Z.-VLAANDEREN ZONDER MEER PROBLEEMGEBIED Hulp kan niet uitblijven Doperwten-oogst klaar Bouw mavo Axel uitgesteld Troiiwauto hield plechtigheid op Raad voor arbeidsmarkt: Afrekening met Bogerd nog niet afgerond stad streek 7 Z.-VLAANDEREN LAPPEN KERN Hulst Breskens Nieuwe actie tegen koffie uit Angola Vergadering BB Helicopters. Geijkte zeven. Contracten afsluiten. Benoeming gemeente Axel Terneuzen VANDAAG MORGEN Zaterdag 26 augustus 1972 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Zeeuwsch-Vlaanderen heeft, zelfs toen WÜ nog in een hoogconjunctuur leefden, zelfs toen de in vesteringspremieregeling nog bestond geen industrieën van enig belang voor de werkgelegenheid kunnen aantrek ken behalve Dow Chemical. En „Dow" is nu toevallig een van die bedrijven, die in de chemische mono-eultuur thuishoren. Is er iemand die gelooft dat Zeeuwsch-Vlaanderen nu de conjunctuur terugloopt en nu de investeringspremieregeling is opgeschort kans heeft op zowel schone als arbeidsintensieve bedrijven?". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de Zeeuwse raad voor de Arbeidsmarkt was gisteren een scherpe breuklijn zichtbaar tussen de vak bondsvertegenwoordigers en de mensen die op basis van kei harde cijfers, Zeeuwsch-Vlaanderen als een probleemgebied aan merken, dat (die conclusie is bijna onvermijdelijk) niet veel pretenties kan hebben als het vraagt om industrievestigingen met enige betekenis voor de werkgelegenheid. De woordvoerders van de vakbonden, Pel (NVV) en Pinxteren (CNV) beten zich vast in het voorlopige stand punt van die zogenaamde plan commissie van de Zeeuwse „SER" dat Zeeuwsch-Vlaande ren op korte termijn impulsen ten behoeve van werkgelegen heid moet hebben, waairvan de bouw vam de vaste oeverver binding een is. De vakbonden vreesden, dat de korte ter mijnplanning wel eens op een ongewenste manier bepalend zou kunnen zijn voor wat er op lange termijn gebeurt. Pel vreesde voor „een chemische mono-cultuur" die uit een oog punt van arbeidsmarktpolitiek een slechte zaak is, de miilieu- kweetie nog daargelaten. Pinxteren noemde de oplos sing van de plancommissie voor de korte termijn „lap middelen" en hij wenste een planning op lange termijn waarin de nu nog vage onder delen, zoals het Baalhoefcplan, gekoppeld aan de lokatie Osse- nisse, functioneel zouden zijn opgenomen. „Baallioeik moet de Nederlandse belangen die nen. Het is niet voldoende om te zeggen diat het Baalhoek- pl'an de Nederlandse belangen niet mag -schiaden", vond. Pinx teren bijvoorbeeld. Hij en Pel waren het erover eens, dat de Zeeuwisch-Vlaam- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG —Het bin dend mandaat" dat de staten de vertegenwoordigers van de provincie in de aandeelhouders vergadering van de PZEM in sommige gevallen kunnen op leggen, zal waarschijnlijk aan de orde worden gesteld in de Zeeuwse staten. Dit was het resultaat van een discussie tij dens de behandeling van de jaarstukken 1970 en 1971 in de vergadering van de PZEM- aandeelhouders. Zoals de bepalingen nu zijn kan er geen wijziging worden gebracht in de bestemming van de winst als de provincie, dié tweederde deel van de aandelen bezit, zijn vertegen woordigers een bindend man daat meegeeft. De discussie werd op gang gebracht door provincie-verte' genwoordiger Schouten, die vroeg of de in de jaarstukken van 1971 gemelde afschrijving van vier miljoen gulden extra wel noodzakelijk was. De be- stemmimg van de winst zag hij als een recht van de aandeel houders, maar cloor het bin dend mandaat komt daarvan in de praktijk niets terecht. De heer Schouten infor meerde tevens naar de stand van zaken met betrekking tot de afrekening met de heer Bo- j gerd. Mr. H.P. van den Beid deelde mede dat enkele posten door de voormalige PZÊM-di- j recteur werden betwist. Daar- om is hem een specificatie van 'de algemene rekenkamer toe gezonden. In een volgend ge sprek zou de zaak dar ai te, ronden moeten zijn. se arbeidsmarkt meer gebaat is bij de werkgelegenheid die afgeleid kan worden van een harvenmondfunetde in verband met het Baaihoekkanaal, dan met industrieterreinen waarop alleen chemische fabrieken verrijzen. W-at dit laatste be treft had men enige zorg voor de Axelse vlakte. Voorzitter Nijman vond de kern van het probleem waar voor men nu staat en dat al leen nog maar in omvang kan toenemen: er zijn geen onder nemers van enig belang te vin den, die zich in Zeeuwsch- Vlaanderen willen vestigen. De planologische bestemingen voor zeehavenindustriegebie den en voor de Axelse vlakte zijn nog lang niet geregeld, zo vulde de heer Kaland aan. „Dat duurt minstens vijf jaar", verwachtte hij. Het beeld werd, naarmate de discussie vórderde, steeds somberder. De heer Kaland steide toen de vakbonden deze gewetensvraag: Als er nu eens geen enkele andere industrie naar Zeeuwsch-Vlaanderen wil komen dan een chemisch be drijf, wat zegt u dan? „Dat is geen reële vraag", riep Pel uit. Pinxteren zei echter: „Dan zouden G.S. met alle betrok ken groeperingen om de tafel moeten gaan zitten om de 'leefbaarheid van het gewest ondier ogen te zien. „De dien stensectorwerd er voor zichtig geopperd. „Akkoord", zei Kaland, „maiar er moet wel iets aanwezig zijn waaraan je diensten kunt verlenen De factoren die Zeeuwsch-Vlaan deren van zijn structuurpro- bieem moeten verlossen, zijn nu juist zaken waarop geen vat te krijgen is: stimulerings maatregelen van het rijk, de bouw van een vaste oeverver binding...." Algemene conclusie: Zeeuwsch-Vlaanderen kan het economisch gesproken op eigen kracht met trekken. Men kan de patiënt tijdelijk met bloedtransfusies op de been houden, maar wat bij nodig heeft is een ruilhart. Voetbal Hat eerste elftal van de voetbalvereniging Ter hole speelt vandaag een oefen wedstrijd tegen het bedrijfs- voetbaielftad FC Linex uit Koewacht. De wedstrijd wordt gespeeld op de OZO-terreinen in Hulst en begint om 16 uur. Zondag om 14.30 uur speelt het tweede elftal van de voet balvereniging Terhole een oe fenwedstrijd tegen Graauw 3. Om 10 uur 's morgens speelt de trimclub een wedstrijd te gen FC de Roeck uit St.Jan steen. Ook deze wedstrijden worden op de OZO-velden in Hulst gespeeld. Vismijn Aan de vismijn te Breskens werden de vol gende hoeveelheden vis aange voerd: 5664 kg. exportgarnalen 2.53-3,60; 1530 kg. pellerij gar nalen 3.41-4.10; 122 kg. bot 25, 176 kg. schar 77-1.64;3310 kg. schol 97-1,50; 4315 kg tong 7.54-8,72; 144 kg kabeljauw 1,24-1.64: 13 kg wijting 77; 376 kg. tarbot 1,49-9,84 105 kg. griet 1.49-3,47; 25 kg. rog F,0-2,24; 497 kg poon 99-2,90; 22 kg tongschar 2,52-2,96: 21 kg. haai 25-1,55; 162 kg krab ben 25-1—; 22 kg. baars en herder 2,11-4,11. Deze vraag legde gedepu teerde A.J. Kaland gisteren in een vergadering van de Zeeuwse raad voor de arbeids markt op tafel. Terstond ver stomde daar het gekrakeel, Na een Soms verhitte discussie, waarbij de vakbondsvertegen woordigers Pel (NVV) en Pinxteren (CNV) strijdbaar der dan ooit waren, moest de voorzitter van de Zeeuwse „SER" dr. ir. Nijman zeggen: „Eigenlijk erkennen wij hier gezamenlijk, dat we een oplos sing voor Zeeuwsch-Vlaande ren niet weten!" Uit de discussies was intus sen duidelijk geworden, dat Zeeuwsch-Vlaanderen in vergelijking met andere delen van het land vanuit het oogpunt van wervingskracht voor industrieën alles tegen en niets voor heeft. De naam „probleemgebied" is beslist niet overtrokken werd gecon stateerd. Een en ander blijkt overigens uit het vertrekover- schot, dat men in het jaar 1973 stellig verwacht, aldus de heer Kaland. De plancommissie van de Zeeuwse raad voor de arbeids markt zal nu op voorstel van de heer Pinxteren de mogelijkheden die Zeeuwsch- Vlaanderen ruimtelijk voor in dustrievestiging biedt, gaan Inventariseren en daarbij bo vendien termijnen trachten aan te geven waarbinnen men hopelijk tot besluiten zal kunnen komen. Daarbij zijn zowel het Baal- hoekplan als de vaste oever verbinding, zo deelde de heer Kaland mee, zaken die pas over zeer vele jaren realiteit gaan worden. De slechte eco nomische structuur zal voor de middellange termijn de vesti ging van bedrijven mogelijk maken, die een produkt ver vaardigen en een grondstof verwerken, waarbij transport kosten een ondergeschikte rol spelen, zo stelde de voorzitter van de raad het. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De wereld winkel groep Terneuzen doet mee aan de nationale actie te gen het opnieuw importeren van Angolakoffie door Neder landse bedrijven. Dit weekeinde zullen kran ten worden verspreid met de motieven van deze actie en verduidelijking van de sociaal- politieke betrokkenheid van de wereldwinkels met dit koffieprobleem. De wereldwinkel streeft er naar in Zeeuwsch-Vlaanderen een politiek en acticentrum te vormen. De huidige groep is nog steeds te klein om het gestelde doel te bereiken. Be langstellenden die actief wil len meewerken aan de be wustmaking van het publiek van de sociaal-politieke situa tie in de wereld (onderont wikkeling, oorlog en vrede, minderheidsgroepen e.d.) zijn welkom in de wereldwinkel, Blokken 10 in Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De kring- raad van de Bescherming Be volking Zeeuwsch-Vlaanderen houdt donderdag 31 augustus om 14 uur een openbare ver gadering in de burgerzaal van het stadhuis in Terneuzen. Het bruidspaar R. van GlansbeekA. de Dïjckere in het Sasse gemeentehuis. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Rein van Glansbeek, zoon van in horeca- kringen alom bekende „lange Frans", de vleesgeworden Vliegen de Hollander van Terneuzen, en Annie de Dijckere, kraamver zorgster uit Sas van Gent hadden zich hun rijtoer naar het Sasse gemeentehuis waar ze elkaar plechtig het jawoord zouden geven geheel anders voorgesteld. In een Renault monoquatre anno 1920 zouden ze voorrij den ten aanschouwe van talrij ke familieleden, vrienden en zomaar nieuwsgierigen. De tijd van aankomst verstreek en de wildste geruchten deden de ronde. Zou hij toch...Mis schien zij...? Totdat de verlos sende mare door de rijen wachtende ging: de "old-ti mer" waarmee uiteraard het hoogbejaarde vehikel is be doeld, had het op de Westdam begeven. Alle raadgevingen van de cursus „Pech onderweg" paste de chauffeur toe maar zij mochten niet baten. Voor Rein en Annie zat er niets anders op dan in een glanzende su perslee anno 1972 over te stappen om de huwelijksboot toch nog te kunnen halen. De familie- en vrienden- schare zuchtte van opluchting op de trappen van het stad huis en vanzelfsprekend wen ste de ambtenaar van de bur gerlijke stand het jonge paar toe dat de „stranding" op de Westdam geen slecht voorte ken zal betekenen voor het huwelijk. (ADVERTENTIE) De afgelopen weken zijn er weer millioenen blikken doperwten gevuld. Vooral in Frankrijk, België en ook in ons land hebben de fabrieken De landbouw-ingenieurs vliegen per helicopter van akker tot akker, om te zien hoe het gewas erbij staat, zodat elk veld op het juiste tijd stip gemaaid en gedorst kan worden. Het is een hele organi satie om binnen 3 a 4 uur na het binnenhalen van de oogst deze in blikken te hebben verwerkt. Op last van de E.E.G. bestaan er sinds enkele jaren gelijkluidende voor schriften inzake de maat van de doperwten. Daarom beschikt elke fabriek over apparatuur waardoor precies de juiste maten worden uitgezeefd. Deze zeven moeten - evenals alle maten en gewichten - wettelijk ge ijkt zijn. op volle toeren gedraaid. Dag en nacht werd doorgewerkt zowel aan de oogst op de akkers, als in de fabrieken. Ook tijdens het dorsen komt de landbouwingenieur per helicopter kijken hoe de oogst verloopt. De Nederlandse consument heeft het liefst kleine, zoete doperwtjes. De inkopers der winkelbedrijven zijn nu aan het bepalen, van welke productie zij voor het komende winterseizoen afnamecontracten zullen afsluiten. Gelukkig is de oogst, die er door de vele regen aanvankelijk niet zo best voor stond, later door het warme zomerweer toch nog goed uitgevallen. Volgens Jac. Hermans zullen daar om de prijzen voor het komende seizoen evenals vorig jaar, voor delig uitvallen. De inkopers en de verkoopleiders van het Grootwinkelbedrijf Jac. Hermans Prijs-slag, zijn hier aan het keuren welke partijen het best in aanmerking komen voor aankoop. Gelet wordt op smaak, kleur, zachtheid, vocht, enz. Tientallen blikken worden opengedraaid en de inhoud zorgvuldig vergeleken. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De bouw van de nieuwe christelijke mavo in Axel zal minstens vier tot vijf maanden en mogelijk zelfs een jaar worden vertraagd, ten ge volge van het feit dat de be trokken ministeries tal van projecten in voorbereiding hebben bevroren. Aldus een stencil. De voorbereiding voor de bouw van de mavo verkeerde al in een zo vergevorderd sta dium, dat de aanbesteding vo rige maand plaaits had kunnen hebben. Met het project is 2.5 miljoen gulden gemoeid en er is 4,5 jaar nodig geweest om de toestemmingen binnen te krijgen. In het schoolgebouw zullen 250 leerlingen onderge bracht kunnen worden. Dat betekent dat op het moment van de ingebruikname al weer te klein zal zijn, omdat de christelijke mavo dit aantal al met het ingaan van het nieu we schooljaar heeft bereikt. Voor bestuur en leerkrach ten betekent dit bericht van het ministerie een tegenvaller, daar men had gehoopt snel met de bouw te kunnen begin nen. De omstandigheden waar onder men nu moet wérken zijn verre van ideaal. De 250 leerlingen zijn verdeeld over vier dependances. In het nieuwe schoolgebouw zijn behalve de normale leslo kalen verschillende praktijklo- kalen geprojecteerd admini stratieve ruimten, een gymzaal en een ruime aula. Ook het verenigingsleven van Axel zal in de toekomst gebruik kun nen maken van deze voorzie ningen. Directeur T. H. Klein toon de zich gisteren ondanks de tegenvaller optimistisch over de realiseringskansen. (Van onze correspondent) GOES De heer I.C. van Immerseel uit Goes is be noemd tot hoofdcommies op de secretarie van de gemeente Axel. De heer Van Immerseel is thans werkzaam als com mies a op het bureau „compta biliteit en belastingen' op de Borssele gemeentesecretarie. Auto gestolen In de nacht van donderdag op vrijdag werd een in de Nieuwstraat geparkeerde personeuaoto ge stolen. Deze witte 2CV-eo Ci troen van F.G.S. uit Terneuzen heeft het kenteken 07—52 GR. De auto was afgesloten. Baldadigheid Vrijdagmor gen hebben enkele baldadige mannen aan de Herengracht te Terneuzen twee aldaar gepar keerde personenauto's be schadigd. Een in de nabijheid geparkeerde en op slot staande bromfiets werd in het water gegooid. AXEL Szydlowskiplein, expo 72, middens tandstentoonstelling, met amusementshal, gehele dag geopend (t.m. 26 aug.). BERGEN OP ZOOM Luxor, 18.45 en 21 uur: Echtpaar zoekt echtpaar 18 j. Hal Stadhuis, tentoonstelling van de maand van Paul Blom (t.m. 31 aug.). Open van 9- 12.30 uur en van 13.30-17.30 uur. DRIEWEGEN Expo, moderne kunst o.a. glasschilderijen, kandelaars, enz. (handwerk), open van 10- 22 uur. Op dinsdagmorgen ge sloten (t.m. 31 aug.). GOES Grand, 20 uur: Hunkering naar lief die 18 j. Grote Kerk, 20 uur: Orgel concert door Stoffel Gunst. Museum voor Z.- en N.-Be veland, Singelstraat, expositie Kaart en landschap van de Bevel-anden. Ma. t.m. vrijd. van 10-12 en van 13.30-17 uur (t.m. 31 aug.). HENGSTDIJK E. de Kort, 15 uur: Kermis- schietinig op twee wippen. P. van Dijk, 19.30 uur: Dan sen op stereomuziek. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: Blue Movie 18 j. Bierkaaistraat en Vismarkt, Braderie (t.m. 28 aug.). KOEWACHT (B) R. Klapdorp, 15 uur: Schie ting. MIDDELBURG City, 20 uur: Het bloed van Dracula 18 j. Benthem en Jutting, Lange Delft, 64, expositie oude gra vures en aquarellen. Ma. tm. zat. van 8.30-17.30 uur(( t.m. 31 aug.). Vleeshal, Markt, ex positie De restauratie van de binnenstad van Middelburg open van 10-17 uur (t.m. 31 aug.). Rijksarchief, St. Pieter- str-aait 38, zomerexpositie 1001 jaar Walcheren. Open van 9.30-12.30 en van 13.30-17.30 uur (t.m. 26 aug.). Miniatuur Walcheren, Molenwater, van 9-21 uur (t.m. 31 aug.). Ab dij klank- en lichtspel wo. do. en vrijd. om 20.30 en 21 uur (t.m. 1 sept.). OOSTBURG Ledel Theater, 20 uur: Blue Movie 18 j. PAAL-GRAAUW P. Verras, 15 uur: Kermis- schi-eting op twee wippen. ROTTERDAM De Doelen (grote zaal), 15 uur: Orgelconcert door Arie Keijzer. Grote Schouwburg', 20.15 uur: Das Dreimadler- haus" door de Hoofdstad Ope rette. Schouwburg, 20.15 uur: Wim Sonneveld met Corrie van Gorp en Willem Ni-jholt. SLUIS Raadskelder, onder stadhuis, expositie schilderijen M. De- bailie. Dag. van 10-12 en van 14-18 uur. (t.m. 31 aug.). TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Nicholas en Alexandra 14 j. VEERE Potterij De Spreeuwenpot, Oomsitraat 1, Boets-In en Draai-in voor boetseerders en pottenbakkers (t.m. 31 aug.). De Schapekop, Markt 23, de monstraties spinnen en weven (t.m. 31 aug.). VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Dracula conitra Frankenstein 18 j. Stedelijk Museum, Bellamy park, expositie Het Schepen- portret sinds 1572. Van 10-12 en van 14-17 uur (t.m. 31 aug.). IJZENDIJKE Cultureel Centrum, expositie West-Zeeuwsch-Vlaanderen presenteert. Van 10-12 en van 14-16 uur. Zat. en zond. van 14-16 uur (t.m. 17 sept.). ZOUTELANDE Dorp, 20 uur: Taptoe m.m.v de muziekver. Luctor et Emer- go. ZUIDDORPE A. de Block, 15 uur: Schie ting. ANTWERPEN Stedelijke feestzaal Meir, expositie 650 voorwerpen van alle niet-Europese wereldde len, werkdagen van 10-17 uur, zat., zond. en feestdagen van 12-19 uur (t.m. 24 sept.). Het Sterckshof, Hooftvunderlei 160, Deurne, lithografie 1800- 1950 Kunst en techniek (t.m. 16 sept.). Middelheimpark, ex positie recente werken van de Italiaanse beeldhouwer Nino Cassani (t.m. 4 okt.). Open van 10 uur tot zonsonder gang. BRUGGE Stadshallen, 15 uur: Poppen theater voor kinderen. Been houwersstraat 19, 20.30 uur: Poppentheater Tijl Uilenspie gel met Faust. Boudewijnpark, 21 uur: Oberbayernfeesten. Boudewijnpark, St. Michiels, 15 en 20 uur: Holiday on Ice. Groeningenmuseum, exposi tie schatten van Brugge, aan winsten van 1966-1972 (t.m. 30 sept.). Huidevettershuis, ten toonstelling scheppend am bacht in West-Vlaanderen t.m. 11 sept. Dag. van 10-12 en van 15-18 uur. Stadshallen, actuele kunstbeurs (t.m. 14 sept. En gels Klooster, expositie J. van Ruusbroec, Thomas More, G. Gezelle, zes eeuwen Vlaams- Engelse geestelijke stromin gen. Open van 14-18 uur(t.m. 18 sept.). GENT St. Pietersabdij forum van de kunstambachten nationale beurs (t.m. 11 sept.). Dag. van 14-18 uur. Zondag van 10.30- 12.30 en van 14-18 uur. BERGEN OP ZOOM Luxor, 14 uur: Murphy a.l. 16-18.45 en 21 uur: Echtpaar zoekt echtpaar 18 j. Stad, 15 uur: Maria-omme- gang. Expositie, zie onder van daag. DRIEWEGEN Expositie, zie onder vandaag. GOES Grand, 20 uur: Hunkering naar liefde 18 j. Expositie, zie onder van daag. HENGSTDIJK E. de Kort, 15 uur: Gaaibol- ling. P. van Dijk, 14.30 uur: Schieting op twee wippen. 19.30 uur: Dansen m.m.v. The Stone Stars. HULST Bioscoopgebouw, 14.30-16.30 en 20 uur: Blue Movie 18 j. Bierkaaistraat en Vismarkt, Braderie (t.m. 28 aug.). KLOOSTERZANDE R. van Kruijsen, 15 uur: Scliietimg. KOEWACHT A. de Kind, 15 uur: Schie- tinig. KOEWACHT (B) J. de Guchteneire, 15 uur: Schieting. MIDDELBURG City, 14.30 uur: Te gek om los te lopen a.l. 20 uur: Het bloed van Dracula 18 j. Exposities, zie onder van- OOSTBURG Ledel Theater, 14 uur: Overval in de Apaehenpas a.l. 16.30 en 20 uur: Blue Movie 18 j. PAAL-GRAAUW P. Verras, 15 uur: Kermis- schieting op twee wippen. ROTTERDAM Grote Schouwburg, 10.15 uur: Das Dreimaderlhaus door de Hoofdstad Operette. Schouwburg, 20.15 uur: Wim Sonneveld met Corrie van Gorp en Willem Nijholt. SLUIS Exposities, zie onder van daag. STEKENE Nico Oudegans, 15 uur: Rouwschieting. ST. JANSTEEN Café Sport, 9.30 uur: Diver se schietingen. TERNEUZEN Luxor, 14.30 uur: Heerser van Forge River. 20 uur: Ni cholas en Alexandra 14 j. VEERE Boetseren en pottenbakken, zie onder vandaag. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Dracula contra Frankenstein 18 j. Exposities, zie onder van daag. IJZENDIJKE Expositie, zie onder van daag. ZUIDDORPE A. de Block, 15 uur: Ver- jaardagsseh'eling. ANTWERPEN Exposities, zie onder van daag. BRUGGE Boudewijnpark, 18 uur: )berbayernfeesten. Boude wijnpark, St. Michiels, 15 en 20 uur: Holiday on Ice. Exposties, zie onder van daag. GENT Exposities, zie onder van-

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7