Beurscomplex schaadt niet IN BEROEP TEGEN VUILNISBELT Oude wapens sieren „familiezaal" EIS VAN U/2 JAAR TEGEN TERNEUZENAAR De Stem/De Vrije Zeeuw I MEERDERHEID WINKELIERS IN SAS VAN GENT NA GRONDIG ONDERZOEK: I ZVTM trekt aandacht in Ter neuzen Commissie positief over beurzen Wegens transport van grote partij hasj KASTELEIN ONTKENT G. Provoost gehuldigd 51 streel* i| Ossen isse Koewacht Terneuzen Sluiskil St.-Jansteen Woensdag 23 augustus 1972 (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Tijdens een een dezer dagen gehouden vergadering van de winkeliersvereniging Sas '70 te Sas van Gent heeft de overgrote meerderheid van de leden zich uitgesproken voor de stichting van een beurscomplex in de gehouwen van de voormalige textielfabriek Tex-Schelde in Sas van Gent. Zoals gemeld heeft de holdingmaatschappij de Vlaanderen b.v. bij b. en w. van Sas van Gent een verzoek ingediend de gebouwen van Tex-Schelde te mogen inrichten voor beurzen, tentoonstellingen en andere handelsmanifestaties met of zonder gelegenheid tot amusement. Aanvankelijk bestond bij de Sasse middenstanders enig wantrouwen over de plannen van de holdingmaatschappij, omdat de vrees bestond dat de personen achter de schermen van de holdingmaatschappij dezelfde zouden zijn als die van de stichting koopcentrum Zeeuwsch-Vlaanderen, die vo rig jaar pogingen deed in het Tex-Schelde-complex een per manent koopcentrum te stich ten. Sas'70 vreesde dat dit nieuwe koopcentrum de mid denstandszaken in de binnen stad van Sas van Gent zou leegzuigen. Na een toelichting van de pilannen van de holdingmaat schappij door onder meer no taris Everaert uit Terneuzen, kwam de voorzitter van Sas '70, de heer W. Remery, tot de conclusie dat er voor Sas '70 weinig aanleiding bestaat zich te verzetten tegen de plannen van de holdingmaatschappij de Vlaanderen, een besloten ven nootschap waarvan zowel Ne derlanders als Belgen deelne men. „Integendeel, wij vinden hel een fijn plan. Als we er in slagen van Sas van Gent een beursstad te maken, moeten we daar trots op zijn", zegt de heer Remery. De enige zeker heid die de commissie van ad vies voor het midden- en kleinbedrijf zal moeten heb ben is, volgens de heer Reme ry. dat er met de holdingmaat schappij ean waterdichte over eenkomst wordt gesloten over het gebruik van de Tex-Schel- de-gebouwen. ,,De tekst van (ADVERTENTIE) GROTE MARKT 25 BREDA (Van een onzer verslaggevers) TERNEÜZEN Teneinde meer bekendheid te geven aan de mogelijkheden van het ver voer per ZVTM-bus In de ge meente Terneuzen heeft deze maatschappij een speciale dienstregeling uitgegeven, die in Terneuzen huis-aan-huis zal worden bezorgd. De ZVTM hoopt hiermee het openbaar vervoer te bevorde ren. Uit de dienstregeling, die betrekking heeft op de lijn Axel-busstation - Sluiskil-Oost - Zaamslag-markt - Terneuzen Driewegen, Terneuzen Westsluis - Hoek en Sluiskil- West, blijkt onder meer dat men tot zeer laat in de avond van het stadsvervoer in Ter neuzen gebruik kan maken. Verder wordt aangegeven dat men door het gebruik van 10-riitten-kaarten zich betrek kelijk voordelig kan verplaat sen. Hengelen De zeehengel- vereniging „De Vogel" zal op zaterdag 26 augustus aan het zeedorp te Ossenisse in de Westerschelde haar vijfde clubwedstrijd houden. Er wordt gevist van 14.30 tot 17.30 uur- Inschrijving en prijs uitreiking geschiedt in café Modern te Kloosterzande. deze overeenkomst zal door een specialist in middenstands aangelegenheden moeten wor den opgemaakt". Voor de holdingmaatschappij de Vlaanderen kwam het uit stel van het advies dat de oommissie voor het midden- en kleinbedrijf in Sas van Gent aan b. en w. zal geven niet helemaal als een verras sing. „Het zou te mooi zijn geweest wanneer de commis sie direct gunstig had geadvi seerd op ons verzoek", zei een woordvoerder van de holding maatschappij ons. Overigens vindt men bij de holdingmaatschappij dat het verzoek van de maatschappij meer dan voldoende is toege licht in de brief van de heer W. Jurriëns aan b. en w. Het bestuur van de holdingmaat schappij wacht nu nadere stappen van de zijde van de gemeente Sas van Gent af. „Het is ons bekend dat de grote meerderheid van de Sas se middenstanders niet tegen onze plannen met de Tex- Schelde-gebouwen gekant is. Wij hebben een redelijk ver trouwen in de goede afloop. Mochten b. en w. onverhoopt ons verzoek afwijzen dan kun nen we nog altijd een beroep doen op de gemeenteraad. Maar nogmaals, we denken niet dat het zo ver zal ko men", aldus de holdingmaat schappij de Vlaanderen. (Van een onzer verslaggevers) PHILIPPINE De Kroon zal beslissen of de vuilstort plaats in de kanaalpolder bij Philippine uitgebreid mag worden of niet. Dertien omwo nenden van deze vuilnisbelt zijn bij de Kroon in beroep gegaan tegen het afgeven van een hinderwetvergunning door de gemeente Sas van Gent aan de firma Tollenaar, de exploi tant van de stortplaats. De klagers hebben in het verleden meermalen bij de ge meente Sas van Gent bezwaar gemaakt tegen de wijze waar op met het afval op de stort plaats wordt omgesprongen. Er brak eens brand uit waar van de omwonenden veel last hebben gehad. Ook zouden zij overlast hebben van overwaai end vuil en de stank die de stortplaats verspreidt. Verder maken zij zich onge rust over de verontreiniging van het grondwater, waardoor gevaar zou ontstaan voor mens, dier en plant. Van de zijde van de gemeente Sas van Gent wordt meegedeeld dat strenge controlevoorschriften gelden voor de instandhouding van de vuilstortplaats. Verscheidene instanties heb ben, zo zei men op de ge meentesecretarie, de klachten van de omwonenden onder zocht, maar daarbij is niet ge bleken dat de firma Tollenaar de geldende voorschriften met betrekking tot de stortplaats overtreedt. De indruk bestaat jyist dat de firma Tollenaar na de klachten in het verleden scherper toeziet op de nale ving van de hinderwetvoor schriften. Schieting Aan de schie ting in café Jac de Vlieger in Koewacht-Zand hebben 55 schutters meegedaan. De hoge vogel werd geschoten door R. Baert. Beide zijvogels waren voor A. de Block en R. Gac- laert. H. Goossens en G. Buis namen de meeste vogels voor hun rekening, ieder vijf stuks. Alle prijswinnaars zijn af komstig uit Koewacht. Aan de schieting in café Safari bij J. de Vlieger hebben 50 schutters deelgenomen. De uitslag: hoge vogei: V. Aarts, Hellestraat. Eerste en tweede zij vogel '.verden geschoten door A. Martinet uit Koewacht. Da meeste kleine vogels vielen in handen van de drie Charels uit de maatschappij „Thuis Weg" uit Koewacht. Ieder had vier stuks. Aan een schieting in café Van Damme in Stekene, Koe wacht, werd door 127 schut ters deelgenomen. De hoogvo gel werd geschoten door A. d'HoUander uit Stekene, de eerste zijvogei door G. Baert uit Terneuzen en de tweede door G. de Cock uit Koewacht, De meeste vogels waren voor G. Baert uit Terneuzen, zes stuks. Rijdend bijbelhuis. Het rijdend bijbelhuis van het Ne derlands Bijbelgenootschap rijdt van 28 augustus tot 2 sep lernber in Terneuzen rond. Te koop wordt dan aangeboden lectuur van het Bijbelgenoot schap. Hiermee wordt begon nen in de Bachlaan en om geving. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De trouw zaal in het Terneuzense stad huis is sinds gisteren versierd met afbeeldingen van de wa pens van de vroegere gemeen ten Terneuzen, Hoek, Zaam- slag en Biervliet, die na de herindeling de nieuwe ge meente Terneuzen vormden. In -• aanwezigheid van het voltallig college van burge meester en wethouders en van vertegenwoordigers van de. buitenikernen werden de wa pens met enig plechtig vertoon aan een van de wanden van de trouwzaal opgehangen. Burgemeester Aschoff (foto) maakte in een toespraakje de maker van de afbeeldingen, de heer J. Brouwer, die werk zaam is op de landmeetkundi ge afdeling van, openbare wer- xen, zijn compliment voor de fraaie uitvoering van de wa pens. De heer Aschoff merkte op dat de trouwzaal wel als de familiezaai van de gemeente kan worden beschouwd en daarom een passende plaats is voor de oude gemeentewapens. De burgemeester sprak de wens uit dat de wapens de eenheid van de verschillende kernen van de gemeente zul len bevorderen. Nadat burge meester Aschoff het wapen van de vroegere gemeente Terneuzen had opgehangen, volgden de heer JA. Strij- dork. voorzitter van de ge meenschap Sluiskil, als plaats vervanger van de heer De Ruijsscher, de voorzitter van het contactorgaan Biervliet, dit voorbeeld met het oude ge meentewapen van Biervliet. De heer F.K. 1-Iaak met dat van Hoek en de heer P. de Leeuw met het wapen van Zaamslag. De atste stelde met genoegen vast dat in he oude wapen van Zaamslag de vier weefspoelen voorkomen Bij het samenstellen van het nieuwe wapen van de gemeen te Terneuzen was gebleken dat de weefspoel plotseling veranderd was in een zwa luw. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De com missie van advies en bijstnad ter behartiging van de belan gen van de consumenten in de gemeente Sas van Gent heeft geen bezwaar tegen het hou- ren van beurzen, tentoonstel lingen en andere handelsmani festaties in de gebouwen van de vrogere Tex-Sclieldefa- briek aan de Westdam In Sas van Gent. De holdingmaat schappij de Vlaanderen had hiertoe bij b. en w. een ver zoek ingediend. In de vergadering van de 'consumenten-adviescommissie gehouden in het gemeentehuis van Sas van Gent, lieten de leden zich door de voorzitter, wethouder W. Garskamp, uit voerig informeren over de plannen van de holding-maat schappij. Daarbij kwam ook de afwijzing van de stiehting van een koopcentrum in de Tex- Schelaegebouwen ter sprake. De meerderheid van de com missie was van mening dai het gebruik van het Tex-Schelde- complex als bedoeld door de holdingmaatschappij aantrek kelijke kanten heeft voor zo wel de consument als de mid denstand en het kooptoerisme naar Sas van Gent kan bevor deren. Verbetering De St. Anto- niusschool in Sluiskil heeft een nieuw betegeld speelter rein gekregen. Dit betekent een grote verbetering ten op zichte van de vroegere toe stand toen de schooljeugd zich vaak in de modder moest zien te vermaken. (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Deze verdachte is dan wel niet de grote man, maar Hij is een belangrijke schakel, een be reidwillige dienstverlener in een groot complot". Dit zei de Amsterdamse officier van justitie, mr. H. E. van Renesse, over de 39-jarige administrateur Nicolaas J. M. V. uit Voorburg, tegen wie hjj terzake van bezit van 50 kilogram hasjiesj één jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest eiste. Dezelfde straf vorderde hij tegen de 54-jarige caféhouder Marinus P. F. uit Terneuzen, die hardnekkig ontkende iets met de hasj-zaak te maken te hebben. Hij had alleen, naar hij ter zitting toegaf, twee koffers van zeelieden die ach teraf hasj bleken te bevatten, met zijn auto vervoerd van V's woning in Voorburg naar Amsterdam en weer terug. De administrateur die, zoals de officier zei. strafrechtelijk „een verre van vlekkeloos verleden heeft", had op ver zoek van opdrachtgevers in december vorig jaar een vlucht naar Beiroet gemaakt met een spörtvliegtuig om te zien of er hasj te koop was. Nicolaas V, die een vliegbre vet heeft, zei dat de mensen die hem betaalden dachten dat in Beiroet daartoe mogelijkhe den waren. „Het is onmogelijk om met een spörtvliegtuig hasj te smokkelen", zei verdachte. Het was ook nooit zijn bedoe ling geweest om dit te doen. Later zei zijn raadsman dat zijn cliënt een hartstochtelijk vlieger is en vroeger in Frankrijk zelf een toestel heeft gehad. Hij was vorig jaar werkloos. „Ik zag kans op kosten van iemand anders te vliegen", zei de administra teur. In februari en mei van dit jaar had hij vluchten naar Marokko gemaakt om te zien of daar hasj te koop was. De kosten van die vluchten waren hem niet vergoed door zijn opdrachtgevers. Hij was naar F. in Terneuzen gegaan om zijn vliegkosten terug te krij gen, maar hij kreeg niets. V. zei niet de indruk te hebben dat de caféhouder de hoofdfi guur is in deze zaak. Dat is degeen die hem de eerste reis had laten'maken. De administrateur had, zo gaf hij ter zitting toe, vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen de hasj opgehaald en naar Rijswijk in het leegstaande huis van zijn ouders gebracht. De hasj had hij in bewaring gehouden als onderpand voor de betaling van zijn reiskosten van de vliegtochten. De caféhouder vertelde dat hij in juni twee mannen, zeelieden die moesten aanmonsteren, in zijn café wa ren gekomen met het verzoek of hij hen via Voorburg, waar koffers moesten worden opge haald, naar Amsterdam wilde brengen. Hij zou 4 a 500 gul den voor de rit krijgen. Nabij het havengehouw in Amster dam werd de auto, naar ver dachte meende. overvallen door „gangsters". Het waren, echter rechercheurs. De poging van de politiemannen om de caféhouder te arresteren mis lukte. Wel brak het autosleu teltje in het dashboard af en werd een stuk van verdachtes jasje gerukt, maar de Terneu zenaar slaagde erin met zijn auto te ontkomen. Met twee koffers met hasj reed F. terug naar Voorburg, waar hij de koffers opborg in de garage van V. en die nacht bij hem bleef logeren. De volgende dag werden beide mannen door de politie gepakt. Omdat de café houder met een aantal, vol gens de officier oncontroleer bare verklaringen over het geen er gebeurd was kwam, adviseerde hij de rechtbank de zaak terug te verwijzen naar de instructie. Ook de raadsman was hier voor. Zijn verzoek tot onmiddellijke in vrijheidstelling van zijn cliënt wees de rechtbank af. Uit spraak 30 augustus. AXEL Szydlowskiplein, Expo '72 middenstandstentoonsteliing met amusementshal. Gehele dag geopend (t.m. 26 aug.). BERGEN OP ZOOM Roxy, 20 uur: Blue Movie 18 j. St. Geertruidkerk, Grote Markt, 20-21 uur: Beiaardcon cert door Chris v. d. Boom. Hal Stadhuis, tentoonstelling van de maand van Paul Blom (t.m. 31 aug.). Open van 9- 12.30 uur en van 13.30-17.30 uur. CLINGE Fr. Frankaert-De Buus, 15 uur: Schieting. DRIEWEGEN Expo, moderne kunst o.a. glasschilderijen, kandelaars enz. (handwerk). Open van 10-22 uur. op dinsdagmorgen gesloten (t.m. 31 aug). GOES Museum voor Z.- en N.-Be- veland, Singelstraat, expositie „Kaart en landschap van de Bevelanden". Ma. t.m. vrijd. van 10-12 uur en van 13.30- 17.00 uur (t.m. 31 aug.). MIDDELBURG City, 20 uur: Wat zien ik? 18 j. Benthem en Jutting, Lange Delft 64, expositie oude gravu res en aquarellen. Ma. t.m. zat. van 8.30-17.30 uur (t.m. 31 aug.). Vleeshal, Markt, exposi tie „De restauratie van de bin nenstad van Middelburg". Open van 10-17 uur (t.m. 31 aug.). Rijksarchief, St. Pieter straat 38, zomerexpositie „1001 Jaar Walcheren". Open van 9.30-12.30 uur en van 13.30- 17.30 uur (t.m. 26 aug.). Mo lentvater, Miniatuur Walche ren. Van 9-21 uur (t.m. 31 tug.). Abdij, klank- en licht spel. Wo., do. en vrijdag om 20.30 en 21 uur. (t.m. 1 sept.). OOSTBURG Ledel Theater, 20 uur: Blue Movie 18 j. ROTTERDAM Dijkzigt Openluchttheater, 14 uur: „Hans en Grietje" door het Limburgs toneel Groote Schouwburg, 20.15 uur: „Das Dreimaderlhaus" door de Hoofdstad Operette. Schouw burg, 20.15 uur: Wim Sonne- veld met Corrie van Gorp en Willem Nijholt. SLUIS Raadskelder, onder stadhuis, expositie schilderijen M. De: bailie. Dag. van 10-12 uur en van 14-18 uur (t.m. 31 aug.). VEERE Polterij „De Spreeuwenpot", Oomstraat 1, Boets-In en Draai-In voor boetseerders en pottenbakkers (t.m. 31 aug.). „Dc Schapekop", Markt 23, demonstraties spinnen en we ven (t.m. 31 aug.). VLISSINGEN Stedelijk Museum, Bellamy- park. Expositie „Het Schepen portret sinds 1572". Van 10-12 en van 14-17 uur (t.m. 31 aug.). IJZENDIJKE Cultureel Centrum, expositie „West-Zeeuwsch-Vlaanderen presenteert". Van 10-12 en van 14-16 uur. Zaterdag en zondag van 14-16 uur (t.m. 17 sept.). ANTWERPEN Stedelijke feestzaal Meir, expositie 650 voorwerpen van alle niet-Europese wereldde len. Werkdagen van 10-17 uur. Zat-, zon- en feestdagen van 12-19 uur (t.m. 24 sept.). Het Sterkshof, Hooftvunderlei 160, Deurne, lithografie 1800-1950. Kunst en techniek (t.m. 16 sept.). Middelheimpark, expo sitie recente werken van de Italiaanse beeldhouwer Ni eo Cassarai (t.m. 4 okt.). Open van 10 tot zonsondergang. BRUGGE Sladshallen, 15 uur: Poppen theater voor kinderen. Bec.ihouwcrsslraat 19, om 20.30 uur: Poppentheater Tijl Uilenspiegel met „Faust". Groeningenmuseum, exposi tie schatten van Brugge, aan winsten van 1966-1972 (t.m. 30 sept.). Huidevettershuis, ten toonstelling scheppend am bacht in West-Vlaanderen (t.m. 11 sept.). Dag. van 10- 12 uur en van 15-18 uur. Stadshallen, actuele kunst beurs (t.m. 14 sept.). Engels klooster, expositie „J. van Ruusbroec, Thomas More, G. Gezelle: zes eeuwen Vlaams-Engelse. geestelijke stromingen". Open van 14-18 u. (t.m. 18 sept.). GENT St.-Pietersabdij, forum van de kunstambachten nationale beurs (t.m. 11 sept.). Dag. van 14-18 uur. Zondag van 10-30- 12.30 en van 14-18 uur. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Gisteren herdacht de heer G. A. Pro voost, te Papendrecht, direc teur van de N.V. Dc Hoop en procuratiehouder van de N.V. Transportmaatschappij Ter neuzen, de dag waarop hij 40 jaar geleden bij dit concern In dienst trad. Voor dit feestelijk gebeuren werd hij in de kantine var» deze bedrijven gehuldigd, bij welke huldiging zijn echtgeno te, kinderen, ouders, de com missarissen, raad van bestuur, directie en vele andere geno digden aanwezig waren. De jubilaris werd toegespro ken door de voorzitter van de raad van bestuur van de N.V. De Hoop, de heer J. G. van der Peijl. Namens de vereni ging van handelaren in bouw materialen in Nederland over handigde hij de bij dit jubi leum behorende gedenkpen ning en oorkonde. Daarna werd nog het woord gevoerd door de heer L. Huyssen, pre sident-commissaris van de N.V. De Hoop. Ook hij liet zijn woorden van een ge schenk vergezeld gaan. Na mens het personeel sprak de heer L. de Jong. Daarna werd in hotel Rotterdam een lunch gegeven, waarvan de heer J. G. van der Peijl tafelpresident was. Hier werd de jubilaris nog toegesproken door de he ren ir. H. Hamelynck presi dent-commissaris van de N.V. Transportmaatschappij Ter neuzen en de heren M. Soe- tendal, J. C. Aschoff en W. J. van Doorn, respectievelijk burgemeesters van Papen drecht, Terneuzen en Kamerik en Zegveld en verder de heer M. Fraanje, directeur van de N.V. De Hoop. Amusement Op de eerste bestuursvergadering van de amusementsclub is het volgen de programma vastgesteld. Op 16 september een dansavond met „The Williams". Op 28 oktober en 2 december ver zorgt Frans Bonne met zijn orkest de muzikale omlijsting voor dansavonden. De dansavonden duren van half negen tot half twee. Op het eerste bal zullen enkele dansdemonstraties worden ge geven door een Belgisch paar, dat bij voldoende deelname een danscursus wil geven. De ze cursus staat wel los van de amusementsclub. Verder heeft deze vereniging voor de jeugd nog een top-pop-avond op het programma staan. Editie Zeeland RAYONKANTOREN: TERNEUZEN: Nieuwstraat 9. tel. 01150 - 7920 (4 lijnen); HULST' Steenstraat 14, tel 01140 - 3751 (3 lijnen); GOES: Klokstraat 1. tel. 01100-8030 (3 lijnen). KANTOORUREN: maandag t/rn vrijdag 8.15- 12.30 en 13.30 - 17.00 uur BUITEN KANTOORUREN. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Breda: maandag t/m vrijdag 19.00 - 21.00 uur, tel. 01600 -22341- zaterdag 9.00- 12.00 uur. tel. 01600 -49900; zondag 20.00 -22 00 uur, tel. 01600 - 22341. BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen: tel. 01140 -3751 of 01158 - 1940; Midden- Zeeland: 01100 - 4944. HUIS AANSLUITINGEN REDACTIE: chef Zeeuwse redactie: S. C. Augustijn, kantoor Nieuwstr. 9 Terneuzen, tel. 01150 - 7920 privé tel. 01150 -5745; algemeen re dacteur Zeeland: F. Koopman, kantoor Kromme Weele 4 Mid delburg. tel. 01180 7764 privé tel. 01180- 7438: redacteur' Mid- loor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. 01150-7920, privé tel 01150- 4866: redacteur O.Z.-Vlaanderen: A. Verlind, kantoor Stee'nstr. 14, Hulst, tel. 01140 -3751. privé tel. 01140-3103; redacteur W.Z. Vlaanderen: B. van der Helm kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen tel. 01150 -7920, privé tel. 01150- 4865; sportredactie Zeeland: R. van Deursen, lel. 01155 1367. ABONNEMENTEN - EXPLOITATIE Inspecteur Zeeland; P. Konings, tel. 01158 - 1940. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: C. Menu tel. 01100 - 4316.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5