MENING VAN LANDBOUW EN WATERSCHAPPEN IN ZEELAND POLITIE HOUDT OPLICHTER AAN „Ooster- schelde moet dicht Brand in Hoek Zeeuwse bedrijven verontrust over gaspnjzen BRIEVEN AAN MINISTER stad streek 9^ Koel STRANDWEER Ir. Sprenger verlaat Zeeland FABEL RAPPORT SLAP D1ENS1 BRAND IN GRAANSCHUUR Brueiis exposeert in Uilenspiegel Woensdag 23 augustus 1972 Auto en caravan van het tweetal voor 't politiebureau. (Van een onzer verslaggevers) BIERVLIET/HULST. Dank zij de oplettendheid van een Biervlietse winkelier heeft de groep Hulst van de rijkspolitie een man en een vrouw aange houden, die bij deze winkelier door oplichting twee tafelkle den hadden losgekregen, na eerst op verschillende andere plaatsen hun neus te hebben gestoten. Het waren de 32-jari- ge man C. B. afkomstig uit Valkenswaard en de evenoude in Weert geboren mevrouw E. S. 's Morgens was de vrouw de winkel van M. L. in Biervliet binnengestapt en had op zicht enige tafelkleden meegekregen. „Ik kom hier in de buurt wo nen en wil even kijken welk kleed het beste past," vertelde zij. Als onderpand liet zij een handtasje achter. Omdat het ging regenen liep de winkelier haar achterna om te vragen of hij de kleden even moest inpakken. De vrouw was spoorloos. Het handtasje werd opengemaakt en er bleek een opgevouwen krant in te zitten. De winkelier kon de rijkspoli tie het signalement doorgeven van de auto, waarin de vrouw verdwenen was. Een politiepatrouille in Hulst signaleerde de auto in de loop van de dag bij 't Hooghuys in Hulst, waar' het paar met een caravan bivakkeerde. Bij con frontatie herkende de Bier vlietse winkelier zijn cliënte van die ochtend. Hij diende een aanklacht wegens oplichting in. Arrestanten en caravan wer den opgebracht naar het poli tiebureau in Terneuzen. Uit het onderzoek is gebleken dat het paar afgelopen zaterdag in Zeeuwsch-Vlaanderen neer streek. Een poging tot oplich ting bij de IJzendijkse winke lier Van L. mislukte, doordat de vrouw als adres een straat opgaf, die niet in IJzendijke voorkomt. Zij had reeds een theeservies en verschillende boortollen tot een totaal waarde van 600,uitge zocht. Toen de argwanende winkelier even wilde nagaan waar de straat dan wel lag kreeg de vrouw plotseling haast en verdween. Het paar dook op in Bier vliet waar de vrouw aanvan kelijk bij de firma G. V. haar neus stootte. In deze elektrici teitszaak wilde zij wel een stof zuiger op zicht meenemen. De verkoopster vroeg haar 's mid dags terug te komen. Inmiddels is komen vast te staan dat winkeliers in het Belgische Zelzate dankzij de verdichtsels van de vrouw en kele draagbare radio's hebben afgestaan. Deze werden in Sas van Gent van de hand gedaan. De vrouw heeft een volledige bekentenis afgelegd. De man zegt van de activiteiten van zijn reisgenote niets te weten. Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18 u. Zonnige perioden, hier en daar een bui en aanhoudend koel. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Nederland voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min. temp. van ongeveer nor maal tot 3 graden onder nor maal. Max. temp. 1 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pet. Kans op een geheel droog etmaal 70 pet. Voor vrijdag: Aantal uren zon 1 tot 8. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max. temp. 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur, 90 pet. Kans op een geheel droog et maal, 60 pet. Het sterke hoge drukcen- trum van 775 mm boven Ier land verandert weinig van plaats. Daardoor handhaaft zich de te koele noordelijke stroming met wolken-vellen. Wandaag wel droog maar wei nig zon en een temperatuur van 17 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: gelei delijk wat meer zonnige perio den maar door de noordelijke wind zeer koel strandweer. (Vervolg van pagina 1). De kleine woning van het jonge gezin brandde in korte tijd totaal uit. „Het moet de oliehaard zijn geweest", zegt mevrouw Janssens. „Mijn man had voordat hij boodschappen ging doen de haard aangesto ken omdat ik en onze kleine verkouden waren. Mijn man was nog geen vijf minuten weg toen ik die ontploffing hoorde". De brandweer was spoedig ter plaatse maar kon tegen de vlammen die het huisje in lichterlaaie zetten weinig uit richten. Wel slaagden de brandweerlieden erin de wo ningen ernaast van het vuur te vrijwaren. Het gezin Janssens kocht de woning op nummer 10 in de Willemstraat ongeveer drie jaar geleden. De heer W. Jans sens (32) zegt, terwijl hij wat Konstanz 365 - 1, Rheinfel- den 258 - 13, Straatsburg 274 - 6, Plittersdorf 421 - 8, Maxau 477 - 12, Plochingen 132 - 4, Manr.heim 299 plus 7, Stein- bach 145 - 10, Mainz 300 plus 6, Bingen 186 plus 2, Kaub 217 plus 3, Trier 276 - 12, Koblenz 232 plus 2, Keulen 204 - 9, Ruhrort 380 - 12, Lobith 1002 - 7 .Pannerdense Kop 970 - 5, Nijmegen 799 - 4, Eefde IJssel 412 - 6. IJsselkop 870 - 4, Deventer 294 plus 4, Monsin 5476 - 8, Borgharen 3955 onv., Belfeld 1126 - 2, Grave ben. de Sluis 504 - 2. Morgen, donderdag 24 aug. Bergen op Zoom 3.21 en 15.44, Hansweert 2.41 en 14,56. Ter- neuzen 2.08 en 14.21, Vlissin- gen 1.34 en 13.50, Wemeldinge 3.11 en 15.34. verdwaasd voor zijn woning staat waar alles verkoold is: „Niets hebhen we kunnen red' den van onze spulletjes. Ook onze hond is omgekomen, maar gelukkig zijn mijn vrouw en onze kleine heel huids er van afgekomen. „Ik schat dat er voor onge veer f 40.000,- aan waarde door de brand verloren is ge gaan. Ja, we zijn verzekerd, maar je weet natuurlijk nooit wat je terugkrijgt". De heer Janssens heeft op het ogenblik geen werk. Het gezin heeft tijdelijk onderdak gekregen bij kennissen in Hoek. Inmiddels kwam vast te staan dat de vlotter van de oliekachel lekte. (Van een onzer verslaggevers) GOES. De hoofdingenieur directeur van rijkswaterstaat uit het arrondissement Goes, ir. F. J. Sprenger, zal binnen kort zijn standplaats verlaten. Hij is met ingang van 1 sep tember benoemd tot lid van de stuurgroep van de commissie Tweede Nationale Luchthaven. Op 31 augustus zal volgens de wens van de vertrekkende h.i.d. tijdens een bijeenkomst in besloten kring afscheid van de heer Sprenger worden ge nomen. Wij komen hierop nog nader terug. MINISTER De Koster (De fensie) heeft de tweede Ka mer meegedeeld, dat de be richten als zou de prothese- dienst in het Centraal Militai re Hospitaal te Utrecht wor den opgeheven onjuist zijn. (Van een onzer verslaggevers) GOES Een stevig boekwerk, verlucht met vele illustra ties, vormt het antwoord van de Zeeuwse landbouw en de Zeeuwse waterschappen op de spandoeken en muurleuzen van degenen die de Oosterschelde willen openhouden. In negen hoofdstukken, geschreven door deskundigen van rijkswaterstaat, van landbouworganisaties, en andere zijde, wordt afgerekend met aldus de voorzitter van de gewestelijke raad van het landbouwschap, de heer G. de Jager de „kretologie" van degenen die zich tegen de afsluiting verzetten. Uitgangspunt voor diepgaande beschouwingen die nu door de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond, alsmede de gewestelijke raad tot de hunne worden gemaakt, was het axioma, dat de vei ligheid van het Deltagebied op geen enkele wijze in gevaar mag worden gebracht. Er is vanuit die gezichts hoek bezien geen alternatief voor de negen kilometer lange Oosterscheldedam. Omwille van het behoud van een opti maal milieu zou slechts ech ter nadat de dam dicht is overwogen kunnen worden, een zoutregime in een deel van de Oosterschelde te scheppen, door de bouw van een doorlaatwerk in de dam. Het opmerkelijkste deel van het boekwerk, dat morgen aan de vaste kamer commissie van verkeer en wa terstaat wordt uitgereikt, be treft een weerwoord aan de genen die van een afgesloten Oosterschelde klimaatverande ringen verwachten. „Op de grote, brakke of zoete water vlakte zullen zich ijsvloeren vormen, die in de winter tot strenge nachtvorst kunnen lei den, hetgeen desastreus is voor de Zeeuwse fruitteelt", bewe ren de voorstanders van een open Oosterschelde. „Dit fabeltje is nu weerlegd' aldus de woordvoerders van de polderbond aan de gewestelijke raad. In de documentatiemap zijn namelijk de verslagen op genomen van studies door het KNMI over de klimatologische veranderingen rond het Veerse Meer, sinds het wegvallen van de getijbeweging in 1961. Ge bleken is dat de watertempera turen op meetpunten te Veere en te Wolphaartsdijk, na de af sluiting, in de zomer met een halve tot een graad Celsius zijn gestegen en dat zij in de win ter met een halve tot een graad Celsius zijn gedaald. De temperatuur van de lucht is wellicht iets veranderd, maar geen thermometer is fijn ge noeg om dat aan te tonen. Ook in het gebied van het Haringvliet veranderde er nau welijks iets in de temperatuur - balans. De laagste wintertem- peratuür lag vlak bij de uitwateringssluizen 0.7 graad lager dan op hetzelfde punt voor de afsluiting was gemeten. Een wetenschappelijk rapport van twee meteorologen van het KNMI geeft de verklaring voor het feit dat het barre kli maat waarvoor de studie- en actiegroepen waarschuwen, is uitgebleven, en ook uit zal blijven. „Het proces dat tot het optreden van nachtvorst leidt, is in wezen een stralingsproces, dat zich zeer plaatselijk mani festeert, maar juist niet boven een wateroppervlak....", al dus de deskundigen. Het alternatief van de actie groepen voor een Oosterschel dedam (een ringdijk langs de gehele Oosterschelde) wordt in de documentatie als methode ter beveiliging van het oude land verworpen. Terloops wordt nog op een paar conse quenties gewezen. Legt men zo'n ringdijk langs een tracé buitendijks, dan be tekent dit het verdwijnen van de biologisch rijke inlagen en schorren, alsmede een isole ment van Oester- en mossel- gronden voor Yerseke. Legt men hem binnendijks, dan zou den b.v. Colijnsplaat en Yerse ke een gevoelig offer moeten brengen in de vorm van af braak van huizen en bedrijfs panden aan de havens. „Het is overigens getheoreti seer". aldus de opstellers van de documentatiemap, „want de ondergrond waarop die zware Deltadijken zouden moeten rus ten, is eenvoudig te slap om het grote gewicht van de dam men te dragen. Zo'n dijk wordt een reus op lemen voe ten",- zegt dijkgraaf Geluk bij belvast. Dat voert tot het verschijn sel van de dijk- en oevervallen die zich regelmatig in het Oos- terscheldegebied voordoen, en waarvan de omvang getuige een foto in de documentatie map niet onderschat mag worden. Op de kreet dat de Ooster schelde het riool van West-Eu ropa zal worden als de dam eenmaal dicht is, zeggen de Polderbron en de gewestelijke raad: „Waterzuivering moet beginnen op de plaats waar het water wordt vervuild. Langs de Rijn. Wij op onze beurt zul len alles op alles zetten om de vervuiling die wij zelf veroor zaken, terug te dringen". De heer Geluk merkt, wat dit aangaat, op dat de Zeeuwse waterschappen een belangrijke beheerstaak op het gebied van de waterzuivering krijgen toe bedeeld. Volgend jaar komt er waarschijnlijk een „zuiverings- technische dienst" als apparaat van de gezamenlijke Zeeuwse waterschappen tot stand. „Het water kan altijd meer!" citeert dijkgraaf Geluk een wa terstaatsingenieur. Na de afslui ting van het Volkerak ziet men dat met eigen ogen. Op plaat sen in de Oosterschelde waar men dit het minst verwacht, blijkt de waterdiepte soms op eens met zeven tot negen meter te zijn toegenomen, als gevolg van veranderde stroombewe gingen. SCHOONDIJKE-OOST- BURG Momenteel wordt hard gewerkt aian. de aanleg van een nieuwe parallelweg Oostbumg-Schoondijke. Deze weg die omstreeks Kerstmis gereed zal zijn is bedoeld voor het landtoouwverkeer, terwijl tevens een fietspad wondt aangelegd. De weg wordt 4,5 meter breed, de lengte bedraagt 4,4 kilometer. Als deze weg een maal in gebruik is zal veel „verkeersleed" tot het verle den behoren. Vooral in oogst tijd en tijdens de bietencam pagne ondervond het snelver keer veel hinder van de lang zame landbouwvoertuigen. De nieuwe weg, die 767.000 gulden kost wordt onder di rectie van rijkswaterstaat aan gelegd door aannemingsbedrijf Offrmga n.v. (Van onze correspondent) WOLPHAARTSDIJK. In de nacht van maandag op dins dag ontdekte de vrachtauto chauffeur P. J. van der Schraaf, lid van de vrijwillige brand weer. brand in de boerderij van de heer P. A. Noteboom in de Heerenpolder te Wol phaartsdijk. Het bleek dat de brand was ontstaan in een graansilo die de vorige dag was volgestort met ongeveer 150 ton tarwe. De plaatselijke brandweer, spoedig aanwezig, had het vuur vlug geblust. De tarwe en de houten binnen wand bleven echter nog lang nasmeulen. De schade wordt door de verzekering gedekt. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT. In gale rie Uilenspiegel aan de West kade 71 te Sas van Gent zal Jan Bruens, Eede (Zeeuwsch- Vlaanderen) van 1 tot en met 29 september een expositie houden. De opening is vrijdag avond 1 september om 8 uur. Jan Bruens is geboren in Rotterdam en woont sinds 1967 in Eede. Deze pentekenaar is vooral bekend geworden door zijn wasknijperboek met een honderdtal tekeningen, waar hij /orig jaar mee op de t.v. kwam. Jan Bruens heeft de academie in Rotterdam gevolgd en woonde verscheidene jaren in Ierland. In 1970 exposeerde hij in België en in 1971 in Duitsland. Zijn collecties zijn in binnen- en buitenland te vinden. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL—TERNEUZEN Diverse verontruste Zeeuw se bedrijven hebben zich ge durende de laatste maanden tot de minister van economi sche zaken en de Gasunie ge wend in verband met mogelij ke sterke stijgingen van de aardgasprijzen doordat per 1 mei het z.g. plafond voor deze aardgasprijzen is komen te vervallen. Weinig vertrouwen heeft men doorgaans in de mededeling van de minister dat hij bij excessen inciden teel de aardgasprijs aan een tijdelijk plafond zal binden. Een andere zaak, waar ook het Zeeuws bedrijfsleven on gerust over is, is het feit dat volgens mededelingen de aardgasvoorraad in Nederland mogelijk veel sneller zal zijn verbruikt dtan men aanvanke lijk voor mogelijk had gehou den. In dit verband wordt door de Zeeuwse bedrijven opgemerkt dat de enorme in vesteringen, gedaan bij de overschakeling op aardgas, niet voldoende rendement zul len opleveren als eventueel rond 1990 of 2000 de gaskraan voor le grootverbruikers zal worden dichtgedraaid. •Voor wat de Zeeuwse be drijven betreft is de Neder landse Stikstof-Maatschappij (N.S.M.) in Sluiskil veruit de grootste aardgasverbruiker van Zeeland. Dit komt omdat de N.S.M. aardgas als grond stof voor de ammoniakproduk- tie gebruikt, terwijl voor haast alle andere bedrijven aardgas slechts een energiebron is. Veertig procent van alle uitga ven besteedt de N.S.M. aan de aankoop van aardgas. Per uur verbruikt het bedrijf 100.000 kubieke meter, als men naar het jaarverbruik dan kijkt is de verhoging van de gasprijs met eentiende cent per kubie ke meter al een enorme stij ging van de onkosten. Toon de aardgasprijs nog aan een bepaald plafond ge bonden was, wist het bedrijf i.v.m. calculaties en het afslui ten van contracten met afne mers, waar het aan toe was, nu de aardgasprijs zonder li miet op en neer gaat met de olieprijs, die zoals bekend aan sterke prijsstijgingen onderhevig kan zijn, wordt een goede bedrijfsvoering wat moeilijker. Bovendien is er het grote gevaar dat bij een te sterke stijging van de olieprijs de concurrentiepositie van de N.S.M. in het buitenland bij zonder wordt verslechterd. In de meeste Europese landen is namelijk de aardgasprijs niet gekoppeld aan de olieprijs. Wanneer de olieprijs stijgt, dan gaat in Nederland de aardgasprijs wel omhoog, terwijl dat in andere landen niet het geval is. Dat betekent dat de prijzen van de N.S.M. in het buitenland hoger zullen moeten zijn dan die van de concurrentie. Als men bedenkt dat de N.S.M. 70 procent van de produktie exporteert, is het duidelijk dat met name dit bedrijf zo snel mogelijk het plafond voor de aardgasprijzen wil terughebben. „Voor ons zijn stabiele aard gasprijzen erg belangrijk. We willen prijzen betalen, die niet hoger liggen dan de aardgas prijzen, die elders in Europa betaald moeten worden. Let wel, we willen geen bevoor rechte positie, we willen een gelijke positie", aldus de heer M. de Schinckel van de N.S.M.. Erg geschrokken is men in dit bedrijf ook van de voorra den gas, die kennelijk gerin ger zijn dan in eerste instantie werd verwacht. „We vragen ons af of we er geen spijt van moeten krijgen dat we op aardgas zijn overgestapt", al dus N.S.M.-directeur ir. S. Martorana, die erop wijst dat de N.S.M. bij het overstappen op aardgas een oliekraakin- richting in bedrijf had, die nog maar vijf jaar oud was. In zijn stem weerklinkt een ge voel van spijt dat men deze installatie heeft afgedankt. Ook bij Dow Chemical in Terneuzen is men verontrust over de aardgasvoorraad. „We hebben investeringen- gedaan op basis van de te verwachten beschikbaarheid van aardgas. Het is voor ons een ernstige zaak als mogelijk die gasvoor raad eerder zou zijn uitgeput", zegt mr. Marshall van Dow Chemical. Ook de grote be drijven in Midden-Zeeland, zoals Hoechst en Péchinéy zijn bezorgd om de problematiek rond het aardgas. Bij Hoechst zei men te vertrouwen op mo gelijkheden voor inspraak en overleg voor wat het beleid van de Gasunie betreft. Naar aanleiding van dc gro te ongerustheid onder het be drijfsleven over de gevolgen van het verdwijnen van het plafond deelde de voorlich tingsdienst van de Gasunie gisteren nog mee dat bekeken wordt of herinvoering van het plarond nodig is.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3