Ombouw arbeidsbureau T erneuzen Landschap van De Poel gewaarborgd Henri Dunant vaart met 72 Zeeuwen Regiovisie krijgt wellicht vervolg RPB: Overal! BIJKANTOREN OOSTBURG EN HULST KRIJGEN EEN ANDERE FUNCTIE MINISTER Benoeming interprov. waterschap Braakman meer in trek Eerst garantie, dan pas kanaal Pasop: BAALHOEK/ BATH dak makkelijk stad warm Kapitein en machinist van pont ontslagen Ds. Van de Kerk nam afscheid Dinsdag 29 augustus 1972 3 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het is beslist niet juist, dat te weinig aandacht is besteed aan het behoud van natuur en landschap bij de ruil verkaveling De Foel-Heinkenszand in de Zak van Zuid-Beve land. Dat antwoordt minister Lardinois van Landbouw en Vis serij op vragen van het PPR- Eerste Kamerlid mr. Van Huiten. opmerkt gestaakt moet worden omdat de zin ervan op z'n minst twijfelachtig moet worden geacht. Het is wel juist dat sommige boeren weer van akkerbouw op veeteelt zijn omgeschakeld. Maar dat bewijst nog niet dat het doel van de verkaveling De Poei- Heinkeniszand mislukt is, al dus de bewindsman. (ADVERTENTIE) Eind juni heeft de bewinds man in een brief aan de vero niging landsehapsreservaat Zuid-Beveland aangedrongen op overleg met de plaatselijke commissies voor de ruilverka veling De Poel-Heinkenszand. Dit naar aanleiding van een aantal over deze verkaveling door het verenigingsbestuur gemaakte opmerkingen. De vereniging heeft echter nog niets van zich laten horen. Dat neemt niet weg dat de over heid voldoende waarborgen heeft geschapen voor het be houd van natuur en landschap in de ruilverkaveling. Het is daarom ook niet juist zo gaat de bewindsman verder dat de hoofdinge- nieur-direkteur voor de land inrichting in Zeeland ir. I.D. Schepers zou hebben verklaard dat hij zelf een tweede keer zou adviseren het betreffende gebied tot natuur gebied om te vormen. Ook is het niet juist, dat ir. Schepers zou hebben gezegd dat de ver kaveling voor de betreffende boeren „slechts uitstel van executie is". Daarom komt de bewinds man ook met de stellige op vatting dat de verkaveling moet doorgaan. En niet zo als het Kamerlid van Huiten Vooruitzichten voor woens dag en donderdag opgesteld door het KNMI op maandag om 18 uur: droog, zonnig en vrij warm. Weersvooruitzich ten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 6 tot 14. Min. tenjp. 0 tot 4 graden onder normaal. Max. temp: van ongeveer norm. tot 3 graden boven normaal. Kan-s op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal 90 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 4 tot 14. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max. temp: van on-geveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van tor stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal ao procent. waterstanden DEN HAAG (ANP) Kon- stanz 350 (min. 3), Rheinfelden 249 (plus 17), Straatsburg 230 (onv), Plittersdorf 362 (min 10), Ma-xa-u 419 (min 11), Plo- chingen 130 (plus 3), Mann heim 236 (min 12), Steinbach 123 (plus 1), Mainz 251 (min 7), Bingen 146 (min 7), Kaub 174 (min 6), Trier 239 (plus 1), Kobl-enz 174 (min 12), Keulen 141 (min 9), Ruhroi-t 315 (min 12), Lobith 931 (min 14), Pannerdense kop 903 (min 12), Nijmegen 730 (min 15). IJsselkop 836 (plus 1) Eefde IJssel 370 (min 10), De venter 252 (min 8). Monsin 5472 (plus 18), Borgharen 3912 (plus 12), Belfeld 1088 (min 22), Grave beneden de sluis 495 (min 8). (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE Kapitein S. van de veerboot Zijpe - Anna Jacobapolder, die zondagavond 20 augustus een aantal rare schuivers gemaakt heeft met de onder zijn commando staande pont, is wegens dron kenschap tijdens zijn dienst ontslagen. Dit werd ons meegedeeld door de directie van de R.T.M. Hetzelfde lot trof de op die po-nt dienstdoende machinist. De kapitein had al eens eerder een aanmaning gehad, d-at hij zijn drankgebruik diende te matigen. Het onderzoek dat de rijkspolitie te water uit Wil lemstad in deze zaak instelt is nog gaande. spaarde huidbacteriën Er is iets aan de hand met de deo dorant. Steeds meer publicaties waarschuwen. En hoe! De meeste deodorants bevatten namelijk een bacteriedodende stof. Waarmee de huidbacteriën vernietigd worden. Rigoureus. En waarmee - dat is waar - óók de iranspiratiegeur ver dwijnt. Even rigoureus. Maar on gevaarlijk? Huidbacteriën (huidflora') hebben een taak. Ze regelen het evenwicht op onze huid. Ze beschermen ons tegen het binnendringen van ziek teverwekkende kiemen. Zeer accu raat. Vandaar dat zoveel deodorants met een bacteriedodende stof huid irritatie kunnen veroorzaken. Be scherm het milieu. Gebruikde goede deodorant! Kan het anders? Natuurlijk. Dat bewijst Therme. Een heerlijk ge parfumeerde, veilige deodorant. Met 'sinodori. Een Franse stof, die de huidbacteriën ongemoeid laat, maar de geur - zeer snel - afbreekt. Oók rigoureus. Maar veilig. Zon der het milieu te verstoren. Zonder huidirritatie te veroorzaken. Denk aan uw huid. Ga over op Therme - de veilige 'alternatieve' deodorant.Verfijnd geparfumeerd. In elegant gedecoreerde spuitbus van 110 gram netto, ƒ5.75. Verkrijgbaar bij 'de Bijenkorfbij Vroom Dreesmann, bij apotheek en parfumeriezaak, en natuurlijk bij uw drogist. Therme is een produkt van N.V. Import Unie, Arendstraat 5, Hil versum. Tel.: 02150-50547. Ver koopadressen op aanvraag. DEN HAAG In Zeeland en Noord-Brabant is per 1 juli j.l. benoemd tot voorzitter van het interprovinciale water schap De Prin-s Hendrikpolder- A. A. van Nieuwenhuyzen te St.-Philipsland. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De ombouw van het gewestelijk arbeids bureau Terneuzen tot een arbeidsbureau-nieuwe-stijl zal niet tot gevolg hebben dat de bijkantoren van Terneuzen, resp. in Oost burg en Hulst, zuilen worden opgeheven. Deze bijkantoren gaan wel een andere, meer informatieve functie vervullen, terwijl „Terneuzen" op een veel breder veld dan tot nu toe. dienstver lenend gaat worden. Terneuzen behoort tot de vier arbeidsbureaus in ons land (allemaal in de randp.o vinei-es) waar geëxperimen teerd wordt met een nieuwe taakstelling voor de arbeids bureaus, die zich d-at is het ideaal in een zo open moge lijke houdin-g op het snijpunt van bijna a-lle wegen van het bedrijfslél n willen plaatsen. Zowel met schoolopleiding als met beroepskeuze, zowe! bij arbeidsbemiddeling als advise ring van werkgevers, zien de arbeidsbureaus-nieuwe-s-tijl (in de wandeling ANS gehe ten een opdracht. De hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Zeeland, mr. J. Rietema, zette ons gisteren uiteen wat dit inhoudt. Het was overigens meteen de laatste persconfe rentie die mr. Rietema in Mid delburg gaf. Hij vertrekt wel dra naar Groningen. Het ANS wordt door zijn ontwerpers, die jaren a-an de plannen heb ben gedokterd, als een open instelling gezien (in over drachtelijke zin) een groot voorportaal waarin degene die informatie zoekt ruimschoots terecht kan, zonder dat hij prompt wordt ingeschreven. Pas d-aa-rachter komt een afde ling die zich met de bemidde ling bezighoudt. En hier raakt de cliënt, overigens met zijn instemming, zijn anonimiteit kwijt. Een stadium verder ontmoet hij specialisten op allerlei ad viserend terrein. Een meer be schouwend ingestelde top (o a. beroepenkundige en ar beidsmarktonderzoekers) over koepelt de actieve afdelingen, terwijl een centrale admini stratie, desnoods geholpen door de computer het gehele lichaam diensten verleent. In 1973, aldus de heer W. P-el, sprekend n-amens de plan- commissie van de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt, worden alle voorwaarden voor de ombouw geschapen, en in 1974 begint het echte experi ment, dat ook in Terneuzen wetenschappelijk wordt be geleid door psychologen van de Nijmeegse universiteit. Zijn de resultaten, vergeleken met die van n-u, bevredigend, dan zal men alom in den lande tot ombouw van de arbeidsbu reau overgaan. Om een goede vergelijking te kunnen treffen, werkt men in Terneuzen thans aan de vaststelling van een soort „n-ul-situatie" zoals mr. Rietema het noemt. Het ANS in Terneuzen zal ongeveer twinti-g personeelsleden tellen. Nu zijn het er vijftien. De bijkantoren, die de informa tieve onderbouw met het ANS in Terneuzen gemeen zullen hebben,- en die voor de meer specifieke taken zullen door verwijzen naar Terneuzen, kunnen waarschijnlijk met drie m-am volstaan. Het aantal terrein-en waarop het ANS zo wel aan de werknemers (of zij nuwerkzoekend zijn of niet) en aan de werkgevers service gaat verlenen, zal sterk toenemen. Een der ge volgen daarvan zal zijn, dat het arbeidsbureau niet alleen het beroepsonderwijs, maar door middel v-an haar advise rende taak ook het be drijfsleven, en daarmee de re gionale arbeidsmarkt, zal gaan beïnvloeden, zonder het ver keerde imago van lippendienst aan deze of gene te behoeven meedragen. Een van de gasten wordt door helpers van het Rode Kruis aan boord van de Renri Duna/mt ge bracht. (Van onze correspondent). KRABBENDIJKE Ds. W„ van de Kerk, sinds 1968 als predikant verbonden -aan de gereformeerde kerk in Krab- bendijke, heeft zondag in een speci-a-le dienst afscheid geno men van zijn gemeente. In zijn preek, die als titel had „het gaat vanzelf" schetste de scheidende predikant zijn werkzaamheden in Krabben- dijke, die hij vergeleek met het werken op een akker, een „vruchtbare akker, die ook wel eens eigenheimers voort brengt". Organist C. Dielem-an en trompettist K. van Boven verleenden muzikale mede werking. De he-e-r A. Schrier sprak een dankwoord namens de k-erkeraad. TERNEUZEN Het recrea tiegebied de Braakman mag zich in een stijgende belang stelling van dagjesmensen en kampeerders verheugen. Vorig jaar werd de Braakman daar ruim 20 procent meer mensen bezocht dan in 1970. Het re- kord aantal bezoekers aan zwembad en speelweide werd op zondag 11 juli 1971 geboekt met 4476. Aan h-et schoolzwemmen na men vorig jaar 1585 leerlingen van lagere scholen in Hoek, Philippine, en Biervliet deel. Uit het jaarverslag 1971 blijkt verder dat het aantal kam peerders in de Braakman steeg van 13.739 in 1979 tot 14.278. H-et aantal overnachtin gen liep op van 56.887 tot 59.661. De gemiddelde ver blijfsduur was 4 dagen. Het merendeel van de overnach tingen werd geboekt door Ne derlanders (33.523), gevolgd door Belgen (21.244), Duitsers (1875), Fransen (502) en En gelsen (476). Veel waardering van d-e gas ten van de Braakman genoot het werk van de interkerkelij - ke commissie op het gebied van geleide recreatie. Onder meer werden tijdens het hoog seizoen gezamenlijke kerk diensten gehouden. Voor d-e wintercamping be staat nog weinig animo. Ook de belangstelling voor bet hu ren van een zeilboot loopt ach teruit. De beheerder van de j-achthaven stelt pogingen in heit werk de botenverhuur van de hand te doen. De vraag naar een stuk grond in de Braakman voor de bouw van een vakantiewoning is nog steels groot, maar op deze aanvragen kan niet wor den ingegaan. (Van een onzer verslaggevers) WOLPHAARTSDIJK Tweeenzeventig chronisch bedlegeri ge zieken uit geheel Zeeland zijn gistermorgen aan boord gegaan van het Rode Kruishospitaalschip Henri Dunant voor de zoge naamde „Zeeuwse week", een vakantievaartocht die de Zeeuwse Rode Kruiskring jaarlijks organiseert voor zieken die het hele jaar door thuis op bed moeten liggen. De Henri Dunant vaart met zijn g-a-sten men spreekt aan boord van het schip liever niet. van „zieken" of „patiën ten" langs Stellendam, Oos terhout, Bergen op Zoom, Ter neuzen en wordt vrijdagavond weer terugverwacht in Wol- phaartsdijk. De opvarenden zullen pas zaterdagmorgen het -schip verlaten, omdat vrijdag eerst nog een feestelijke af scheidsavond wordt gehouden. Het zal trouwens iedere avond wel feest zijn, want er is voor gezorgd dat in iedere plaats die de Hen-ri Dunant aandoet een muziekgezelschap, sport vereniging of een m-ajoretten- peloton op de kade bij het schip een staaltje van hun kunnen laten zien. En ook onderweg zal nie mand zich vervelen. Het eve nement is natuurlijk 't gezicht op het landschap. Daarnaast zal er een quiz worden gehou den. Men kan spelletjes doen, knutselen en dergelijke. Voor de verzirging van de gasten zorgt naast -scheepa-rts H.J. Si mens en zuster K.P. Geleijnse een vrijwillige staf van 35 helpers en helpsters van Zeeuwse Rode Kruis-collones, die in sommige gevallen een deel van hun vakantie hebben Morgen, woensdag 30 atig. Bergen op Zoom 7.20 en 19.35; Hansweert 6.21 en 18.29; Terneuzen 5.50 en 17.59: Vlissin-gen 5.15 en 17.28; We- meldin-ge 7.10 en 19.25. (Van een onzer verslaggevers) AXEL „Regiovisie", de werkgroep, die in samenwer king met Gerrit de Jonge NV uit Axel, Sony en dagblad De Stem tv-uitzendingen heeft verzorgd, heeft de vierde Axelse expo tot een goed ein de gebracht. Met het slot van de uitzending van zaterdag is 'regiovisie' voorlopig weer even van het toneel verdwe nen. De komende weken zullen alle resultaten en ervaringen worden samengevat en naar aanleiding daarvan zullen eventuele toekomstplannen worden besproken. Welke richting die uit zullen gaan, is op dit moment nog niet te zeggen, 'regiovisie' heeft zich op de expo voor het eerst gepresenteei-d om er achter te komen of het mogelijk zou zijn regionale programma's te maken en hoe het publiek daarop zou reageren. Wat dit laatste betreft zijn de reacties alleen maar positief geweest. Honderden mensen hebben sinds vorige week zaterdag de verrichtingen in de studio via de monitoren en ook bij de studio-stand zelf met belang stelling gevolgd. Van maandag tot en met vrijdag is er onge veer 4,5 uur programma per dag gemaakt en op de beide zaterdagen was dat 6,5 uur. Tal van verenigingsvertegen woordigers hebben de gele genheid gehad via het gesloten tv-circuit informatie te geven over hun activiteiten. Daar naast is er actuele informatie gegeven en is ook het amuse ment volop aan zijn trekken gekomen. De afgelopen week zijn er op deze manier onder meer demonstraties verzorgd door het majorettenpeloton van mevrouw Van Hoye uit Hulst en het jeugdcircus Rei- nardi. Ook de judoclub van Staf de Moor was president en de volksdansgroep Hava Na- guila kwam zelfs een keer te rug, omdat het eerste optreden bij ieder zo goed wa-s beval len. Het Rode K-ruis, zelf met een stand aanwezig, maakte van de technische faciliteiten van 'regiovisie' gebruik om demonstraties te geven en dat alles op een s-peelvloertje var, vier bij vijf meter, want vee groter w-as het niet. Dit alle. werd gepresenteerd vanuit eer goed geoutilleerde studio in het midden van de tentoonstel lingshal. Belangstellender konden de verrichtingen bin nen in de studio volgen via een grote ruit aan de voor kant. Hoewel het experiment een succes is geworden, heb ben alle medewerkers zater dagavond 'n zucht van verlich ting geslaakt, toen df camera's voorlopig voor de laiatste keer uitgeschakeld konden worden Technisch is het niet -alieer. een hele krachtsinspanning ge weest, maar ook het maken van 'de programma's bleek nogal wat energie te vergen. Alle 'regiovisie'-medewerkers zijn d-e la-atste dagen zo inten sief bij deze materie betrok ken geweest, dat iedereen nu eerst enige tijd rust gegund zal worden, alvorens er ge sprekken op gang zullen ko men over nieuwe initiatie ven. Het is niet de bedoeling ge weest om het bij dit expo- experiment te laten. Het is wel de afsluiting van een eer ste fase. Bewezen is, dat het technisch mogelijk is, accepta bele regionale programma's te maken, maar vast is ook ko men te staan, d-at het nog veel geld za-1 kosten voor in Axel of Zeeuwsch-Vlaanderen de eerste regionale uitzendingen in de huiskamers te zien zul len zij-n. Regionale tv mag bij de wet niet commercieel opge zet worden, zodat er van die kant geen inkomsten verwacht kunnen worden. Burgemeester M. K. van Dijke verklaarde eerder al m een interview opgeoffei'd om met de Henri Dunant mee te varen. Kringsecretaris J.J. Marteijn van het Zeeuw-se Rode Kruis noemde het een verheugend verschijnsel dat er ieder jaar weer mensen bereid zijn op deze manier bij te dr-agen a-an het welslagen van de vaar tocht. Tenslotte zij nog ver meld dat de Henri Dunant on der leiding van kapitein J.J, Maasbach veilig door de wa terwegen wordt gestuurd. voor de regiovisie-camera's, dat het naar zijn mening ook geen taak v-an de regionale en plaatselijke overheid zou zijn om geld te steken in dit medi um. Dat betekent, dat de fi nanciën elders gehaaid moeten worden, de vraag is alleen waar. Er zullen in ieder geval bijdrages gevraagd moeten worden aan degenen, die straks van het medium gaan profiteren, de kijkers dus. Maar wat hebben die er finan cieel voor over, in een tijd waarin alles duurder wordt Dit zijn enkele van de vragen waarover de werkgroep zich de komende maanden gesti- muloerc door de wetenschap, dat hel -xpe-riment in ie der gukt zal gaan beraden staat wel, dat alle meo ,vkers een grote hoeveelheid waardevolle infor matie hebben opgedaan en dat er erg veel geleerd is van de gemaakte fouten. Afsluiting van de uitzendin gen op de Expo Axel. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Rijks planologische dienst vindt, dat tussen België en Neder land eerst garanties zullen moeten worden vastgesteld ten aanzien van de kwaliteit van het Scheldewater, voor dat het Baalhoekkanaal en de bochtaf snij ding bij Bath kunnen worden uitgevoerd. Dat staat ip het vandaag verschenen jaarverslag van de Rijksplanologische dienst. Ten a-anzien van het Schel dewater vindt overleg plaats met België. Als beide werken zouden worden uitgevoerd za-1 de invloed van de in België ernstig verontreinigde Schelde aanmerkelijk verder op Ne derlands gebied merkza-a-m zijn. Met name k-an dat ge vaarlijk zijn voor de bijzonde re natuurlijke leefgemeen schappen op het land van Saeftinge. Daarom zijn garan ties nodig. Voor wat het Nederlandse deel van de Westerschelde be treft zullen afvalproducenten zich erop moeten voorberei den, dat zij binnen afzienbare tijd en dat niet snel genoeg zijn him afvalwater slechts na zuivering zullen mogen lo zen. Dat zal in bepaalde geval len oo-k reeds gelden voor de in aanleg zijnde afvalwaterlei ding va-n westelijk Noord-Bra bant naar Wa-arde. (ADVERTENTIE) Met Postgiro kunt u contant geld opnemen op alle ruim 2400 postkantoren. -HU L.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3