Fanatiek Polen met 4-2 verslagen Waterpoloërs onderschatten Australiërs ZWEMPLOEG BLEEF VER VAN OLYMPISCH BRONS Spitz Frans Spits lichte blessure Kruize grote ster Record Mark Bedenkelijk lies Kruize Geen ruimte BEN PON: „TE LANG WACHTEN" sport t>msciag 29 aogustys W2 13 >t HOCKEY TEAM: WINST (Van etn onzer verslaggevers IVWNCKEN Lichtvaardig optreden in de tweede helft werd het Nederlandse hockeyteam bijna fataal in het duel met de keiharde en bloedfanatieke Poolse ploeg, die pas zes minuten voor het einde door de knieën ging, toen Ties Kruize de eindstand op 42 bracht. En dat terwijl Oranje bij rust een bijzonder comfortabele 30 voorsprong had. „Dat was het juist", aldus Ties, Kruize. „We dachten dat we er al waren Daardoor vatten we het gemakkelijker op. Het is natuurlijk niet goed, maar het gebeurt toch gauw". Het verdwijnen van de felheid en erg slecht verdedigen wa ren de grote tekortkomingen van Tiet Nederlandse elftal, dat overigens aanvallend zeer ver dienstelijk speelde. Al tijdens de rust merkte doelman Maar ten Sikkiing op: „We staan nu wdl met 30 voor, maar er vallen veel te veel gaten. Het mag toch niet voorkomen dat je tegen een ploeg als Polen in één helft vijf strafcorners te gen krij'gt". Coach Ab van Grimbergen wilde wel beamen dat het verdedigend lang niet klopte. „Het was inderdaad niet zo als het zijn moest". Maar de Eindhovenaar tilde er kennelijk niet zo zwaar aan getuige zijn volgende uit spraak: „In zo'n toernooi speel je nu eenmaal maar een paar toppers. Wij hebben er nog geen gespeeld en toch hebben we drie punten". En toch was het uiterst beden kelijk dat Palen tot 32 (daar treffers van Kazmierczak en Grotowsky) kon terugkomen. En dan te bedenken dat de Oosteuropese formatie al zijn zes strafcorners om zeep bracht. Bovendien lieten de Polen nog enkele uitstekende scoringskansen, voortgekomen uit grote blunders in de Neder landse defensie onbenut. Zo 'was Kazmierczak reeds een maal voorbij Sikking, wiens doel toen aan doorboring ont kwam door een miraculeuze redding van aanvoerder Nico Spits. Verder mocht het Oran je-team nog van geluk spreken dat de Polen in de beginfase een strafpush werd onthouden (Frans Spits hield met de hand een bal uit het doel) en dat een hoog ingeslagen bal van Ties Kruize uit een straf- corner wat een goal ople verde over het hoofd werd gezien door de scheidsrechter. Nee, het Nederlandse team, waarin vooral Coen Kranen- OOOR HEIN GR Onze landgenoot André Bolhuis (1) steekt hier beide armenin de lucht nadat de bal in het Poolse doel is gewerkt door Kruize. Nederland toonde zich in dit duel de sterkste. berg verdedigend ver onder de maat opereerde, kwam goed weg. Het betekende ook een hele opluchting voor Van Grimbergen en zijn mannen, toen Kruize voor 42 zorgde, ook al omdat het team niet meer op volle kracht draaide doordat Bolhuis geblesseerd was geraakt bij een botsing met Frans Spits. Ties Kruize was gisteren op nieuw goud waard. De 20-jari- ge militair, die een dag eerder al de enige goal tegen India had gemaakt, nam alle vier de treffers voor zijn rekening. Al le uit strafcorners, genomen door Frans Spits en gestopt door Kranenberg. Als projec tielen sloegen de uithalen van Kruizes extra zware stick in. Kruize was een beul voor de Poolse defensie. Hij sloeg de doelman, die vol werd geraakt door een spetter, uit de kooi, en een verdediger moest een keer strompelend naar de zij lijn om verzorgd te worden. Uit vier van de zes strafcor ners sltoeg Kruize raak en daarmee kwam hij aan het door hem beooglde gemiddelde van twee op drie. Zijn ploegt genoten waren er hem uiterst dankbaar voor. Zonder uitzon dering kwamen ze hem felici teren. Aanvoerder Nico Spits drukte het ook nog in iets tast baars uit. Hij schonk het van de Polen gekregen vaantje aan Kruize. Ties Kruize. de maker van de vier Nederlandse doelpun ten in het hockeyduel tegen Polen. Kruize bleef overigens erg nuchter onder de complimen ten, die hem van alle kanten werden gemaakt. Hij wilde de eer ook allerminst alleen opei sen. „Het belangrijkste is dat er goed aangegeven en gestopt wordt. Als dat niet goed ge beurt, komt er niets uit. Het schieten is veel gemakkelij ker". Kruize overwoog tijdens de rust, toen Nederland immers zo royaal voorstond, de tweede helft met een normale stick te spelen, maar hij zag er toch vanaf. Kruize: „Het was een mooie gelegenheid wat te ex perimenteren nu we een tech nisch niet zo sterke tegenstan der haididen. En nu ben ik zo langzamerhand wel gewend aan 'die zware stick, waarvan het voordeel is dat je harder kunt slaan en diat je de bal makkelijker laag houdt. Dat laag houden moet nu eenmaal in verband met die nieuwe re gel van de „rising shot". Ik verbaasde me er wel over dat mijn tweede strafoorner werd goedgekeurd, want die was hoog. Maar ja. je bent hier ontzettend afhankelijk van de interpretatie van de spelregels door de scheidsrechters". (Van een speciale ANP ver slaggever). MUNCHEN „We hebben ze toch onderschat", was de eerlijke bekentenis van ..ma nager Hans Muiier na de 42 zege van de Nederlandse wa- terpoloploeg tegen Australië. Het was de verklaring voor het angstige spel van de Ne derlanders nadat zij in de eer ste spelperiode van deze in het Dantebad gehouden wed strijd een 10 achterstand hadden opgelopen. „Terug" en „rustig" klonk het voortdu rend vanaf de kant, waar coach Vriend op deze wij ze probeerde zijn aangeslagen formatie tot herstel te bren gen. Het lukte. Want nadat Ne derland in de derde periode de stand op 11 had gebracht werden de Australiërs in het laatste kwartier volkomen overspeeld- De eindstand (4 2) was niet in verhouding tot het krachtsverschil in deze slotfase, waarin de Russische scheidsrechter Rasjmadjan ten nadele van Nederland een paar fouten maakten. Maar (Van onze speciale verslaggever) MüNCHEN De eerste grote vergissing is er. De Neder landse zwemtop is nog altijd bijzonder ver verwijderd van Olympisch goud, zilver en brons. „We wisten natuurlijk dat het erg hard zou gaan, maar ik had toch op meer durven rekenen als tot nu toe bereikt", stelde zwemcoach Nico van Dam enigszins teleurgesteld. terman (ondanks haar nieuw Nederlands record van 2.28.99, Wijda Mazereeuw (2.32.59) en Gerda Lassooij (2.32.92) geen ruimte op een der startblokken dn de finales, ook rugslagzwemmer Bob Schoutsen kon. zich met zijn 1.00.5 in het totale klassement op de 100 meter rugslag niet bij de eerste acht van de we reld plaatsen. En dit ondanks het feit dat hij in de series zich nog als achtste had kun nen kwalificeren. Maar de concurrentie voor de finale werd later op de dag ook wel uitzonderlijk groot. Het ver schil met de drie Amerikanen Mitchell Ivey, Mike Stamm en John Murph alsmede van de Oostduitse wereldrecordhouder Roland Matthes, die met z'n vieren tijdens de series en hal ve finales tijden lieten zien van rond de 57 en 58 sec. was wel erg groot. Bob Schoutsen viel zodoende met zijn 1.00.5 (eentiende boven zijn eigen Nederlands record) wel erg ver uit de boot. Van Dam zelf wilde de eerste verrichtingen niet teleurstel lend noemen, meer wat vlak. „Er zijn bij ons helemaal geen uitschieters". De eerste dag in het zwemsta- dion van München heeft on omstotelijk geleerd dat Neder land nog altijd ondanks de grote vooruitgang van de laat ste jaren een stevige achter stand heeft in te lopen. Van het Oranjezwemlegioen kon alleen Enith Brigitha zich van een plaats in de 100 meter finale vrije slag verzekeren. Als achtste en dus als laatste kwam ze in de eindsrijd van van-avond terecht. En de vooruitzichten van E- nith Brigitha op Olympische roem zijn vrijwel nihil. „Ik ben al blij als ze vijfde gaat worden", aldus Nico van DKA Na de halve finale is het ver schil tussen de nu als derde snelste zwemmende Oostduitse Gabrielle Wetzko nog altijd ruim drietiende seconden Om dan nog maar niet te spreken van de Australische Shane Gould (59.20) en de Ameri kaanse Shirley Babshoff (59.05) die ver weg bleven van de 59.75 welke Enith Brigitha op het elektronische uitslagen bord bracht. Voor Hansje Bunschoten (1.00.82 in de voorwedstrijden en 1.00.79 in de halve finales), en Anke Rijnders (1.00.84, na dat zij eerder op de dag nog tot 1.00.76 was gekomen) was zelfs geen finaleplaats wegge legd op dit nummer. ,-Ik had toch wel gehoopt dat er voor Anke Rijnders een tijd van on der de minuut was uitgeko men", aldus Nico van Dam, maar veel was Anke Rijnder3 er ook niet mee opgeschoten want op dit nummer slaagden er zelfs tien meisjes in om on der de minuut te zwemmen. Acht van hen komen echter in de finale terecht. Was al snel voor de 200 me- téralag-zwemster Henny Pen- - Men mag zich nu al gaan af vragen of de Nederlandse zwemlimiettlj den op deze af stand niet te laag zijn geweest. Nico van Dam gaf als enige verklaring voor het falen van de wisselslagzwemsters: „Ze zijn niet voor de persoonlijke nummers naar München geko men maar voor de estafette ploegen. Desondanks ben ik niet helemaal tevreden over hun zwemmen". De 4 x 100 meter heren estafet teploeg kwam begrijpelijk ook niet ver. Peter Prijdekker, Bert Bergsma, Roger van Hamburg en Hans Elzerman hebben hun uitverkiezing voor München ook op een totaal an der nummer verdiend: de 4 x 200 meter vrije slag estafet te, een onderdeel dat later nog aan de beurt komt. De tijd van het viertal was op de 4 x 100 meter 3.41.36 en daar verbeterden de vier Zian- zwemmers nog wel het natio nale record voor clubteams mee. Maar tussen het veld van 13 deelnemende landen, lever de deze tijd niet meer op dan een elfde plaats. De absolute topper van deze openingszwemdag was natuur lijk het nieuwe wereldrecord van zwemreus Mark Spdtz op de 200 meter vlinderslag. De besnorde Amerikaan bleef een „straatlengte" voor op zijn landgenoten Gary Hall en Ko- De Amerikaan Mark Spitz in actie op de 200 meter vlinderslag op welk nummer hij eerste werd in een nieuwe recordtijd. bin Backhaus. Om dan nog maar niet te spreken over de afstand welke de Westduitser Hans Joachim Fassnacht op hem tekort kwam. Opnieuw was zo kort na de opening van "MtrM de Spelen een van de West- sJ. J3 duitse toppers gesneuveld. «éÉH „Kein Fassnacht' aber Trau- nacht", waren de schreeuwen- de teksten van de teleurgestel- I de Westduitse supporters in I het afgeladen zwemstadion. Mark Spitz zit met zijn nieu- "lUW we wereldtoptijd van 2.00.70 I sec. al heel dicht bij de 2 H min.-grens. „Maar ik geloof -tan niet, dat ik die barrière zal H doorbreken. Al verbaasde me I het ook vanavond weer dat ik I zo snel ging", zei de man, die 'X^ÊÊÊmm'(ÉMMH in Mexico tweemaal goud in t' \,j^K de estafettes en zilver en brons [ft op de individuele nummers "TM had gepakt. „Maar nu heb ik dan ook goud op mijn favorie- te nummer. Ik heb na vier jaar I gekregen waar ik al zes jaar I op heb gehoopt", aldus de A- I merikaan die vier jaar geleden I naar Mexico kwam als een ge- I doodverfd winnaar <*p zeven jfM afstanden. Het werd toen een H totale mislukking. Voor Shane Gould waren er nog geen wereldrecords weg- I gelegd, maar dat ze tot fantas- tiscbe dingen in staat is werd I gisteren al volop bewezen. Op I Europees niveau deed de Oost- I duitse Kornel-ia Ender een ge- H slaagde greep naar de macht I op de 200 meter wissel, door in I de series een nieuw Europees I record veilig te stellen, nadat I eerst haar landgenote Evelin Stolze het. Europees record Drie Amerikanen op het. erepodium na de finale 200 meter had gehracht op 2.25.39, kwam vlinderslag v.l.n.r. Gary Hill (zilver), Mark Spitz (goud) en Ro- Ender kort daarna tot 2.25.39. bin Backhous (brons). Nederland had ach haafd imet kans op een plaat» in de finale. Dinsdagmorgen vait daarover vrijwel de be slissing, als Oranje de sleutel- wedstrijd tegen West-Duit»- lamd moet spelen. Nederland had overigens ook in de be ginperiode al kansen gehad om de score te openen. Maar een schat van Mant Bras werd tot corner verwerkt waarna Hans Hoogveld een vrije kans miste. Australië dat zeker geen grootse indruk maakte kwam door een misverstand in de Nederlandse verdediging tot een openingstreffer. Vlak voor het verstrijken van de eerste periode kon Numn met een doorsüagbail profiteren van fout terugspelen van Ham» Parrel. De tweede periode werd ge bruikt om tot rust te komen. In de derde periode na slechte schoten van Mart Bras en Hans Parrel, kon Hans Hoog veld dan eindelijk uit «en pass van Jan Evert Veer de stand op gelijke voet brengers. Het was de ommekeer in de wed strijd. Op hun beurt raakten de Australiërs nu van de kook en toen Neeshan er in de vier de periode voor een minuut uit moest maakte Hans Parrël zijn fout uit het begin goed. Met een hard schot werd het 21. Even later, toen dezelfde Neeshan weer aan de kant zat, bracht Gijs Stroboer Neder land bijna definitief op winst: 3—1. Toen ging de Russische scheidsrechter blunderen. Hij onthield een vrije worp aam Nederland en kende kort daarna volkomen ten onrechte een strafworp aan Australië toe- Hbad sooorde hieruit 32. Er moesten toen nog 36 secon den gespeeld worden, zodat Nederland gemakkelijk via balbezit het einde had kunnen halen. Fashmadjan, blijkbaar tot inkeer giekomen haalde echter de spanning uit de laat ste seconden toen Mj Neder land nog een strafworp gaf. waaruit Hans Panrel raak schoot: 42. MüNCHEN Donderdag ko men de kteiduivenschutters Ben Pon (Amersfoort) en Eric Swinkels (Best) in het Olym pisch skeet-programma in ac tie. De schutters, nu aj ruim twee weken in München, zijn dan eindelijk aan actie toe. Ben Pon: „We zijn zo'n beetje het wachten moe. Het wordt tijd dat we eindelijk gaan begin nen. We helbben de laatste tijcf al zoveel geschoten, dat de echte lust voor het schieten steeds minder wordt". Op het fraaie eindresultaat van schutter Willy Hillen bij zijn strijd van gisteren, rea geerde Ben Pon: „Hij heeft het gewoon geweldig gedaan. De verwachtingen van hem lagen beslist niet hoger. Hij is boven de limiet gebleven en heeft met zijn 17de plaats tocih nog een plaats in de kopgroep on der de 102 deelnemers bezet. Iedereen moet gewoon tevre den over hem zijn". MÜNCHEN Frans Spit» raakte in de wedstrijd van het Nederlandse hockeyteam tegen Polen aan zijn gezicht ge wond. Hij kreeg door een ge heven stick van een Pool zijn tanden even onder de onderlip door het vlees. De wond moest na de wedstrijd gehecht wor den. De Amsterdammer speel de de ontmoeting wel uit. Het keiharde spel van de Polen on dervonden ook Litjens, Leefers en Nico Spits, die allen me* builen of bloeduitstortingen aan de benen de zeventig mi nuten volmaakten.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13