KAMERLID TROK TWEE DAGEN LANGS WOONWAGENKAMPEN Mr. Scholten: Meer vrijheid, maar harder optreden TE WEINIG HULP BIJ KOPEN VAN LEVENSMIDDELEN MANNEN OVER DE CARRIèRE VAN VROUWEN Meer liefde is AMERIKA'S WERKENDE VROUWEN Engels: Kleine kampen soms te realiseren Onbrandbaar nachtgoed EMIGRATIE-BELASTING IN RUSLAND OP JODEN HEEFT BINNENLANDSE OORZAAK vrouw mode WARENKENNIS KLEDING VOOR GEHANDICAPTEN INZET VPOUW mode Moeder kam pen Ti 'oep Dinsdag 29 augustus 1972 Het kopen van een auto hoeft geen problemen op te leveren. De aanschaf van een mixer ook niet. Onpartijdige instanties houden zich bezig met het adviseren van de consument, wan neer deze tot de aankoop van iets wil overgaan. Voor de le vensmiddelen gaat dit echter niet op. ten opzichte van onverpakt, ongesneden brood in de ser vice en de kosten van de verpakking. Een huisvrouw kan ge woonlijk alleen bij een buur vrouw raad gaan vragen als ze niet weet naar welke win kel ze het best kan gaan en als ze niet weet welke koffie het beste is. Maar ook die buurvrouw weet er in de meeste gevallen niet het fij ne van. Om toch maar zo goed en gezond mogelijk te kunnen eten, zoekt een aantal men sen het in de duire winkels en levensmiddelen. Men gaat er dan van uit dat wat duur is ook wel goed en gezond zal zijn. Dit hoeft echter he lemaal niet het geval te zijn. Het voorlichtingsbureau van de Voeding hierover: De goedkoopste slaolie bijvoor beeld is echte slaolie bijvoor- doet wat de smaak betreft dikwijls niet onder voor de duurdere soorten. Duurdere slaolie wordt uit duurdere grondstoffen bereid en op een andere wijze gemaakt. Een ander voorbeeld: Om de een of andere reden neemt men meestal Goudse kaas. Nu is die aanmerkelijk duurder dan bijvoorbeeld Edammer kaas. In dit geval is het geen kwestie van duurdere grondstoffen of an dere bereiding, maar is de prijs afhankelijk van het vetgehalte van de kaas. Zo zit het verschil in prijs van verpakt en gesneden brood Een goede hulp bij het ko pen van levensmiddelen kan volgens het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding waren kennis zijn, een vak dat op huishoudscholen wordt gege ven. Mensen die niet op deze school hebben gezeten kun nen door middel van een boek zioh wat warenkennis aanleren. Verder moet men goed kijken, wat er allemaal te koop iB. Zo kan men tot de ontdekking komen, dat er ontelbare merken margarine zijn, allemaal gevitamineerd. Dat is dus geen voordeel. De ene margarine is plantaardig, op een ander soort, meestal goedkoper, staat dat niet vermeld. Kuipjesverpakking is duurder dan een eenvoudi ge papieren wikkel. Schept men altijd de margarine uit het pakje in de botervloot. dan heeft men veel geld be taald voor een verpakking die men niet gebruikt. Zo zijn er ontelbare voorbeelden van prijsverschillen, veroor zaakt door verschil in grond stoffen, bereiding, verpak king en service. Men moet zelf bepalen welke prodiuk- fcen, rekening houdend met tijd, gemak en gezondheid, het voordeligst zijn. Als hulpmiddel kunnen soms consumenterubladen dienen. Zij maken weieens prijsver gelijkingen van een of meer artikelen. Oliver Posner uit Londen brengt kleding voor gehan dicapten op de markt. De kleding is bestemd voor vrouwen met de meest uit eenlopende maten en figu ren en wordt verkocht on der de naam Oliver Day. Een door Time uitgevoerde enquête brengt aan het licht dat bijna 44 van de Ame rikaanse vrouwen, ouder dan 16 jaar werkt. Maar een vrouwelijke arbeidskracht in vaste dienst verdient 3 dollar tegenover 5 dollar voor de mannelijke arbeidskracht die hetzelfde werk verricht. De vrouwen vragen hoe langer hoe meer gelijke salarissen voor hetzelfde werk en gelij ke kansen op promotie. Maar, in de loop van de laat ste 15 jaren is het verschil tussen de vrouwelijke en mannelijke salarissen in plaats van minder nog meer geworden: in 1955 verdiende een vrouw 64 van het salaris dat een man in de zelfde baan verdiende, in 1970 verdiende zij diaar maar 59 van. Slechts 7 van de werkende vrouwen verdie nen meer dan 10.000 dollar per jaar tegen 40 van de mannen O C5& De verkoop van brandbare nachtkleding zal vanaf juli 1973 in Amerika verboden worden (volgens Textilia). Deze verordening werd on danks talrijke protesten van de zijde van fabrikanten door het Ministerie van Han del uitgevaardigd. Jaarlijks sterven tussen 3000 en 5000 personen, waaronder zeer veel kinderen, aan brand wonden en worden ongeveer 200.000 personen zwaar ge- Over de carrièremogelijkheden van de vrouw heeft ieder een wel het een en ander te zeggen. Zo ook een aantal werk nemers van Dow Chemical Europe, waarvan onder andere vestiging in Terneuzen. In het personeelsblad Dow Nieuws komen deze mensen aan het woord. 9 Het modehuis Shubette uit Londen tipt voor de komende herfst jurkjes in Monroe stijl. Op deze pagina drie korte, zwarte jurkjes met lange splitten uit de Monroe-collectie van het huis. CD<z^cz>cz>cDcr>cz><z>ci>^ci>cr> cz> cr> oooooo Liefde isz'n vuile overhemden opruimen als hij het druk heeft; een hapje eten voor hem warm houden als hij laat thuis komt; hem een zeilboot laten kopen, als je zelf een nieuw bankstel had willen hebben; de koffie klaar hebben voor hij erom vraagt; telkens weer de rommel achter hem opruimen; hem als een vorst behandelen; zijn verfkwasten voor hem schoonmaken; zachtjes naar de logeerkamer sluipen als hij snurkt; zijn das rechttrekken voor hij de deur uit gaai; zonder morren de „rand" na zijn bad schoonmaken. Tenminste, dat is wat Kim Grove in het boekje „Meer liefde isonder liefde verstaat. Het boekje bestaat uit een aantal tekeningen met tekstjes, waarvan er een aantal hierboven staat. Het boekje is een vervolg op „Liefde isBeide lijken ge. schreven en getekend te zijn voor galante stoere mannen en lieve aanhankelijke domme huisvrouwtjes. Elke andere vrouw zal zich niet kunnen verenigen met wat Kim Grove onder liefde van een vrouw verstaat. Deze laatste groep vrouwen zal het ook wel niet eens zijn met wat de man volgens Kim Grove uit liefde voor zijn vrouw moet doen. Enkele voorbeel den: Meer liefde ishaar naar Peyton Place laten kijken; haar in je nieuwe auto laten rijden voor de verzekering is ingegaan; haar laten doorbabbelen als je zelf nodig moet bellen; voor de vijfde keer luisteren naar alle bijzonderheden over haar ope ratie; het wagentje voortduwen in de supermarkt; ongewoon galant zijn. „Meer liefde isdoor Kim Grove. Uitgeverij Teleboek n.v. in Bussum. Prijs 5,90. Meineer E. de Wolf, senior field salesman, is ervan overtuigd dat in principe de vrouwgelijke kansen moet hebben als de man. Tegelij kertijd is hij echter van me ning dat het er in de prak tijk wel nooit van zal komen dat men vrouwen in dezelfde mate op alle functies aantreft als de man. „Dat is gewoon historisch gegroeid en heeft niets met discriminatie uit te staan. Ook de heer J. Kaak trafic coordinator is niet al te optimistisch als hij het over de werkende vrouw heeft. Hij beschouwt huwe lijk, kinderen en dergelijke als belemmeringen voor een normale werkkring zoals de man die heeft. De heer M. Erken. technisch inkoper, ziet wel in dat een huwelijk en kinderen niet alleen de vrouw aan huis hoeven te binden. „Ik zou willen dat de taak van de man en die van de vrouw in het gezin en in het werk elkaar konden aan vullen. Dus 's ochtends gaat de man werken en blijft de vrouw thuis om de kinderen en het huishouden op te van gen en 's middags keren de rollen om". Maar dat is vol gens hem nog maar een toe komstdroom- „Zolang de man het gevoel heeft dat het zijn plicht is om de hele dag te werken en carrière te maken en hij de werkkring van zijn vrouw beschouwt als een soort bijverdienste, zal de zorg van het huishouden toch helemaal op haar te recht komen en de emanci patie of hoe je het noemen wilt, geen voortgang vin den". wond. De meeste slachtoffeirs liepen brandwonden op of vonden de dood door de nachtkleding, die zij op het moment van de brand droe gen, Vanaf juli 1972 moeten alle ontbrandbare kinder nachtgoed artikelen overeen komstig geëtiketteerd wor den. De Amerikaanse rege ring zou van plan zijn in deze veiligheidsactie even eens het beddegoed' te be trekken. lijkheid kregen zouden ze vanzelf meer plezier in hun werk hebben en er meer bij betrokken raken zodat ze ook langer zouden blijven. Het ligt ook wel aan de vrouwen zelf. Je houdt niet veel zelfrespect over als je alleen maar geestdodend, zo genaamd typisch vrouwelijk werk te doen krijgt De heer M. Erken: ..Ik ben er echter wel van overtuigd dat het niet alleen de mannen zijn die heropgevoed moeten worden, de vrouwen zijn ook schuldig aan deze situatie en zouden wat mer zelfvertrou wen moeten hebben. De heer I. Kaak tenslotte: „Al die klachten van vrouwen in de trant van „wij krijgen geen kans" zijn volgens mij onge grond. Ik heb het meer dan eens meegemaakt dat een vrouw een meer verantwoor delijke baan kreeg aange boden en dat ze haar kans niet greep- Het is niet reëel om dan achteraf te gaan klagen. Je kunt niet hogerop komen zonder dat je je daarvoor meer moet inspannen. Als blijkt dat ze de nieuwe taak niet aan kan, kan ze altijd nog zien, maar ik geloof dat ze gewoon niet durft en daarom op voorhand al nee zegt. Ja wat wil ze dan? In zo'n geval is het geen won der dat een vrouw gepas seerd wordt bij promoties." De werknemers van Dow hebben ook het een en ander te zeggen over de inzet van de werkende vrouw. De heer J. van den Arend: product flowengineer „Onze maat schappij is naar mijn smaak een mannenmaatschappij. De vrouwen krijgen geen kan sen. De vrouwen weten dat en getroosten zich mede daardoor doorgaans te weinig moeite om door te studeren of hun werk zo uit te voeren dat zij opvallen en kansen krijgen voor een carrière. Hoe meer verantwoordelijk heid een vrouw en het be drijf krijgt, des te meer zal zij zich bij haar werk be trokken voelen". De heer F. Lowest invoi cing clerck: ,.Het bedrijf goat er vermoedelijk van uit dat vrouwen toch niet lang blijven werken, maar als de vrouwen meer kansen had den en meer verantwoorde- einderedactie rieja van aart (Van onze correspondent TEL AVIV. De Russische emigratie-belasting op Joodse intellectuelen heeft volgens zeer bevoegde politieke kringen in de Israëlische hoofdstad vrij wel niets te maken met een weldoordachte Russische po ging bij de Arabieren een wit voetje te halen. Israël meent dat de nieuwe anti-Joodse Rus. sische politiek door redenen van binnenlandse aard wordt ingegeven. Volgens deze zienswijze is het de Sowjet-leiders bittere ernst de emigratie-drang onder het Russische Jodendom te smo ren. Het Kremlin is verrast door het groot aantal Joden dat zich door de opengestelde kier van het IJzeren Gordijn naar Israël tracht te wurmen. De Russische leiders hebben te laat de diepte en omvang van de nationale bewustwording van het 2 a 3 miljoen Russi sche Joden begrepen. Aanvan kelijk werd er door hen vanuit gegaan dat deze Joodse be wustwording zich voorname lijk zou beperken tot de gean nexeerde Baltische staten, wel ke voor de tweede wereldoor log grote Joodse gemeenschap pen hadden. De Russische Jo den die sedert 1917 onder com munistisch bewind leven blij ken echter het communistisch assimilatie-proces te hebben weerstaan en eisen evenals hun broeders in de Baltische staten het recht tot emigratie naar hét historische vaderland Israël voor'zich op. De communistische leiders kunnen nog moeilijk aanvaar den dat ruim SO jaar commu nisme het minderheidspro bleem niet heeft opgelost. Om dit falen te camoufleren is o.a. de emigratie-belasting uit gevonden. Boveridien heeft de Sowjet-Unie volgens de Israë lische zienswijze een flinke in tellectuele en wetenschappe lijke aderlating door het ver trek van Joodse academici. Om deze redenen hebben de Sowjet-autoriteiten een toren hoge geldmuur om het Rus sisch Jodendom gelegd waarle gen Israël de Joodse gemeen schappen in het westen met hulp van de publieke opinie in de vrije wereld storm lopen. Het doel van de Israëlische po litiek is niets anders dan de Sowjet-Unie te dwingen de emigratie-belasting af te schaf fen. Vanwege de Russische ge voeligheid voor de westerse publieke opinie wordt in de Is raëlische hoofdstad verwacht dat Moskou uiteindelijk de an ti-Joodse maatregelen zal in trekken. In Israël wordt ge vreesd dat als gevolg van de hoge tolmuur die van 4500 tot 20.000 roebel per persoon, af hankelijk van genoten oplei ding, kan oplopen de emigratie uit de Sowjet-Unie met 50 pro cent zal teruglopen. Ondertussen maakte de Israë lische staatsradio gisteren melding van een zestal Joodse Russische families, die het ge vraagde losgeld reeds hebben betaald. Na hier circulerende berichten uit Moskou te oorde len zou de Sowjet-Unie prefe reren de losprijs in dollars te ontvangen. Joodse familieleden in het westen of Joodse orga nisaties kunnen bedragen ten name van het Russische minis terie van financiën voldoen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Minister Engels van CRM gelooft, dat in bepaalde gevallen het handhaven van bestaande, kleine woonwagenkampen mogelijk is. Hij antwoordt dat het Eer- ste-Kamerlid mr. Van Wijk. Het hangt volgens de bewinds man echter wel af van de behoefte en omstandigheden tn elke regio afzonderlijk. De minister heeft kennis genomen van de beleidsombui gingen, die door het provinciaal bestuur van Noord-Brabant zijn aanbevolen. In afwachting van een eventueel nieuw beleid, wil het bestuur van deze provincie, dat de gemeen ten soepeler optreden tegen de woonwagenbewoners. Dat bleek bijvoorbeeld tijdens de trektocht van de Andelse burgemeester en Kamerlid mr. J. N. Scholten al. Toen hij geen plaats meer vond op het regionale kamp in Breda, ging hij in Wagenberg langs de weg staan, 's Avonds kwam de politie aan de deur, die niet wist met het Kamerlid te te maken te hebben, zeggen, dat ze binnen 24 uur moesten vertrekken. De woonwagenbewoners waren zeer verrast: „Meestal moeten we binnen 24 minuten vertrekken." Mr. Scholten: Veel gemeenten door huidige beleid in moei lijkheden." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het AR-kamerlid mr. J. N. Scholten, bur gemeester van Andel, Giessen en Rijswijk, heeft ontstellend veel reacties gekregen na zijn twee dagen durende trek tocht met een woonwagen-familie langs een aantal Bra bantse kampen. Zijn conclusie is, dat het huidige woonwa- genbcleid van minister Engels op de helling moet: de verdere uitbouw van de geplande 52 regionale woonwa genkampen moet worden afgeremd en het sluiten van kleine kampen moet worden stopgezet. Minister Engels heeft ge zegd, dat een dergelijke om buiging van het beleid geen wetswijziging vereist, maar binnende kamercommissie van CRM is men daar niet zo zeker van. In ieder geval zal mr. Schol ten proberen zijl) fractie 'warm' te maken voor een «mbuiging van het huidige beleid. Verwacht wordt dat de ka mercommissie daarna met de bewindsman over een nieuw beleid gaat praten. Of dat nog voor de verkiezingen kan is een grote vraag. Overigens houdt dat niet in dat de lagere overheden tot zolang maar met de armen over elkaar moeten gaan zitten. Het provinciaal bestuur van Noord-Brabant doet dat in ieder geval niet. In nieuwe richtlijnen heeft dat bestuur de gemeenten ge vraagd de nodige soepelheid te betrachten. Het huidige beleid van mi nister Engels brengt niet al leen de woonwagenbewoners in moeilijkheden. Ook voor da met name kleine gemeenten is het een lastige zaak, zo heeft mr. Scholten kunnen constate ren. Veel gemeenten van de 52, die als centrumgemeente zijn aangewezen, betalen zich 'blauw' aan bijstand voor woonwagenbewoners. Mr. Scholten heeft de indruk, dat dc andere vijf kamerleden die even als hij enkele dagen met woonwagenbewoners heb- bem opgetrokken dat aspect over het hoofd zien. Voor hem zelf is het een zeer belangrijk punt. Als gemeentebestuurder beseft hij dat het huidige be leid sommige gemeenten voor hei blok zet. Concreet moet er het vol gende gebeuren, vindt hij: af remming aanleg grote regiona le kampen. Men hoeft die niet op te doeken in zijn conceptie. Ze moeten ook in een ander beleid een belangrijke functie vervullen namelijk die van 'moederkampen'. Daar zullen dc 'plakkers' een plaatsje moeten kunnen krijgen. Over het hele land moet dan verder een net van kleine kampjes worden opgericht met alleen de meest elementaire voorzie ningen (water, elektriciteit en toiletten). Deze kampen moe ten alleen bestemd zijn voor de zogenaamde trekkers. Men zou hooguit drie, vier weken op zo'n kamp mogen staan. Een andere voorwaarde is dat men geen bijstandstrekker is. Dat laatste is namelijk een enorm probleem op de huidige regionale kampen. De woon wagenbewoners zelf zeggen dat het komt omdat ze met z'n allen op elkaar zitten. Zo kan het gebeuren dat tien scha renslijpers op één kamp ge dwongen worden. Op die ma nier is er voor hen natuurlijk geen droog brood te verdie nen. Dus lopen ze naar de bijstand. De landelijke verenj ging van woonwagenbewo ners (2000 van de 3600 wa gens zijn aangesloten) is er heilig van overtuigd, dat de kleine 'dochterkampjes' het geloop naar het gemeentehuis om bijstand drastisch zullen verminderen, maar zowel mr. Scholten als de andere kamer leden zijn daar niet helemaal van overtuigd. De grote regionale kampe'-, die er al zijn (26 van de geplande 52) zijn overvol zo heeft mr. Scholten aan don lijve ondervonden. Op de eer ste dag van zijn trektocht meldde hij zich niet zijn gast heer op het kamp in Breda er was echter geen plaats Ei is daar ruimte voor 90 wagens, maar er stonden er ruim 150 Het hele terrein is omringd door stapels autowrakken. Groen is er een ongehoorde luxe. De toiletten zijn uiterst primitief. „Een onrustbarende troep. Een grote rotzooi. Daar moet men tussen leven. Ik vraag me af wat voor kinde ren daar moeten opgroeien. Men kweekt er agressiviteit" aldus mr. Scholten. „Natuurlijk, de woonwagen bewoner heeft een slechte naam. Maar ik ben ervan overtuigd, dat dat voor een groot deel ook komt door hui leefomstandigheden. Het hui dige beleid wil deze mindei heid integreren in onze maat schappij. Maar op deze maniei zie ik alleen maar een nieuwe geïsoleerde subcultuur ont staan. Mét hun negatieve in- mage. Ze erkennen zelf ook dat er sommige woonwagenbe woners zijn, die altijd rotzooi willen trappen. Die smeerlap pen verpesten het voor de goedwillende meerderheid zeggen ze zelf". „Maar dat onthoudt ons niet van de plicht er wat aan te doen. Ik zeg: geef ze hun vrij heid terug. Laat ze zelf beslis sen waar ze willen staan, hoe lang en of ze vaak willen trekken. Meer vrijheid. Maar tegelijkertijd ook een harder optreden. Behandel ze als nor male mensen. Men ontziet ze. De politie is soms bang een terrein op te gaan. In Eindho ven krijgen schippers nota be ne een gevarenpremie, omdat ze herhaaldelijk worden be schoten, ais ze langs het regio nale kamp daar varen. Daar om, meer vrijheid en harder optreden", aldus mr. J.N. Scholten.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 10