pitzWeini evoel voor Snelle controle doping Mieke Jaapies Fietsen münchen Heath naar München HARD GAAN MüNCHEN Mogelijk worden de Olympische Spelen van München het eind station voor de beide trainingsadviseurs van de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond Nico van Dam (Den Haag) en Jo Schreurs (Venlo). Niet omdat de zwem bond optevreden is over hetgeen het duo sinds de Europese kampioenschap pen twee jaar geleden in Barcelona, met de nationale zwemtop heeft gepres teerd. Daarvoor is de waardering te groot. Ook de clubtrainers hebben al een verzoek aan de zwembond gericht om ook in de toekomst de thans gevolg de' weg te blijven bewandelen. Maar toch zou het best eens mogelijk kunnen zijn dat Nico van Dam en Jo Schreurs weer hun beroep van leraar aan de Aca demie voor Lichamelijke Opvoeding volledig gaan uitoefenen. gint maandagmorgen om 10.00 uur de „zwemmarathon" van Individuele en estafette-num- 1^. mers in het supersnelle bad van München. Jo Schreurs: iMl „Het zal ongelooflijk hard W -J gaan. De wereldrecords zullen lik y ais rijpe appelen van de boom fSlill fk. blijven vallen." Of Nederland in het grote spel ^sMMi een belangrijk woordje mee kan spreken? Jo Schreurs hein groothuis zegt: „We hebben nooit en te nimmer over medailles gespro ken. Alleen moet in München gewoon de persoonlijk beste prestatie geleverd worden. En dat betekent dan in ieder ge val het breken van de nationa le records. En pas tijdens de wedstrijden zal blijken, hoever we dan met onze nationale toptijden van het allerhoogste Olympisch niveau afzitten. Op dit moment zijn de verschillen op diverse nummers niet al te groot. Persoonlijk dacht ik dat 95% van onze zwemploeg zich voor finales kan plaatsen. En dat zou toch een geweldig suc ces zijn.? Zeker als men nog eens te rugdenkt aan twee jaar gele den toen Nederland in Barce lona op Europees niveau in eens een val maakte die gelijk is aan een sprong vanaf de tienmetertoren. Een geladen, jonge zwemploeg vecht daar om ook in München keihard voor rehabilitatie. 9 Cassius Clay: Niet als tv-commentator naar München. MÜNCHEN (ANP). Atle ten, die in München op het ge bruik, van stimulerende midde len worden onderzocht, zullen niet lang op de uitslag behoe ven te wachten: In het instituut voor p&ychioiogische scheikun de in de Beierse hoofdstad staat aan twintig laboranten apparatuur ter waarde van twee miljoen gulden ter be schikking, die binnen achttien minuten uitsluitsel verleent in de kwestie of er al dan niet verboden preparaten zijn ge bruikt. De leiding van het doping onderzoek is in handen van dokter Manfred Donike, een man met rijke ervaring, ondsr meer uit de wielersport. Hij en zijn medewerkers hebben de meer dan honderd op een „zwarte lijst" alfabetisch ge rangschikte produkten op zich zelf, geprobeerd, om aan den lijve de gevolgen te ondervin den. Per dag zullen ongeveer 220 proeven worden genomen. De kandidaten worden één dag voor het evenement aangewe zen door het lot, dus bijvoor beeld: nummer twee in de hal ve finale van de 100 meter. Men onderzoekt de urine van de betrokken sportman of sportvrouw. Dr. Donike is ervan over tuigd dat de scherpe controle een sterk preventieve werking zal hebben. „In het verleden hebben we het al vaak gemerkt. Als we hadden aangekondigd op doping te controleren von den we niets. Bij een onaange kondigde controle pakten we de helft van de deelnemers." Donike liet in het midden op welke sport hij doelde. Ook liet hij zich niet uit over de mo menteel door vele atleten ge bruikte „anabole steroïden",. hormoonpreparaten, die niet lichaamsvreemd zijn, maar die bij overmatige dosering uiterst onaangename bijwerkingen hebben. Het is bekend dat veel atleten (kogelstoters, discus werpers en ook wel tienkam pers) en voorts gewichtheffers deze middelen gebruiken ter vergroting van de spiermassa. In het zonovergoten Olympisch dorp zegt de 32-jarige Jo Schreurs tenminste: „Het is natuurlijk ongelooflijk fijn werken met deze zwemploeg. Ook de verstandhouding met de clubtrainers is uitstekend. In dat opzicht is alles dus ge weldig. Maar er speelt een an dere belangrijke zaak mee. Je bent door het aanvaarden van deze functie bij de zwembond weinig thuis. En zowel Nico al ik hebben een gezin. Een jong gezin. Met alle voordelen, maar ook problemen. Ik. ben nu al weer vier. weken van huis en1 dat is niet vóór de eerste maal dit jaar. Je vraagt je dan af: Doe ik het we! goed En datzelfde geldt ook voor Nico. We praten er samen vaak over. Daarom zullen ws eerst eens uitvoerig met onze vrouwen moeten overleggen, of we dit werk in de toekomst wel -moeten blijven doen. Nu ik hier in München zit, denk ,k vaak: Ik stop er aan het eind van het jaair mee. Want de woorden van mijn .zoontje: Pappa, moet je nu alweer vier wéken weg hebben na tuurlijk toch wel een diepere achtergrond". Jo Schreurs en Nico vain Dam, die uiteindelijk zijn overgeble ven uit het viermanschap dat na de periode Bob Kerkhoven de zwembegeleiding in handen kreeg, zullen in ieder geval tot het eind v>ap diit jaar hün werk blijven doen. „We zijn name lijk de mening toegedaan dat de jongéné en meisjes die de afgelopen- jaren op speciale manier naar deze spelen heb ben toegewerkt, ook een 'extra- nazorg verdienen. Zowel wat de juiste aflopende trairiings- prbeid betreft, als op medisch en sociaal 'gebied. Wij hsnheti ons ten doel gesteld om de pioeg die we nu hebben, ook op de juiste manier te begelei den wanneer de topperiode achter de rug is". Maar Jo Schreurs .beseft dat ook'bij dit werk de steun van het thuisfront noodzakelijk is: „Zoals we de afgelopen .jaren door de clubtrainers zijn ge- heipen bij ons werk. is bijna niet te overtreffen. Hun raad gevingen zullen we ook na de spelen nog hard nodig heb ben." De sfeer tussen de beide advi seurs van Dam-Schreurs en de clubtrainers is zelfs zo goed dat in het Olympisch dorp een lijstje is te viniden met de pr<- vé-adressen waar de -clubtrai- ners tijdens de spelen in Mün chen verblijven. „Mochten er plotseling met een bepaalde zwemmer(ster) moeilijkheden zijn, dain kunnen we er altijd nog de clubtrainer bij halen. Maar de clubtrainers mogen zich met op eigen gelegenheid met hun pupillen bezighou den. Toestanden als twee jaai geleden in Barcelona toen er meer clubtrainers dan zwemadviseurs rond het zwem bassin stonden zullen zich nooitmeer .herhalen. De clul trainers weten dat zodra z.j zich ongevraagd met de zwemploeg gaan bemoeien, da: niet alleen de trainer maar ook het betreffende lid 'van de ploeg, onmiddellijk naar huis wordt gestuurd. MÜNCHEN (ANP). Cassius Clay mag niet als tv-commen- tator naar fle Olympische Spe len in Mïnchen. Zijn manager, Angelo Dundee, heeft het de oud-wereldkampioen zwaarge wicht boksen verboden. Clay gaat nu in de bossen van Penn sylvania in trainingskamp ter voorbereiding op het gevecht tegen Floyd Petterson op 29 september. De Amerikaanse atleet Dave Wottle, die de laatste tijd werd geplaagd door een knieblessu re, zal in Miinchen toch zowel de 800 als de 1500 meter lopen. Wottle geeft zichzelf meer kans op de 800 meter, welke afstand hij net Peter Snell en Ralph 'Doubcil wereldrecordhouder is (1.44,3). Wottle: „Door die blfes- sure is liet lange werk wat in de versukkeling geraakt, maar mijn snelheid heb ik nog. Ik denk dat de winnaar bij mooi weer een tijd moet maken van 1.44,5, bij slecht weer 1.45.5. Als zijn grote concurrenten ziet Dave Wottle de Fin Vasala, die afgelopen zondag het Euro pese record op 1.44,5 bracht, en de Rus Jevgenji Arzjanov, bes te tijd 4.45,3. De Ethiopische atleet Yitne- bek zal niet starten op de ma rathon. Belete, een der favo rieten met een beste tijd van 2.14,52 op grote hoogte, is nog niet voldoende hersteld van een aan het begin van de zomer op gelopen knieblessure. De status van Ethiopië op het gebied van langeafstandlopen moet nu worden opgehouden door de Olympische kampioen van 1968 Mamo Wolde. O Slechts tien procent van de Westduitse bevolking is totaal niet geïnteresseerd in de Olym pische Spelen. Vijfenveertig procent van de wel geïnteres seerden zal elke dag de wed strijden op de televisie volgen. De andere 45 procent zal dit slechts af en toe doen. Deze cij fers zijn bekendgemaakt door een instituut voor sociale we tenschappen in Bad Godesberg. De Amerikaanse zwemmer Mark Spitz trekt zich niet veel aan van de discipline in zijn pioeg. Terwijl de andere Ame rikaanse zwemmers druk aan het trainen waren, toonde Spitz zich weinig enthousiast. Hij verliet het trainingsbad (ergens buiten het Oberwiesenfeld) zonder toestemming van zijn trainer. Even later dook Sp;tz op in de Olympic-hal, waar de Russische zwemploeg zich aan het voorbereiden was. Spitz kreeg toestemming van de Rus sische coach om een baantje mee te zwemmen. Hansje Bunschotser/, is een van de zwemtalenten die onder leiding van het duo Schreursvan Dam naar de internationale top is gegroeid. MÜNCHEN'. Mieke Jaapies en Maria van der HolstBlijleven, het duo dat Nederland bij het kanoën vertegen woordigt, zijn opvallende figuren in het Olympi sche dorp. In die zin, dat zij zich af en toe op race- Eiet: n de afstanden tus sen het vrouwenkamp en de ploegleiding c.q. me- mische staf afleggen. Die fietsen hebben zij niet van de wielrenners geleend, maar zelf mee genomen om op te trai nen. „We gaan ook op de hometrainer, om kracht op te doen," aldus Maria van der HolstBlijleven, die de Spelen en de we reldkampioenschappen verreweg de gunstigste wedstrijden voor de zwakkere landen vindt. „'Hier en bij de wereld kampioenschappen mag elk land maar een deel nemer per nummer in zetten. Bij de andere wedstrijden komen lan den als Rusland, Honga rije en Oost-Duitsland met bijvoorbeeld drie deelnemers. Nou, dan ga je af als ik weet niet wat," zegt de Helmondse, die evenals Mieke Jaa pies, die de K 1 en de K 2 voor haar rekening neemt, wel hunkert naar internationaal contact. „Wij hebben," legt zij Uit, „in Nederland slechts vijf senioren dames. Da^i is geen aardigheid aan, Ne weten van tevoren tal wie een, twee en drie worden.'' (Van een speciale ANP-verslaggever MÜNCHEN. De herin nering aam Mexico heeft een goed resnlrtaat in München in de wef* gestaan. Mariett Dommerst, de 23-jarige sport- lerares uit Den Haag, had haar actieve schoonspring- carrière, graag willen beslui ten met een rehabilitatie voor haar falen vier jaar ge leden., Maar de herinnering aan de mislukte eerste sprong van destijds werkte op haar zenu wen. Ze begon uiterst voor zichtig, kreeg een lage waar dering en lag prompt uit de gunst bij het gemengde gezel- scioap jurerende heren, dat on- <3<4r meer een Zuidafrikaan en een Arabier in zijn midden Uad. „Ik zag bij de training al aankomen, dat ze onrustig werd," bekende trainer Joop Braamzeel na afloop. „De af werking van de sprongen werd minder. Vandaag was het hele maal mis. Veel te gespannen. Bij all esprongen bleef ze ver onder haar mogelijkheden. Na twee zulke mislukkingen in vier jaar vraag je je wel af of Mariett wel de juiste mentali teit voor de topsport heeft. Misschien is ze gewoon niet hard genoeg." Mariett Dommers eindigde dankzij een lichte verbetering in de laatste twee vrije spron gen als 23ste. Onder dat num mer was ze ook aan de start verschenen. De finale van twaalf bleef ver buiten haar bereik. Als eerste van de Ne derlandse ploeg is ze nu be vrijd van de Olympische span- De Engelse eerste minister Ewdard Heath zal van 3 tot 7 september als gast van Willi Daume, president van het or ganisatiecomité en vice-voor- zitter van het IOC, een bezoek brengen aan München en Kiel. Vooral voor Kiel heeft hij gro te belangstelling. Heath staat namelijk bekend als een en thousiast watersporter en werd in 1970 tot Engels zeiler van het jaar uitgeroepen. Tijdens een bijeenkomst van sportsociologen uit alle delen van de wereld werden de re sultaten bekendgemaakt van een onderzoek naar het leef milieu van Olympische win naars. Topsporters blijken meestal te komen uit een har monische familiekring waar geen problemen heersen tussen kinderen en ouders. Kinderen met gescheiden ouders neigen minder tot topsport. Ook de maatschappelijke status van de vader speelt een rol bij de „entree" van een tak van sport. Mariett Dommers in actie bij het schoonspringen. De Nederlandse werd kansloos uitgeschakeld. ningen, waartegen ze zo slecht bestand bleek. De grote strijd bij het drie- meterspringen gaat tussen bei de Zweedse meisjes Ulrike Knape (17), Agneta Hendrik- sen (20), de veterane van de Amerikaanse ploeg Micki King (28) en de Oostduitse Eurppese kampioene Heidi Becker (17). Ih de laatste vrije sprongen slaagden de Zweedse meisjes, van wie Ulrike dit seizoen Amerikaans kampioene werd bij zowel het schoonspringen als het torenspringen, er in langs Mieki King te kpmen. De verschillen zijn echter nog zeer gering. (Van een speciale ANP-verslaggever) MÜNCHEN. De affiches hingen ai in de stad: „De sprin. tersprijs van München" mei een eerste prijs van zestig mark. Toen pas realiseerden de organisators zich, dat zij de deelnemende wielrenners aan dit in feite trainingstoernooi in „Sprintersprijs" werd een hoogst genoeglijk toernooitje zonder toegangsprijzen, zonder geldprijzen. Winnaar werd de Fransman Daniël Moreion, een van de Franse staatsamateurs, die van staatswege zo'n goed inkomen heeft, dat hij zich er niet druk over maakte of hij die fooi van zestig mark nu wel of niet kreeg. grote moeilijkheden zouden kunnen brengen. Ijlings wer den de biljetten weggehaald en vervangen door nieuwe. Mün chen nam op amateuristische wijze afscheid van zijn „Amor" wielerbaan, die van ver voor de tweede wereldoorlog stamt en nu overbodig is geworden door de bouw van de protserige Olympische piste. De 26-jarige onderwij zeres, wier leerlingen, in de klas op de televisie het kanovaren mbgen volgen, typeert kano- 'zen- slotte met: „Ogen 'dicht doen en zo hard mtf gelijk varen." Nadat de eerste dr sprongen bij hei schoonsprin gen dames zijn verwerkt, be-

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 12