Confessionelen oneens met progressieven over belasting VEILIG, SNEL, VOORDELIG jg LANDELIJKE PASTORALE RAAD OOK VOOR V.S. TAROE Twee Westclu itse staatssecretarissen nemen ontslag ierelTJd )ok bestuur CHU voor afspraken voor verldezingen c/ Conflict in hartcliirurgie Vijfde verdachte in moordzaak-Eersel PLAN SCIIOLTEN: VOOR OF NA D VERKIEZINGEN IN DE KAMER? En de patiënten Hoofden koel Nixon: aanvallen in Vietnam gaan door NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN binnenland buitenland Scliijventarief Huwelijk Werkende geliuwde vrouw Werkende jeugd A. J Vier Nederlanders gearresteerd wegens narcotica-smokkel Nog een bod op Limburgs Dagblad Lale Andersen overleden Heineken neemt Van Olffen over 27 augustus t/m 1 september 9-18 uur, zondag 10-18 uul*" voordelige trein-toegangsbiljetten op ca. 180 stations verkrijgbaar Woensdag 30 augustus 1972 WASHINGTON (KNP) Ook in de Verenigde Staten is teleurstelling geuit over de noodrem, die het Vaticaan heeft aangetrokken bij de tot standkoming van landelijke pastorale raden. Mgr. J. Paul O'Conner voorzitter van de ad viescommissie der Amerikaan se bisschoppenconferentie en belast met de bestudering van de mogelijkheden voor een landelijke pastorale raad in de V. S. heeft verklaard, dat de kerk in de V. S. behoefte heeft aan een dergelijke vorm van overleg, maar dat het van wege Rome niet verstandig lijkt er op het ogenblik aan te beginnen. In een verklaring tegenover het Amerikaanse persbureau NC News Service zegt hij ge schokt te zijn door een Vati caanse mededeling, dat lande lijke pastorale raden niet zou den passen in de structuur van de kerk. Hij voegt er evenwel aan toe, dat hij wel van plan is om de Amerikaanse katho lieken meer bewust te blijven maken van de taak en functie van een landelijke pastorale raad. De NC News Service weet verder te melden, dat de „con gregatie voor de clerus" in Rome op het ogenblik normen bestudeert voor landelijke pastorale raden. Deze curie- instantie zal er waarschijnlijk in maart van het volgend jaar een plenaire vergadering aan wijden. Op het ogenblik zou zij documentatiemateriaal over deze aangelegenheid aan alle bisschoppenconferent:es hebben gestuurd met het ver zoek om suggesties voor dc algemene vergadering van de congregatie volgend jaar. De curie - congregatie zou voornamelijk drie vragen be antwoord willen zien: 1. Hoe kan een landelijke pastorale raad werkelijk re presentatief gemaakt Wor den? 2. Welke status zal een der gelijke raad hebben? 3. Moeten pastorale raden krachtens hun wezen niet be perkt blijven tot didcesen? Rome zou zich voornamelijk bezorgd maken en dit is in de bezwaren ten aanzien van de Nederlandse pastorale raad gebleken over de bevoegd heden van de leken en dc aantasting van het bisschoppe lijk gezag. Rome is bang voor medezeggenschap van de le ken. De conciliedocumenten van Vaticanum 2 zouden iets verder gaan dan een advise rende stem. Ook zou Rome eerst een degelijke onderbouw willen zien van goed functio nerende diocesane pastorale raden. Ambtenaren van de „congre gatie voor de clerus" hebben individueel te kennen gege ven, dat een landelijke pasto rale raad eigenlijk helemaal niet in de kerkstructuur past. Volgens Vaticaanse inzich ten zouden pastorale raden niet anders mogen zijn dan middelen tot „persoonlijke contacten" tussen bisschop en gelovigen in de afzonderlijke diocesen. Er zou nog wel een vorm van samenwerking tus sen die diocesane raden kun nen komen, maar die samen werking zou dan geen enkele juridische status mogen heb ben. (Van onze correspondent! EERSEL De politie heeft een vijfde verdachte aange houden in de moordzaak-Eer sel. Zoals bekend werd zon dagmorgen de 50-jarige Frits Amting met kogelgaten in het hoofd dood aangetroffen in zijn auto in Eersel. De vijfde verdachte is de 35-jarige P.D een Belg. De verdachten weigeren tot nu toe alle medewerking aan het politie-onderzoek. Hoewel de omgeving van de plaats, waar de auto met de vennoor- de is gevonden, centimeter voor centimeter is afgezocht, heeft de politie nog geen en kele aanwijzing kunnen vin den commentaar Het meningsverschil tussen medici in twee algemene zieken huizen, Tilburg en Eindhoven, over de vraag door wie en in welk organisatorisch verband open-hart operaties moeten worden verricht, is voor leken onbegrijpelijk. Ze doen er ver standig aan zich buiten de vaktechnische kanten van de discus sie te houden. Wat het grote publiek, en zeker de hartpatiënten, echter niet onverschillig kan laten is de onbegrijpelijke geheim zinnigheid, waarmede dit conflict aanvankelijk maandenlang is omgeven. Dat duidt er opnieuw op, dat sommige medische specialisten menen, dat de patiënten er voor hen zijn. Ook in dit geval zou het van de directies en besturen van de ziekenhuizen van een wijs beleid hebben getuigd als ze het conflict in de openbaarheid hadden gebracht op het moment, dat patiënten er de gevolgen van gingen ondervinden. Die patiënten worden nu immers, spoedgevallen uitgezonderd, in Tilburg en Eindho ven niet meer geholpen. Dat is niet gebeurd. Zij die directies en besturen, en de medische staven van de twee ziekenhuizen hebben daardoor gefaald. Niet in het vervullen van hun taak, wel in begrip voor het feit, dat de gemeenschap het langzamer hand gaat vertikken alles wat er in de beslotenheid van de medische specialistenwereld wordt uitgebroed, maar voor zoete koek te aanvaarden. Het zijn veelal zaken, die tallozen aan gaan. Ze kunnen er de dupe van worden. Ze hebben recht op openheid. Juist als het gaat om hun gezondheid. Dat dit nog steeds niet voldoende wordt begrepen, bewijzen de gebeurte nissen in Tilburg en Eindhoven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De VVD-fractie in de Tweede Ka mer vindt het belastingplan „Scholten" (verhoging belastingvrije voet, verlichting belastingtarief wer kende gehuwde vrouw, invoering schijventariefin strijd met het regeerakkoord. Bij de behandeling in de Kamer zal deze fractie tegen het voorstel in on gewijzigde vorm stemmen. De confessionele fracties gaan in grote lijnen akkoord met het voorstel. TAe nota van het Nederlands Economisch Instituut over de ver- wachte ontwikkeling in verkeer en vervoer moet met vele ponden zout worden genomen. Niet ten onrechte heeft minister Udink de aanbieding ervan aan de Tweede Kamer met veel slagen om de arm omringd. In de eerste plaats moet worden bedacht dat de studie van het N.E.I. geen bindende kracht heeft, maar bedoeld is als een bijdrage tot een problematiek waar over de minister van Verkeer en Waterstaat, later het kabinet en tenslotte de Kamer de beleidsbeslissingen nemen. Daar komt bij dat het N.E.I.de meermalen uit de Kamer ge oefende aandrang tot meer spoed ten spijt, zo lang op zijn werkstuk heeft zitten broeden dat de kuikens allang taaie kip pen zijn geworden. De enige actualiteit kan nog schuilen in de rekening voor de nota, die in de miljoenen loopt. Met name Zuidwest-Nederland moet zich niet van de wijs laten brengen, noch door beloofde spoorwegverbindingen die er nimmer zul len komen, noch door een aanbeveling voor een tweede natio nale luchthaven bij Steenbergen/Dinteloord. Wij herhalen wat al zo vaak officieel is verklaard: de plaats van een eventuele tweede nationale luchthaven wordt momenteel bestudeerd door een speciale commissie en die studie kan nog wel een jaartje aanlopen. BONN (DPA/Reuter) De Westduitse parlementai re staatssecretarissen Wol fram Dorn (48) en Joachim Kaffert (47) hebben gisteren hun ontslag gevraagd, nadat hekend was geworden dat zij van de uitgevers van het omstreden tijdschrift Quick geld hadden ontvangen als adviseurs. Bondskanselier Brandt, die in München de Olympische Spelen bijwoont, heeft de ont slagaanvraag aanvaard. De twee mannen kregen als par lementaire staatssecretarissen ongeveer 144.000 mark per jaar, gedeeltelijk belastingvrij Hun contracten met de uit gevers waren eerder deze maand door de justitie in Bonn in beslag genomen nadat de politie een inval had ge daan in het kantoor van Quick. De directeur van Bauer Ver lag, Siegfried Moenig, zei gis teren, dat de twee waren aan getrokken voor het geven van raad inzake perswetten, belas tingkwesties, en de politiek inzake de media in het alge' De progressieve drie (PvdA, PPR en D'66) hebben tegen het voorstel vele en ernsti ge bedenkingen. Zij wensen wel een uitvoerige openbare behandeling, maar niet meer met deze regering in het zicht van de komende ver kiezingen. Zij „zouden het daarom zeer betreuren wan neer een zo veelomvattend en ingrijpend wetsontwerp overhaast tot wet zou wor den verheven". De confessionele regerings fracties zien ook wel het na deel van de betrekkelijk korte tijd voor de parlementaire be handeling, maar zij zijn bereid ziet volledig in te zetten voor het gereedkomen van de defi nitieve wetstekst voor 1 okto ber van dit jaar. De VVD-fractde heeft voor namelijk bezwaren tegen het voorstel - en acht dit vooral in strijd met het regeerakkoord - omdat, als gevolg van de optrekking van de belasting vrije voet. 400 miljoen gulden moeten worden herverdeeld over de hogere inkomensgroe pen. Volgens de liberalen leidt dit dit tot een drukverzwar- ring bij de middengroepen, terwijl volgens 't regeerak koord een eerste aanzet moet worden gegeven tot verzach ting van de progressieve in de loon- en inkomstenbelasting voor de middengroepen". De progressieve drie vinden dat de maximale belasting (in het voorstel Scholten 70 opgetrokken dient te worden tot 72 omdat ook in de komende jaren niet aan belas tingverzwaring zal zijn te ont komen. De confessionele par tijen dringen aan op een mil dere tarieflijn voor de midden inkomens. Zij vinden de sprong die optreedt voor dege nen die een inkomen genieten juist op de grens van de nieu we schijf wel erg groot. De confessionelen vragen zich af of de drukverzwaring voor de middengroepen niet kan wor den weggenomen door een verhoging van de hogere tarie ven. DS'70 stelt zich op hel standpunt dat door accentue ring van het profijtbeginsel, door milieuheffingen en der gelijke gestreefd moet wor den naar ruimte voor verla ging van de tarieven. Terwijl de progressieve drie en DS '70 er voor pleiten niet langer het huwelijk ten op zichte van andere vormen van samenwonen fiscaal te belonen - zij doelen hierbij op concu binaat, vrienden of vriendin nen, broers of zusters - stellen de confessionelen zich op het standpunt, dat de belastingta rieven niet mogen leiden tot bevordering van schijnhuwe lijken, noch van concubina- ten. Ernstige bezwaren hebben de progressieve drie tegen de drastische belastingverhoging voor ongehuwde bejaarden. Een mogelijke oplossing zien zij in het buiten de belasting houden van de uitkeringen aow en aww of in een verho ging van de bejaardenaftrek. Voor dit laatste pleiten ook de VVD, KVP, ARP en CHU Alle partijen vinden de af trek voor de werkende ge huwde vrouw in de lagere in komensklassen te gering. Ver geleken bij de huidige situatie treedt in vele gevallen een achteruitgang op. De meerder heid van de Kamer vindt met name dat door verhoging van de aftrek, hetzij door verho ging van de belastingvrije voet, hetzij door volledige op neming in het schijventarief de regering dit knelpunt moet wegnemen. De progressieve drie stellen voor de aftrek van jonge on- gehuwden af te ronden op 4000 gulden (in het voorstel Scho'- ten 3625). De liberalen willen zelfs gaan tot bijna 5000 gul den. Ook in confessionele kring leeft deze "gedachte. De pro gressieve drie merken op, dat het voorstel van Scholten op dit punt niet in overeenstem ming lijkt met „een beleid dat gericht is op emancipatie van de werkende jeugd". De con fessionele partijen pleiten voor een bijzondere inkomensaftrek voor die werkende jongeren, die gedeeltelijk leerplichtig zijn. SAN CLEMENTE (Reu ter) President Nixon heeft gisteren op een persconfe rentie gezegd dat de bom bardementen op Noord-Viet nam absoluut niet gestaakt zullen worden tijdens de verkiezingscampagne. Z'Ü zullen worden voortgezet zo lang er geen vooruitgang zit in de onderhandelingen over een regeling van deze oorlog. Een bericht dat de V.S Noord-Vietnam nog wel twee of drie jaren zouden blijven bombarderen vond hij echter „belachelijk". Nixon herhaalde dat hij de Amerikaanse steun aan Zuid-Vietnam zal handha ven. Vier Amerikaanse oorlogs schepen zijn oip spectaculaire wijze op gestoomd tot op tien mijl van de Noordvietnamese havenstad Haiphong om op de kust gelegen brandstofopslag plaatsen en kustbatterijen te beschieten. Ze brachten twee torpedoboten tot zinken die achter hen aanzaten. STOCKHOLM (AP) yier Nederlandse smokkelaars van narcotica zijn de afgelopen de gen in Stookholm gearres teerd. Een van hen bleek in het bezit van een geladen pistool. De eerste twee hadden toen zij werden gepakt nog 2000 capsules in hun bezit. Aan geld bezaten zij 40 tot 50 dui zend kronen, ongeveer 30 dui zend gulden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het dage lijks bestuur van de CHU is, evenals het dagelijks bestuur van de KVP, voor het maken van afspraken vóór de ver kiezingen over samenwer king in de nieuwe regering. Het bestuur zal op 9 sep tember aan de Unieraad op nieuw ter bevestiging voorleg gen de uitspraak die in de cember 1970 hierover werd gedaan. Die uitspraak luid de1 „De drie christelijke partij en KVP. CHU en ARP willen gezamenlijk onderzoeken of het mogelijk is voor de ver kiezingen op basis van pro grammavergelijking en beoor deling van de onderlinge ver trouwenssfeer en op voorwaar de van wederkerigheid tot een uitspraak te komen t.a.v. de samenwerking met een of meer partijen in een nieuwe regering. Tijdig voor de ver kiezingen zullen de drie sa menwerkende christelijke par tijen hun conclusie trekken en deze hoe die ook zal luiden publiekelijk motiveren. Op 9 september zal de Unie raad ook advies moeten uit brengen over de samenstelling van de kandidatenlijst. Alle CHU-bewindslieden (Udink, Van Veen, Kruisinga, Schol ten en a-lle CHU-kamerleden zijn akkoord met de plaatsing van hun namen op de groslijst, waaruit voor de definitieve kandidaatstelling een keuze wordt gedaan. U AMSTERDAM (ANP) Een consortium, waarvan de deelnemers voorlopig onbe kend wensen te blijven, is van plan een bod uit te brengen op dc aandelen van het Limburgs Dagblad in Heerlen. Dit heeft de heer Max Le- win beken-d als oprichter van rechtse politieke groepe ringen meegedeeld in een brief aan de directie van het dagblad. Het bod zou hoger liggen dan dat van d:e Tele graaf en va-n Audet. Voor waarde is dat alle aandelen worden aangeboden. De geïnteresseerden behoren niet tot een krantenbedrijf, maar zijn wel van plan het Limburgs Dagblad „als onaf hankelijke krant" voort te zet ten. Het grafisch personeel kan volledig in dienst blijven, maar dlit geldt niet voor de journalisten, schrijft de heer Lew in. Deze Deense persfotograaf die plaatjes moet schieten van de Olympische Spelen te Mün chen, gaat te merk alst in de tijd van de postkoets. Hij stuurt zijn films met een postduif di rect van de boot naar Aarhuus. Lale Andersen. WENEN (DPA) De Duitse zangeres Lale Andersen, die vooral bekend is geworden als vertolkster van het lied „Lilli Marleen", is gisteren op 59-ja- rige leeftijd aan een hartaan val in Wenen overleden. Door Lilli Marleen' werd Lale Andersen in de jaren na de tweede wereldoorlog niet alleen erg populair bij de Duitse, maar ook ben de En gelse en Amerikaanse soi da ten. Zij was naar Wenen gegaan om haar autobiografische ro man „Der Himmel hat viele Farben", die kortgeleden het licht zag, te introduceren. (Vervolg van pag. 1) In het Eindhovense conflict is bovendien een opvallende bijzonderheid, dat dc cardiolo gen niet langer namen van patiënten die voor een harto peratie in aanmerking komen, op de wachtlijst plaatsen. Ze vinden de sfeer er zo bedor ven, dat ze dat niet verant woord achten. Wel zal opera tieve hulp worden geboden in noodgevallen. Dr. G. M. Veldkamp, de oud-minister van Volksgezond heid, probeert reeds geruime tijd in het conflict te bemid delen. Hij doet dat op verzoek van het bestuur. Begin okto ber hoopt hij zijn conclusies aan dat bestuur voor te leg gen. Dat bestuur denkt dan voorstellen te kunnen doen, die een eind moeten maken aan de impasse. De hartchirurg d-r. Van der Schaar is een van de gegadig den voor het vervullen van een vacature als hooglelaar- hartchirur-g bij het Acade misch Ziekenhuis te Utrecht. De heer H. Fievet, voorzitter van de Nederlandse Hartpa tiënten Vereniging, heeft een klacht bij het Medisch Tucht college ingediend over het feit, dat in het Eindhovense Binnengasthuis geen open-hart operaties meer worden ver richt. Vandaag dient d-e Neder landse Hartpatiëntenvereni- ging bovendien namens een van haar leden een tweede klacht in bij het MediSch Tuchtcollege tegen een van de vier cardiologen van het Bim- nenziekenhuis te Eindhoven. Het lid, namens wie de klacht wordt ingediend, staat op de wachtlijst voor een open hart operatie. Op 30 mei van dit jaar was de diagnose gesteld dat voor deze patiënt een operatie op korte ter mijn nodig was. Hartchirurg Van der Schaar wenste deze operatie ook uit te voeren, maar een van de cardiologen heeft deze patiënt zonder ope ratie naar huis gestuurd Al dus werd ons meegedeeld door de heer Fievet. Ook volgens de heer Fievet is een opmerkelijk vacet van het conflict in Eindhoven dat de algemeen chirurg Eys-bouts 3 jaar geleden zeli d-r. Van de Schaar vanuit Leiden heeft aangetrokken om in Eindho ven cardio-chirurgie te doen. Er zijn van die schijnbaar onnozele berichten, vrienden, die opeens voor een heleboel moeilijke zaken een verkla ring leveren. Neem nu dat be richt gisteren over die knots van een kei die in Rhenen is gevonden. Dat ding zou liefst 16.000 kilo wegen. Dat wil wat zeg gen! Dat wil bijvoorbeeld zeggen dat het nu helemaal niet zo verwonderlijk meer is dat er in dit land enorm veel ver nieuwingen niet of nauwelijks van de grond komen. Zo'n kei is in slaaf om een heel land op zijn plaats te houden. Daar krijg je geen beweging in. -si- Dus links Nederland weet wat haar te doen staat: die kei weg. Multimiljonair Hein Fente- ner van Vlissingen gaat als een twintigste eeuw se Hanni bal de Alpen trotseren met zijn olifant. Heintjebal. Ik zie het al over een paar maanden. Holt een nerveuze prelaat door de Vaticaanse heilige hallen om een ieder te waarschuwen voor het nieuwe Nederlandse gevaar: V „Heintjebal ante portas!!" Als u hei mij vraagt zien verschrikkelijk veel politici brood in de Spelen. Misschien vraagt u zich af waarom die Chinezen het al tijd maar bij tafeltennissen, oftewel pingpongen, houden. Nu hebben ze hun volksge noten op dat eiland van Tsjang Kai Shag uitgenodigd voor een partijtje pingpongen. De toenadering tot de VS ging ook over de pingpongtafel. Waarom niet een gezellig par tijtje voetbal bijvoorbeeld? Nou, kijk, onder elkaar wil len de Chinezen nog wel eens voetballen. Maar zo gauw ze tegen andere landen gaan spe len, moeten ze een „neutrale" scheidsrechter accepteren. Edoch, die man heeft natuur lijk geen rood boekje. En geen Peking-Chinees die er over piekert om in een ander dan het rode boekje te worden op geschreven. Zo zit dat. Welk boekje de Chinezen ook te buiten mogen gaan, niet het rode. Mao Ping Tsjang Pong: 1—0. Heintjebal draaft door. Ik draaf er vandoor. Er zijn tenslotte grenzen. Tot mor gen. PS. Iets vöor een serie: De nieuwe avonturen van, Hein- tjebal! AMSTERDAM Heineken Nederland BV en dc nv Be- stuursmaatschappij J. A. van Olffen in Hattem hebben overeenstemming bereikt over de volledige aansluiting van Van Olffen bij het Heincken- concern. In mei 1969 verwierf Heineken reeds een minder heidsbelang in het kapitaal van Van Olffen. De twee bedrijven hebben in de afgelopen jaren reeds nauw samengewerkt op het gebied van marketing, produk- tieontwikkeling en research. De opneming van Van Ollfen in het Heineken-concern maakt, aldus een mededeling van Heineken, een verdere ontwikkeling van de tot Van Olffen behorende merken (Zwarte Kip, Coq Rouge en Gelo) op de markt voor advo caat, vruchtenwijn en geïm porteerde wijnen mogelijk. De personeelsbezetting van Van Olffen (ca. 125 man) on dergaat door dit samengaan geen verandering. Met de vak organisaties is, gedurende be sprekingen tussen de directies, overleg gepleegd. "(ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13