Rellenmakers met zeer veel begrip gevonnist VN versterken ten koste van soevereiniteit staten VATICAAN ZOU ONTSTEMD OVER OPTREDEN ALFRINK ZIJN Elf VVDM'ers voor krijgsraad Uitbreiding van Staatsloterij Hoofdinspecteur te Lyon geschorst Voetbal in Dordt en Turken MERTKAANDERWTTK 6000 EENS PER MAAND PROSTITUTIE-SCHANDAAL Geruchten over aftreden kardinaal ontkend buitenland Twee groepen OLYMPISCHE VLAGGEN GEBR. FABER S Aanbevelingennota van PPR: Ondergrondse kernproef' Treinkaartje duurder, maar geen 15 pet. Miljoenen Groetpliclit opnieuw geregeld Met een slakke- gangetje Angela Davis te Moskou Örisdag 20 aagysfys 1-9*2 9 K 'Politiemannen die betrak- Klem. waren bij de rellen (links') urfadvten buiten de rechtszaal om als getuigen te worden ge- hpord. Rechts: herinnering aan lp augustustoen een politie ruiter een arrestant weg leid de. DORDRECHT (ANP) In de laatst gehouden vergadering van de ge meenteraad van Dor drecht is een vorm van discriminatie van Turkse arbeiders gehekeld. Veertien Turken hebben namelijk getracht lid te worden van een Dordtse voetbalvereniging, maar geen van de clubs heeft hen geaccepteerd. Dit is voor de Dordtse „Stich ting Opvang en Begelei ding van Buitenlandse Werknemers" aanleiding vandaag een advertentie te plaatsen in de in Dor drecht verschijnende dagbladen, waarin „we gens teleurstelling" een beroep op de sportiviteit van de clubs wordt ge daan om de Turken als leden te aanvaarden. Volgens het bestuur van de stichting is de adver tentie bedoeld als ,',cen stukje keiharde con frontatie met de proble men waarmee de stich ting worstelt". ROTTERDAM (ANP) -Zeventien rellenmakers in de Afrikaanderwijk in Rotterdam zijn gistermid dag voor de politierechter verschenen. Zij liepen ver oordelingen op, die varieerden van tien dagen tot drie maanden gevangenisstraf. Een van de Turken, die eveneens van openlijke geweldpleging werd ver dacht, werd door mr. A. R. Jolles vrijgesproken, oin- tlat de tenlastelegging niet geheel juist was. De officier van justitie, mr. J. Hage, had in alle gevallen strengere straffen geëist. De meesit ongelukkige, die voor het verdachtenbankje versoheen, was de 20-jarige tuindersknecht J.L. Evenals de andere verdachten had hij op 13 augustus met stenen naar de politie gegooid. Daarvoor was hij dan ook gepmct. Door dat tijdens het verhoor het televisieprogramma van AVRO's Televizier over de. rellen nog eens werd afge draaid, kwam de officier van justitie erachter dat hij nog meer op zijn kerfstok had. Op Ihet beeld zag men de jonge man bezig met het stichten van een brandje in de Wapen straat. Dat nam mr. Hage hem ernstig kwalijk. Hij eiste te gen de tuindersknecht, die al gedeprimeerd was door het Verlies van zijn meisje aan een Turkse werknemer, de maximumstraf: zes maanden. De verzachtende omstandighe den, die door de verdediging werden aangevoerd, brachten de straf uiteindelijk terug tot vijf maanden, waarvan twee voorwaardelijk. Een moeilijk geval bleek de tenlastelegging aan de 25-jarige chauffeur C.F. de V. die ver dacht werd van poging tot doodslag. Tijdens de onlusten was hij met zijn auto wegge reden, terwijl een groep agen ten voor de wagen stond. Het werd een juridisch steekspel tussen de officier van justitie en de raadsman van verdach te. Mr. Hage meende, dat het optreden van de chauffeur ernstige gevolgen had kunnen hebben. De verdediger achtte een poging tot doodslag echter niet bewezen. „Het was stom van me om weg te rijden", gaf-, de chauffeur als verklaring, „maar ik was doodsbang dat de agenten me in elkaar zou den slaan. Ik wilde dus niet uit de auto komen en dacht: wegwezen. De eis luidde: drie maanden. De uitspraak werd een week uitgesteld. De meeste rellenschoppers kregen hun straf voor het gooien met stenen naar de po litie, voor het opruien van de bevolking, brandstichting en voor andere gewelddaden. Ie dereen bekende vlot, behalve de drie Turken, die voor het zelfde terechtstonden. Eenpa rig bleven zij ontkennen ste nen te hebben gegooid. De verklaringen van enkele agen ten, die als getuigen optraden, konden aan hun categorische ontkenning niets veranderen. De officier van justitie, die be reid was tot een mildere eis omdat, de Turkse bevolking het slachtoffer van de onlusten was geweest, hechtte het meeste geloof aan de getuigen. Hij eiste vier weken. De poli tierechter maakte er drie van Alleen een 31-ja.rige pijpfifter werd vrijgesproken. Mr. Hage had de rellenma kers in twee groepen gedeeld: buurtbewoners en mensen uit andere delen va>n Rotterdam, die volgens hem alleen maar op rellen uit waren. Gezien de sociale achtergronden toonde hij enig begrip voor de eerste groep. Met de andere had hij geen genade. Behalve de Tut' ken waren de mensen die gis teren terechtstonden, allen afkomstig uit andere delen van Rotterdam. (ADVERTENTIE) werden m Nederland gedrukt door Vlaggenfabriek Amsterdam AMSTERDAM (ANP) De Politieke Partij Radikalen heeft gisteren een nota gepresenteerd met stellingnamen en aanbeve lingen, die ter overweging wor den aangeboden aan de Neder landse delegatie naar de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties, die medio sep tember in New York begint. Het PPR Tweede-Kamerlid Bas.de Gaay Fortman vertolkt vandaag tijdens de vergadering van de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken het in deze nota vervatte standpunt. De nota werd door en onder verantwoordelijkheid van de commissie vredespolitiek van de PPR samengesteld door Menco Dane, Fokke Gouds waard en Eeltje Talstra. Het uitgangspunt van de no ta is de stelling dat de V.N. versterkt moet worden ten kos te van de soevereiniteit van de nationale staten. „Dit moet be reikt worden doordat indivi duele staten eenzijdig een stuk je van hun eigen soevereiniteit overdragen aan de VN-orga- nen." In de nota wordt er op aan gedrongen dat Nederland een zijdig stappen doet om op be paalde gebieden zijn soeve reiniteit aan de V.N. over te dragen. „Nederland kan ver klaren, dat het in internatio nale juridische geschillen, waarin ons land betrokken is, het oordeel van het internatio nale hof van justitie aan vaardt", zo wordt onder meer gesteld. In de aanbevelingen wordt verder aapgedrongen op verlating van het principe van niet-inmenging in binnenland se aangelegenheden in geval van grove schending van de mensenrechten, en op een een zijdig aanbod van Nederland om troepen ter beschikking te stellen van een te vormen VN- opperbevel, waarbij deze troe pen aan hun NAVO-bestem- ming worden onttrokken. BINNEN een half jaar na de lancering van Simca 1000 Ral- lye 1 heeft Chrysler France nu de Rallye 2 aangekondigd. Het nieuwe model is in de loop van november in. Nederland verkrijgbaar. UTRECHT (ANP) Een hoofdbestuurslid (Henk van Rees), drie afdelingsbestuur ders en zes gewone leden van de Vereniging Van Dienst plichtige Militairen (VVDM) staan donderdagmiddag te recht voor de krijgsraad in Arnhem. Volgens de tenlaste legging hebben zij samenge spannen tot militair oproer, muiterij of ongehoorzaamheid. Aanleiding waren daartoe maatregelen tegen afdelings bestuurder Gerrit Siebrand, wiens zaak donderdagochteu' door de krijgsraad wordt be handeld. Siebrand is in juni, wegens weigering van een dienstbevel in het strafkamp Nieuwersluis in voorarrest gezet. Hij had tijdens de instructie over gra naten in de Mar,grietkazerne in Wezep geweigerd een teke ning te bekijken met de me dedeling: „Dat intereseert me niet". De WDM-afdeling vond de hem opgelegde straf te zwaar en zag er een soort wraakoefening in van de ka zernecommandant. Siebrand was door deze commandant gestraft omdat hij in beklag was gegaan te gen het feit dat hij de kerst dagen binnen moest zitten. De commandant meende, dat Siebrand met dit beklag zijn integriteit aantastte. De sol daat ging daarop weer in be klag en werd in het gelijk gesteld. De WDM-afdeling wilde op WASHINGTON (Reuter) -- De Sovjet-Unie heeft gisteren ondergrondse kernproef ver richt. De explosie stond gelijk met een van een miljoen tnt. De VS hebben tot dusver dit jaar vier ondergrondse ker nexplosies uitgevoerd. 13 juni een soldatentribunaal houden op het kazerneterrein. Dat werd verboden, waarop men het gebeuren verplaatste naar een terrein buiten de poort. Het tribunaal besloot tot een sit-down-aetie van 40 mi nuten op 14 juni. De mare- chausse greep tijdens deze ac tie in, maar het aanhouden van enkele deelnemers werd haar bemoeilijkt doordat de soldaten in grote groep het. busje binnendrongen, waarmee de arrestanten moesten wor den vervoerd. De dagvaar ding vermeldt voor twee v%n de militairen nog dat ze heb ben geweigerd te gehoorzamen aan een dienstbevel tot het oprollen van een spandoek. (ADVERTENTIE) w GROTE MARKT 25 BREDA UTRECHT (ANP) Het bericht, dat de bus- en trein kaartjes op korte termijn 15 tot 20 procent duurder wor den, is uit de lucht gegrepen, Dit heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat meege deeld aan de Algemene Chris telijke Bond van Vervoersner- soneel. De ACBV heeft bij het minis terie aan de bel getrokken om dat er in het openbaar vervoer grote ongerustheid en verwar ring was ontstaan over ge ruchten en berichten als zou den de NS-tarieven dit najaar drastisch moeten worden ver hoogd en als zou een groot aantal onrendabele lijnen in het streekvervoer moeten wor den opgeheven. Het ministerie heeft de bond laten weten, dat ook nu het antwoord van premier Bies heuvel (van 1 augustus) op schriftelijke vragen v,an het kamerlid Van Thijn nog on verkort geldt: de tariefsverho gingen bij het streekvervoer zullen minstens gelijk zijn aan de stijgingen van de kosten van levensonderhoud, terwijl voor het treinkaartje ook een verhoging is te verwachten, die echter beslist geen 15 tot 20 procent zal bedragen. DEN HAAG (ANP) „Het ligt in bet voornemen het aantal loterijen van de Staatsloterij uit te breiden van zes tot ten hoogste twaalf per jaar. Een voorstel daartoe is gistermiddag bij de Tweede Kamer inge diend. Bij aanvaarding van dit ontwerp tot wijziging van de wet op de kansspelen reeds aangekondigd in de prioriteitenlijst van het ka binet-Biesheuvel wordt het mogelijk, maandelijks een loterij te houden De toelichting op het wets ontwerp noemt de nu voorge stane uitbreiding van het aan tal loterijen „niet alleen moge lijk, maar ook wenselijk". „Èen uitbreiding van het aan tal jaarlijkse loterijen komt tegemoet aan de bij het pu bliek bestaande wensen", ai- dus de toelichting. Verhoging van de inkomsten van de staat uit hoofde van de staatsloterij is in de huidige budgettaire omstandigheden uiteraard wel kom, aldus de toelichting. Uit de toelichting Mdjkt, dat de huidige verkoopprijs van f 25,- per geheel lot zal worden gehandhaafd, ook bij de ver vanging van db huidige twee maandelijkse loterijen door lo terijen die in principe maan delijks worden gehouden. Het is de bedoeling, om zoveel mo gelijk op een vaste dag van de maand met een loterij te be «innen. De omzet van de staatslote rij en de daaruit voortvloeien de inkomsten voor het rijk vertonen im de laatste jaren een stijgende lijn. Bedroeg de opbrengst in 1964 nog 2,7 mil joen gulden, voor 1972 wordt naar schatting een op brengst verwacht van zestig miljoen gulden. Berekend wordt, dat indien reeds di' jaar elke maand een loterij zou zijn gehouden de op brengst dit jaar ruim 80 mil joen zou hebben bedragen. DEN HAAG (ANP). Mi nister De Koster (Defensie) heeft de Tweede Kamer mee gedeeld, dat de voorbereidin gen voor een nieuwe regeling van de groetplicht dezer dagen zijn afgesloten. Aanbieding van de regeling aan het mili tair georganiseerd overleg kan op korte termijn worden tege moet gezien, aldus de minister in antwoord op vragen van het PvdA-kamerlid Wieldraaier. In dat antwoord spreekt de.' minister de hoop uit, dat zijn besluit om het geregeld over leg met de VVDM op te schor ten liet algemeen bestuur van deze vereniging zal doen in zien dat het met aoties als de nationale groetweigerdag" op verkeerde weg is. De be windsman is van mening, dart geregeld overleg zich niet ver draagt met acties als de groet- weiger-aetie. „Het bestuur van de VVDM dient te beseffen dat indien het aanzet tot zichzelf als gesprekspartner zichzelf als gesprekspartners buiten spel zet", aldus minis ter De Koster. PARIJS (RTR) Het Franse ministerie van binnen landse zaken heeft bekendge maakt, dat hoofdinspecteur van politie Louis Tonnot, die in Lyon hoofd van de zeden politie was, is geschorst in af wachting van de resultaten van een onderzoek. Tonnet was al overgeplaatst naar de Noordfranse stad Rijssel. Vori ge week was al een andere politiefunctionaris, de recher- ddddddddddddddd cheur Javulliey, beschuldigd van corruptie na een onder zoek van een schietpartij in een cabaret annex bordeel bij Lyon. Het ministerie van binnen landse zaken gaf geen bijzon derheden over de schorsing, maar het dagblad France Soir wist gisteren te melden, dat de hoofdinspecteur in Lyon relaties met èen prostitutie- hui3 zou hebben onderhouden. In ruil voor bescherming van club en huizen van prostituées zou Tonnot, behalve inlddhtin- gen over de onderwereld, nog meer vruchten van deze Sa menwerking geplukt hebben. Volgens France Soir bezit Tonnot, behalve een flat in Lyon, ook land, wiijngaairden en een buitenhuis. De politie in Lyon onderzoekt intussen de beschuldigingen van cor ruptie. Het aantal clandestiene bordelen in Lyon wordt op ongeveer 490 geschat. De af faire in Lyon heeft ook nog een vertakking naar het Fran se parlement. Volgens kran tenberichten onderhield de 67- jaj-ige Gaullistische afgevaair- dige Edouard Charret nauwe betrekingen met een vrouw, die inLyon bordelen exploi teerde. TOKIO (DPA) In de Japanse stad Kyoto zullen personenauto's voortaan niet harder dan 20 km per uur mogen rjj- den. De vroede vaderen van deze ongeveer twee miljoen inwoners tellen de stad hebben dit beslo ten om het verkeer zo veel mogelijk buiten de stad te houden. Zij ho pen op deze wijze het aantal verkeersongeval len drastisch te vermin deren. Er wordt alleen een uitzondering gemaakt voor de uitvals- en ring wegen, waar harder mag worden gereden. Elders in de oude keizersstad zal het verkeer niet veel sneller verlopen dan vroeger in de tijd van de riksja's en de paarden- tractie. Als ik het programme eens overzie dan hebben in het af gelopen weekeinde de uitgaan ders. de autoritjesmakers, de eventjeseruitwippers, de kijk- lustigen en de gewoon nieuws- gierigenvanaard in 't Brabantse een paar drukke daagjes gehad. Br was in deze streken wat te zien. De krijgsmacht hield open dagen in Roosendaal en op Gilze-Rijen. Omwille van de verbroedering, weet u wel. Een zinnige zaak, hoor, en het is ook best interessant eens een kijkje te nemen op zo n basis, maar ik heb liever eenheel open jaar. En altijd verbroede ring. Verbroedering ook. m Mint eken, zoals dat sinds jaar en dag met de Olympische Spelen het geval heet te zijn. „Aïï* Mensche n werden Brüder", maar alleen als ik harder krop dan jij. „De Olympréche Spelen en de hele topsport trouwens wor den overal voor gebruikt: voor nationaal prestige, voor ver sluiering van de maatschappe lijke werkelijkheid, als zoethou dertje voor het in bedwang houden van de massa, kortom als opium vam het volk. Ja, die Olympische medaille heeft een zwarte achterkant. Dat is de mening van dm. Bart Cram, eertijds zelf spor ter, toen sportleraar en nu we tenschappelijk medewerker aan de interfaculteit lichamelijke opvoeding aan de VU, en ook oprichter van de Werkgroep Sportkritiek. Deze Bart zegt toevallig wel waar de sportschoen wringt. Stel dat het zo is dat de sport zich niet met de politiek be moeit, „de politiek laat zich daardoor er niet van weerhou den zich van de sport te bedie nen", zegt drs. Bart. We komen er in de komende dagen nog wel over te spreken. Ik heb overigens vernamen dat er mensen zijn die zo geboeid worden door de Spelen dat ze vergeten brood in huis te ha len. Er komt een Limburgse in dustrieel bij bisschop Gijseru „Monseigneur, ik heb een nieu. we Jaguar, wilt u hem inzege nen?" Zegt de bisschop: „Een Jaguar? Nooit van gehoord". Gaat de industrieel naar een opstandige deken en vraagt hem zijn nieuwe Jaguar in te zegenen. Zegt de deken: „Inze genen? Wat is dat?" U ziet het, het rijke room- sche leven is nog lang niet uit gebloeid. Waarmee we hopen vol doende levensmoed in de schoot te hebben geworpen om de dag verder in redelijk humeur door te komen. Tot morgen. MER'IJN. MOSKOU (RTR) De Amerikaanse communistische ex-docent wijsbegeerte Angela Davis is gisteren in Moskou aangekomen. Ze voorspelde bij haar aankomst dat de Verenig de Staten eens communistisch zullen worden. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM/DEN HAAG/ UTRECHT De NCRV-actua- liteitenrubriek „Hier en Nu" heeft gisteravond, ondanks alle ontkenningen van officiële zij de, staande gehouden dat kar dinaal Alfrink een instructie uit Rome heeft ontvangen op grond waarvan hij overweegt af te treden. In de uitzending van gister middag van „Hier en Nu" meld de deze radio-actualiteitenru briek dat men dit weekend in hoge rooms-katholieke kringen vergeefs heeft zitten wachten op belangrijk nieuws over kar dinaal Alfrink. Het uitblijven van dat nieuws zou volgens „Hier en Nu" hier en daar be vreemding hebben gewekt. „Hier en Nu" zei letterlijk: „Het Vaticaan, dat verontrust is over de ontwikkelingen in de rooms-katholieke kerk in ons land en dat ook een streep door 't pastoraal beraad haalde,, zou ernstig verontwaardigd zijn over de wijze waarop de kardi naal zich de laatste tijd heeft uitgelaten. Met name 't Brand punt-interview van twee we ken geleden, zou in Rome erg slecht zijn gevallen. Het is on waarschijnlijk dat het Vaticaan de kardinaal ontslag zal aan zeggen. Maar het lag wel in de lijn van de verwachtingen dat hemzelf de gelegenheid zou worden gegeven zich terug te trekken. Zijn leeftijd, 72 jaar, zou daarvoor een goed voor wendsel zijn. In dit verband is het ook op gevallen dat de pauselijke in ternuntius mgr. Felici, eerder dan de bedoeling is geweest, naar Nederland is terugge keerd. Mgr. Felici zou aanvan kelijk afgelopen vrijdag zijn teruggekomen uit Rome, waar hij enkele weken is geweest. Hij is echter al eerder vorige week teruggekomen, naar men aanneemt om de gelegenheid te hebben met kardinaal Alfrink te spreken voor diens vakan tie", aldus „Hier en Nu". Het secretariaat van 't aarts bisdom reageerde vrij fel op de uitzending. Men zei „met ver baasde verontrusting" te heb ben geluisterd „naar dergelij ke ongenuanceerde berichten". Het secretariaat typeerde het bericht als „een proefballon". Van de zijde van de pro-nun tiatuur werd meegedeeld dat mgr. Felici volgens plan van vakantie was teruggekeerd. Mgr. Felici en kardinaal Al frink hebben volgens de nun tiatuur vorige week niet met elkaar gesproken. „Hier en Nu" meldde voorts dat ook de bisschoppen Gijsen en Simonis instructies uit Ro me hebben gehad. Daarin zou staan dat zij de voorschriften uit het kerkelijk wetboek over het bestuur van het bisdom strikt moeten naleven. Bisschop Simonis zou deze instructie reeds met zijn naaste mede werkers, in casu de drie vica rissen en de officiaal, hebben besproken. Hij zou in dit gesprek teke nen hebben gegeven, dat er in het bisdom Rotterdam, geen plaats meer zou zijn voor die genen, die zich niet aan de op drachten van Rome zouden houden. Na terugkeer van zi.in vakantie vandaag wordt de bisschop terugverwacht zou de bisschop de naleving van de instructie afdwingen. Een officiële woordvoerder van het bisdom noemde de op merkingen van Hier en Nu zonder meer „speculaties".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9