J. J. Commandeur 25 jaar leraar bij Sint-Eloy V ogelschieting kost f 300 zeeuws Waaêce/c Gewas op de kaken Archief Oostburg duizendmaal verkleind Het was zo'n jong schooltje Kern wapens in de raadzaal 't Uoóke Maar officier blijkt vogelkenner stad streék Café»restaurant KUIPERS POORT KRIJGT OUDE LUISTER TERUG Zaterdag 26 augustus 1972 9 (Van een onzer verslag gevers) OOSTBURG. „Het was zo'n aantrekkelijk jong schooltje. Er werd een be roep gedaan op de pioniers geest en als ik zo op die 25 jaar terugkijk springt de tijd, dat lesgegeven werd in de Schoondijkse barakken, er wel uit als de gezelligste. J. J. Commandeur, leraar Frans aan de scholenge meenschap Sint-Eloy in Oostburg, kijkt nu hij per 1 september 25 jaar aan deze school verbonden is met plezier terug op zijn loopbaan aan deze school. Op 1 september 1947 kwam hij als jong leraar naar West- Zeeuwsch-Vlaanderen. „Ik was er nog nooit geweest en had eens op de baart gekeken. Het viel mij op dat er geen bosje te zien was, wat ik jam mer vond want bij mijn ge boorteplaats Heiloo lag een flink bos en daar wandelde ik graag". De heer Commandeur was voor hij naar Oostburg kwam onderwijzer in Noord-Holland. Na het behalen van de l.o.-. akten Duits en Frans kreeg hij in Amsterdam privéles voor de M.O.-akte Frans. „Mijn le raar dacht erover met lesge ven te stoppen en vroeg ol ik het misschien wilde overne men. Ik moest eerst nog wel een jaartje naar Frankrijk voor de taal. Nadat ik weer in Nederland w-as teruggekeerd was de goede man van ge dachten veranderd en keek ik naar wat anders uit. Toevallig hoorde ik dat dr. Spierenburg was benoemd tot directeur van een nieuwe HBS in Zeeland en nog een leraar Frans zocht. Wel, hij kon me gebruiken en zo raakte ik in Zeeuwsch- Vlaanderen terecht". Het „een tijdje aanzien" cul mineert nu in zijn 25-jarig ju bileum. De HBS die iets meer dan een jaar in IJzendijbe was ondergebracht vond een meer permanent verblijf in het Engelse barakkenkamp in Schoondiijke. „Daar was het lesgeven fantastisch. Je had daar een direct contact met de natuur, want de barakken stonden midden in de akkers. Ook de sfeer was erg gezellig. Het was er allemaal intiemer en wat mij bijvoorbeeld bij onze nieuwbouw in Oostburg direct opviel was de veel gro tere en koudere docen ten-kamer". In Schoondijke leerde hij zijn toekomstige echtgenote kennen. Nu woont hij met haar en hun vier kinderen twee jongens en meisjes aan de Nieuwstraat in Oost burg. De grote verandering kwam ook voor hem met de invoe ring van de mammoetwet. „Hoewel de nieuwe wijze van lesgeven mij niet vreemd was, want reeds in de jaren vijftig liet ik een leermethode uit Frankrijk komen, waarbij ik Frans doceerde vanuit deze taal en niet zoals toen ge bruikelijk vanuit het Ne derlands". Door de keuzevakken is de belangstelling voor Frans af genomen. „Maar leerlingen die nu Frans kiezen doen dit meestal doelbewust en dat komt het lesgeven ten goede". Naast de lessen op school is de heer Commandeur ook nauw betrokken iMj de cursus Frans die in samenwerking met de werkgroep van de ZVU in Oostburg wordt ge houden. „Die cursus loopt ge weldig. De animo is veel gro ter dan wij hadden voorzien en ia september gaan we weer van start". Het jubileum van de heer Commandeur zal niet onopge merkt aan de school voorbij gaan. Op 4 september na een eucharistieviering die 's middags om 2 uur in de paro chiekerk begint worden hij en zijn gezin gehuldigd in de aula van het schoolgebouw van Sint-Eloy. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Op de ar chiefafdeling van het Oost- burgse gemeentehuis is men ai 5? (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Mo menteel wordt in Oost burg gedacht aan de mo gelijkheid om de wapens van de voormalige zelf standige woonkernen die in de nieuwe gemeente Oostburg zijn opgeno men, op te hangen in de raadzaal. Zoals bekend is dit bw. onlangs gebeurd in het Terneuzense stad huis met de wapens van de kernen. Hoek, Zaamslag, Biervliet en Terneuzen en al eerder in Borsele. De zaak zaïl nog door gesproken moeten wor den, maar de gedachten gaan er naar uit, een der Oostburgse ambtenaren de wapenschilden te la ten vervaardigen, waar na ze dn de raadzaal op gehangen kunnen wor den. enige tijd bezig met het op microfilm overbrengen van al lerlei stukken, voornamelijk tekeningen van de afdelingen ruimtelijke ordening en de technische dienst. Dit idee is ontwikkeld door de heren Bakx en Muson. „De opzet is vrij eenvoudig", aldus de heer Bakx. Een te verklei nen tekening, die soms 1200- 1300 maal verkleind wordt, wordt opgeplakt op een witte wand. Dan nemen wij daar een foto van op een speciale arehiefliilm. Na ontwikkeling kunnen desgewenst negatieven worden afgedrukt of kunnen de negatieven, die gemonteerd worden in een diaraampje, ge projecteerd worden". Voorlopig worden alleen te- keningen en kaarten ver kleind. „Dat was vooral voor beide bovengenoemde afdelin gen hard nodig, want die za ten te springen op ruimte" zegt de heer Bakx. Gemeentesecretaris P.I. Ver- hage wees op nog meer voor delen bij toepassing van deze werkwijze. „Behalve ruimte- besparend blijven ook de ori ginele tekeningen in zeer goe de staat. Nu gingen die iedere keer als ze nodig waren van hand tot hand en dat is niet bevorderlijk voor de kwaliteit op den duur". Bij de technische dienst is al een px-ojectie-appax-aat opge steld. Een gewenste tekening of een detail daarvan, die nog eens nader bekeken moet wor den, kan met een handomdraai geprojecteerd worden „en haarscherp", aldus de heer Bakx. De dia's nemen minder plaats op de afdelingen in en tekeningen, die nu in kaarten- kaïsten liggen en soms twee of driemaal per jaar bekeken worden, kunnen nu gerust wat verder worden opgeborgen, want dia's zijn vlak bij de hiand. (ADVERTENTIE) Bierkaaistraat 8 - Hulst Tel. 3444. DE zaak voor 'n gezellig dinertje - bijeenkomsten - vergaderingen. Keuken open tot 22 uur. Dinsdags gesloten. predikbeurten ZATERDAG 26 AUGUSTUS ZEVENDE-DAGS-ADVEN- TISTEN Goes (Doopsgezinde kerk): 10 uur: Bijbelstudie; 11 uur Vic. A.F. Steens. Middelburg (Doopsgezinde kex-k) 10 uur bijbelstudie; 11 uur ds. K.C. van Oossanen. V-lissingen (Doopsgezinde kerk) 9.15 uur ds. K.C. van Oossanen; 10.15 uur bijbelstu die. ZONDAG 27 AUGUSTUS NED. HERV. KERlf Aardenburg 10.30 uur da. H. Valk. Axel: 8.45 en 10.30 uxxr: ds. P.J. Pennings H.A. Biervliet: 9.30 uxxr, ds. W. Meexxse. Breskens: 9.30 uxxr ds. Plx. J. Leenrmans. Cadzand: 11 uur, ds. J.W. Schokking. Groede: 11 uxxr: ds. D.J. Baars. Hoek: 10 uxxr: ds W.J. van Meeuwen. Hontenisse: 9 uur, da. H.B. de Neelimg. Hoofdplaat: 9.30 uur: dr. C. Rozemond. Hulst: 10.30 uur, da. H.B. de Neeling Nieuwvliet: 9.30 uur ds. D.J. Baars H.D. Oostburg: 9.45 uur ds. T.A.C. van Drxxmen. Philippine: 9 uxxr de heer Iz. Verduijn. Retranchement: 11 uur ds. J.W. Schokking. Sas van Gent: 9 uur ds P. van de Veen. Schoondijke: 9.30 uur, ds. P.A.L. Brinkman. St. Arunia ter Muiden: 11 uur, ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur ds. H. Valk. Sluis: 9.30 uxxr: ds. C. Balk. Slxxiskil: 10.30 uxxr: ds P. van de Veen. Terneuzen: Grote Kerk: 10 uur ds. E.J. Rietveld. Goede Herderkerk: 10 uur ds. J. Scholten; 19 uxxr, ds. A.T. Dei- num. Waterland'kei-kje: 10.30 uur, ds Van de Hoek. IJzendijke: 11 uur: ds. W. Meeu-se. Zaamslag 10 uur ds. A.T. Dei- niutn. Zuidzande: 9 uxxr, ds. J. van de Hoek. GEREF. KERK Terneuzen: Noordstraat 9 uur, ds. J.L. van de Eij-k, v-an Sluiskil; 17 uur, ds P. van de Veen. Opstandingskex-k: 10.30 uur, ds. J.L. van de Eijk. Sas van Gent: 9 uur, ds P. va-n de Veen. GEREF. KERK (Vrijge maakt) Axei: 10 en 15 uxxr, ds. A. Veefkind. CHR. GEREF. KERK Zaamsilag: 10 en 14.30 uur, ds. D.J. van Vuxxren. GEREF. GEMEENTE Hoek: 9.30 en 14 uur, lees- dienst. Temexxzen Vtooswij kstraat 9.30, 14 en 18 uxxr, lees- dienst. GEREF. GEMEENTE (Syno daal) Axel: 10 en 14.30 uxxr, lees- dienst. Terneuzen (Frans Halslaan): 10 en 15 uur, 1-eesdienst. Terneuzen Ger. gemeente, Vlooswijkstraat, dinsdag 29 augustus: 19.15 uur, ds Van de Bex-g. OUD-GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30, 14 en 18 uur, ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS Terneuzen: 9.30 uur Bidstond; 30 en 19.30 uur: Samen komst. (Vaxx een onzer vex-siagge- vers). OOSTBURG Voor het Oostburgse kantongerecht is de Cadzandse landbouwer J. K. veroordeeld tot een boete van f 300,- omdat hij eind mei toen het jachtseizoen nog niet geopend was op eenden had geschoten. Daarnaast probeer de hij enkele (besciiermde) kokmeeuweix neer te halen. Voor mr. Th. Lebret zelf amateur-ornitholoog aanlei ding om in zijn requisitoir de ze feiten fel te hekelen. Hij eiste naast bovenge noemde boete een voorlopige ontzegging van de jachtbe- voegdheid van K. met een proeftijd v-an 2 jaar. Ook met deze eis ging mr. C.J.M. van Hees, de kantonrechter, mee. K. was zelf niet verschenen. A-ls zijn gemachtigde tx-ad ge- rechtsdeui-waax-der D. Doeze Jager op. In zijn verweer stelde hij dat K. in een opwel ling zijn geweer had gepakt omdat de vogels schade had den veroorzaakt aan zijn ge wassen. Naast dit „grove geschut" verschenen nog een aantal vex-keerszondaa-rs voor het hekje. De Oostburger P. werd tot een boete van f 50,- ver oordeeld omdat hij met een te zwaar beladen wagen naar Breskens was gereden. A.S. uit Oostburg was eveneens f 50,- kwijt. Hij had in zijn woonplaats een aanrijding ver oorzaakt, toen hij (onvoorzich tig) zijn voertuig achteruit reed. L. d. V. uit Breskens was, toen hij nabij Waterland- kerkje een auto passeerde, niet genoeg links xxitgeweken en had de gepasseerde auto geraakt. Ook hem kostte dit f 50,-. Van Overbeeke eerste De hoofdrolspelers in het provinciale politieke stuk zijn weer present. Zij wachten thans in de kleedkamers, om op '8 september hun vaste podium de statenzaal in de Middelburgse abdij weer te gaan bespelen. Ze zijn door hun vakanties aanmerkelijk veranderd. Hun teint is een mengeling van Zeeuws-rood met bui tenlands bruin en sommigen hebben de vakantie benut om een baard aan te kweken. Het verschijnsel „baard" is, wat onze provinciale poli tici aangaat nog betrekkelijk jong. Ais wij ons goed herin neren was de P.v.d.A-afge- vaardigde Van Overbeeke de eerste, die voorzien van een welig gewas op kin en kaken aan de fx-actietafels plaatsnam. Het gaat hier om een baarid die de betiteling „woest" verdient, hetgeen niet hetzelfde is als „onver- zorgd". Van Ovex-beekes groengordel wekt de indruk van jonge kx-acht. Dat valt voox'al op, als men zijn gewas vergelijkt met de recente nieuwe aanplant op de gezichten van enkele an dere figuren uit de Abdij. Da-ar hebben bijvoorbeeld de P.v.d.A-gedeputeerde mr. Boersma, die een fraai sik- en snorwerk aan zijn vakan tie heeft overgehouden. Hij lijkt spiekend op de auteur Ei'nest Hemmin-gway (The old man and the sea). Heel anders is de baard van Roodenburg (D'66) een aangroeisel dat doet den ken aan wieren en algen: alzo aan de zee. Het staat hem goed, dat dient gezegd. Vooral als Roodenburg in uniform verschijnt (hij is Scheeles aanwinst professo raal van aanzien. Wij hopen, omwille van het image dat de provin ciale staten moeten hebben, dat het niet bij enkele progressieve vakantiebaar den zal blijven. Heel wat gezichten verdienen een correctie in de vorm van een groengordel. Hoe zou Jantje van de Voorde (PPR) er niet van opknap pen? En een Dusa-rduijn (KVP). Of een Landheer (VVD). Wij zijn benieuwd. Het oog wil ook wat. O Roodenbui-g - wier en algen Scheele - steekt af MIDDELBUR G Boven dit stukje middeleeuwen zweeft (op de foto onzicht baar) een moderne bouw- kraau en in de tassen van de twee meisjes op deze plaat zitten eveneens onzicht baar) milieubewuste en maatschappij-kritische schrif turen. En dan zijn er de wel degelijk zichtbare hekken, die ons doen beseffen, dat wij an no 1972 leven. De Kuiperspoort te Mid delburg begint alle tekenen van een zijn voltooiing na derende restauratie te verto nen. Achter de hekken zijn bouwvallige panden met zorg en grote vakbekwaamheid in staat van nieuw gebracht. Maar dan wel een staat van nieuw, zoals die in de 17e eeuw geweest moet zijn. Straks zullen hier o.a. het Zeeuws instituut voor kunst zinnige vorming en de Zeeuwse muzielcschool hun intrek nemen. Een mooiere omgeving is in geheel Mid delburg, ivellicht m geheel Zeeland, niet te vinden. loods), dan vallen de passe rende dames prompt stil. Jammer genoeg toomt hij nimmer in het diepe blauw van zijn beroep de statenzaal binnen. Was dat wel het ge val, dan zou de progressieve hoek in de statenzaal alleen al door zijn uiterlijk domine ren. Wanit wij spraken nu nog niet over de voorzitter van de Pw.'d.A-fractie W. Don. Zijn haargroei was reeds overtuigend dioor zijn jeug digheid, maar nu is er nog een snor bijgekomen, die geïnspireerd is op de neus- bor-stels waarmee men veelal Engelse land-edellieden afge beeld ziet. Het woekert en het groeit maar, in die i-ode hoek van de Statenzaal. En nog hebben wij alle politici die ons ge west rijk is, niet in hun post-vakantie uitmonstering gezien. Er kunnen nog ver rassingen zijn. Hoe het ook zij --- hét staat wel vast dat de linkse fracties krachtig gesteund door hun gedeputeerde in het baard- en snorwerk de show gaan stelen. Want wat kunnen de oonfessionelen in dit speciale opzicht bie den? Goed zij kunnen de jonge Scheele naai- voren schuiven, die een uiterst verzorgde ringbaard heeft laten staan, die door zijn diepzwarte uitvoering fraai afsteekt tegen het overwegende blond dat men in de CHU-fractie pleegt aan te treffen. Tegenover het geweld van Van Overbeekes baard, tegen het dichte struweel van een Boersma, het koene aangroei sel van Roodenbuiig en het sophisticated neusborsteltje van Don betekent het een voudig niets. Bovendien is Boersma - nu met baax-d Don - nu met snor Dusarduijn - niets, hoelang nog? eindredactie bas augustijn

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11