Heille viert weer op eigen wijze kermis Ex-school nu „ingericht" als meubelzaak zeeuws RUSSISCHE VROUWEN BEZOEKEN ZEELAND „Tafeltje Dek Je" wil hulp stad streéK KOMEND WEEKEINDE De Vogel sloeg veel vis uit W Schelde VLISSINGSE SCHIETING TROK 14 CLUBS Kandidaten diploma- zwemmen slaagden allemaal Veteranen- elftal speelde met 12 man Knorhanen verschalken Zaamslag KERMIS- VOETBAL TERNEUZEN KRIJGT ZIJN SOCIALE SCHOOL APPèL DOOR NETTY VAN ZALINGE' Dinsdag 29 augustus 1972 1 (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Door het bestuur van de zeehengel- sportvereniging „De Vogel" te Kloosterzande werd zaterdag een wedstrijd zeehengelenge. organiseerd voor haar leden, Van hen verschenen 95 deelne mers bij de aanvang van deze wedstrijd die werd gehouden tussen het oude en het nieuwe gemaal aan de Westerschelde nabij Ossenisse. De vangsten waren zeer goed. Na afloop werden door de voorzitter de heer J. van Deur- sen in café „Modern" de prij zen uitgereikt. Winnaar werd met 24 gevangen vissen en een puntentotaal van 1874 de heer J. Dobbelaer te Terhole, 2 R. Van Waes, Sluiskil (10) 1758 punten. mevrouw De Waal, Kloosterzande (7) 1562 punten. 4 H. Vara. Puyenbroek, Hamme, België (13) 1256 punten. 5 H. Jonckheym, Kloosterzande (10) 12321. 6 A. Ploegaert, Sluiskil (9) 1226. 7 M. van Duysse, Clin- ge (15) 1213. 8 R. Boogaart, Kloosterzande (11) 1133. 9 K. van Kerckhoven, Kloosterzande (7) 1101. 10 H. Mannaert, Ter hole (5) 940 punten. De strijd om het kampioen, schap 1972 kent tot nu toe na vijf club wedstrijden een zeer spannend verloop en na iedere wedstrijd zijn er verschuivin gen in de individuele klassering. De traditionele troostprijs werd dit keer gewonnen door mevr. Van Deursen met 585 punten die deze prijs, die elke wed strijd wordt toegekend aan die deelnemer (ster) die net buiten de officiële prijzen valt, in ont vangst mocht nemen. De Belg Van Puyijbroek te Hamme be houdt met kleine voorsprong de leiding in het voorlopige alge meen klassement met 6925 pun ten, gevolgd door A. Ploegaert te Sluiskil met een achterstand van 65 punten VLISSINGEN De handboog vereniging „Eendracht" gaf op de beide staande wippen een schieting. Op de tweede was een prijsschieting voorzien, waar 21 prijzen in natura waren te winnen. Er waren 56 schutters van 14 verenigingen opgekomen. Uitslag van de eerste wip. Hoofdvogel: C. Baas van Julia na uit Oudelande. 1ste zijvogel: L. Meyaard van Edele Hand boog uit Oudelande. 2de zijvo gel: H. Driedijk van Soranus uit Heinkenszand. 1ste bovenkal: J. v. d. Walle van Eendracht uit Vlissingen. 2de bovenkal: C. Kopmels van Doel naar Hoger uit Wolphaartsdijk, bij loting, lste onderkal: L. Meyaard van Edele-Handboog uit Oudelande. 2de onderkal: H. Goetheer van Ons Genoegen uit Oudelande. lste klep: C. D. Raas van Voor uitgang uit Kwadendamme. 2de klep: A. A. Geense van Zorg vliet uit Ellewoutsdijk. 3de klep: C. v. Weele vam Juliana uit Ou delande. Meeste kleine vogels: C. Kompels van Doel naar Ho ger uit Wolphaartsdijk, zes vo gels. Uitslag van de tweede wip. lste hoofdvogel: E. v. 't West einde van Edele-Handboog uit Oudelande. 2de hoofdvogel: P. Driedijk van Soranus uit Hein kenszand. lste zijvogel: W. Voet van Soranus uit Heinkenszand. 2de zijvogel: H. Koens van Spes Nostra uit Ovezande. 3de zijvo gel R. Grimminck van Willem Teil uit Ovezande. 4de zijvogel: J. C. v. Antwerpen van Een dracht uit Vlissingen, bij loting, lste kal: F. v. Steenbergen van Willem Teil uit Ovezande. 2de kal: C. Korstanje van Doel naar Hoger uit Wolphaartsdijk. 3de kal: A. A. Geense van Zorgvliet uit Ellewoutsdijk. 4de kal: C. Kopmels van Doel naar Hoger pit Wolphaartsdijk. Meeste klei ne vogels: M. Mol van Edele Handboog uit Oudelande, acht vogels. (Van onze correspondent) HEILLE Zaterdag 2 en zondag 3 september is het weer zover. Dan viert de uit ongeveer 250 inwoners be staande dorpsgemeenschap Heille (bij Sluis) zijn eigen kermis. Hieraan komen geen typische kermisvermaken als draaimolen, zweefcarrousel, schiettent en dergelijke te pas. In het dorpshuis kan men overigens wel geld kwijt, wamt daar wordt evenals voorgaande jaren - weer een grootscheepse fancy-fair in elk aar gezet. Daarnaast is er voor de gehele gemeenschap gelegenheid mee te doen aan wedstrijden en activiteiten die door het plaatselijke jongeren- comite op touw gezet zijn. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Onder ideale weersomstandigheden en een temperatuur van 18 graden Cel sius van het water van het openluchtbad „Scheldebad" te Terneuzen werden zaterdag, morgen door 55 kandidaten zwemproeven afgelegd voor di verse diploma's. De organisatie verliep feilloos en alles kon volgens planning plaatshebben. De kandidaten gingen te water onder het alles- ziende oog van de examinator de heer Bauwense die als offi cial van de Koninklijke Neder landse Zwembond aanwezig was hierbij geassisteerd door de heer Roosen en mejuffrouw Haver- beke. Alle kandidaten slaagden voor het a-diploma waren dat er 4, voor het b-diploma 10, zwemvaardigheidsdiploma 1, 15, zwemvaardigheidsdiploma 2, 16. zwemvaardigheidsdiploma 3, 6 en zwemvaardigheidsdiploma 4, 4. Na afloop werden door de heren Bauwense en Everts de diverse diploma's aan de ge slaagden uitgereikt. (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN. Ter ge. Iegenlieid van het bereiken van de 50-jarige leeftijd van de Steen-veteranen P. Coolegem en J. Weesepoel is op het ter rein van de VV Steen een voet balwedstrijd gespeeld tussen de Steen-veteranen en de ve teranen uit verenigingen van Zeeuwsch-Vlaanderen. De Abraham-voetballers We- sepoel en Coolegem speelden voor deze gelegenheid in het elftal uit Zeeuwsch-Vlaande ren. Het werd een sportieve en prettige wedstrijd. Voor de, rust nam Steen de leiding door De Kesel, maar Van de- Broeke maakte direct gelijk. Na de rust een gelijk opgaande wedstrijd, maar nadat de Zeeuwsch- Vlaamse veteranen heimelijk een twalfde speler inzetten hetgeen aanvankelijk niet werd opgemerkt wisten ze enkele minuten voor het einde de win nende goals te scoren via Her mans. Na afloop van de wedstrijd werden de twee Abraham-voet ballers in de bloemetjes gezet door dhr. J. Blommaert, wet houder v. sportzaken van de 'ge meente Hulst. Hierna verza melden allen zich in café Sport waar een mosselmaaltijd werd aangeboden. Hat jongerencomité is met deze activiteiten begonnen toen enkele jaren geleden mede door het sluiten van het enige café ter plekke de jaarlijkse kermis in het siop dreigde te geraken. Ook voor dit jaar zijn de Jongelui erin geslaagd een at tractief programma voor jonge en oudeHeillanaars samen te stellen, een programma dat ook wel belangstelling zal trekken uit de omliggende plaatsen. In hun vrije tijd hebben ze de laatste weken als verschillende vermakelijk heden in het dorpshuis in elk aar getimmerd. Het program ma ziet er als volgt uit: 9 Zaterdag: 13.30 uur: spelen voor de lagere schooljeugd uit Heille 20.30 uur: rondgang van muziekgezelschap „De Ware Vrienden" uit Middelburg (B). Zondag: 13 uur: behendig heidswedstrijd voor bromfiet sers. 14 uur: kaarting; avonds: algemene boiling waarvoor tot 21-30 uur kan worden ingeschreven. Maandag: 9 uur: speciale H.Mis in de parochiekerk van Aardenburg voor de overleden Heillenaars. 20 uur: optreden muziekgezelschap „Apollo" en majorettenpeloton „Belfort" uit Sluis. Tijdens de gehele kermis is er in het dorpshuis gelegen heid tot vermakelijkheden als rad van avontuur, grabbelton en wat dies meer zij. Een gezellig muziekje zal zorgen dat ook de dansliefhebbers aan hun trekken kunnen ko men. (Van onze correspondent) HEIKANT. De hengelclub „De Knorhanen'' uit Heikant heeft in de Westerschelde nabij De Griete een viswedstrijd te. gen de hengelsportvereniging Zaamslag gehouden. Er namen van elke vereniging 26 henge laars aan deel. Er werd veel vis gevangen. De individuele uit slag was als volgt: 1. A. Thuye, De Knorhanen, 1140 pnt.; 2. Ed Strobbe, De Knorhanen, 917; 3. R. de Bruin, Zaamslag, 690; 4. Luc Thuye, De Knorhanen, 471; 5. J, Cob- be, Zaamslag, 380; 6. Om Boon, De Knorhanen, 303; 7. J. Hout hamer, Zaamslag, 290. In to taal behaalden De Knorhanen 1140 punten meer dan Zaam slag. Op 26 september volgt een revanchewedstrijd tussen bei de verenigingen. (Van onze correspondent) HENGSTDIJK. Tijdens de kermis is er een voetbalwed strijd gespeeld tussen de fami lie Hermans en de veteranen van Hengstdijk. Beide teams bestonden uit acht personen. De wedstrijd werd gehouden op het gemeentelijke sportveld De uitslag was in het voordeel van de Hermansen, namelijk 42. Van de familie Hermans scoorde Bernard er 3 en Theo 1, terwijl de veteranen J. Clip- pelaar en K. Kerkhaert ieder 1 doelpunt maakten. Bij de veteranen werd J. Dophemont in het vuur van de strijd zo danig verwond door zijn ploeg maat B. Burm, dat hij medi sche hulp moest inroepen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De NKV- secretaris F. van der Weiden heeft zaterdagnamiddag tijdens een vergadering in lunchroom Van Assche te Terneuzen mede gedeeld, dat er zich 26 leden voor de sociale school hebben opgegeven. Daar een dergelijke driejarige school eerst kan be ginnen ais er tenminste twintig leerlingen zijn, zoals bondsbe- stuurder G. Jacobs uit Breda zei, betekent dit dus dat Ter- neuzen half september (donder dag 14 september a.s.) inder daad kan beginnen. De heer Jacobs gaf eerst een uiteenzetting over de doelstel lingen en de organisatie van de sociale school en zette ook uit een dat, in tegenstelling tot vroeger, toen er een driejarige cursus was, die men volledig diende te volgen, deze drie ja ren zijn onderverdeeld in drie leerjaren, die eventueel na ie der jaar kunnen worden beëin' digd. Telkenj are wordt een vak als „hoofdvak" gekozen. Het NKV heeft in Nederland zeven tig gewestelijke sociale scholen. In zijn uiteenzetting wees de heer Jacobs er op dat in de hui dige maatschappij de werkne mer een verdere ontwikkeling op het gebied van maatschappij leer, ethiek, recht en economie niet kan ontberen. (Van een onzer verslaggevers) HULST-KLOOSTERZAN- DE De voormalige middei bare landbouwschool in de Steenstraat in Huist krijgt een nieuwe bestemming als zaken- pand. Vorige week heeft het bestuur over de verkoop over eenstemming bereikt met het woninginrichtingsbedrijf A. Kademakers uit Kloosterzan de. Het schoolgebouw heeft sinds de liquidatie van de middelbare landbouwschool, fi lig jaar, leeggestaan. In het pand zal een filiaal van het bedrijf uit Kloosterzande wor den gevestigd, dat volgens het commentaar van de directie, al lange tijd op zoek is naar uitbreidingsmogelijkheden in net centrum van Huist. In het oude schoolgebouw zullen toonzalen komen voor woonin richting exclusief meub;'cring. Voor het zover is zal er overi gens nog heel wat moeten ge beuren, want het complex 'eent zich niet zonder meer voor de huidvesting van een bedrijf. De benedenverdieping zal waarschijnlijk intern ge heel gereconstrueerd moeten worden. Volgens de heer Ra demakers is het wel de beioe ling, dat de voorgevel zoveel mogelijk intakt gelaten zal worden en daarvan zal ook wot den uitgegaan bij het aan brengen van etalages. Afgtto- loen weekend zijn er van het exterieur verschillende foto's gemaakt om de huidige toe stand vast te leggen. De ver bouiw behoeft namelijk de goedkeuring van monumenten zorg, omdat het pand onder deze dienst valt. Wanneer het ln gebruik genomen kan wor den is volgens het commentaar van het bedrijf in Klooster zande nog niet bekend. D; schetsplamnen voor de verbenS zijn al gemaakt. Als men daarvoor goedkeuring krijgt zullen er van binnVdt ver diepte etalage komen, zodat het vooraanzicht nauwelijks enige wijziging zal onder gaan. Het schoolgebouw is in de bteenstraat een van de meest dominerende eomj exen. Het werd vorig jaar buiten dienst gesteld, toen naar aanleiding van het teruglopende leerlin genaantal werd besloten om de landbouwschool op te hef fen en de leerlingen van dat moment elders onder te bren- g»n. Tot dat ogenblik is het schoolgebouw een centrum van tal van agrarische activi teiten geweest. De aan het schoolgebouw grenzende direc teurswoning, die tot na de op heffing door directeur dr. Ir J. van de Wolf werd bewoond, zal hoogswaarschljnlijk wor den onderverhuurd als zaken pand. Vier vooraanstaande Russische vrouwen zullen in sep tember een bezoek brengen aan Nederland. Op 25 sep tember worden ze ook in Zeeland verwacht. Tijdens hun trip door deze provincie worden ze met raad en daad ter zijde gestaan door mevrouw M. A. van de Boogert-Sel- horst uit Middelburg, die vorig jaar, op verzoek van bet Sovjetrussisch vrouwencomité, als presidente van de Na tionale Vrouwenraad in Nederland, samen met de secre taresse van de raad en twee hoofdbestuursleden een bezoek aan Rusland heeft gebracht. Mevrouw M. A. v. d. Boo- gertSethout: „Samenwerken aan een betere wereld." De Russische dames zullen onder andere een bezoek brengen aan de Tweede Ka mer, aan enkele centra voor •gehandicapten, aan de volks hogeschool en enkele Zeeuw se tehuizen voor bejaarden. „Vooral dit laatste punt zal de Russen bijzonder interes seren." meent mevrouw Van de Boogert. „In Rusland zijn de, krijgt men nl. de indruk, dat er geen bejaarden zijn. In werkelijkheid zijn ze er na tuurlijk wel, maar in de prak tijk bljjkt, dat ieder mens, tot op hoge leeftijd, zijn eigen taak houdt. Veel grootouders worden o.a. ingezet bij de op voeding van de kleinkinde ren." Tijdens de gesprekken met de Russische gastvrouwen, is het mevrouw Van de Boogert gebleken, dat bijna iedere Russische vrouw buitenshuis werkt. Ze worden daar beslist niet toe gedwongen door de staat, maar, wil een gezin fi nancieel kunnen rondkomen, dan is het toch wel noodzake lijk dat de vrouw meewerkt. De werkende vrouw mag na een bevalling, een jaar vrij willig de arbeid onderbreken. Ze krijgt dan wel geen salaris, want dat houdt zes weken na de bevalling op, maar ze kan na dat jaar wel haar eigen plaats in de fabriek of op kan toor weer innemen. Het ge volg van dat ene jaar salaris inhouden betekent in de prak tijk, dat de meeste vrouwen na die zes weken weer ge woon aan het werk gaan. De baby wordt ondergebracht bij de grootouders, want crèches zijn er pas voor kinderen van één jaar en ouder. Dat crèche- geld wordt voor een gedeelte door de werkgever en voor een gedeelte door de moeder betaald. Volgens mevrouw Boogert kwam in de gesprekken dui delijk naar voren, dat de Russische vrouwen heel te vreden waren met hun posi tie. Het Russische systeem is er op gebaseerd, dat er bui tengewone prestaties worden geleverd. Ook op de vrouwen wordt constant een appèl ge daan. Het wemelt er van de "verheven vrouwen" en „moeders van de Sovjet- Unie", dit zijn allemaal vrou wen, die in fabriek of ander zijds, een grotere prestatie hebben geleverd, dan een an der. Tegenwoordig gaat men, vooral onder de intelligentsia merken, dat het systeem van plusjes maken toch ook niet altijd voordelen met zich meebrengt. Protesten uit die richting, tegen dit systeem, worden met strenge rechter lijke straffen de kop inge drukt. „Want, je beseft ei genlijk te weinig, als Neder lander, wat het eigenlijk bete kent, je eigen mening ie kunnen zeggen, als je het ergens niet mee eens bent aldus mevrouw Van de Boo gert. „Toch vertoonden onze denkbeelden grote overeen komst met die van de Russi sche vrouwen. Tijdens onze gesprek Kien vielen de tegen stellingen weg. Ik vraag me af," zo filosofeert mevrouw Van de Boogert, of wij, ie Russen en de Euro peanen, in de toekomst aiet steeds verder naar elk aar toe zullen groeien. Wij zullen, gezien uit conjunctu- -eel oogpunt, een offer moe ten brengen aan onze mate riële, we.vaart, de Russen zullen meer en meer toe groeien naar een welvaarts staat. Als onze materiële te genstellingen vervagen, mis- ischien bestaat er dan een kans, dat wij elkaar vinden in het werkelijk mens zijn." De kontakten zijn in goede aarde gevallen, blijkens het tegenbezoek, dat de vier Russische vrouwen aan Ne derland brengen. „Eigenlijk nag je dan zeggen, dat zo'n operatie volledig geslaagd is, want de waarde van deze bezoeken, ligt in het slaan ran bruggen tussen de diver se internationale vrouwenor ganisaties. Want samen zijn we sterk en samen kunnen we werken aan een betere wereld", aldus mevrouw v.d. Boogert De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers (ook wel U.V.V. genoemd), afdeling Middelburg, zoekt per 1 ja nuari a.s. achtenveertig da mes, die genegen zijn diep- /riesmaaltijden bij Middel burgse bejaarden af te leve ren. Op eerder genoemde da tum krijgt de U.V.V. de be schikking over een diepvrie zer. De maaltijden, die momen teel nog in het kader van de aktivitevt „Tafeltje dek je' worden bereid in het Mid delburgs Gasthuis, zullen met ingang van één januari met grote Hoeveelheden tege lijk van Iglo worden inge kocht. Deze firma is gespeci aliseerd in het bereiden van diepvriesmaaltijden. Al een hele tijd was het bekend, dat het bereiden van deze maaltijden, een te grote belasting vormde voor het personeel van de keuken van het Middelburgse Gasthuis. De kwaliteit van de maaltij den mag wel uitstekend ge noemd worden, maar de ma nier waarop de maaltijden bezorgd worden bij de Mid delburgse bejaarden staat nogal aan kritiek bloot. Deze warme maaltijden worden ai. 1. door één bode bij de diverse adressen afgeleverd. Zo'n man heeft natuurlijk geen tijd om een praatje te maken met elke bejaarde. In deze situatie wil de U.V.V, van wie de hele aktie overigens uitgaat, verande ring brengen. Doordat de Iglo maaltijden diepgevroren zijn, kunnen ze voor twee maal tegelijk worden afgele verd. De voorzitster van de U.V.V. afd. Middelburg, me vrouw J. Kakebeeke-Mossel- mans wil, nu proberen acht enveertig dames op te trom melen, die naast het afgeven van de maaltijd, ook een praatje willen maken met de bejaarden, voor wie de maal tijd bestemd is. Ook ai zou het maar een gesprekje wor den van tien minuten. Als ie dere vrijwilligster een paar maal in de maand zou willen bijspringen, dan wordt het vaste team niet overbelast. Dit kan het contact met de bejaarde klant alleen maar ten goede komen. De diepvriezer komt in het dienstencentrum „Het Schut tershof" te staan, zodat ook vandaar uit de hele aktie geleid wordt. Dames uit Mid delburg, die er wat voor voe len bij te springen in de aktie „Tafeltje dek je", kun nen zich melden bij het iieflstencentrum Schuttershof te Middelburg of bij me vrouw Kakebeeke-Mossel- mans in Ga-pinge. De Zeeuwse dames en uiteraard ook de heren die willen reageren op de artikelen, die onze mede werkster Netty van Zalinge onder "Op Visite" in dit "Zeeuws Dagboek" publi ceert, kunnen dat het best schriftelijk doen. Ze kunnen brieven sturen naar Netty van Zalinge, Postbus 177 te Vlissingen. Eindredactie: BAS AUGUSTIJN

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7