Geldinzameling voor getroffen vrachtautochaufteiirs Achterban KVP wil regeren met PvdA Bejaarde man in Kasterlee vermoord W est- duitsers tonen nieuw gezicht LIFTER BEROOFT SLAGER TIJDENS AUTORIT VAN DRIE UUR „Zeeslag" op öosterschelde Toestand gewonden verkeersramp niet slechter Snelle duiven in Zuiddorpc en St. Jansteen PERFECTE REGIE IN MÜNCHEN BIJ OPENING OLYMPISCHE SPELEN Demonstratie Voetbal Coureur UIT EERSTE REACTIES OP ENQUêTE BLIJKT: Hoofdpunten Den Uyl Man van 80 in Zuidclorpe verongelukt Vissersboten van actiecomité contra Statenleden Bosarbeider in Eersel- lid van bende? -doodgeschoten Zes doelen bij ongeluk Beieren in Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. tn.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. MAANDAG 28 AUGUSTUS ,1972 VRIJE ZEEUW 26e Jaargang No. 8940 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie i 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het jnaandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN De davids ster werd met applaus be groet. Het verschijnen van de Oostduitse vlag was aanlei ding tot enthousiasme. West- Duitsland heeft de gelegen heid benut om zaterdag 26 au gustus 1972 de wereld een nieuw gezicht te tonen. De opening van de twintig ste Olympische Spelen was een kleurrijk feest van dan sende jongens en meisjes, he ren die zichzelf op knieën en hakken sloegen, vriendelijke teksten en zonneschijn. Even werd het stil in het stadion, toen de Boliviaanse afvaardiging bij het passeren van de ere-tribune de rech terarm omhoog bracht. Het leek alsof de nachtmerries van het verleden vanonder de veertig meter puin, die het Oberwiesenfeld bedekt, voor eenmaal weer naar boven kwamen, Een dergelijke reac. tie van huivering had men in de overigens knappe massaregie niet kunnen in bouwen. Het was spontaan. West-Duitsland vierde het feest van de jeugd van de we reld met opgewektheid en on schuld. Het oog van de televi sie was teruggedrongen tot op een met takken gecamoufleer de stellage, die bijna schroei de van het Olympische vuur. Ehodesië mocht het gebeuren gadeslaan vanaf de tribune en temidden van de deelne mende landen (het laat aan gemelde Jordanië had het aantal weer op 123 gebracht) liep de vertegenwoordiging van de republiek China (For mosa) waarschijnlijk voor de laatste keer meer. Nederland met in de eerste rij achter vlaggedrager Nico Spits de chef de mission Bram Leeuwenhoek, NOC-directeur Jan Cottaar, zwemleidster Co- by Buler en wieler-official Arie van Vliet ging vooraf aan de kleine afvaardiging van de Nederlandse Antillen. De vier leden van de Suri naamse ploeg maakten hun entree tussen Soedan en Zwa- ziland. Na de 85 mtnuten durende Een van de eerste sprongen op de Olympische Spelen 1972: de Nederlandse turnster Ikina Morsch in een vrije vlucht" tijdens de verplichte oefeningen op het paard. intocht van de ploegen nam Avery Brundage, de scheiden de voorzitter van het interna tionale Olympisch comité, voor de laatste maal plaats op het podium om in zeer merk waardig klinkend Duits bondspresident Gustav Heine, mann uit te nodigen de tradi tionele openingswoorden te spreken. Het was de inleiding tot een reeks ceremoniële gebeurte nissen, waarvan het nut niet iedereen meer overtuigt: het binnendragen van de Olympi sche vlag, het ontsteken van het vuur en het afleggen van de eed. De perfectie van de regie, die beangstigende vormen aannam bij het „spontane" op treden van 3200 jongens en meisjes, werd eenmaal ver stoord. Gunther Zahn, die als laatste fakkelloper het Olym pisch vuur ontstak, moest mi nutenlang hoog boven het sta dion blijven staan, omdat men vergeten was de ladder neer te zetten, waarlangs hij aan de achterkant naar beneden kon gaan Enkele duizend:»1- demon stranten hielden zaterdag na de openingsceremonie van de Olympische Spelen in Mün- chen een protestmars, niet zozeer tegen de Olympische „show" als wel tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam. De voor liet meren deel jonge demonstranten voerden borden met zich mee waarop onder meer stond: „De twee gezichten van het imperialisme: volkenmoord in Vietnam - Olympische vre- desshow". Met behulp van luidspre kers riepen de demonstran ten leuzen als: „Weg met het Amerikaanse imperialisme, de grootste vijand van de. menselijkheid" De demonstratie was geor ganiseerd door het Duitse Vietnamcomité en andere linkse groepen uit Hamburg, Hannover Dortmund en Bonn. De demonstratie ver liep ordelijk. In de Nederlandse betaal de voetbalcompetitie is er weer lustig op los geschoten. Ajax en Sparta namen de monsterscores voor hun reke ning. Zij rolden resp. Go A- liead Eagles en de FC Utrecht met 60 op. Feyenoord bleef niet veel achter en won met 41 van de FC Groningen. Opwekkend was de 10 zege van NAC op de aloude rivaal NEC. m Dc Weslduitser Gunther Zalm heeft het Olympisch vuur ontstokenmaar toen kon hij niet wegde ladder was vergeten! Op Zandvoort verongeluk te tijdens de zesuursraee de 32-jarige Engelse motorcou reur Robert Wittich. Hij maakte een stuurfout in de eerste bocht na het scheivlak en was vrijwel op slag dood. Nog vijf andere coureurs kwamen ten val. De Vries liep daardoor een gebroken arm op. Dc races werden ge wonnen door de equipes Sa- lch/De Ruyter (250-350 cc), Van Manen/Cornwall (350- 550 cc) en Spahn/Roubos (bo ven dc 500 cc). (Voor meer nieuws zie onze sportpagina's). (Van een onzer verslaggevers) BREDA De actiegroepen Rotterdam, Limburg en Bra bant en Haarlem in het Ne derlands beroepsgoederenver- voer gaan een geldinzame lingsactie houden ten behoeve van de slachtoffers onder de vrachtauto- en tankwagen chauffeurs van de verkeers ramp in Prinsenbeek, vrijdag j.I. Van de 13 dodelijke slacht offers waren er 2 vrachtauto chauffeurs, onder de gewonden waren 8 vrachtautochauf feurs- Zeer veel van de bij de ramp betrokken voertuigen waren vrachtauto's en tankwa gens. De chauffeurs daarvan zijn persoonlijk meestal niet verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen. Coördinatie van de actie is de Rotterdamse mevrouw Riet van de Weck, echtgenote van een beroepschauffeur. Zij heeft meegedeeld dat de inza melingsactie een tweeledig doel heeft. De slachtoffers helpen de 'Nederlandse ge meenschap waarschuwen tegen de grote gevaren op de wegen, die voortvloeien uit de achter gebleven sociale regelingen. De identitieit van de twee Amerikaanse slachtoffers van de verkeersramp bij Prinsen beek is door de politie nog steeds niet vrijgebleven, om. dat men er nog niet in ge slaagd is het in Nederland verblijvende familielid op te sporen. Vorige week vrijdag op de persconferentie meege deeld, dat het om een jonge man zou gaan, die in ons land rondzwerft. De toestand van de gewon den. die nog in de ziekenhui zen liggen, is niet verslech terd. Meer kon de rijkspolitie in Breda er niet over zeggen. In het weekeinde is het druk geweest op het terrein van de brandweer en op het terrein van dc Rijkswaterstat Zevenbergsehenlioek. Talloze mensen kwamen daarheen om de wrakken, die daar zijn ver zameld te bekijken. Ook op het bedoelde wegvak is het vrij druk In het weekeinde geweest, maar de politie kon niet zeggen, of het ffing om mensen, die speciaal naar de plaats van de ramp kwamen kijken. In elk geval is het niet zo druk geworden, dat door dc politie moest worden ingegre pen- De autoweg Breda-Moerdijk was in de nacht van vrijdag op zaterdag om 3 uur weer zover hersteld, dat de beide rijbanen door het verkeer in gebruik konden worden geno men. Ook zaterdag nog heeft de politie in Breda tal van telefoontjes gehad van men sen, die inlichtingen vroegen over slachtoffers. De politie had echter niets toe te voegen aan de vrijdagavond laat vrij gegeven lijst van doden en gewonden- In het weekeinde werd nog bekend, dat het vliegtuig van de rijkspolitie dat boven de plaats van de ramp werkte, last ondervond van tal van vliegtui gen. Met medewerking van de vliegbasis Gilze Rijen is toen het gebied tijdelijk voor vlieg tuigen verboden verklaard. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De KVF-achtcrban blijkt een duidelijke voorkeur te hebben voor regeren met de PvdA, voor een rooms-rode coalitie dus. Dit althans valt op te maken uit de eerste reacties op de enquête die momenteel onder 1100 KVP-leden wordt gehouden. Er zijn enkele honderden for mulieren op het partijbureau binnen. Hoewel binnen het partijbestuur, dat zaterdag üi Doorn het plan heeft geopperd tot een „stembusakkoord" met andere par tijen (op basis overigens van het verkiezingsprogram der drie christelijke partijen), niet expliciet is gesproken over de vraag met welke partijen zo'n akkoord zou moeten worden gesloten, hebben al drie kringen van de KVP (Leiden, Den Helder en Lim burg) laten weten, dat het alleen maar met de Partij van de Arbeid kan. Het partijbestuur van de KVP zal op 30 september a.s, de partijraad voorstellen ak koord te gaan met het maken van bindende afspraken sa men met ARP en CHU vóóp de verkiezingen. De KVP is zelfs bereid een aantal kandi daatministers te leveren voor de coalitie-regering die na de verkiezingen van 29 november zou moeten Worden gevormd Ook uit de opstelling van het partijbestuur blijkt een „hang naar links. In het voorstel aan het partijraad zitten veel ele menten, die tot nu toe alleen maar door de PvdA naar voren zijn gebracht. Dat voorstel luidt letterlijk: „Het partijbestuur van de KVP zal de partijraad voorstellen dat vanuit de samenwerking van de drie confessionele par tijen voor de verkiezingen op basis van program vergelijking gestreefd moet worden naar de totstandkoming van afspraken met een of meerdere partijen, teneinde de kiezer de gelegen heid te geven zich uit te spre ken voor of tegen een coalitie, die op basis van duidelijke overeenstemming inzake hoofd punten van een regeringsbeleid en van een meerderheid in de Kamer regeringsverantwoorde lijkheid terecht aandurft".. De door het partijbestuur eenstemmig benoemde lijst trekker mr. Andriessen zei dat niet gesproken is over het al dan niet aanwijzen van een kandidaat-premier. Hij vindt dat een zaak, die in het over leg met de mogelijke partners moet worden geregeld. Hij staat echter bepaald niet afwij zend (meer) tegenover het idee. De fractieleider hoopt dat ook ARP en CHU bereid zul len zijn vóór de verkiezingen bindende afspraken te maken op grond van het gezamenlijke AMSTERDAM (ANP) De 30-,jarige filiaalhouder C. Brou wer van een slagerij in Am sterdam-Bijlmermeer is zater dagavond door een lifter in de bossen bij Kootwijk beroofd van 7000. Het geld vormde de dagopbrengst van de slage rij en dc lonen van enige per soneelsleden. De filiaalhouder had de on geveer 40-jarige man op de grens van de Bijlmermeer in zijn auto laten stappen, nadat hy tegen zes uur 's avonds van de winkel op het Bijlmer meerplein was vertrokken om de rest van het weekeinde op een camping te Voorthuizen door te brengen. Terwijl de heer Brouwer tussen Diemen en Bussum reed, haalde de lif ter plotseling een pistool te voorschijn en bedreigde hem met het wapen. De man dwong hem 70,'-— Uit zijn portemonnee te geven, waarna de rit in de richting van Apeldoorn werd vervolgd. Via deze stad werd koers gezet naar Kootwijk. In de bossen irt de omgeving moest de slager op een parkeerplaats stoppen entde tas waarin zich in een kistje het geld bevond, uit de kofferruimte halen. Terwijl de lifter de heer Brouwer voortdu rend onder schot hield, moest hij over de Veluwe terugrijden naar de randstad en via Am stelveen naar Amsterdam. De rit eindigde tenslotte om kwart voor negen in Haarlem, waar de rover me» zijn buit uit stapte en verdween. Een voor bijganger die de slager totaal ontredderd bij zijn auto aan trof, 'ïceft de Haarlemse poli tie gewaarschuwd. Van de da der ontbreekt elk spoor. verkiezingsprogramma van de drie. Daaraan werd dit week einde de laatste hand gelegd Het zal deze week aan de drie partijen worden aangeboden Overigens is mr. Andriessen zeer optimistisch over de vraag, of AR en CHU wel mee zullen doen. Hoewel het partijbestuur het zaterdag bij een summiere ver klaring liet, kan wel worden vastgesteld, dat de KVP een regéér-akkoord voor de verkie zingen van de hand wijst. Op grond van programvergelijking moeten enkele hoofdpunten principiële zaken worden opgesteld, waarover men het eens zou moeten worden. Mate riële zaken zullen tijdens de kabinetsformatie na de verkie zingen moeten worden gere geld, evenals de toekomstige samenstelling van die regering. De KVP vindt dat zo de kiezer een wezenlijke invloed krijgt op de regeringsvorming. In principe is de partij bereid te praten met elke serieuze partij al moet worden vastgesteld, dat DS'70 alleen maar tot de theo retische mogelijkheden wordt gerekend. PvdA-fractieleider Den Uyl heeft zich vrijdag j.I. opnieuw bereid verklaard tot onderhan delingen met de confessionelen om na te gaan of zij bereid zijn een radicaal program na te ko. men. Maar dan moeten zij zich eerst uitspreken over onze op lossingen en daarnaast een be ginselvoorkeur voor een blij vende samenwerking met ons, zo zei Den Uyl, ,die betoogde dat nu niet tegelijk met de WD kan worden gesproken. AXEL (ANP) De 80-jari- ge R. L. M. Apers uit Zuid- dorpe is gisteravond in het zie kenhuis te Sluiskil overleden, 's Middags was hij in zijn woonplaats aangereden toen hij met zijn fiets geen voor rang verleende aan een auto. (Van een onzer verslaggevers) HULST De vlucht vanuit Orleans, topper in het duiven- seizoen. heeft in rayon 1 zeer vroege meldingen opgeleverd voor Herman en Zoon uit Zuid- dorpe en Blommaert uit St.- Jansteen. Zij maken tot nu toe in rayon 1 de grootste kans voo» dc eerste plaatseu. De vissersschepen sluiten bij de haven van Birghsluis de doorgang voor de Schouwen.Duive- land" (rechts op de voorgrond) af, (Van een onzer verslaggevers) BURGHSLUIS WISSEN- KERKE Op de Öosterschel de tussen Burghsluis en Wis- senkerke hebben zich zater dagmorgen taferelen afge speeld die aan een zeventien- de-eeuwse zeeslag deden den ken. De slag ging tussen pro vinciale staten, die op de rond vaartboot „Schouwen-Duive- land" zaten en de rijkspolitie te water aan de ene zijde en het actiecomité „Öosterschelde open", dat een twintigtal vis sersboten had gemobiliseerd aan de andere kant. Aanleiding was de excursie van de Staten naar dc Oostcrscheldewerken. Het actiecomité deed nog eens een dringend beroep op de Statenleden alles in het werk te stellen om de Öosterschelde open te houden. De „strijd" begon toen de Statenleden zich in de haven van Burghsluis aan boord van de „Schouwen-Duiveland" be gaven. Voor de haven lagen toen de uit Yerseke, Zierik- zee en Kortgene afkomstige vissersboten, die luid begonnen te toeteren. „Het lijkt wel of Sinterklaas aankomt", zei een van de Statenleden. De opva renden van een aantal speed bootjes, die de haven waren ingeschoten, toonden de Sta tenleden spandoeken, waarop voor een open Öosterschelde werd gepleit, en probeerden discussies te beginnen. Ook op de vissersschepen stonden niet mis te verstane leuzen te le zen. De R.P. 18 van de rijkspoli tie te water voer voor het „Statenschip" uit om te pro beren een doorgang te force ren tussen de vissersschepen die inmiddels de havenmond hadden geblokkeerd. Na enke le voor de schippers zenuwslo pende minuten en wat kleine botsingen lukte dat. (Vervolg op pagina 3) (Van een onzer verslaggever»! BAARLE-NASSAU De rijkspolitie speurt naar één of meer indringers, die in de nacht van zaterdag op zondag de 72-jarige C. Fransen In zijn woning te Kasterlee (gemeen te Baarle-Nassau) om het leven hebben gebracht. Het stoffelijk overschot van de heer Fransen werd gistermor gen vroeg gevonden door land bouwer Verheijen, toen deze op onderzoek uitging, omdat hij rook uit de woning van de heer Fransen zag komen. De heer Verheyen ontdekte, dat de deur van de eenzaam gelegen woning was gefor ceerd. Binnen bleek alles overhoop te zijn gehaald. Daar lag ook het stoffelijk over schot van de bejaarde en inva lide maai. Een eerste onder zoek door de politie wees uit. dat de heer Framsen met een stomp vooorwerp is geslagen. De sporen daarvan zijn niet. alleen op het hoofd, maar ook op het hele lichaam gevon den. De politie neemt voorlopig aan, dat sprake is van een roofmoord, hoewel men nog niet weet of er iets is meege nomen. Het slachtoffer stond in de omgeving niet bekend als iemand, die veel geld in zijn huis verborgen hield. De politie denkt dat de overvaller(s) door brandstich ting geprobeerd heeft (heb ben) die sporen uit te wis sen. De politie vraagt mensen die eventuele bezoekers of iets ongewoons rond de woning van de heer Fransen hebben gezien, dit mee te delen aan de rijkspolitie in Breda, tel- 01600-24061. Gistermorgen is in de bos sen van Eersel, bij Eindhoven, dc 50-jarige Frits Amting, voormalige bosarbeider in Eer sel, dood in zijn auto aangetrof fen. De man was gedood door 4 of 5 schoten in zijn hoofd. In verband hiermee zijn 4 perso nen gearresteerd. Het slachtoffer zou deel hebben uitgemaakt van een bende, die zicii toelegt op vee- en textieldiefstallen. Hij was ongetrouwd, maar heeft enige tijd samengeleefd met een vrouw in een huis aan de Postelseweg te Eersel. Dit huis zou het ontmoetingscentrum van de bende zijo. De man zou onlangs hooglo pende ruzie met de vrouw hebben gehad en daardoor het huis zijn uitgezet. Vermoed wordt dat de man gedreigd heeft door te slaan bij de poli tie. De bende zou daarom met hem hebben afgerekend. De gearresteerden (de vrouw en drie mannen, die ervan wor den verdacht van de bende deel uit te maken) weigeren te praten. MINDELHEIM (AFP) Bij een verkeersongeluk in de buurt van Mindelheim in Beie ren zijn zaterdagavond zes per sonen, onder wie drie kinde ren, om het leven gekomen. Drie andere kinderen werden ernstig gewond. KONINGN Juliana en prins Bernard zijn zondagmiddag om ■vijf uur van hun vakantiever blijf Porto Ercole in ons land teruggekeerd.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1