HOCKEYSUCCES Vandaag Vuilnisbelten baren zor Democratischer stemmen bij ruilverkaveling Franse rechter verbiedt verkoop van gevaarlijk merk talkpoeder Jean-Pierre herkent zijn eigen familie niet Chinezen gooien pingpongballetj e op bij Taiwan Prins van Gloucester komt om in privé- vliegtuigje Afvalproduktie groeit ontstellend! Geruchten over aftreden Alfrink Kattige demon stratie op braderie Hulst KEI VAN EEN KEI SKELET MAMMOET GEVONDEN IN SIBERIË MinisterieIn niet in verkoop JONGEN UIT RUEN HERKENT FAMILIE ALLEEN AAN STEM IN BODEM BEZWAREN Vliegtuigongeluk in Venezuela „LANDSCHAPSRESERVAAT ZUID-BEVELAND" WIL Opmerkelijke vondst in Rhenen Arrestant ontvlucht uit Haarlems huis van bewaring Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. DINSDAG 29 AUGUSTUS 1972 VRIJE ZEEUW 26e Jaargang No. 8941 Advertentieprijs: per mm Ï6 eeot; inlliiilWM per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen haudfds» advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bü vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 14 uus. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) BREDA-RIJEN Zo lang zamerhand begint het tot Jean-Pierre van Melle door te dringen dat hij degene moet zijn, waarvoor familieleden, vrienden en kennissen hem houden. De 23-jarige Brusse laar, die ruim een maand gele den in het Noordfranse Amiens werd gevonden en alle symptomen van geheugenver lies vertoonde' heeft eina vori ge week bezoek gehad van zijn oom, Pierre van Melle uit Gent. Met een stapel fotomateriaal toog de heer Van Melle met zijn vrouw naar Amiens, waar zij Jean Pierre onmiddellijk herkenden. Jean Pierre van zijn kant liet duidelijk blij ken, dat de oom en zijn vrouw voor hem onbekenden waren. Ook de confrontatie met de familiefoto's haalde nog wei nig uit; zichzelf herkende Jean-Pierre wel, gefotografeer de familieleden zei hij niet te kennen. De heer Van Melle sluit de mogelijkheid uit, dat zijn neef komedie speelt. Tegenover een Belgische verslaggever ver klaarde hij, dat Jean Pierre nooit een buitenbeentje is ge weest, dat om de een of ande re reden met zijn verleden wilde breken. Hij is wel erg gevoelig en dat zou de oor zaak van de hele affaire kun nen zijn. Pierre van Melle acht het namelijk niet denkbeeldig dat de jongen zes jaar geleden psychisch erg geraakt is door de echtscheiding van zijn ou ders. Daarbij komt dat een recent dodelijk ongeluk van een vrouw, van wie hij erg veel moet hebben gehouden, hem ook bijzonder heeft aan gegrepen. Pierre van Melle zei, dal Jean Pierre alles doet om ach ter de waarheid te komen. Hij heeft zelfs al contact gehad met ambassades van enkele Afrikaanse landen (zijn vader is regeringsambtenaar in het voormalig Belgisch Kongo ge weest). Een interessante reactie op de zaak J.P. kwam van een moeder uit Rijen. Zij deelde ons mee eenzelfde zaak van heel dichtbij te kennen: haar zoon is bij een auto-ongeluk vorig jaar zijn geheugen totaal verloren. Hij is bovendien be- gripsblind, dat wil zeggen, hij herkent bijvoorbeeld familie leden alleen aan de stem. niet aan hun gezicht. Deze jongeman moet sinds het ongeluk alles opnieuw le ren. „Vol bewondering zijn wij voor de doktoren, psycho logen en assistenten, therapeu ten en verpleegsters, die hem negen maanden in ziekenhui zen hebben verpleegd en be geleid. Onder andere sprak hij vloeiend Engels met een Ame rikaanse verpleegster", aldus de briefschrijfster. Familie, vrienden (vooral school- en sportvrienden) zijn ingescha keld bij het proces. „Zijn ge heugen komt zeer langzaam terug." Dezelfde brief heeft de Rij- ense familie gestuurd naar Avro's Televizier, met wiens hulp Jean-Pierre van Melle de waarheid over zichzelf hoorde. Men hoopt, dat Jean-Pierre op dezelfde wijze geholpen kan worden als de eigen zoon. De Nederlandse hockey- ploeg heeft gisteren op de Olympische Spelen tegen Polen een 4-2 overwinning behaald. Hier Thies Kruizedie tot nu toe alle Nederlandse hockey- doelpunten heeft gescoord, in duel met een Poolse tegenstan der. Verder nieuws van de Spelen op de eerste sportpagina: Mark Spitz breekt wereld record. Op de tweede sportpagina: Trainingsadviseurs zwem band stoppen wellicht nu Miin- chen. Op de derde sportpagina: Military-ploeg kampt met problemen. STAD EN STREEK Zeeuwse zieken maken boottocht. Pagina 3 Toneelbelichter: Zeeuwsch-Vlaanderen een donker land. Pagina 5 Zeeuws Dagboek op pagina 7 BINNEN- EN BUITENLAND Lot uit de loterij: 12 maal per jaar. Pagina 9 Luchthaven bij Dintel- oord definitief van de baan? Pagina 10, RADIO EN TELEVISIE NCRV-Allerlei contra Mies. Pagina 15 FINANCIëN EN ECONOMIE Elke nieuwe telefoon abonnee kost de PTT ruim 3000 gulden. Pagina 17 WOLVERHAMPTON (RTR UFI) De dertigjarige prins William van Gloucester, volle neef vgn koningin Elizabeth van Engeland, is gisteren om het leven gekomen toen zijn privé-vliegtuigje, een Piper Cherokee, kort na de start van het vliegveld van Wolverhamp ton voor een vliegwedstrijd, een boomtop raakte, neerstort te en explodeerde. Ook de tweede inzittende, Williams tweede piloot, kwam om het leven. Prins William van Glouces ter was in de diplomatieke dienst en heeft gediend in La gos en Tokio. Hij was een een voudig man die zijn twijfels had over de koninklijke rol hij was negende in de lijn van troonopvolgers die van hem verwacht werd. Hij was onge trouwd. Kort voor de start had de prins tegen de vrouw van zijn tweede piloot gezegd dat hij niet dacht de race te zullen winnen. „Maar ik vlieg nu eenmaal graag, voor plezier in het weekeinde en voor mijn werk door de week", zei hij te gen haar. Het vliegtuigje sloeg na het raken van de grond over de kop in een greppel, explodeer de en verbrandde. Williams broer Richard is kortgeleden in het huwelijk getreden met een „gewone' Deense. Zijn vader, de hertog van Gloucester, is invalide en vertoont zich niet meer in het openbaar. Zijn moeder, zelf dochter van een hertog, ver vult nog officiële verplichtin gen voor koningin Elizabeth. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het feit dat er nog steeds op de ouderwetse wijze vuilnisbelten in ons land worden gecreëerd, baart ernstige zorgen. De Beraadsgrocp „Vuilstortplaatsen in Nederland" van de Stichting Recreatie zegt in een gisteren uitgebracht rapport, van mening te zgn dat de aanleg van nieuwe vuilnisbelten verboden moet worden. De beraadsgrocp geeft de voorkeur aan z.g. afvalbegraafplaatsen. De excention-r - rrnri van de afvalproduktie legt nog eens de 'nadruk op de noodzaak om meer duurzame gebruiksgoederen te produceren, beperking van de z.g. wegwerpartikelen, her gebruik van materialen uit afval en het met kracht bevorderen van volume-reductie van de niet bruikbare rest door verbranden en/of composteren, aldus het rapport van de beraadsgroep Door de toename van de hoe veelheid vaste afvalstoffen dreigt de leefbaarheid van het milieu in Nederland steeds meer te worden aangetast. In 1970 werd de totale Nederland se afvalproduktie op ongeveer acht miljoen ton geschat, in het jaar 2.000 wordt een produk- tie van ongeveer 24 miljoen ton verwacht. Maar als de aanbevelingen van de beraadsgroep in prak tijk zouden worden gebracht, zal het voorlopig toch noodza kelijk blijken een deel van de afvalprodukten te storten, of in de bodem onder te brengen. In dit verband maakt de be raadsgroep zich zorgen over de nog ouderwetse vuilnisbelten. De beraadsgroep spreekt zich uit voor beperking (regionali sering) van bet aantal stort plaatsen en meent dat elke stortplaats in een streek- en bestemmingsplan dient te wor den opgenomen. De beraadsgroep heeft enkele bezwaren tegen het gepubli ceerde voorontwerp van wet inzake de bodemverontreini ging, onder meer dat er nau welijks regels zijn gesteld over de situering van stortplaatsen in verband met de natuurwe tenschappelijke en landschap pelijke gevolgen daarvan. Afvalverwerking kan hoge kosten met zich meebrengen, maar dat mag geen aanleiding zijn om alleen de goedkoopste verwijderingsrriethode te be nutten. Afgewerkte afvalbe graafplaatsen kunnen een bij drage betekenen tot uitbrei ding van het recreatie-areaal, aldus het rapport. CARACAS (AFP) In het zuiden van Venezuela, bij de stad Bolivar, is een vliegtuig van de Venezolaanse Luclit- postlijn met 23 inzittenden verongelukt. Het toestel, een DC-3, was van het vliegveld Canaima op gestegen met 20 passagiers die naar de hoogste waterval ter wereld, de Salto Angel, waren gaan kijken. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De NCRV- radio-actualiteitenrubriek Hier en Nu heeft gisteren tot twee maal toe verklaard dat kardi naal Alfrink overweegt af te treden. Hij zou door Rome on der zware druk zijn ge plaatst. Nadat op de eerste uitzen ding van officiële zijde ont kennende reacties waren ge komen, bevestigde Hier en Nu zijn eerdere berichtgeving in de uitzending van gistera vond. Hier en Nu meende ook te weten dat er, op instructie van Rome, een verscherping van het beleid in het bisdom Rotterdam voor de deur staat. (Voor meer nieuws hierover: zie pagina Binnen-Buiten- land) Tokio/Hongkong (Afp) De Chinese Volksrepubliek heeft Taiwan („Nationalistisch Chi na") uitgenodigd deel te ne men aan de Aziatische tafel tenniskampioenschappen, die van 3 tot 13 september in Pe king worden gehouden. Waar nemers spreken van een nieu we fase in Pekings „pingpong- diplomatie". Het is weliswaar uiterst twijfelachtig of Taiwan de uitnodiging zal aanvaarden het is toch de eerste maal dat China een groep „natio nalistisch-Chinezen" uitnodigt voor een bezoek aan het vaste land. De uitnodiging is zondag op voorstel van Peking goedge keurd door het bestuur- van de Aziatische tafeltennisbond (Attu). In het bestuur hebben naast China zitting Noord-Ko- rea, Singapore en Japan. Het besluit is gisteren omgeroepen door radio-Peking. Waarnemers zien de uitno diging als een „proefballon" met het oog op een eventuele regeling van de kwestie-Tai- wan door middel van recht- streeke onderhandelingen tussen de communistische en nationalistische leiders. Wat doet een poesals haar bazin tegenover ieder, die het zien wil, demonstreert hoe je poezeharen van dure meubelstuk ken kunt halen? Zo n kat voelt zich waarschijnlijk genomen. Te genpruttelen helpt niet en als je dan niet wilt wijken van je kussen, dat als demonstratie-artikel wordt gebruikt, dan zit er maar een mogelijkheid op: grommend meewerken. Dit vertede rende plaatje werd gemaakt op de Hulster Braderie, die gisteren is afgesloten. (Van een onzer verslaggevers) RHENEN In Rhenen Is een zwerfkei ontdekt, die de be roemde Amersfoortse kei tot een kiezelsteen degradeert. De kolos weegt naar schatting 16.000 kg (de Amersfoortse is 9000 kg zwaar). De eigenaar vain het terrein waar de steen bij graafwerkzaamheden te voorschijn kwam, heeft de zwerfkei aan de gemeente Rhenen geschonken. Mogelijk zal deze" steen, in de ijstijden naar de rand van de Utrechtse heuvelrug geschoven door op stuwende massa's ijs, het toe risme ih het Rijnstadje op zijn beurt omhoog stuwen. JAKOETSK (TASS) In de monding van de Oostsiberi- sche rivier de Indigirka aan de kust van de noordelijke IJszee heeft men het volledig ongeschonden skelet van een mammoet gevonden. (Van een onzer verslagge vers). GOES De vereniging .jLandschapsreservaat Zuid- Beveland" heeft in een vrief aan Gedeputeerde Staten aan gedrongen op een meer demo cratische stemming bij de ruil verkaveling Kapelle-YVemel- dingc, dan die welke de huidi ge procedrue voorschrijft. De vereniging vraagt het college met de stemming te wachten tot de nieuwe regeling van kracht is geworden. „Gezien het feit dat de hele zaak al ongeveer tien jaar oud is, zijn enige maanden meer of min der niet zo belangrijk", aldus luidt de brief. De stichting „Het Zeeuwse Landschap" heeft vorige week in een brief aam GS eveneens aangedrongen op uitstel van de stemming. Het bestuur vam de vereni ging zou de uitvoering vam de ruilverkavelingjswerken volle dig afgestemd willen hebben op basis van de op komst zijn de landinrichtingswet. Dit om dat men in het huidige plan teveel facetten mist die de landschappelijke waarde van het gebied kunnen -waarboir- 3®"- Voorts pleit de verenigingin de door voorzitter I-A. van Royen ondertekende brief te onderzoeken of de geplande hoofdwaterleiding en de pijp leidingstraat in zuidelijke richting te verschuiven, waar door het waterpeil in de Ka- pélse Moer, dat 40 a 50 centi meter verlaagd zou moeten worden, onaangetast kam blij ven. Het is de vereniging opge vallen dat er tekeningen be sta waarop een totaal nieu we spoorverbinding staat in het traject Kapelle-Kruiningen- Yerseke in het gebied nabij de .kaata'afcruisimg. Gezien de reeds aanwezige spoorbaan, waarop vroeger de treinen re den toen de lage draaibrug nog besitond, zo gaait men ver der, moet het mogelijk zijn deze baan te benutten voor een nog hogere spoorbrug, ter wijl tijdens de uitvoering van de werkzaamheden de huidige spoorbaan in gebruik blijft. Op deze wijze kam een onno dige versnijding van het land schap worden voorkomen en bntstaat er ruimte om water leiding en leidimgstraat vrij te leggen van de Kapelse Moer, zo luidt de suggestie. Net ais „Het Zeeuwse Land schap" bepleit de vereniging „Landschapsreservaat Zuid- Beveland" de handhaving van houtopstanden en aanbevelin gen voor beplantingen. Ten- „lotte wijst het bestuur van de vereniging erop dat naar zijn mening een persoon die de landschappelijke belangen kan behartigen deeil zou moeten uitmaken van de plaatselijke commissie voor de ruilverka veling. HAARLEM (ANP) Maandagmorgen is uit het huis van bewaring in Haarlem een arrestant ontvlucht. Volgens de Haarlemse politie heeft hij hulp gekregen van buitenaf. Er werd een touw over de muur gegooid, die uitkomt op een binnenplaats. De man was ingesloten voor diefstal (Van onze redactie buitenland) PARIJS Een rechter van instructie in Parijs heeft be paald dat alle talkpoedervoor- raden van 't merk „Morhange" in beslag genomen moeten wor den omdat dit poeder gevaarlijk voor baby's is gebleken. Vol gens de officiële Franse be kendmaking zijn er drie sterf gevallen bekend, die waar schijnlijk aan dit talkpoeder te wijten zijn. Verscheidene Parijse dagbladen schrijven echter dat in totaal een twin tig verdachte sterfgevallen zijn geregistreerd, zowel in Parijs als in Noord-Frankrijk en de Ardennen. De rechter heeft ook gelast dat 't gevaarlijke talkpoeder- merk zondagavond in 't belang rijkste televiejournaal ge toond moest warden. Het mi nisterie' van volksgezondheid heeft een klacht ingediend te gen de fabrikant van „Mor hange" in Meaux, ten oosten van Parijs. De openbare aan klager stelt een onderzoek in tegen „onbekenden" wegens dood door schuld en het opzet telijk veroorzaken van ver wondingen. Verscheidene baby's zouden zijn overleden aan harsenont steking nadat bij hun verzoi- ge ging talkpoeder wias bruikt. Uit een eerste onderzoek is gebleken dat „Morhange" niet op de Nederlandse markt ver krijgbaar is. Dit heeft een woordvoerder van het ministe rie van sociale zaken en volksgezondheid gistermiddag meegedeeld. Een diepgaand onderzoek wordt thans inge steld. Aan het Franse ministe rie van volksgezondheid is ge vraagd nadere informatie te verstrekken. Het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde heeft zoails bekend, twee weken geleden ook gewaarschuwd tegen het gebruik van talk als babypoe der. Talk is magnesium sili caat in poedervorm en is verwant aan asbest, waarvan vooral de laatste jaren de schadelijke effecten bij inade ming meer bekend zijin gewor den. Uit publikaties, die de laatste jaren zijn verschenen over het gevaar van inade ming van grote hoeveelheden taikpoeder door zuigelingen en jonge kinderen blijkt dat in veel gevallen de afloop dode lijk was als gevolg van adem halingsmoeilijkheden. Ook worden aandoeningen beschre ven van navel en oogbindvlies na gebruik van talk en meest al gaat het om ongelukken; het kind pakt de bus en strooit die over zijn gezicht. Het gaat dus steeds om het binnenkrijgen door de baby van grote hoeveelheden. Talk, zoals het door apo theek en drogist geleverd wordt, zal wel niet uit asbest zijn gemaakt, maar het is de vraag of hetgeen in fabrieken in grote hoeveelheden als talk wordt geproduceerd, niet soms fijngemalen asbest is, aldus het tijdschrift voor genees kunde. Uit de eorste onllerzoekre- sultaten blijkt dat de „Mor hange" talkpoeder een te ster ke concentratie hexachlorofeen bevat. In de Verenigde Staten heeft de keuringsdienst van waren enige tijd geleden al gewaarschuwd niet te veel zeep, deodorants en andere ar tikelen met een grote dosis hexachlorofeen te gebruiken. De voorvechter voor consu mentenbelangen, Ralph Nader, heeft er een actie tegen ge voerd.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1