Raadhuisplein in Oostburg krijgt een nieuw gezicht BEJAARDEN IN IJZENDIJKE WEER OP REIS Veertig jaar duivensport in Hoofdplaat zeeuws H. A. Lyppens: een filatelist met Europese vermaardheid PLANTSOEN EN BOMEN VERDWIJNEN Naar Biesboseh VEEL LOF EN FELICITATIES VOOR VZV BELGEN WILLEN BLIJVEN VANGEN stad Breskens Drs. Beinema tijdelijk voorzitter van Welzijnsraad „De veldwachter geeft ons wel toestemming" Historie Zeldzaam Afgeknipt Woensdag 23 augusius 1972 >s (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Voor 1 november moet de reconstructie van het Oostburgsc Raadhuis plein zijn aanbesteed. Dit is een van de voorwaarden om het werk te kunnen uitvoeren in het kader van de dienst aanvullende civiele werken. Het karwei zal ongeveer 20 weken in beslag nemen en staat onder directie van rijkswaterstaat. Op deze tekening krijgt men een duidelijke kijk op de si tuatie op het Raadhuisplein na de reconstructie. Fietsers van af de Nieuwstraat worden om het kruispunt heengeleid en de Nieuwstraat heeft er een strook bij om te laten voorsorteren. Het gehele karwei zal onge veer 5 maanden in beslag ne men. De reconstructie van dit be langrijke knooppunt in de Oostburgse woonkern - de we gen uit Schoondijke, Sluis en Zuidzande komen daar bij elk aar - zal een einde moeten maken aan een verkeerssitua tie die door de politie als „on gelukkig" wordt omschre ven. Bij de reconstructie zal het huidige plantsoentje in het midden van het plein moeten verdwijnen, evenals een paar bomen en wat groen voor de winkels op het Raadhuisplein. Na het karwei zal de Nieuw straat er, ongeveer vanaf de oprit, een rijbaan bij hebben. Verkeer vanuit Sluis-Aarden- burg, dat richting Zuidzande wil, kan dan namelijk voorsor teren op de nieuwe strook, zodat het doorgaande verkeer niet gehinderd wordt. De Nieuwstraat en de Burcht straat blijven ten opzichte van de Zuidzandsestraat voor- raragswegen. Ook een gedeelte van het fietspad wordt omgelegd. Van af de Nieuwstraat kamend kan men als het ware om het kruispunt heen richting Zuid zande. De bocht in de Zuid zandsestraat richting Nieuw straat zal wat vloeiender wor den omdat een gedeelte van het trottoir bij de weg getrok ken wordt. Door het verbreden van de rijbaan in de Nieuwstraat en de kleine verlegging in de bocht zal vermoedelijk voor het eerste deel van de Nieuw straat, tot ongeveer de oprit, een parkeerverbod aan beide zijden worden ingesteld. Ofschoon de huidige situatie verre van ideaal is zijn er tot op heden betrekkelijk weinig ongevallen gebeurd. „Maar vooral vreemdelingen, die vanuit Schoondijke komen aanrijden en richting Sluis willen, weten soms met de situatie op het Raadhuisplein geen raad. Dikwijls zien wij ze om het plantsoentje heen rijden. Ze verkeren dan ken nelijk in de mening dat ht zoiets als een vluchtheuvel is", aldus de Oostburgste politie. Stoplichten zullen na de re constructie van het Raadhuis plein niet aangelegd worden, zo liet rijkswaterstaat ons we ten. „De voorrangssituatie zal vrij duidelijk zijn, het geheel is overzichtelijk en bovendien wordt op het wegdek een hel dere markering met witte verf aangebracht", zo werd ons ge zegd (Van onze correspondent) IJZENDIJKE De IJzen- dijkse bejaarden maken op 5 september weer een van hun jaarlijkse reisjes. Organisator J. van Poucke heeft nu een trip uitgestippeld met als hoofddoel de Brabantse Bies boseh. Het is voor de derde maal dit jaar dat reislustige bejaarden in IJzendijke een uitstapje kunnen maken. Een reis naar Luxemburg is al achter de rug en in juli werd de Belgische kust bezocht. Op 5 september is het overi gens vroeg dag. Om half acht wordt reeds vertrokken. Eerst zal het Veerse Meer bekeken worden en daarna het vlieg veld Midlden Zeeland. Maaltij den zijn in de opzet niet ver geten. In Zevenbergen krijgen de deelnemers een Brabantse koffiemaaltijd voorgeschoteld. In het bekende restaurant „De Blauwe Engel" in Zandhoven is eveneens voor een drankje en een hapje gezorgd". 's Avonds om 11 uur hoopt het gezelschap Weer in IJzen dijke terug te keren. De heer Van Poucke verwachtte zo'n kleine honderd deelnemers te kunnen inschrijven. Momen teel wiordt een circulaire in IJzendijke verspreid waarop deelnemers zich kunnen aan melden. De kosten voor deze reis bedragen f 23,- per per soon. Breskens Aan de ge meentelijke vismijn in Bres kens werd aangevoerd 5561 kg exportgarnalen 3.90-5.15: 1313 kg pellerijgarnalen 3.11-4.04; 80 kg. bot 25-27;- 127 kg. schar 80-1.08; 3848 kg schol 8-1.61; 6371 kg. tong 7,85-10,65; 64 kg. kabeljauw 1,20-1,55; 21 kg. wijting 1.04; 510 kg. tarbot 2.15-9,50; 82 kg. griet 1,82 4.72 17 kg. rog 84-2.42; 544 kg. poon 39-3.57; 2 kg. tong schar 2.40; 13 kg. kommeraal 1.51; 15 kg, paling 9.00; 47 kg, baars en herder 2.51-4.02. v- V h .Jl I (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Wethou der drs. M. Beinsma zal de eerste voorzitter worden van de nieuw gevormde Welzijns raad Middelburg, die vana vond in een bijeenkomst ten stadhuize zal worden geïnstal leerd. Drs. Beinsma heeft aan zijn benoeming zelf de restric tie „tijdelijk" verbonden waarbij hij denkt aan een pe riode van één jaar. Met deze restrictie is aange geven, welke koers de Wel zijnsraad hoopt te volgen; die van een uit de burgerij ge vormd orgaan, met weliswaar goede banden met het ge meentebestuur, maar toch in hoge mate autonoom. De vol gende voorzitter van de Wel zijnsraad zal waarschijnlijk een niet aan b. en w. gelieerde persoon zijn. Vice-voorzitter van de Wel zijnsraad wordt mr. A. Veen hoven. Mevrouw M. Sandjberg- Braat wordt secretaresse en als algemeen adjunct in het dagelijks bestuur van de Wel zijnsraad is mevrouw C. de Dreu-Koster uit Sint-Laurens gekozen. Penningmeester wordt waarschijnlijk L. Rie- mersma. (Van onze correspondent) HOOFDPLAAT Het 40- jarig jubileum van de dui vensportvereniging „V.Z.V." is het afgelopen weekend niet ongemerkt voorbijge gaan. Na een druk bezochte receptie in het clublokaal van café „De Vriendschap" werd zaterdagavond ook een speciale dienst in de rooms- katholieke kerk gehouden die door aanmerkelijk veel duivenliefhebbers werd bij gewoond. Hierna werd de viering van dit jubileum in de grote zaal van café „De Vriendschap" op feestelijke wijze voortgezet met muzikale omlijsting van een plaatselijk dansorkest. Tijdens de in de middagu ren gehouden receptie (we meldden het gisteren reeds) kreeg de voorzitter de heer A. Hameli j nek uit handn van burgemeester A. Schipper van Oostburg een koninklijke on derscheiding. Maar er was nog meer. Namens de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Postduivenhouders sprak de secretaris van het provinciaal sportcomité Zee land, de heer M. Willaert, die in deze functie geconfronteerd wordt met het vele werk wat aan wedvluchten verbonden is. Hij prees het bestuur van de Hoofdplaatse vereniging voor de accuratesse bij de admini stratieve beslommeringen. Hij noemde de vereniging een steunpilaar in het Zeeuwse spel, ook nog in deze tijd waarin het de duivensport niet gemakkelijk wordt gemaakt en een teruggang in het leden bestand te constateren is. Toch zaïg hij voor deze naar zijn mening ideale vrijetijdsbeste ding nog vele toekomstmoge lijkheden, nu op provinciaal niveau gezien deze sport meer wordt bedreven. Namens de afdeling Zeeland overhandigde hij de voorzitter een attentie. Ook kringvoorzitter, de heer A. Vasseur te Cadzand, sprak namens de kring West- Zeeuwsch-Vl aanderen - Wal- oheren woorden van dank voor de prettige samenwerking die men steeds van het bestuur van „VZV" ondervindt. Ook hij was niet met lege handen naar Hoofdplaat gekomen en bood de voorzitter een ge schenk aan. Namens de post duivenvereniging „De snel- vliegers" te Oostburg deed dat de heer A. van Hijfte die zei waardering te hebben voor mensen die 40 jaar geleden in de crisistijd de moed hadden een vereniging te stichten. Dat het zo'n vereniging nu goed gaat kon hij begrijpen omdat ze in het prille begin is gegroeid tegen .de hardheid van de tijd". Ook van geeste lijke zijde was belangstelling voor het 40-jarig jubileum. Domina Rosenmond haalde en kele bijbelse verhalen aan waarin de duif als symbool van de vrede een rol speelde en herinnerde aan het verhaal van de zondvloed waarin No- aoh met spanning uitkeek naar de terugkomst van een duif. Kapelaan .F A. Buysse die na haar sprak, vond het niet erg dat zoveel gras voor zijn ve ten was weggemaaid door zijn vrouwelijke collega. Ook hij behandelde in een geestige toespraak het vredes-symbool van de duif en hoopte dat spanningen daaromtrent „bui tenshuis" zouden blijven. „Ik heb daar al eens van gehoord, maar dan gelukkig niet in Hoofdplaat", zei hij. Ook hij toonde zich verheugd over de ze bloeiende vereniging in „een levendige gemeenschap die Hoofdplaat is". „Alleen wanneer ik merk dat de dui ven meer aandacht krijgen dan Onze Lieve Heer, laat ik mezelf horen", zo besloot hij. I Jet verbod van minister Leo Tindemans op de vogel vangst in België, heeft nogal wat beroering gebracht onder de groep. De klap is dés te harder aangekomen, omdat men niet verwacht heeft, dat dit voornemen werkelijk uit gevoerd zou worden. De prak tijk heeft het tegendeel be wezen. André Struy'laért, een fer vent vogeljager in Deklinge, verwacht overigens niet dat het allemaal zo'n Vaart' zal lopen. Hij neemt aan, zo blijkt uit zijn betoog, diat het plaatselijk gezag wel wat door de vingers zal zien. „Mussen en spreeuwen", zo vertelt hij, „zullen We wel mogeh blijven vangen. De gemeenteveldwachter geeft ons wel toestemming". Veel vogelvangers zijn woedend over dit verbod, te meer om dat de voorganger van minis ter Tindemans de lengte van de vangnetten al van twintig op zeven meter had gebracht. Dat betekende voor de vo gelvangers toen al een be hoorlijke winstderving. Het verbod op de vogelvangst is er uiteindelijk deels ook on der druk van de publieke opinie gekomen, maar daar voor hebben de woedende vogelvangers weinig begrip. Michel de Moor uit de Schoolstraat in De Klinge vindt het een absoluut ver keerde maatregel. „De vangst op spreeuwen en mussen had zeker moeten blijven, want over een jaar of tien zal het onvoorstelbaar zijn, hoeveel van die vogels er dan zullen zijn", zo meent hij. Volgens hem had de Bel gische overheid evengoed kunnen gebieden de mazen van de netten groter te ma ken, zodat kleinere vogels er door zouden kunnen. „In Ne derland worden jaarlijks op legale wijze duizenden goud plevieren gevangen met net ten en gedood", zo weet De Moor te melden. Op de vraag hoe hij aan deze wetenschap komt, vertelt hij, dat hij het weet uit eén artikel in het orgaan „Onze vogels" van de Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers. André Struy- laert verwacht wel, dat er veel mooie zangvogels naar het westen zullen komen, nu ze in Oost-België niet meer gevangen mogen worden. In de Polenlaan in De Klin ge woont de 75-jarige Flo- rent Stevens. Ondanks zijn hoge leeftijd, kan hij tot een van de meest fahatieke vo gelvangers gerekend worden. Het verbod valt hein duide lijk zwaar. „Voor de op brengst", vertelt Florent Ste vens, daarbij een mogelijk argument tegen het verbod zelf wegwuivend, „hoeven we het niet te doen. De op brengst is klein en we staan elk jaar voor kosten. Er moet steeds wel iets nieuwe aan geschaft worden". Florent vertelt, dat hij het voor de sport doet. „Zoals een ander een hobby heeft", voegt hij er aan toe. „Het is jammer dat ze dit pleziertje niet aan de mens gunnen, terwijl je wel mag jagen op fazanten en zo". Wie denkt dat het verzamelen van postzegels ongeveer hetzelfde is als het sparen van sigaren- handjes, lucifermerken en dergelijke zou eens een bezoek moeten brengen aan de heer H. A. Lyppens in de Axelsestraat 21 te Terneuzen. De heer Lyp pens is nu bijna 75 jaar en als men hem vraagt wanneer hij met het verzamelen van postzegels is begonnen, dan begint hij te lachen en zegt: „Toen ik zes jaar was. Ik ben er nu bijna 75". In de achter hem liggen de ruim 68 jaar heeft hij een verzameling postze gels aangelegd, die niet alleen indrukwekkend is j wat de' "omvang betreft, maar eigenlijk nog veel meer omdat die bijzonder zeldzame series telt. Ver zamelaars, die de heer Lyppens kennen spreken uiteraard met bijzonder veel eerbied over hem en zij zullen er direct bij ver tellen dat hij bijna een be roemdheid is onder, de Europese collega's. Meer dere malen werd hij dan ook uitgenodigd deel te ne men aan tentoonstellingen met internationale ver maardheid. Een verzamelaar, die zelf al veertig jaar postzegels verzamelt, zei: „Als ik het, Om eens een vergelijking te maken, het op postzegelge- bied tot de eimdklas van de mavo heb gebracht, dan kun je aannemen dat mijnheer Lyppens de universiteit doorlopen heeft". De heer Lyppens vertelt graag het een en anider over de achtergrond van de filate lie en in een gebouw, waar hij zijn schatten bewaart, zitten wij aan tafel en er komen vooreerst nog geen postzegels op tafel. „Ik ga u eerst wat over de geschiede nis vertellen", zegt hij Uit voerig legt hij dan uit dat a^n het gebruik van de post zegel een heel interessante geschiedenis vooraf, is ge gaan. „Je moet weten", zo zegt hij, „dat zo'n 125 jaar gele den, om precies te zijn in 1849 de eerste postzegels in Engeland werden .gebruikt, spoedig gevolgd door Frank rijk en België. In die tijd werden er natuurlijk lanig niet zoveel brieven geschre ven als tegenwoordig. Mees tal ging dat, om maar eens in eigen streek te blijven, op de volgende manier. De notaris schreef een brief naar een boer over pacht of iets der gelijks. Het was toen niet mogelijk, zoals nu, om die brief te posten. Nee, die werd bij een bekend kaste lein gebracht, laten we zeg gen in Hulst of in Axel, en als die boer dan naar de markt kwam, op maandag of zaterdag, dan ging hij dat café binnen om wat te drin ken en te vragen of er post voor hem was. Op die ma nier kreeg hij zijn brief. Daaruit kan men al gemak kelijk concluderen' dat het tempo waarin de mensen leefden, heel wat lager lag dan tegenwoordig". Later, toen er wel porto moest worden betaald, maar er nog geen postzegels wa ren, werden bij de posterijen alleen maar portokosten ken de van 5, 10 en 15 cent, heeft men lang alleen maar met die waarden gewerkt. Eerst later zijn er ook nog andere waarden bij geko- H. A. Lyppens. de kosten op de enveloppe geschreven. Niet de afzender, maar de ontvanger van de brief, betaalde de porto. En de Hollandse mentaliteit (de heer Lyppens is van origine Belg) verklaart waarom de postzegel eerst op 1 januari 1852 in Nederland in gebruik werd genomen. De toenmali ge minister van de posterijen wilde er n.l. niet aan. Hij dacht dat men het in Neder land als een belediging zou beschouwen, als de afzender de porto voortaan zou moe ten betalen. Zijn excellentie redeneerde dat de ontvanger, die tot dan toe de porto be taalde zou zeggen: „Denken ze misschien dat ik die vijf cent niet kan betalen". Omdat men aanvankelijk De heer Lyppens beant woordt de vraag hoe het komt dat de zegels uit die tijd nu zo zeldzaam zijn. „Natuurlijk werden er niiet zoveel brieven geschreven, bijv. al omdat er in die jaren heel veel mensen waren, die lezen noch schrijven konden. Er zijn vanzelfsprekend heel wat brieven (en postzegels) verloren gegaan, om de een voudige reden dat zij in de vuilnisbak terecht kwamen. En dan, de kloosters en scho len. Die hebben er heel wat verzameld". Hij vertelt daarover een markante bijzonderheid. In Gent is nog een klooster, de Chartreuse, waar men een bezoek kan brengen aan de „postzegelkamer". Op een van de muren ziet men een enorm schilderij, voorstellen- den een brand in het Gra venkasteel. Het schilderij werd niet gemaakt met verf, maar met postzegels. Dat zijn er duizenden. Dat is nog maar één voorbeeld. Zo zijn er naituurlijk nog veel meer. Er is ook nog een periode geweest, dat op kopjes, scho teltjes borden en schalen, postzegels ter versiering werden geplakt. Men kon ze zo in de winkel kopen. Later gebruikte men ter afwis seling sigarenbandjes. Het interessante van die beginperiode vindt de heer Lyppens dat er nooit twee zegels precies hetzelfde wa ren. Dat kon ook niet als men weet dat ze destijds eerst gegraveerd werden. Een mens is een mens en hij kan nooit honderd keer exact hetzelfde doen. Een klein verschil in bijv. het haar van de af te beelden persoon, was er altijd wel en het si begrijpelijk dat de echte fi latelist, daar naar speurt. Omdat de postzegels eerst gegraveerd werden, -is het ook begrijpelijk, zo maakt de heer Lyppens duidelijk, dat zij niet getand waren. „De reden hiervan is dat zij op vellen (van honderd stuks) werden gedrukt en daarvan werden afgeknipt. Daarom is de rana bij sommige heel zorgvuldig gelijk geknipt, bij andere is de witte rand scheef. Het lag er maar aan of de postmeester, die de ze gels verkocht, veel of weinig tijd had", aldus de heer Lyp pens. Een bijzonderheid, die de heer Lyppens vertelt, is dat het monopolie aanvankelijk m handen was van de fami le Thur en Taxis. In Neder land is dit monopolie overge gaan aan de staat, toen de Fransen ons land bezetten Verscheidene landen hebben hetzelfde gedaan, maar tens- h<:eft het geslacht Thur en Taxis er weinig geld aan overgehouden. Eerst later heeft het verza melen van postzegels een grote vlucht genomen en nu zijn er duizenden mensen die postzegels verzamelen. Er zijn er, zoals de heer Lyp- oens, die zeldzame collecties verzameld hebben. Bij de heer Lyppens thuis: een kast vol kostbare albums. eindredactie bas augustijn

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7