang verlenen. Spitz zwom zijn inmiddels gebruikelijke wereldrecord (1.52.8 was 1.53.5), Shane Gould kwam daarentegen niet in de buurt van haar wereld topper, die maar juist stand hield: 58.5 tegen 58.6 voor Olympisch kampioene Sandra Neilson. De gouden medaille die Australië hier misliep werd verrassend geoogst op de 200 meter schoolslag. Be verley Whitfield overmeester de in de laatste meters de Russische oud-wereldrecord houdster Galina Stepanova- Prozoemensjikova, die ook het zilver nog moest afstaan: aan de Amerikaanse Dana Schoen- field. Het laatste goud dat dinsdag viel te verdiener* kwam in handen van de Oost duitser Roland Matthes, die als eerste zijn Olympisch kampioenschap prolongeerde De ongenaakbare rugslag- zwemmer verbeterde in de fi nale van de 100 meter nu eens niet het wereldrecord, met 56.6 bleef hij 0.3 sec. boven zijn eigen toptijd steken. Nu drong de concurrentie (d» Amerikanen Stamm, Murphy en Ivey) ^zoals verwacht ook niet echt aan, hoewel Stamm met 57.7 bepaald geen kinder achtige tijd zette. Mark Spitz is hard op weg de grootste zwemmer aller tij den te worden, zo hij dat al niet is. Na twee zwemdagen bedraagt zijn aantal gouden medailles al drie, nog maar één minder dan de voorraad van zijn befaamde voorganger Don Schollander, die acht jaar geleden in Tokio werd uitge roepen tot eenmalig kampi oen. De 22-jarige Spitz, student in de tandheelkunde, heeft nog vier riante mogelijkheden om Schollander voorbij te streven: de 100 meter vrije slag, de 100 meter vlinderslag, de 4 x 200 .meter vrije slag estafette er de 4 x 100 meter wisselslag estafette. Op deze nummers is hij, ofwel alleen, ofwel met de nationale ploeg van de Vere nigde Staten, wereldrecord houder. Even heeft het er naar Zwemteam kreeg klappen Vreugde bij de Nederlandse wegploeg na het veroveren van de bronzen plak op de 100 kilometer tijdrit. Van links naar rechts op de foto: Cees Priem, masseur Jan Kuiper, Fedor den Hertog, Aad van den Hoek, coach Joop Middelink en Hennie Kuiper. uitgezien dat Steven Genter. de man die twee dagen gele den nog met een verontrusten de longaandoening in bed lag. Spitz zou kunnen bedreigen. De uiterst kortgeknipte twee de Amerikaan keerde na 100 meter een fractie eerder dan zijn luid bejubelde landgenoot (in een verbijsterende 54.9), maar moest op de laatste 50 meter nog zoveel prijsgeven, dat hij op zijn beurt werd bedreigd door de boomlange Westduitser Werner Lampe - helemaal kaal voor de gele genheid. Lampe, die met zijn tijd van 1.54.0 het Europese record brak (was 1.55.2 van Fassnacht) vond blijkbaar dat hij zich bij de huldiging toch niet zo aan den volke kon vertonen en verscheen met een uitbundige blonde pruik. De Olympische kampioen van 1968, de Australiër Mike Wen den, werd nu vierde. (Van onze speciale verslagge ver) MÜNCHEN Ook de twee zonder stuurman van Nercus, bestaande uit Luynenburg en Stokvis, en de Nereus-Skadi dubbel twee Veenemans- Bruyn hebben zich geplaatst voor de halve finales van de Olympische roeiregatta. De Proteus Eretes twee met stuurman Lultikhuizen-Kiefl- Zaanen werd in de herkansin gen derde en is nu uitgescha keld. Direct bereikten ai zondag via de serie de vier met stuur man van Laga en de acht van het Groningse Aegir de halvo eindstrijden. Luynenburg en Stokvis had den niet de minste moeite om hun herkansing te winnen. Veenemans en Bruyn werden bij de double sculls tweedp achter de Noren. Het verschil tussen beide boten, dat gerui me tijd twee lengten had be dragen, werd in de slotfase tot minder dan een halve boot- lengte teruggebracht. (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN De Neder landse zwemploeg krijgt in München de een na de andere klap te incasseren. Enith Bri- githa, de 17-jarige Amsterdam se, kon het gisteravond alle maal maar moeilijk verwerken. Als achtste en laatste was ze uit de 100 meter-finale gestapt: huilend en wel. Maar Enith had in ieder geval nog het al lerhoogste spel durven spelen. Rest 1 kol 8 pnt Tot 25 meter voor de finish- plaat leek de donkere Am sterdamse nog enige aanspra ken op een medaille te maken. Maar toen klapte het meisje volledig in elkaar. Als het wa re op handen en voeten „krui pend" kwam ze de laatste slo pende meters door. „Ik moest gewoon de gok wagen. Als ik mijn normale tempo had ge zwommen, was ik ook nergens in deze finale geweest", zei het later toch weer zij het nog spaarzaam lachende meisje. Enith had het tenminste aan gedurfd om in het Olympisch bad voluit te gaan. Om ook niet te denken aan de dag van morgen en de wedstrijden die haar de eerstvolgende dagen nog allemaal te wachten staan. „Waarom zou alleen Shane Gould zoveel top-wedstrijden achter elkaar zwemmen. Zijn wij of ben ik dan zoveel an ders. Met die gedachte ben ik op het startblok gestapt", ver kondigde Enith Briigitha. Maar Enith kwam gisteravond al snel tot andere gedachten: „Ik lig nog onnoemelijk ver op die meiden achter", zei ze daarom rap. Het anders altijd zo vrolijke zwemgroepje jon gelui is stil geworden. En mo gelijk wel voor heel lang, want ook al in de serie-wedstrijden zijn tot nu toe geen opvallen de, alleen maar tegenvallende prestaties uit de bus gekomen. De zwemgroep zit duidelijk in een impasse. De bondsadvi- seurs Nico van Dam en .To Schreurs hebben de komende uren veel aan hun hoofd voor de scheuren in de ploeg weer duidelijk zijn weggewerkt Want het opsporen van de pro blemen rond het plotseling ze trieste falen, zal moeilijk zijn en mogelijk ook wel te lang duren. De zwemleiding zwijgt. Spreekt alleen over een ver vlakking van de prestaties en de afschuwelijke vooruitgang van de concurrenten. „Op deze i manier is de zaak niet meer bij te houden", zegt Nico van Dam een beetje hulpeloos En zelfs nu al wordt in het Olympisch dorp zij het nog achter gesloten deuren ge sproken over de mogelijke verkeerde voorbereiding. Over de te late komst van de Neder landse zwemploeg in het O- lympisch dorp. Want in de pe riode dat alle grote kopstuk ken uit de gehele wereld al volop kennis hadden gemaakt met München, het Olympisch dorp en met het machtige im ponerende zwemstadion, ver toefde de Nederlandse zwem- kolonie nog altijd op zo'n 60 kilometer afstand van de Bei 1 erse hoofdstad: in het lande lijke Wald Freiburg. „Misschien is dat wel de groot ste vergissing geweest", durft atletiekcoach Cees Koppelaar (een van de mensen die altijd heeft gesteld dat de zwemli- mieten voor München minder zwaar waren dan hetgeen van de atleten voor plaatsing werd verwacht), hardop te zeggen: „Die meisjes zijn hier ineens in een heksenketel terecht ge komen, zoals ze nog nooit eer der hebben meegemaakt. Het Olympisch gebeuren moet tft fors op die groep zijn afgeko men. Anders is het niet te ver klaren dat men hier de ene na de andere afgang van d« zwemsters meemaakt" Zwemadviseur Jo Schreurs ziet het allemaal (nog) niet zo somber in. Hij heeft dan ook een duidelijk andere zienswij ze: „De voorbereiding is wer kelijk optimaal geweest. Wij gaan er vanuit dat we met een stel frisse jongens en meisjes ook naar een dergelijk zwaar sportevenement moeten ko men. En niet zoals o.a. bij de Oostdudtsers het geval is, waar men alleen maar bleken, zwaar afgetrainde gezichten tegenkomt. Onze groep beoe fent de sport, ondanks de vele opofferingen die men er zich toch voor moet getroosten, nog altijd voor hun plezier". Maar dat men met dit stand punt niet ver komt en in de toekomst ook echt niet meer aan sport op wereld-niveau mag denken laat -staan er aan deelnemen, hebben de eerste dagen van deze Spelen al in menig opzicht en op verschil lende onderdelen al bewezen. En als de chef de mission van de Olympische ploeg Bram Leeuwenhoek al eens eerder gezegd heeft: „München is be slist geen kinderspeeltuin", als men de koele cijfer-taal laat spreken, dan draagt Nederland in dit sportief wereldgebeuren nog altijd de kinderschoenen. (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN De Nederland se zwaarwelter Richardson heeft zijn eerste partij in het Olympisch bokstoernooi ge. wonnen. Hij zegevierde op pun ten over de Zuidslaviër Sveto- mir Belic, zilveren medaille winnaar bij de Europese kam pioenschappen van het vorig jaar. De jury besliste in zijn voordeel met 3 stemmen voor en 2 tegen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 15